ελληνική μουσική
    270 online   ·  210.899 μέλη

    Εκλογές 2007. Τι να ψηφίσουμε?

    pastella
    17.08.2007, 19:05
    εγω ενα ξερω...

    Θα γα...ουμε στις υπερωριες στον κλαδο μας (γραφικες τεχνες) με τοσο φυλλαδιο που εχω να μονταρω...

    Και 18 γραφω το τελευταιο μου μαθημα για πτυχιο.... Να δω ποτε θα τελειωνω και με την σχολη μου...
    Panos72
    18.08.2007, 12:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Christine στις 17-08-2007 στις 19:05 έγραψε...

    εγω ενα ξερω...

    Θα γα...ουμε στις υπερωριες στον κλαδο μας (γραφικες τεχνες) με τοσο φυλλαδιο που εχω να μονταρω...

    Και 18 γραφω το τελευταιο μου μαθημα για πτυχιο.... Να δω ποτε θα τελειωνω και με την σχολη μου...



    Συμφωνώ και επαυξάνω συνάδελφε, καθ' οτι αντίο ΚΑΙ στις Κυριακές... τις εκλογές τους μέσα...
    Κατά τα άλλα:
    "Μακρυά από τα δυο κοράκια
    που στοιχειώνουν τη ζωή μου,
    είναι η λύτρωση"...
    Πάνος
    renabill
    18.08.2007, 13:06
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-08-2007 στις 23:56 έγραψε...

    «Ερ: Πόσοι ψηφοφόροι χρειάζονται για ν’ αλλάξουν μια λάμπα;
    Απ: Κανένας. Οι ψηφοφόροι δεν μπορούν ν’ αλλάξουν τίποτε.»



    Πραγματικά πολύ εύστοχο αυτό που λές
    StavmanR
    18.08.2007, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-08-2007 στις 23:56 έγραψε...

    «Ερ: Πόσοι ψηφοφόροι χρειάζονται για ν’ αλλάξουν μια λάμπα;
    Απ: Κανένας. Οι ψηφοφόροι δεν μπορούν ν’ αλλάξουν τίποτε.»



    Όλα ξεκινούν από μέσα μας Μαρία. Αν δεν αλλάξουμε το μέσα μας, τότε αυτόματα εντασσόμαστε σε κατηγορίες αριθμών και τάσεων από κάποιους που το έχουν ανάγει σε επιστήμη. Η σκέψη σταματά να υφίσταται ως κυρίαρχη τάση αναζήτησης και έρευνας και συμμετέχει στις διαδικασίες συντήρησης και οπισθοδρόμησης, απώλειας μνήμης και συνειδήσεως. Κι όσο για πολλούς η ζωή είναι μαμ, κακά και νάνι, τόσο για λίγους η εξουσία θα είναι επιβολή συνειδήσεων με τη χρήση γκλίτσας και εγκλεισμός των έρμων σε στάνες, για άρμεγμα και κούρεμα.

    Η λέξη κλειδί είναι "θέλω" η οποία όταν συνοδεύεται από λέξεις όπως ελευθερία, αγάπη, γνώση, έρευνα, μόχθος γίνεται "μπορώ".

    Spirous
    18.08.2007, 22:23
    Μια ρεαλιστική συμφέρουσα(?) λύση για το λαό είναι να προκύψει σε αυτές τις εκλογές κυβέρνηση συνεργασίας μεταξύ ΠΑΣΟΚ - ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ.

    Κατ' άλλα αν θέλετε "επαναστατικές" πρακτικές ψηφίστε οτιδήποτε άλλο εκτός από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ*. Και σημείωση: μη νομίσετε ότι από τον ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ και αριστερότερα ελλοχεύει κάποιος "Κομμουνιστικός Κίνδυνος". Αυτά πάνε τελειώσανε, η mother Rusia μας έχει αφήσει κάτι χρονάκια μόνους...

    *ούτε ΛΑ.Ο.Σ., Δημοκρατική Αναγέννηση, ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ, ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ και γενικά ότι έχει σχέση με χούντα.
    okanenas
    18.08.2007, 23:12
    да Джентльмен




    Ποιος να ξέρει στο βλέμα του πίσω τι κρύβει ο Θεός για μας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 18-08-2007 23:13 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 18-08-2007 23:23 ]


    επισυναπτόμενα: v0klg (233).gif 
    venceremos
    19.08.2007, 02:17
    Νομίζω ότι το σύστημα χάνει από τη βάση του.. Δηλαδή εφόσον αφήνουμε άλλους να μας εκπροσωπούν, αυτόματα τους έχουμε δώσει το δικαίωμα να παίρνουν αποφάσεις για μας (χωρίς εμάς, όπως αποδεικνύει η πράξη..). Όμως αντίστοιχα αν δεν πάω να ψηφίσω αφήνω κάποιους άλλους να ψηφίσουν για μένα και να καθορίσουν το αποτέλεσμα.. Τους έχω σιχαθεί τόσο πολύ, δεν κάνουν καμιά προσπάθεια να κρυφτούν ούτε καν από τακτ, έχουν βγάλει ένα σωρό προκηρύξεις για διαγωνισμούς για να σιγουρέψουν τους δικούς τους, ότι έκαναν και οι άλλοι οι γελοίοι πριν από αυτούς, που θα κάνω ένα ταξίδι 9,5 ωρών για να φτάσω στην πόλη μου, θα ρίξω το ψηφοδέλτιο μου και θα ξαναφύγω .. Έτσι, γιατί μου την έχουν σπάσει. Και μην μου πείτε ότι είναι τυχαίο ότι γίνονται μέσα στην εξεταστική περίοδο.. Ελπίζω κάποιοι να βαρεθούν να πάνε να ψηφίσουν, κάποιοι να μείνουν για διάβασμα από φόβο μη μείνουν πίσω με τη σχολή, κάποιοι να οργανώσουν εκδρομούλα εκείνες τις μέρες στη θάλασσα, μπας και ανακαλυφθεί και κανας άλλος λόγος για να ψηφίσει κανείς..
    StavmanR
    19.08.2007, 02:36
    1ον: Παρότι κάνεις τον κινέζο, καταλαβαίνεις πολλά...

    2ον: Φτάνεις σε 9,5 ώρες από Χονγκ Κονγκ, Ελλάδα; Μπράβο άλματα η αεροναυπηγική!

    3ον: Αστειεύομαι φυσικά. Η άρνηση ψήφου θα είχε αξία, αν είχε πολιτικό νόημα η αποχή στο παρόν σύστημα. Από τη στιγμή που η "ενισχυμένη" αναλογική (μου θυμίζει κάτι από οπλισμένο σκυρόδεμα αυτός ο όρος), δεν αναγνωρίζει την ισχύ της αποχής, η οποία νομικώς διώκεται ως άρνηση ασκήσεως κυριαρχικού δικαιώματος-υποχρεώσεως, η όλη κίνηση μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο στα πλαίσια φιλοσοφικών συζητήσεων.

    4ον: Στη μάχη Κράμερ εναντίον Κράμερ ποιος νικά στο τέλος; Πάντως όχι η κοινωνία...

    5ον: Είχα ακούσει ένα καλό παλιότερα. Υπήρξε είδηση η οποία παρουσίαζε άνθρωπο που βρίσκονταν επί 30 χρόνια σε κατάσταση κώματος και συνήλθε πέρυσι. Ο σχολιασμός ενός δημοσιογράφου ήταν: Φαντάζεστε να συνέβαινε στην Ελλάδα; Πώς να πίστευε ο άνθρωπος ότι όντως θα έχουν περάσει 30 χρόνια όταν το τελευταίο πράγμα που είδε στην τηλεόραση ήταν να μιλάει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ως πρωθυπουργός, το οποίο ήταν και το πρώτο που είδε όταν ξύπνησε;! Μάλλον σαν όνειρο μιας βραδιάς θα του φαίνονταν...

    6ον: Μην ψευδαπατάσθε ότι η ψήφος σας δεν παίζει ρόλο. Αυτό θέλουν να νομίζετε. Αυτό τους βολεύει. Ότι και αν ψηφίζετε ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ. Πράγμα το οποίο μας καθιστά εξίσου υπεύθυνους με εκείνους που κυβερνούν. Βάλτε τα κάτω, μετρήστε τα, και σταυρώστε (μεταφορικά είτε πολιτικά) τους σταυρωτές σας... ή στην καλύτερη περίπτωση Πόντιους Πιλάτους (δεν παίρνω απόφαση, την αφήνω στο πλήθος γιατί καίει...).

    Υ.Γ. η φυγή είναι άτακτη υποχώρηση. Στη μάχη τιμωρείται με θάνατο και από τις δύο αντιμαχόμενες πλευρές. Αν είναι κάποιος να πάει, ας πάει ένδοξα τουλάχιστον...



    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 19-08-2007 02:45 ]


    billy_cobham_2005
    19.08.2007, 03:00
    Με συγχωρείτε, όμως κατά τη γνώμη μου, δεν είναι και ο ιδανικότερος χώρος ένα μουσικό site να ανοίξει κανείς πολιτική και δη κομμάτικοποιημένη συζήτηση... Υπάρχουν εκατοντάδες άλλα θέματα ποικοίλου περιεχομένου προς ανάπτυξη σκέψεων και διακίνηση ιδεών. Αφήστε τις πολιτικές συζητήσεις για τα καφενεία και για τους ειδήμονες που συχνάζουν εκεί και τα ξέρουν όλα. Καθένας από μας ως ώριμο ή μη άτομο ξέρει λίγο πολύ τι θα ψηφίσει στις εκλογές που έρχονται είτε εκ πεποιθήσεως, είτε υπο πίεση ή υποχρέωση. Όποιος/α άνοιξε το topic μπορεί να σκεφτεί έναν καλύτερο ή λιγοτερο "βρωμερό" τίτλο... Με συγχωρείτε και πάλι για την παρέμβαση.
    StavmanR
    19.08.2007, 03:02
    Όσο επιστημονικά κι αν πει κανείς τα πράγματα, στον απλό λαό πάντα διεισδύουν οι απλές και σοφές κουβέντες. Θέλω να ευχαριστήσω προσωπικά τον prosilios, γιατί είχε την τιμή να μας παραθέσει ιστορίες από τα βάθη της ανατολής, καθώς και τη Margo, η οποία αφού δεν υπάρχει πλέον το μέλος prosilios, ανέλαβε να μου μεταφέρει κάποιες σελίδες με σοφίες που είχε αποθηκευμένες. Μία ιστοριούλα που αφορά την κοινωνική συνείδηση και έχει σχέση με το θέμα, σας παραθέτω παρακάτω:

    "Υπήρχε ένα σπουργιτάκι που, όταν άκουγε τη βροντή της θύελλας, ξάπλωνε στη γη και σήκωνε τα μικροσκοπικά πόδια του προς τον ουρανό.
    – Γιατί το κάνεις αυτό; το ρώτησε μια αλεπού.
    Για να προστατέψω τη γη, που έχει τόσα ζωντανά πλάσματα! απάντησε το σπουργιτάκι. Σηκώνω τα πόδια μου για να συγκρατήσω τον ουρανό, σε περίπτωση που φανούμε άτυχοι και ο ουρανός πέσει πάνω μας.
    – Τα καχεκτικά ποδαράκια σου να συγκρατήσουν τον απέραντο ουρανό;! με απορία και ειρωνεία ρώτησε η αλεπού.
    – Ο καθένας εδώ κάτω στη γη έχει το δικό του κομμάτι ουρανού να συγκρατήσει, απάντησε το σπουργίτι."



    StavmanR
    19.08.2007, 03:21
    billy_cobham_2005, η ένστασή σου είναι για τον τίτλο του θέματος ή γιατί συζητούμε γύρω από την πολιτική; Για το πρώτο μέρος της ερωτήσεως, αρμόδιος να απαντήσει εφόσον το επιθυμεί είναι ο δημιουργός του τόπικ. Για το δεύτερο μέρος, πιστεύεις ότι η πολιτική δεν πρέπει να συζητιέται; Το σάιτ, ναι μεν είναι μουσικό, αλλά η υπο-ενότητα του φόρουμ περιλαμβάνει συζητήσεις όπως "περί ανέμων και υδάτων" "φιλοσοφικές συζητήσεις" κλπ. Πιστεύεις ότι η πολιτική δεν εντάσσεται στα περί ανέμων και υδάτων, ειδικά όταν αφορά ένα θέμα στο οποίο υπάρχει το εξής αποτέλεσμα: για 4 χρόνια κάποιος θα παίρνει αποφάσεις που για τη ζωή σου είναι κρίσιμης σημασίας.

    Εκείνος που αισθάνεται ώριμος και κατασταλαγμένος, προσπερνά το θέμα σαν να μην υπάρχει. Παράδειγμα, έστω ότι έχω πτυχίο σύνθεσης και ανοίγει θέμα συζητήσεως "θα θέλατε πτυχίο αρμονίας;". Προφανώς και προσπερνώ εκτός αν θεωρώ ότι έχω κάτι εποικοδομητικό να προσθέσω για τους συμμετέχοντες.

    Με όλο το σεβασμό θα παρατηρήσω ότι δεν δείχνεις σεβασμό στην επιθυμία κάποιων να συμμετέχουν σε μία συζήτηση. Άλλωστε κι εδώ κατά κάποιο τρόπο καφενείο είμαστε, μόνο που ο καθένας πίνει τον καφέ του μπροστά σε μία οθόνη τσάμπα... Κατά τα άλλα, υπάρχουν και εντάσεις και ενστάσεις και αδελφώματα κι απ' όλα.

    Πάντως το πιο σημαντικό, κατά τη γνώμη μου, στα γραφόμενά σου είναι το πολιτικό ζήτημα που προσδιόρισες ως εξής:"Καθένας από μας ως ώριμο ή μη άτομο ξέρει λίγο πολύ τι θα ψηφίσει στις εκλογές που έρχονται είτε εκ πεποιθήσεως, είτε υπο πίεση ή υποχρέωση". Πιστεύεις ότι αυτή σου η τοποθέτηση δεν σηκώνει άπειρη κουβέντα γύρω από το θέμα της πολιτικής-κοινωνικής συνειδήσεως, της επιλογής, της ψυχολογίας ατόμου και μάζας, και πολλών ακόμη θεμάτων;

    Κάθε παρέμβαση είναι εποικοδομητική...



    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 19-08-2007 03:24 ]


    StavmanR
    19.08.2007, 04:24
    Μαρία θεωρώ ότι η ψήφος έχει την ισχύ υπεύθυνης δηλώσεως κατά κάποιον τρόπο. Δηλαδή, σε εξουσιοδοτώ να..να...να...κλπ. Την υπογραφή μας (έχει και κάτι άλλο η παροιμία) προσέχουμε που τη βάζουμε...

    Με το να βγεις στην "παρανομία" που είναι άλλωστε επιλογή σου, όπως και του καθενός, απλά μεταφέρεις τη δύναμη της ψήφου στον δίπλα σου. Στην ουσία εξουσιοδοτείς τον διπλανό σου, αφού η αποχή δεν έχει πολιτικό νόημα, στο παρόν πολιτικό σύστημα. Στην ουσία εξουσιοδοτείς αόριστα, εν λευκώ διαχειριστή του δικαιώματός σου. Θα ήθελα βέβαια να μου εξηγήσει κάποιος το νόημα της αποχής. Αντίθεση στο πολιτικό σύστημα; Αποστροφή προς όλους τους πολιτικούς; Αποστροφή προς όλα τα κόμματα; "Χτύπημα" στο εκλογικό σύστημα; Κάτι άλλο; Λίγο από όλα; Τίποτα από όλα;

    Στάθηκα ιδιαίτερα στο "προαποφασισμένα" αποτελέσματα. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Είναι σχήμα λόγου ή οι ψήφοι στις κάλπες δεν καταμετρούνται; Αν μιλάμε απλά για "κατεύθυνση" της μάζας, τότε είναι ένας παραπάνω λόγος να πάμε να ψηφίσουμε έχοντας στο μυαλό μας να μην κατευθυνθούμε, να ψάξουμε, να διαβάσουμε...

    Όσον αφορά το matrix της δημοκρατίας, θα χρησιμοποιήσω την ταινία για να υποστηρίξω την άποψή μου, πάντοτε σε μεταφορά:

    - Το matrix πολεμήθηκε από μέσα και αναγκάστηκε σε συμβιβασμό. Η έξοδος από αυτό αποσκοπούσε μόνο για την κατανόηση της αλήθειας και την προετοιμασία για τη μάχη.

    - Στο θέμα της προφητείας, αν δηλαδή ξέρουμε το αποτέλεσμα από πριν:
    Προφήτης: Μην ανησυχείς για το βάζο...
    Νίο: Ποιο βάζο; (κινείται και ρίχνει ένα βάζο)
    Προφήτης: Αυτό το βάζο...
    Νίο: Πώς τό'ξερες;
    Προφήτης: Αυτό που θα σε απασχολήσει αργότερα είναι: "θα το έριχνες εξίσου, αν δε σου το είχα πει εγώ;"

    - Στο θέμα της κατανοήσεως της αλήθειας και το πόσο επίπονο είναι να απαγκιστρώνεσαι από τέτοιου είδους πλασματικές συνθήκες:
    Νίο: Γιατί πονούν τα μάτια μου;
    Μορφέας: Γιατί δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει ξανά...

    - Στο πλασματικό δίλημμα ποια επιλογή είναι η σωστή και ποια η λάθος:
    Μορφέας: Προσπάθησε να μη σκέφτεσαι με όρους "σωστό", "λάθος". Αυτή (προφήτης) απλά σου δείχνει το μονοπάτι. Εσύ είσαι αυτός που πρέπει να το βαδίσει...

    - Όσο για το παράδειγμα με το κουτάλι:
    Υποψήφιο παιδί: Μην προσπαθείς να λυγίσεις το κουτάλι κοιτάζοντάς το. Είναι αδύνατο. Απλά προσπάθησε να συνειδητοποιήσεις την αλήθεια: Δεν υπάρχει κουτάλι. Τότε θα καταλάβεις ότι δεν είναι το κουτάλι αυτό που λυγίζει, αλλά ο ίδιος σου ο εαυτός.

    Πάμπολλα παραδείγματα φιλοσοφικών προσεγγίσεων που δανείστηκε η ταινία και αφορούν την ατομική, κοινωνική και πολιτική μας υπόσταση. Συμφωνώ ότι υπάρχει "Matrix", η αποχή από την κάλπη είναι πρόταση αποδέσμευσης από αυτό;

    Μαρία, χαίρομαι να συζητώ μαζί σου σε κάθε περίπτωση...

    margo
    19.08.2007, 13:04
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 19-08-2007 στις 05:50 έγραψε...

    Παράθεση:
    Μαρία θεωρώ ότι η ψήφος έχει την ισχύ υπεύθυνης δηλώσεως κατά κάποιον τρόπο. Δηλαδή, σε εξουσιοδοτώ να..να...να...κλπ.


    Δεν εξουσιοδοτώ κανέναν.
    Συνένοχο στο φόνο, δεν θα μ' έχουν.







    okanenas
    19.08.2007, 13:09
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 19-08-2007 στις 03:26 έγραψε...

    Παράθεση:
    да Джентльмен

    okanenas,
    Πες μου ότι λέει "ντα ντοβάρετς", να πέσω απ' την καρέκλα !!


    Όχι γράφω «ναι κύριε»


    margo
    19.08.2007, 13:20
    Aντιγράφω απο το kalpi/vouleutikes.net


    Η σημασία της Ψήφου
    Το ψηφοδέλτιο, αυτό το φύλλο χαρτί, μικρό ή μεγάλο, για τον καθένα μας έχει και διαφορετική σημασία ανάλογα με το πόσο μας ενδιαφέρει η πολιτική ή πόσο είμαστε αναμεμειγμένοι σ’αυτή.

    Για κάποιους, αυτό το χαρτάκι είναι το εισιτήριο για μεγάλες λεωφόρους και βάθρα αξιοζήλευτα, γι’αυτούς, αυτά τα μαγικά χαρτάκια είναι το παν, είναι το πιο ονειρεμένο δώρο. Για κάποιους άλλους είναι μια χρυσή ευκαιρία να βάλουν το λιθαράκι τους για μια αλλαγή στο πολιτικό σκηνικό ή να ευχαριστήσουν κάποιο φίλο. Αλλά για κάποιους άλλους είναι μια σκέτη αγγαρεία, γιατί θα τους χαλάσει το πρόγραμμα της Κυριακής, άλλωστε γι’αυτούς ούτε κρύο ούτε ζέστη.

    Όμως το χαρτάκι αυτό, η ψήφος, η ιερή όπως λένε οι πολιτικοί, έχει τεράστια σημασία και αξία. Είναι η ζωντανή έκφραση της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, επιλέγουμε αυτούς που θέλουμε να διαχειρίζονται τα προβλήματα του τόπου, να αφουγκράζονται τους προβληματισμούς του πολίτη να ανησυχούν και να ενδιαφέρονται για το μέλλον των παιδιών μας.

    Το χαρτάκι αυτό μας δίνει το σημαντικότερο μέσο να επιδοκιμάσουμε ή να αποδοκιμάσουμε τη συμπεριφορά και τα έργα κάποιου πολιτικού παρακολουθώντας και κρίνοντάς τον για μια ολόκληρη πενταετία. Είναι το μέσο για να στείλουμε το μήνυμα που πρέπει, σ’αυτούς που δεν μας έπεισαν για μια πενταετία ή να πούμε το μεγάλο ευχαριστώ σ’αυτούς που έμπρακτα μας έδειξαν το γνήσιο ενδιαφέρον τους για τον απλό πολίτη.

    Ακόμα το χαρτάκι αυτό μπορεί να γίνει το διαβατήριο για νέους ανθρώπους να μπουν στη Βουλή για να φέρουν τις νέες ιδέες και με την πείρα των παλαιοτέρων να δώσουν τη νέα πνοή στην πολιτική μας ζωή.




    εδώ γελάνε ή παρακάτω?????


    Αν τολμήσει κάποιο από τα "μεγάλα"κόμματα να καθιερώσει την ΑΠΛΗ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ευχαρίστως να ψηφίσω..
    Την ενισχυμένη δεν θα μπω στον κόπο να την ενισχύσω περισσότερο..

    StavmanR
    19.08.2007, 14:55
    "Συνένοχο στο φόνο δεν θα μ' έχουνε". Μου θυμίζει κάτι από Πόντιο Πιλάτο αυτή η φράση. Εγώ νίπτω τας χείρας μου. Ξεστραβωθείτε εσείς να βρείτε μια λύση. Εγώ δεν φταίω για ότι συμβεί. Η τεχνική του στρουθοκαμηλισμού. Βάζω το κεφάλι στο έδαφος και δεν με ενδιαφέρει.

    Μαρία: "Δεν θα επεκταθώ, γιατί θα κατηγορηθώ, πάλι - όχι από σένα - ως ... συνωμοσιολόγος."
    Σέβομαι απόλυτα την τοποθέτησή σου αυτή, αλλά είναι δύσκολο να συνεχίζουμε "δημόσια" συζήτηση όταν δεν μπορώ να γνωρίζω τί ακριβώς εννοείς.

    Παράθεση:

    Μην ξεχνάς ότι η προφήτης, ήταν επίσης πράκτορας του matrix.
    Δεν λειτουργούσε από φιλ-ανθρωπία, αλλά για τη μακροημέρευση του matrix, η οποία κινδύνευε από τους σκληροπυρηνικούς.


    Ακόμα και στο matrix, ο κίνδυνος έρχονταν από μέσα. Ο κίνδυνος για το matrix ήταν ο Σμιθ κι όχι ο Νίο. Κάθε κάποια χρόνια εμφανίζονταν ένα πρόγραμμα το οποίο αποκτούσε κατά το πέρασμά του από το ανθρώπινο μυαλό την τάση την αυτοσυνειδησίας και προσπαθούσε να βρει τρόπους να ξεφύγει από το matrix.
    - Σμιθ: Θέλω να ξεφύγω από αυτό το μέρος, το ζωολογικό κήπο, την πραγματικότητα πέστο όπως θέλεις... ίσως φταίει η μυρωδιά του, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
    Η απελευθέρωση των ανθρώπων λειτουργούσε ως αντιβιοτικό στη μετάδοση και ανάπτυξη του νέου αυτού ιού που το matrix αδυνατούσε να αντιμετωπίσει από μόνο του.
    - Αρχιτέκτονας: μετά την καταστροφή της Ζαιον και τη διασπορά του κώδικα που μεταφέρεις στην πηγή, θα επιλέξεις 23 άντρες και 23 γυναίκες για να ξαναχτίσεις τη Ζάιον.
    Είναι η έκτη φορά που θα την καταστρέψουμε και έχουμε γίνει εξαιρετικά ποτελεσματικοί σε αυτό.

    Παράθεση:

    Απ' τη μια να ξέρεις ότι δεν υπάρχει κουτάλι, κι απ' την άλλη να προσπαθείς να το λυγίσεις, είναι μάλλον σύμπτωμα σχιζοφρένειας.

    Προσπαθεί να λυγίσεις το κουτάλι όταν νομίζεις ότι υπάρχει στην υλική του δομή. Όταν καταλάβεις ότι κάτι δεν υπάρχει και είναι παιχνίδι ου εγκεφάλου σου το κάνεις ότι θες. Αυτό είναι το νόημα.

    Αυτά για το matrix. Άλλωστε υπάρχει τόπικ για να συζητούμε με τις ώρες.

    Παράθεση:

    Οταν δεν θα 'χουν πια πιόνια, να δω πως θα παίζουν σκάκι.


    Προφανώς θα αλλάξουν παιχνίδι. Η ιστορία του κόσμου επαναλαμβάνεται...

    Παράθεση:

    Εχω δικούς μου χάρτες, από πιο φερέγγυες πηγές.

    ...οι οποίοι προφανώς βασίζονται σε ιστορικά στοιχεία του οικοδομήματος... Εκτός κι αν κατέχεις κάποιου είδους αληθινή και αδιαμφισβήτητη γνώση

    Margo: Θα ήταν ενδιαφέρον να συζητήσουμε για πολιτικά και εκλογικά συστήματα. Μην ξεχνάς ότι η ενισχυμένη αναλογική ψηφίστηκε από ανθρώπους που ψηφίσαμε με το σύστημα της απλής αναλογικής. Συμφωνώ μαζί σου ότι η απλή αναλογική είναι πιο δημοκρατική. Έστω ότι έχουμε απλή αναλογική. Κανένα κόμμα δεν μαζεύει 50%. Ποιος κυβερνά μέχρι να ξαναγίνουν εκλογές; Το προηγούμενο κόμμα; Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας; Έστω ότι έχουμε διεθνείς εξελίξεις. Ποιος παίρνει αποφάσεις; Το προηγούμενο κόμμα; Αυτό είναι δημοκρατικό; Η επέκταση δηλαδή της κυβερνήσεως πέραν της τετραετίας; Τότε κάθε κυβέρνηση την συμφέρει να μην υπάρχει νέα κυβέρνηση ώστε να είναι αιωνίως στην εξουσία. Αν πάλι πιστεύουμε στην διακομματική κυβέρνηση, ρωτώ το εξής. Δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους σε μία κυβέρνηση, θα τα βρουν μεταξύ τους τα κόμματα; Σε τελική ανάλυση και σύμφωνα με τη γνώμη πολλών ότι "όλοι ίδιοι είναι", ποια η διαφορά στο αν θα έχουμε μονοκομματική ή πολυκομματική κυβέρνηση;



    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 19-08-2007 14:57 ]


    renabill
    19.08.2007, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 17-08-2007 στις 15:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 17-08-2007 στις 14:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 17-08-2007 στις 13:11 έγραψε...

    Και το πανεπιστήμιο άλλωστε κλείνει για μία εβδομάδα σχεδόν...



    Είσαι σίγουρη γι' αυτό ;
    Ρωτάω γιατί νομίζω πως σε εμάς (σσ: Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) δεν θα υπάρχει καμία αλλαγή . Κάποια παιδιά μου είπαν οτι δεν κλείνει καθόλου .



    To "βάσει νόμου" νομίζω πως είναι 2 μέρες. Από εκεί και πέρα, απαιτήστε το. Συνήθως κοντά στις εκλογές τα τμήματα υπολειτουργούν. Ζητήστε να μην γίνουν τα μαθήματα, άλλωστε και το να τα παρακολουθήσεις και το να ασκήσεις το εκλογικό σου δικαίωμα είναι εξίσου σημαντικό (θεωρητικά και τα 2 βέβαια). Εμάς συνήθως ρωτούσαν οι καθηγητές αν θα λείπουμε και (μάντεψε!) ένα 80% θα έλειπε οπότε κι αυτοί άλλο που δε θέλαν



    ΚΙΤ ΚΑΤ και γω στην ΑΣΟΕΕ ειμαι.Και δίνονται κανονικά μαθήματα εξεταστικής 15 και 17 Σεπτέμβρη. Αν ήταν παραδόσεις, φυσικά όλοι θα λείπανε, αλλά από τις εξετάσεις ποτέ
    Spirous
    19.08.2007, 15:29
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 18-08-2007 στις 22:46 έγραψε...

    Μάλιστα, κύριε καθοδηγητή !!..



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 18-08-2007 22:50 ]





    XAXAXA όχι και καθοδηγητής!!! Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι στις εκλογές υπάρχουν περισσότερα από 2 κόμματα και ότι όσα είναι αριστερά έχουν χαλαρώσει τόσο πολύ στις ιδέες και στις δραστηριότητές τους που μόνο "σοσιαλιστική" κυβέρνηση δεν μπορούν να σχηματίσουν.

    Ενδεικτικά αναφέρω ότι εκτός από τη Νέα Δημοκρατία και το ΠΑ.ΣΟ.Κ. υπάρχουν και τα εξής κόμματα:

    Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Κ.Κ.Ε.)
    Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)
    Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑ.Ο.Σ.)
    Ένωση Κεντρώων
    Μέτωπο Ριζοσπαστικής Αριστεράς
    Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας μαρξιστικό-λενινιστικό (ΚΚΕ-μλ)
    Αντικαπιταλιστική Συμμαχία
    Ελληνικό Μέτωπο
    Μαρξιστικό - Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Μ.Λ.-Κ.Κ.Ε.)
    Αγωνιστικό Σοσιαλιστικό Κόμμα Ελλάδας
    Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (Ο.Α.Κ.Κ.Ε.)
    Δημοκρατική Αλληλεγγύη
    Πρώτη Γραμμή
    Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών
    Οικολόγοι - Πράσινοι

    και πολλά άλλα...
    Eliza21
    19.08.2007, 16:24
    EPEIDH APEXO APO AYTA..............MHPOS KSERETE AN APO TA PROHGOYMENA KOMMATA EINAI SE KANENA O SAMARAS?????
    okanenas
    19.08.2007, 16:31
    Ο Σαμαράς έχει γίνει πάλι στρουμφάκι δεν το πείρες χαμπάρι?




    Ποιος να ξέρει στο βλέμα του πίσω τι κρύβει ο Θεός για μας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 19-08-2007 16:33 ]


    επισυναπτόμενα: Smurf.gif