ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη
    Liza32
    15.09.2007, 22:01
    Το τσιγάρο είναι ανίατη ασθένεια! Για πιο λόγο αποφασίσατε να αρχίσετε το κάπνισμα; Έχετε προσπαθήσει ποτέ να το κόψετε; Τι είναι εκείνο που σας κάνει να θέλετε να καπνίσετε;
    asxetos
    15.09.2007, 22:35
    ναι ειναι κακο. αλλα ειναι και παρεα ......"ο καφες και τα τσιγαρα μου"
    movflower
    15.09.2007, 23:04
    Δεν είμαι καπνίστρια αλλά ούτε και παθιασμένη αντικαπνίστρια.
    Θα ήθελα όμως οι καπνιστές να σέβονταν περισσότερο τους μη καπνιστές...διότι προς το παρόν, συμβαίνει το αντίθετο.
    santourman
    15.09.2007, 23:04
    ΟΧΙ γιατί δε μου αρέσει σαν συνήθεια. Είναι κι αυτό μια εξάρτηση και σήμερα έχουμε ένα σωρό... (το ιντερνετ, το Μ/Η ), ας μην εξαρτώμαστε και από το τσιγάρο.
    ΟΧΙ γιατί δε μου αρέσει η βρώμα του. Εκτός ότι βρωμάνε τα πάντα στον καπνίζοντα (σώμα, ρούχα, το δωμάτιό του), αναγκάζει και τους άλλους να τον αναπνέουν.
    ΟΧΙ γιατί δε γουστάρω να δίνω 3 ευρώ τη μέρα ή ανά δυο μέρες, χρήματα που φεύγουν εντελώς τζάμπα. Καλύτερα να τα δώσεις για ένα καφέ με παρέα (όπου μπορεί να δεις και κανένα ωραίο πρόσωπο )
    Ας μη μιλήσω για τα προβλήματα υγείας...

    Το μοναδικό καλό που βρίσκω είναι ότι δίνει ψωμί σε ένα σωρό κόσμο (καπνοκαλλιεργητές, καπνοβιομηχανίες κλπ), καθώς και στην οικονομία του Κράτους μέσω των φόρων. Γι'αυτό... καπνίστε αβέρτα μήπως και εμείς οι αντικαπνιστές γλυτώσουμε κανέναν φόρο...
    margo
    16.09.2007, 03:30
    ναι αμέ
    tina15
    16.09.2007, 08:15
    ΌΧΙ και ούτε έχω σκοπό να αρχίσω διότι οι συνέπειές του είναι καταστροφικές!!!
    Stroumfita456
    16.09.2007, 11:41
    δεν καπνίζω ουτε εχω σκοπό να το αρχισω......δεν μ'αρεσει να εξαρτώμαι απο κατι...και ειδικα οταν αυτο με καταστρεφει..!

    noizreduction
    16.09.2007, 12:13
    Να διορθωσω κατι...Δεν προκειται για ανιατη ασθενεια! Εκτος εαν διπλα στην πτερυγα καρκινοπαθων, συνανταμε και την πτερυγα καπνιστων.

    Δεν καπνιζω, δεν προκειται να καπνισω, αλλα λογω του χωρου εργασιας και των ανθρωπων που συνεργαζομαι, ειμαι παθητικος καπνιστης.
    --Elena--
    16.09.2007, 13:09
    Ούτε εγώ καπνίζω και ούτε πρόκειται!Το τσιγάρο είναι καταστροφικό!Δημιουργεί πολλές ασθένειες!!

    Όπως αναφέρει και το βιβλίο της Γ΄ Γυμνασίου....

    Ο καπνός που παράγεται από την καύση του τσιγάρου περιέχει περίπου 4.700 επικίνδυνες για την υγεία ουσίες όπως νικοτίνη,πίσσα,μονοξείδιο του άνθρακα,οξείδια του αζώτου,υδροκυάνιο.
    * : Η νικοτίνη είναι ουσία που δημιουργεί την εξάρτηση.Προκαλέι αύξηση της αρτηριακής πίεσης και της καρδιακής συχνότητας και ρογχοσυστολή.Θεωρείται υπεύθυνη για τα καρδιακά επεισόδια που αποδίδονται στο κάπνισμα!
    * : Η πίσσα αποτελείται από υδρογονάνθρακες,πολλοί από τους οποίους είναι καρκονογόνοι!
    * : Το μονοξείδιο του άνθρακα ενώνεται με την αιμοσφαιρίνη και έτσι μειώνει την ικανότητα του αίματος να οξυγονώσει τους ιστούς!
    * : Το υδροκυάνιο βλάπτει κυρίως το επιθήλιο των πνευμόνων!

    Σήμερα γνωρίζουμε από επιστημονικές μελέτες ότι ένας καπνιστής 20 τσιγάρων την ημέρα χάνει περίπου 5 χρόνια από τη ζωή του.Κάθε τσιγάρο ισοδυναμεί με απώλεια 5,5 λεπτών ζωής.Στην Ελλάδα κάθε χρόνο σημειώνονται 75.000-80.000 θάνατοι,από τους οποίους 7.500(ποσοτό 10%)αποδίδονται στο κάπνισμα!



    Φιλάκια!!!





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : --Elena-- στις 16-09-2007 13:10 ]


    punkster
    16.09.2007, 13:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 15-09-2007 στις 22:01 έγραψε...

    Έχετε προσπαθήσει ποτέ να το κόψετε;


    Οπως λεει και ο αγαπημενος μου, καπνιζων, θειος:
    "Σιγα, δεν υπαρχει πιο ευκολο πραγμα απ το να κοψεις το καπνισμα!! Εγω το κοβω συνεχεια!!"


    edelweiss
    16.09.2007, 13:58
    Δεν καπνίζω :)

    Ειμαι αντικαπνήστρια!!! Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ευχαρίστηση δίνει αυτός ο βρώμικος καπνός στους ανθρώπους!!!
    Conspiratus
    16.09.2007, 14:01
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 16-09-2007 στις 13:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 15-09-2007 στις 22:01 έγραψε...

    Έχετε προσπαθήσει ποτέ να το κόψετε;


    Οπως λεει και ο αγαπημενος μου, καπνιζων, θειος:
    "Σιγα, δεν υπαρχει πιο ευκολο πραγμα απ το να κοψεις το καπνισμα!! Εγω το κοβω συνεχεια!!"






    ΕΛΕΟΣ....

    Εμενα καπνιζει ο πατερας μου... Μπορει να τον βλεπω μια φορα την εβδομαδα αλλα καταλαβαινω καθε ποτε αλλαζει μαρκα τσιγαρων...αισθανομαι την διαφορα...σε λιγο θα με βαζουν για να δοκιμαζω την ποιοτητα καπνου!!!!!!
    Αλλα ειμαι κατα του καπνισματος...δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω πχ: σχεση με καποιον που καπνιζει....κ δυστυχως ο περισσοτερος κοσμος καπνιζει την σημερον ημερα!!!
    vasiloukos
    16.09.2007, 14:05
    Μανιωδώς.....
    katerinni
    16.09.2007, 14:26
    Κι εγώ φανατική αντικαπνίστρια ήμουν αλλά μια μέρα πρίν από 6χρόνια αρπάζω ένα απο έναν άσχετο στο διπλανό τραπέζι που έπινα καφέ..αυτό ήταν!
    punkster
    16.09.2007, 14:49
    Εγω δεν καπνιζω, αλλα δεν ειμαι και φανατικη αντικαπνιστρια!!
    Δηλαδη, πχ δεν θα αντιπαθησω καποιον μονο και μονο επειδη καπνιζει!

    Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οι λογοι που καποιος αρχιζει το καπνισμα!

    Κατα τα αλλα δεν με ενοχλει ο καπνος, ουτε η "βρωμα", ουτε τιποτα!
    Astron
    16.09.2007, 15:24
    Ούτε καπνίζω, ούτε σκοπεύω να το αρχίσω ποτέ.
    Σωστά το 'πε ο Μπάμπης (santourman) ότι δεν υπάρχει λόγος να προσθέσουμε μια ακόμη εξάρτηση στη ζωή μας. Και να ήταν καμιά εξάρτηση που να άξιζε τον κόπο θα έλεγα οκ, αλλά αυτή έχει μόνο αρνητικά...
    (εννοείται ότι μιλάμε για κάποιον που δεν έχει εξαρτηθεί ακόμα... ο καπνιστής προφανώς βρίσκει απόλαυση στο τσιγάρο γιατί καλύπτει ακριβώς αυτήν την εξάρτηση που έχει δημιουργήσει)
    Είναι γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων αρχίζουν το τσιγάρο για ψυχολογικούς-κοινωνικούς λόγους, για να μοιάσουν σε κάποιο πρότυπο, για να ...μεγαλώσουν απότομα. Σήμερα πια όμως που τα πράγματα έχουν προχωρήσει, τέτοια πρότυπα θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τόσο ισχυρά.


    v-for-variemai
    16.09.2007, 16:54
    Ήμουν φανατική αντικαπνίστρια. Πραγματικά. Το μισούσα. Όταν κάποιος πετούσε κάτω ένα τσιγάρο πήγαινα και το τσαλαπατούσα (άρρωστο. . . )

    Πριν δύο χρονάκια έκαναένα τσιγάρο σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση - μετά ξανάκανα - και ξανάκανα, γιατί η κατάσταση στην οποία ήμουν μόνο χειροτέρευε... Βλακεία μου θα μου πεις - ναι το ξέρω -

    όχι δεν νομίζω πως έχω εξαρτηθεί αλλά μπορεί και να το πάθω..
    Όπως και να' χει.. Δεν βρίσκω κάτι καλό που το κάνω - αλλά τα αρνητικά δεν με πτοούν και τόσο.
    seras
    16.09.2007, 17:38
    Εγώ δεν καπνίζω..είμαι αντικαπνιστής οχι βέβαια πως έχω πρόβλημα με κάποιους φίλους που καπνίζουν..απλά πιστευω πως με τα τσιγάρα χαλάς την υγεία σου.την υγεία των άλλων και φυσικά την τσέπη σου..
    mariachi
    16.09.2007, 20:39
    Είμαι φανατικός αντικαπνιστής και θεωρώ το τσιγάρο καταστροφική συνήθεια!
    MaRiA27
    16.09.2007, 23:35
    Ούτε εγώ καπνίζω και ούτε πρόκειται. Εν το μεταξί μου κάνει εντύπωση που οι περισσότερο που απάντησαν στο ερώτημα αυτό δεν καπνίζουν!
    Ξέρατε ότι μεταξύ άλλων:
    -τα τσιγάρα περιέχουν φορμαλδεϋδη, ουσία που χρησιμοποιείται για να διατηρούν τα νεκρά βατράχια;
    -Ή ότι η ίδια κυανίνη που χρησιμοποιείται στα ποντικοφάρμακα υπάρχει στον καπνό από τσιγάρα είτε καπνίζεις είτε όχι;
    - Ή ακόμη ότι η νικοτίνη, δεν βρίσκεται μόνο στα τσιγάρα για να ερεθίζει αλλά χρησιμοποιείται και στα εντομοκτόνα;;Ένας καπνιστής αναπνέει την ίδια ουσία με μιά κατσαρίδα λίγο πριν πεθάνει.