ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.848 μέλη

    Μεταπτυχιακά προγράμματα μουσικοθεραπείας στην Ελλάδα

    maloxa
    05.12.2007, 20:50
    Για σου φίλη μου! Ακόμα δεν πήρα κάποια απόφαση, το ψάχνω. Το PM σημαινει προσωπικό μήνυμα. Θα επικοινωνήσω και εγώ με το σύλλογο και θα σε ενημερώσω
    MARIDERMI
    20.12.2007, 11:10
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ!
    ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
    melenia315
    28.12.2007, 15:01
    εχω παρακολουθήσει το σεμινάριο του Τόμπλερ και έχω δεί και τη βιβλιογραφία του,
    προσωπική μου γνώμη τα σεμινάρια του Τόμπλερ είναι περισσότερο ένας συνδυασμός μουσικοκινητικής και μουσικών παιχνιδιών...αξιολογο βέβαια...
    η βιοματική του γινόταν σε παιδάκια νηπιαγωγείου χωρίς κάποια προβλήματα,
    η πραγματική μουσικοθεραπεία είναι κάτι πιο σύνθετο , το πιο αξιόλογο που έχω βρει είναι ένα προγραμμα σπουδών που οργανώνει η Λιανα Πρίνου-Πολυχρονιάδου
    ψυχολόγος, έχω και κάποιες άλλες πληροφορίες που θέλω να έξετάσω αλλά μάλλον θα καταλήξω σε αυτό μιας κι έχω μαζέψει κάποια χρήματα.
    Γεγονός είναι οτι στην Ελλάδα ο καθένας δηλωνει οτι γουστάρει...παλαιότερα σ'ενα χωρο ατόμων με ειδικές ανάγκες που έκανα πρακτική, κάποια εργοθεραπεύτρια μαζί με το γυμναστή δήλωνε απ'το πουθενά (επειδή κάποια στιγμή στο παρελθόν έκανε πιάνο γαλλικά και μπαλετο...!!!) οτι κάνει πρόγραμμα μουσικοθεραπείας και μουσικοκινητικής...το παρακολούθησα και είδα οτι είχε βάλει αυτά τα άτομα να κάνουν κύκλο για να χορέψουν δημοτικά , έβαλε ένα παλιό ηλεκτρικό πιάνο(δεκαετίας '60)-ο θεός να το κάνει... να χτυπάει ένα ρυθμό 3/4, αυτή προσπαθούσε να τραγουδήσει ένα καλαματιανό και πίεζε και τα παιδιά να τραγουδούν παρέα, τα τραβολόγαγε απ'το χέρι να χορέψουν μαζί της...κι ο γυμναστής στη γωνία κοίταγε και γέλαγε..... απ'την εμπειρία μου στο χώρο της ειδικής αγωγής κατάλαβα οτι στα παιδια υπήρχε μεγάλη ένταση απ'όλο αυτό ,που αυξανόταν.....
    rozan
    28.12.2007, 17:01
    εχεις δικιο οτι στην ελλαδα ο,τι δηλωσεις εισαι και κανεις καλα να εισαι επιφυλακτικη. παντως, εχοντας αυτο υποψην σου, γνωρίζεις οτι ουτε η πολυχρονιαδου ειναι μουσικοθεραπευτρια. απλα, και αυτη σαν τον Τομπλερ κανει απο χρονια σεμιναρια, απο τον καιρο ακομα που δεν υπηρχαν ειδικευμενοι μουσικοθεραπευτες στην ελλαδα-και δυστυχως, ακομα αποκαλουν αυτο που κανουν μουσικοθεραπεια, παροτι ο κοσμος σιγα σιγα ξεχωριζει την ποιοτικη δουλεια απο τις προχειροτητες.
    η φιλη μου που ενδιαφεροταν για σοβαρες σπουδες στο αντικειμενο, τελικα εφυγε για το εξωτερικο με την καθοδηγηση καποιων μουσικοθεραπευτων απο τον Ελληνικο Συλλογο επαγγελματιων μουσικοθεραπευτων, που ειναι ολοι με σπουδες και πτυχια.
    ακομα κι αν καποις δεν ενδιαφερεται να παρει πτυχιο αλλα απλα να κανει ενα σοβαρο σεμιναριο μουσικοθεραπειασ, κατα την γνωμη μου, καλυτερα να προτιμησει καπιο απο αυτα που γίνονται απο καταρτισμενουσ επαγγελματιες. προσωπικα, λεω να ξεκινησω ενα τον φεβρουαριο που γίνεται στην Αθηνα και εχω πολυ καλεσ συστασεις για αυτο απο γνωστουσ που το παρακολουθησαν περσυ και ηταν πολυ ευχαριστημενοι.


    TetiAivatzidoy
    29.12.2007, 21:39
    Μπορείς να μου πεις πού γίνονται αυτά τα σεμινάρια στην Αθήνα?Ενδιαφέρομαι και έχω ακούσει για ένα ωδείο που διδάσκει η Ντόρα Ψαλτοπούλου.
    rozan
    30.12.2007, 07:59
    η ψαλτοπουλου ειναι σιγουρα μουσικοθεραπευτρια (οχι μαιμου!) αλλα την εχει δει επιχειρηματιας και πουλαει φουμαρα και μεταξωτες κορδελες για να βγαλει λεφτα. αν διαβασεις αυτα που εχω γραψει πιο πανω, θα καταλαβεις τι εννοω. η φιλη μου που σπουδαζει τωρα εξω, ειχε παει αρχικα για λιγο στην ψαλτοπουλου και εφυγε πολυ δυσαρεστημενη.
    αυτο το σεμιναριο που θα παω το κανει η Ευη Παπανικολαου, που ειναι η προεδρος του Ελληνικου Συλλογου Επαγγελματιων Μουσικοθεραπευτων, ειδικευμενη και αυτή χρόνια στην Αγγλία, Αμερική και Σκανδιναβία. είναι η μονη μουσικοθεραπευτρια στην Ελλαδα που εχει ειδικευση και στην ενεργητική και στην δεκτική μουσικοθεραπεία. το ιδιο σεμιναριο ειχε παρακολουθησει μια φιλη περσυ και μου συστησε ανεπιφυλακτα. συνεργαζεται και μια αλλη μουσικοθεραπευτρια η Αννα Μπέμιχ και γίνεται στο Πολυτεχνο που ειναι στο Χαλάνδρι. μιλησα με την κα Παπανικολαου και μου ειπε οτι θα ξεκινησουν ενα 40ωρο στις 11/2 και ισως και ενα ακομα τον Μαρτιο στο ελληνικο ωδειο Ν. Ψυχικου.
    γενικοτερα, αμα παρεις στον Συλλογο τηλ (210 6141286) ειναι πολυ εξυπηρετικοι και σου λυνουν ολες τισ αποριες για εκπαιδευση, σπουδες στο εξωτερικο,κλπ
    melenia315
    08.01.2008, 02:53
    έχω μιλήσει και με την Παπανικολάου,για προσωπικούς λόγους δεν μπορώ
    να φύγω απο ελλάδα,ξέρω τι γίνεται στο εξωτερικό και που...

    τουλαχιστον η Πολυχρονιάδου διοργανώνει σεμινάρια και οι καθηγήτες
    είναι μουσικοθεραπευτές από πανεπιστήμια του εξωτερικού ξένοι και έλληνες,
    η βιωματική εκπαιδευση γίνεται σε χώρους ειδικών αναγκών κι οχι σε
    νηπιαγωγεία με υγειή παιδιά...
    κάποια στιγμή παρακολούθησα ,από σπόντα,σε ένα χωρο αυτιστικών ατόμων
    ήταν πολύ εξειδικευμένο και από επαγγελματίες κατά τη γνώμη μου,
    κάπως εξωπραγματικό για την ελληνική κοινωνία που θεωρεί τον αυτισμό
    μη αναστρέψιμο...

    δεν μιλάω απλά με τις σπουδές της μουσικής αλλά και σαν ειδική παιδαγωγός
    που έχω δουλέψει στην ειδική αγωγή...
    Tommymoto
    09.01.2008, 08:31
    μαθηματα μουσικοθεραπειας κανει το Ωδειο Οπερα που ειναι στην Πατησιων.ειναι για ενα χρονο και παιρνεις χαρτι μη αναγνωρισμενο απο το κρατος φυσικα..
    rozan
    09.01.2008, 15:17
    ναι, αυτο στο οπερα ειναι ενα ετησιο σεμιναριο καποιων ωρων αμφιβολου ποιοτητας απο καποιον Μακρη, ο οποιος επισης δεν ειναι μουσικοθεραπευτης. εχει γραψει ενα βιβλιο και στα μαθηματα του, κανει αναγνωση το βιβλιο κεφαλαιο-κεφαλαιο. φυσικα, εχεις δικιο, αυτη η βεβαιωση δεν εχει ισχυ πουθενα...
    οσο για την πολυχρονιαδου (που ειναι φιλολογος-ψυχολογος?) τα μαθηματα τα κανει η ιδια και κανα δυο αλλοι, και καμια φορα το χρονο, καλει και εναν αναγνωρισμενο μουσικοθεραπευτη απεξω να δωσει καμια διαλεξη ως προσκεκλημενος.
    γενικοτερα, μετα απο δυο χρονια που το ψαχνω, σοβαρη εκπαιδευση δεν υπαρχει στην ελλαδα. μονο με πτυχιο εξωτερικου κατοχυρωνεται κανεις και ξερει τι του γινεται. τα σεμιναρια που δινουν οι μουσικοθεραπευτες που ανηκουν στον συλλογο ειναι αξιολογα και ενδιαφεροντα για να παρει καποιος μια ιδεα στο τι ειναι μουσικοθεραπεια ή να ενσωματωσει καποια στοιχεια στη δουλεια του, ομως, σιγουρα ουτε αυτα ειναι εκπαιδευση. δυστυχως, ουτε εγω μπορω να φυγω εξω, ομως, μαθαίνω πολλα απο την φιλη μου που τωρα σπουδαζει τελικα στο Λονδινο. παιδια, σε οποιον απευθυνεστε (για εκπαιδευση η θεραπεια) να ζητατε πτυχιο πανεπιστημιου! μονο ετσι ειστε σιγουροι για την ποιοτητα και τις γνωσεις του καθενα!
    rozy2
    05.02.2008, 13:27
    Μα τι πράγματα γράφονται εδώ; Εγώ έχω φίλες που έχουν παρακολουθήσει το πρόγραμμα Μουσικοθεραπείας της Ψαλτοπούλου και συνέχισαν στο New York University και μάλιστα έχουν πάρει και αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ.
    Αν πραγματικά ενδιαφέρεστε για τη Μουσικοθεραπεία είνια καλό να απευθυνθείτε στην Ψαλτοπούλου. Άλλωστε είναι η μόνη με τη μεγαλύτερη εμπειρία στη Μουσικοθεραπεία, την εκπαίδευση και την εποπτεία της.

    Βέβαια οι σπουδές στο πρόγραμμά της δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα, αλλά αναγνωρίζονται από το NYU, το οποίο ακούω ότι είναι και το πιο δυνατό πρόγραμμα Μουσικοθεραπείας στον κόσμο αυτή τη στιγμή.
    manos_p
    05.02.2008, 14:04


    Proswpika autin tin periodo stelnw aitiseis sta panepistimia tis agglias pou exoun proggrama mousikotherapeias....to exw psaksei polu o thema kai kateliksa sto sumperasma oti
    stin ellada den uparxei kapoio panepistimio pou na kaneis 2 xronia full time spoudes kai na pareis
    xarti anagnwrismeno me tin idiotita tou mousikotherapeuti kai deuteron pisteuw oti me ta muala exoume kai san politismos pou pame pisw den prokeitai pote na katalaboume tin ennoia tis mousikotherapeias stin ellada kai poso sumantiki einai gia atoma me eidikes anagkes. kai auto sumbainei giati den kseroume kai den katanooumai tis anagkes autwn twn atomwn....ston tomea auton i ellada tha piagainei panta pisw..otan tous lew thelw na spoudazw mousikotherapeia oi erwtiseis tous einai "dil tha paizeis piano kai tha rixneis ton pureto???" travas ta mallia sou i den ta travas?????ta kserizwneis kiolas...
    stin agglia otan apofoitiseis apo ena tetoio panepistimio katagrafesai ston NHS san na leme sustima ugeias tis agglias kai amesws aporofasai se kapoio idrima,psuxiatrio klp...
    Gi kapoious omws pou den exoun tin dunatota na fugoun sto ekswteriko kalitera na psaksoun polu perissotero to thema stin ellada giati den aksizei na parakoloutheis seminaria kai sunenteukseis
    xwris kan sto telos na perneis to xarti pou epithimeis....

    Opoios thelei perissoteres plirofories as mou steilei PM...
    rozan
    05.02.2008, 17:19
    θα συμφωνησω με τον Μανο, οτι το σοφοτερο ειναι να κανει κανεις σοβαρες σπουδες στην Αγγλια. οσο για την Ψαλτοπουλου, ενταξει, ειναι στο επαγγελμα αρκετα χρονια, αλλα ουτε η μονη ειναι πλεον, ουτε αυτο ειναι εγγυηση οτι ειναι και η καλυτερη! πιστευω οτι τοσα χρονια ηταν σαν αυτο που λεμε "στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος" αλλα υπαρχουν πλεον στην Ελλαδα αρκετοι σοβαροι επαγγελματιεσ, με σπουδες ισαξιες-αν οχι καλυτερες απο την ψαλτοπουλου. απο περσυ μαλιστα που την ειδα σ'ενα συνεδριο στην κερκυρα να μαλλιοτραβιεται σαν την κατινα, δυστυχως, δεν θα μπορουσα ποτε να την εμπιστευτω ωσ θεραπευτρια, εποπτρια, η οτιδηποτε αλλο...ι το πανεπιστημιο ΝΥ ειναι οντως καλο, αλλα υπαρχουν τουλαχιστον αλλα 20 ισαξια και καλυτερα στην Αμερικη και αλλα τοσα στην Ευρωπη. για οποιον ενδιαφερεται εχω συγκεκριμενες πληροφοριες. στο κατω κατω, αν η μουσικοθεραπεια αναγνωριστει μεσω ευρωπαικης ενωσης (ετσι εμαθα απο την ευρωπαικη συνομοσπονδια Μουσικοθεραπευτων), μεγαλυτερες πιθανοτητες για άμεση αναγνωριση εχουν αυτοι που θα διαθετουν τιτλο σπουδων απο ευρωπαικο πανεπιστημιο. οποτε, γιατι να πεταξουμε τα τριπλα λεφτα στην Αμερικη?
    maloxa
    05.02.2008, 20:44
    Παράθεση:

    Το μέλος rozy2 στις 05-02-2008 στις 13:27 έγραψε...

    Μα τι πράγματα γράφονται εδώ; Εγώ έχω φίλες που έχουν παρακολουθήσει το πρόγραμμα Μουσικοθεραπείας της Ψαλτοπούλου και συνέχισαν στο New York University και μάλιστα έχουν πάρει και αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ.
    Αν πραγματικά ενδιαφέρεστε για τη Μουσικοθεραπεία είνια καλό να απευθυνθείτε στην Ψαλτοπούλου. Άλλωστε είναι η μόνη με τη μεγαλύτερη εμπειρία στη Μουσικοθεραπεία, την εκπαίδευση και την εποπτεία της.

    Βέβαια οι σπουδές στο πρόγραμμά της δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα, αλλά αναγνωρίζονται από το NYU, το οποίο ακούω ότι είναι και το πιο δυνατό πρόγραμμα Μουσικοθεραπείας στον κόσμο αυτή τη στιγμή.



    ------------------------------------------------------------------------------------------------

    Δηλαδή σε περίπτωση που παρακολουθήσεις το πρόγραμμα της Ψαλτοπουλου πρέπει οποωσδήποτε στη συνέχεια να συνεχίσεις στο ΝΥ UNIVERSITY για να θεωρηθεί αναγνωρισμένο?
    rozan
    05.02.2008, 21:10
    fysika, to kommati pou kaneis stin ellada, einai mono mia veveosi spoudon apo to odeio. as poume, oti einai kati san proetoimasia gia osous endiaferontai na synehisoun stin ameriki gia na paroun to ptyhio apo ekei. vevea, ego rotao, einai anagi na doso tosa lefta gia proetoimasia kai alla 30,000 eyro gia na pao meta ameriki? kai giati kapios na min paei katefthian? i, na paei kapou stin evropi pou einai kai pio ftina?
    fsharp
    07.02.2008, 19:14
    Παράθεση:

    Το μέλος rozan στις 05-02-2008 στις 17:19 έγραψε...

    θα συμφωνησω με τον Μανο, οτι το σοφοτερο ειναι να κανει κανεις σοβαρες σπουδες στην Αγγλια. οσο για την Ψαλτοπουλου, ενταξει, ειναι στο επαγγελμα αρκετα χρονια, αλλα ουτε η μονη ειναι πλεον, ουτε αυτο ειναι εγγυηση οτι ειναι και η καλυτερη! πιστευω οτι τοσα χρονια ηταν σαν αυτο που λεμε "στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος" αλλα υπαρχουν πλεον στην Ελλαδα αρκετοι σοβαροι επαγγελματιεσ, με σπουδες ισαξιες-αν οχι καλυτερες απο την ψαλτοπουλου. απο περσυ μαλιστα που την ειδα σ'ενα συνεδριο στην κερκυρα να μαλλιοτραβιεται σαν την κατινα, δυστυχως, δεν θα μπορουσα ποτε να την εμπιστευτω ωσ θεραπευτρια, εποπτρια, η οτιδηποτε αλλο...ι το πανεπιστημιο ΝΥ ειναι οντως καλο, αλλα υπαρχουν τουλαχιστον αλλα 20 ισαξια και καλυτερα στην Αμερικη και αλλα τοσα στην Ευρωπη. για οποιον ενδιαφερεται εχω συγκεκριμενες πληροφοριες. στο κατω κατω, αν η μουσικοθεραπεια αναγνωριστει μεσω ευρωπαικης ενωσης (ετσι εμαθα απο την ευρωπαικη συνομοσπονδια Μουσικοθεραπευτων), μεγαλυτερες πιθανοτητες για άμεση αναγνωριση εχουν αυτοι που θα διαθετουν τιτλο σπουδων απο ευρωπαικο πανεπιστημιο. οποτε, γιατι να πεταξουμε τα τριπλα λεφτα στην Αμερικη?

    Δε συμφωνώ πως είναι πέταμα χρημάτων οι σπουδές στο καλύτερο πανεπιστήμιο της Αμερικής όπου ξεκίνησε και αναγνωρίστηκε η μουσικοθεραπεία ως επιστήμη...καλό και το εμπόριο της αγγλίας με το εύκολο σύστημα και την απαλλαγη απο το δικατσα αλλα το NYU είναι NYU όπως και να το κάνουμε...εξαρτάται τι θέλει ο καθένας μας
    manos_p
    07.02.2008, 22:00
    Παράθεση:

    Το μέλος fsharp στις 07-02-2008 στις 19:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rozan στις 05-02-2008 στις 17:19 έγραψε...

    θα συμφωνησω με τον Μανο, οτι το σοφοτερο ειναι να κανει κανεις σοβαρες σπουδες στην Αγγλια. οσο για την Ψαλτοπουλου, ενταξει, ειναι στο επαγγελμα αρκετα χρονια, αλλα ουτε η μονη ειναι πλεον, ουτε αυτο ειναι εγγυηση οτι ειναι και η καλυτερη! πιστευω οτι τοσα χρονια ηταν σαν αυτο που λεμε "στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος" αλλα υπαρχουν πλεον στην Ελλαδα αρκετοι σοβαροι επαγγελματιεσ, με σπουδες ισαξιες-αν οχι καλυτερες απο την ψαλτοπουλου. απο περσυ μαλιστα που την ειδα σ'ενα συνεδριο στην κερκυρα να μαλλιοτραβιεται σαν την κατινα, δυστυχως, δεν θα μπορουσα ποτε να την εμπιστευτω ωσ θεραπευτρια, εποπτρια, η οτιδηποτε αλλο...ι το πανεπιστημιο ΝΥ ειναι οντως καλο, αλλα υπαρχουν τουλαχιστον αλλα 20 ισαξια και καλυτερα στην Αμερικη και αλλα τοσα στην Ευρωπη. για οποιον ενδιαφερεται εχω συγκεκριμενες πληροφοριες. στο κατω κατω, αν η μουσικοθεραπεια αναγνωριστει μεσω ευρωπαικης ενωσης (ετσι εμαθα απο την ευρωπαικη συνομοσπονδια Μουσικοθεραπευτωkaliterν), μεγαλυτερες πιθανοτητες για άμεση αναγνωριση εχουν αυτοι που θα διαθετουν τιτλο σπουδων απο ευρωπαικο πανεπιστημιο. οποτε, γιατι να πεταξουμε τα τριπλα λεφτα στην Αμερικη?

    Δε συμφωνώ πως είναι πέταμα χρημάτων οι σπουδές στο καλύτερο πανεπιστήμιο της Αμερικής όπου ξεκίνησε και αναγνωρίστηκε η μουσικοθεραπεία ως επιστήμη...καλό και το εμπόριο της αγγλίας με το εύκολο σύστημα και την απαλλαγη απο το δικατσα αλλα το NYU είναι NYU όπως και να το κάνουμε...εξαρτάται τι θέλει ο καθένας μας



    I rozan otan leei oti na kaneis sobares spoudes stin agglia den ennoei autes tis amerikis...ennoei se sxesi me to xarti pou tha pareis apo autin tin Pasaltopoulou xwris kan na se kaliptei pouthena kai to basikotero na min thewrise Epaggelmatias mousikotherapeutis...
    to oti ksekinise i mousikotherapeia stin ameriki den seimainei oti ta paenpistimia tis Agglias,Italias,Germanias klp pou asxolountai me auton ton klado den einai kala...
    An pareis paradeigma to panepistimio Nordoff-Robins(ta onomata twn duo pou ksekinisan tin mousikotherapeia se panepistimio tis amerikis) exei kai panepistimio stin Agglia kai se alles xwres ...
    Ara???
    oso kalo einai to panepistimio stin Ameriki Allo toso einai kai to panepistimio stin Agglia..
    Tha thewrisw ki egw petama xrimatwn tis spoudes stin ameriki an kai mono an o klados pou theleis na spoudaseis uparxei se alli eurwpaiki xwra ektos tin ellada fusika....giati i xronia stin ameriki mou kostizei 30.000 euro mono to master enw stin agglia to idio master mou stoixizei 10.000...kai auto sumbainei oxi giati stin ameriki sou mathainoun tipota parapanw alla giati stin agglia mpainei stin mesi i Eurwpaiki Enwsi...
    Oso gia to emporio tis Agglias pou les den katalabainw ti ennoeis...an ennoeis oikonomika,tote den plirwsa tipota gia ta duo mou prwta ptuxia giati mou ta plirwse i Eurwpaiki enwsi...kai na sou pw kai to allo...kalitera na soudazw stin Agglia 4 xronia kai na parw duo ptuxia para na spoudazw stin ellada 4 xronia kai na xrwstaw 30 mathimata kai 50 ergastiria...
    oson afora tin apallagi apo to Dikatsa prepei na kaneis to ligotero 4 xronia sto ekswteriko gia na anagnwristei to ptuxio sou stin ellada...opote den nomizw oti oloi osoi spoudazoun edw kathontai anagkastika 4 xronia..(kanontas foundation i kai master,etsi eitan o nomos otan ksekinisa..mporei na exei allaksei twra).
    rozan
    07.02.2008, 23:19
    kai na episimano kai kati allo paidia...stin Agglia yparhoun sygkekrimena 7 panepistimia me spoudes mousikotherapeias, ola to idio kala, afou ehoun ypohreotika ta idia standards, eleghomena apo to kratos. afto symvainei giati stin agglia to epaggelma toy musikotherapefti einai "state registered" diladi, gia na doulepsis, hreiazetai adeia askiseos epaggelmatos apo to kratos. einai i MONI HORA ston KOSMO pou to ehei kataferei afo-giafto kai to epipedo spoudon tis Agglias ston SYGKEKRIMENO HORO theoreitai idiaitera axiopisto. tha elega, oti stin prokeimeni peroptosi, me afti tin ennoia parohis spoudon epipedou, mallon ta amerkanika panepistimia einai pio "emborika"- (an kai symfono oti kai stin Ameriki, Canada, Aystralia, klp, yparhoun pragmatika poly kala panepistimia-den einai omos ola to idio kala, dioti den eleghontai opos stin Agglia. pantos, oti kai na dialexei o kathenas, sigoura ena anagnorismeno panepistimio opoudipote ston kosmo, einai protimotero apo ena idiotiko alliniko programma, amfivolou poiotitas kai eleghou..,
    daidalos3541
    09.02.2008, 19:41
    Καλησπέρα, διάβασα με ενδιαφέρον τις σκέψεις σας για τη μουσικοθεραπεία, αλλά με μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα ότι κατ' επανάληψη λέγονται ανακρίβειες.
    Λόγω επαγγέλματος, παρακολούθησα το συνέδριο που έγινε στην Κέρκυρα. Εγώ είδα ότι η Ψαλτοπούλου αξιοπρεπώς αντιπαρήλθε ανυπόστατες κατηγορίες.
    Σαφώς κι εδώ γράφουμε τη δική μας εντύπωση για τα πράγματα, αλλά όταν χρησιμοποιούμε ορολογία του τύπου ''ξεκατίνιασμα'' για έναν άνθρωπο, καλό είναι να δίνουμε συνολική εικόνα του γεγονότος που περιγράφουμε.
    Παρακολούθησα επίσης και άλλες δύο ημερίδες με θέμα τη μουσικοθεραπεία που έγιναν πέρυσι. Η πρώτη από το πανεπιστήμιο Μακεδονία στη Θεσσαλονίκη και η δεύτερη από το Υπουργείο Παιδείας στην Αθήνα. Θυμάμαι ότι μίλησαν θεραπευτές οι οποίοι τελείωσαν το πρόγραμμα της Ψαλτοπούλου εδώ και συνέχισαν απευθείας στην Αμερική.
    Η Ψαλτοπούλου είναι ιδρυτικό μέλος του συλλόγου.

    iliasads
    09.02.2008, 21:09
    Γεια σας και από μένα. Διαβάζω τους προβληματισμούς σας σχετικά με τα προγράμματα μουσικοθεραπείας. Προφανώς η επιλογή του κάθε προγράμματος είναι θέμα της κάθε ιδιοσυγκρασίας, αλλά και της οικονομικής κατάστασης του καθένα. Ωστόσο, για κάποιον που έχει αποφασίσει είτε για λόγους εργασίας είτε για άλλους προσωπικούς του λόγους να μείνει στην Ελλάδα, το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα του Κέντρου Μουσικοθεραπείας είναι αναμφισβήτητα η καλύτερη λύση. Όποιος θέλει μπορεί να τηλεφωνήσει και να πάρει πολύ περισσότερες πληροφορίες.
    Όσο, για την κυρία Ροζάν που χαρακτήρισε την κ. Ψαλτοπούλου ως απατεώνισσα, θα έπρεπε να έχει διαβάσει καλύτερα τους κανόνες δεοντολογίας του forum, σύμφωνα με τους οποίους απαγορεύεται η προσβολή κάθε ατόμου, όσο και αν -ίσως λόγω προσωπικών συμφερόντων- διαφωνεί με την άποψή του.
    Αυτά, γιατί η μουσικοθεραπεία πρέπει να ξεκινά από την αξιοπρέπεια...
    Ithaki
    10.02.2008, 01:21
    Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα κι εγώ με πολλή προσοχή τη συγκεκριμένη συζήτηση. Στα λόγια της κυρίας rozan και στα όσα αναφέρει για τη Ντόρα Ψαλτοπούλου διακρίνω μια εμπάθεια που δεν ξέρω από που μπορεί να προέρχεται και αν υπάρχουν κάποια συμφέροντα από πίσω τα οποία δε γνωρίζουμε. Ήμουν κι εγώ παρούσα στο συνέδριο μουσικοθεραπείας στην Κέρκυρα και δεν είδα την Ψαλτοπούλου να μαλλιοτραβιέται με κανέναν- τι κακοήθειες είναι αυτές;! Έκανε μια καταπληκτική παρουσίαση, δημοσιεύτηκαν και τα πρακτικά του συνεδρίου όπου είχε ένα πολύ αξιόλογο κείμενο. Γνωρίζω για τη Ντόρα Ψαλτοπούλου από πελάτισσες αλλά και από μαθήτριές της πως είναι μια εξαιρετική θεραπεύτρια και εκπαιδευτικός και πάνω από όλα ένας καταπληκτικός άνθρωπος. Είχα την τύχη να τη γνωρίσω σε αυτό το συνέδριο και πραγματικά με εντυπωσίασε η παρουσίαση που έκανε. Άκουσα επίσης και κάποιες παρουσιάσεις μαθητριών της (οι περισσότερες από αυτές που μίλησαν δεν είχαν πάει μετά Αμερική) και ήταν πραγματικά καταπληκτικές και με συγκίνησαν ιδιαίτερα, πολύ περισσότερο από καποιες άλλες παρουσιάσεις μουσικοθεραπευτών με πτυχία από την Αγγλία.
    Πάντως μετά από μια εκτενή έρευνα που έκανα στο θέμα για το οποίο συζητάτε γνωρίζω πλέον πολύ καλά πως η Ψαλτοπούλου είναι η μοναδική μουσικοθεραπεύτρια στην Ελλάδα η οποία έχει εκπαιδευτεί στη μουσικοθεραπεία (έχει master και phd) και διευθύνει εκπαιδευτικό πρόγραμμα μουσικοθεραπείας- και όχι απλά σεμινάριο- στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα εδώ και αρκετά χρόνια. Το πρόγραμμα είναι τριετές και περιλαμβάνει μαθήματα, πρακτική άσκηση και εποπτεία. Συνεργάζεται με το New York University (NYU) στη Νέα Υόρκη ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο αυτή τη στιγμή, το οποίο υπήρξε και από τα πρώτα πανεπιστήμια παγκοσμίως που ξεκίνησαν μεταπτυχιακό πρόγραμμα μουσικοθεραπείας. Γνωρίζω πως εκτός από άλλους καθηγητές μουσικοθεραπείας του NYU που έρχονται κάθε χρόνο, η ίδια η πρόεδρος του τμήματος του NYU έρχεται κάθε χρόνο στην Ελλάδα και διδάσκει για αρκετές μέρες τους σπουδαστές του προγράμματος. Επίσης γνωρίζω πως είναι παρούσα στις τελικές εξετάσεις των σπουδαστών και πως η βεβαίωση σπουδών που παίρνουν όταν ολοκληρώσουν το πρόγραμμα έχει την πολύ σημαντική υπογραφή της ιδίας όπως και άλλων μουσικοθεραπευτών από το NYU αλλά και εκπαιδευμένων και καταρτισμένων μουσικοθεραπευτών και από την Ελλάδα. Οι σπουδαστές που ολοκληρώνουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κέντρου Μουσικοθεραπείας της Ντόρας Ψαλτοπούλου εκτός από τη βεβαίωση σπουδών που αποκτούν -και η οποία αυτή τη στιγμή είναι η μοναδική βεβαίωση που μπορεί να πάρει κάποιος από ελληνικό πρόγραμμα μουσικοθεραπείας η οποία να πιστοποιεί οτι ο κάτοχός της έχει εκπαιδευτεί στη μουσικοθεραπεία από καταρτισμένους μουσικοθεραπευτές- έχουν την ευκαιρία αν θέλουν και έχουν αυτή τη δυνατότητα να πάνε στη Νέα Υόρκη στο NYU και να σπουδάσουν κατευθείαν στο δεύτερο έτος του master (αφού βέβαια περάσουν από τις απαραίτητες εξετάσεις που είναι υποχρεωτικές για όλους τους υποψήφιους για το NYU). Έτσι αντί να φύγει κάποιος στο εξωτερικό για δύο χρόνια, που τόσο διαρκούν οι σπουδές σε Αγγλία και Αμερική, έχει τη δυνατότητα να φύγει μόνο για ένα χρόνο και να αποκτήσει τίτλο σπουδών master of arts in music therapy. Όλα αυτά τα γνωρίζω από έγκυρες πηγές και ξέρω πως αρκετές μαθήτριες της Ντόρας Ψαλτοπούλου πήγαν στη Αμερική, απέκτησαν το master τους σπουδάζοντας εκεί ένα χρόνο και μάλιστα το πτυχίο τους αναγνωρίστηκε ως master εδώ στην Ελλάδα όπως αναφέρει και η rozy2 στο μηνυμά της. Κάποια μαθήτρια της Ψαλτοπούλου ξέρω πως πήγε στην Αμερική πρίν ολοκληρώσει εδώ το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και δεν τη δέχτηκαν στο δεύτερο έτος, της αναγνώρησαν όμως αρκετά μαθήματα.
    Να είστε όλοι καλά!