ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη

    Τα blog... το πρόβλημά... η λίστα με τα δημοφιλέστερα...

    MPara
    13.11.2007, 15:01
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 13-11-2007 στις 00:02 έγραψε...

    το θέμα είναι πως αυτοί που πραγματικα εχουν καποιο προβλημα... δεν συμμετεχουν στη κουβεντα....



    Ορίστε...συμμετέχω...έχω πρόβλημα...
    Γιατί δεν είμαι το δημοφιλέστερο μπλόγκι????

    Επίσης...

    uNick said:

    "Το θέμα είναι γιατί ασχοληθήκατε τόσο πολύ για αυτό το πράγμα...
    Μήπως γίνεται κάποιος "αγώνας δημοφιλέστερου blog" και δεν το μάθαμε?
    Ή θα κερδίσει κάποιος κάτι αν έχει ένα δημοφιλές blog? "

    Ναι...καλά...αυτό το λες εσύ που είσαι συνεχώς μέσα στα δημοφιλέστερα μπλόγκια...

    Εμείς τί να πούμε????
    uNick
    13.11.2007, 15:25
    Μ(Π)άρα, εκτός του ότι το δικό μου blog δεν είναι (και δικαίως) τόσο δημοφιλές όσο αρκετά άλλα, επαναλαμβάνω ότι - κατά τη γνώμη μου - δεν έχει καμία σημασία όλο αυτό το θέμα. Δεν υπάρχει κάποιος διαγωνισμός, ούτε είναι (ή έστω δεν θα έπρεπε να είναι) πρώτο μέλημα του καθενός να έχει το δημοφιλέστερο blog, αφού δεν έχει απολύτως τίποτε (σχετικό με το mh) να κερδίσει από αυτό. Μόνο τονωτικό του εγωισμού θα μπορούσε να ήταν κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι κάποιος χρειάζεται τέτοιου είδους "ενέσεις" για να "ανέβει" (μπορεί και να κάνω λάθος, κρίνοντας εξ'ιδίων...).


    Πάντως, αν χρειαστείς κανένα καλό κειμενάκι, μπορείς να μου το ζητήσεις...

    Panos72
    14.11.2007, 02:06
    Παράθεση:

    Το μέλος MPara στις 13-11-2007 στις 15:01 έγραψε...


    Ορίστε...συμμετέχω...έχω πρόβλημα...
    Γιατί δεν είμαι το δημοφιλέστερο μπλόγκι????



    Εεεεμ, Μάρα μου... άμα κι εσύ σαν τον Νταλάρα, βγάζεις ένα "μπλογκι" (χαχα καλό), κάθε πενταετία...(!) Μας ξελιγώνεις στο περίμενε, γιατί όταν γράφεις "Γράφεις".... και μετά ξενερώνουμε στο περίμενε ξαναμαναπάλι...

    ΚΛΙΚ ΕΔΩ
    renabill
    27.11.2007, 18:58
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 12-11-2007 στις 21:51 έγραψε...

    ρε παιδια...ρε παιδια....ημαρτον....τι σκατε τωρα.....πιο μεγαλη χαρα αλλωστε θα σας δωσει το να γραψετε κατι αυθορμητο και 'δικο' σας και αυτο τελικα να το δειτε αναρτημενο στα δημοφιλεστερα χωρις να το περιμενατε παρα να κανετε αυτοσκοπο τα δημοφιλεστερα....




    theotita
    28.11.2007, 18:51
    χμμμ... καλά καλά καλά... οφείλω να παραδεχτώ πως έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να στενοχωριέται που δεν είναι το μπλογκάκι μου ψηλά στη λίστα με τα δημοφιλέστερα, γιατί νομίζω πως δεν αρέσουν αυτά που γράφω ή ακόμα χειρότερα ότι δεν γράφω καλά...

    Σε μια προσπάθειά μου να γράφω πιο συχνά παρατείρησα ότι στα προσωπικά μου στατιστηκά ανέβηκε ο αριθμός αναγνωστών. Δεν το συνέχισα όμως, γιατί δεν είναι αυτό το στύλ μου. Θα γράψω μόνο όταν θέλω πάρα πολύ να μοιραστώ κάτι, όταν χρειάζομαι κάποια συμβουλή ή όταν έχω να πω κάτι που νομίζω πως ενδιαφέρει και βοηθάει. Άλλωστε ούτε όταν ήμουν μικρή δεν κράταγα ημερολόγιο! Πως θα το κάνω τώρα;

    Και Πάνο (72), ναι! Γιατί να μην περιμένετε με αγωνία τα νέα μας κείμενα; Όταν τελικά τα γράφουμε δεν είναι πιο μεγάλη η ικανοποίηση; Το ότι δεν χρειάζεται να σχολιάζεται ακόμα ένα μπλογκάκι στα πολλά που ίσως σχολιάζεται κάθε μέρα δε σας ... ξελαφρώνει κάπως κ όταν βγουν τα κειμενά μας δεν τα σχολιάζεται με μεγαλύτερη "χαρά";

    Είμαι ψώνιο τελικά;!

    Ειρήνη ημίν φίλοι μου!
    Socrates-Pantelis
    28.11.2007, 21:57
    Καλο αυτο με τα δημοφιλεστερα...αλλα ανταγωνισμος και εδω βρε παιδια;

    StavmanR
    10.12.2007, 17:38
    Θα συμφωνήσω ότι ο ανταγωνισμός γενικότερα ρίχνει το επίπεδο των υπηρεσιών κάθε είδους ανεβάζοντας απλά την ποσότητα. Δεν είναι επιθυμητός ιδιαίτερα στην τέχνη, όπου η ποιότητα καθορίζει το μέτρο κι όχι η ποσότητα (μέχρι πρότινος). Το όλο θέμα θα ήταν αστείο αν δεν υπήρχε το "περί δικαίου αίσθημα". Δεν θέλω να πιστεύω ότι κανείς εδώ αισθάνεται Ο συγγραφέας ή Ο ποιητής επειδή το αντίστοιχο μπλογκ του ονομάστηκε Premium ή μπήκε στην κορυφή της λίστας. Εκείνο που έχει τη μεγαλύτερη σημασία σε θέματα προβολής, είναι να υπάρχει μία ξεκάθαρη διαδικασία, ώστε να μην τίθεται θέμα προσβολής του περί δικαίου αισθήματος.

    Από την άλλη, η θεματολογία του κάθε μπλογκ ανταποκρίνεται σε συγκεκριμένο αναγνωστικό κοινό. Υπάρχει κοινό που θέλει να ασχοληθεί με μεταφυσική, με επιστήμες, με φιλοσοφία, με μουσική, με χιούμορ, με πολιτική, ακόμα και με κουτσομπολιο. Μπορεί κανείς να βγάλει τα αντίστοιχα στατιστικά συμπεράσματα από το κοινό που παρακολουθεί το σάιτ του ΜΗ, ρίχνοντας μία ματιά στα "επιφανή" του μπλογκς, μιας και αυτά αντικατοπτρίζουν τις πλειοψηφικές προτιμήσεις των μελών, μέσω της όποιας διαδικασίας έμμεσης ψηφοφορίας (σχολιασμός, επισκεψιμότητα κλπ.). Εκείνο που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι πως το επίπεδο των premium blogs και των δημοφιλέστερων, είναι σημαντικό μέρος της "βιτρίνας" του σάιτ προς τα έξω, δηλαδή προς τον άνθρωπο που έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με το ΜΗ και τον μπλογκοχώρο του.

    Δεδομένης της προθέσεως δημόσιας εκφράσεως του κάθε δημιουργού μπλογκ στον κυβερνοχώρο, όλοι προφανώς επιθυμούμε την ευρεία διάδοση των ιδεών μας και σκέψεων, όχι μόνο στο χώρο του MH. Σε διαφορετική περίπτωση δεν θα δημοσιεύαμε τα κείμενά μας. Συνεπώς, η "βιτρίνα" παίζει σημαντικό ρόλο στην διάδοση της ιδέας, όπως ένα όμορφο εξώφυλλο σε κάποιο βιβλίο. Δεν κατακρίνω την παρούσα βιτρίνα, αλλά θεωρώ σημαντικό να γνωρίζω και να συμμετέχω στον τρόπο με τον οποίο θα παρουσιαστεί-προωθηθεί το υλικό μου, στον κυβερνοχώρο.

    Τέλος, προσωπικά ευχαριστώ το ΜΗ για την φιλοξενία του και ελπίζω οι όποιες τοποθετήσεις ή παρατηρήσεις μου να μη θεωρηθούν αγένεια από μέρους μου, αλλά ως θέσεις και απόψεις για περαιτέρω αναβάθμιση και βελτίωσή του.
    --Elena--
    10.12.2007, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-12-2007 στις 17:38 έγραψε...

    Θα συμφωνήσω ότι ο ανταγωνισμός γενικότερα ρίχνει το επίπεδο των υπηρεσιών κάθε είδους ανεβάζοντας απλά την ποσότητα. Δεν είναι επιθυμητός ιδιαίτερα στην τέχνη, όπου η ποιότητα καθορίζει το μέτρο κι όχι η ποσότητα (μέχρι πρότινος). Το όλο θέμα θα ήταν αστείο αν δεν υπήρχε το "περί δικαίου αίσθημα". Δεν θέλω να πιστεύω ότι κανείς εδώ αισθάνεται Ο συγγραφέας ή Ο ποιητής επειδή το αντίστοιχο μπλογκ του ονομάστηκε Premium ή μπήκε στην κορυφή της λίστας. Εκείνο που έχει τη μεγαλύτερη σημασία σε θέματα προβολής, είναι να υπάρχει μία ξεκάθαρη διαδικασία, ώστε να μην τίθεται θέμα προσβολής του περί δικαίου αισθήματος.

    Από την άλλη, η θεματολογία του κάθε μπλογκ ανταποκρίνεται σε συγκεκριμένο αναγνωστικό κοινό. Υπάρχει κοινό που θέλει να ασχοληθεί με μεταφυσική, με επιστήμες, με φιλοσοφία, με μουσική, με χιούμορ, με πολιτική, ακόμα και με κουτσομπολιο. Μπορεί κανείς να βγάλει τα αντίστοιχα στατιστικά συμπεράσματα από το κοινό που παρακολουθεί το σάιτ του ΜΗ, ρίχνοντας μία ματιά στα "επιφανή" του μπλογκς, μιας και αυτά αντικατοπτρίζουν τις πλειοψηφικές προτιμήσεις των μελών, μέσω της όποιας διαδικασίας έμμεσης ψηφοφορίας (σχολιασμός, επισκεψιμότητα κλπ.). Εκείνο που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι πως το επίπεδο των premium blogs και των δημοφιλέστερων, είναι σημαντικό μέρος της "βιτρίνας" του σάιτ προς τα έξω, δηλαδή προς τον άνθρωπο που έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με το ΜΗ και τον μπλογκοχώρο του.

    Δεδομένης της προθέσεως δημόσιας εκφράσεως του κάθε δημιουργού μπλογκ στον κυβερνοχώρο, όλοι προφανώς επιθυμούμε την ευρεία διάδοση των ιδεών μας και σκέψεων, όχι μόνο στο χώρο του MH. Σε διαφορετική περίπτωση δεν θα δημοσιεύαμε τα κείμενά μας. Συνεπώς, η "βιτρίνα" παίζει σημαντικό ρόλο στην διάδοση της ιδέας, όπως ένα όμορφο εξώφυλλο σε κάποιο βιβλίο. Δεν κατακρίνω την παρούσα βιτρίνα, αλλά θεωρώ σημαντικό να γνωρίζω και να συμμετέχω στον τρόπο με τον οποίο θα παρουσιαστεί-προωθηθεί το υλικό μου, στον κυβερνοχώρο.

    Τέλος, προσωπικά ευχαριστώ το ΜΗ για την φιλοξενία του και ελπίζω οι όποιες τοποθετήσεις ή παρατηρήσεις μου να μη θεωρηθούν αγένεια από μέρους μου, αλλά ως θέσεις και απόψεις για περαιτέρω αναβάθμιση και βελτίωσή του.



    Tι ωραία που τα λες...
    margo
    10.12.2007, 18:38
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-12-2007 στις 17:38 έγραψε...





    Εκείνο που έχει τη μεγαλύτερη σημασία σε θέματα προβολής, είναι να υπάρχει μία ξεκάθαρη διαδικασία, ώστε να μην τίθεται θέμα προσβολής του περί δικαίου αισθήματος.


    Εκείνο που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι πως το επίπεδο των premium blogs και των δημοφιλέστερων, είναι σημαντικό μέρος της "βιτρίνας" του σάιτ προς τα έξω, δηλαδή προς τον άνθρωπο που έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με το ΜΗ και τον μπλογκοχώρο του.





    margo
    10.12.2007, 18:42
    Παράθεση:

    Το μέλος --Elena-- στις 10-12-2007 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-12-2007 στις 17:38 έγραψε...
    ..........




    Tι ωραία που τα λες...




    ειδικότης του elena!!


    StavmanR
    10.12.2007, 19:09
    Μαργαρίτα και Έλενα, σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για την αισθητική προσέγγιση των γραπτών μου. Η ομορφιά είναι μία αξίωση από τον παρατηρητή προς το αντικείμενο κι όχι ιδιότητα του αντικειμένου καθ' αυτή. Με άλλα λόγια ευχαριστώ για την τιμή και ζητώ συγνώμη για την εκτός θέματος (OFF TOPIC βαρβαριστί) παρέμβαση.
    Tren
    10.12.2007, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 10-12-2007 στις 20:17 έγραψε...

    Εγω εχω μια απορία να διατυπώσω.
    Σκέτη απορία και όχι διαμαρτυρία ή κάτι παρόμοιο, γιατί ειλικρινά δεν με αφορά το sport της blogoθέασης.
    Τώρα που ξεκαθάρισα τη θέση μου, , ας διατυπώσω και την απορία.....

    Ετυχε να παρατηρήσω σήμερα ότι ο 2ος στη λίστα των δημοφιλέστερων έχει 11 σχόλια, ο 3ος 17 σχόλια και ο 4ος πάλι 11 σχόλια.
    Ερώτηξις..... Τα αστεράτα blogs primοδοτούνται ;;;

    ***********************************************************************

    Aπαντώ μόνη μου...
    Κατάλαβα τι εγινε, ο 2ος έχει 1 δικό του μήνυμα, όπερ 11-1=10.
    Ο 3ος έχει 7 δικά του μηνύματα, όπερ 17-7=10.
    Αρα ίσος αριθμός σχολίων !!

    Αποσύρεται η επερώτηξις κύριοι.


    ------
    Σε μια εποχή παγκόσμιας εξαπάτησης, η μαρτυρία της αλήθειας είναι ενέργεια επαναστατική (George Orwell)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 10-12-2007 20:35 ]






    Λογικοτατον !
    (εντωμεταξυ σ ΄εψαχνα παντου mnk μου )





    επισυναπτόμενα: l_00017317.jpg 
    --Elena--
    10.12.2007, 22:59
    Θα βγω λίγο εκτός θέματος,αλλά τα μιξεράκια πού κολλάνε???
    jorge
    11.12.2007, 01:51
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-12-2007 στις 17:38 έγραψε...

    Δεν κατακρίνω την παρούσα βιτρίνα, αλλά θεωρώ σημαντικό να γνωρίζω και να συμμετέχω στον τρόπο με τον οποίο θα παρουσιαστεί-προωθηθεί το υλικό μου, στον κυβερνοχώρο.


    Πολύ χρήσιμη η παρέμβασή σου StavmanR, προκειμένου να τονίσω δυο πράγματα σχετικά με τα blogs του MusicHeaven.

    Σε καμιά περίπτωση καταρχήν το MusicHeaven δεν πρέπει να θεωρείται "βιτρίνα" των blogs. Μπορεί να τα φιλοξενεί και να τα προβάλει, όμως η διαδικασία της προώθησης του blog στο χώρο του κυβερνοχώρου πρέπει να είναι αποκλειστικά δραστηριότητα του συγγραφέα. Η παρουσίαση, επίσης. Γι' αυτό άλλωστε και στη σελίδα διαχείρισης του blog υπάρχει σχετική ενότητα.

    Το MusicHeaven δεν έχει στόχο να παρουσιάζει και να προωθεί τα blogs. Διότι το MusicHeaven είναι κοινότητα, ενώ τα blogs αποτελούν ένα σύστημα που προωθεί - αναγκαστικά - τη μονομέρεια. Άλλα πράγματα είναι στόχοι του MusicHeaven. Τα blogs είναι απλά μια έξτρα δυνατότητα/προσφορά προς τα μέλη.

    Αν λοιπόν ξεφύγετε από την "τοπικιστική" λογική και προωθήσετε το blog σας στο υπόλοιπο internet (εκτός MusicHeaven), τότε θα φανεί η αξία του, αν τελικά είναι αυτό το ζητούμενο. Προς το παρόν βλέπω πως ελάχιστοι έχουν ασχοληθεί με την ενημέρωση του υπολοίπου κόσμου σχετικά με το blog τους, περιμένοντας να μπουν πρώτοι σε λίστες και να πάρουν αστέρια.

    Έτσι φαίνεται η αξία ενός blog; Όλα τα διάσημα blogs που παρουσιάζουν τα ραδιόφωνα, οι τηλεοράσεις και οι εφημερίδες, έγιναν γνωστά μέσω κάποιου site που τα φιλοξενούσε; Από κάποιο άλλο site τύπου-MusicHeaven;

    Ή μήπως έγιναν γνωστά από στόμα σε στόμα, από email σε email και από άλλα sites που αναγνώρισαν την αξία τους; Πολλοί γκρινιάζουν που δεν έχουν αστέρια, όμως δεν βλέπω ούτε ένα (1) link από κάποιο τρίτο site προς το blog τους.

    Το MusicHeaven φταίει;
    StavmanR
    11.12.2007, 05:40
    Jorge προφανώς παρεξήγησες τα λεγόμενά μου. Κανείς δεν υποστηρίζει ότι είναι ευθύνη της ιστοσελίδας να προωθήσει -σε στυλ διαφήμισης- το υλικό του κάθε μπλογκερ. Ούτε καν τόλμησα να σκεφτώ τέτοιο πράγμα. Η βασική μου τοποθέτηση για τη "βιτρίνα" είναι η εξής:

    "Εκείνο που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι πως το επίπεδο των premium blogs και των δημοφιλέστερων, είναι σημαντικό μέρος της "βιτρίνας" του σάιτ προς τα έξω , δηλαδή προς τον άνθρωπο που έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με το ΜΗ και τον μπλογκοχώρο του."

    Εφόσον τον χώρο αυτόν τον ονομάζουμε κοινότητα, στην οποία συμμετέχουμε, δεν είναι λογικό να επιθυμούμε η "κοινότητά" μας να εμφανίζει την καλύτερη δυνατή εικόνα προς τα έξω; Η καλή εικόνα προς τα έξω ωφελεί τους πάντες. Όσο διακρίνεται κάθε κοινότητα τόσο διακρίνονται και τα μέλη της. Αυτή είναι η ερμηνεία του κειμένου μου, εκτός αν κάποιος ερμηνεύει διαφορετικά. Η προώθηση είναι έμμεση κι όχι άμεση.

    Σχετικά με τη μονομέρεια των μπλογκς και τη δευτερεύουσα σημασία δεν θα αναπτύξω τις θέσεις μου, μιας και αφενός είναι εκτός θέματος και αφετέρου, προφανώς δεν αποτελεί θέμα συζητήσεως από τους συντονιστές.

    Απευθύνω παράκληση προς όλες τις κατευθύνσεις να μην αφήνονται/αφεθούν αιχμές για προσωπικά πάθη με αστέρια και σαρδελόσημα, ειδικότερα δε από εκείνους που τα τσάκωσαν πρώτοι πρώτοι. Δεν αποτελεί επαρκή αντίλογο για το περί δικαίου αίσθημα. Υπάρχουν διάφορων τύπων παραγωγικές επιχειρηματολογίες, πέρα από το μηδενισμό της προσωπικότητας του συνομιλητή. Προσβάλλει τη νοημοσύνη του μέσου ανθρώπου, να του λέει ο έχων κάντιλλακ : "τί να το κάνεις το αμάξι μωρέ;".

    Jorge όσον αφορά την άστοχη παρατήρησή σου σχετικά με τα αστέρια...
    "Πολλοί γκρινιάζουν που δεν έχουν αστέρια, όμως δεν βλέπω ούτε ένα (1) link από κάποιο τρίτο site προς το blog τους. Το MusicHeaven φταίει;"

    Κάνω copy-paste τον αντίστοιχο "κανονισμό" του ΜΗ:

    # Πότε ένα blog γίνεται Premium;


    Για να γίνει ένα blog Premium, θα πρέπει καταρχήν να είναι ...blog. Να έχει δηλαδή στυλ ημερολογίου (όχι ποιήματα, όχι στίχοι, όχι βιογραφίες, όχι κείμενα από άλλα sites, αυτά τα έχουν τα sites και τα περιοδικά, όχι τα blogs), να έχει άποψη, να περιγράφει προσωπικές σκέψεις, ιδέες και συναισθήματα. Θα πρέπει να έχει σχέση με τις Τέχνες (και κυρίως τη μουσική), να ενημερώνεται τακτικά, να έχει σωστή ορθογραφία και να είναι δημοφιλές. Πάνω απ' όλα όμως πρέπει να έχει προσωπικό τόνο και άποψη και περιεχόμενο που να μην υπάρχει πουθενά αλλού στο web.

    Τα Premium blogs αποκτούν περίοπτη θέση στις σελίδες αυτές και συνοδεύονται από το σύμβολο . Παράλληλα οι συγγραφείς τους επιβραβεύονται με επιπλέον Χρυσές Νότες.


    Θέλεις να μας πεις πότε ο χαρακτηρισμός ενός Blog ως Premium σχετίζεται με την ύπαρξη εξωτερικών links προς αυτό; Όπως πολύ σωστά είπες το Premium Blog αφορά πρωτίστως την κοινότητα, και όχι τους εξωτερικούς αναγνώστες. Η δική μου τοποθέτηση περί βιτρίνας αποκρούστηκε αρχικώς από εσένα. Ας αφήσουμε επομένως τους έξω, να ασχοληθούμε με τους μέσα. Αυτή τη στιγμή συζητούμε για τον τρόπο με τον οποίο επιλέγονται τα Premium και τα δημοφιλέστερα. Η γενικόλογη και ηθικολογική μου ανάλυση στο θέμα, με την οποία προσπάθησα να προσεγγίσω το θέμα λεπτά, έμεινε απλά ως μία όμορφη ανάμνηση (σε μερικούς) στη συζήτηση.

    Δεν έχω σκοπό να γίνω δυσάρεστος με κανέναν, άσχετα αν πολλές φορές το πετυχαίνω. Το πρόβλημά μου είναι συγκεκριμένο σε αυτού του είδους τις συζητήσεις: Θα συζητήσουμε ποτέ επί της ουσίας για ένα θέμα ή θα το κυκλώνουμε συνεχώς μέχρι να ζαλιστεί και να πέσει;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 11-12-2007 06:33 ]


    mariosnadege
    11.12.2007, 08:41
    Συμφωνώ με το jorge στο ότι αυτή η συζήτηση περί αστεριών είναι κουραστική και ανούσια. Υποθέτω ότι όσοι ξοδεύουν ενέργεια για το "ζήτημα" αυτό δεν έχουν άλλα σημαντικά προβλήματα να τους απασχολούν.
    Αν τους τύχει κάτι σοβαρό (από αυτά που τυχαίνουν καθημερινά γύρω μας : ανεργία, σοβαρή αρρώστια, θάνατος πολύ κοντινού προσώπου κλπ) θα δουν τα πράγματα διαφορετικά. Μιλάω με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariosnadege στις 11-12-2007 08:59 ]


    StavmanR
    11.12.2007, 09:04
    Το μέλος StavmanR έγραψε...:
    "Υπάρχουν διάφορων τύπων παραγωγικές επιχειρηματολογίες, πέρα από το μηδενισμό της προσωπικότητας του συνομιλητή."

    Ας απαντήσω με μουσική ορολογία: "Άρχισαν τα σεκόντα".
    ΟΚ το έπιασα το μήνυμα. Τύφλα να έχει ο Νοστράδαμος στις προβλέψεις...

    Προς χάριν φιλοσοφικής τέρψεως και πνευματικής αναζητήσεως θα αποφανθώ ότι μπροστά στο θάνατο όλα είναι ανούσια. Ας πάψουμε λοιπόν να τα συζητάμε και ας ασχοληθούμε με το να ζει κανείς ή να μη ζει. Αναρωτιέμαι δε, αν η ευαισθητοποίηση προς τους φτωχούς και το θάνατο ήταν εκείνο που μας ώθησε όλους στο ΜΗ... εμένα... τον προηγούμενο... τον παραπροηγούμενο...κλπ.

    Καλή συνέχεια στη συζήτηση. Δυστυχώς προέχει η καταπολέμηση της ανεργίας, έναντι ηθικολογικών συζητήσεων "περί δικαίου" και διαδικαστικών θεμάτων λειτουργίας κοινότητας συζητήσεων. Τί μου θυμίσατε πρωϊνιάτικα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 11-12-2007 09:35 ]


    fantasma
    11.12.2007, 10:27
    Παράθεση:

    Το μέλος mariosnadege στις 11-12-2007 στις 08:41 έγραψε...

    Συμφωνώ με το jorge στο ότι αυτή η συζήτηση περί αστεριών είναι κουραστική και ανούσια. Υποθέτω ότι όσοι ξοδεύουν ενέργεια για το "ζήτημα" αυτό δεν έχουν άλλα σημαντικά προβλήματα να τους απασχολούν.
    Αν τους τύχει κάτι σοβαρό (από αυτά που τυχαίνουν καθημερινά γύρω μας : ανεργία, σοβαρή αρρώστια, θάνατος πολύ κοντινού προσώπου κλπ) θα δουν τα πράγματα διαφορετικά. Μιλάω με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariosnadege στις 11-12-2007 08:59 ]





    σε καμια περιπτωση δε μπορεις να βαλεις διπλα προβληματα που σου @@@@@ την ψυχολογια.... και τη ζωή με αυτό (το προβλημα ) που γινεται εδω περα η συζήτηση...


    Παράθεση:

    mnk

    jorge,
    Προσπάθησα να καταχωρήσω το δικό μου στις διευθύνσεις που δίνεις στα "Tips και συμβουλές!", αλλά η απαιτούμενη διαδικασία ξεπερνάει τις ικανότητές μου


    ΚΙ ΕΓΩ το ιδιο προβλημα είχα...

    μάλλον εχει αρκετό καιρό... να ενημερωθει... (για τους γνωστους λόγους)... το σημειο: tips και συμβουλές...

    ψάχνοντας....
    βρηκα διάφορες διευθύνσεις για να καταχωρήσεις το μπλογκ σου σε άλλες ιστοσελίδες που φορούν αποκλειστικά και μόνο μπλογκ.

    ΚΑΜΙΑ, και το τονίζω αυτό.... μα καμία απο αυτές τις σελίδες δε με αναγκασε..(εκτος απο το να γραφτώ σε μερικές), να τη διαφημισω στο δικο μου μπλογκ ως αντιτιμο... αντιθετως... δε ζητανε τιποτα... και γενικα ολη η διαδικασια είναι ευκολη...

    Αν ανατρέξεις στο δικο μου μπλογκ... θα δεις δεξιά, πάνω απο τη στηλη που γράφει πρόσφατα 5 τετοιες σελιδες που μπορεις πολύ ευκολα να γραφτείς...

    πριν γραφτώ ... ειχα περιπου στις 100 αναγνωσεις... απο εκεινη τη μέρα... συνηδητοποιησα πως διαβάζουν και άλλοι....
    τις σκεψεις μου και τασυνασθηματα μου .... (για να μη πολυλογουμε)...

    σας συνιστω αν θελετε να γραφτείτε....

    Ο λόγος που έβαλα τις σελιδες εκει πέρα, είναι για να τις δείτε κι εσεις...!!!!! το εχω ξαναπει καλό ειναι να μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας...

    μια πολυ καλη σελιδα που σιγουρα περιεχει το μπλοκ σας και φαινεται χωρίς ιδιοκτητη ειναι η www.sync.gr στην οποια οταν γραφτειτε... καντε μια αναζητηση στα μπλογκ και βρειτε το δικο σας..!!!!!!!

    Παράθεση:

    jorge
    ....όμως δεν βλέπω ούτε ένα (1) link από κάποιο τρίτο site προς το blog....


    ΕΙΝαι αυτό που είχα πει και παλιότερα σ ενα άλλο θεμα (στο οποιο εχεις ηδη απαντησει....
    Για ποιο λογο να κανουν βολτα στα δικα μας μπλογκ.... αφου αρκετοι απο αυτους θα ξερουν πως πρεπει να γραφτουν για να αφησουν ένα σχόλιο...?

    (προσωπικα μου ετυχε... και γραφτηκε καποιος για να σχολιασει και μονο..., τον καλοσωρισα με πμ στην παρεα μας... και η απαντηση που ελαβα ... (και μαλλον τσαντισμενα)... πως εγω εχω μπλογκ εκει .... οποιος θελει σχολιαζει... δεν εχω σκοπο να μεινω εδώ....κλπ..κλπ...)

    αντε και καλη συνέχεια....

    ΥΓ. οποιος θελει βοηθεια με τις σελιδες που αναφερω και δε τα καταφερνει ....ας στειλει πμ για να βοηθησω...

    jorge
    11.12.2007, 11:25
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 11-12-2007 στις 05:40 έγραψε...

    Θέλεις να μας πεις πότε ο χαρακτηρισμός ενός Blog ως Premium σχετίζεται με την ύπαρξη εξωτερικών links προς αυτό;

    Δεν σχετίζεται καθόλου με αυτό. Μιλάω γενικά για το πως φαίνεται η αξία ενός blog. Είτε είναι premium, είτε όχι.

    Και προσοχή: πολλές φορές κάποια μη-premium είναι καλύτερα από κάποια premium.

    Γιατί; Διότι η επιλογή των premium γίνεται με υποκειμενικά κριτήρια και αυτή τη στιγμή δεν γίνεται με τον καλύτερο τρόπο. Έχει προβλήματα η επιλογή. Πολλά μη-premium αξίζουν να είναι premium, κάποια premium πρέπει να χάσουν το αστέρι τους. Επίσης κάποια blogs αλλάζουν χαρακτήρα στην πορεία και αυτό δεν γίνεται αντιληπτό.

    Στην επιλογή, πέρα από κάποιον στοιχειώδη αλγόριθμο που εμφανίζει όσα blogs ξεπερνούν ένα κατώφλι σε κάποιο χαρακτηριστικό (συχνότητα ανανέωσης, μέσος όρος σχολίων, μέσος όρος εγεγγραμένων για ενημέρωση κ.α.), η περαιτέρω επιλογή γίνεται από εμένα, με βάση όσα αναφέρονται στα "περί premium" και σε όσα άλλα έχω μέσα στην γκλάβα μου. Και φυσικά με βάση τον χρόνο που διαθέτω για την διαχείριση των blogs, που είναι ελάχιστος.

    Ξαναλέω λοιπόν πως η επιλογή των premium φαντάζει και ίσως είναι άδικη. Αυτό όμως θα διορθωθεί εν καιρώ. Στόχος είναι να αφήσουμε μόνο αξιόλογα blogs που έχουν άμεση σχέση με τη μουσική. Ίσως απέχουμε πολύ απ' αυτό, γι' αυτό και ξαναλέω να μην επαφίεστε σε λίστες και αστέρια.

    Ανοιχτείτε.


    ΥΓ. Fantasma, ξαναλέω πως το να γραφτείς στο MusicHeaven είναι θέμα 30 δευτερολέπτων. Δεν μπορούμε να αφήνουμε την ανωνυμία σε μια ενότητα και να την απαγορεύουμε στις άλλες (forum, περιοδικό κλπ), επειδή κάποιος βαριέται να δώσει ένα nickname, ένα email και να πατήσει ένα κουμπί. Το blogspot δεν είναι κοινότητα και γι' αυτό δέχεται την ανωνυμία. Εδώ είμαστε το MusicHeaven και δεν μας αρέσει η ανωνυμία. Και σε καμία περίπτωση η γενική αποδοχή ενός blog και η αναγνώρισή του δεν έχουν να κάνουν με τα σχόλια. Το περιεχόμενο έχει σημασία.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-12-2007 11:27 ]


    fantasma
    11.12.2007, 11:37
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11-12-2007 στις 11:25 έγραψε...



    ΥΓ. Fantasma, ξαναλέω πως το να γραφτείς στο MusicHeaven είναι θέμα 30 δευτερολέπτων. Δεν μπορούμε να αφήνουμε την ανωνυμία σε μια ενότητα και να την απαγορεύουμε στις άλλες (forum, περιοδικό κλπ), επειδή κάποιος βαριέται να δώσει ένα nickname, ένα email και να πατήσει ένα κουμπί. Το blogspot δεν είναι κοινότητα και γι' αυτό δέχεται την ανωνυμία. Εδώ είμαστε το MusicHeaven και δεν μας αρέσει η ανωνυμία. Και σε καμία περίπτωση η γενική αποδοχή ενός blog και η αναγνώρισή του δεν έχουν να κάνουν με τα σχόλια. Το περιεχόμενο έχει σημασία.



    το ξερω το καταλαβα.... μου εχεις απαντησει....

    σιγουρα η γενικη αποδοχη δεν εχει να κανει με τα σχόλια...

    το περιεχομενο του ειναι βεβαια....
    με κριτηρια που διαλεγει ο καθενας..... προσωπικα....

    κοινως υποκειμενικα....

    οπως και να εχει ευχαριστω για το χώρο....