ελληνική μουσική
    815 online   ·  210.851 μέλη

    Φυσαρμόνικα (παρτιτούρες)

    progressive
    28.06.2009, 04:32

    Οδός ονείρων

    5 5 5 5 5 -4 -4 -4 -4 4 4 4 -3                     5 5 5 5 5 -4 -4 -4 -4 4 4 4 -3

    Κάθε κήπος έχει μια φωλιά για τα πουλιά  Κάθε δρόμος έχει μια καρδιά για τα παιδιά

    -6 -6 -6 -6 7 7 -7 -6 6 6 -5 6 -6 6        -5 -5 -5 -5 -6 -6 6 -5 5 5 -4 4 -3

    Μα κυρά μου εσύ,σαν τινα λες με την αυγη και κοιτάς τ’ αστέρια που όλο πέφτουν σα βροχή

    -6 -6 -6 -6 7 7 -7 -6 6 6 -5 6 -6 6         -5 -5 -5 -5 -6 -6 6 -5 5 5 -4 4 -3

    Δώς μου τα μαλλιά σου να τα κάνω προσευχή  για να ξαναρχίσω το τραγούδι απ’ την αρχή

    Κάθε σπίτι κρύβει λίγη αγάπη στη σιωπή μα ένα αγόρι έχει την αγάπη για ντροπή

    Μα κυρά μου εσύ...

    (λα λα λα λα...)

    3 4 -4 5 -4 4 5 -4

    3 -4 5 -5 5 -4 5 -4 4

    στην παρακάτω εκτέλεση μάλλον χρειάζεται διατονική φυσαρμόνικα σε Μι.


    https://www.youtube.com/watch?v=e68yQQbVSR4Link

    >

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 28-06-2009 17:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 28-06-2009 17:20 ]


    PAVLICIOUS
    28.06.2009, 17:30

    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για να βρω κάτι σχετικό με τον Λώρη το μόνο που βρήκα είναι ότι τον λένε Θεόδωρο Μπαρούχο. Επίσης βρήκα ότι έχει δημοσιευτεί κάτι για αυτόν στο "Μετρονόμο", τεύχος 27  το Δεκέμβριο του 2007, αλλά δεν βρήκα το κείμενο. Progressive, καλά έκανες και ανέβασες το link του Ζαχ. Καρούνη. Η φυσαρμόνικα που παίζει είναι καταπληκτική. Αλλά στο cd του Καρούνη, πριν το "Μινόρε της Αυγής", κάνει ένα επίσης καταπληκτικό ταξίμι ο Λώρης. Το έχω το cd. Θα ήταν ωραίο να μπορούσαμε να το μοιραστούμε. Αν υπάρχει τρόπος να ανεβάσουμε τέτοια κομμάτια πες τε μου. Από ο,τι διάβασα, για να το κάνω εισαγωγή ως attached πρέπει να είναι μικρότερο από 150 k.  Κάτι ακόμα: ξέρουμε άλλους Έλληνες σολίστες  φυσαρμόνικας; Καλό θα ήταν να τους καταγράψουμε σ' αυτό το forum. Ο Μάριος Τόκας έπαιζε ο ίδιος. Ο Χρήστος Λεοντής ποιόν χρησιμοποιούσε στα τραγούδια του; Ποιος παίζει φυσαρμόνικα στη "Τζαμαϊκα" με την Αλεξίου και τη Γαλάνη; Ποιος Κατσιμίχας παίζει ;  Ο Γιάννης Κότσιρας, που παίζει και μπαγλαμά, έχει παίξει φυσαρμόνικα μόνο στο μέσο του "Φύλακα-Άγγελου". Κρίμα, γιατί όποτε πιάνει τη φυσαρμόνικα, ο κόσμος ενθουσιάζεται στις συναυλίες.  Όπως ξέρουμε τους καλούς μπουζουξήδες (Παπαδόπουλος, Καρνέζης, Πολυκανδριώτης, Νικολόπουλος, Κορακάκης, Καραντίνης, Ζαφειρίου κλπ), έτσι πρέπει να ξέρουμε και αυτούς που παίζουν το αγαπημένο μας οργανάκι.


    PAVLICIOUS
    28.06.2009, 18:08

    Σας στέλνω ένα πολύ όμορφο και αρκετά δύσκολο τραγούδι του Μίμη Πλέσσα, που πρόσφατα το διασκεύασε η Αντριάννα Μπάμπαλη. Έδώ το παίζω στην κλασική του εκδοχή όπως το τραγουδάει ο Γιάννης Βογιατζής.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Η πρώτη μας νύχτα

    Στίχοι: Κώστας Πρετεντέρης
    Μουσική: Μίμης Πλέσσας
    Πρώτη εκτέλεση: Γιάννης Βογιατζής
    Άλλες ερμηνείες: Κώστας Θωμαΐδης, Αντριάννα Μπάμπαλη (www.stixoi.info)
    5-55-566
    Η πρώτη μας νύχτα, 
    -6-6-7-666
    αργά θα κυλήσει
    77-7-6-7-7
    εσύ τ' όνειρό μου 
    -7-6-7-66
    και γύρω η σιωπή
    5-55-566
    Ποιος θα' χει το θάρρος
    -6-6-7-666 
    να πρωτομιλήσει
    77-7-6-7-7
    την πρώτη τη λέξη
    -7-66-55 
    ποιος τάχα θα πει
    677-88-98-87-7-6-6
    Μα αν γίνουν τα μάτια 
    αγάπης καθρέφτης
    -6-8-77-88-88-7-66
    και το μυστικό μας 
    στα χείλη μας βγει
    5-55-566
    Θα πούνε τ' αστέρια
    -6-6-7-666
    πως πήγε ένας κλέφτης
    77-7-6-7-7
    και πήρε ένα αστέρι 
    -7-77-87
    και το' χει στη γη

     

     

     


    -----------------
    Pavlicious

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 28-06-2009 18:12 ]


    PAVLICIOUS
    28.06.2009, 18:17

    Και ένα του Γιάννη Παπαϊωάννου:                                                                                                                                                                                                                     Απ' της Ζέας το λιμάνι

    Στίχοι: Χαράλαμπος Βασιλειάδης, Τσάντας
    Μουσική: Γιάννης Παπαϊωάννου, Ψηλός, Πατσάς
    Πρώτη εκτέλεση: Δημήτρης Περδικόπουλος & Γιάννης Παπαϊωάννου, Ψηλός, Πατσάς ( Ντουέτο )
    Άλλες ερμηνείες: Οδυσσέας Μοσχονάς, Σαμιώτης
    (www.stixoi.info)
    555-56-6-7-66
    Χτες το βράδυ σε μια βάρκα
    -7-7-7-66-66-55
    Μπήκαμε να πάμε τσάρκα
    555-56-6-7-66
    Απ' της Ζέας το λιμάνι
    -7-7-7-66-66-55
    μέχρι το Πασαλιμάνι
    (5-56)-6-6-6-6-66-7-6
    Απ' της Ζέας το λιμάνι
    -7-7-77-87-7-66
    μέχρι το Πασαλιμάνι
    555-56-66-7-7 
    Χτες το βράδυ σε μια βάρκα
    -7-7-7-66-66-55
    Μπήκαμε να πάμε τσάρκα

    Στο πανί στεκόσουν μόνη
    εγώ κρατούσα το τιμόνι
    πρίμα φύσαγε τ' αγέρι
    στ' ανοιχτά για να μας φέρει

    Ελαφρό ήτανε το κύμα
    κι ο καιρός φυσούσε πρίμα
    ώσπου ξαναήρθα πάλι
    στου Περαία το λιμάνι


    PAVLICIOUS
    28.06.2009, 18:43

    ΟΤΑΝ ΣΗΜΑΝΕΙ Η ΩΡΑ
    Στοίχοι: Άκης Πάνου
    Μουσική: Άκης Πάνου
    Τραγούδι: Γρηγόρης Μπιθικώτσης
    66
    Ξέρω,
    -56-66-5-666
    πως θα φύγεις μακριά μου 
    6-6-7-67-7-8-8
    μέσα από την αγκαλιά μου
    -88-88-878 
    θα πετάξεις σαν πουλί. 
    66
    Ξέρω,
    -56-66-5-666
    πως θα κλάψουμε κι δύο 
    6-6-7-67-7-8-8
    στο πικρότερο αντίο 
    -88-88-877(-7)
    στο πικρότερο φιλί.
    77-7-87-76
    Κι όταν σημάνει η ώρα, 
    -7-7-6-6656
    τότε καρδιά μου χρυσή, 
    5-56-7-7-665
    (τη μεγαλύτερη μπόρα 
    -5-56-55-45
    θα την περάσεις εσύ) δις

    -*-

    Στάλα, 
    δε με ρώτησες μια στάλα, 
    αν χωράν μαζί με τα άλλα 
    τα φαρμάκια τούτα δω.
    Πίσω, 
    πότε θα γυρίσεις πίσω, 
    πόσες νύχτες θα μετρήσω 
    ώσπου να σε ξαναδώ. 

    Κι όταν σημάνει η ώρα, 
    τότε καρδιά μου χρυσή, 
    (τη μεγαλύτερη μπόρα 
    θα την περάσεις εσύ) δις


    tonyhawk
    29.06.2009, 00:35

    Καλησπέρα σε ολους και ολες!!! Ψες (οπος λεει και ο παππους μου) αγορασα μια φυσαρμονικα! Μου αρεσε πραγματικα πολυ! Θελω να μαθω να παιζω καλητερα βεβαια.    Οι παρτιτουρες που εχετε ποσταρει μεχρι τωρα, με βοηθεισαν παρα πολυ. Συνεχιστε την καλη δουλεια πλιζ!   Ευχαριστω παιδες!

     

     

    Υ.Σ   Οποιος μπορει να ποσταρει καποιο τραγουδι απο μουσικη οπως δηλαδη πιξ-λαξ και τετοια θα του ημουν ευγνωμον      <3


    fantasma
    29.06.2009, 16:22

    Παράθεση:

    Το μέλος progressive στις 23-06-2009 στις 01:20 έγραψε...

    μας έλειψες fantasma! καλώς ήρθες στο topic σου!



    Smileκαλως σας βρήκα!!Smile


    fantasma
    29.06.2009, 22:16

    Dust in the wind - Kansas (2 εκδοχές) [C harp]

    1η).Αν θέλετε να παιξετε μόνοι σας σε μια παρέα, καλό είναι έτσι:

    I close my eyes
    4  4    -4  5 
    only for a moment
    6 6   6 -6  6 -5
    and the moment's gone
    5    -4 5   5      5
    All my dreams
    4   -4   5
    pass before my eyes 
    6    6  6   -6  6
    a curiosity
    -5 5 -4 5 5
    Dust in the wind
    -4   4  -3   4
    all they are is dust in the wind
    -4  -4    -4 -4 -4    4  -4  5
    all they are is dust in the wind
    -4  -4   -4  -4  -4  4   -3  4

    Same old song, just a drop of water in an endless sea
    All we do, crumbles to the ground though we refuse to see
    Dust in the wind, all we are is dust in the wind.
    Oh...

    Don't hang on, nothing lasts forever but the earth and sky
    It slips away, all your money won't another minute buy

    Dust in the wind, all we are is dust in the wind
    Dust in the wind, all we are is dust in the wind
    Dust in the wind, everything is dust in the wind (everything is dust
    in the wind) 

    2η)Αν θέλετε να συνοδέψετε σε μια μπάντα, έτσι νομίζω πως είναι καλύτερο:

    2 3 (3) 4' 5 5 5 5 5 (4) 4 (3)(3) 4 4
    2 3 3 3 3 4 (3) 3 (3) 4' 
    5 5 5 5 5 (4) 4 (3) (3) 4 4

    (3)3(2)3 2
    2(3)(3)(3)(3)
    (3)3(2)3 2

    2 3 (3) 4' 5 5 5 5 5 5 (4) 4 (3) 4
    3 4(3) 3 4' 5 5 5 5 5 (4) 4 (3)(3)4 4 5

    (3)3(2)3 2
    2 (3)(3)(3)(3)
    (3) 4 (4) 4 (4) 4(3)

    (5) 6 (6)

    Riff βιολί 

    5 (4) 4 (3) 4 (4) 
    4 (3) 3 (3) 4 (3)
    4(4)5(5)6(6)6(5)6(5)5(5)5(4)5(4)4(3)2(1)

    ....

    3(3)4' 5 5 5 5 5 (4) 4 (3)(3) 4 4
    2 3 3 3 3 4 (3) 3 4
    5 6 6 6 (6) 6 (5)
    5(5)5(5)5 6

    (3)3(2)3 2
    2 (3)(3)(3)(3)
    (3)3(2)3 2

     


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 29-06-2009 22:17 ]


    progressive
    29.06.2009, 22:45

    Fantasma , βοήθησέ με λίγο με τα σημεία που χρησιμοποιείς : 4' ,  (3)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 29-06-2009 22:48 ]


    fantasma
    29.06.2009, 23:28

    Παράθεση:

    Το μέλος progressive στις 29-06-2009 στις 22:45 έγραψε...

    Fantasma , βοήθησέ με λίγο με τα σημεία που χρησιμοποιείς : 4' ,  (3)

     

    Nαι sorry....

    Οπου 4' σημαινει 4 bending

    και στην άλλη παρτιτουρα ενας αριθμος μεσα σε παρενθεση  πχ(3) σημαινει ρούφηγμα, δηλαδη το (3) ειναι ιδιο με το -3.

     

    Και μια φιλική συμβουλη, αν γραφετε τις παρτιτουρες σε χαρτί ειναι καλυτερο να κυκλωνετε τον αριθμο που αντιστοιχει σε μια νότα ρουφηγμα δηλαδη αντι για 4 4 4 -4 -4 4 ειναι πιο ευαναγνωστο το 444(4)(4)4,
    οπου (4) φαντασου το σε κύκλο..

    πχ. το παπακι την ωρα που το παιζεις, απο το να το διαβασεις

    5 -4 5 -5 5 -4 -3 4 -4 3 -4 -3 4 -4 3 5 -4 4

    είναι πιο ευκολο σα το παραδειγμα της εικονας παρακατω





    επισυναπτόμενα: papaki.jpg 
    progressive
    01.07.2009, 00:13

    Παράθεση:

    Το μέλος PAVLICIOUS στις 28-06-2009 στις 17:30 έγραψε...

    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για να βρω κάτι σχετικό με τον Λώρη το μόνο που βρήκα είναι ότι τον λένε Θεόδωρο Μπαρούχο. Επίσης βρήκα ότι έχει δημοσιευτεί κάτι για αυτόν στο "Μετρονόμο", τεύχος 27  το Δεκέμβριο του 2007, αλλά δεν βρήκα το κείμενο. Progressive, καλά έκανες και ανέβασες το link του Ζαχ. Καρούνη. Η φυσαρμόνικα που παίζει είναι καταπληκτική. Αλλά στο cd του Καρούνη, πριν το "Μινόρε της Αυγής", κάνει ένα επίσης καταπληκτικό ταξίμι ο Λώρης. Το έχω το cd. Θα ήταν ωραίο να μπορούσαμε να το μοιραστούμε. Αν υπάρχει τρόπος να ανεβάσουμε τέτοια κομμάτια πες τε μου. Από ο,τι διάβασα, για να το κάνω εισαγωγή ως attached πρέπει να είναι μικρότερο από 150 k.  Κάτι ακόμα: ξέρουμε άλλους Έλληνες σολίστες  φυσαρμόνικας; Καλό θα ήταν να τους καταγράψουμε σ' αυτό το forum. Ο Μάριος Τόκας έπαιζε ο ίδιος. Ο Χρήστος Λεοντής ποιόν χρησιμοποιούσε στα τραγούδια του; Ποιος παίζει φυσαρμόνικα στη "Τζαμαϊκα" με την Αλεξίου και τη Γαλάνη; Ποιος Κατσιμίχας παίζει ;  Ο Γιάννης Κότσιρας, που παίζει και μπαγλαμά, έχει παίξει φυσαρμόνικα μόνο στο μέσο του "Φύλακα-Άγγελου". Κρίμα, γιατί όποτε πιάνει τη φυσαρμόνικα, ο κόσμος ενθουσιάζεται στις συναυλίες.  Όπως ξέρουμε τους καλούς μπουζουξήδες (Παπαδόπουλος, Καρνέζης, Πολυκανδριώτης, Νικολόπουλος, Κορακάκης, Καραντίνης, Ζαφειρίου κλπ), έτσι πρέπει να ξέρουμε και αυτούς που παίζουν το αγαπημένο μας οργανάκι.



     

    Πολύ ενδιαφέροντα τα ερωτήματα που θέτεις pavlicious. Χρόνια σου πολλά και για εχθές (λίγο καθυστερημένα). Όποιος γνωρίζει κάτι ας μας το γράψει, να αρχίσουμε να μαθαίνουμε και Έλληνες μουσικούς. Η Γιώτα Γιάννα έχει αρκετά videos στο youtube με φυσαρμόνικα.


    https://www.youtube.com/watch?v=_DgJGpm8qMw&feature=relatedLink

    >

     


    fantasma
    01.07.2009, 11:06

    Παράθεση:

     Ο Μάριος Τόκας έπαιζε ο ίδιος. Ο Χρήστος Λεοντής ποιόν χρησιμοποιούσε στα τραγούδια του; Ποιος παίζει φυσαρμόνικα στη "Τζαμαϊκα" με την Αλεξίου και τη Γαλάνη; Ποιος Κατσιμίχας παίζει ;  Ο Γιάννης Κότσιρας, που παίζει και μπαγλαμά, έχει παίξει φυσαρμόνικα μόνο στο μέσο του "Φύλακα-Άγγελου". Κρίμα, γιατί όποτε πιάνει τη φυσαρμόνικα, ο κόσμος ενθουσιάζεται στις συναυλίες.  Όπως ξέρουμε τους καλούς μπουζουξήδες (Παπαδόπουλος, Καρνέζης, Πολυκανδριώτης, Νικολόπουλος, Κορακάκης, Καραντίνης, Ζαφειρίου κλπ), έτσι πρέπει να ξέρουμε και αυτούς που παίζουν το αγαπημένο μας οργανάκι.



    O άνθρωπος fantasma που κρύβεται σε πολλες απο τις παραπάνω ιστορίες (Λεοντης, Τοκας κλπ...) ειναι ο :  ΜΑΝΟΣ ΑΒΑΡΑΚΗΣ!

    Ενδεικτικα μερικες συμμετοχες: (πηγη: διφωνο Απριλιου 2009, οι Βιρτουόζοι, Μάνος Αραβανης, Φυσώντας Ιστορίες, σελ.92)

    -Στο "καπνισμένο Λεοντη"

    Παραστάσεις, Αχ Ερωτα, Ματζουρανα στο κατωφλι, Πυγολαμπιδες, Ερωτας Αρχαγγελος (Λεοντής)

    -Τρίτη Ανθολογια (Σπανος)

    -Νεγρικα (Λοϊζος) (οκαρινα)

    -Σταυρο του Νοτου (Μικρουτσικος)

    -Μυθοι μιας Γυναικας - Νανα Μοσχουρη (Χατζιδακις)

    -Ορχηστρα των χρωματων απο το 1996(Ιουλιος 2008 Blue -Χατζιδακις)

    -Τριανταφυλλο στο στηθος (σολο) (Μανος Χατζιδακις)

    -Σε πολλες δισκογραφικες με τη Νενα Βενετσανου

    κλπ...κλπ.... και δυστυχως στο διαδυκτιο θα  βρειτε ελαχιστα πραγματα.... (οι κολοσσοι πάντα ειναι αδικημενοι στην εποχή τους....)

     

    Ιδιαιτεροι μουσικοι που πρεπει να γνωριζουμε ειναι και ο Δημος Μουτσης, ο οποιος εκτος απο τις δικες του δουλειες εχει κανει και συμμετοχες σε αλλους, πχ. Μυθολογια, Παραμυθι διχως ονομα του Χατζιδακι.., οπως επίσης και ο Γιωργος Αρμάος.

    Και τελος ο Larry Adler o καλύτερος όλων των εποχων!!!!! (βλ. βιντεάκι..)

    Larry Adler play Strauss on Harmonica


    PAVLICIOUS
    01.07.2009, 18:12

    Progressive ευχαριστώ για τις ευχές σου. Fantasma να είσαι καλά που ξεκίνησες αυτό το topic και που ανέβασες τα τελευταία βίντεο. Επίσης για τις πληροφορίες σου. Εννοείς όμως Μάνος Αραβανής ή Αβαράκης;


    progressive
    02.07.2009, 01:08

    ίσως ο νούμερο ένα στην διατονική φυσαρμόνικα αυτή την στιγμή. Χωρίς να είναι η αγαπημένη μου ίσως εκτέλεση του amazing Grace, o Howard Levy κάνει απίστευτα πράγματα! Και ναι, είναι μόνο μία φυσαρμόνικα.

    >

     

    και λίγο από Blues με τον Sugar Blue

    >

     

    Πώς μπορώ να ανεβάσω ένα βίντεο από το youtube, fantasma?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 02-07-2009 01:14 ]


    progressive
    02.07.2009, 21:20

    Ο Paco Shipp έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα στο youtube για Blues φυσαρμόνικα. στα περισσότερα χρησιμοποιεί διατονική φυσαρμόνικα σε C.

     

     

     

     

     

    σε ευχαριστώ fantasma για τις οδηγίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 02-07-2009 21:43 ]


    fantasma
    03.07.2009, 21:51

    Να προτείνω κάτι;.....

    ΑΝ μπορει καποιο εργατικο παιδακι..... (απο p αρχιζει... και τελειωνει σε essive..)

    να κάνει μια αλφαβητικη λιστα με τους τίτλους των τραγουδιων που εχουμε ανεβασει τις  παρτιτουρες αλλα ταυτόχρονα να γραφει διπλα εναν αριθμο, ο οποιος να δηλωνει σε ποια σελιδα του τοπικ  βρισκεις το τραγουδι...

    Με αυτο το τροπο θα μπορουμε να κανουμε ευκολη αναζητηση τραγουδιων, αλλα και δε θα αρχισουμε α διπλογραψηματα. Επισης θα μπορει και καποιος εκτος ΜΗ να βρισκει ο,τι επιθυμει...

    Δε ξερω αν συμφωνειτε...!!!!????

    Για παράδειγμα κάτι τετοιο:

    Λιστα τραγουδιών για φυσαρμονικα

    • Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου (σελ.6)
    • Κουτση κιθαρα(σελ.1)
    • Να μ'αγαπάς - Σιδηρόπουλος(σελ.1)
    • Το Παπάκι (σελ.4)

    Πιστεύω πως θα βοηθησει παρα πολύ αυτό...

    Θα το εκανα εγω αλλα εχω πολυ μα παρα πολυ δουλεια και μπαινω με το ζορι.. αυτες τις μερες.... (συγγνωμη σε ολους..)

    Θα μπορουσε αυτη η λίστα να ανανεωνεται απο δω και περα σε καθε νεα σελιδα που συμπληρώνουμε....

     

    ΑΑΑΑααααααααυτα!

     

    αααααααα... δε σας ειπα... εβγαλα και το Dans le port d΄ Amsterdam... χεχεχε.....

     

    {#emotions_dlg.beer}ΚΑλησπερα σας!{#emotions_dlg.walkman}


    progressive
    04.07.2009, 01:23

    RockAlximistis τί λες? μπορείς να βοηθήσεις ? περιμένουμε και το pdf!

    τη λίστα αυτή πού προτίνεις να την ανεβάσουμε fantasma; μέσα στο topic και να την ανανεώνουμε κάνοντας επεξεργασία?

    και μια υπενθύμιση:είχε ρωτήσει ο pavlicius κάτι για το πώς μπορούμε να συγκεντρώνουμε videos. αν υπάρχει καμία ιδέα πείτε.

     

     

     


    progressive
    04.07.2009, 01:35

    κάτι ακόμη που για όποιον θέλει:    http://harp-l.org/mailman/listinfo/harp-l

    πρόκειται για μία λίστα στα αγγλικά με email. σου στέλνουν 3-4 emails την ημέρα. εξαρτάται από το πόσο γρήγορα συγκεντρώνονται ερωτήσεις και απαντήσεις. μπορεί όποιος θέλει να κάνει πχ μία ερώτηση ή να ανοίξει μία συζήτηση σχετικά με φυσαρμόνικα. δεν τα διαβάζω πάντα αλλά έχει αρκετό ενδιαφέρον . Π.χ ήμουν Παρίσι και ρώτησα πού μπορώ να προμηθευτώ φυσαρμόνικες. μου απάντησαν πολλοί και όλοι μου έλεγαν για ένα συγκεκριμένο μαγαζί.ένας που έχει βιντεάκια και στο youtube μου είπε να χρησιμοποιήσω το όνομά του για να πάρω και έκπτωση (όπως και έκανα). έχω ρωτήσει πράγματα τεχνικής φύσεως αλλά και για εκδηλώσεις και λοιπά. όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμάσει. φυσικά ασχολούνται περισσότερο με τα Blues και τη jazz.


    Badge
    04.07.2009, 13:00

    Παράθεση:
    και μια υπενθύμιση:είχε ρωτήσει ο pavlicius κάτι για το πώς μπορούμε να συγκεντρώνουμε videos. αν υπάρχει καμία ιδέα πείτε.

    Είπα να κάνω την κίνηση χωρίς πρώτα να ρίξω την ιδέα, και αν δεν κάτσει δε βαριέσαι Smile

    Πήρα την πρωτοβουλία να πληρώσω ένα μικρό σχετικά χρηματικό αντίτιμο και να αγοράσω ένα χώρο στο Διαδίκτυο όπου μπορεί να γίνει μια τέτοια προσπάθεια. Το έστησα και στην παρούσα φάση είναι στις δοκιμές. Μπορείτε να το επισκεφτείτε στο http://www.harpgr.com/

    Ανέβασα ήδη δύο πρόχειρα videos με την αφεντομουτσουνάρα μου στο ένα. Αν κάποιος/κάποιοι θέλουν και μπορούν να παίξουν κάποια από τα τραγούδια τους μπροστά σε μια webcam ή ένα μικρόφωνο και να τα ανεβάσουν, θα ήταν πάρα πολύ καλό για όλους. Αν η εικόνα μιας παρτιτούρας αξίζει χίλιες λέξεις, το video κάποιου που παίζει ένα τραγούδι μάλλον είναι ΟΛΑ τα λεφτά.

    Το site μπορεί να δεχτεί είτε video είτε MP3, και το διαθέσιμο bandwidth είναι άφθονο (και μπορεί να αγοραστεί και επιπλέον άμα λάχει).

    ΥΓ. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο login στην παρούσα φάση, αν συνδεθείτε/κλείσετε browser/ανοίξετε ξανά το site είναι όλα ΟΚ. Για οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα στείλτε μου ένα pm. Ευχαριστώ.


    mavroskoufisn
    05.07.2009, 13:10

    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 03-07-2009 στις 21:51 έγραψε...

     

     

    αααααααα... δε σας ειπα... εβγαλα και το Dans le port d΄ Amsterdam... χεχεχε.....

     

     



     

    to Dans le port d΄ Amsterdam epeigontos!!!! :)




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία