ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.907 μέλη

    Η αποτυχία του χριστιανισμού

    PashalinaMakia
    01.02.2008, 00:37
    Πες για να ξέρω πως θα σου απαντήσω.
    STING
    01.02.2008, 00:42
    Εγώ πάντως δυο (για να μην πω τρία) πολιτισμικά σοκ τα έχω πάθει…
    Και δεν είμαι και δεκαπέντε…


    Astron
    01.02.2008, 00:49
    Πασχαλίνα, τα αποσπάσματα θα έπρεπε να τα γνωρίζεις εαν είχες περάσει έστω και μια ανάγνωση την Καινή Διαθήκη, πράγμα που απ' ό,τι φαίνεται δεν έχεις κάνει... Πώς μπορείς λοιπόν να υποστηρίζεις κάτι που δεν γνωρίζεις;

    Παράθεση:
    Αυτά είναι αναχρονιστικές αντιλήψεις που πλέον δεν υφίστανται στην εποχή μας.


    Συμφωνώ μαζί σου. Ο χριστιανισμός είναι ξεπερασμένος.

    Παράθεση:
    Ένας mod θα πρέπει να ξέρει οτι μπαίνουν και παιδιά κάτω των 15 ετών σε αυτή τη σελίδα.Η λέξη αποτυχία απο μόνη της δημιουργεί το αίσθημα της ευτέλειας και της παρακμής. (...) Ένα παιδί βλέποντας μαζί δυό λέξεις αντιφατικές για το μυαλό του ακόμα παθαίνει πολιτισμικό σοκ.



    Είμαι πράγματι φοβερά ανήθικος mod...
    PashalinaMakia
    01.02.2008, 01:25
    Λοιπόν,έχω ψιλιαστεί οτι δεν είσαι για συζήτηση αγοράκι μου και πως είσαι κλειστόμυαλος.
    Έχεις πειστεί οτι είσαι σωστός σε όλα και οι απόψεις των άλλων επειδή σου τη σπάνε ή δεν σου αρέσουν πρέπει πάντα να αντικρούονται.

    Κι η αληθεια είναι και το έχω ξαναπεί,πως σωστή Χριστιανή δεν είμαι.Αλλά όταν βλέπω άτομα να μην σέβονται,γιατί το εν λόγω κείμενο ήταν ένα δρυμύτατο "κατηγορώ" στον Χριστιανισμό χωρίς να δημιουργηθούν ερωτήματα προς σκέψη,και έχουν γίνει πάρα πολλά θέματα σχετικά με τον Χριστιανισμό σε αυτό το forum και δεν βλέπω το λόγο αφού δεν αφορά κανέναν σας,πιστεύω πως είναι ανούσιο πια.

    Και δεν είπα οτι είσαι ανήθικος mod.Είπα οτι αν ήσουν σωστός θα προσέγγιζες διαφορετικά το θέμα.

    Αλλά είσαι εμπαθής και αυτό πια φαίνεται.Ο,τι και να γράψεις απο δω και πέρα δεν θα απαντήσω το θεωρώ μικροπρεπές αφού έχεις αρχίσει πάλι να μιλάς προσωπικά και δεν κάνεις διάλογο.

    Ο Χριστιανισμός,γιατί έχεις κόλημα εσύ χοντρό με το Χριστιανιμσό ακόμα και στο Blog σου για αυτόν γράφεις,δεν ξέρω αν θεωρείται ξεπερασμένος.Πάντως πολλοί όταν φοβούνται και άθεοι που το παίζουν κάνουν καμιά φορά το σταυρό τους στη δύσκολη στιγμή.

    ΗΡΕΜΗΣΕ!!!!Δεν σου λέει κανείς να πάς εκλλησία με το ζόρι!

    πάντως πολλές συζητήσεις σχετικά με τις Θρησκείες κι εσύ κι οι υπόλοιποι γενικά ανοίγετε εδώ.
    Αντί για μουσικό site σε λίγο θα καταντήσουμε να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του επειδή έχουμε παρρησία.
    Και άρχισε πάλι σε παρακαλώ τα του τύπου "Αν σε ενοχλεί να μην ξανασυμμετέχεις σε τέτοιες συζητήσεις "και τέτοια.Έχουν πλάκα.


    Εγώ είπα την άποψή μου κι άρχισες να κάνεις παράθεση μια λέξη την οποία είπα.Δεν γουστάρω να ανοίγω συζητήσεις περι Θρησκευτικών εγώ την άποψή μου είπα απλά και την τρίχα την έκανες τριχιά.

    Τέλος.Εγώ δεν ξαναμιλάω ο,τι και να πεις απο δω και πέρα γιατί βλέπω πως έχεις όρεξη κι εγώ δεν ....

    Επίσης ο καθένας πιστεύει όπου θέλει κι όπως όλοι οι άθεοι ισχυρίζεστε κάτι να ξέρετε πως κι άλλοι,όπου κι αν πιστεύουν,θα μιλάνε.Κι αν είχες παρατηρήσει η θέση μου και η στάση μου απέναντι στο θέμα προσπάθησα να είναι αντικειμενική όσο περισσότερο γίνεται.



    asxetos
    01.02.2008, 02:28
    Λοιπόν,έχω ψιλιαστεί οτι δεν είσαι για συζήτηση αγοράκι μου και πως είσαι κλειστόμυαλος. Λαθος τροπος αντιληψης και εκφρασης για αντιπαραθεση PashalinaMakia. Αυτη η εκφραση μονο αρκει για να σταματησει ενας διαλογος.

    cranky
    01.02.2008, 02:34
    Μήπως κάποιοι μπερδεύουν τον Χριστιανισμό με το παπαδαριό ?
    Astron
    01.02.2008, 03:27
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 01-02-2008 στις 02:54 έγραψε...

    Το κουμπάκι !! Το κουμπάκι !! Αμέσως ......



    Ποιο κουμπάκι... Μετά το τελευταίο ποστ της Πασχαλίνας έχω αρχίσει να ...φοβάμαι για τη ζωή μου!

    StavmanR
    01.02.2008, 04:13
    Παράθεση:



    Φυσικά και σέβομαι την πίστη και τις πεποιθήσεις όλων, αλλά εάν θεωρούσα ότι η θρησκεία προσφέρει κάτι σε έναν άνθρωπο προφανώς θα ήμουν κι εγώ θρησκευόμενος. Αντιθέτως, θεωρώ ότι στην εποχή μας, με τον πλούτο που έχουμε πια τόσο στην φιλοσοφία όσο και στην επιστήμη, η θρησκεία μάλλον βλάπτει. Το ξεκαθαρίζω για να μην υπάρχει παρεξήγηση ότι η θρησκεία για μένα είναι ένα παραμύθι που φτιάχτηκε από ανθρώπους για να κρατάει τον λαό σε "τάξη" και για να δώσει εύκολες απαντήσεις στα αμέτρητα "γιατί" των ανθρώπων. Για να καταφέρεις να βγείς από αυτό το παραμύθι που σε βομβαρδίζουν απ' την βρεφική σου ηλικία θέλει πολύ μεγάλη δύναμη. Ειδικά στην εποχή του Νίτσε. Ελπίζω τώρα να το ξεκαθάρισα.

    Υ.Γ. Αναφέρεις την ατομική βόμβα. Η πυρηνική ενέργεια ειναι πράγματι μια απ' τις ανακαλύψεις της επιστήμης. Το πώς χρησιμοποιήθηκε όμως έχει να κάνει καθαρά με την ηθική και την πολιτική των ανθρώπων που τη χρησιμοποίησαν κι είναι εντελώς άσχετο με την επιστήμη. Άλλωστε η επιστήμη είναι απλά ένα εργαλείο για την εύρεση της αλήθειας. Η θρησκεία απ' την άλλη πλευρά διατείνεται ότι ήδη γνωρίζει την αλήθεια και απλά ...πρέπει να την πιστέψεις! Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αδικία απ' το να χαρακτηρίσεις την επιστήμη ως δογματική. Είναι ακριβώς το αντίθετο, μια επανάσταση ενάντια στον κάθε δογματισμό.
    Αλλά φυσικά η επιστήμη δεν λύνει όλα τα προβλήματα. Χρειάζεται και η Φιλοσοφία για να δώσει απαντήσεις στα υπαρξιακά μας ερωτήματα, να εκφράσει το συναίσθημά μας και φυσικά να ορίσει την ηθική.



    Παύλο, σεβασμός στην πεποίθηση του άλλου δε σημαίνει να την παρακολουθήσεις και να την ενστερνιστείς, αλλά να τη δεχθείς ως άποψη του άλλου. Είναι δυνατόν να σέβεσαι την άλλη άποψη, θεωρώντας ότι υπολείπεται τιμής; Παιχνίδισμα των λέξεων για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα μου ακούγεται ή αλλιώς προσχηματικός λόγος

    Κρίνεις επιστήμη και θρησκεία με δύο μέτρα και δύο σταθμά, γεγονός που πάντα θα καταλήγει σε λανθασμένο ισοζύγιο. Σε αυτήν την περίπτωση, είτε αλλάζεις καντάρι είτε σταματάς να ζυγίζεις είτε προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο ότι το καρπούζι είναι πιο ελαφρύ από τη ρώγα σταφύλι.

    Η αναφορά μου ήταν σαφέστατη. Η χρήση της σοφιστείας και η κατάχρηση της δύναμης των παραγώγων τους, είτε από πλευράς επιστήμης είτε από πλευράς θρησκείας είναι άσχετη με τη θρησκεία και την επιστήμη καθ'αυτή. Όπως κατά τα λόγια των αρχαίων "επιστήμη που διαχωρίζεται από την αρετή είναι πανουργία", έτσι και στα λόγια των θρησκευομένων "τυφλή υπακοή σε κανόνες είναι έργο του διαβόλου". Μπορεί να αλλάζουν οι εκφράσεις, αλλά το νόημα είναι το ίδιο. . Παρεμπιπτόντως, εκείνοι που συνέλαβαν την ιδέα της ατομικής βόμβας, μια χαρά φιλοσοφίες είχαν αναπτύξει και πουλούσαν σλόγκαν ηθικής στον κόσμο (Αινστάιν, Bohr κλπ.) (πηγή http://sfrang.com/historia/important/html/Einstein.htm)

    Μιας και το έφερε η κουβέντα, ας επιστρέψω στην Αρχαία Ελλάδα, που αποτελεί την χωροχρονική 'έκρηξη' της επιστήμης (ο τόπος και η εποχή που η επιστήμη έκανε ίσως το μεγαλύτερο άλμα της). Οι αρχαίοι, πάνω από τους θεούς τους είχαν μία έννοια, την Αρετή. Η αρετή ήταν κάτι που διδάσκονταν μέσα από τη ζωή και δεν μπορούσε να περιγραφεί. Ουδέποτε κανείς μπόρεσε να δώσει την ερμηνεία της λέξεως. Οι μεγάλοι φιλόσοφοι προσπάθησαν να την κάνουν διδακτέα κατηγοριοποιώντας την επίδρασή της στην ζωή του μέσου ανθρώπου. Οι θεοί τους μάλιστα συχνά δολοπλοκούσαν και εμφάνιζαν χαρακτηριστικά τελείως ανθρώπινα, ακόμη και ευτελή. Η αρετή ήταν πάνω από όλα και όλους. Η τυφλή πίστη σε μία απερίγραπτη έννοια πώς ακριβώς σου ακούγεται; Μάλιστα, το πιο περίεργο από όλα είναι ότι ούτε καν οι σοφιστές τολμούσαν να αντιμιλήσουν στον όρο Αρετή. Οι περισσότεροι διασωσμένοι διάλογοι έχουν ως εξής: "Σκοπός του ανθρώπου είναι η αρετή, έτσι τάδε;". Απάντηση "έτσι, τάδε". Κανείς σχεδόν δεν τολμούσε να αποσαφηνίσει την αρετή. Σήμερα, όλα τα εξηγούμε επιστημονικά με ολοκληρώματα και στατιστικές αναλύσεις με δυναμογράμματα. Και πέφτουμε πιο έξω από ποτέ...

    @Vouliakis : οι αναλύσεις των θέσεών μου για το δογματισμό της επιστήμης υπάρχουν σε άλλο τόπικ, δεν θυμάμαι συγκεκριμένα. Ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν ο Πάυλος και ο Mesogeios που επίσης συμμετείχαν. Η 'αρχή' της επιστήμης βασίζεται σε αξιώματα. Αξίωμα = δόγμα. Έχω παραθέσει τους ορισμούς στο αντίστοιχο τόπικ. Μη σε ξενίζει ο δογματισμός της επιστήμης.

    @Mesogeios: Είναι απίθανο να περιγράψει κανείς όλη τη φιλοσοφία του κόσμου σε λέξεις. Όπως έχεις αντιληφθεί από τους αρχαίους Έλληνες, όπου αδυνατεί ο επιστημονικός λόγος, αρχίζουν οι παραβολές και τα σχήματα λόγου. Δεν χρειάζεται να αναφερθούμε για μία ακόμη φορά στα έντονα παραβολικά στοιχεία των Γραφών και του ίδιου του Ιησού. Δοκίμασε να ερμηνεύσεις τη σπηλιά του Πλάτωνα κατά γράμμα, όπως προσπαθείς να κάνεις στις Γραφές. Μάλλον ο Πλάτωνας είναι παρανοϊκός και όλη η επιστήμη βασίστηκε στην παράνοια...

    Επαναλαμβάνω την όλη τοποθέτησή μου για μία ακόμη φορά. Η επιστήμη και η θρησκεία είναι δύο διαφορετικές οπτικές προσεγγίσεις της ζωής. Είναι σαν να προσπαθώ να ερμηνεύσω τη θερμοκρασία με τα μάτια, ή τον ήχο με τη γεύση. Γι' αυτό και υπάρχουν και άλλες αισθήσεις στο σώμα. Για να δένει το παζλ. Όσο μάλιστα αναπτύσσονται οι αισθήσεις, τόσο πιο κοντά είναι στο να γίνουν μία, καθώς μπορούν και ανακαλύπτουν τα ερεθίσματα της άλλης.

    Παράθεση:

    Ε, λοιπόν, για άλλη μια φορά: ΟΧΙ. Θρησκεία και επιστήμη, StavmanR, δεν γεννήθηκαν ταυτόχρονα και οπωσδήποτε δεν γεννήθηκαν μαζί με τον άνθρωπο. Και αυτό πράγματι από μόνο του λέει πολλά.


    Παραθέτω απόσπασμα:
    "Περίπου πριν από 750.000, σύμφωνα με ευρήματα, μαθαίνει ο homo erectus τη χρήση και διατήρηση της φωτιάς. Στην Κίνα έχουν εντοπιστεί ίχνη φωτιάς με ηλικία της τάξης των 600.000 ετών. Είναι φυσικά άγνωστες οι ακριβείς συνθήκες, κάτω από τις οποίες συνέβη αυτό το γεγονός, εκτιμάται όμως ότι, είτε κοντά σε κάποιο ηφαίστειο, είτε μετά από πυρκαγιά δάσους που προκάλεσαν οι κεραυνοί, εξασκήθηκε ο πρόγονός μας στο χειρισμό της φωτιάς. Σε όλες τις μυθολογίες και λαϊκές παραδόσεις των μεταγενέστερων λαών διασώθηκαν ιστορίες για την κατάκτηση της φωτιάς. 'Αλλοτε ένας ήρωας (Προμηθέας!) κι άλλοτε ένα μυστηριώδες θηρίο ανακαλύπτει ή υποκλέπτει ή μεταφέρει το μυστικό της φωτιάς, πράγμα που δηλώνει πόσο σημαντικό ήταν αυτό το γεγονός για την εξέλιξη των προγόνων μας. Η φωτιά απέκτησε έκτοτε, ως πηγή φωτός και θερμότητας, τη βαθιά ψυχολογική δύναμη που διατηρεί μέχρι σήμερα για τους ανθρώπους. Οι κομιστές και διαχειριστές της φωτιάς πρέπει να έπαιρναν στα μάτια των ομοφύλων τους γιγαντιαίες διαστάσεις επιβλητικών ανθρώπων που διέθεταν υπερφυσικές δυνάμεις και κατείχαν υπέρτατα μυστικά και οι οποίοι μπορούσαν να ελέγχουν και εξουσιάζουν τις μικρές κοινωνίες, αφού «αποφάσιζαν» με τη διάθεση ή αφαίρεση της φωτιάς για ζωή και θάνατο.

    Σ' αυτές τις εποχές πρέπει να ανάγονται, αφενός η συγκρότηση των πρώτων δοξασιών για πνεύματα, δαίμονες και θεούς και αφετέρου η καθιέρωση ιερατείου για την επικοινωνία με αυτά τα πνεύματα. Σε όλες τις θρησκείες παίζει η φωτιά, είτε παλαιότερα με τις θυσίες, είτε μεταγενέστερα απλώς με το άναμα κεριών και θυμιαμάτων, ένα ιδιαίτερο ρόλο (Αν. Βακαλούδη: «Η γένεση του θεϊκού ανθρώπου στις αρχαίες θρησκείες», βλέπε βιβλιογραφία). "

    Παρένθεση: Από την Αρχαία ακόμη Ελλάδα, ο χειρισμός της φωτιάς θεωρείται η απαρχή της σύγχρονης νόησης (βλ.Προμηθευς Δεσμώτης), ενώ ανθρώπινη μορφή υπήρχε και παλαιότερα (ο Προμηθεας λυπήθηκε τους ανθρώπους και τους χάρισε τη φωτιά)

    Ιστοσελίδα http://sfrang.com/historia/selida100.htm
    target="_blank" target="_new">http://oasigr.5.forumer.com/a/_post871.html

    Διαβάστε και αυτό: http://neodynamiko.gr/forum/viewtopic.php?p=3662 , που αφορά μία θεωρία που υποστηρίζει πως είμαστε τελικά απόγονοι του Homo Erectus και όχι του Homo Habilis.


    Άλλη παράθεση http://www.physics4u.gr/articles/2005/originofhuman4.html
    "Κατασκεύαζε λίθινα εργαλεία, έκανε χρήση της φωτιάς, των ρούχων και συμμετείχε σε διάφορες τελετουργίες. Έθαψε για πρώτη φορά τους νεκρούς και μάλιστα σε πλάγια στάση με λυγισμένα τα γόνατα. Μάλλον πιστεύει στην ύπαρξη μεταθανάτιας ζωής. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι είχε θρησκευτική συνείδηση. Κάνει μια υποτυπώδη τέχνη, γιατί έχουν ανακαλυφθεί ζωγραφιές στις σπηλιές και ίσως χρησιμοποιούσε οστέινα μουσικά όργανα. Είχε αναπτυγμένο προφορικό λόγο."
    Αφορά τον άνθρωπο του Νεάντερνταλ...

    Ο άνθρωπος εμφανίζει τις ανθρώπινες ιδιότητες από τότε που τον ονομάζουν Homo...Δείτε τον πίνακα εξέλιξης του ανθρώπου στη φωτό. Για τον Homo Habilis δεν υπάρχουν σαφείς πληροφορίες, κι έτσι υπάρχουν θεωρίες όπως αυτή που παρέθεσα παραπάνω που τον θέλουν ως παράλληλο με τον Homo Erectus.
    Τελικώς, είτε δεχόμαστε την επιστήμη είτε δεν τη δεχόμαστε. Το να τη δεχόμαστε βέβαια δε σημαίνει ότι δεν δεχόμαστε τίποτε άλλο...







    Για να μην πέσω θύμα σοφίσματος του τύπου 'ο άνθρωπος υπάρχει από το 2-2,5 εκατ. πΧ', θα υπενθυμίσω ότι οι ονομασίες των προγόνων είναι τελείως συμβατικές, καθώς υπάρχει συνεχής εξέλιξη στο χρόνο. Δεν ξύπνησε μία μέρα ξαφνικά ο Αυστραλοπίθηκος και είπε 'α! τώρα ανήκω στο Homo Habilis'. Πρόκειται για σύνολο ιδιοτήτων που συνιστούν ανθρώπινη νόηση. Ο σύγχρονος άνθρωπος δεν έχει χαρατηριστικό τη χρήση πέτρας ή ξύλου κατά το κυνήγι. Αυτές τις ιδιότητες έχουν και πολλές φυλές πιθήκων (πατηστε >>>>ΕΔΩ<<<< και
    >>>>εδώ(αρχή 2ης σελίδας)<<<< ). Ο σύγχρονος άνθρωπος είναι κοινωνικός με λόγο και έφεση στην τέχνη, η οποία είναι άμεση συνέπεια εμφάνισης της φαντασίας και επινόησης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-02-2008 07:07 ]


    επισυναπτόμενα: phylogenetictree.jpg 
    Blacksad
    01.02.2008, 09:06
    Εγώ πάντως πιστεύω ότι η (κάθε) θρησκεία έχει δημιουργηθεί για να απαντήσει στο ερώτημα ΠΟΙΟΣ;

    Ενώ η (κάθε) επιστήμη έχει δημιουργηθεί για να απαντήσει στο ερώτημα ΠΩΣ;

    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο...


    neerie
    01.02.2008, 11:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Blacksad στις 01-02-2008 στις 09:06 έγραψε...

    Εγώ πάντως πιστεύω ότι η (κάθε) θρησκεία έχει δημιουργηθεί για να απαντήσει στο ερώτημα ΠΟΙΟΣ;

    Ενώ η (κάθε) επιστήμη έχει δημιουργηθεί για να απαντήσει στο ερώτημα ΠΩΣ;

    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο...





    τουλάχιστον για την ορθοδοξία, ξέρω ότι απαντά στο ΓΙΑΤΙ
    (γιατί υπάρχουμε, γιατί ήρθαμε εδώ)

    η επιστήμη (υποθέτω) στο ΠΩΣ
    STING
    01.02.2008, 12:00
    Τι να πει κανείς
    Για το μυαλό της αλληνής …

    Στη ΠΥΡΑ ότι διαφορετικό…
    Παλιά μας τέχνη κόσκινο…

    pol-gt
    01.02.2008, 12:21
    Σκέτη αποτυχία... Απορώ πως πιστεύουν οι Βροτοί... Αποτυχία σκέτη...
    sigur
    01.02.2008, 13:19
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 01-02-2008 στις 11:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Blacksad στις 01-02-2008 στις 09:06 έγραψε...

    Εγώ πάντως πιστεύω ότι η (κάθε) θρησκεία έχει δημιουργηθεί για να απαντήσει στο ερώτημα ΠΟΙΟΣ;

    Ενώ η (κάθε) επιστήμη έχει δημιουργηθεί για να απαντήσει στο ερώτημα ΠΩΣ;

    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο...





    τουλάχιστον για την ορθοδοξία, ξέρω ότι απαντά στο ΓΙΑΤΙ
    (γιατί υπάρχουμε, γιατί ήρθαμε εδώ)

    η επιστήμη (υποθέτω) στο ΠΩΣ



    πέστο μας βρε Νικολέττα μας μην μας τρώει η αγωνιά.Γιατί υπάρχουμε, γιατί ήρθαμε εδώ(σύμφωνα με την θρησκεία πάντα)?Έχω τεράστια περιέργεια
    STING
    01.02.2008, 13:49
    και γω ...και γω...δεν έκλεισα μάτι όλη νύχτα...το σόι μου...
    okanenas
    01.02.2008, 14:11
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 31-01-2008 στις 19:54 έγραψε...

    Staurofories…xristianoi katholikoi pou paithenan apo tin peina kai tin ftoxia stin
    Europi, kai peigan na zeisoun kalutera….


    Μετά από αυτό τι να πω παραδίνομαι





    http://nektarios-gr.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 01-02-2008 14:12 ]


    επισυναπτόμενα: 64.gif 
    okanenas
    01.02.2008, 14:20
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-02-2008 στις 00:13 έγραψε...

    Για σενα okanenas δεν νομιζω οτι στις χριστιανικες ρησεις που λεει η Γκολντμαν και που εχω τονισει, να γραφει αλλα πραγματα η αγια γραφη των ορθοδοξων απο των καθολικων η των προτεσταντων. Η γραφει αλλα;




    Asxetos η Αγια Γραφή τα ίδια λέει αλλά στην ερμηνεία υπάρχει διάφορα
    η καθολικοί και η άλλοι έχουν κάνει παρερμηνεία της Άγιας Γράφεις καθώς
    δεν ήξεραν και καλά Ελληνικά και δημιούργησαν τελείως άλλη χριστιανική λογική
    από την ορθή.

    Βρε Asxetos αφού δεν ξέρεις βασικά πράγματα για τον Χριστιανισμό τι κάθεσαι
    και ασχολείσαι με κάτι που δεν έχεις ιδέα τι είναι;

    neerie
    01.02.2008, 14:30
    Αντρέα μου να σου πω, όσα (λίγα) ξέρω αλλά δεν είμαι ειδήμονας επί του θέματος. Καλό είναι αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για τη θέση της εκκλησίας στο θέμα αυτό να διαβάσεις κάποιο βιβλίο σχετικό ή να μιλήσεις με κάποιον καλό ιερέα ο οποίος θα μπορέσει να σου λύσει απορίες. Άμα θέλεις να βρω να σου συστήσω κάποιο βιβλίο και sites να δεις διότι είμαι σίγουρη ότι δε θα σε ικανοποιήσει η απάντηση μου.

    Εν (πολύ) ολίγοις ξέρω ότι ο Θεός από την αγάπη του μας έφτιαξε κι έφτιαξε κι έναν "παράδεισο" για να ζούμε ευτυχισμένοι. Έτσι το καταλαβαίνω. Και μας έδωσε κι ελεύθερη βούληση για να επιλέξουμε αν θέλουμε ή όχι να ζήσουμε παραδεισένια.

    Τα υπόλοιπα σε ΠΜ αργότερα αν θέλεις (εσύ ή και κάποιος άλλος) για να ψάξω λίγο, να βρω κάτι να ξεδιψάζει τη δίψα και την περιέργεια σου :)
    STING
    01.02.2008, 14:48
    Να ‘μαστε πάλι εδώ Αντρέα … οι δρόμοι τρέχουν χιαστή…
    Σε φαντάζομε με παπαδοποδιά…
    Πήγαινε σε κανέναν εξομολογητή όσο έχεις χρόνο αμαρτωλό πρόβατο…προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις …


    sigur
    01.02.2008, 14:52
    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 01-02-2008 στις 14:48 έγραψε...

    Να ‘μαστε πάλι εδώ Αντρέα … οι δρόμοι τρέχουν χιαστή…
    Σε φαντάζομε με παπαδοποδιά…
    Πήγαινε σε κανέναν εξομολογητή όσο έχεις χρόνο αμαρτωλό πρόβατο…προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις …





    δεν βαριέσαι φίλτατε sting, και για μένα και για σένα...2 μέτρα κάτω από την γη μας αντιστοιχούν.
    Εκτός και αν έχεις μέσο για κάτι αξιόλογο για μετά...
    STING
    01.02.2008, 15:01
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 01-02-2008 στις 14:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 01-02-2008 στις 14:48 έγραψε...

    Να ‘μαστε πάλι εδώ Αντρέα … οι δρόμοι τρέχουν χιαστή…
    Σε φαντάζομε με παπαδοποδιά…
    Πήγαινε σε κανέναν εξομολογητή όσο έχεις χρόνο αμαρτωλό πρόβατο…προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις …




    δεν βαριέσαι φίλτατε sting, και για μένα και για σένα...2 μέτρα κάτω από την γη μας αντιστοιχούν.
    Εκτός και αν έχεις μέσο για κάτι αξιόλογο για μετά...



    Ε-Νοείται φιλαράκο μου…
    Πρώτη μούρη πίστα στη κόλαση!
    Τι.. να πας παράδεισο και σε μια βδομάδα να αποκτήσεις ψυχολογικά προβλήματα από την μοναξιά;
    Γιατί μη μου πεις ότι θα βρεις κανέναν από όλους αυτούς τους …σωτήρες εκεί.