ελληνική μουσική
    885 online   ·  210.833 μέλη

    Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven - Cosmomusica

    jorge
    25.02.2008, 20:17
    Και επιπλέον βραβείο!

    Οι 3 πρώτοι κερδίζουν από μια ετήσια συνδρομή για Music Page (πακέτο Advanced), αξίας 120 ευρώ. (περισσότερα για τις Music Pages εδώ)
    tzogoula
    25.02.2008, 21:05
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 25-02-2008 στις 19:57 έγραψε...

    Καλησπέρα tzogoula.

    Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν ακόμα και γνωστοί καλλιτέχνες. Περιμένουμε λοιπόν και τη δική σου συμμετοχή.


    Ευχαριστω πολυ!!
    συγχαρητηρια για το site σας!
    χαιρομαι πολυ που σας ανακαλυψα!
    grego
    29.02.2008, 11:26
    Καλησπερα.Που μπορω να ακουσω τα κομματια του διαγωνισμου;(Εβαλα και εγω ενα).Και επισης μπορει ενασ στιχουργος να συμμετεχει με ενα τραγουδι του οποιου την μουσικη εχω γραψει εγω?Θα ειναι η δικια του συμμετοχη ομως.
    jorge
    29.02.2008, 12:29
    Τα κομμάτια του διαγωνισμού θα μπορείτε να τα ακούτε όταν ξεκινήσει η ψηφοφορία. Προς το παρόν δεν μπορείτε να ακούτε τις συμμετοχές.

    Στη δεύτερη ερώτηση, η απάντηση είναι ναι.

    Καλή επιτυχία στο τραγούδι σας.
    grego
    29.02.2008, 12:33
    οκ.Ευχαριστω πολυ κ για την αμεση απαντηση σας κ για τις ευχες σας.
    chorrer
    29.02.2008, 19:46
    Χορχε με αυτο:

    "Δεν επιτρέπεται η χρήση δείγματος (sample) από άλλο τραγούδι το οποίο έχει ήδη εκδοθεί σε οποιαδήποτε μορφή, αναλογική ή ψηφιακή. "

    ...εννοεις οτι το κομματι δεν πρεπει να το εχουμε ξαναανεβασει στο δικτυο ή οτι δεν πρεπει να εχει βγει σε επισημη κυκλοφορια?

    ....δηλαδη μπορουμε να συμετασχουμε με καποιο κομματι που εχουμε ηδη βαλει σε musicpage ή οχι?

    Δημήτρης Τζελέπης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 29-02-2008 19:47 ]


    jorge
    29.02.2008, 22:45
    Χμμμ... ίσως αυτό δεν είναι πολύ σαφές, έχεις δίκιο που απορείς Δημήτρη. Μάλλον θα πρέπει να το κάνουμε πιο σαφές.

    Εννοώ απλά πως δεν μπορείς να "δανειστείς" κάποιο άλλο κομμάτι (που ΔΕΝ σου ανήκει, πχ κάποια λούπα από ένα τραγούδι των Active Member) και να το βάλεις να παίζει μέσα στο υπόλοιπο που θα στείλεις...
    sakisgouzonis
    01.03.2008, 15:52

    Καλησπέρα και από μένα.

    Παρόλο που δεν έχω στείλει δική μου συμμετοχή - και δεν γνωρίζω εάν τελικά στείλω - θα ήθελα να επισημάνω σε αυτό το σημείο 2 πραγματάκια.

    Στον Κανονισμό Συμμετοχής και συγκεκριμένα στην παράγραφο 4 αναφέρεται ότι ...

    4. Οι δημιουργοί των τραγουδιων παραχωρούν αποκλειστικά τα δικαιώματα του τραγουδιού στο MusicHeaven από την ημερομηνία συμμετοχής μέχρι και τη λήξη της Έκθεσης (18 Μαΐου 2008).

    Αυτό σημαίνει ότι το musicheaven αφαιρεί τα πνευματικά δικαιώματα από τους δημιουργούς ( συνθέτες-στιχουργούς ) και κάνει τα κομμάτια ό,τι επιθυμεί το musicheaven, τα δίνει σε όποιον τραγουδιστή επιθυμεί, σε όποια εταιρία επιθυμεί χωρίς να ρωτήσει τους δημιουργούς. Έχω την αίσθηση ότι αυτή η παράγραφος νομικά δεν στέκει, μιας και τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν αποκλειστικά στους δημιουργούς και δεν μπορούν να παραχωρηθούν και μάλιστα αποκλειστικά σε έναν διοργανωτή ενός διαγωνισμού. Νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με ένα παράδοξο εδώ. Το μόνο που μπορούν να κάνουν οι δημιουργοί των τραγουδιών είναι να παραχωρήσουν μια άδεια χρήσης του έργου τους στο musicheaven χωρίς να απαιτούν κάποια οικονομική απολαβή. Αλλά, όχι να παραχωρήσουν στο musicheaven τα πνευματικά δικαιώματα των έργων τους.



    Όσον αφορά το φίλο / τη φίλη που έγραψε το παρακάτω ...

    Παράθεση:

    Το μέλος grego στις 29-02-2008 στις 11:26 έγραψε...

    Καλησπερα.Που μπορω να ακουσω τα κομματια του διαγωνισμου;(Εβαλα και εγω ενα).Και επισης μπορει ενασ στιχουργος να συμμετεχει με ενα τραγουδι του οποιου την μουσικη εχω γραψει εγω?Θα ειναι η δικια του συμμετοχη ομως.



    Νομίζω ότι αν επιτραπούν τέτοιες συμμετοχές θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Ένα κομμάτι που έχει και μουσική και στίχο, δεν μπορεί να ανήκει μόνο στο στιχουργό ( και να αποτελεί μόνο δική του συμμετοχή ), ούτε μόνο στο συνθέτη, ανήκει και στους 2 και στο στιχουργό και στο συνθέτη. Αν υποθετικά κερδίσει αυτό το κομμάτι ο στιχουργός θα παρουσιαστεί ψευδώς και ως ο συνθέτης του τραγουδιού ή ως συνθέτης θα παρουσιαστεί το μέλος grego; Μιας και αναφέρεται ρητά στον Κανονισμό ότι επιτρέπεται μόνο μια συμμετοχή ανά μέλος.

    Official MySpace Music Page


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 16-09-2008 17:36 ]


    grego
    01.03.2008, 17:25
    Φιλε Σακη συμφωνω οτι δεν ειναι και ποου σωστο αυτο αλλα τουλαχιστον δεν αποτελει διακριση γιατι ολοι μπορουν να το κανουν.Και οχι μονο αυτο αλλα εγω σου λεω και κατι χειροτερο.Δεν μπορει ο καθενας να γινει μελος με 2-3 διαφορετικα ονοματα και να στειλει πολλα κομματια?Το θεμα ειναι να υπαρχει καλη θεληση και συνειδηση.Δηλαδη και ο στιχουργος τι φταιει αν ολοι του οι στιχοι ειναι μελοποιημενοι απο εμενα?Να μην στειλει τραγουδι?

    οσο για το αλλο με τα πνευματικα δικαιωματα συμφωνω απολυτα!
    panos68
    01.03.2008, 18:07
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 01-03-2008 στις 15:52 έγραψε...

    Στον Κανονισμό Συμμετοχής και συγκεκριμένα στην παράγραφο 4 αναφέρεται ότι ...

    4. Οι δημιουργοί των τραγουδιων παραχωρούν αποκλειστικά τα δικαιώματα του τραγουδιού στο MusicHeaven από την ημερομηνία συμμετοχής μέχρι και τη λήξη της Έκθεσης (18 Μαΐου 2008).

    Αυτό σημαίνει ότι το musicheaven αφαιρεί τα πνευματικά δικαιώματα από τους δημιουργούς ( συνθέτες-στιχουργούς ) και κάνει τα κομμάτια ό,τι επιθυμεί το musicheaven, τα δίνει σε όποιον τραγουδιστή επιθυμεί, σε όποια εταιρία επιθυμεί χωρίς να ρωτήσει τους δημιουργούς. Έχω την αίσθηση ότι αυτή η παράγραφος νομικά δεν στέκει, μιας και τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν αποκλειστικά στους δημιουργούς και δεν μπορούν να παραχωρηθούν και μάλιστα αποκλειστικά σε έναν διοργανωτή ενός διαγωνισμού. Νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με ένα παράδοξο εδώ. Το μόνο που μπορούν να κάνουν οι δημιουργοί των τραγουδιών είναι να παραχωρήσουν μια άδεια χρήσης του έργου τους στο musicheaven χωρίς να απαιτούν κάποια οικονομική απολαβή. Αλλά, όχι να παραχωρήσουν στο musicheaven τα πνευματικά δικαιώματα των έργων τους.




    Βαση νόμου και να σε πληρώσει κάποιος ΔΕΝ μπορεις να του παραχωρήσεις τα πνευματικά δικαιώματα της δημιουργίας σου.

    Το musiheaven όμως δεν ζητάει πουθενά τα ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ δικαιώματα. Το ότι ζητάει τα δικαιώματα γενικά και αόριστα έιναι βέβαια κάπως παράξενο, αλλά επειδή τα ζητάει για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα, τότε μπορεί να ενοηθεί ότι ζητάει τα δικαιώματα "χρησης και προβολής" των τραγουδιών. Ενώ αυτό βέβαια δεν αποκλείει το να καλεσει το musicheaven τον Νταλάρα να τον βάλει να τα ηχογραφήσει για τα χρησημοποιήσει κατά τη διάρκεια της έκθεσης, θα το θεωρούσα μάλλον απίθανο. Επίσης κάποιος θα μπορούσε να το ενοήσει ότι το musicheaven ζητάει τα εκδοτικά και μηχανικά δικαιώματα (στη οποία περίπτωση 1) τα δίνει σε όποιον τραγουδιστή επιθυμεί, σε όποια εταιρία επιθυμεί χωρίς να ρωτήσει τους δημιουργούς 2) είναι απολύτως νόμιμο) - μή μπερδεύουμε τα Πνευματικά Δικαιώματα με αυτά της έκδωσης, ηχογράφησης, προβολής, εκτύπωσης, αντιγραφης κλπ κλπ.). Αλλά και σε αυτή την περίπτωση αμφιβάλω άν το musicheaven διαλέξει τραγουδιστές, εταιρίες, μπει σε κόπους και έξοδα για να τους πεί στις 18 Μαΐου 2008 - που λήγει η παραχώρηση των δικαιωμάτων- "τώρα χάσατε όλα τα μηχανικά δικαιώματα στα κομμάτια, πάντε βρειτε τα με τους δημιουγούς."


    Παρόλα αυτά θα ήταν καλό να γραφεί αυτο το μέρος πιό ξεκάθαρα. Πιά ακριβώς δικαιώματα παραχωρούν οι δημιουργοί στο musicheaven;



    roubas
    01.03.2008, 18:23
    Συγχαρητήρια στους ανθρώπους του mh για τη δραστηριότητα αυτή!
    Θα ειμαι συμμετέχων και εγω!
    Σε αυτες της περιπτώσεις δεν εχει σημασια η διακριση αλλα η συμμετοχη και προτεινω σε οσα μελη του Mh εχουν να δωσουν κατι ας το κανουν!

    Και παλι συγχαρητηρια και καλη επιτυχια σε ολους και ολες!!!
    sakisgouzonis
    01.03.2008, 18:49
    Ναι, χρειάζεται να ξεκαθαριστεί το σημείο με τα δικαιώματα που είναι κατά την άποψή μου αρκετά θολό.
    Ποια είναι ακριβώς τα δικαιώματα που ζητά να πάρει το musicheaven από τους δημιουργούς;
    Από το να υποθέτουμε και να σκεφτόμαστε διάφορα σενάρια, είναι καλύτερο να δοθεί μια επίσημη απάντηση.



    grego, η επικοινωνία μέσω του διαδικτύου κάποιες φορές δημιουργεί παρεξηγήσεις και σίγουρα είναι διαφορετικό το να μιλάς με κάποιον πρόσωπο με πρόσωπο από το να μιλάς απρόσωπα μέσα από ένα forum. Ελπίζω να κατάλαβες πως ό,τι ανέφερα το ανέφερα καθαρά φιλικά και σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να θίξω εσένα ή την κοπέλα, η οποία μακάρι και να συμμετάσχει και να κερδίσει κι όλας.
    Το σκεπτικό μου ήταν το εξής: Φαντάσου να στείλω εγώ 10 τραγούδια με 10 διαφορετικούς στιχουργούς και να λέω είναι δικές τους οι συμμετοχές, δεν είναι δικές μου! Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό και το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί.
    Επίσης, πιστεύω ότι καλό θα ήταν, όπως οι ψηφοφόροι θα είναι μόνο μέλη που ήταν μέλη πριν από την έναρξη του διαγωνισμού, έτσι και οι συμμετέχοντες δημιουργοί να είναι μέλη πριν την έναρξη του διαγωνισμού, για να μην έχουμε το φαινόμενο άνθρωποι που δεν είναι μέλη της κοινότητας να εγγράφονται μόνο για το διαγωνισμό και μετά να εξαφανίζονται.
    Όσον αφορά το άλλο φαινόμενο που ανέφερες, δηλαδή κάποιος να δημιουργήσει πολλά nicknames και να στείλει πολλά τραγούδια, νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον μιας και - παρόλο που δεν έχω στείλει συμμετοχή - στην αίτηση συμμετοχής λογικά ο καλλιτέχνης θα δηλώνει τα αληθινά του στοιχεία. Εσείς που συμπληρώσατε την αίτηση, σας ζητήθηκαν τα αληθινά σας στοιχεία ή μόνο ένα Nickname;


    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 01-03-2008 στις 18:23 έγραψε...

    Συγχαρητήρια στους ανθρώπους του mh για τη δραστηριότητα αυτή!
    Θα ειμαι συμμετέχων και εγω!
    Σε αυτες της περιπτώσεις δεν εχει σημασια η διακριση αλλα η συμμετοχη και προτεινω σε οσα μελη του Mh εχουν να δωσουν κατι ας το κανουν!

    Και παλι συγχαρητηρια και καλη επιτυχια σε ολους και ολες!!!




    Αρκεί να υπάρχει καλή οργάνωση, διαφάνεια και όχι παρατράγουδα και θολά σημεία.
    roubas
    01.03.2008, 20:09
    Παιδες κατι συμβαινει και ενω συμπληρωνω ολα τα πεδια μου βγαζει μηνυμα οτι δεν τα εχω συμπληρωσει ολα..
    Τι παιζει?
    Ξερει καποιος να με διαφωτισει?
    jorge
    01.03.2008, 20:36
    Παιδιά είναι καλό που γίνονται τέτοιες κουβέντες, μια και είναι η πρώτη φορά που διοργανώνουμε τέτοιο διαγωνισμό και θέλουμε τη γνώμη σας πάνω στα ...πάντα.

    Όσον αφορά στην επισήμανση του sakisgouzonis, εννοείται πως για το διάστημα που αναφέρεται, το MusicHeaven πρέπει να έχει τα εκτελεστικά δικαιώματα, ραδιοφωνικής μετάδοσης (πιθανότατα τα τραγούδια θα παίζονται και στο ραδιοφωνικό μας σταθμό), δημόσιας εκτέλεσης και μηχανικής αναπαραγωγής (τα τραγούδια θα γραφτούν σε CD ή σε H/Y προκειμένου να εκτελεστούν στην έκθεση, αλλά και μέσω του site).

    Όλα αυτά τα δικαιώματα τα παραχωρεί ο δημιουργός (ή οι δημιουργοί) στο MusicHeaven, γιατί η φύση του διαγωνισμού το απαιτεί.

    Σε καμία περίπτωση το MusicHeaven δεν μπορεί να την "δει" δημιουργός αυτών των τραγουδιών, καθώς προφανώς οι δημιουργοί έχετε ήδη κατοχυρώσει με τους γνωστούς τρόπους τα τραγούδια σας. Άρα και να θέλει το MusicHeaven ή κάποιος τρίτος να οικειοποιηθεί τα τραγούδια, δεν μπορεί.

    Όσον αφορά το θέμα περί πολλαπλής συμμετοχής, αυτή μπορεί να γίνει δεκτή, εφόσον ο ερμηνευτής (συγκρότημα ή μεμονωμένος καλλιτέχνης) είναι διαφορετικός.
    jorge
    01.03.2008, 20:43
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 01-03-2008 στις 20:09 έγραψε...

    Παιδες κατι συμβαινει και ενω συμπληρωνω ολα τα πεδια μου βγαζει μηνυμα οτι δεν τα εχω συμπληρωσει ολα..


    Ξαναδοκίμασε roubas, από λάθος ζητούσαμε απαραίτητα και τις "παρατηρήσεις".
    sakisgouzonis
    02.03.2008, 19:28
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-03-2008 στις 20:36 έγραψε...

    Παιδιά είναι καλό που γίνονται τέτοιες κουβέντες, μια και είναι η πρώτη φορά που διοργανώνουμε τέτοιο διαγωνισμό και θέλουμε τη γνώμη σας πάνω στα ...πάντα.

    Όσον αφορά στην επισήμανση του sakisgouzonis, εννοείται πως για το διάστημα που αναφέρεται, το MusicHeaven πρέπει να έχει τα εκτελεστικά δικαιώματα, ραδιοφωνικής μετάδοσης (πιθανότατα τα τραγούδια θα παίζονται και στο ραδιοφωνικό μας σταθμό), δημόσιας εκτέλεσης και μηχανικής αναπαραγωγής (τα τραγούδια θα γραφτούν σε CD ή σε H/Y προκειμένου να εκτελεστούν στην έκθεση, αλλά και μέσω του site).

    Όλα αυτά τα δικαιώματα τα παραχωρεί ο δημιουργός (ή οι δημιουργοί) στο MusicHeaven, γιατί η φύση του διαγωνισμού το απαιτεί.

    Σε καμία περίπτωση το MusicHeaven δεν μπορεί να την "δει" δημιουργός αυτών των τραγουδιών, καθώς προφανώς οι δημιουργοί έχετε ήδη κατοχυρώσει με τους γνωστούς τρόπους τα τραγούδια σας. Άρα και να θέλει το MusicHeaven ή κάποιος τρίτος να οικειοποιηθεί τα τραγούδια, δεν μπορεί.


    Καλησπέρα jorge!
    Χρειαζόταν αυτή η διευκρίνιση, η οποία πιστεύω ότι θα ήταν σωστό να αναγραφεί στον Κανονισμό Συμμετοχής αντικαθιστώντας την πρόταση που μιλάει γενικά και αόριστα για δικαιώματα και δημιουργεί πρόβλημα σε όσους διαβάζουν την πρόταση και διστάζουν να στείλουν συμμετοχή.



    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-03-2008 στις 20:36 έγραψε...

    Όσον αφορά το θέμα περί πολλαπλής συμμετοχής, αυτή μπορεί να γίνει δεκτή, εφόσον ο ερμηνευτής (συγκρότημα ή μεμονωμένος καλλιτέχνης) είναι διαφορετικός.


    Από αυτό καταλαβαίνουμε ότι μόνο τα μέλη που είναι ερμηνευτές έχουν το δικαίωμα να συμμετάσχουν μόνο μια φορά. Τα μέλη που είναι Συνθέτες ή/και Στιχουργοί έχουν το δικαίωμα να στείλουν όσες συμμετοχές επιθυμούν ( 5, 10 ή και περισσότερες ) αρκεί το κάθε τραγούδι να ερμηνεύεται από διαφορετικό ερμηνευτή.

    Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω αν το ίδιο δικαίωμα των πολλαπλών συμμετοχών το έχουν και ο Συνθέτες που θα στείλουν instrumental ( ορχηστρικά ) κομμάτια.

    Ευχαριστώ πολύ!
    jorge
    02.03.2008, 20:55
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 02-03-2008 στις 19:28 έγραψε...

    Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω αν το ίδιο δικαίωμα των πολλαπλών συμμετοχών το έχουν και ο Συνθέτες που θα στείλουν instrumental ( ορχηστρικά ) κομμάτια.


    Σε αυτή την περίπτωση ως καλλιτέχνης θεωρείται ο συνθέτης, οπότε ένας συνθέτης ΔΕΝ μπορεί να στείλει πάνω από ένα ορχηστρικά κομμάτια.
    madmaestros
    05.03.2008, 12:48
    Που θα βρω την αιτηση για το διαγωνισμο? javas c r i p t: x()

    jorge
    05.03.2008, 13:20
    thale
    05.03.2008, 17:48
    Γεια σας σκεφτομαι κι εγω να λαβω μερος αλλα θελω να ρωτησω κατι....Αν το κομματι ειναι καπως ελλιπες ορχηστρικα(ας πουμε μια κιθαρα μονο)ενω υπαρχει κι η φωνη ταυτοχρονα θα επηρεασει την αξιολογηση του κομματιου??