ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.821 μέλη

    Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven - Cosmomusica

    EPYLOXIAS
    21.03.2008, 21:59
    καλησπέρα παιδιά. να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου. υπάρχει περίπτωση να βγεί κάποια λίστα με τα τραγούδια στο site? και να ενημερώνεται όταν θα υπάρχει κάποια καινούρια συμμετοχή? thanks
    sliasios
    22.03.2008, 19:34
    Καλησπέρα.Είμαι κι εγώ νέος στο site.Σήμερα διάβασα για τον διαγωνισμό και με ενδιαφέρει!Μπορώ να πάρω μέρος όμως με τραγούδι στο οποίο έχω γράψει εγώ την μουσική αλλά όχι και τους στοίχους?
    ggon
    29.03.2008, 21:44
    Είναι προβλημα αν ο ρυθμός μετάδοσης ειναι στα 192 kbps ;
    jorge
    30.03.2008, 12:02
    @EPYLOXIAS
    Η λίστα με τα τραγούδια θα βγει στο site όταν ξεκινήσει η ψηφοφορία. Δε θα ήταν δίκαιο αν βγάζαμε από τώρα τη λίστα, μια και θα ευνοούνταν οι συμμετοχές που εστάλησαν νωρίς.


    @sliasios
    Αν ο στιχουργός εγκρίνει τη συμμετοχή, βεβαίως και μπορείς.


    @ggon
    Το τραγούδι θα πρέπει να είναι στα 128 kbps.
    jorge
    30.03.2008, 14:03
    Και για να μην ξεχνιόμαστε:

    ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ: 80
    ΛΗΞΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ: 14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

    ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ: Μίλτος Πασχαλίδης, Εύα Φάμπα, Γιάννης Ζουγανέλης
    ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Όσα μέλη γράφτηκαν έως και τη μέρα έναρξης του διαγωνισμού
    begas
    04.04.2008, 17:18
    συγγνώμη αλλα δε θυμάμαι σε τι ποιότητα (kbps) έστειλα τη συμμετοχή μου αλλά σίγουρα πολύ πάνω από 128,μάλλον δεν είχα διαβάσει καλά τους όρους

    ενημερώστε με απλά αν πρέπει να ξαναστείλω με χαμηλότερη ποιότητα ή αν η συμμετοχή είναι άκυρη

    ευχαριστώ
    jorge
    04.04.2008, 19:28
    Θα το μετατρέψουμε εμείς, δεν πειράζει...
    pavlos2004
    05.04.2008, 20:40
    Ονομάζομαι Παύλος Χριστοδούλου (από την εταιρεία STARPLANET εταιρεία management καλλιτεχνών) και σε συνεργασία με τον συνθέτη Τάκη Μπουγά, αναζητούμε τραγουδιστές και τραγουδίστριες που να υποστηρίζουν την εναλλακτική ελληνική μουσική.
    Επικοινωνούμε μαζί σας, διότι θα θέλαμε να μας ενημερώσετε σχετικά με τον διαγωνισμο τραγουδιού, αν θα υπάρχει τέτοια κατηγορία κ εαν υπάρχει τρόπος να επικονωνήσουμε με τους καλλιτέχνες (alternative music) που εnδιαφέρονται να ακούσουμε την δουλεία τους.
    jorge
    06.04.2008, 01:59
    Τα στοιχεία των καλλιτεχνών δε δίνονται κ.Χριστοδούλου, πέρα από αυτά των νικητών. Και αυτό μετά το πέρας του διαγωνισμού.
    jorge
    11.04.2008, 01:28
    103 συμμετοχές ως τώρα. Και το κυριότερο, αρκετά ωραία τραγούδια.

    Υπομονή να έχουμε (από τη Δευτέρα) να ακούμε και να αξιολογούμε
    sundevil
    12.04.2008, 20:24
    Γεια χαρα.. Θα ηθελα να ρωτησω πως ακριβως θα γινει η ψηφοφορια απο τα ατομα που θα ακουνε τα κομματια. Αν σε μια σελιδα για παραδειγμα μπουνε ολοι οι συμμετεχοντες, τοτε δυσκολα καποιος θα κατσει και θα ακουσει και τους 115 ή οσοι ειναι. Όμως τους πρώτους 20-30 μπορει να τους ακουσει.

    Θελω να πω, με πιο κρητήριο θα μπουν οι καλλιτεχνες στην λίστα ψηφοφορίας. Αλφαβητικά, τυχαία, σύμφωνα με την ημερομηνία καταχώρισης; Θα ηταν καπως αδικο να μπει ενας συμμετέχων σχεδον στο τελος, διοτι λογικο ειναι να μην τον ακουσει κανεις.

    Αν είμαι λάθος, παρακαλώ διορθώστε με, αλλα αν οχι, καλο θα ηταν μια δευτερη σκεψη πανω στο θεμα.

    Ευχαριστώ πολυ.
    jorge
    12.04.2008, 21:16
    Το έχουμε σκεφτεί αυτό και έχουν γίνει τα εξής:

    α) Θα υπάρχουν λίστες ανά είδος. Πχ Εντεχνο, Ροκ, Dance κλπ. Αν λόγω ακουσμάτων ξέρεις πως στα Dance δεν πρόκειται να δώσεις ούτε μια ευκαιρία (κακώς), τότε απλά δεν τα ακούς.

    β) Η σειρά μέσα σε κάθε λίστα θα είναι κάθε φορά τυχαία.

    γ) Η ψηφοφορία κρατά μέχρι τις 3 Μαΐου (!), οπότε έχει πάρα πολύ χρόνο να ακούσετε 115-120 τραγούδια με την ησυχία σας. Απλά να έχετε μαζί σας και ένα τετράδιο (ή ένα αρχείο Word) να σημειώνετε τα τραγούδια που ακούσατε και αυτά που σας έκαναν εντύπωση. Στο τέλος λογικά θα έχετε 20-30 τραγούδια, τα οποία μπορείτε να ξανακούσετε και να βγάλετε τα 5 καλύτερα.

    Όλα αυτά βέβαια θα τα ξαναπούμε τη μέρα που θα ξεκινήσει η ψηφοφορία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-04-2008 21:17 ]


    sakisgouzonis
    12.04.2008, 21:24

    Παράθεση:

    Το μέλος sundevil στις 12-04-2008 στις 20:24 έγραψε...
    Γεια χαρα.. Θα ηθελα να ρωτησω πως ακριβως θα γινει η ψηφοφορια απο τα ατομα που θα ακουνε τα κομματια. Αν σε μια σελιδα για παραδειγμα μπουνε ολοι οι συμμετεχοντες, τοτε δυσκολα καποιος θα κατσει και θα ακουσει και τους 115 ή οσοι ειναι. Όμως τους πρώτους 20-30 μπορει να τους ακουσει.


    Sundevil, καλησπέρα και !

    Προσωπικά, δεν συμμετέχω στον διαγωνισμό του musicheaven, αλλά, παρεμβαίνω εδώ για να σου πω ότι αυτό που θα έπρεπε να σε ανησυχεί είναι όχι οι 100 συμμετοχές, αλλά, άλλα πράγματα που αφορούν την όλη διοργάνωση. Προσωπικά, έχω λάβει πρόσφατα μέρος σε παγκόσμιο διαγωνισμό στον οποίο οι συμμετοχές είχαν φτάσει τις 15.000 (!!!) από ολόκληρο τον κόσμο. Δε νομίζω τα 100 τραγούδια που στάλθηκαν στο musicheaven να είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.

    Αυτό που εμένα δεν μου αρέσει είναι το γεγονός ότι δικαίωμα ψηφοφορίας θα έχουν μόνο τα μέλη του musicheaven που ήταν μέλη πριν την έναρξη του διαγωνισμού. Αυτό σημαίνει ότι ο κίνδυνος να κερδίσει αυτός με τους πιο πολλούς φίλους στο musicheaven και όχι αυτός με το καλύτερο τραγούδι είναι πλέον ορατός. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος ο διαγωνισμός από διαγωνισμός τραγουδιού να μετατραπεί σε διαγωνισμό δημοφιλέστερου μέλους. Παρόλο που τα ονόματα των συμμετεχόντων καλλιτεχνών δεν θα φαίνονται, το musicheaven έδωσε το πράσινο φως στους συμμετέχοντες καλλιτέχνες να ενημερώσουν τους φίλους τους-μέλη του musicheaven για τη συμμετοχή τους καθώς επίσης και για το με ποιο τραγούδι συμμετέχουν. Θα υπάρχει, βέβαια και κριτική επιτροπή που θα συμμετέχει με το 50%, αλλά, όταν ένας καλλιτέχνης έχει το κοινό με το μέρος του, η επιτροπή είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να αλλάξει το αποτέλεσμα του κοινού.

    Αυτά τα λίγα από εμένα που δεν διαγωνίζομαι, αλλά, εύχομαι σε όλους τους διαγωνιζόμενους και τους διοργανωτές καλή επιτυχία!

    Official MySpace Music Page


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 16-09-2008 17:14 ]


    sundevil
    13.04.2008, 03:32
    Χμμ καταλαβαινω το τι λες, σκεψου ομως οτι σε περιπτωση που θα μπορουσε να ψηφίσει ο οποιοσδήποτε, ασχετα αν δεν ητανε μελος πιο πριν, τοτε πολυ εύκολα ο καθε συμμετέχων θα εφτιαχνε 50 profile και θα ψηφιζε ΜΟΝΟ τον εαυτο του (spam).

    Δεν νομιζω να ειναι αυτη μια καλυτερη λυση. Οσον αφορα τον τροπο που εξηγησε ο jorge για την ψηφοφορια μου ακουγετε δικαιος.

    Ελπιζω να πανε ολα καλα
    sakisgouzonis
    13.04.2008, 08:46
    Παράθεση:

    Το μέλος sundevil στις 13-04-2008 στις 03:32 έγραψε...

    Χμμ καταλαβαινω το τι λες, σκεψου ομως οτι σε περιπτωση που θα μπορουσε να ψηφίσει ο οποιοσδήποτε, ασχετα αν δεν ητανε μελος πιο πριν, τοτε πολυ εύκολα ο καθε συμμετέχων θα εφτιαχνε 50 profile και θα ψηφιζε ΜΟΝΟ τον εαυτο του (spam).

    Δεν νομιζω να ειναι αυτη μια καλυτερη λυση. Οσον αφορα τον τροπο που εξηγησε ο jorge για την ψηφοφορια μου ακουγετε δικαιος.

    Ελπιζω να πανε ολα καλα



    Προσωπικά, πιστεύω ότι ένας διαγωνισμός τραγουδιού πρέπει να είναι ανοιχτός και να έχουν δικαίωμα ψήφου όλοι οι άνθρωποι, ανεξάρτητα από το αν είναι μέλη ή όχι ενός site. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεται το spam, μιας και οι συμμετέχοντες καλλιτέχνες δεν θα έχουν κανέναν λόγο να δημιουργήσουν πολλαπλά profiles. Μέσα από μια τέτοια ψηφοφορία θα έβγαινε και το musicheaven κερδισμένο, μιας και οι συμμετέχοντες καλλιτέχνες θα προέτρεπαν τους fans / φίλους / συγγενείς τους να επισκεφτούν το musicheaven και να τους ψηφίσουν. Θα μου πεις, τότε θα κερδίσει αυτός με τους περισσότερους fans / φίλους / συγγενείς κλπ.. Γιατί όχι; Άλλωστε, οι fans και οι φίλοι δεν είναι αυτοί που στηρίζουν τους καλλιτέχνες με το να αγοράζουν τους δίσκους τους και με το να πηγαίνουν στα Live τους; Αυτός με τους περισσότερους fans σημαίνει ότι έχει και μεγαλύτερη αποδοχή από το κοινό, άρα δικαίως βγαίνει πρώτος στην προτίμηση του κοινού.

    Άλλωστε, αυτό που προτείνει ο Jorge, κατ εμένα δεν είναι δίκαιο, μιας και κατά την προσωπική μου εκτίμηση θα κερδίσει αυτός με τους περισσότερους φίλους στο musicheaven, που είναι μια πολύ μικρή μουσική κοινότητα και εκ φύσεως δεν μπορεί να αντιπροσωπεύει το μουσικό γούστο του τεράστιου ελληνικού μουσικόφιλου κοινού. Με το να κλείνεις την ψηφοφορία στον πολύ μικρό κύκλο των μελών του musicheaven, δεν επιτρέπεις στο μεγάλο μουσικόφιλο κοινό, που σαφώς δεν είναι μέλη του musicheaven, να έχει άποψη. Και το αποτέλεσμα του κοινού μιας τόσο μικρής μουσικής κοινότητας δεν μπορεί να αντικατοπτρίζει το τί πραγματικά αρέσει στο μεγάλο κοινό έξω στο οποίο τελικά απευθύνονται οι καλλιτέχνες.

    Επίσης, θα μπορούσε να δοθεί το 100% της ψηφοφορίας σε κριτική επιτροπή, αλλά και πάλι θα ήταν ένας λανθασμένος τρόπος, γιατί και η κριτική επιτροπή αποτελείται από ακόμα πιο λίγα άτομα που ναι μεν έχουν εμπειρία, αλλά, να μην ξεχνάμε ότι στην ουσία είναι και αυτοί κοινό με πολύ συγκεκριμένο μουσικό γούστο και σε καμιά περίπτωση η άποψή τους δεν αντιπροσωπεύει το τεράστιο μουσικόφιλο κοινό.

    Κλείνω συνοψίζοντας και λέγοντας ότι για μένα το καλύτερο είναι η ανοιχτή ψηφοφορία και μάλιστα η 100% ψηφοφορία από το κοινό, όπου όλοι έχουν δικαίωμα ψήφου, ανεξάρτητα από το αν είναι ή όχι μέλη ενός site.
    noizreduction
    13.04.2008, 10:11
    ..Μερικες φορες πρεπει να καταλαβουμε πως ο σκοπος δεν ειναι παντα το κερδος..

    Παρολαυτα, πιστευω πως ειναι αρκετα δυσκολο καποιος να κανει πολλαπλες εγραφες και να μην γινει κατανοητος απο τους admin.
    jorge
    13.04.2008, 13:29
    @sakisgouzonis

    Σίγουρα θα ήταν καλύτερο να ψήφιζαν ακόμα και μη μέλη. Μπορείς όμως να μου πεις, πως θα μπορούσα ΤΕΧΝΙΚΑ να αποκλείσω πολλαπλές ψήφους από το ίδιο άτομο;


    @noizreduction

    Οι πολλαπλές εγγραφές δεν μπορούν να ωφελήσουν κάποιο διαγωνιζόμενο, γιατί όπως είπαμε δεν έχουν δικαίωμα ψήφου όσοι γράφτηκαν μετά την έναρξη του διαγωνισμού
    --Elena--
    13.04.2008, 15:22
    Άντε.μία μέρα έμεινε μόνο μέχρι να ακούσουμε τα κομμάτια!!!!
    sakisgouzonis
    13.04.2008, 18:37
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13-04-2008 στις 13:29 έγραψε...

    @sakisgouzonis

    Σίγουρα θα ήταν καλύτερο να ψήφιζαν ακόμα και μη μέλη. Μπορείς όμως να μου πεις, πως θα μπορούσα ΤΕΧΝΙΚΑ να αποκλείσω πολλαπλές ψήφους από το ίδιο άτομο;


    Ναι, jorge, αλλά, θα μπορούσα και εγώ να κάνω την ερώτηση "μπορείς να μου πεις πώς μπορείς ΤΕΧΝΙΚΑ να αποκλείσεις/ακυρώσεις τις ψήφους προς έναν συγκεκριμένο καλλιτέχνη που προέρχονται από μέλη που δεν έχουν προηγουμένως ακούσει από την αρχή μέχρι το τέλος και τα 120 κομμάτια τουλάχιστον 1 φορά;" Εκτιμώ ότι θα υπάρξουν πολλά μέλη που θα ψηφίσουν το φίλο τους χωρίς καν να μπουν στον κόπο να ακούσουν όλα τα κομμάτια ολόκληρα. Και αυτό, αν είναι τεχνικά εφικτό, θα το καταλάβεις και μόνος σου, όταν για παράδειγμα θα έχεις 100 ψήφους και μόνο 2.000 plays αντί να έχεις τουλάχιστον 12.000 plays. Αν και το φυσιολογικό θα ήταν να έχεις για κάθε 100 ψήφους τουλάχιστον 48.000 Plays, γιατί για να επιλέξεις από τα 120 τα αγαπημένα σου, ε, 3-4 φορές θα πρέπει να τα ακούσεις και τα 120 κομμάτια.

    Το πόσες φορές θα ψηφιστεί ένας καλλιτέχνης από ένα συγκεκριμένο άτομο δε γνωρίζω αν μπορεί να ελεγχθεί τεχνικά στο διαδίκτυο. Ο καθένας ψηφίζει τον καλλιτέχνη που προτιμά όσες φορές το επιθυμεί ο ίδιος. Σε όλους τους διαγωνισμούς που γνωρίζω αυτό συμβαίνει, εκτός και αν ο διοργανωτής έχει αποφασίσει αλλιώς, όπως η ΕΡΤ για πρώτη φορά φέτος στη Eurovision, όπου έπετρεψε την αποστολή μέχρι 20 ψήφων από κάθε κινητό και σταθερό. Στο internet, δεν γνωρίζω πώς μπορεί και αν μπορεί να μπει ένας τέτοιος φραγμός, γιατί τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερα όταν ο άλλος με μια αλλαγή IP θα μπορεί και πάλι να ξαναψηφίσει.

    Σε όλους τους διαγωνισμούς που γνωρίζω, η ψηφοφορία ήταν και είναι ελεύθερη, μπορούν να ψηφίσουν ελεύθερα όλοι είτε είναι μέλη είτε δεν είναι και μάλιστα όσες φορές το επιθυμούν. Από τη στιγμή που όλοι οι fans όλων των καλλιτεχνών μπορούν να ψηφίσουν τους αγαπημένους τους καλλιτέχνες όσες φορές το επιθυμούν, δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό στην όλη ιστορία. Όσο πιο πολύ αγαπούν τον καλλιτέχνη τους τόσο πιο πολύ θα τον στηρίξουν.



    Παράθεση:

    Το μέλος --Elena-- στις 13-04-2008 στις 15:22 έγραψε...

    Άντε.μία μέρα έμεινε μόνο μέχρι να ακούσουμε τα κομμάτια!!!!



    Καλή ακρόαση!
    Παρόλο που, όπως έχω ξαναπεί, δεν έχω στείλει συμμετοχή στον διαγωνισμό και δεν διαγωνίζομαι, περιμένω και εγώ να ακούσω τα κομμάτια, μπορεί να υπάρξει και κάποια συνεργασία με κάποιοι παιδί, στιχουργό ή ερμηνευτή, που θα μου ελκύσει το ενδιαφέρον.
    jorge
    13.04.2008, 23:26
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 13-04-2008 στις 18:37 έγραψε...

    Εκτιμώ ότι θα υπάρξουν πολλά μέλη που θα ψηφίσουν το φίλο τους χωρίς καν να μπουν στον κόπο να ακούσουν όλα τα κομμάτια ολόκληρα. [...]γιατί για να επιλέξεις από τα 120 τα αγαπημένα σου, ε, 3-4 φορές θα πρέπει να τα ακούσεις και τα 120 κομμάτια.



    Σαφώς και αρκετοί θα ψηφίσουν το φίλο τους.

    Ποιο είναι όμως πιο δίκαιο;

    Να ψηφίσεις το φίλο σου ΜΙΑ φορά (όπως στον δικό μας διαγωνισμό) ή να τον ψηφίσεις 1.000 φορές, στην περίπτωση που όπως λες..."όλοι οι fans όλων των καλλιτεχνών μπορούν να ψηφίσουν τους αγαπημένους τους καλλιτέχνες όσες φορές το επιθυμούν" ;;;

    Πιστεύω πως έχουν γίνει τα πάντα στο συγκεκριμένο διαγωνισμό, ώστε να είναι όσο γίνεται πιο αξιοκρατικός. Από τη στιγμή που καταλήγουμε το μόνο "μεμπτό" να είναι οτι έναν καλλιτέχνη θα τον ψηφίσουν οι φίλοι του, προσωπικά θεωρώ οτι έγινε ότι καλύτερο.

    Και επειδή έγινε πραγματικά μεγάλη προσπάθεια για να στηθεί ο διαγωνισμός, παρακαλώ πολύ να μου βρείτε έναν (1) διαγωνισμό, που να έχει πιο αξιοκρατικούς όρους από τον συγκεκριμένο, ώστε ο επόμενος να είναι ακόμα πιο δίκαιος. Θα περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον.



    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 13-04-2008 στις 18:37 έγραψε...

    Στο internet, δεν γνωρίζω πώς μπορεί και αν μπορεί να μπει ένας τέτοιος φραγμός, γιατί τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερα όταν ο άλλος με μια αλλαγή IP θα μπορεί και πάλι να ξαναψηφίσει.


    Στον ΔΙΚΟ μας διαγωνισμό ΔΕΝ μπορεί να ξαναψηφίσει, γιατί η μοναδικότητα της ψήφου εξασφαλίζεται μέσω του ονόματος μέλους. Άρα και αλλαγή IP να κάνεις, πάλι δεν μπορείς να ξαναψηφίσεις. Μην με αναγκάζεις να ξαναγράφω τα ίδια.

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 13-04-2008 στις 18:37 έγραψε...

    Σε όλους τους διαγωνισμούς που γνωρίζω, η ψηφοφορία ήταν και είναι ελεύθερη, μπορούν να ψηφίσουν ελεύθερα όλοι είτε είναι μέλη είτε δεν είναι και μάλιστα όσες φορές το επιθυμούν.


    Και αυτό το θεωρείς δίκαιο; Θεωρείς δίκαιο ο τελικός νικητής να προκύπτει επειδή βρέθηκαν 2-3 άτομα που καθ' όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού δεν κοιμόντουσαν για να κάθονται να ψηφίζουν;

    Πραγματικά με εκπλήσει που δεν μπορείς να διακρίνεις τα 2-3 σημεία που ο συγκεκριμένος διαγωνισμός υπερτερεί σε αξιοκρατία και αξιοπιστία έναντι των διαγωνισμών "Στείλτε SMS και ψηφίστε"...