ελληνική μουσική
    275 online   ·  210.857 μέλη

    Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven - Cosmomusica

    Har--rY
    06.05.2008, 12:00

    Ελαφρώς άσχετο το θέμα μου αλλά μήπως θα μπορούσε να μπεί κάποιο λίνκ δίπλα απο το κάθε τραγούδι στα αποτελέσματα για να ακούμε το τραγούδι απο εκεί; Γιατί όπως έχω προαναφέρει κάπου, η γραμματοσειρά του Player δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου -και ενδεχομένως και απο άλλους. Δεν μπορώ δηλαδή να ψάξω τα τραγούδια με το όνομά τους. Σόρυ και πάλι για το άσχετο...


    Termite
    06.05.2008, 12:28
    Δεν είναι άσχετο, ειναι ενα πρόβλημα που είχε εντοπιστεί σχεδόν απο την αρχή της έναρξης της ψηφοφορίας και έχει να κάνει κυρίως με την γλώσσα εγκατάστασης των Windows ή οποιουδήποτε άλλου λειτουργικού στον υπολογιστή. Την επόμενη φορά είμαι σίγουρος οτι θα έχει λυθεί κ αυτο.
    Har--rY
    06.05.2008, 12:43

    Υπάρχει όμως κάποιος τρόπος να εντοπίσω τα τραγούδια;


    NNikos
    06.05.2008, 12:57

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 06-05-2008 στις 00:01 έγραψε...

    Ρε παιδιά, εμένα το τραγούδι που βγήκε πρώτο δε μου αρέσει. Για 2 λόγους κυρίως. Πρώτον μου θυμίζει από την πρώτη νότα κι όλας ένα τραγούδι που έλεγε "κάνε λοιπόν, τον κύκλο σου Οδυσσέα", δεν ξέρω πώς το λένε, και νομίζω το τραγουδούσαν οι Νάμα. Και στην ερμηνεία μιμείται το Σαββόπουλο..... Μόνο εμένα με χάλασαν αυτά; Αν και κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, μάλλον έτσι είναι.....

    Και το δεύτερο μου θυμίζει "της άρνης το νερό", από το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2006 ....

    Πότε θα βραβευθεί κάτι πρωτότυπο;.......


    -----------------
    Εγώ πότε θα γίνω rock-star!;
    http://maria-iliana.blogspot.com
    If you open your mind for me, you won't rely on open eyes to see - Queensryche
    Ηλιάνα, με -Η-, όπως Ήλιος!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -Iliana- στις 06-05-2008 02:37 ]



    Ούτε κι εμένα θα έλεγα ότι μου αρέσει. Είναι ένα εύληπτο τραγουδάκι, χαριτωμένο και διασκεδαστικό όπως πολλά τραγούδια του τρέχοντος μουσικού κατεστημένου. Σίγουρα βέβαια είναι θέμα γούστου τι μας αρέσει και τι όχι και πρέπει οπωσδήποτε να σεβαστούμε το γούστο του συγκεκριμένου κοινού που ψήφισε. Αυτό που δε μου "κολλάει" θα έλεγα είναι το γεγονός ότι είναι ένα γνωστό τραγούδι το οποίο ασφαλώς και θα είχε καλύτερη πορεία από κάποια άλλα που είναι ανέκδοτα και ερασιτεχνικά ηχογραφημένα. Επίσης το τραγούδι συνυπάρχει (σε live αφιέρωμα) με τραγούδια που ερμηνεύει η Έλεωνόρα Ζουγανέλη κόρη ενός από τους κριτές. http://www.greekevolution.com/forum/maxairitsas-papakonstantinoy-kotsiras-starobas-t30739.html (μόνο για μέλη του greekevoution)

    Σε καμία περίπτωση δε θέλω να κατηγορήσω τα μέλη της κριτικής επιτροπής για τα οποία φέρω ιδιαίτερη εκτίμηση και αυτό θέλω να τον τονίσω για να μην αρχίσετε την επίθεση ομοθυμαδόν.

     

    Όσον αφορά το δεύτερο τραγούδι είναι τρομερά όμορφο και τελευταία στιγμή αποφάσισα να μην το ψηφίσω. Εμένα δε μου θυμίζει της άρνης το νερό, αλλά τον "ανθό της λίμνης" που ερμηνεύει η Λιζέτα Καλημέρη (http://www.angelfire.com/art3/luthien/anthos/09limnhs.mp3) Σε αυτό το σημείο θέλω να αναφέρω ότι αν κάποιος θέλει να βρει οπωσδήποτε ομοιότητες σε ένα τραγούδι με άλλα γνωστά, σίγουρα θα βρει. Δε μιλάω για κάτι τέτοιο στην περίπτωση αυτή που νομίζω ότι η επικάλυψη ομοιότητας είναι πολύ μεγάλη. Επειδή τις τελευταίες μέρες το κλίμα είναι λίγο οξύ στις μεταξύ σας κουβέντες, θα ήθελα να πω και μια δεύτερη φορά ότι το τραγούδι μεμονωμένα μου αρέσει πάρα πολύ.

     

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο διαγωνισμός ήταν εξαιρετικός από άποψη διοργάνωσης και σχετικά αξιόλογος από άποψη περιεχομένου. Ήταν όσο πιο δημοκρατικός και διάφανος μπορούσε δεδομένου ότι μιλάμε για live ψηφοφορία.

    Από τη δική μου πλευρά είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη θέση που δόθηκε στο δικό μου δημιούργημα (θέση 31). Η αλήθεια είναι ότι με υπολόγιζα μετά την εκατοστή θέση δεδομένου ότι δεν έχω κανένα γνωστό και δεδομένου ότι οι στίχοι μου είναι αρκετά μακριά από τα συνηθισμένα μοτίβα: περί έρωτος, περί άρνησης και περί ανάμνησης.

     

    Να συγχαρώ λοιπόν όλους τους συμμετέχοντες και τους διοργανωτές του διαγωνισμού και να ευχαριστήσω από καρδίας όσους με στήριξαν με την ψήφο τους αλλά και όσους απλώς τους τράβηξαν “τα πουλιά με τα τύμπανα” έστω και λίγο πάνω από το έδαφος.

     

    Νίκος Φραγκάκης

     


    mariosnadege
    06.05.2008, 12:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Har--rY στις 06-05-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Ελαφρώς άσχετο το θέμα μου αλλά μήπως θα μπορούσε να μπεί κάποιο λίνκ δίπλα απο το κάθε τραγούδι στα αποτελέσματα για να ακούμε το τραγούδι απο εκεί; Γιατί όπως έχω προαναφέρει κάπου, η γραμματοσειρά του Player δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου -και ενδεχομένως και απο άλλους. Δεν μπορώ δηλαδή να ψάξω τα τραγούδια με το όνομά τους. Σόρυ και πάλι για το άσχετο...



    Η παρακάτω ρύθμιση στα windows θα σου επιτρέψει να δεις σωστά τους τίτλους των τραγουδιών :

    Control Panel > Regional and Linguistic Options > Advanced Options > Language for the non-Unicode Programs = Greek



    panos68
    06.05.2008, 13:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Har--rY στις 06-05-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Ελαφρώς άσχετο το θέμα μου αλλά μήπως θα μπορούσε να μπεί κάποιο λίνκ δίπλα απο το κάθε τραγούδι στα αποτελέσματα για να ακούμε το τραγούδι απο εκεί; Γιατί όπως έχω προαναφέρει κάπου, η γραμματοσειρά του Player δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου -και ενδεχομένως και απο άλλους. Δεν μπορώ δηλαδή να ψάξω τα τραγούδια με το όνομά τους. Σόρυ και πάλι για το άσχετο...



     

    Στην πρώτη θέση του player είναι το πρώτο στη δεύτερη το 2ο κ.ο.κ


    panos68
    06.05.2008, 13:40

    @NNikos

    Πολύ μου άρεσε το κομμάτι σου (γι αυτο και το ψηφισα). Συγχαρητήρια.

    Όσο για το: "είναι ένα γνωστό τραγούδι το οποίο ασφαλώς και θα είχε καλύτερη πορεία από κάποια άλλα που είναι ανέκδοτα και ερασιτεχνικά ηχογραφημένα." το τραγουδι αυτό ήρθε 2ο στις ψηφους του κοινού μετά το "Νύχτες μονάχος" που είναι (τουλαχιστον απο όσο ξέρω) "αγνωστο".  Ισως αυτό ανεβάζει το "Νύχτες μονάχος" λίγο πιο ψηλά. Και μια και μιλάμε για το "Νύχτες μονάχος" η εισαγωγη κατι μου θυμίζει αλλά μπορεί και να ειναι ψευδαίσθηση. 

    Προσπαθώ να καταλάβω που μοιαζει το "Μου 'παν τα πουλιά" με τον "ανθό της λίμνης" σαν τραγούδι - όχι σαν ενορχηστρωση ή σαν στυλ.  Δεν βλέπω καμία ομοιότητα τουλάχιστον σε ότι ακουσα στο λινκ που ανέβασες. Συμφωνω απόλυτα μαζί σου ότι: "αν κάποιος θέλει να βρει οπωσδήποτε ομοιότητες σε ένα τραγούδι με άλλα γνωστά, σίγουρα θα βρει" αλλά δεν μιλάς για τέτοια ομοιότητα εδώ.

    Α! και να τονίσω ότι ο τρόπος που γράφεις τη γνώμη σου και την κριτική σου (όπως και των περισσότερων μελών σε αυτο το forum) έιναι - κατα την ταπεινή μου γνώμη-  εξαίρετος. 

    Να εισαι καλά.

    Πανος

    Υ.Γ. που μπορουμε να ακούσουμε και άλλα τραγούδια σου?

     


    Termite
    06.05.2008, 14:22
    Φίλε ΝNikos Συγχαρητήρια για αυτά που λές. Πραγματικά. Ο τρόπος γραφής σου είναι εξαιρετικός και με τη σειρά μου θα ήθελα να ακούσω και εγώ κάπου τα τραγούδια σου μια και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση αυτό το κομμάτι που έστειλες.
    incomplete_angel
    06.05.2008, 14:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Har--rY στις 06-05-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Ελαφρώς άσχετο το θέμα μου αλλά μήπως θα μπορούσε να μπεί κάποιο λίνκ δίπλα απο το κάθε τραγούδι στα αποτελέσματα για να ακούμε το τραγούδι απο εκεί; Γιατί όπως έχω προαναφέρει κάπου, η γραμματοσειρά του Player δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου -και ενδεχομένως και απο άλλους. Δεν μπορώ δηλαδή να ψάξω τα τραγούδια με το όνομά τους. Σόρυ και πάλι για το άσχετο...



     

    Και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μακάρι να λυθεί σύντομα..


    incomplete_angel
    06.05.2008, 14:46

    Παράθεση:

    Το μέλος mariosnadege στις 06-05-2008 στις 12:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Har--rY στις 06-05-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Ελαφρώς άσχετο το θέμα μου αλλά μήπως θα μπορούσε να μπεί κάποιο λίνκ δίπλα απο το κάθε τραγούδι στα αποτελέσματα για να ακούμε το τραγούδι απο εκεί; Γιατί όπως έχω προαναφέρει κάπου, η γραμματοσειρά του Player δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου -και ενδεχομένως και απο άλλους. Δεν μπορώ δηλαδή να ψάξω τα τραγούδια με το όνομά τους. Σόρυ και πάλι για το άσχετο...



    Η παρακάτω ρύθμιση στα windows θα σου επιτρέψει να δεις σωστά τους τίτλους των τραγουδιών :

    Control Panel > Regional and Linguistic Options > Advanced Options > Language for the non-Unicode Programs = Greek




     

    Για Mac?


    panos68
    06.05.2008, 14:52

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 06-05-2008 στις 14:46 έγραψε...

    Για Mac?


    Δυστυχώς τίποτα δεν βοηθάει. Αλλά όπως έγραψα τα κομμάτια στον player είναι στη σειρά της τελικής κατάταξης... τουλάχιστον κάτι είναι και αυτό. 

    Πανος


    NNikos
    06.05.2008, 14:57

    @panos68 @Termite @all

    Συγχαρητήρια Πάνο και για τη δική σου διάκριση στην πρώτη δωδεκάδα :)

    Χαίρομαι που δεν προκάλεσα αντίδραση με την κριτική μου. Εγώ μόλις άκουσα το εν λόγω τραγουδάκι είπα "Λιζέτα Καλημέρη". Να φανταστείς το έκλεισα αμέσως και το ξανάκουσα αρκετές μέρες μετά ολόκληρο. Δεν είναι ανάγκη βέβαια να συμφωνούμε σε όλα. Το "νύχτες μονάχος" σου θυμίζει τα "παίρνω ένα ποδήλατο..", "θα πάρω το αμάξι μου, στην τσέπη χαρτζιλίκι..".
    Όπως είπα και πριν ο σκοπός δεν είναι να ψάξουμε ποιο τραγούδι μοιάζει με ποιό, απλώς κατά τη δική μου άποψη και κατά τη δική μου κρίση, δεν έχει νόημα να γεμίσουμε με ψήφους ένα τραγούδι που μας θυμίζει κάτι σε ένα διαγωνισμό. Μπορεί να είναι υπέροχο, μπορεί να το ακούμε από το πρωί μέχρι το βράδυ, μπορεί να το βγάλουμε στην κιθάρα ή σε όποιο όργανο παίζουμε και να το τραγουδάμε μέρα νύχτα. Ένας διαγωνισμός όμως πρέπει να αναδείξει το καινούργιο, όποιο καινούργιο μπορεί να υπάρξει κάθε εποχή. Γι αυτό και θεωρώ μελανό σημείο του διαγωνισμού ίσως όμως και αναπόφευκτο την ύπαρξη ήδη γνωστών τραγουδιών.

    Νιώθω ήδη πολύ κακός με αυτά που λέω. Άλλα τραγουδάκια μου θα βρείτε στο www.myspace.com/nikosfragakis όπου θα ανεβάσω και τα τύμπανα με δυνατότητα να τα "κατεβάσετε". Είναι μόνο ένα μικρό δείγμα τις δουλειά μου. Περισσότερα τραγούδια σε καμια 20ετία περίπου που υπολογίζω οι προσπάθειες μου να αποφέρουν καρπούς :)


    panos68
    06.05.2008, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος NNikos στις 06-05-2008 στις 14:57 έγραψε...

    @panos68 @Termite @all

    Συγχαρητήρια Πάνο και για τη δική σου διάκριση στην πρώτη δωδεκάδα :)

    Ευχαριστώ... με ανέβασε η ψήφος της επιτροπής -πραγμα που με έκανε να πετάω από τη χαρά μου. :)

    Παράθεση:

    Χαίρομαι που δεν προκάλεσα αντίδραση με την κριτική μου. Εγώ μόλις άκουσα το εν λόγω τραγουδάκι είπα "Λιζέτα Καλημέρη". Να φανταστείς το έκλεισα αμέσως και το ξανάκουσα αρκετές μέρες μετά ολόκληρο. Δεν είναι ανάγκη βέβαια να συμφωνούμε σε όλα. Το "νύχτες μονάχος" σου θυμίζει τα "παίρνω ένα ποδήλατο..", "θα πάρω το αμάξι μου, στην τσέπη χαρτζιλίκι..".
    Όπως είπα και πριν ο σκοπός δεν είναι να ψάξουμε ποιο τραγούδι μοιάζει με ποιό, απλώς κατά τη δική μου άποψη και κατά τη δική μου κρίση, δεν έχει νόημα να γεμίσουμε με ψήφους ένα τραγούδι που μας θυμίζει κάτι σε ένα διαγωνισμό. Μπορεί να είναι υπέροχο, μπορεί να το ακούμε από το πρωί μέχρι το βράδυ, μπορεί να το βγάλουμε στην κιθάρα ή σε όποιο όργανο παίζουμε και να το τραγουδάμε μέρα νύχτα. Ένας διαγωνισμός όμως πρέπει να αναδείξει το καινούργιο, όποιο καινούργιο μπορεί να υπάρξει κάθε εποχή.

    Εδώ νομίζω ότι χωράει μεγάλη συζήτηση - καθώς πιστεύω ότι το "καινούργιο" εξαρτάται από τις εμπειρίες του ακροατή. Αυτό που για μένα είναι καινούργιο εσύ το έχεις ακούσει πολλές φορές και το αντίθετο. 

    Παράθεση:

    Γι αυτό και θεωρώ μελανό σημείο του διαγωνισμού ίσως όμως και αναπόφευκτο την ύπαρξη ήδη γνωστών τραγουδιών.

    Βασικά πιστεύω πως θα έπρεπε να μην επιτραπούνε δημοσιευμένα (υπο την έννοια  αυτά που μπορεί να βρει κανείς στο εμπόριο) τραγουδια ασχέτως αν ειναι γνωστά (με πολύ ραδιόφωνο) ή όχι.

    Παράθεση:

    Νιώθω ήδη πολύ κακός με αυτά που λέω. Άλλα τραγουδάκια μου θα βρείτε στο www.myspace.com/nikosfragakis όπου θα ανεβάσω και τα τύμπανα με δυνατότητα να τα "κατεβάσετε". Είναι μόνο ένα μικρό δείγμα τις δουλειά μου. Περισσότερα τραγούδια σε καμια 20ετία περίπου που υπολογίζω οι προσπάθειες μου να αποφέρουν καρπούς :)

    lol

     


    jorge
    06.05.2008, 16:13

    Παράθεση:

    Το μέλος panos68 στις 06-05-2008 στις 15:50 έγραψε...

    Βασικά πιστεύω πως θα έπρεπε να μην επιτραπούνε δημοσιευμένα (υπο την έννοια  αυτά που μπορεί να βρει κανείς στο εμπόριο) τραγουδια ασχέτως αν ειναι γνωστά (με πολύ ραδιόφωνο) ή όχι.

    Το σκεφτήκαμε αυτό. Τι γίνεται όμως με όσα τραγούδια κυκλοφορούν μεν στο εμπόριο, αλλά είναι ανεξάρτητες παραγωγές που τις ξέρουν ελάχιστοι; Αυτοί γιατί να μην επιβραβευθούν για τον - αποδεδειγμένα - μεγάλο κόπο τους; Θα ήταν άδικο για αυτά τα παιδιά, τα οποία έκαναν τόσο κόπο να βρουν χρήματα και να πείσουν κάποια (ανεξάρτητη κυρίως) εταιρία να τους στηρίξει.

    Επίσης δεν αποκλείσαμε δισκογραφημένες ή γνωστές δουλειές, προκειμένου να υπάρχει και ένα μέτρο σύγκρισης, αλλά και ένα κίνητρο βελτίωσης για όσους δεν έστειλαν τόσο καλές παραγωγές. Τέλος, είναι πρακτικά αδύνατον να καθορίσεις σαν διοργανωτής αν ένα τραγούδι είναι "γνωστό", ώστε να μην του επιτρέψεις να συμμετάσχει στο διαγωνισμό.

    Ευχαριστούμε όλους για τα σχόλιά σας, θα βοηθήσουν στις μελλοντικές διοργανώσεις παρόμοιων διαγωνισμών. Να 'στε καλά :)


    panos68
    06.05.2008, 17:48

    Παράθεση:
     Τέλος, είναι πρακτικά αδύνατον να καθορίσεις σαν διοργανωτής αν ένα τραγούδι είναι "γνωστό", ώστε να μην του επιτρέψεις να συμμετάσχει στο διαγωνισμό.

    Ακριβώς, για αυτό το λόγο εάν απαγορευτούν τα δημοσιευμένα θα πρεπει (δυστυχως) να απαγορευτουνε όλα τους, πράγμα που φυσικά πάλι τους "μικρούς" και "αγνωστους" θα βλάψει και όχι τους "μεγάλους" και "γνωστούς". 

    Παρόλα αυτα, ευχαριστώ και πάλι για το διαγωνισμό και για την ευκαιρία που μου/μας δόθηκε. Περιμένω με ανυπομονησία τον επόμενο (και ακόμα και αν δεν είναι σε συνδιασμό με μια έκθεση όπως η cosmomusica).

    Πάνος


    mariosnadege
    06.05.2008, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 06-05-2008 στις 14:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mariosnadege στις 06-05-2008 στις 12:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Har--rY στις 06-05-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Ελαφρώς άσχετο το θέμα μου αλλά μήπως θα μπορούσε να μπεί κάποιο λίνκ δίπλα απο το κάθε τραγούδι στα αποτελέσματα για να ακούμε το τραγούδι απο εκεί; Γιατί όπως έχω προαναφέρει κάπου, η γραμματοσειρά του Player δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου -και ενδεχομένως και απο άλλους. Δεν μπορώ δηλαδή να ψάξω τα τραγούδια με το όνομά τους. Σόρυ και πάλι για το άσχετο...



    Η παρακάτω ρύθμιση στα windows θα σου επιτρέψει να δεις σωστά τους τίτλους των τραγουδιών :

    Control Panel > Regional and Linguistic Options > Advanced Options > Language for the non-Unicode Programs = Greek




     

    Για Mac?



    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Mac, αλλά νομίζω ότι το παρακάτω link δίνει τη λύση :

    http://safari.oreilly.com/9780789737717/ch05lev1sec8


    anderchan
    06.05.2008, 20:38

    Εκ μέρους του συγκροτήματος Δίνη ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους πέρασαν έστω και λίγο από το χρόνο τους πλάι Στο Γαλάζιο Ποταμό...

    Ήταν ωραία που συναντηθήκαμε.

     

     

    [Συγχαρητήρια στο MusicHeaven για τη διοργάνωση. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες - με οποιοδήποτε τρόπο]


    dimko
    07.05.2008, 00:17

    Θα ήθελα και εγώ να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου τους φίλους που έδωσαν τις ψήφους τους στο τραγούδι μου "Ο Αγέρας Κλαίει" , καθώς και το MusicHeaven και τον Jorje προσωπικά που μου έδωσαν την ευκαιρία να συμμετάσχω στο διαγωνισμό.

    Για μένα ήταν ευχαρίστηση και μόνο η συμμετοχή σε αυτόν.

     

    Καλή επιτυχία στην έκθεση! {#emotions_dlg.beer}

     

     

     


    PARATERISTAS
    07.05.2008, 00:50

    " Πρωτα βρισκουμε τα λογια με μεγαλη προσοχη...μια που κι αλλοι γραφουν χρονια κι ισως τα χουνε πει...

    Και σιγα σιγα αρχιζεις να τους βαζεις μουσικη..που ολο κατι να θυμιζει.... και να μην ξερουμε τι...

    Ενα τραγουδι ,για να ν'τραγουδι θελει λογια απλα...θελει καποιο μπλα μπλα"

    Λουκιανος Κηλαηδονης{#emotions_dlg.smartass}


    mousic7
    07.05.2008, 03:33

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους διοργανωτές του διαγωνισμού για την ευκαιρία που μου έδωσαν να ακούσει ο κόσμος τη μουσική μου, και φυσικά  τα μέλη που ψηφίσαν το ορχηστικό μου θέμα  ΄΄Νοσταλγία΄΄  και αυτούς που το ακούσαν.. και ας μην το ψήφησαν …Είχα την χαρά να λάβω αρκετά mails  που μου το ζήτησαν να το στείλω σε mp3 και με θετικά σχολια..και 2 μουσικους παραγωγους ..αυτη είναι η καλύτερη αμοιβή πιστεύω για να συνεχίσω και αλλά θέματα

    στο μέλλον ..θέλω να πω συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες ..πολυ Oμορφα τραγουδια ,και επίσης ότι κρίνοντας από τη βαθμολογία στο ορχηστικό θέμα που συμμετείχα και από τους 144 βαθμούς, διαπιστώνω ότι τελικά ο κόσμος την έψαξε εδώ αρκετά για το που θα δώσει τους βαθμούς του, δεδομένου ότι είχα ειλικρινά μια μόνο γνωστή εδώ στο site και μου έδωσε την ψήφο της (χωρίς  να της το ζητήσω)

    Δεν εχει σημασια τοσο η θεση οσο η ακροαση και οι γνωριμειες που κανουμε μεταξυ μας εδώ και οι συζητήσεις που κανουμε …είναι πιστεύω ένας διαγωνισμός που έγινε με αγάπη για το ελληνικό τραγουδι..χωρις κίνητρα οικονομικά η δισκογραφικά ..και αυτό είναι σπάνιο  ..και εύχομαι να συνεχίσει έτσι και του χρονου..και επίσης να μην υπάρχουν γκρινιες.. (αν και είναι από τους λίγους).

    Όσο αφορά τώρα τις θέσεις όπως οριστήκαν είναι αρκετά σχετικό αυτό το θέμα ..

    Η μουσική και το τραγούδι δεν είναι άλμα εις μήκος η ύψους, να μετρήσουμε τις μικροδιαφορές με ακρίβεια και να είμαστε αντικειμενικοί 100/100..

    Επίσης δεν είναι  σωστό να πει κάποιος έπρεπε να βγει΄, αυτό πρώτο η δεύτερο η κάτι άλλο ..

    Σε τόσες πολλές κατηγορίες είναι δύσκολο να συγκρίνεις. ακόμα και στην ιδία κατηγορία είναι δύσκολο..

    Εγώ προσωπικά ξεχώρισα κάποια που μου έκαναν ιδιαίτερη αίσθηση από διαφορετικές κατηγορίες και μ άγγιξαν !Δεν μπόρεσα να ψηφίσω γιατί είχα γραφτεί μετά την ανακοίνωση του διαγωνισμού, όμως απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι για μένα ένα από τα Καλυτέρα ορχήστρικα είναι το Εmpty..To θεωρώ...όλα τα Λεφτά...που λένε! Είναι καλυτερο συνθετικα από το δικό μου και 2-3 σ αυτή την κατηγορεια  αυτη

    Πολλά θέματα το ένα μετά το άλλο και με συνειρμό.. και Συνέχεια.. όχι όπως νάναι..Καλοστημένα Θεματα που λένε και φαίνεται ότι ο τύπος που το έγραψε είναι πολύ της λεπτομέρειας ..και 2-3 ακόμα ορχηστρητκα μου έκαναν εντύπωση ιδιαίτερη .. όπως

    Brain aneurism αραβική νύχτα Leaving2 πολύ δυνατα όλα..

    Για τα τραγούδια δυσκολεύομαι να πω ποια κ να τα αναφέρω γιατί είναι περίπου 20 από διαφορετικές κατηγορίες ..

    Μ αρεσε πολύ το Αστρο της αυγής , ΄΄Μάνα πονάω΄΄ ΄΄Θέλω να νιωσω΄΄  ΄΄ Φιλί τού ουρανού΄΄,

    ΄΄Μοναχικοί ταξιδευτές΄΄    ΄΄Τα τύμπανα΄΄

    ΄΄Το πάσο΄΄    και πολλά ακόμα