ελληνική μουσική
    831 online   ·  210.853 μέλη

    Νέα αξιολόγηση blogs και posts

    sillia
    13.07.2008, 17:34

    Για να μην παρεξηγηθώ και επειδή βλέπω ότι συνεχίζεται,,,,,,  η υπογραφή μου έπεσε σε αυτά τα σημεία....

    Παιδιά, συγγνώμη που θα το πω ωμά, αλλά γίνεστε κωμικοτραγικοί συζητώντας γι' αυτό το θέμα. Πολύ κακό για το τίποτα.

     

    Μη χαλιέστε τζάμπα κι αφήστε κατά μέρος τις ματαιοδοξίες.

    (πού να υπήρχε και χρηματικό βραβείο δηλαδή...τί θα κάνατε; Θα σφαζόσασταν;)

    Εντάξει, πολλοί θα πουν "άσε μας ρε Kerato με τη δήθεν ανωτερότητά σου!(κι από που ξεφύτρωσες στο κάτω-κάτω για να μας την πεις κιόλας...;",

    αλλά τέτοιες ιστορίες κουράζουν και προδίδουν κομπλεξισμό. Πληροφοριακά...

    υπογράφω

    sillia


    emmanuella
    13.07.2008, 17:42

    Ας πω και εγώ την γνώμη μου !!

    Λοιπόν ακούστε !

    Έχω 2 απόψεις : Από τη μία θεωρώ πολύ καλό αυτό που γίνεται γιατί έτσι, όωπς λέει και ο χορχε ένας επισκέπτης πρέπει να γοητεύεται από το site σε ελάχιστο χρόνο. Δεν γίνεται να διαβάζει ό,τι βρει μπροστά του.

    Από την άλλη, πιστεύω ότι ποιοι είναι αυτοί οι οποίοι θα αξιολογήσουν τις σκέψεις μου, τα συναισθήματα μου και τα πιστεύω μου.

    Συνδυάζοντας αυτά τα δύο, και πάντα έχοντας υπόψη μου ότι βρισκόμαστε σε ένα site που είμαι σίγουρη ότι διαχειρηστές, συντονιστές και ενεργά μέλη θέλουμε να το βλέπουμε να προωθείται , πιστεύω ότι αυτή η απόφαση για τα premium blogs είναι πολύ καλή. Δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε επισκέπτης να διαβάζει τις προσωπικές σκέψεις μου ( π.χ. στο δικό μου blog ) ενώ έχει μπει στο site για να ενημερωθεί για κάτι. Σέβομαι τα συναισθήματα όλων μας ( και εμένα μέσα...γιατί έχω και εγώ blog Και ξέρω ότι δεν θα γίνει ποτέ premium μια και δεν θέλω...οπότε δεν δίνω βάση σε αυτό ), σέβομαι και υποστηρίζω τις απόψεις όλων αλλά και τις προθέσεις. Γι'αυτό ακριβώς υπόστηρίζω την απόφαση αυτή...

    Και μην ανησυχείτε ... τα καλά blogs βγαίνουν στην επιφάνεια με καλό ψάξιμο ... κι ας μην έχουν το αστεράκι...όποιος θέλει...βρίσκει...


    Termite
    13.07.2008, 20:04

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 13-07-2008 στις 15:53 έγραψε...

    Αν για κάποιο λόγο δέχθηκε εξαρχής, ήταν αποκλειστικά η προσφορά βοήθειας προς τον Χόρχε, την οποία αρνούνται πολλοί "φιλοσοφημένοι" και έχοντες αφηρημένη ιδεολογική άποψη επί παντός επιστητού (παρότι έχω εκφράσει πρώτος την αμφισβήτηση στο σύστημα του αστρισμού, εντούτοις έχω μάθει να σέβομαι τις ιδιωτικές πρωτοβουλίες σε ιδιωτικούς χώρους).

    Νομίζω οτι αυτή η γενίκευση ειναι παντελώς άκυρη...Εγώ δεν πιστεύω οτι κάποιος που θα του ζητούσε ο Jorge να βοηθήσει θα τον "γείωνε". Δηλαδή πιστεύεις οτι ο Γιώργος ζήτησε απο 50 ανθρώπους να τον βοηθήσουν να αξιολογήσει τα blogs, αρνήθηκαν οι 40 και μείνανε οι 10 που έγιναν επιτροπη; Δεν νομίζω οτι έγινε κάτι τέτοιο...

    Ακόμα όμως και να έγινε...η άρνηση για βοήθεια (στον συγκεκριμένο τομέα, και οταν διαφωνείς με τον τρόπο που αυτή ζητείται) αποτελεί "αφηρημένη ιδεολογική άποψη επι παντός επιστητού"; Ειναι λίγο βαρύ αυτό που λες...ξανασκέψου το!


    Aiolos_m
    13.07.2008, 20:28

    Δεν αφήνουμε λιγάκι τον χρόνο να μας δείξει πώς θα πάνε τα πράγματα για να έχουμε και την πράξη σαν παράδειγμα; Να δούμε πώς θα λειτουργήσει η νέα μέθοδος.


    PHILIPPOSSM
    13.07.2008, 21:10

    Αν και μας έκανε καλό το όλο θέμα γιατί περάσαμε με ένταση λίγες μέρες θα συμφωνήσω με τον aiolo m.


    StavmanR
    13.07.2008, 22:47

    Βασίλη (Termite) θα προσπαθήσω να απαντήσω με 2-3 κουβέντες στα γενικά ερωτήματα που θέτεις...

     

    Δεν βλέπω με ποιον τρόπο βοηθά κανείς τον Γιώργο και το σάιτ, προβάλλοντας σθεναρές αντιδράσεις την πρώτη μέρα λειτουργίας μιας εφαρμογής του. Τόσο καιρό που τα αστέρια υπήρχαν στα μπλογκς, πού ήταν οι κουβέντες περί δημοκρατικότητας και οι απόψεις περί δικαιοσύνης; Το γεγονός πώς μία κατάσταση επικρίνεται (και όχι κρίνεται) πριν σχεδόν δοκιμαστεί όχι μόνο δεν θεωρώ εποικοδομητική κίνηση, αλλά αντίθετα αποδομητική.

     

    Λες ότι δεν ζητήθηκε η βοήθεια των 40 ατόμων... Μα, δεν υπάρχει η στήριξη ούτε καν σε ηθικό επίπεδο, όταν αρχίζουν οι αφορισμοί. Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση ο οποισδήποτε δηλώνει ότι θέλει να απέχει από τη διαδικασία την οποία θεωρεί -προφανώς- παράλογη, μιας και η διαδικασία είτε περιλαμβάνει "κρίση" σε φαντασίες και εκφράσεις είτε είναι ολιγαρχική και χουντική είτε οτιδήποτε άλλο, να στήριζε έμπρακτα τη διαδικασία; Με βάση ποιο ακριβώς σκεπτικό θα δεχόταν να "αξιολογήσει" σε θέμα στο οποίο δεν δέχεται ο ίδιος την διαδικασία "αξιολόγησης";

     

    Όσα αφορούν στην "αφηρημένη ιδεολογική άποψη"... Κάθε άποψη που δε φέρει αντιπρόταση την ώρα που επικρίνει/κατηγορεί μία υπάρχουσα λειτουργική δομή, είναι επί της ουσίας αφηρημένη (από το ρήμα αφαιρούμαι, μου αποσπάται η προσοχή, κατά επέκταση αοριστολογώ, ξεφεύγω από το νόημα). Προέτρεψα (χωρίς επί της ουσίας να μου πέφτει λόγος) τους πάντες να αντιπροτείνουν δομές μέσα στα πλαίσια της αναγκαιότητας, πράγμα που είναι αυτονόητο σε μία τέτοια διαδικασία λειτουργικής βάσης, όπως σας διευκρίνισε ο Γιώργος (Jorge). Από τη στιγμή που δεν κατατέθηκαν προτάσεις -πλην εξαιρέσεων, όπως η δική σου και η δική μου- θεωρώ ότι η επιμονή στη συνολική μομφή αγγίζει τα "πρόσωπα" και όχι τους "θεσμούς", που λεν και στην πολιτική... Άλλωστε, ως τώρα κανείς δε διαμαρτυρήθηκε που ήταν "προτεινόμενος" αποκλειστικά από τον Jorge. Μέσα σε 2 μέρες σηκώθηκε "θύελλα" αντιδράσεων, επειδή άλλαξε το/τα πρόσωπο/α που επιλέγει/ουν. Λίγος ορθολογισμός απαιτείται για να βγάλει κανείς ασφαλές πλέον συμπέρασμα...

     

    Υ.Γ. κάποιοι περίμεναν να τους ανακαλύψουν οι mods μέσα στο αχανές πλέγμα των blogs, χρησιμοποιώντας την έμφυτη διαίσθηση του ντετέκτιβ. Τις τελευταίες 3 μέρες ανανεώνουν μόνιμα 12-15 άτομα τα blogs τους, κι εμείς ψάχναμε απεγνωσμένα να βρούμε ποιοι από το φόρουμ διαθέτουν blog ώστε να "αξιολογηθούν". Η καθυστέρηση ανάδειξης ενός μπλογκ έχει σχέση με τον αριθμό των μπλογκς που διαβάζονται. Αν από τα 15 blogs ψηφίσω τα 10 την πρώτη μέρα, τότε όταν διαβάσω 100 τα πράγματα θα γίνουν αστρονομικά. Θέλει λίγη υπομονή μέχρι να δρομολογηθεί ώριμα η διαδικασία. Αυτό κολλά και στο σχόλιο του Χόρχε "ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ" που αν δεν κάνω λάθος αφορούσε το γεγονός πως την πρώτη μέρα είχαμε μόνο ένα premium.

     

    "Συν Αθηνά και χείρα κίνει" ρε παιδιά. Δεν συνωμοτεί το σύμπαν εναντίον σας... Βοηθήστε λίγο τους εναπομείναντες mods ώστε να τους βγάλετε από μία ούτως ή άλλως δύσκολη θέση.

     

    Υ.Γ.2 Ο λόγος μου φαίνεται εκ πρώτης όψεως αυταρχικός, πράγμα που αποτελεί αναγνωρισμένη μου αδυναμία σε πολλές καταστάσεις. Εντούτοις, περισσότερο με στεναχωρούν οι διαπληκτισμοί παρά με συναρπάζουν. Καλή συνέχεια στα blogs και ζητώ συγνώμη για όποια ένταση διακρίνατε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 13-07-2008 22:49 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 13-07-2008 22:50 ]


    Termite
    14.07.2008, 08:20

    Σταύρο, σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις.

    Προσωπικά οι απόψεις σου με κάλυψαν και τα περι "άκυρης γενίκευσης" οφείλω να τα αποσύρω.

    Respect

    {#emotions_dlg.beer}


    Kerato
    14.07.2008, 09:38

    Παράθεση:

    Το μέλος alena στις 13-07-2008 στις 15:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 13-07-2008 στις 13:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alena στις 11-07-2008 στις 19:37 έγραψε...

    εγώ πάντως το δικό μου το διέγραψα.

    κανείς δε με διάβαζε, στα στατιστικά ήμουν πάτος,premium ποτέ δεν έγινα, άρα με διέγραψα, πριν με φάει η μαρμάγκα...

     



     

    Alena, τα 3 χαρακτηριστικά της "αξιολόγησης" του blog που δίνεις, έχουν να κάνουν με την αναγνωρισιμότητα και όχι με την προσωπική έκφραση. Αν η διαγραφή του blog σου έγινε με αυτά τα κριτήρια, σημαίνει ότι δίνεις μεγάλη βάση στο τί θα πεί ο κόσμος για εσένα, και όχι στο τί θα πεις εσύ στον κόσμο...

     

    Η κοινωνικοποίηση προϋποθέτει ότι έχουμε αφουγκραστεί επαρκώς τον κόσμο και μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του σε επίπεδο άμεσου ή έμμεσου διαλόγου. Πολλές φορές χρειάζεται να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας και τον τρόπο έκφρασής μας, ώστε να γίνουμε "αποδεκτοί" σε κάθε επίπεδο από ένα κοινωνικό σύνολο. Το γεγονός πως το μπλογκ σου δεν έτυχε αναγνώρισης από μία κοινότητα δεν είναι απαραίτητα υποτιμητικό, όπως συνήθως εκλαμβάνεται. Ίσως σημαίνει και ότι η κοινωνικοποίησή μας (επικοινωνιακή ικανότητα) έχει ακόμα πολλά στάδια να διανύσει και πρέπει να "κάτσουμε" λιγάκι ακόμα στα θρανία...δηλαδή να αφουγκραστούμε τον κόσμο. Από την άλλη, όποιος διεκδικεί τη αποκλειστική μοναδικότητα (εξαιρετική διαφορετικότητα) πρέπει να είναι και σε θέση να ανεχτεί και να υπομείνει την μοναξιά, όπως τόσοι και τόσοι της τέχνης και των γραμμάτων στην ιστορία μας. Ειδάλως, έχει χρέος προς την κοινωνικοποίησή του να συμβιβάζεται με το γενικότερο πνεύμα.

     

    Η διαγραφή του μπλογκ που γίνεται με βάση αυτά τα κριτήρια, προσωπικά με βρίσκει αντίθετο σε κάθε επίπεδο. Η ύπαρξη του μπλογκ, ίσως αποτελεί μία ακόμη δυνατότητά σου να "τεστάρεις" την κοινή γνώμη και να διδαχθείς τρόπους προσέγγισης/συμβιβασμού στα κοινωνικά σύνολα.

     

    Το παρόν ποστ είναι ΟΦ ΤΟΠΙΚ, αλλά με την υπόδειξη του kerato, θεώρησα σημαντικό να το αγγίξω.



    Πάλι καλά, που το Κέρατο με πληροφόρησε και μενα τί θα πει κόμπλεξ!

    Πάλι καλά που, ο φθασμένος Σταύρος, όταν δέχθηκε να κρίνει και να αξιολογεί τα ημερολόγια του κοσμάκη, είχε προλάβει να αφουγκραστεί και να σχηματίσει άποψη για όλα.

    Πάλι καλά που, ποτέ δεν είχα blog εδώ μέσα, γιατί τώρα θα πρεπε να γίνω όντως "κομπλεξική" και να το παρατήσω.

    Πάλι καλά, που υπάρχει χώρος για δημοσιεύσεις ημερολογίων και αλλού. Πάλι καλά που το χιούμορ το στείλαμε για διακοπές από τώρα. Κάνει κ ζέστη...

    Πάλι καλά..

    Υ.Γ. Μη χάνετε χρόνο να μου κάνετε άλλο το ψυχογράφημά μου, ο γιατρός μου, μού άλλαξε τα χάπια και από αύριο θα συμμορφωθώ.

    Υ.Γ.2. έχετε χάσει ήδη πολύτιμο χρόνο από την ανάγνωση + αξιολόγηση, με το να απαντάτε σε μας. Δε λέει!



     

    Μπαίνω στον κόπο να απαντήσω στην alena, αν και υποθέτω από το ύφος της παρατιθέμενης απάντησής της ότι δε θα υπάρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα, αφού ήδη έχει κρίνει με το δικό της τρόπο την παρέμβασή μου.

    Θα προσπαθήσω πάντως, όχι μόνο για 'κεινη, αλλά και για τους υπόλοιπους που διαβάζουν αυτό το θέμα, λέγοντας ότι η αναφορά μου στα λόγια της δε στρεφόταν στο πρόσωπό της, έστω κι αν αυτό δεν ήταν ξεκάθαρο.

    Τα λόγια σου, φίλη alena ήταν αφορμή για να πω αυτό που μπορεί να μη συμβαίνει (συνέβη) σε σένα, αλλά σίγουρα συμβαίνει (έχει συμβεί) σε πολλούς, που δε γράφουν σ'ένα blog, είτε εδώ, είτε αλλού, για τον εαυτό τους, μα για την "αναγνώριση" του λόγου τους. Από τη στιγμή που εδώ η κοινότητα είναι λίγο ή πολύ κλειστή και εφαρμόζεται σύστημα "αξιολόγησης" είναι αναμενόμενες τέτοιου είδους αντιδράσεις.

    Εσύ μπορεί να έκανες χιούμορ μ' αυτό που έγραψες, δεν αντιλέγω. Άλλοι όμως το κάνουν στα σοβαρα. Γι' αυτό θα σε παρακαλούσα να μην παίρνεις προσωπικά κάποιες παρεμβάσεις οι οποίες μπορεί να έχουν έναυσμα δικά σου λόγια για να μιλήσουν γενικά. Άλλωστε, αν εσύ ξέρεις τί είσαι και γιατί κάνεις ό,τι κάνεις ή λες ό,τι λες, δεν έχει σημασία τί νομίζουν οι υπόλοιποι.

    Παρ' όλα αυτά, θεωρώ πως η αντίδρασή σου στα λόγια τόσο του StavmanR, όσο και τα δικά μου, ήταν τουλάχιστον βεβιασμένη.

    Αν νιώθεις παρεξηγημένη, έχουμε πρόβλημα. Εύχομαι να λυθεί.


    -----------------
    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 14-07-2008 09:40 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 14-07-2008 09:41 ]


    gusfunn
    14.07.2008, 10:08

    Παράθεση:

    Το μέλος alena στις 13-07-2008 στις 15:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 13-07-2008 στις 13:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alena στις 11-07-2008 στις 19:37 έγραψε...

    εγώ πάντως το δικό μου το διέγραψα.

    κανείς δε με διάβαζε, στα στατιστικά ήμουν πάτος,premium ποτέ δεν έγινα, άρα με διέγραψα, πριν με φάει η μαρμάγκα...

     



     

    Alena, τα 3 χαρακτηριστικά της "αξιολόγησης" του blog που δίνεις, έχουν να κάνουν με την αναγνωρισιμότητα και όχι με την προσωπική έκφραση. Αν η διαγραφή του blog σου έγινε με αυτά τα κριτήρια, σημαίνει ότι δίνεις μεγάλη βάση στο τί θα πεί ο κόσμος για εσένα, και όχι στο τί θα πεις εσύ στον κόσμο...

     

    Η κοινωνικοποίηση προϋποθέτει ότι έχουμε αφουγκραστεί επαρκώς τον κόσμο και μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του σε επίπεδο άμεσου ή έμμεσου διαλόγου. Πολλές φορές χρειάζεται να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας και τον τρόπο έκφρασής μας, ώστε να γίνουμε "αποδεκτοί" σε κάθε επίπεδο από ένα κοινωνικό σύνολο. Το γεγονός πως το μπλογκ σου δεν έτυχε αναγνώρισης από μία κοινότητα δεν είναι απαραίτητα υποτιμητικό, όπως συνήθως εκλαμβάνεται. Ίσως σημαίνει και ότι η κοινωνικοποίησή μας (επικοινωνιακή ικανότητα) έχει ακόμα πολλά στάδια να διανύσει και πρέπει να "κάτσουμε" λιγάκι ακόμα στα θρανία...δηλαδή να αφουγκραστούμε τον κόσμο. Από την άλλη, όποιος διεκδικεί τη αποκλειστική μοναδικότητα (εξαιρετική διαφορετικότητα) πρέπει να είναι και σε θέση να ανεχτεί και να υπομείνει την μοναξιά, όπως τόσοι και τόσοι της τέχνης και των γραμμάτων στην ιστορία μας. Ειδάλως, έχει χρέος προς την κοινωνικοποίησή του να συμβιβάζεται με το γενικότερο πνεύμα.

     

    Η διαγραφή του μπλογκ που γίνεται με βάση αυτά τα κριτήρια, προσωπικά με βρίσκει αντίθετο σε κάθε επίπεδο. Η ύπαρξη του μπλογκ, ίσως αποτελεί μία ακόμη δυνατότητά σου να "τεστάρεις" την κοινή γνώμη και να διδαχθείς τρόπους προσέγγισης/συμβιβασμού στα κοινωνικά σύνολα.

     

    Το παρόν ποστ είναι ΟΦ ΤΟΠΙΚ, αλλά με την υπόδειξη του kerato, θεώρησα σημαντικό να το αγγίξω.



    Πάλι καλά, που το Κέρατο με πληροφόρησε και  μενα τί θα πει κόμπλεξ!

    Πάλι καλά που, ο φθασμένος Σταύρος, όταν δέχθηκε να κρίνει και να αξιολογεί τα ημερολόγια του κοσμάκη, είχε προλάβει να αφουγκραστεί και να σχηματίσει άποψη για όλα.

    Πάλι καλά που, ποτέ δεν είχα blog εδώ μέσα, γιατί τώρα θα πρεπε να γίνω όντως "κομπλεξική" και να το παρατήσω.

    Πάλι καλά, που υπάρχει χώρος για δημοσιεύσεις ημερολογίων και αλλού. Πάλι καλά που το χιούμορ το στείλαμε για διακοπές από τώρα. Κάνει κ ζέστη...

    Πάλι καλά..

    Υ.Γ. Μη χάνετε χρόνο να μου κάνετε άλλο το ψυχογράφημά μου, ο γιατρός μου, μού άλλαξε τα χάπια και από αύριο θα συμμορφωθώ.

    Υ.Γ.2.  έχετε χάσει ήδη πολύτιμο χρόνο από την ανάγνωση + αξιολόγηση, με το να απαντάτε σε μας. Δε λέει!



    Ναι αλλά άμα είχες μπλοκ θα στο σχολίαζα...

    Φαντάζεσαι...

    {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.nono}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.yawn}


    yiannisyiannis
    14.07.2008, 11:48

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11-07-2008 στις 20:49 έγραψε...

    Προς όσους διαφωνούν με τα Premium:

    Κάποιος επισκέπτης ή νέο μέλος μπαίνει στα Blogs για να δει την ενότητα, οκ; Σαν διαχειριστής, δεν θέλω να τον αφήνω σε ένα χάος με 500 (και μεθαύριο με χιλιάδες) blogs. Θέλω να φιλτράρω και να κατηγοριοποιήσω τα posts και τα blogs, ώστε να επιτρέψω ακόμα και σ' αυτόν που διαθέτει 5 λεπτά να έρθει - όσο περισσότερο γίνεται - σε ποιοτικό περιεχόμενο.

    Εσείς ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ αυτό αν ήσασταν διαχειριστής;

    Που και πως θα κάνατε οι επισκέπτες να βρίσκουν το ΚΑΛΥΤΕΡΟ περιεχόμενο στον ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρόνο; Κανείς μα κανείς δεν έχει απαντήσει σε αυτό το λεπτό σημείο. Λέτε "να μπει στο Forum να δει τι προτείνουν οι άλλοι".

     

    Γιώργο, η ερώτηση που απευθύνεις για να απαντηθεί, προϋποθέτει μια λίγο αντιφατική κατά τη γνώμη μου παραδοχή. Δηλαδή, να διευκολυνθεί κάποιος ο οποίος διαθέτει 5 λεπτά, να έρθει σε επαφή με ποιοτικά blogs. Γιώργο ο βιαστικός επισκέπτης, δεν αναζητά το ποιοτικότερο, αλλά το δημοφιλέστερο blog. Αυτός θα επισκεφτεί το MH ή το google και θα ρίξει μια βιαστική ματιά στα blogs με την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα και τα περισσότερα σχόλια. Αν ο τίτλος ή η φωτογραφία του post είναι ελκυστικά, θα καθίσει να τα διαβάσει, διαφορετικά θα φύγει.

    Η ποιότητα όμως, απαιτεί χρόνο. Στον εραστή της ποιότητας αρέσει να ψάχνει, να ερευνά και να ανακαλύπτει. Δεν μασάει έτοιμη τροφή, ούτε μπαίνει βιαστικά να βρει 4-5 προτεινόμενα ποιοτικά premium blogs. Αυτή είναι η άποψή μου.

    Γι' αυτό ανέφερα στο προηγούμενο post μου, ότι το μόνο αντικειμενικό κριτήριο είναι η επισκεψιμότητα. Και φυσικά η επισκεψιμότητα δεν αποτελεί κριτήριο ποιότητας, αφού η ποιότητα είναι καθαρά υποκειμενική, αλλά κριτήριο δημοφιλίας.

    Θα ήθελα επίσης να προσθέσω κάτι άσχετο, αλλά ίσως πολύ σχετικό με την τροπή που πήρε αυτό το topic. Είναι πολύ ωραίο που γίνεται αυτή η συζήτηση. Είναι πολύ ωραίο που διατυπώνονται όλες αυτές οι διαφωνίες. Δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε πάντα. Κι ειδικά εδώ στο MH ο admin προς τιμήν του ανοίγει για συζήτηση όλα τα ζητήματα που αφορούν την λειτουργία και την εξέλιξη του ΜΗ. Ακούει την γνώμη μας και συζητάει, χωρίς να είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Όμως πρέπει να παίρνονται αποφάσεις και το site να εξελίσσεται, πώς να το κάνουμε;

    Και στην τελική, γι’ αυτούς που πραγματικά αναζητούν την ποιότητα, δεν θα αλλάξει τίποτε με την αξιολόγηση των premium blogs. Η ετικέτα των premium blogs έχει στόχο να βοηθήσει τους ΝΕΟΥΣ επισκέπτες του MH, να προσεγγίσουν γρηγορότερα κι ευκολότερα blogs με ποιοτικό περιεχόμενο, σύμφωνα πάντα με τα κριτήρια ποιότητας του Jorge και των blog moderators.


    mellia
    16.07.2008, 13:51

    Με πρόλαβε ο yiannisyiannis στο οτι όποιος έχει 5 λεπτά δεν θα μπεί για να διαβάσει ένα ποιοτικό μπλόγκ, οπότε κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να γίνει καμιά προσπάθεια εκ μερους του σάιτ για οποιαδήποτε προβολή (εγώ πχ από τον Νοέμβρη που είμαι μέλος τα μπλογκ άρχιζα τώρα να τα διαβάζω). Αυτά τα πράγματα τα ανκαλύπτει κανείς και είναι λίγο άκομψη προσπάθεια να "προωθείς" με αυτόν τον τρόπο το "ποιοτικό".
    Αυτό το λέω και σαν απάντηση στην έκκληση για εναλλακτική πρόταση...
    Εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι περιττή κάθε είδους αξιολόγηση είτε άμεσα είτε έμμεσα, με οποιαδήποτε μορφή. Τώρα αν κάποιος θέλει αυθόρμητα να εκφράσει την άποψή του για κάτι που του άρεσε στα μπλογκ, μπορεί να το κάνει στο θέμα που ήδη υπάρχει στο φόρουμ (όπως ανέφερα και προηγουμένος). 

    Και κάτι σχετικό με αυτά που αναφέρει ο stavmanr: δεν νομίζω ότι "πυροβολήθηκαν" πρόσωπα στο συγκεκριμένο θέμα (τουλάχιστον όχι από άτομα που μιλάνε σοβαρά) όπως επίσης δεν νομίζω ότι το να διαφωνείς με μια πρόταση του jorge σημαίνει πως δεν τον υποστηρίζεις στο έργο του ή για να το πω και αλλιώς, όταν έχεις διαφορετική άποψη σχετικά με ένα συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω ότι είναι το καλύτερο να "ενδίδεις" μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις το όλο έργο που γίνεται. Ίσα ίσα που η δική σου η συνεισφορά είναι να εκφράεις την αντίρρησή σου επιχειρηματολογώντας. Τα επιμέρους δεν αφορούν πάντα το όλον, έτσι δεν είναι?


    StavmanR
    16.07.2008, 14:23

    Mellia, στο συγκεκριμένο θέμα ανέλυσα το γιατί η μομφή στρέφεται κατά προσώπων (και όχι συγκεκριμένου προσώπου) και όχι θεσμών. Θα το ξαναπω ευθαρσώς... Δεν άλλαξε, σε λειτουργικό επίπεδο, τίποτα στον τρόπο επιλογής των premiums. Άνθρωπος "πρότεινε" τότε, άνθρωπος "προτείνει" και τώρα. Θα ήθελα την άποψή σου, πώς ερμηνεύεις εσύ την μή αντίδραση 4 μέρες πριν (δηλαδή με το παλιό σύστημα) και την αντίστοιχη αντίδραση 3 μέρες πριν (δηλαδή με το νέο σύστημα), μιας και η άποψή σου μετρά τουλάχιστον στη δική μου εκτίμηση.

     

    Σχετικά με το "ενδίδεις", καταλαβαίνω την εύλογη απορία: "αφού είσαι ιδεολογικά αντίθετος πώς και συμμετέχεις;". Το λάθος είναι στην πρόταση πώς δεν είμαι ιδεολογικά αντίθετος, λαμβάνοντας υπόψη την παρούσα κατάσταση. Ναι, θα ήθελα έναν κόσμο χωρίς κανόνες, με αγάπη και χωρίς στράτευση. Στην παρούσα φάση, μπορώ να πώ ευθέως όχι στους κανόνες (νόμους) της κοινωνίας; Η άρση των κανόνων θα επέλθει σταδιακά με την ανάπτυξη της νόησης. Κάτι ανάλογο ισχύει και εδώ. Ένας άνθρωπος ξοδεύει χρόνο και χρήμα για να στήσει ένα σάιτ. Εγώ έρχομαι ως επισκέπτης και παίζω εκ του ασφαλούς με γενικές έννοιες και ιδεολογίες. Θα ήθελα προσωπικά να δω οποιονδήποτε -που επιθυμεί την αναρχία- να στήσει ένα σάιτ με προσωπικό κεφάλαιο και κόπο στο οποίο δεν θα υπάρχουν κανόνες. Αν θέλω να συμμετέχω ισότιμα, βάζω το χέρι στην τσέπη και ιδρώνω το κάθισμα του γραφείου μου σε λειτουργικό επίπεδο. Τα δικαιώματα απορρέουν από τις υποχρεώσεις μου και αντίστροφα, σύμφωνα με τη δημοκρατικότητα που όλοι επικαλούνται. Προς το παρόν δεν έχω υποχρεώσεις...

     

    Την έκφραση της ανττίρησής μου την κοινοποίησα ευθύς εξαρχής. Είμαι ένας εκ των δύο ανθρώπων, που σ' αυτό το τόπικ έθεσα πρόταση προς διευρεύνηση, και μάλιστα τη δημοκρατικότερη από όσες μπορούσα να σκεφτώ που θα μπορούσαν να προσεγγίζουν την παρούσα λειτουργία του σάιτ. Εντούτοις, μας διαφεύγει το γεγονός ότι στο ίντερνετ δεν ισχύουν οι κανόνες που ισχύουν έξω επακριβώς. Για παράδειγμα, ο Γιώργος σας έθεσε το θέμα της ανωνυμίας. Πόσο δημοκρατική είναι μία διαδικασία ψηφοφορίας στο ίντερνετ, όταν δεν μπορώ να ξέρω πόσοι και ποιοι ψηφίζουν; Σας έδωσα το παράδειγμα της Χρυσής Αυγής στο wordpress, που είναι ένα από τα πάμπολλα.

     

    Το χειρότερο είναι ότι δεν γίνονται συζητήσεις πλέον, παρά μόνο παρατίθενται πορίσματα, με έναν τρόπο αντελώς αντιδεοντολογικό (σε δημοκρατικές διαδικασίες). Πώς μπορούμε να βρούμε τις τομές μας (αναγκαιότητα), αν δεν ξέρουμε να αναγνωρίσουμε την αντίθετη άποψη; Από τότε που έγραψα για πρώτη φορά σε αυτό το σάιτ, απευθύνω έκκληση για διάλογο σε κάθε θέμα. Καλή η χαλαρότητα και το χιούμορ σε όλα τα θέματα, αλλά από μόνο του δεν δημιουργεί συνθήκες συλλογικότητας, απλώς ευθυμίας και προσέγγισης. Όπως έγραψε κάποιος παραπάνω (νομίζω ο Παύλος), το χιούμορ με άποψη είναι δημιουργικό, έναντι του χιούμορ χωρίς άποψη.

     

    Mellia έχεις την καλησπέρα μου Smile


    mellia
    16.07.2008, 18:52

    Σταύρο έχεις δίκιο ίσως να διαμαρτύρεσαι οτι δεν υπήρχαν αντιδράσεις πριν αλλά επειδή τώρα τέθηκε σαν καινούριο θέμα, δόθηκε η αφορμή προς συζήτηση. Τώρα όσον αφορά τον αριθμό των ατόμων που αξιολογούν, δεν νομίζω ότι οι διαμαρτυριές είχαν να κάνουν με το αν ήταν ένας ή δέκα αυτοί που κρίνουν, αλλά ότι δημιουργείται μια ομάδα που έχει το δικαίωμα και το ελεύθερο να "σπονσοράρουν" κάθε φορά κάποιο μπλογκ. Σε αυτήν την περίπτωση ίσως καλύτερο θα ήταν να μπορούσαν να ψηφίζουν ΟΛΑ τα μέλη, για να είναι ποιό ας πούμε "δημοκρατική" η διαδικασία. Αλλά την άποψή μου για τέτοιου είδους αξιολογήσεις την είπα παραπάνω.

    Την δεύτερη παράγραφό σου δεν είμαι σίγουρη αν την εννόησα!{#emotions_dlg.biggrin}
    Δεν καταλαβαίνω ποιά σχέση έχουν οι κανόνες με το θέμα που συζητάμε? Η αξιολόγηση και τα premium δεν έχουν να κάνουν με κανόνες που ορίζουν την ομαλή λειτουργία του σάιτ κτλ! Ούτε παραβαίνει κανείς κανόνες με το να εκφράζει μια αντίθετη άποψη από αυτήν του admin! Άποψη ως προς το περιεχόμενο και όχι ως προς βασικές αρχές συμπεριφοράς που όλοι αποδεχτήκαμε κατα την εγγραφή μας. Άλλωστε κοινότητα είμαστε, όπως πολύ σωστά υποστηρίζει ο jorge, που ο καθένας βάζει και από ένα μικρό λιθαράκι...άλλος μικρό, άλλος μεγάλο και όποιος πάλι δεν μπορεί να προσφέρει κάτι έμπρακτα απλά προσπαθεί να λειτουργεί όσο το δυνατόν καλύτερα εδώ μέσα. Γι' αυτό εκνευρίζομαι λίγο όταν ακούω από κάποιους να λένε "δικό του είναι το μαγαζί, ό,τι θέλει το κάνει...". Αυτή δεν είναι λογική όταν μιλάμε για μία διαδικτυακή κοινότητα που δίνει το ελεύθερο-και μάλιστα ζητάει-από τα μέλη να είναι αμέσως ενεργά! Τυπικά και βέβαια μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αυτό όμως δεν απαγορεύει σε κανέναν να εκφράσει αντίρρηση και κριτική(και είμαι σίγουρη ότι ο jorge δεν επιδιώκει κάτι τέτοιο). Και αυτό συνεισφορά είναι (όταν είναι καλοπροαίρετη βέβαια).

    Για το θέμα της δημοκρατικότητας και των διαλόγων θα συμφωνήσω μαζί σου (μου αρέσει να διαβάζω παλαιότερα ποστ στα φόρουμ, όπου πράγματι γινόντουσαν πολύ ωραίες συζητήσεις όπως και τις δικές σου με τον astron που είναι πράγματι πολύ ενιδαφέρουσες και με προκαλούν πολλές φορές να παρέμβω). Δυστυχώς ή ευτυχώς όταν οι άλλοι δεν έχουν την διάθεση να συνομιλήσουν αναλόγως δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για αυτό. Να μην ξεχνάμε βεβαίως ότι είμαστε σε απρόσωπη επικοινωνία και πολλές φορές αυτό δημιουργεί προβλήματα όπως πχ εντάσεις (που κι εγώ δεν έχω καταφέρει να το αποφύγω). Πάντως η έκκλησή σου για καλύτερες και ουσιαστικότερες συζητήσεις είναι καλοδεχούμενη από εμένα και πιστεύω από πολλούς άλλους.

    Και για να μην μακρυγορώ και βγαίνω και εκτός θέματος, να κλείσω με χιουμοριστικό επίλογο: "Η άρση των κανόνων θα επέλθει σταδιακά με την ανάπτυξη της νόησης": και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες...(τώρα μέλισσες ήρθαν ή τίποτε άλλο δεν ξέρω){#emotions_dlg.biggrin}

    Τέλος να πω ότι αρκετά "τσακωθήκαμε" και για αυτό το θέμα αλλά όπως λέει μια φίλη μου από το εξωτερικό καλύτερα να παρα-φωνάζεις παρά να μην μιλάς για τίποτα....τουλάχιστον βρε αδελφέ να δικαιολογούμε κάπως αυτό το "όντα με νοημοσύνη"...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 16-07-2008 18:55 ]


    jorge
    16.07.2008, 20:28

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 16-07-2008 στις 13:51 έγραψε...

    ...επίσης δεν νομίζω ότι το να διαφωνείς με μια πρόταση του jorge σημαίνει πως δεν τον υποστηρίζεις στο έργο του ή για να το πω και αλλιώς, όταν έχεις διαφορετική άποψη σχετικά με ένα συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω ότι είναι το καλύτερο να "ενδίδεις" μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις το όλο έργο που γίνεται.

    Έτσι ακριβώς είναι και χαίρομαι που το λες mellia. Από τη στιγμή που εκθέτω και ανακοινώνω τις όποιες αποφάσεις, εννοείται πως δέχομαι και επιθυμώ και γουστάρω να ακούσω γνώμες.

    Το θέμα είναι βέβαια να δίνετε όσο περισσότερη προσοχή σ' αυτά που γράφω, γιατί πχ κάθομαι και αναλύω οτι το να ψηφίσουν ΟΛΑ τα μέλη δημιουργεί μεγάλο κίνδυνο εξαπάτησης του συστήματος από διπλο-τριπλο-τετραπλοψηφίες κλπ, αλλά εξακολουθείτε να το προτείνετε.

    Θα ήθελα από τη μεριά σας μια λίγο πιο σφαιρική κατανόηση των προβλημάτων. Καταλαβαίνω οτι σε κάποιους δεν αρέσει να αποφασίζουν λίγοι για κάτι (όσο ασήμαντο κι αν είναι), αλλά βρισκόμαστε σε ένα web site, με όλες τις δυσκολίες, τις ευκολίες, τις δυνατότητες αλλά και τους περιορισμούς που έχει αυτό το περιβάλλον.

    Δεν αρκεί λοιπόν να λέτε "είμαι εναντίον", αλλά να προσπαθείτε να προτείνετε λύση ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ που λειτουργούμε, δηλαδή στο internet. Όχι με βάση αυτό που θα ίσχυε σε έναν ιδεατό και ιδανικό κόσμο.


    mellia
    16.07.2008, 20:41

    έχεις δίκιο για την ψηφοφορία όλων των μελών, μίλησα για κάτι που ήδη έχει συζητηθεί και που φαίνεται πως δεν μπορεί να είναι λειτουργικό.
    Η δικιά μου πρόταση ήταν να αφήσουμε τα πράγματα χωρίς πολλά πολλά και να κρίνει από μόνος του ο καθένας τι θέλει να διαβάσειSmile


    Termite
    16.07.2008, 22:12

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 16-07-2008 στις 20:28 έγραψε...

    Το θέμα είναι βέβαια να δίνετε όσο περισσότερη προσοχή σ' αυτά που γράφω, γιατί πχ κάθομαι και αναλύω οτι το να ψηφίσουν ΟΛΑ τα μέλη δημιουργεί μεγάλο κίνδυνο εξαπάτησης του συστήματος από διπλο-τριπλο-τετραπλοψηφίες κλπ, αλλά εξακολουθείτε να το προτείνετε.

    Θα ήθελα από τη μεριά σας μια λίγο πιο σφαιρική κατανόηση των προβλημάτων.

    Μα Γιώργο υπάρχουν τρόποι εξαπάτησης και του υπάρχοντος συστήματος, και αυτού που πρότεινα, και αυτού που μπορεί να προτείνει ο οποιοσδήποτε. Τρύπες παντού μπορεί να βρεί κάποιος...στην παρούσα φάση και με στόχο την ανάδειξη του καλού περιεχομένου τι επιλέγεις; Την λύση με τις λιγότερες τρύπες; Την πιο δημοκρατική λύση; Κάποια άλλη;

    Απο την άλλη πλευρά τώρα...εσύ κάνεις μια επιλογή. Την καλύτερη δυνατή...αν πάρεις δείγματα οτι δεν λειτουργεί ακριβώς όπως θα ήθελες, αν ξεσηκώνει πολλες αντιδράσεις κλπ, δίνεις περιθώριο να υιοθετήσεις μια άλλη λύση;

     


    jorge
    17.07.2008, 00:15

    Στόχος ασφαλώς και είναι η λύση που συνδυάζει τις λιγότερες τρύπες, με τη λιγότερη εμπλοκή των μελών που προσφέρουν σε άλλες ενότητες, με την όσο γίνεται πιστότερη τήρηση όσων έχω γράψει περί-premium και ταυτόχρονα με τον μέγιστο βαθμό απέμπλοκής μου από αυτή την ενότητα.


    kamelia8
    04.08.2008, 13:27

    Ευχαριστώ που επιλέχθηκα ως Blog moderator!

    Jorge, έχει ημερομηνία λήξης η δυνατότητα ψηφοφορίας;


    StavmanR
    04.08.2008, 14:05

    Kamelia8, καλή αρχή και σύνεση... {#emotions_dlg.beer}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 04-08-2008 14:35 ]


    kamelia8
    04.08.2008, 18:23

    Ευχαριστώ, StavmanR... Ό,τι μπορούμε κάνουμε! Smile