ελληνική μουσική
    661 online   ·  210.873 μέλη

    Το καλύτερο ελληνικό συγκρότημα

    neerie
    20.09.2005, 10:27
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 03-09-2005 στις 05:01 έγραψε:

    τα εχουμε ξαναπει. Τί να λεμε τωρα.

    Raining Pleasure για δοκιμαστε λιγο κατι διαφορετικο, κι αν δε σας αρεσει συνεχιζετε στο προηγουμενο μοτιβο.





    τους είχα ακούσει σε ένα πρόγραμμα της ΕΡΤ και ομολογώ πως μου έκαναν τρομερή εντύπωση, έψαξα να βρω κομμάτια τους αλλά ήταν αδύνατο...

    Στερεονόβα έχει αναφέρει κανείς? κρίμα που διαλύθηκαν...
    fido_c
    28.09.2005, 03:52
    Hi,παίδες!Κατ' αρχάς συμφωνώ με τον merson21r σχετικά με το σχόλιό του για τα ξύλινα σπαθιά.Αρκούμασταν σε μικρότερες ηλικίες στα ακούσματά τους.Κατά τη γνώμη μου Τρύπες είναι στην πρώτη θέση της ελληνικής ροκ σκηνής(ή μάλλον ήταν,μετάτη διαλυσή τους...).Αγγελάκας γιαπάντα.Είναι αυτό πουλέμε¨είναι ροκάς και το δείχνει.Έπειτα Ενδελέχεια.Κορυφαίο συγκρότημα με φοβερές ροκιές αλλά και μπαλάντες.Διάφανα Κρίνα και ΥπόγειαΡεύματα.Ειδικά με τις μελοποιήσεις των τελευταίων σε ποιήματα του Καρυωτάκη έχουν ανέβει πολύ στην εκτύμησή μου.ΚΙ όπως σημειώνουν κι οι Ενδελέχεια¨τα πιο φτηνά κουρέλια μου θα βάλω.....
    rompa
    03.10.2005, 02:36
    Παιδιά γιατί ξεχνάμε τους ΠΥΞ ΛΑΞ??????????????

    Επίσης μου αρέσουν πολύ και τα Υπόγεια Ρεύματα

    lianameladaki
    03.10.2005, 17:46
    socrates [για μενα] αξεπεραστοι!!!!!!!!
    Dj_kerveros
    03.10.2005, 19:29
    Πιστευω πως το ερωτημα ειναι καθαρα υποκειμενικο!!! Εμενα μου αρεσουν παρα πολυ οι Πυξ Λαξ, αντικειμενικα ομως οι σπουδαιοτεροι (και με αναγνωριση απο το αμερικανικο billboard μαλιστα!!!) ειναι οι Socrates!!! (Γιάννης Σπάθας: μορφή)
    kalouka
    04.10.2005, 09:31
    socrates και εγω.Απο πλευράς μεγάλης σόλο καρριέρας δαγκωτο APHRODITES CHILD
    zizek
    12.10.2005, 17:50
    Exei akousei pote kaneis apo esas TRYPES, DIAFANA KRINA, DEAD EYES OF YOUTH
    To kalytero Ellhniko sygrothma diavazw ap esas...
    Diavazw me ena xamogelo pi8anes mpantes pou grafete opws ekeinos & ekeinos, pyx-lax, mple kai remos.....
    Paidia as sovareytoume, den milaw me ypokeimenikothta alla ka8ara se antikeimenikes mousikes axies opws h poiothta, o skopos, h paragwgh, h syn8esh kai o mh tetrimmenos stixos.

    Poly apla san akroaths-kritikos-mousikos paragwgos aytes einai oi 3 kalyteres Ellhnikes mpantes!
    TRYPES, DIAFANA KRINA, DEAD EYES OF YOUTH
    zizek
    12.10.2005, 17:51
    Exei akousei pote kaneis apo esas TRYPES, DIAFANA KRINA, DEAD EYES OF YOUTH
    To kalytero Ellhniko sygrothma diavazw ap esas...
    Diavazw me ena xamogelo pi8anes mpantes pou grafete opws ekeinos & ekeinos, pyx-lax, mple kai remos.....
    Paidia as sovareytoume, den milaw me ypokeimenikothta alla ka8ara se antikeimenikes mousikes axies opws h poiothta, o skopos, h paragwgh, h syn8esh kai o mh tetrimmenos stixos.

    Poly apla san akroaths-kritikos-mousikos paragwgos aytes einai oi 3 kalyteres Ellhnikes mpantes!
    TRYPES, DIAFANA KRINA, DEAD EYES OF YOUTH
    Vangelis86
    12.10.2005, 20:26
    Επισης spitfire, trademark. Aπο καινουρια fragile vastness λενε πολλα.Στο καινουριο τους εχει συμμετοχη και σε ενα κομματι ο Ντεμης Ρουσος.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vangelis86 στις 12-10-2005 20:27 ]
    AnimaVoce
    13.10.2005, 13:00
    Αν και πιστεύω ότι τα ελληνικά συγκροτήματα θέλουν πολύ δουλειά ακόμα για να συναγωνιστούν, αντίστοιχα συγκροτήματα του εξωτερικού (και βάζω και το δικό μου συγκρότημα στην ίδια μοίρα) θα προτιμήσω τους Φατμέ, Τρύπες και Socrates
    kalouka
    13.10.2005, 14:06
    το ερωτημα δεν απευθύνεται σε εξιδικευμένες γνώσεις απαραίτητα και δεν χρειάζεται να είσαι κριτικός η παραγωγός για να ακούσεις ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ .Η αξια του καλύτερου έιναι συνδεδεμένη με την διαχρονικότητα του οπότε έχουμε καιρό μπροστά μας
    kalia
    13.10.2005, 21:28
    Κατσιμίχα πρώτοι και καλύτεροι,Φατμέ και Τερμίτες.
    zw
    13.10.2005, 21:40
    το πλοκαμι του καρχαρεια α και τετοια.
    Hastaroth
    14.10.2005, 00:05
    Quote:

    Το μέλος AnimaVoce στις 13-10-2005 στις 13:00 έγραψε:

    Αν και πιστεύω ότι τα ελληνικά συγκροτήματα θέλουν πολύ δουλειά ακόμα για να συναγωνιστούν, αντίστοιχα συγκροτήματα του εξωτερικού (και βάζω και το δικό μου συγκρότημα στην ίδια μοίρα) θα προτιμήσω τους Φατμέ, Τρύπες και Socrates





    Δέν αντιλαμβάνομαι τό νόημα αυτής τής μιζέριας που αποπνέει το σχόλιό σου αγαπητέ.

    Οι Socrates,π.χ. δέν υπήρξαν εφάμιλλοι ξένων συγκροτημάτων τού ιδίου μουσικού στύλ;

    Οι Sharp Ties επίσης;

    (Καθώς και άλλοι που θα μπορούσα να αναφέρω αλλά δέν θέλω να πλατειάσω).

    Γιατί πρέπει πάντα νά θεωρούμε οτι ΟΛΑ τά ελληνικά συγκροτήματα είναι απαραιτήτως επιπέδου "πρωτάρηδων γειτονιάς";

    Προσωπικά,από το 1975 που ξεκίνησα να ασχολούμαι μέ τη μουσική έχω ακούσει ούκ ολίγα Ελληνικά συγκροτήματα που δέν είχαν τίποτε να ζηλέψουν από αντίστοιχα ξένα,πέραν τών ευνοϊκωτέρων συνθηκών που υπάρχουν συνήθως στίς λοιπές Ευρωπαϊκές χώρες καί στην Αμερική.Κάποια από αυτά τά συγκροτήματα μάλιστα διαλύθηκαν χωρίς να αφήσουν πίσω τους ούτε κάν δείγμα δισκογραφικής δουλειάς,αφού "οι εταιρείες" δέν θέλησαν νά τα προσέξουν....







    MinOtaVrS
    15.10.2005, 01:04
    Δεν βλεπω να αναφέρονται οι Παπουδες του Ελληνικου Rock που πριν 3 δεκαετιες φωτείσαν την Ευρώπη αλλα και την Αμερική με τον απιστευτο ηχο και στιχο που είχαν
    Δεν μιλαω για άλλους απο τους APHRODITE CHILD και το καταπληκτικο αλμπουμ τους 666
    nikosm
    15.10.2005, 09:59
    Quote:

    Το μέλος MinOtaVrS στις 15-10-2005 στις 01:04 έγραψε:

    Δεν βλεπω να αναφέρονται οι Παπουδες του Ελληνικου Rock που πριν 3 δεκαετιες φωτείσαν την Ευρώπη αλλα και την Αμερική με τον απιστευτο ηχο και στιχο που είχαν
    Δεν μιλαω για άλλους απο τους APHRODITE CHILD και το καταπληκτικο αλμπουμ τους 666




    ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
    alterhoh
    26.10.2005, 10:01
    Socrates, Sphinx, Acid Death, Διάφανα Κρίνα.
    ACID DEATH OLEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!

    alterhoh
    26.10.2005, 10:04
    Quote:

    Το μέλος rompa στις 03-10-2005 στις 02:36 έγραψε:

    Παιδιά γιατί ξεχνάμε τους ΠΥΞ ΛΑΞ??????????????

    Επίσης μου αρέσουν πολύ και τα Υπόγεια Ρεύματα






    Γιατί οι ΠΥΞ ΛΑΞ αγαπητή/έ δεν παίζουν μουσική αλλά παπάρια! Δεν έχουν καν λόγο ύπαρξης. Οι άνθρωποι είναι μια σκέτη αποτυχία και γι' αυτό καλά έκαναν και διαλύθηκαν! Ας βρούνε κάπου να λιώσουν...
    Aiolos_m
    26.10.2005, 13:39
    Quote:

    Το μέλος zizek στις 12-10-2005 στις 17:51 έγραψε:

    Exei akousei pote kaneis apo esas TRYPES, DIAFANA KRINA, DEAD EYES OF YOUTH
    Paidia as sovareytoume, den milaw me ypokeimenikothta alla ka8ara se antikeimenikes mousikes axies opws h poiothta, o skopos, h paragwgh, h syn8esh kai o mh tetrimmenos stixos.

    Poly apla san akroaths-kritikos-mousikos paragwgos aytes einai oi 3 kalyteres Ellhnikes mpantes!
    TRYPES, DIAFANA KRINA, DEAD EYES OF YOUTH





    Φίλε ας σοβαρευτούμε λες αλλά δεν τηρείς τα λεγόμενα...
    Βρίσκεις κορυφαίους στην παραγωγή, τη σύνθεση τα Κρίναι και τις Τρύπες; Μην μιλήσω για σκοπό...Βλέπεις τον Αγγελάκα τι εγκλήματα κάνει στο προφίλ του (δε λέω αν είναι καλή ή κακή η νέα του δουλειά). Δηλαδή τί παραπάνω έχει αυτό από τις κινήσεις Πλιάτσικα, ο οποίος ούτε είπε ποτέ ότι ακολουθεί μοναχικούς δρόμους, ούτε αντίδραση, ούτε τίποτε. Ο μοναδικός σκοπός στην ελληνική δισκογραφία πλέον είναι το ΧΡΗΜΑ. Το θέμα είναι ποιός το κάνει διακριτικότερα και πιο έντεχνα.
    Τώρα για πες μου πόσο άλλαξε η μουσική σκηνή της Ελλάδας από τότε που βγήκαν τα Κρίνα ή οι DEAD EYES OF YOUTH. Πόσο ανατρεπτικοί ήταν έτσι ώστε να επηρεάσουν και άλλους καλλιτέχνες. Οι Πυξ Λαξ τουλάχιστον παρέσυραν μαζί τους πολλά κύματα του εντεχνορόκ και έβγαλαν τραγούδια ορόσημα.

    σ.σ: μου αρέσουν πολύ και τα Διάφανα Κρίνα και οι Τρύπες. Απλά δεν τους θεωρώ καλύτερο συγκρότημα
    ageras
    26.10.2005, 15:02
    Από εμπορικής άποψης οι Πυξ-λαξ.Αλλά φυσικά δεν είναι το καλύτερο.Κατ'εμε είναι οι Socrates,οι φατμε και η Σπυριδούλα