ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.851 μέλη

    Sunny Μπαλτζή: Γνώμες

    jorge
    12.01.2012, 12:54

    Δεν παρέθεσα επιχείρημα, αλλά δείγμα της δουλειάς της, που σε καλώ να σχολιάσεις. Μην το πας στο προσωπικό, δεν υπάρχει λόγος. Έχεις να σχολιάσεις το στίχο σε αυτό το τραγούδι;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-01-2012 12:55 ]


    Moonchild92
    12.01.2012, 12:59

    Ενώ εσύ, JimmyRotten, δεν παρέλειψες να χρησιμοποιήσεις το πλέον τετριμμένο και χείριστο όλων των επιχειρημάτων. Από πότε πρέπει να είμαστε καταξιωμένοι καλλιτέχνες ξερωγώ για να κρίνουμε κάποιον; Το κοινό δεν έχει φωνή;

    Εγώ την Μπαλτζή 2-3 χρόνια μόνο την έχω ακουστά σαν όνομα, και ουδέποτε έχω ασχοληθεί μαζί της. Κρίνοντας από τα σχετικά με αυτήν "news reports" που θα λέγαμε και στο χωριό μου, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα την χαρακτήριζα μια ξεπουλημένη wannabe celebrity. Ίσως να εκτιμήσω το παλιότερο υλικό της όταν έρθω σε επαφή μαζί του, αλλά δεν πρόκειται να την κρίνω ΜΟΝΟ απ' αυτό και να της δώσω και άφεση για όλα τα λάθη της.

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 12-01-2012 στις 12:05 έγραψε...

    Τα επιχειρήματά σου είναι τουλάχιστον αστεία, αλλά δεν έχει σημασία τι πιστεύεις εσύ.


    Αν θέλεις οποιαδήποτε βαρύτητα να δοθεί στο τι ΕΣΥ πιστεύεις, προφανώς θα ανακαλέσεις. Η και όχι, γιατί η δική σου γνώμη είναι κάτι το ανώτερο.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 12-01-2012 στις 12:05 έγραψε...

    Το ότι βρίσκεται στο προσκήνιο τόσα χρόνια και στην εκτίμηση των μεγαλύτερων ονομάτων της ροκ και έντεχνης μουσικής σκηνής τα λέει όλα.

    Το ίδιο και η Βίσση, η Αρβανιτάκη και οι Πυξ Λαξ.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    JimmyRotten
    12.01.2012, 18:41

    εγώ κρίνω απο την πορεία ενός καλλιτέχνη τίποτα άλλο... όσο για χαρακτηρισμούς τύπου ξεπουλημένη wannabe celebrity είσαι πολύ μικρός να μιλάς και να κρίνεις.

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 12-01-2012 στις 12:59 έγραψε...

    Ενώ εσύ, JimmyRotten, δεν παρέλειψες να χρησιμοποιήσεις το πλέον τετριμμένο και χείριστο όλων των επιχειρημάτων. Από πότε πρέπει να είμαστε καταξιωμένοι καλλιτέχνες ξερωγώ για να κρίνουμε κάποιον; Το κοινό δεν έχει φωνή;

    Εγώ την Μπαλτζή 2-3 χρόνια μόνο την έχω ακουστά σαν όνομα, και ουδέποτε έχω ασχοληθεί μαζί της. Κρίνοντας από τα σχετικά με αυτήν "news reports" που θα λέγαμε και στο χωριό μου, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα την χαρακτήριζα μια ξεπουλημένη wannabe celebrity. Ίσως να εκτιμήσω το παλιότερο υλικό της όταν έρθω σε επαφή μαζί του, αλλά δεν πρόκειται να την κρίνω ΜΟΝΟ απ' αυτό και να της δώσω και άφεση για όλα τα λάθη της.

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 12-01-2012 στις 12:05 έγραψε...

    Τα επιχειρήματά σου είναι τουλάχιστον αστεία, αλλά δεν έχει σημασία τι πιστεύεις εσύ.


    Αν θέλεις οποιαδήποτε βαρύτητα να δοθεί στο τι ΕΣΥ πιστεύεις, προφανώς θα ανακαλέσεις. Η και όχι, γιατί η δική σου γνώμη είναι κάτι το ανώτερο.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 12-01-2012 στις 12:05 έγραψε...

    Το ότι βρίσκεται στο προσκήνιο τόσα χρόνια και στην εκτίμηση των μεγαλύτερων ονομάτων της ροκ και έντεχνης μουσικής σκηνής τα λέει όλα.

    Το ίδιο και η Βίσση, η Αρβανιτάκη και οι Πυξ Λαξ.




    JimmyRotten
    12.01.2012, 19:03

    Εννοείται πως διαφωνώ μαζί σου, το τραγούδι τα σπάει! ο στίχος είναι πρωτοποριακός και ξεχωριστός όπως όλα όσα έχει γράψει και την έχουν καταξιώσει στο χώρο, δεν το λέω εγώ αλλά εγκεκριμένοι κριτικοί. Το ότι δεν μπορείς να κατανοήσεις το στιχουργικό της vibe είναι σεβαστό, αλλά να μην γίνεται ισοπέδωση. Το ότι ο μέγιστος Βασίλης Παπακωνσταντίνου το τραγούδισε που ως γνωστόν είναι πολύ ψαγμένος και δεν κάνει ότι να 'ναι συμμετοχές εμένα μου λέει πολλά. Για σένα  όχι, έτσι είναι αυτά. Εγώ προσωπικά δεν θα έκρινα ποτέ κάτι που δεν μου αρέσει.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-01-2012 στις 12:54 έγραψε...

    Δεν παρέθεσα επιχείρημα, αλλά δείγμα της δουλειάς της, που σε καλώ να σχολιάσεις. Μην το πας στο προσωπικό, δεν υπάρχει λόγος. Έχεις να σχολιάσεις το στίχο σε αυτό το τραγούδι;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-01-2012 12:55 ]




    -----------------
    "Υποκλίνομαι σε μία και μοναδική τέχνη, την τέχνη του να είσαι και να παραμένεις άνθρωπος..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JimmyRotten στις 12-01-2012 19:05 ]


    Moonchild92
    12.01.2012, 19:24

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 12-01-2012 στις 18:41 έγραψε...

    εγώ κρίνω απο την πορεία ενός καλλιτέχνη τίποτα άλλο... όσο για χαρακτηρισμούς τύπου ξεπουλημένη wannabe celebrity είσαι πολύ μικρός να μιλάς και να κρίνεις.


    Σωστά, και τώρα θα κάνω μόκο και θα σεβαστώ τον μεγαλύτερό μου...NOOOOOOOOOOOOOT. Από την πορεία της έκρινα, μένει να το καταλάβεις. Απλά ρώτα όποιον την ξέρει από την Eurovision κι έπειτα, να δεις την γνώμη του. Και την επόμενη φορά αν θες άσε το δέντρο και πιάσε το δάσος, αν περιμένεις σοβαρή απάντηση.

     

    @Mary, να ποιον ξέχασα ρε! Τον Παπακωνσταντίνου! {#emotions_dlg.lol}


    mary_omikron
    12.01.2012, 19:42

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 12-01-2012 στις 18:41 έγραψε...

    εγώ κρίνω απο την πορεία ενός καλλιτέχνη τίποτα άλλο... όσο για χαρακτηρισμούς τύπου ξεπουλημένη wannabe celebrity είσαι πολύ μικρός να μιλάς και να κρίνεις.

    Δηλαδή κρίνεις ότι από το παλτό, την ανεμώνα, τα φύλλα κλπ  η πορεία της με κατάληξη στις καταραμένες δεν είναι φθίνουσα? {#emotions_dlg.eek}

     







    Hastaroth
    12.01.2012, 19:53

    Λοιπόν,μιά και έκανα τον κόπο να ακούσω το τραγούδι και να διαβάσω και τους στίχους τής κυρίας Μπαλτζή,έχω να πώ ότι:

    Μουσικά,είναι ένα τετριμμένο κομμάτι που θα μπορούσε να είχε γραφτεί απ'οποιονδήποτε "επαρκώς έμπειρο" συνθέτη.Τίποτε το ιδιαίτερο σάν μελωδία-όσο γιά ενορχήστρωση,ακούγεται σάν οποιοδήποτε "καλό" γκρούπ γειτονιάς.

    Στιχουργικά,κάτι προσπαθεί να πή αλλά απ'εδώ το φέρνει,απ'εκεί το φέρνει,στο τέλος ξώφαλτσα το περνάει.Το θέμα τού στίχου έχει ενδιαφέρον,αλλά νιώθω πως δέν έχει δύναμη ο στίχος αυτός-είναι πολύ περιφραστικός.Πέραν τού ότι σε κάποια σημεία είναι και ακατάληπτος (π.χ.στην αρχή που λέει "Θέλεις να με βγάλεις μια καλή φωτογραφία
    πριν να γνωριστούμε τι τα θέλεις τα αρχεία",δέν καταλαβαίνω ποιά αρχεία εννοει και τί δουλειά έχουν στον στίχο-πώς δηλαδή προέκυψε η αναφορά σ'αυτά).Οπότε δέν αντιλαμβάνομαι πώς κάποιος μπορεί να χαρακτηρίση τον στίχο αυτό "πρωτοποριακό" και ότι "τα σπάει".

    Τέλος,η πλειονότητα τών σχολίων τού συγκεκριμένου videoclip στο Utube μάλλον δέν είναι και πολύ κολακευτικά γιά την κα Μπαλτζή-πράγμα που με κάνει να είμαι επιφυλακτικός ώς πρός την καλλιτεχνική της αξία.

     


    JimmyRotten
    12.01.2012, 19:57

    Προφανώς έχεις χάσει επεισόδια. Ρώτα καλύτερα όποιον την ξέρει πριν από την eurovision και θα βρεις την απάντηση.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 12-01-2012 στις 19:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 12-01-2012 στις 18:41 έγραψε...

    εγώ κρίνω απο την πορεία ενός καλλιτέχνη τίποτα άλλο... όσο για χαρακτηρισμούς τύπου ξεπουλημένη wannabe celebrity είσαι πολύ μικρός να μιλάς και να κρίνεις.


    Σωστά, και τώρα θα κάνω μόκο και θα σεβαστώ τον μεγαλύτερό μου...NOOOOOOOOOOOOOT. Από την πορεία της έκρινα, μένει να το καταλάβεις. Απλά ρώτα όποιον την ξέρει από την Eurovision κι έπειτα, να δεις την γνώμη του. Και την επόμενη φορά αν θες άσε το δέντρο και πιάσε το δάσος, αν περιμένεις σοβαρή απάντηση.

     

    @Mary, να ποιον ξέχασα ρε! Τον Παπακωνσταντίνου! {#emotions_dlg.lol}




    JimmyRotten
    12.01.2012, 20:03

    ειλικρινά τώρα μ' αυτά που λες ποιος θέλεις να σε πάρει στα σοβαρά; χαχαχα

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 12-01-2012 στις 19:53 έγραψε...

    Λοιπόν,μιά και έκανα τον κόπο να ακούσω το τραγούδι και να διαβάσω και τους στίχους τής κυρίας Μπαλτζή,έχω να πώ ότι:

    Μουσικά,είναι ένα τετριμμένο κομμάτι που θα μπορούσε να είχε γραφτεί απ'οποιονδήποτε "επαρκώς έμπειρο" συνθέτη.Τίποτε το ιδιαίτερο σάν μελωδία-όσο γιά ενορχήστρωση,ακούγεται σάν οποιοδήποτε "καλό" γκρούπ γειτονιάς.

    Στιχουργικά,κάτι προσπαθεί να πή αλλά απ'εδώ το φέρνει,απ'εκεί το φέρνει,στο τέλος ξώφαλτσα το περνάει.Το θέμα τού στίχου έχει ενδιαφέρον,αλλά νιώθω πως δέν έχει δύναμη ο στίχος αυτός-είναι πολύ περιφραστικός.Πέραν τού ότι σε κάποια σημεία είναι και ακατάληπτος (π.χ.στην αρχή που λέει "Θέλεις να με βγάλεις μια καλή φωτογραφία
    πριν να γνωριστούμε τι τα θέλεις τα αρχεία",δέν καταλαβαίνω ποιά αρχεία εννοει και τί δουλειά έχουν στον στίχο-πώς δηλαδή προέκυψε η αναφορά σ'αυτά).Οπότε δέν αντιλαμβάνομαι πώς κάποιος μπορεί να χαρακτηρίση τον στίχο αυτό "πρωτοποριακό" και ότι "τα σπάει".

    Τέλος,η πλειονότητα τών σχολίων τού συγκεκριμένου videoclip στο Utube μάλλον δέν είναι και πολύ κολακευτικά γιά την κα Μπαλτζή-πράγμα που με κάνει να είμαι επιφυλακτικός ώς πρός την καλλιτεχνική της αξία.

     




    Hastaroth
    12.01.2012, 20:12

    Εχεις να γράψης κάτι που θα αντικρούση αυτά που έγραψα;

    Η αποτελεί τακτική σου να επιτίθεσαι με προσωπικούς χαρακτηρισμούς σ'αυτούς τών οποίων τα επιχειρήματα δέν μπορείς να παραθέσης αντίλογο;


    mary_omikron
    12.01.2012, 20:14

    Παράθεση:

    Το μέλος JimmyRotten στις 12-01-2012 στις 19:57 έγραψε...

    Προφανώς έχεις χάσει επεισόδια. Ρώτα καλύτερα όποιον την ξέρει πριν από την eurovision και θα βρεις την απάντηση.

    Ευχαριστώ... σχετικά με την πορεία απάντησες εσύ ο ίδιος !!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    kwstasagas
    12.01.2012, 23:01

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 12-01-2012 στις 12:59 έγραψε...

    Εγώ την Μπαλτζή 2-3 χρόνια μόνο την έχω ακουστά σαν όνομα, και ουδέποτε έχω ασχοληθεί μαζί της. Κρίνοντας από τα σχετικά με αυτήν "news reports" που θα λέγαμε και στο χωριό μου, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα την χαρακτήριζα μια ξεπουλημένη wannabe celebrity. Ίσως να εκτιμήσω το παλιότερο υλικό της όταν έρθω σε επαφή μαζί του, αλλά δεν πρόκειται να την κρίνω ΜΟΝΟ απ' αυτό και να της δώσω και άφεση για όλα τα λάθη της.

     

    Σάννυ, τα βλέπεις ??? Ο μικρός, που έχει, σχεδόν, τα μισά χρόνια από εμάς, που δεν πρόλαβε την πορεία σου από την αρχή της, που δεν πρόλαβε τις συναυλίες των Santa Fila το 1995 / 1996 [ο Moonchild εκείνη την περίοδο μάλλον ήταν 3-4 ετών CoolCool] έχει σχηματίσει αυτήν την άποψη για σένα !!! Είναι στο χέρι σου να κάνεις τους νέους, ηλικίας 15-20 ετών να αναθεωρήσουν την άποψή τους για σένα !!! Είναι στο χέρι σου να κερδίσεις την εκτίμηση & το σεβασμό των "μικρότερων ηλικιών", όπως κάααποτε κέρδισες την εκτίμηση & το σεβασμό ημών των - πάνω κάτω - συνομηλίκων σου !!!!

    Αυτά και ... δεν γράφω άλλο ποστ σε αυτό το τόπικ !!!! Ό,τι είχα να πω το είπα και με το παραπάνω ......


    -----------------
    How can we Dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 12-01-2012 23:14 ]


    gkou
    12.01.2012, 23:14

    προτιμώ αυτό το συμπέρασμα...εννοείται πως ούτε κι εγώ θα ασχοληθώ ξανά...


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης