ελληνική μουσική
    944 online   ·  210.853 μέλη
    Nadinoula
    30.01.2005, 14:03
    Haroulinda κι εγώ "πελάγωσα" με το αρχιπέλαγος...βρίσκω σε διάφορα σημεία "τουβλάκια" που πρέπει να μπουν στη σωστή θέση "φωτάκια" που πρέπει να χρωματιστούν ώστε να έχουμε το σωστό συνδυασμό και γενικά ένα σωρό πράγματα για τα οποία δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω!! Τι να πω...Μυστήριο το αρχιπέλαγος!
    mmm
    31.01.2005, 01:44
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 28-01-2005 στις 12:15 έγραψε:

    Μάλιστα... έχω ξεκινήσει με το αρχιπέλαγος και...ΠΕΛΑΓΩΣΑ... έχω ζαλιστεί να γυρίζω από νησί σε νησί... άναψα τον φάρο, πάτησα κάτι κουμπάκια, βρήκα κάτι κοκάλα τα έβαλα εκεί που πρέπει (νομίζω) ... τα βαρέλια έκαναν μια σκάλα ανέβηκα, βρήκα το τηλεσκόπιο...βλέπω βλέπω ψυχή δεν έχει... τώρα? Τι κάνω τώρα?

    Πάω πίσω δουλειά μην με βρει κανένα... τσουνάμι, στο αρχιπέλαγος, και συνεχίζω μετά! Αν προχωρήσατε περισσότερο... ΒΟΗΘΕΙΑ!








    Να βοηθήσω όσο πιο... λίγο γίνεται (μη στο χαλάσω κιόλας) : Αφού άναψες το φάρο, πρόσεξε που πηγαίνει το φως του και τι μπορείς να κάνεις με αυτό. Και δες το λίγο σαν το νησί του χαμένου θησαυρού, μπορεί να ... ξεθάψεις καμιά καλή λύση
    Haroulinda
    31.01.2005, 08:57
    ΑΧΑ... ευχαριστώ!!! Θα το συνεχίσω πιο μετά!

    Εντομεταξύ έχω τελειώσει το anode & cathode Museum... Πολύ ωραίο... αν και με έσκασε λίγο ο κωδικός αλλα είναι πολύ καλό!

    Anode & Cathode, Museum!


    Nadinoula
    31.01.2005, 13:26
    Όντως πολύ καλό το museum...
    Έξυπνοι γρίφοι αλλά όχι και να μην ξέρεις από που ν'αρχίσεις...!Με το "αρχιπέλαγος" έχω ψιλοαπογοητευτεί αλλά το'χω προχωρήσει λιγάκι,πού θα μου πάει,θα το παλέψω τις επόμενες μέρες...(λίγο αργότερα όμως,να περάσουμε και κάνα μάθημα!!)
    Haroulinda
    31.01.2005, 17:09
    Μα καλά πόσο σκάψιμο... θα βρεθώ στην Σρι Λάνκα σε λίγο! Σίγουρα έχει θυσαυρό???

    Αν η απάντηση είναι όχι τότε... γιατί σκάβω?

    Αν πάλι η απάντηση είναι ναι τότε... πού στα κομμάτια είναι?βαρέθηκα! έτσι κι αλλιώς δεν έχει άλλα νησιά που σκάβονται

    WildCat?????? mmm????

    Γιασεμίιιιιιιι εσύ που είσαι??? σκάβεις και συ??? Ναδινούλα διάβασε και στα λέω όλα εγώ μετά! Βανούλα κάτσε διάβασε και συ !
    mmm
    01.02.2005, 18:56
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 31-01-2005 στις 17:09 έγραψε:

    Μα καλά πόσο σκάψιμο... θα βρεθώ στην Σρι Λάνκα σε λίγο! Σίγουρα έχει θυσαυρό???

    Αν η απάντηση είναι όχι τότε... [i]γιατί σκάβω?


    Αν πάλι η απάντηση είναι ναι τότε... πού στα κομμάτια είναι?βαρέθηκα! έτσι κι αλλιώς δεν έχει άλλα νησιά που σκάβονται

    WildCat?????? mmm????

    Γιασεμίιιιιιιι εσύ που είσαι??? σκάβεις και συ??? Ναδινούλα διάβασε και στα λέω όλα εγώ μετά! Βανούλα κάτσε διάβασε και συ !

    [/I]



    Δε θέλει τόσο σκάψιμο βρε... μετροπόντικα !!! Δυο-τρεις τρυπούλες μόνο στο σωστό νησάκι. Δίπλα στο φτυάρι πρέπει να βρήκες και το χάρτη (ναι, ναι, ΑΥΤΟ το χαρτάκι που μοιάζει με χρωματιστή μουτζούρα είναι). Το σωστό νησάκι είναι αυτό που από 'κει βλέπεις στον ουρανό τα χρώματα με την ίδια σειρά που είναι ζωγραφισμένα στο χαρτί. Και πριν αρχίσεις να ψάχνεις για πράσινα και ροζουλί σύννεφα, θυμήσου τι σου έγραφα στο προηγούμενο post για το φάρο και το φως του. Good luck !
    Haroulinda
    02.02.2005, 13:33
    Ολα καλά! Ηρεμήστε παρακαλώ! Τα κατάφερα! Ολα υπο έλεγχο! Αν θέλετε όμως να σκάψω τον κήπο σας ...πείτε μου! Εγινα expert!

    Ευχαριστώ πολύ mmm!!!


    mmm
    02.02.2005, 14:25
    Σιγά που δεν θα τα κατάφερνες ! Εδώ έχεις λύσει άλλα, πιο δύσκολα. Πάντως προετοιμάσου για μεγάλα ζόρια πιο κάτω, γιατί μερικοί γρίφοι είναι τελείως παλαβοί και θα χρειαστείς μεγάλα αποθέματα ψυχραιμίας για να μη σπάσεις το pc!!! Εχεις να ρίξεις κολύμπι.... (πάντως άλλο σκάψιμο δεν έχει )
    Haroulinda
    02.02.2005, 15:13
    Τι? πως?

    αφού τέλειωσα! έκανε έκρηξη και το ηφαίστειο και μετά χάθηκαν όλα τα νησιά μέσα στα σύννεφα... παράξενο τέλος... ή μήπως δεν τέλειωσα?
    Nadinoula
    02.02.2005, 15:39
    Το πρώτο Haroulinda,παράξενο τέλος... Κι εγώ που το τερμάτισα πριν λίγο αυτό έγινε.Υποτίθεται και καλά ότι ανεβαίνεις σε κάποιο από αυτά τα συννεφάκια κι έτσι καταφέρνεις να αποδράσεις από το αρχιπέλαγος...
    Λίγο απογοήτευση το finale
    Haroulinda
    03.02.2005, 14:02
    Βρήκα καινούργιο! Λαλαλαλαλαλαλα


    Escape the Room!

    Καλή διασκέδαση!
    Soulessome
    03.02.2005, 18:25
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 03-02-2005 στις 14:02 έγραψε:

    Βρήκα καινούργιο! Λαλαλαλαλαλαλα


    Escape the Room!

    Καλή διασκέδαση!





    Ωχ θα με καταστρέψεις. Χθες εβγαλα τα ματια μοu στο Crimson Room!
    Για να δούμε...
    Nadinoula
    03.02.2005, 18:30
    Thanks Haroulinda

    Θα το ξεκινήσω από βδομάδα!!
    mmm
    04.02.2005, 00:28
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 03-02-2005 στις 14:02 έγραψε:

    Βρήκα καινούργιο! Λαλαλαλαλαλαλα


    Escape the Room!

    Καλή διασκέδαση!





    Αν κρίνω από την... προϋπηρεσία σου, αυτό δεν θα σου κρατήσει πάνω από ένα τέταρτο !
    Για δοκίμασε κι αυτό :
    http://ctime.cool.ne.jp/MyDiamondBaby/game.htm
    Ενα μικρό πρόβλημα μόνο, η αγγλική version δε δουλεύει ακόμα, οπότε δοκίμασε τη γιαπωνέζική (μην τρομάζεις βρε, δεν υπάρχει τίποτε που να χρειαστεί να το διαβάσεις για να βγεις από το δωμάτιο).
    Haroulinda
    04.02.2005, 13:17
    Quote:

    Αν κρίνω από την... προϋπηρεσία σου, αυτό δεν θα σου κρατήσει πάνω από ένα τέταρτο !
    Για δοκίμασε κι αυτό :
    http://ctime.cool.ne.jp/MyDiamondBaby/game.htm
    Ενα μικρό πρόβλημα μόνο, η αγγλική version δε δουλεύει ακόμα, οπότε δοκίμασε τη γιαπωνέζική (μην τρομάζεις βρε, δεν υπάρχει τίποτε που να χρειαστεί να το διαβάσεις για να βγεις από το δωμάτιο).

    [/I]



    Σίγουρα δεν πρέπει να ξέρω Ιαπωνέζικα να το κάνω??? ζαλίστηκα να κάνω γύρω γύρω στο δωμάτιο! Εχω βρει το κλειδί, το μαχαίρι, το κατσαβίδι, το χαρτάκι, το πρασινο πραγματακι για το πι σι, το μολύβι τι άλλο??? ουφ!

    Πάντως το τέταρτο πέρασε και δεν βγήκα! Με υπερεκτύμισες φαίνετε!
    mmm
    04.02.2005, 14:18
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 04-02-2005 στις 13:17 έγραψε:


    Σίγουρα δεν πρέπει να ξέρω Ιαπωνέζικα να το κάνω??? ζαλίστηκα να κάνω γύρω γύρω στο δωμάτιο! Εχω βρει το κλειδί, το μαχαίρι, το κατσαβίδι, το χαρτάκι, το πρασινο πραγματακι για το πι σι, το μολύβι τι άλλο??? ουφ!

    Πάντως το τέταρτο πέρασε και δεν βγήκα! Με υπερεκτύμισες φαίνετε!





    Μμμ... το τέταρτο πήγαινε στο Escape the Room!
    Το γιαπωνέζικο είναι σαφώς πιο δύσκολο, όχι όμως δυσκολότερο από άλλα που έχεις λύσει (εκτός από τον τελικό μουσικό γρίφο που είναι απίστευτος ).
    Λοιπόν, να δώσω ένα χέρι βοηθείας (έχω και δεύτερο αν χρειαστείς ) : Ψάξε καλά κοντά στην πόρτα (πάνω αριστερά) και γενικά σε απίθανες γωνίες, πάνω σε τοίχους και κάτω από κρεββάτια. Don't give up !!!
    Haroulinda
    04.02.2005, 14:25
    εντάξει θα το ξαναδώ πιό μετα! Πάω να κάνω και λίγη δουλειά τώρα! Θα το παλέψω όμως!

    Τώρα σας έχω αυτό... είναι πολύ εύκολο εκτός το δωμάτιο με τα ακροβατικά που με παίδεψε λίγο!

    Things came up Brain Museum!

    Σ'ευχαριστώ πολύ mmm θα σε ξαναχρειαστώ μάλλον!
    mmm
    04.02.2005, 14:32
    Στη διάθεσή σου Χαρουλίντα !
    Αντε, καλή δουλειά, εγώ λέω να σχολάσω για σήμερα και να κάνω τίποτε πιο ευχάριστο ( ).
    Konnie
    04.02.2005, 15:44
    Haroulinda καλο το link,αλλα τα γραφικα του σε σχεση με αλλα δε λενε κ πολλα....τελος παντων,εμας η λυση μας νοιαζει,αλλα εχω κολλησει,με τον ρημαδοκωδικο........
    κανενα hint?
    Haroulinda
    04.02.2005, 16:01
    Αν κατάλαβα καλά για το Things came up Brain Museum! λες εεε? Ναι σαν παλιά ταινία καρτούν είναι! Εμένα μου φάνηκε νοσταλγικό!

    Σε ποιό παιχνίδι είσαι και θες τον κωδικό? Αν ειναι το Escape the Room θα το βρείς στο πρόγραμμα του Word... άλλαξε τα fonds σου σε Wingdings και προσπάθησε με τους αριθμούς να βρεις ποιος είναι βλεποντας το σχεδιαγραμμα στον κάλαθο!

    ΑΑααααααα και στο Word κάνε zoom 500% μην στραβωθείς κι όλας!

    Αυτά!