ελληνική μουσική
    862 online   ·  210.851 μέλη

    Oλομέτωπη επίθεση Αγγελάκα σε Νταλάρα

    mychoco
    30.10.2008, 22:27

    Δεν ξέρω ποιός είναι ο Αγγελάκας πάντως συμφωνώ μαζί του.Νομίζω πως ο Νταλάρας μας δουλεύει όλους.Πολύ παράξενα μας τα λέει...Αυτός δεν ήταν που μετά τη συνεργασία του με τον Ρέμο βγήκε και είπε οτι από τη συνεργασία αυτή κατάλαβε πως δεν του ταιριάζει η νύχτα;Τότε γιατί την έκανε;Γιατί συνεργάστηκε μαζί του,τον πίεσε κανείς;Ή μήπως για να τραβήξει από τους fan του Ρέμου κορόιδευε για μια ολόκληρη σεζόν του κόσμο που τον παρακολουθούσε;Γιατί για μένα για να είναι κάτι καλό πρέπει να είναι και αληθινό.Από την πλευρά του Αντώνη ήταν αληθινό και αυτό φάνηκε και στις εμφανίσεις του αλλά και από την αντίδρασή του μετά τις δηλώσεις του Νταλάρα.Ο Νταλάρας όμως ακόμα και αν δεχτούμε οτι έκανε απλά μια λάθος επιλογή που κατάλαβε εκ των υστέρων ότι δεν του άρεσε γιατί δεν είχε τα κότσια να την υποστηρίξει;;;;;;;;;;;;ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ήταν!!!!!


    freakhood
    31.10.2008, 13:58

    Άσχετα αν διαφωνώ με το νόμο περί συκοφαντικής δυσφήμισης (που διαφωνώ καθέτως, όπως και με την ορολογία: "πολίτης" που είναι κάργα καθεστωτική αν το ψάξεις), οι καλλιτέχνες οφείλουν να προκαλούν τα χρηστά ήθη. Αλλιώς δεν λέγονται καλλιτέχνες αλλά απλά διασκεδαστές. Τάδε έφη Bob Dylan.

    Κατά τα άλλα ο ύπνος ζει και βασιλεύει...

    Επαναλαμβάνω: Έχει δίκιο ο Αγγελάκας για τον Νταλάρα (και τον κάθε Νταλάρα...)

     

    υγ: αυτή είναι η γνήμη μου ωστόσο, και επιδέχεται οιασδήποτε κριτικής.


    Chitarrista
    31.10.2008, 23:31

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 31-10-2008 στις 13:58 έγραψε...

    Άσχετα αν διαφωνώ με το νόμο περί συκοφαντικής δυσφήμισης (που διαφωνώ καθέτως, όπως και με την ορολογία: "πολίτης" που είναι κάργα καθεστωτική αν το ψάξεις), οι καλλιτέχνες οφείλουν να προκαλούν τα χρηστά ήθη. Αλλιώς δεν λέγονται καλλιτέχνες αλλά απλά διασκεδαστές. Τάδε έφη Bob Dylan.

    Κατά τα άλλα ο ύπνος ζει και βασιλεύει...

    Επαναλαμβάνω: Έχει δίκιο ο Αγγελάκας για τον Νταλάρα (και τον κάθε Νταλάρα...)

     

    υγ: αυτή είναι η γνήμη μου ωστόσο, και επιδέχεται οιασδήποτε κριτικής.



     

    Επίσης ξέχασες να αναφέρεις ότι τους γνωρίζεις και τους δυο απο κοντά!!!!


    ogyon21
    01.11.2008, 08:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Chitarrista στις 31-10-2008 στις 23:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 31-10-2008 στις 13:58 έγραψε...

    Άσχετα αν διαφωνώ με το νόμο περί συκοφαντικής δυσφήμισης (που διαφωνώ καθέτως, όπως και με την ορολογία: "πολίτης" που είναι κάργα καθεστωτική αν το ψάξεις), οι καλλιτέχνες οφείλουν να προκαλούν τα χρηστά ήθη. Αλλιώς δεν λέγονται καλλιτέχνες αλλά απλά διασκεδαστές. Τάδε έφη Bob Dylan.

    Κατά τα άλλα ο ύπνος ζει και βασιλεύει...

    Επαναλαμβάνω: Έχει δίκιο ο Αγγελάκας για τον Νταλάρα (και τον κάθε Νταλάρα...)

     

    υγ: αυτή είναι η γνήμη μου ωστόσο, και επιδέχεται οιασδήποτε κριτικής.



     

    Επίσης ξέχασες να αναφέρεις ότι τους γνωρίζεις και τους δυο απο κοντά!!!!



     

    Αααα.. δεν παιζω.. Εδω οι αλλοι ανοιγουν το συνταγμα για να προσβαλλουν τη γνωμη κατα Νταλαρα

    και υπερ Γιαννη, κι εσεις ακουραστα βαζεται τετοιου ειδους βισμα..? Παρολ'αυτα θελω να ρωτησω..

    Μιας και τους βλεπεις απο κοντα, απαντησε μου σε παρακαλω, του Νταλαρα του φαινεται οτι ειναι

    τοσο μεγαλος Λαλακας? η καταφερνει και το κρυβει..? Δηλαδη ρε παιδι μου οταν ακουσα απο πρωτο

    χερι για το πως εδιωξε ενα ματσο μουσικους μια μερα που ειχε περιοδο, χωρις να τον εχω γνωρισει

    πιστευω οτι θα ξεχυλιζει ο μπαγασας!!!


    Thanasis-Gioglou
    01.11.2008, 10:07

    Πάνω απ'όλα μ'αρέσει πως αυτή η συζήτηση συνεχίζεται με ατράνταχτα επιχειρήματα...

    Μπράβο...


    Chitarrista
    01.11.2008, 12:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 01-11-2008 στις 10:07 έγραψε...

    Πάνω απ'όλα μ'αρέσει πως αυτή η συζήτηση συνεχίζεται με ατράνταχτα επιχειρήματα...

    Μπράβο...



     

    Και έχει μείνει στο θέμα επί της ουσίας...

     

    Και να μη ξεχνάμε πως ο freakhood μπορεί να έχει μία πιο εμπεριστατωμένη και ολοκληρωμένη άποψη από όλους μας γιατί τους γνώρισε και απο κοντά.........


    jorge
    01.11.2008, 16:45

    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 01-11-2008 στις 08:28 έγραψε...

    Δηλαδη ρε παιδι μου οταν ακουσα απο πρωτο

    χερι για το πως εδιωξε ενα ματσο μουσικους μια μερα που ειχε περιοδο, χωρις να τον εχω γνωρισει

    πιστευω οτι θα ξεχυλιζει ο μπαγασας!!!

     

    α) Για πες ονόματα μουσικών που έδιωξε. Ένα "μάτσο" ήταν, ε κάποιον θα θυμάσαι.

    β) Ο Νταλάρας είναι από τους ελάχιστους, αν όχι ο μοναδικός, που πληρώνει τους μουσικούς του για να έρθουν στις πρόβες. Αν λοιπόν ο κ.μπασίστας αργήσει μία και δυο φορές, ε θα πάρει δρόμο. Μήπως υπάρχει πουθενά η λέξη "ίδρυμα" στου Νταλάρα το κούτελο και δεν την έχω δει τόσα χρόνια;

    γ) Για ποιο λόγο να θεωρείται λαλάκας όποιος σταματά να συνεργάζεται με αυτούς που ο ίδιος πληρώνει;


    Hastaroth
    01.11.2008, 17:58

    Παράθεση:

    Το μέλος mychoco στις 30-10-2008 στις 22:27 έγραψε...

    Δεν ξέρω ποιός είναι ο Αγγελάκας πάντως συμφωνώ μαζί του.Νομίζω πως ο Νταλάρας μας δουλεύει όλους.Πολύ παράξενα μας τα λέει...Αυτός δεν ήταν που μετά τη συνεργασία του με τον Ρέμο βγήκε και είπε οτι από τη συνεργασία αυτή κατάλαβε πως δεν του ταιριάζει η νύχτα;Τότε γιατί την έκανε;Γιατί συνεργάστηκε μαζί του,τον πίεσε κανείς;Ή μήπως για να τραβήξει από τους fan του Ρέμου κορόιδευε για μια ολόκληρη σεζόν του κόσμο που τον παρακολουθούσε;Γιατί για μένα για να είναι κάτι καλό πρέπει να είναι και αληθινό.Από την πλευρά του Αντώνη ήταν αληθινό και αυτό φάνηκε και στις εμφανίσεις του αλλά και από την αντίδρασή του μετά τις δηλώσεις του Νταλάρα.Ο Νταλάρας όμως ακόμα και αν δεχτούμε οτι έκανε απλά μια λάθος επιλογή που κατάλαβε εκ των υστέρων ότι δεν του άρεσε γιατί δεν είχε τα κότσια να την υποστηρίξει;;;;;;;;;;;;ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ήταν!!!!!



    Τί έπρεπε να πή δηλαδή;

    Το είπες καί μόνος σου:έκανε μιά λάθος επιλογή.

    Καί αυτό ακριβώς είναι το νόημα τών όσων είπε:"Η συνεργασία μου μέ τον Ρέμο αποδείχτηκε λάθος επιλογή γιά μένα,διότι νόμισα οτι θά μπορούσα να ανταπεξέλθω σέ συνεχείς εμφανίσεις σέ ένα μαγαζί αλλά τελικά διαπίστωσα οτι δέν μού ταιριάζει αυτός ο τρόπος δράσης.Επομένως δέν θά ξανακάνω κάτι τέτοιο στο μέλλον".

    Δέν υποστήριξε την άποψή του λοιπόν;

    Οπότε,άς επανέλθουμε στο θέμα μας,που είναι το τί είπε ο Αγγελάκας γιά τόν Νταλάρα,καί όχι τί έκανε ο Νταλάρας μέ τον Ρέμο.... 


    mychoco
    01.11.2008, 19:27

    Παράθεση:



    Το μέλος mychoco στις 30-10-2008 στις 22:27 έγραψε...

    Δεν ξέρω ποιός είναι ο Αγγελάκας πάντως συμφωνώ μαζί του.Νομίζω πως ο Νταλάρας μας δουλεύει όλους.Πολύ παράξενα μας τα λέει...Αυτός δεν ήταν που μετά τη συνεργασία του με τον Ρέμο βγήκε και είπε οτι από τη συνεργασία αυτή κατάλαβε πως δεν του ταιριάζει η νύχτα;Τότε γιατί την έκανε;Γιατί συνεργάστηκε μαζί του,τον πίεσε κανείς;Ή μήπως για να τραβήξει από τους fan του Ρέμου κορόιδευε για μια ολόκληρη σεζόν του κόσμο που τον παρακολουθούσε;Γιατί για μένα για να είναι κάτι καλό πρέπει να είναι και αληθινό.Από την πλευρά του Αντώνη ήταν αληθινό και αυτό φάνηκε και στις εμφανίσεις του αλλά και από την αντίδρασή του μετά τις δηλώσεις του Νταλάρα.Ο Νταλάρας όμως ακόμα και αν δεχτούμε οτι έκανε απλά μια λάθος επιλογή που κατάλαβε εκ των υστέρων ότι δεν του άρεσε γιατί δεν είχε τα κότσια να την υποστηρίξει;;;;;;;;;;;;ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ήταν!!!!!

     

     

    Τί έπρεπε να πή δηλαδή;

    Το είπες καί μόνος σου:έκανε μιά λάθος επιλογή.

    Καί αυτό ακριβώς είναι το νόημα τών όσων είπε:"Η συνεργασία μου μέ τον Ρέμο αποδείχτηκε λάθος επιλογή γιά μένα,διότι νόμισα οτι θά μπορούσα να ανταπεξέλθω σέ συνεχείς εμφανίσεις σέ ένα μαγαζί αλλά τελικά διαπίστωσα οτι δέν μού ταιριάζει αυτός ο τρόπος δράσης.Επομένως δέν θά ξανακάνω κάτι τέτοιο στο μέλλον".

    Δέν υποστήριξε την άποψή του λοιπόν;

    Οπότε,άς επανέλθουμε στο θέμα μας,που είναι το τί είπε ο Αγγελάκας γιά τόν Νταλάρα,καί όχι τί έκανε ο Νταλάρας μέ τον Ρέμο.... 




    -----------------
    Tango tsfardeim

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Κάτσε δυο λεπτά βρε φίλε.Πρώτα απ'όλα δεν το είπα μόνος αλλά μόνη μου.Γυναίκα είμαι!!!!!!

    Έπειτα τί δεν του ταιριάζει;Η δουλειά που έχει επιλέξει να κάνει;Και αν είναι έτσι γιατί συνεχίζει;Γιατί δεν κάθεται σπίτι του;;;;Γιατί ο Νταλάρας δεν είναι πρωτάρης για να έχει άγνοια των όσων επιλέγει να κάνει.Δεν δικαιολογείται μια τέτοια άγνοια σε σχέση με την εμπειρία του. Δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι δεν γνώριζε τις απαιτήσεις του συγκεκριμένου προγράμματος και απλά ανακαλύπτοντάς τες στη συνέχεια είδε οτι ήταν λάθος επιλογή.Αν υποθέσουμε οτι ισχύει κάτι τέτοιο θα έπρεπε να είναι τόσο βλάκας που τόσα χρόνια δεν είχε πάρει χαμπάρι τί θα έπρεπε να κάνει στα προγράμματα αυτά.Αλλά κάποιος τόσο βλάκας δεν θα μπορουσε να έχει καν τόσο μεγάλη εμπειρεία στον χώρο της μουσικής άρα επανέρχομαι στο αρχικό μου επιχείρημα:ο Νταλάρας ήξερε τί έκανε (Αν δεν μπορείς να το δεχτείς δέχεσαι ότι είναι τουλάχιστον ηλίθιος,πράγμα που εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ).

    Ποιός ήταν λοιπόν ο σκοπός που επέλεξε να πραγματοποιήσει μια συνεργασία ενώ ΗΞΕΡΕ από την αρχή ότι δεν του ταιριάζει αν όχι οι δημόσιες σχέσεις;;;;;

    Γι'αυτό,φίλε μου,το ανέφερα το θέμα με τον Ρέμο:Γιατί είναι ακόμα μία απόδειξη ότι ο άνθρωπος μπορεί να κορο'ι'δέψει έναν ιδιαίτερα έντιμο και αξιοπρεπή καλλιτέχνη και μαζί του όλο το κοινό που στήριξε τη συνεργασία αυτή,στο βωμό των δημοσίων σχέσεων...Ε,κακά τα ψέματα κοντά στον Αντώνη θα ακούγαμε και Νταλάρα,αφού θα πας για το Ρέμο θα ακούσεις και όλους τους άλλους...


    Corny-Movie-Scene
    01.11.2008, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 01-11-2008 στις 17:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mychoco στις 30-10-2008 στις 22:27 έγραψε...

    Δεν ξέρω ποιός είναι ο Αγγελάκας πάντως συμφωνώ μαζί του.Νομίζω πως ο Νταλάρας μας δουλεύει όλους.Πολύ παράξενα μας τα λέει...Αυτός δεν ήταν που μετά τη συνεργασία του με τον Ρέμο βγήκε και είπε οτι από τη συνεργασία αυτή κατάλαβε πως δεν του ταιριάζει η νύχτα;Τότε γιατί την έκανε;Γιατί συνεργάστηκε μαζί του,τον πίεσε κανείς;Ή μήπως για να τραβήξει από τους fan του Ρέμου κορόιδευε για μια ολόκληρη σεζόν του κόσμο που τον παρακολουθούσε;Γιατί για μένα για να είναι κάτι καλό πρέπει να είναι και αληθινό.Από την πλευρά του Αντώνη ήταν αληθινό και αυτό φάνηκε και στις εμφανίσεις του αλλά και από την αντίδρασή του μετά τις δηλώσεις του Νταλάρα.Ο Νταλάρας όμως ακόμα και αν δεχτούμε οτι έκανε απλά μια λάθος επιλογή που κατάλαβε εκ των υστέρων ότι δεν του άρεσε γιατί δεν είχε τα κότσια να την υποστηρίξει;;;;;;;;;;;;ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ήταν!!!!!



    Τί έπρεπε να πή δηλαδή;

    Το είπες και μόνος σου:έκανε μιά λάθος επιλογή.

    Καί αυτό ακριβώς είναι το νόημα τών όσων είπε:"Η συνεργασία μου μέ τον Ρέμο αποδείχτηκε λάθος επιλογή γιά μένα,διότι νόμισα οτι θά μπορούσα να ανταπεξέλθω σέ συνεχείς εμφανίσεις σέ ένα μαγαζί αλλά τελικά διαπίστωσα οτι δέν μού ταιριάζει αυτός ο τρόπος δράσης.Επομένως δέν θά ξανακάνω κάτι τέτοιο στο μέλλον".

    Δέν υποστήριξε την άποψή του λοιπόν;

    Οπότε,άς επανέλθουμε στο θέμα μας,που είναι το τί είπε ο Αγγελάκας γιά τόν Νταλάρα,καί όχι τί έκανε ο Νταλάρας μέ τον Ρέμο.... 



    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 1-11-2008 στις 16:45 έγραψε...

    Παράθεση:



    Το μέλος ogyon21 στις 01-11-2008 στις 08:28 έγραψε...

     

    Δηλαδη ρε παιδι μου οταν ακουσα απο πρωτο

    χερι για το πως εδιωξε ενα ματσο μουσικους μια μερα που ειχε περιοδο, χωρις να τον εχω γνωρισει

    πιστευω οτι θα ξεχυλιζει ο μπαγασας!!!

     

    α) Για πες ονόματα μουσικών που έδιωξε. Ένα "μάτσο" ήταν, ε κάποιον θα θυμάσαι.

    β) Ο Νταλάρας είναι από τους ελάχιστους, αν όχι ο μοναδικός, που πληρώνει τους μουσικούς του για να έρθουν στις πρόβες. Αν λοιπόν ο κ.μπασίστας αργήσει μία και δυο φορές, ε θα πάρει δρόμο. Μήπως υπάρχει πουθενά η λέξη "ίδρυμα" στου Νταλάρα το κούτελο και δεν την έχω δει τόσα χρόνια;

    γ) Για ποιο λόγο να θεωρείται λαλάκας όποιος σταματά να συνεργάζεται με αυτούς που ο ίδιος πληρώνει;


    Καταρχήν θα διευκρινίσω ότι ξέρω ποιός είναι ο Αγγελάκας και ο Νταλάρας(αν δεν ήξερα θα ήταν αστείο να γράψω εδώ, γκουχ γκουχ, mychoco, συγνώμη στραβοκατάπια). Σέβομαι τον πρώτο και αντιπαθώ τον δεύτερο.

     Δεν έχω βρει μέτρια δουλειά του πρώτου ενώ η εμπορικές στιγμές του δεύτερου μου προκαλούν χάχανο στην καλύτερη των περιπτώσεων (αποφάσισα να είμαι ευγενικός σε αυτό το post).. Όταν εμπορικά ο Νταλάρας ήταν στον πάτο ή έστω με χαμηλές πωλήσεις δίσκων, των βλέπουμε ξαφνικά με πέτσινα και μια "μη μιλάς, μη γελάς" αισθητική που ακόμα με διασκεδάζει (κακός άνθρωπος παιδί μου..) και μετά απο 2-3 σεζόν "σε ρυθμούς σκυλάδικου" πρόγραμμα [Πέμπτη/ Παρασκευή/ Σ/Κ (στο Ζυγό? δεν θυμάμαι)] μαζί με τον επίσης πεσμένο της περιόδου Παπακωνσταντίνου, του γυρνάει το μάτι με την ποιότητα και απο τότε καλά κρατεί αυτό το ποίημα. To έχει ξανακάνει το σκυλάδικο σφάλμα αλλά με άλλον παρτενέρ…Δεν είναι μεμπτό να απολύεις κάποιον που δεν σου βγάζει δουλειά… Αν όντως είναι ο ΜΌΝΟΣ που πληρώνει τις πρόβες, όπως γνωρίζει ο υπερμάχος του εδώ μέσα..(Λανσελώτε Jorge όπου Γιώργος και μάλαμα στην περίπτωση του Νταράλα (ούπς)?? :p)

     Η πνευματική διαύγεια του Αγγελάκα παρ ’όλες τις κραιπάλες χρόνων είναι ένα μικρό θαύμα. Νεκρή ποίηση στην Ελλάδα δεν υπήρξε ποτέ σαν κίνημα και όμως ο ίδιος είναι ένας νεκρός ποιητής με τόσες ομοιότητες όσες και διαφορές με τους υπόλοιπους της ίδιας συνομοταξίας ποιητών του εξωτερικού. Ο Νταλάρας έχει μια εμμονή με την ποιότητα ενώ του Αγγελάκα του βγήκε... Δεν την κυνηγάει… Από το βούρκο της ζωής του γεννήθηκαν παιδιά που μεγάλωσαν ενηλικιώθηκαν, και σε πείσμα όσων γελάνε ακόμα με το όνομα Τρύπες, έχουν πάρει το δρόμο τους και μάλλον θα ζήσουν περισσότερο από όλους όσους σχολιάζουμε αυτό το θέμα. Δεν ένοιωσε απογοήτευση απο τις "λάθος επιλογές του"... Κι ας μπορούσε να βγάλει εκατομμύρια με τα κομμάτια των Τρυπών, που σε άλλη περίπτωση (άλλος άνθρωπος δηλαδή) θα τα είχε κάνει πιπίλα και σε live και σε studio εκτελέσεις(remix, in the mix, indefix και πάει λέγοντας εκδόσεις του ίδιου κομματιού, είναι και μόδα, το κάνουν και οι Metallica..:p)...

    Αν είχα να κάνω μια δισκοκριτική σε δίσκο Νταλάρα θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση γιατί δεν μπορείς να κρίνεις ελαφρά ένα όνομα θεσμό για την μουσική της χώρας… Είναι όρος το Νταλάρας παρά όνομα… Για άλλους αποτελεί ορολογία για να κράξουν, και για άλλους για να πούνε ένα καλό λόγο που θα το πιάσουν αυτοί που πρέπει να το πιάσουν… Αυστηρά. Τα άκρα είναι για να μας απασχολούν αλλά ο Νταλάρας έχει πάει σε ένα άκρο που δεν κάθεται καλά σε όλα τα στομάχια (για τους οπαδούς του δεν είναι κακό αυτό). Αξιότιμος και αξιολύπητος ταυτόχρονα για την μερίδα του κοινού που τον γνώρισε αριστεριστή, τον είδε επαναστάτη, τον βαρέθηκε παραδοσιακό και τον σιχάθηκε τελικά με το έντεχνο κουλτούρα να φύγουμε- Folk Pop(όχι με την έννοια του πλαστικό τσιχλοφουσκέ Ρουβίστικο, αλλά με δομές εύηχες και εύπεπτες) που κουβαλάνε οι δίσκοι του στην δεκαετία του 90…

    Αυτό με τον Πανούση ήταν λάθος κίνηση, αυτό με τον Ρέμο ήταν λάθος κίνηση, τι μικρός που είναι ο κόσμος τελικά, οι ίδιοι άνθρωποι δεν τον ακούνε από τότε… Δεν θα του στοιχίσει μια δήλωση από έναν σταθερά Αντι-Star καλλιτέχνη που έχει ουσιαστική εξέλιξη στην μουσική του καριέρα, που δεν έχει να ντραπεί για κάτι σε σχέση με την δουλειά του, που ζει από αυτό που κάνει καλά και όμως το προφίλ του είναι ταπεινότερο από όλα τα τσόκαρα που μας πλασάρουν τα Media(stredia?) και ακόμα και σήμερα οι εμφανίσεις του είναι άψογες και με ύφος άκρως προσωπικό…

    Το ότι είναι επαγγελματίας και φωνάρα δεν το αμφισβήτησα ποτέ… Αλλά δεν κάνουν τα γένια τον παπά και άσχημο πράγμα το ψώνισμα… Ακόμα κι όταν είναι δικαιολογημένο… Σιγά μην κλάψει, σιγά μην φοβηθεί…

     Innocent


    mychoco
    01.11.2008, 20:37

    Δεν νομίζω ότι είναι αστείο το ότι πήρα θέση για το θέμα,φίλε μου,από τη στιγμή που η θέση μου αυτή ήταν ξεκάθαρη.Δεν μίλησα για τον Αγγελάκα!!!!!Τον ανέφερα μόνο για να πω ότι δεν τον ξέρω!!!Δεν συμφώνησα με το πρόσωπο του Αγγελάκα αλλά με την άποψή του για τον Νταλάρα!Και μίλησα γνωρίζοντας πολύ καλά το γεγονός σε σχέση με τον Ρέμο,και έχοντας μία καθαρή  και παγιωμένη εικόνα για τον Νταλάρα.

    Για τον Νταλάρα μίλησα,λοιπόν,και αυτή είναι η γνώμη μου για εκείνον,για τον Αγγελάκα δεν σχολίασα τίποτα από τη στιγμή που δεν τον ξέρω.Και στο κάτω κάτω δεν είμαι υποχρεωμένη να τον ξέρω,έτσι δεν είναι?????


    Corny-Movie-Scene
    01.11.2008, 20:55

    Παράθεση:

    Το μέλος mychoco στις 01-11-2008 στις 20:37 έγραψε...

    Δεν νομίζω ότι είναι αστείο το ότι πήρα θέση για το θέμα,φίλε μου,από τη στιγμή που η θέση μου αυτή ήταν ξεκάθαρη.Δεν μίλησα για τον Αγγελάκα!!!!!Τον ανέφερα μόνο για να πω ότι δεν τον ξέρω!!!Δεν συμφώνησα με το πρόσωπο του Αγγελάκα αλλά με την άποψή του για τον Νταλάρα!Και μίλησα γνωρίζοντας πολύ καλά το γεγονός σε σχέση με τον Ρέμο,και έχοντας μία καθαρή  και παγιωμένη εικόνα για τον Νταλάρα.

    Για τον Νταλάρα μίλησα,λοιπόν,και αυτή είναι η γνώμη μου για εκείνον,για τον Αγγελάκα δεν σχολίασα τίποτα από τη στιγμή που δεν τον ξέρω.Και στο κάτω κάτω δεν είμαι υποχρεωμένη να τον ξέρω,έτσι δεν είναι?????



    α) Πως ακριβώς συμφωνείς με το πρόσωπο κάποιου και ποιά είναι η διαφορά με το "συμφωνώ μαζί του" σκέτο?{#emotions_dlg.confused1}

    β) ΝΑΙ θα έπρεπε να τον έχεις ακούσει και ΝΑΙ είναι αστείο να πάρεις θέση για κάτι που δεν ξέρεις με ποιά έννοια ειπώθηκε και τι κουβαλάει απο πίσω αυτός που τα λέει...{#emotions_dlg.yes}

    γ) Την παγιωμένη εικόνα που έχεις εσύ για τον Νταλάρα δεν την έχει και ο Αγγελάκας...Πως γίνεται να συμφωνείτε...? Μήπως μου κρύβεις κάτι...?(Γιάννη εσύ είσαι ρε μπαγάσα?){#emotions_dlg.tt2}

    Μην γίνεσαι έφηβος... Συζήτα... Ακούς εκεί "δεν είμαι υποχρεωμένη να τον ξέρω"...Innocent


    mychoco
    02.11.2008, 03:04

    Ε λοιπόν όχι,δεν είμαι υποχρεωμένη να ξέρω κανέναν!!!Αν δεν κάνω λάθος Δημοκρατία έχουμε οπότε αφενός κανείς δε μπορεί να μου επιβάλλει να μάθω κάτι και αφετέρου μπορώ να εκφράσω ελεύθερα την άποψή μου χωρίς κανείς να μπορεί να με κρίνει γι'αυτό.Θεωρητικά τουλάχιστον αυτό είναι το σωστό...

    Πρώτα απ'όλα ποτέ δεν ισχυρίστηκα οτι συμφωνώ με κάποιον που δεν ξέρω.Ξεκαθάρισα από την αρχή ότι δεν ξέρω τον Αγγελάκα (γι'αυτό κ δεν πήρα ποτέ θέση γι'αυτόν).Είπα ότι συμφωνώ με αυτό που εκφράστηκε από αυτόν-ότι δηλαδή ο Νταλάρας κυνηγάει τις δημόσιες σχέσεις παραβλέποντας πολλές φορές τον κυρίαρχο ρόλο του καλλιτέχνη-και έθεσα ως παράδειγμα το γεγονός με τον Ρέμο γιατί πιστεύω ότι αυτό αποδεικνύει περίτρανα την άποψή μου αυτή.Αυτή είναι η άποψή μου και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να με κρίνει γι'αυτό.Αν κάτι δεν έχει γίνει,ωστόσο,κατανοητό σε σχέση πάντα με αυτήν,μπορείτε να με ρωτήσετε και θα σας απαντήσω.

    Από την άλλη,κανείς δεν τα ξέρει όλα και πολλές φορές αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν πολλά στην πραγματικότητα δεν ξέρουν τίποτα...Ο μόνος που μπορεί να ξέρει με σιγουριά τί εννοούσε πραγματικά ο Αγγελάκας και ποιά είναι η γνώμη του για τον Νταλάρα,είναι ο ίδιος ο Αγγελάκας και κανένας άλλος.Ελπίζω να μη διαφωνείτε στο ότι οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται διαφορετικά τα ίδια πράγματα.'Αλλη σημασία έχει η μία φράση για τον α και άλλη για τον β.Για τον γ πάλι μπορεί να είναι ακριβώς αντλιθετη και απο τον α και απο τον β.Εγώ λοιπόν,ποτέ δεν είπα οτι ξέρω κάτι γιατι έχοντας αίσθηση της υποκειμενικότητας των πραγμάτων ξέρω ότι φυσικά και δεν τα ξέρω όλα και πόσο μάλλον πράγματα που αφορούν άλλους ανθρώπους και όχι εμένα...Εσείς όμως,φίλε μου πώς είστε τόσο σίγουρος ότι τα ξέρετε όλα και μάλιστα τόσο καλά ώστε να μπορείτε να με κρίνετε τη στιγμή μάλιστα που έχω ξεκαθαρίσει ότι λέω τη γνώμη μου και μόνο αυτή;

    Νομίζω εξάλλου οτι σημασία έχει όχι ποιός λέει τί αλλά η ουσία του πράγματος,η οποία είναι το τί είναι αυτό που λέγεται και κατά πόσο ισχύει...Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που ειπώθηκε είναι ότι ο Νταλάρας "χαλάει" ουσιαστικά τις αξίες του καλλιτέχνη κυνηγώντας τις δημόσιες σχέσεις.Αυτό λοιπόν αξίζει να εξετάσουμε γιατί αν αυτό ισχύει τότε ο Αγγελάκας και όποιος άλλος έχει την ίδια άποψη με εκεινον έχει δίκιο.Αν δεν ισχύει τότε έχει άδικο σε αυτό το συγκεκριμένο θεμα και όλα αυτά ανεξάρτητα με το ποιός είναι ο Αγγελάκας και ο κάθε Αγγελάκας.

    Και κάτι άλλο:Δεν πιστεύω ότι πρόκειται ουσιαστικά για επίθεση.Τη γνώμη του είπε ο άνθρωπος για το που βρίσκονται ορισμένοι σύγχρονοι καλλιτέχνες.Η γνώμη του όμως είναι καθαρά υποκειμενική όπως υποκειμενική είναι και η γνώμη όλων μας.Και για να σχηματίσει αυτή τη γνώμη προφανώς στηρίχτηκε σε διάφορα κριτήρια-όπως κι εγώ στηρίζομαι στα δικά μου κριτήρια,ένα εκ των οποίων είναι και το γεγονός με τον Ρέμο. Κάλλιστα θα μπορούσε και ο ίδιος ο Αγγελάκας αλλά και οποιοσδήποτε κι αν ήταν στη θέση του να χρησιμοποιήσει το ίδιο αυτό γεγονός ως παράδειγμα-για να δείξει με γεγονότα αληθινά και αδιάψευστα πως ο Νταλάρας όντως κυνηγάει τη δημοσιότητα και τις δημόσιες σχέσεις γενικά.Να πω εκ των προτέρων ότι και τα κριτήρια με τα οποία κρίνουμε είναι εντελώς υποκειμενικά όση γνώση και αν έχουμε περι των πραγμάτων.

    Αν,ωστόσω,σας φαίνεται τόσο γελοία η άποψή μου,γελάστε ελεύθερα,εγώ πάντα είμαι υπέρ του γέλιου και γενικά εκτιμώ πολύ τους χαρούμενους και τους ανοιχτούς ανθρώπους!Καλημέρα!!!!!!!!!!!!


    gazakas
    02.11.2008, 06:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Corny-Movie-Scene στις 01-11-2008 στις 19:56 έγραψε...

    Καταρχήν θα διευκρινίσω ότι ξέρω ποιός είναι ο Αγγελάκας και ο Νταλάρας(αν δεν ήξερα θα ήταν αστείο να γράψω εδώ, γκουχ γκουχ, mychoco, συγνώμη στραβοκατάπια). Σέβομαι τον πρώτο και αντιπαθώ τον δεύτερο.

    Δικαίωμά σου να σέβεσαι τον πρώτο (παρομοίως -ιδιαίτερα σε ότι έχει να κάνει με τις περισσότερες δισκογραφικές του δουλειές) και να αντιπαθείς τον δεύτερο, αλλά μάλλον αυτή η αντιπάθειά σου για τον δεύτερο ξεχειλίζει τόσο πολύ που γίνεται εμπάθεια, και μάλιστα σερβιρισμένη με μπόλικη άγνοια. Εσύ δεν έγραψες στη mychoco ότι θα έπρεπε να έχει ακούσει τον Αγγελάκα; Το ίδιο θα μπορούσε να σε συμβουλεύσει για το Νταλάρα και όποιος γνωρίζει στοιχειωδώς τα της ελληνικής μουσικής τα τελευταία 40 χρόνια -τουλάχιστον με βάση όσα γράφεις παρακάτω, που αποτελούν μια ιμπρεσιονιστική καταγραφή της εμπάθειάς σου για έναν εγκληματ- ε, συγγνώμη, για έναν τραγουδιστή:

    Παράθεση:

    Το μέλος Corny-Movie-Scene στις 01-11-2008 στις 19:56 έγραψε...

    Δεν έχω βρει μέτρια δουλειά του πρώτου ενώ η εμπορικές στιγμές του δεύτερου μου προκαλούν χάχανο στην καλύτερη των περιπτώσεων (αποφάσισα να είμαι ευγενικός σε αυτό το post)..

    Σε ποιες ακριβώς εμπορικές στιγμές αναφέρεσαι, οι οποίες μάλιστα στην καλύτερη σου προκαλούν χάχανο; Στη Μικρά Ασία, στο Σεργιάνι στον Κόσμο, στους δίσκους με τον Κουγιουμτζή και το Λοϊζο, στα 50 Χρόνια Ρεμπέτικο;

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Corny-Movie-Scene στις 01-11-2008 στις 19:56 έγραψε...

    Όταν εμπορικά ο Νταλάρας ήταν στον πάτο ή έστω με χαμηλές πωλήσεις δίσκων, των βλέπουμε ξαφνικά με πέτσινα και μια "μη μιλάς, μη γελάς" αισθητική που ακόμα με διασκεδάζει (κακός άνθρωπος παιδί μου..) και μετά απο 2-3 σεζόν "σε ρυθμούς σκυλάδικου" πρόγραμμα [Πέμπτη/ Παρασκευή/ Σ/Κ (στο Ζυγό? δεν θυμάμαι)] μαζί με τον επίσης πεσμένο της περιόδου Παπακωνσταντίνου, του γυρνάει το μάτι με την ποιότητα και απο τότε καλά κρατεί αυτό το ποίημα. To έχει ξανακάνει το σκυλάδικο σφάλμα αλλά με άλλον παρτενέρ…

    Πότε ακριβώς έγιναν όλα αυτά; Σε άλλη χώρα ζούμε; Όταν έβγαλε το "μη μιλάς, μη γελάς" (τέλη '80) και φορούσε τα πέτσινα ήταν μακράν ο πιο εμπορικός Έλληνας καλλιτέχνης και με τον Παπακωνσταντίνου συνεργάστηκε το 1990-91 όταν και κείνος γέμιζε γήπεδα σε όλη την Ελλάδα. Α, και ήταν στο Αττικόν (αν δεν τον ξέρεις τον χώρο αυτό, ρώτα να σου πουν πόσο μοιάζει με σκυλάδικο). Τέλος, σχετικά με αυτό που γράφεις για την υποτιθέμενη "στροφή στην ποιότητα" που έκανε ο Νταλάρας μετά από αυτά, κόντεψα να πέσω από την καρέκλα μου από τα χάχανα (τι, μόνο εσύ; ), γιατί αν κάτι καταμαρτυρούν πολλοί στον Νταλάρα είναι ότι την τελευταία 15ετία περίπου (άλλοι λένε 20ετία) κάνει διαρκώς εκπτώσεις στην δισκογραφική του ποιότητα, την οποία διατηρούσε σε υψηλότατα επίπεδα όλη τη δεκαετία του '70 και στο μεγαλύτερο μέρος της δεκαετίας του '80!

     

     

    Αυτό που μου κάνει όμως τη μεγαλύτερη εντύπωση σ' αυτή τη συζήτηση είναι το πώς αυτή μετατίθεται εκ μέρους των "φίλα προσκείμενων" στον Αγγελάκα -όπως εσύ- από τις πολύ συγκεκριμένες -ατυχείς κατ' εμέ- δηλώσεις του Αγγελάκα για το Νταλάρα, σε μια εφ' όλης της ύλης σύγκριση μεταξύ τους, η οποία είναι εξαρχής άτοπη αφού ο ένας είναι κυρίως δημιουργός, πολύ περισσότερο από ό,τι είναι τραγουδιστής, ενώ ο άλλος είναι αποκλειστικά σχεδόν τραγουδιστής. Αν ήταν να λέγαμε τη γνώμη μας για τον καθένα τους γενικά, υπάρχουν τα αντίστοιχα τόπικ, και αν θέλαμε να τους συγκρίνουμε κιόλας -για ποιο λόγο, αναρωτιέμαι- ας φτιάχναμε το ανάλογο τόπικ...

     


    Debauchee
    02.11.2008, 18:08
    1-2-3 με λενε ποπη αχαχαχαχα
    Darien
    03.11.2008, 09:40

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-11-2008 στις 16:45 έγραψε...

    β) Ο Νταλάρας είναι από τους ελάχιστους, αν όχι ο μοναδικός, που πληρώνει τους μουσικούς του για να έρθουν στις πρόβες. Αν λοιπόν ο κ.μπασίστας αργήσει μία και δυο φορές, ε θα πάρει δρόμο. Μήπως υπάρχει πουθενά η λέξη "ίδρυμα" στου Νταλάρα το κούτελο και δεν την έχω δει τόσα χρόνια;

    γ) Για ποιο λόγο να θεωρείται λαλάκας όποιος σταματά να συνεργάζεται με αυτούς που ο ίδιος πληρώνει;

     

    Και αυτό τον τιμά; Δηλαδή αυτός βλέπει το συγκρότημα/ορχήστρα σαν μια επιχείρηση;


    Corny-Movie-Scene
    03.11.2008, 14:39

    To my Dear gazakas (ωραίο νικ by the way):

    1) Το οτι υπάρχουν ενημερωμένες δισκοθήκες είναι γεγονός που δεν μπορώ να το αμφισβητήσω... Μια απο τις οποίες ίσως να είναι και η δική σου. Στο υποθετικό ερώτημα εάν όλος αυτός ο κόσμος που άκουγε το μη μιλάς μη γελάς τότε είχε (και έχει) υπόψη του έστω και έναν απο τους δίσκους που αναφέρεις άσε με να πιστεύω αυτά που βλέπω και όχι τα κατά τα άλλα καλοπροαίρετα σχόλια σου...

    2) Το σκυλάδικο δεν είναι λέξη που περιγράφει το χώρο που εμφανίζεται ο καλλιτέχνης αλλά το πρόγραμμα του σε εβδομαδιαία βάση και την νοοτροπία του μετατρέπω τον εαυτό μου σε διασκεδαστή τα Σ/Κ για χάρη του μέσου weekender, ότι είναι δηλαδή το 70% των εργαζομένων στην Ελλάδα. Το 91-92 γέμιζε ακόμη γήπεδα ο Β.Π. συμφωνώ (και παίρνω πίσω την συκοφαντική μου δυσφήμιση για τον Βασίλη που τον πήραν τα σκάγια, λόγω περιορισμένης μνήμης πλέον), αλλά και απο αυτό δεν πιάστηκε το Management (η γυναίκα του δεν ήταν τότε?) του Νταλάρα? Πριν το μη μιλάς μη γελάς που τον έφερε και πάλι στα επίκαιρα τις εποχής, έπεφτε και δεν είχε τελειωμό... Για τα γήπεδα που γέμιζε ο Νταλάρας έχει ασχοληθεί άλλος λογοπαίκτης και δεν θα σχολιάσω περαιτέρω, έχει εξαντληθεί το αστείο...

    3) Πως γίνεται η αντιπάθεια να μην είναι εμπαθές αίσθημα..? Και  μου τα έλεγε η μαμά... Πρόσεχε στο σχολείο... Το τι πιστεύουν για την ποιότητα του, οι οπαδοί του Νταλάρα, είναι τόσο μακρινό απο αυτό που πλασάρει ο ίδιος προς τα έξω ως σχολιασμό/αξιολόγηση της δουλειάς του, που τα δύο μεταξύ τους δεν έχουν σχέση πλέον... Οι συνθέτες πέθαναν...Όχι ο Νταλάρας... Έγινε πλούσιος με την αξία του(ς)... ΕΙΝΑΙ ΦΩΝΑΡΑ Ο ΤΥΠΟΣ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΣΥΝΘΕΤΑΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΑΡΕΣ και όλα αυτά σεβαστά... Αλλά δεν θα απολογηθώ για κάτι που μου βγάζει ο άνθρωπος, και όχι οι ανα περιόδους συνεργάτες του...Κουβέντα κάνω σε μη επαγγελματικά και οπαδικά πλαίσια... Αν το βλέπεις αλλιώς δεν μπορώ να πω ότι καίγεται ακόμα το καρφί αλλά μπορεί και να κοκκινίσει αν το τραβήξω κι άλλο…

    Innocent

    To mychoco

     Δεν σχολιάζω... Πολύ παιδικό/εφηβικό εκ μέρους μου να ασχοληθώ εξ αρχής.

    Υ.Γ. Δεν θα απαντήσω σε κανένα άλλο post εδώ, γιατί τέτοιου είδους συζητήσεις δεν έχουν αξία για κανέναν άλλο εκτός απο τους κόκκορες που εμπλέκονται... Οπότε οποιαδήποτε απάντηση παρακαλώ να την λάβω με ΠΜ και όχι στο forum. Σεβασμό στο περιβάλλον και τον καταναλωτή...

    Innocent

     

    ΕΝΤ ΙΦ ΓΙΟΥ ΝΤΟΝ ΛΑΪΚ - Well, Funk Me Sideways...{#emotions_dlg.inlove}  Hugs an kisses to you both...{#emotions_dlg.lol}


    jorge
    03.11.2008, 15:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Darien στις 03-11-2008 στις 09:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-11-2008 στις 16:45 έγραψε...

    β) Ο Νταλάρας είναι από τους ελάχιστους, αν όχι ο μοναδικός, που πληρώνει τους μουσικούς του για να έρθουν στις πρόβες. Αν λοιπόν ο κ.μπασίστας αργήσει μία και δυο φορές, ε θα πάρει δρόμο. Μήπως υπάρχει πουθενά η λέξη "ίδρυμα" στου Νταλάρα το κούτελο και δεν την έχω δει τόσα χρόνια;

    γ) Για ποιο λόγο να θεωρείται λαλάκας όποιος σταματά να συνεργάζεται με αυτούς που ο ίδιος πληρώνει;

    Και αυτό τον τιμά; Δηλαδή αυτός βλέπει το συγκρότημα/ορχήστρα σαν μια επιχείρηση;


    Θα μπορούσε πολύ άνετα να ΜΗΝ πληρώνει κανέναν μουσικό στις πρόβες. Κανείς δε θα του έλεγε τίποτα. Και πάλι θα είχε καλούς μουσικούς δίπλα του και θα τον παρακαλούσαν κι από πάνω (ποιός μουσικός δε θέλει να βάλει οτι υπήρξε μουσικός του Νταλάρα στο βιογραφικό του;).

    Αποφασίζει όμως να τους πληρώνει, με δικά του χρήματα, προφανώς γιατί θέλει καλλιτεχνικά να είναι άρτιοι, να έχουν μελετήσει σωστά, να μην είναι μέτριοι και να είναι συνεπείς και υπεύθυνοι. Είναι μια συμφωνία, υπέρ του μουσικού, υπέρ της παράστασης και ασφαλώς υπέρ και του Νταλάρα. Μακάρι να το έκαναν όλοι.


    beulah
    03.11.2008, 15:36
    ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΗ ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ, ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ! Με την ευγενική χορηγία της έφυγεςνωρίς corporation.
    sitzoune81
    03.11.2008, 15:41

    Παράθεση:

    Το μέλος beulah στις 03-11-2008 στις 15:36 έγραψε...

    ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΗ ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ, ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ! Με την ευγενική χορηγία της έφυγεςνωρίς corporation.

    Α  ν' αγιάσει το στόμα σου!!!!!!!!!!!!!!!