ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Γλυκερία, Τσαλιγοπούλου, Τρίφωνο στο Πόλις Theater

    jorge
    12.11.2008, 13:00

    Από 5 Δεκεμβρίου στο Πόλις Theater

    Από 5 Δεκεμβρίου ένα ιδιαίτερο πρόγραμμα θα στεγαστεί στην σκηνή του  ΠΟΛΙΣ THEATER .Μία δυναμική συνεργασία  με εκλεκτούς συντελεστές  και πολλές εκπλήξεις . Η Λίνα Νικολακοπούλου  μας λέει για το πρόγραμμα που ετοίμασε:

     

    «Η ζεστή ατμόσφαιρα των λαϊκών τραγουδιών μας ,το πάρε- δώσε  του πάλκου και του κόσμου . Οι ερμηνείες των φωνών, η δεξιοτεχνία των μουσικών ,το “έλα παιδί μου”, το “ώπα” και το “γεια σου” που μας γιατρεύουν την καρδιά . Τα παλαμάκια κι ο χορός . Αυτά όλα είναι το σπίτι μας ,είναι οι αναμνήσεις κι’ οι αγάπες μας ,το κέφι ,οι χαρές κι’ οι λύπες  .

    Το ναι στο γλέντι και στην ομορφιά της ρίζας μας που ψάχνει ακούραστα στα στρωτά και στα δύσκολα να βρει νερό ,να μείνει δροσερή . Κάθε φορά που παίζονται ζωντανά κι ακούγονται αυτά τα αθάνατα σήματα γινόμαστε όλοι μια παρέα, μια κοινωνία γνώριμων και αγαπητών προσώπων . Κι εκείνοι που τα σκάρωσαν σε νότες και στιχάκια είναι κι αυτοί παρόντες .Χαμογελαστοί κι ευτυχισμένοι που γράψανε με τέχνη και μαστοριά τόσες αλήθειες κι όνειρα ανίκητα απ’ το χρόνο .Για ν’ αντικρίζει μέσα τους κάθε γενιά το πρόσωπό της .

    Καλό χειμώνα και καλά να περάσουμε μες του ΠΟΛΙΣ το Χαμάμ ξαναμμένοι από το γλέντι και τα μεράκια μας.»

    Ενορχηστρωτική επιμέλεια:  ΓΙΩΡΓΟΣ  ΑΝΔΡΕΟΥ

    Επιμέλεια σκηνικών: ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΕΝΤΗΣ

    Σχεδιασμός φωτισμού: ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΕΛΛΟΣ

    Ήχος: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΕΤΡΟΝΙΚΟΛΟΣ

     

    Την φωτογράφηση έχει κάνει ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΡΕΝΤΟΥΛΗΣ και την . Διεύθυνση Παραγωγής έχει ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ

     

    Ώρα Έναρξης: 23:00 Παρασκευή &  Σάββατο

    Ώρα Έναρξης: 21:30 Κυριακή

    Πληροφορίες –κρατήσεις: 210 3476316

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-11-2008 13:00 ]


    jorge
    12.11.2008, 13:04

    Και η αφίσα:

     

     





    επισυναπτόμενα: polis.jpg 
    despinakontogianni
    03.12.2008, 15:44

    Οκ, θα πάμε και θα σας πούμε εντυπώσεις! Αν και πρέπει να είμαι σίγουρη πως θα είναι φοβερό!

    Επιμέλεια της Νικολακοπούλου, ενορχηστρώσεις του Ανδρέου και αυτά τα άτομα πάνω στη σκηνή? Δεν μπορεί να είναι κάτι λιγότερο από θαυμάσιο!{#emotions_dlg.beer}


    parksons
    06.12.2008, 18:57

    τι ηταν αυτη η ατυχια στην πρεμιερα? {#emotions_dlg.sad}

    δεν εγινε ολο το προγραμμα ειπαν μονο μερικα τραγουδια... ηταν κλειστη η πετρου ραλλη και δεν μπορουσε να ερθει ο κοσμος! πολλοι για να μην ταλαιπωρηθουν εφυγαν!

    δεν πειραζει παντως θα παω και σημερα να το δω ολο μιας και χθες ηταν ολα κερασμενα {#emotions_dlg.biggrin}

     

    α! να σας πω πως τα μαξιλαρακια μπροστα απο τις τραγουδιστριες ειναι το bar {#emotions_dlg.biggrin} με λιγα ευρο θα καθεστε εκει με το ποτο σας και θα βλεπετε καλυτερα απο ολους! ιδεα της Τσαλιγοπουλου {#emotions_dlg.biggrin} και μπροστα απο εκει θα μπει και ενα χαλι.... με του ΠΟLIS το χαμαμ {#emotions_dlg.biggrin}


    Nafpaktos___
    06.12.2008, 20:50

    Παράθεση:
    να σας πω πως τα μαξιλαρακια μπροστα απο τις τραγουδιστριες ειναι το bar {#emotions_dlg.biggrin} με λιγα ευρο θα καθεστε εκει με το ποτο σας και θα βλεπετε καλυτερα απο ολους! ιδεα της Τσαλιγοπουλου {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Αυτο υπηρχε και περσυ στον Θαναση με το Σαββοπουλο.


    parksons
    07.12.2008, 15:29

    δεν ξερω για περσυ αλλα εγω εμαθα για φετος πως ηταν ιδεα της να ειναι εκει.. οπως και για τα ψηφιδωτα στους τοιχους!

     


    methismeno-ksotiko
    07.12.2008, 16:05

    και μόνο στο άκουσμα των ονομάτων αυτών καταλαβαίνει κανείς τι υπέροχη σύμπραξη είναι αυτή...α ρε,Λίνα πάλι έκανες το θαύμα σου...

     


    aliCaki
    07.12.2008, 16:54

    καλησπερα κι απο μενα.. ηρθε η ωρα να γραφτω κι εγω στο forum.. ας συστηθω: ειμαι η αλικη, δημιουργος και διαχειριστρια της σελιδας της Ελενης στο myspace και του fan club της στο pathfinder.. ισως καποιοι το θεωρησετε αυτο επαρκες για να συμπερανετε οτι θα λεω μονο τα καλυτερα για αυτην και θα κατακρινω οτιδηποτε αλλο. θα ηθελα να σας πληροφορησω οτι αυτο σε καμια περιπτωση δε θα συμβει και πως καθε φορα που θα θελω να υποστηριξω κατι θα εκ8ετω και τα αναλογα επιχειρηματα. ασχολουμαι αρκετα με τη μουσικη και πιστευω οτι μπορω να ειμαι αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα, εχοντας δει κι ολας ορισμενα πραγματα απο μεσα.. η αληθεια ειναι οτι κ εγω πηγα και στην πρεμιερα αλλα και χθες(μιας και οπως προειπωθηκε, την Παρασκευη δεν ηταν ο,τι καλυτερο).. Θα προτιμουσα να μην εκφερω ακομη αποψη για το προγραμμα.. Οχι οτι δεν εχω ηδη διαμορφωσει τα βασικα, απλα προτιμω να κανει αλλος την αρχη.. ευχομαι καλη συνεχεια και καλως σας βρηκαSmile


    -----------------
    ..τα3ιδεψε η καρδια κι αυτο μu φτανει..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aliCaki στις 07-12-2008 16:54 ]


    despinakontogianni
    08.12.2008, 14:49

    Οκ, πήγαμε, είδαμε και φύγαμε. Περίμενα κάτι παραπάνω ρε γαμώτο! Η Γλυκερία ήταν αυτή που σήκωσε το κοινό, ενώ η Τσαλιγοπούλου ήταν πιο υποτονική...Το τραγούδι που διασκεύασε η Λίνα ως "Μες στου Πόλις το Χαμάμ" ήταν όλα τα λεφτά!

    "Γλυκερία πενεμένη και Τσαλιγοπούλου Ελένη...." {#emotions_dlg.thumbup}

    Το Τρίφωνο υπέροχο. Κι ακόμη πιο υπέροχο ήταν το τζουμπούρ που εμφανίστηκε! Θα ξαναπάω. {#emotions_dlg.smartass}


    aliCaki
    08.12.2008, 20:22

     

    εχμ.... οχι και υποτονικη επειδη δεν εβγαζε και φωτογραφιες με τον καθενα πανω στη σκηνη την ωρα που προσπαθουσε(λογω χαμου) να τραγουδησει.. τη δουλεια τους εχουν προσληφθει να κανουν και αυτη ειναι να τραγουδανε.. και το αν ο κοσμος προτιμα να θεωρει "διασκεδαση" και "κεφι" την "πριγκιπεσσα" του Μαλαμα ενορχηστρωμενη σαν τσιφτετελι ολο ντεφια και τουμπερλεκια και οχι το "πηγαινε με οπου θελεις ταξιτζη" του μεγαλου Στρατου Διονυσιου δεν εχει να κανει με την Τσαλιγοπουλου.. αν και η γνωμη μου ειναι οτι όποιος θελει να γλεντησει με αυτον τον τροπο (χορος στην πιστα και πανω στα τραπεζια) θα ηταν προτιμοτερο να πηγαινει σε αναλογους χωρους και όχι δηθεν ταχα μου να πηγαινει να ακουσει ποιοτικη μουσικη πονταροντας στα όσα "γλετζεδικα" τραγουδια "υποχρεωνονται" απο το συστημα της νυχτας να πουν οι 2 τραγουδιστριες.. δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να παει καποιος να δωσει λεφτα να ακουσει τις συγκεκριμενες δυο ερμηνευτριες αν σκοπευει να ανεβει στο τραπεζι.. οχι τιποτα αλλο, ετσι δικαιωνουμε και οσους λενε οτι η νυχτα θελει σωνει και ντε τσιφτετελι και τραπεζι.. ενα πραγμα δεν καταλαβαινουμε σε αυτη τη χωρα: οτι οσο πηγαινουμε συμβατικα να δουμε καποια πραγματα, τα ενισχυουμε.. και για να γινω πιο σαφης, δεν εχω απολυτως τιποτα με οσους διασκεδαζουν ετσι.. ισα ισα.. καθενας καλο ειναι να κανει ο,τι τον εκφραζει.. αν ομως εισαι του τσιφτετελιου και οχι π.χ του καθαροαιμου λαικου, με το να δηλωνεις το παρον και να πληρωνεις για να δεις Τσαλιγοπουλου-Γλυκερια και Τριφωνο να κανουν αυτα που θα εβλεπες στην παραλιακη, χανεται και καθε διαχωρισμος και τους ωθεις να συνεχιζουν να το κανουν με αυτον τον-λαθος κατα τη γνωμη μου-τροπο.. αλοιμονο αν σε τετοιου βελινεκουσ καλλιτεχνες και ποσο μαλλον σε χωρους που δημιουργηθηκαν υποτιθεται για να τελεσουν τα χρεη μουσικης σκηνης, κανουμε συστημα τα λουλουδια, τους φωτογραφους στα τραπεζια και το τσιφτετελι πανω στην πιστα..

    και για να μην παρεξηγηθω, πριν απο 2 χρονια που η Τσαλιγοπουλου ηταν στην Ανοδο Πειραιως ειχε επισης λουλουδια.. και ειχε τυχει καποιες φορες να σηκωθει καποιος να χορεψει ενα ζεϊμπεκικο.. αλλα δεν ηταν αυτο το τοσο "πιστα" κλιμα.. ουφ.. ειναι ισως νωρις ακομη να καταληξουμε καπου.. ειδωμεν..

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-12-2008 20:52 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aliCaki στις 09-12-2008 15:07 ]


    jorge
    08.12.2008, 21:18

    ΕΟΤΡΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

    Ώρα Έναρξης: 23:00 Τετάρτη, Πέμπτη & Πέμπτη (24 – 25/12/08 & 1/01/09)

    Ώρα Έναρξης: 22:30 Τετάρτη (31/12/08) MENU ALA CARTE - Ώρα Έναρξης μουσικού προγράμματος: 01:00

    Πληροφορίες –κρατήσεις: 210 3476316

     

     

     

    Δελτίο τύπου από την ΠΡΕΜΙΕΡΑ

     

    Παρότι η βραδιά ξεκίνησε επεισοδιακά, με την Πέτρου Ράλλη αποκομμένη από τον υπόλοιπο κόσμο, η πρεμιέρα πραγματοποιήθηκε με επιτυχία. Μεγάλη συγκίνηση προκάλεσε στους καλλιτέχνες αλλά και σε όλους τους συντελεστές η προσέλευση του κόσμου, που παρ’ όλες τις αντιξοότητες βρέθηκαν κοντά τους και διασκέδασαν μέχρι πρωίας.

    Μέσα σε λίγα λεπτά, όλη είχαν ξεχάσει την ταλαιπωρία που πέρασαν για να φτάσουν στο Πόλις Theater και παρά την μεγάλη πεζοπορία, με ζεστό χειροκρότημα και άπλετο κέφι παρασύρθηκαν σε μια βραδιά που θύμισε την παλιά καλή Αθηναϊκή Νύχτα.

     

    Ενθουσιώδεις ο κόσμος τραγουδούσε και χόρευε καθώς όλη συνειδητοποίησαν ότι η ροή του προγράμματος είναι μια  «έντιμη» λαϊκή πρόταση και όχι ένα κράμα τραγουδιών – που ορίζονται ως «συνταγή επιτυχίας». Πολλά γνωστά λαϊκά τραγούδια καθώς η διασκευή του Μες στου Πόλις το Χαμάμ (σε στίχους Λίνας Νικολακοπούλου), που δεν υμνεί την αγάπη, αλλά σατιρίζει την ελληνική πραγματικότητα,  ξάφνιασε αλλά και ενθουσίασε το κοινό.

     

    «Η ζεστή ατμόσφαιρα των λαϊκών τραγουδιών μας ,το πάρε- δώσε  του πάλκου και του κόσμου . Οι ερμηνείες των φωνών, η δεξιοτεχνία των μουσικών ,το “έλα παιδί μου”, το “ώπα” και το “γεια σου” που μας γιατρεύουν την καρδιά . Τα παλαμάκια κι ο χορός . Αυτά όλα είναι το σπίτι μας ,είναι οι αναμνήσεις κι’ οι αγάπες μας ,το κέφι ,οι χαρές κι’ οι λύπες» (Λ. Νικολακοπούλου)

     

    Καλό χειμώνα και καλά να περάσουμε «Μες στου Πόλις το Χαμάμ».

     

    Ενορχηστρωτική επιμέλεια:  ΓΙΩΡΓΟΣ  ΑΝΔΡΕΟΥ, ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΩΤΙΑΔΗΣ

    Συνεργάστηκαν: ΗΡΑΚΛΗΣ ΒΑΒΑΤΣΙΚΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΠΗΛΙΔΗΣ, ΑΚΗΣ ΚΑΤΣΟΥΠΑΚΗΣ, ΠΟΛΥΣ ΠΕΛΕΛΗΣ

    Επιμέλεια σκηνικών: ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΕΝΤΗΣ

    Σχεδιασμός φωτισμού: ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΕΛΛΟΣ

    Ήχος: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΕΤΡΟΝΙΚΟΛΟΣ

     

    Διεύθυνση Παραγωγής: ΑΓΓΕΛΟΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ

     

    Ώρα Έναρξης: 23:00 Παρασκευή &  Σάββατο

    Ώρα Έναρξης: 21:30 Κυριακή


    aliCaki
    08.12.2008, 22:19

    τι ειναι το MENU ALA CARTE???{#emotions_dlg.confused1}


    spiroos
    10.12.2008, 22:11

    Καταπληκτικό ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ, (της Πρεμιέρας{#emotions_dlg.biggrin}. )..Σαν να διαβάζω έκθεση μαθήτριας Γ' Δημοτικού...Πολύ το ευχαριστήθηκα!!!

    να σαι καλά jorge που το ανέβασες.


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 11-12-2008 11:07 ]


    jorge
    11.12.2008, 01:13

    Μπορεί να είναι και οι εντυπώσεις κάποιας νεαρής θαυμάστριας της Τσαλιγοπούλου, που επί τη ευκαιρία, μεταφέρθηκαν και στο Δελτίο Τύπου {#emotions_dlg.whistling}


    glykerios81
    11.12.2008, 01:40

    Καλησπέρα!Βρέθηκα κ εγω στην πρεμιέρα, παρόλες τις δυσκολίες και θα ήθελα να πω ότι ήταν πολύ καλύτερα απ'ότι το περίμενα!Αξίζει να πάτε.Αυτό που κατάλαβα είναι πως οι 2 ερμηνεύτριες, λέγοντας πάρα πολλά λαικά τραγούδια, θέλουν να διασκεδάσει ο κόσμος. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη σηκωθεί ο κόσμος να χορέψει!Όταν πας σε μια μουσική σκηνή θες και να προβληματιστείς και να διασκεδάσεις.Και νομίζω ότι και οι δύο ερμηνεύτριες το καταφέρνουν μια χαρά αυτό φέτος.Η Γλυκερία, όσα χρόνια τη θαυμάζω και παρακολουθώ κάθε εμφάνισή της, πάντα αυτό κάνει.Ακόμα κ στο Μέγαρο Μουσικής με την Εστουδιαντίνα, έναν χώρο ιδιαίτερο, στις αρχές του φετινού Σεπτέμβρη, ξεσήκωσε τον κόσμο με τις ερμηνείες της.Όσο για την πριγκηπέσσα...την είπε για άλλη μια φορά εξαιρετικά και απέσπασε πολλά χειροκροτήματα....άρεσε σε όσους ήταν εκεί!Ο Μάλαμας τη λέει με το δικό του μοναδικό τρόπο...μα εκείνο το βράδυ ακούγαμε Γλυκερία....και έκανε έναν αμανέ!!!!!!!!!!!!Η Ελένη Τσαλιγοπούλου για μενα δεν ήταν καθόλου υποτονική.Ήταν πολύ ναζιάρα, πολύ κεφάτη, ερμηνευτικά σε πολύ καλή στιγμή.....πάρα πολύ καλή!Οι καλύτερες στιγμές της πρεμιέρας για μένα ήταν το "Κάποτε θα ρθουν" με μια Γλυκερία ανεπανάληπτη και η "Θαλασσογραφία"που ερμήνευσε μοναδικά (όπως πάντα) η Ελένη Τσαλιγοπούλου με φωνητικά από το εξαιρετικό Τρίφωνο.Επίσης, οι αμανέδες και η αρκετή ώρα που βρίσκονται οι δύο πρωταγωνίστριες μαζί στη σκηνή.Η Ελένη Τσαλιγοπούλου στην έναρξη τραγούδησε το "Μέχρι να βρούμε ουρανό" με τη Γλυκερία να δίνει πραγματικά ρέστα στις δεύτερες φωνές και η Γλυκερία το "Στων αγγέλων πάμε τα μπουζούκια!Επίσης εκεί ήταν και ο Γιώργος Νταλάρας, ο οποίος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της Γλυκερίας και μας χάρισε έναν αμανέ στον αμανέ που έκανε η Γλυκερία στο τραγούδι "μου βαλες μεγαλο πόνο στην καρδιά".Η σύζυγός του Άννα Νταλάρα τραγουδούσε και χειροκροτούσε ενθουσιασμένη καθόλη τη διάρκεια που η Γλυκερία τραγουδούσε την πριγκηπέσσα.Εκεί ήταν και ο Λευτέρης Παπαδόπουλος που χειροκροτούσε όλη την ώρα τις δύο ερμηνεύτριες και ιδιαίτερα όταν άκουσε το τραγούδι "Άπονες Εξουσίες" από τη Γλυκερία στο μικρό αφιερωμά της στον Μίκη Θεοδωράκη.Πολύ ωραίο ήταν και το αγαπημένο σε όλους μας"Πιάσε με" της Ελένης Τσαλιγοπούλου, το οποίο σε λίγες μέρες κυκλοφορεί λίγο διαφορετικό στο νέο της 3πλο cd, το οποίο περιμένω με αγωνία, όπως και ο αμανές που έκανε πριν τραγουδήσει το "Χρόνια τώρα μακριά σου λιώνω"!Θα θελα να ακούσω όμως και παραδοσιακά τραγούδια, αφού και οι δύο είναι τρομερές και σ'αυτά.Περίμενα πολλά χρόνια αυτή τη συνεργασία και νομίζω ότι δένουν καταπληκτικά οι δύο αγαπημένες μας τραγουδίστριες.Μακάρι να συνεργαστούν και δισκογραφικά.Θα ξαναπάω να ακούσω και ολοκληρωμένο το πρόγραμμα, μιας και στην πρεμιέρα δεν είπαν όλα τα τραγούδια.Πάντως, ήταν πάρα πολύ καλές και εύχομαι ο κόσμος να στηρίξει αυτή τη συνεργασία γιατί αξίζει!!!!Πέρσυ η Γλυκερία ήταν με τον καταπληκτικό και αγαπημένο σε όλους Μιχάλη Χατζηγιάννη σ'ένα πολύ καλό πρόγραμμα.Η φετινή συνεργασία της όμως με την Ελένη Τσαλιγοπούλου είναι από όλες τις απόψεις πολύ καλύτερη!Καλή επιτυχία "Γλυκερία παινεμένη και Τσαλιγοπούλου Ελένη!!!!!!!


    -----------------
    Ό,τι αγαπώ είναι δικό σου....!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : glykerios81 στις 11-12-2008 01:52 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : glykerios81 στις 11-12-2008 01:59 ]


    aliCaki
    11.12.2008, 02:44

    καλησπερα και παλι! glykerie σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτα που λες. κατ αρχην τα σχολια μου δεν εγιναν με χαρακτηρα υπαινιγμου για το κυρος τησ Γλυκεριας. ειναι γνωστο οτι τετοιες φωνες εχουν κριθει απο καιρο και δε θεωρω τον εαυτο μου (ή καποιον άλλο μεσα σε ενα forum) καταλληλο για να τις αμφισβητησει.. το να μη μας αρεσει καποια φωνη ειναι-πιστευω- κατανοητο και σεβαστο. θεμα γουστου ειναι αυτα.(και προς θεου δε λεω κατι για τη γλυκερια,αφου τυχαινει να ειναι και αρκετα του γουστου μου). εμενα π.χ δε μου αρεσει η πρωτοψαλτη.. με χαλαει κατι στη χροια της.. αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν παρδεχομαι οτι προκειται για μια εξαιρετικη φωνη, με εξαιρετικο ρεπερτοριο και φυσικα δε διαννοουμαι να αμφισβητησω το καλλιτεχνικο της κυρος.. το σχολιο που εκανα για την "πριγκιπεσσα" και το σχολιο που θα προσθεσω για το "αναθεμα σε" εχει να κανει πρωτιστως με την ενορχηστρωση.. οσον αφορα την ερμηνεια του μαλαμα-επειδη την ανεφερες-(εγω προτιμησα να μην αναφερθω σε αλλους για να μην πεσουν να με φανε οτι κανω συγκρισεις κτλ..ξερεις τι γινεται στα forums{#emotions_dlg.wacko}) θεωρω οτι ειναι πραγματι καταπληκτικη αλλα δεν ειμαι καθολου κατά των επανεκτελεσεων γενικα.. ισα ισα, εχω ακουσει το συγκεκριμενο κομματι και απο τη Γιωτα Νεγκα (10 με τονο βαζω:D) και απο τη Μελινα Ασλανιδου (εδω βαζω 9,5 απλα για να επισημανθει η διαφορα απο τη Νεγκα που θεωρησα πραγματικα συγκλονιστικη)με την οποια εχει συνεργαστει και η γλυκερια κατα το παρελθον.. νομιζω λοιπον οτι ειναι μια ατυχης στιγμη της βραδιας το συγκεκριμενο κομματι με τη συγκεκριμενη ενορχηστρωση αφου...............εχουν προσθεσει κατι ντεφια και τουμπερλεκια που κατ αρχην αλλαζουν το μετρο του τραγουδιου.. ειναι ενα ιδιαιτερα ρυθμικο κομματι οπως ολοι γνωριζουμε και με ολα αυτα τα τζερτζελεδια χανει το tempo του.. εχει τραγουδηθει απο πολλουσ καλλιτεχνες ανεξαρτητως μουσικης καστας και πιστευω οτι ειναι κριμα η εκτελεση της Γλυκεριας να θυμιζει μουσικα (τονιζω, δεν εχει να κανει με την ερμηνεια της) περισσοτερο την εκτελεση που ακουμε στα μπουζουκια παρα της Νεγκα ή της Ασλανιδου..  τωρα, οσον αφορα στο "αναθεμα σε" -το οποιο αν ηρθες μονο στην πρεμιερα δεν το ειδες- ισως το χρεωνω λιιιιιιιγο περισσοτερο στη Γλυκερια (φυσικα ομως το μεγαλυτερο θεμα ειναι της ενορχηστρωσης), εχω να πω οτι προκειται για ενα τραγουδι χιλιοειπωμενο.. αυτο που θεωρω φαουλ απ τη μερια της Γλυκεριας ειναι το να προσθεσει αμανεδες και σε αυτο το κομματι.. υπαρχουν τραγουδια που το σηκωνουν και αλλα που δεν το σηκωνουν.. δεν εχει να κανει με την ποιοτητα ή μη του τραγουδιου.. απλα δεν ταιριαζουν ολα σε ολα.. πιστευω πως εκει ηταν λιγο υπερβολικη και δεν υπηρχε λογος.. Μπορει να το στηρηξει και χωρις αυτα, τα οποια-κατα την ταπεινη μου αποψη- εκαναν το τραγουδι "αλλο κομματι" και οχι με την καλη εννοια που θα ειχε μια πετυχημενη επανεκτελεση!

     αυτα ειχα να πω και ελπιζω πως δε θα παρεξηγηθω αφου κινουμαι με τις καλυτερες των προθεσεων.. τα φιλια μου!


    -----------------
    ..τα3ιδεψε η καρδια κι αυτο μu φτανει..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aliCaki στις 11-12-2008 02:53 ]










    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aliCaki στις 11-12-2008 02:54 ]


    επισυναπτόμενα: 100_0848.jpg 100_0851.jpg 100_0843.jpg 
    glykerios81
    11.12.2008, 16:49

    Αγαπητή φίλη, η Γλυκερία εδώ και πολλά χρόνια τραγουδα στις ζωντανές της εμφανισεις το Αναθεμά σε, κάνοντας πάντα συγκλονιστικό αμανέ!Είναι ένα τραγούδι πόνου και με τον αμανέ της το απογειώνει!Ανατριχιάζεις!!!!!!!!!!!!!!!!!Μακάρι να ηχογραφηθεί καποια στιγμή,να το εχουμε!!!!!!Και τα δύο αυτά τραγούδια όταν τα λέει στις ζωντανές εμφανίσεις της καταχειροκροτείται από το κοινό....τους αρεσει!!!!!!!Το λέω αυτό, γιατί ως θαυμαστής της, ισως δεν είμαι ο κατάλληλος να το κρίνω!Θα χαρώ πολύ να τις ακούσουμε και μαζί τις αγαπημένες μας ερμηνεύτριες και να ανταλλάξουμε απόψεις από κοντά.Φιλιά


    aliCaki
    11.12.2008, 22:19

    δεκτοSmile! ειναι η προσωπικη μου αποψη και της παρεας με την οποια βρεθηκα στο προγραμμα και τις δυο μερες.. δε μιλαω ως θαυμαστρια της μιας ή της αλλης.. απλα..... με ξενισαν αρκετα αυτες οι εκτελεσεις.. οπως και να χει, τις αποψιες μας λεμε και δεν ειναι απαραιτητο να κλινει η ζυγαρια απο τη μια η την αλλη μερια.. αλλωστε αυτο ειναι το ωραιο με τις μουσικες σ αυτες τις περιπτωσεις.. να εχεις να κανεις με ερμηνευτες που τα μονα σχολια στα οποια ειναι εκτεθειμενοι ειναι οι επανεκτελεσεις των τραγουδιων...γιατι ολα τα υπολοιπα ειναι ηδη κατωχυρωμενα και αναγνωρισμενα! φυσικα και θα τα πουμε.. τα σαββατα κυριως..{#emotions_dlg.biggrin}


    CHE
    14.12.2008, 18:26

    Χθες είχα την ευκαιρία, χάρη στην πρόσκληση του Musicheaven, να παρευρεθώ στην παράσταση μετά της αγαπητής γυναικός μου. Σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου με την επισήμανση ότι έφυγα από την παράσταση στις 3 τα ξημερώματα. Επίσης θα πρέπει να επισημάνω ότι η καταγωγή μου είναι από τη Μακεδονία και τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια τόσο για την Ελένη Τσαλιγοπούλου (που είναι από τη Νάουσα) όσο και για την Γλυκερία (από τις Σέρρες).

    Ο χώρος είναι αρκετά ευρύχωρος και ο εξαερισμός εξαιρετικός. Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι το POLIS δεν ήταν ασφυκτικά γεμάτο, πάντως ούτε μια στιγμή δεν αισθανθήκαμε δυσφορία. Είχαμε πολύ καλή οπτική επαφή με τη σκηνή κι έτσι μπορούσαμε απερίφραστα να απολαύσουμε το πρόγραμμα.

    Οι μουσικοί ήταν κορυφαίοι. Η ενορχήστρωση ήταν πλούσια (μπουζούκια, ακουστικές, ηλεκτρικές κιθάρες, βιολί, ακορντεόν, drums, κρουστά, keyboards) και ο ήχος -πράγμα σπάνιο- ήταν εξαιρετικός! Θα πρέπει βέβαια να πω ότι ανάμεσα στους μουσικούς ήταν στα κρουστά ο Οδυσσέας Τσάκαλος, πρώην drummer των Φατμέ (η Τσαλιγοπούλου τον παρουσίασε ως ''μύθο''). Οι Τρίφωνο ήταν συγκλονιστικοί. Τόσο τα φωνητικά τους όσο και η τεχνική τους κατάρτιση ως μουσικοί, κερδίζουν αναμφισβήτητα τις εντυπώσεις.

    Σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα, όπως ήταν αναμενόμενο, το πρώτο μέρος περιείχε μερικές από τις μεγαλύτερες επιτυχίες των Τρίφωνο, της Τσαλιγοπούλου και της Γλυκερίας. Στην αρχή εμφανίζονται όλοι επί σκηνής, με την Τσαλιγοπούλου να ερμηνεύει απόσπασμα από το ''Μέχρι να βρούμε ουρανό'' και τη Γλυκερία από το ''Στων αγγέλων τα μπουζούκια''.

    Τη σκυτάλη πήρε το Τρίφωνο που, μεταξύ άλλων, ερμήνευσε και την τελευταία τους επιτυχία ''Να Μ' Αγαπάς''. Στη συνέχεια εναλλάσσονταν σχεδόν ανά πέντε τραγούδια η Τσαλιγοπούλου με τη Γλυκερία και με τη συμμετοχή των Τρίφωνο σε κάποια από αυτά. Σ' αυτό το πρώτο μέρος ακούσαμε από την Τσαλιγοπούλου το ''Πιάσε Με'', ''Τα Παιδιά των Δρόμων'', ''Είναι Εντάξει Μαζί Μου'', ''Χίλιες Σιωπές'', ''Να Μ' Αγαπάς'' (το οποίο αφιέρωσε στον γνωστό συνθέτη Γιώργος Ανδρέου που τυγχάνει και σύζυγος της Τσαλιγοπούλου και που ήταν παρών στην παράσταση) αλλά και τα ''Έλα Πάρε Μου Τη Λύπη'', ''Μην Περιμένεις Πια'' κ.α.

    Η Γλυκερία με τη σειρά της ερμήνευσε τρία τραγούδια από την τελευταία της συνεργασία με τον Μίκη Θεοδωράκη αλλά και το ''Κρυφτό'', ''Ό,τι Αγαπώ Είναι Δικό Σου'', ''Πάρε Με Απόψε Πάρε με'', ''Ανάθεμά Σε'' κ.α. Εμβόλιμα, ο Οδυσσέας Τσάκαλος ερμήνευσε το πολύ ωραίο τραγούδι του ''Δεν Πειράζει'' (που πολλοί νομίζουν ότι είναι του Νίκου Πορτοκάλογλου αλλά βλέπετε η πολλή παρέα μαζί του τον επηρέασε και στο στυλ. Πάντως, ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη και χάρηκα ιδιαίτερα). 

    Ως γνωστόν, την καλλιτεχνική επιμέλεια του προγράμματος την έχει η Λίνα Νικολακοπούλου και κατά συνέπεια ειπώθηκαν πολλά τραγούδια με δικούς της στίχους, αλλά και του Κραουνάκη, που δεν ανήκουν στο ρεπερτόριο των καλλιτεχνών (π.χ. ''Οι Μοίρες'' που ερμήνευσαν οι Τρίφωνο, ''Θεός Αν Είναι'' και ''Κόκκινα Γυαλιά'' με τη Γλυκερία, ''Τα Λαϊκά'' με την Τσαλιγοπούλου κ.α.). Προσωπικά με ξένισε λίγο όχι γιατί δεν είναι ωραία τα τραγούδια αλλά επειδή μου φάνηκε πολύ... εγωιστική σαν έμπνευση. Επιπλέον δε, σε ορισμένες περιπτώσεις όπως π.χ. στα ''Κόκκινα Γυαλιά'', ήταν φανερό ότι τα τραγούδια δεν ταίριαζαν στον τραγουδιστή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η Γλυκερία ήταν έξω από τα νερά της.

    Το μέρος του προγράμματος που εμένα με συγκίνησε περισσότερο ήταν η ερμηνεία παραδοσιακών τραγουδιών από τη Μικρά Ασία, ένας τομέας με τεράστια σημασία για την ελληνική μουσική και που τίμησαν δισκογραφικά τόσο η Γλυκερία όσο και η Ελένη Τσαλιγοπούλου. Έτσι ακούσαμε το περίφημο ''Ήσουνα Ξυπόλητη'' από τους Τρίφωνο (το οποίο όμως δεν ερμήνευσαν ολόκληρο), ''Τα Παιδιά της Γειτονιάς Σου'' από την Τσαλιγοπούλου, το ''Γυφτοπούλα Στο Χαμάμ'' από την Γλυκερία ενώ το ''Μες του Πόλις το Χαμάμ'', που ερμήνευσαν από κοινού η Τσαλιγοπούλου και η Γλυκερία, έγινε παρωδία που εμένα με ξένισε γιατί, παρόλο που ο στόχος ήταν να σατιριστεί η επικαιρότητα, θα προτιμούσα να έμενε ανέγγιχτο το ιστορικό αυτό τραγούδι. Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά...  

    Κάπου εδώ έκαναν την εμφάνισή τους και οι λουλουδούδες και άρχισα να ξενερώνω καθότι ναι μεν το ρεπερτόριο ήταν ποιοτικό (από Καλδάρα, Μητσάκη, Τσιτσάνη, Ζαμπέτα κ.λπ.) και οι ερμηνείες αψεγάδιαστες, πλην όμως ενώ μέχρι εκείνη την ώρα ένιωθα σαν να ήμουνα σε μία ωραιότατη συναυλία, το σκηνικό άλλαξε ωσάν να μεταφέρθηκα ως δια μαγείας σε... μπουζουξίδικο. Ο.Κ. ξέρω ότι υπάρχουν ενστάσεις και ότι έχουν γίνει ουκ ολίγες συζητήσεις επ' αυτού.

    Η Τσαλιγοπούλου για κάποιον μυστήριο λόγο φαινόταν σαν να... βιαζότανε αφού τουλάχιστον σε 3-4 περιπτώσεις βιάστηκε να μπει στα κουπλέ ενώ μεσολαβούσαν σόλα και γέφυρες (χαρακτηριστικό τραγούδι το ''Συ Μου Χάραξες Πορεία'' όπου ο καημένος ακορντεονίστας δεν πρόλαβε να παίξει ούτε μία φορά το σόλο του μετά τα ρεφρέν!). Εντούτοις, ήταν πολύ κεφάτη, χαμογελαστή και επικοινωνιακή, με τέλειες τονικά ερμηνείες, και το τονίζω το ''τονικά'' γιατί είναι προφανές ότι η γνωστή αοιδός Πέγκυ -θα σου σπάσω το κεφάλι- Ζήνα που δήλωσε ότι η Τσαλιγοπούλου δεν πατάει σωστά ούτε σε μία νότα, μάλλον εξ ιδίων έκρινε τα αλλότρια (καθότι είχα ζήσει και την... ''συγκλονιστική'' εμπειρία να δω και την Ζήνα από κοντά...). Ακόμα κι η Εύη (η σύζυγός μου) που δεν ήταν φαν της Τσαλιγοπούλου άλλαξε γνώμη αφού την άκουσε χθες ζωντανά.

    Η Γλυκερία ζωντανή, γελαστή και εκφραστική, σου έδινε την εντύπωση ότι είναι ακόμα 20 χρονών. Η αναλλοίωτη από το χρόνο φωνή της, η πίστη της στο καλό τραγούδι (από το δημοτικό και σμυρνέικο μέχρι το λαϊκό και το έντεχνο) και οι ''έξω καρδιά'' ερμηνείες της παραδίδουν μαθήματα ερμηνείας και ήθους στις νεώτερες τραγουδίστριες -τρόπος του λέγειν- που θεωρούν καλό τραγούδι αυτό που δεν μας προσβάλει (εκεί καταντήσαμε). 

    Συμπερασματικά, λοιπόν, το πρόγραμμα αξίζει κάθε ευρώ που θα πληρώσετε. Θα ακούσετε εξαιρετικές ερμηνείες σε εξίσου εξαιρετικά τραγούδια, με έναν άριστο ήχο, σε πολύ καλό χώρο και όλα αυτά μαζί, πιστέψτε με, δεν νομίζω ότι θα τα βρείτε πουθενά αλλού. Το ρεπερτόριο του προγράμματος απαιτεί ακροατές με άποψη στο πρώτο μέρος και με κέφι στο δεύτερο. Ευχαριστώ πολύ τον Jorge και το Musicheaven που μου έδωσε την ευκαιρία -για άλλη μια φορά- να περάσω πραγματικά υπέροχα και ευελπιστώ να κανονιστεί (γιατί όχι) και καμιά συνέντευξη.


    iwanna11
    28.12.2008, 10:34

    Χρονια πολλά σε όλους

    ΔΕν ξέρω πια μέρα πήγες che στο polis αλλά την μέρα που πήγα εγώ (την επομένη της πρεμιέρας) η Τσαλιγοπούλου βγήκε σε πολλά τραγουδια εκτός. Με αποκορύφωμα το μεχρι να βρούμε ουρανό....το είπε λάθος από την αρχή μέχρι το τέλος και φάνηκε πιο πολυ γιατι η Γλυκερία εκανε δεύτερες στη σωστή τονικότητα. Παρ' όλα αυτά πέρασα πολύ καλά (και εντυπωσιάστηκα με το τρίφωνο το οποιο πρώτη φορά ακουσα ) και σίγουρα κάποια στιγμή θα ξαναπάω...