ελληνική μουσική
    345 online   ·  210.858 μέλη

    Στροφή στο έντεχνο;;

    tsibitos
    28.02.2009, 05:17

    Ο νέος δίσκος του Βασίλη Καρρά (ναι! του γνωστού) με γενικό τίτλο "Όπως παλιά" που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες περιέχει τα εξής τραγούδια :

     

    01. ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ
    02. ΠΡΙΓΚΙΠΕΣΑ
    03. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ
    04. ΜΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΑ
    05. ΑΠΟΨΕ ΣΙΩΠΗΛΟΙ
    06. ΑΠΟΝΙΑ
    07. ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΚΡΥΒΕΙΣ
    08. ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΟΥΣΤΑΝΙ
    09. ΤΣΙΓΑΡΟ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ
    10. ΕΞΩ ΦΥΣΑΕΙ ΚΑΙ ΒΡΕΧΕΙ
    11. ΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

     

    Συνθέτης: ΒΑΣΩ ΑΛΑΓΙΑΝΝΗ,  ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΡΡΑΣ,  ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΥ,  ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ,  ΟΡΦΕΑΣ ΠΕΡΙΔΗΣ,  ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ,  ΣΤΑΥΡΟΣ ΞΑΡΧΑΚΟΣ

    Στιχουργός: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ,   ΚΩΣΤΑΣ ΚΙΝΔΥΝΗΣ,   ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΕΣΣΗΝΗ,   ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ,   ΟΡΦΕΑΣ ΠΕΡΙΔΗΣ,   ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΥ,   ΒΑΣΩ ΑΛΑΓΙΑΝΝΗ,   ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΓΙΑΝΤΑΣ,   ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ,   ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΡΡΑΣ

     

    Αν εξαιρέσουμε το πρώτο που είναι ένα νέο δικό του τα άλλα είναι τα γνωστά σε επανεκτέλεση. Σε ορισμένα, απλά είναι ένα πείραμα, σε κάποια άλλα (π.χ Πριγκιπέσα) το αποτέλεσμα είναι απλά για γέλια... Κρίμα και στο αποτέλεσμα και στον τραγουδιστή. Γιατί ΑΥΤΑ τα τραγούδια;;;;

     

    Υ.Γ Δεν είμαι fan, αλλά ορισμένα τραγούδια του (της δεκαετίας του 80 μέχρι περίπου 93) μ'αρεσουν πολύ!!

    Υ.Γ2Στα συγκεκριμένα τραγούδια έχω ακούσει αρκετές επανεκτελέσεις και μερικές απο αυτές είναι πολύ καλές.





    επισυναπτόμενα: fkarras11m577105d.jpg 
    PashalinaMakia
    28.02.2009, 12:56

    Γιατί είχαν πέραση ρε τσιμπιτέ στην πρώτη τους εκτέλεση ακόμα και σε άτομα που δεν ήταν του ρεπερτορίου του εντέχνου..Χαζές ερωτήσεις που κάνεις..

    Σε ποιά συγκεκριμένα τραγούδια?Του δίσκου απο άλλους εννοείς?Γίνε σαφής.

    ΜΜΜ και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η περίπτωση να έχουν γράψει τραγούδια για τη φωνή του.Αλλά η επανεκτέλεση φοριέται πολύ βλέπετε και στο εξωτερικό.Πλέον τα 70% μην πώ και παραπάνω είναι επανεκτελέσεις.

    Τι θες να γράψω για να τσακωθούμε?

     

    Α!

     

    Η πριγκιπέσσα έσκισε απο τον Καρρά!{#emotions_dlg.tt2}


    StavmanR
    28.02.2009, 15:14

    Εδώ και δεκαετίες παρατηρείται ΔΙΑστροφή στο "έντεχνο", που κορυφώνεται στις μέρες μας. Ίσως μας σώσει μία ΑΝΑστροφή, σε μία κατεύθυνση ΕΠΙστροφής, προκειμένου να γλιτώσουμε την πνευματική ΚΑΤΑστροφή, μέσω της ΑΠΟστροφής.


    gikostas
    28.02.2009, 15:58

    Άντε με τον κάθε ξεφτίλα.Έχω βαρεθεί.Δεν αντέχω άλλο.Αλλά δεν φταίει αυτός,φταίνε αυτοί που έχουν τα δικαιώματα των συγκεκριμένων τραγουδιών και τα δίνουν στον κάθε άσχετο.


    tsibitos
    28.02.2009, 16:17

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 28-02-2009 στις 12:56 έγραψε...

    Γιατί είχαν πέραση ρε τσιμπιτέ στην πρώτη τους εκτέλεση ακόμα και σε άτομα που δεν ήταν του ρεπερτορίου του εντέχνου..Χαζές ερωτήσεις που κάνεις..


    Δε ρωτάω. Κούβέντα κάνουμε εάν δεν το έχεις καταλάβει. Και επαναλαμβάνω. Ο Καρράς εμένα μ'αρέσει!! Αλλά για κακή του τύχη, μ'αρέσει και ο Μάλαμας και Ο Περίδης και η Βάσω Αλάγιάννη αλλά και ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ. Μερικά τραγούδια όπως έχω ξαναπει και στο παρελθόν είναι "μην αγγίζεται". Και αν θες, πες τα live που θα είναι οι φαν σου απο κάτω και θα πορωθουν. Μην τα βγάζεις σε δίσκο και μάλιστα στουντιακό.


    NikosRoman
    01.03.2009, 09:44

    Για τα λεφτα.Το εχω γραψει και σε αλλο ποστ.Ολοι με ολους γιατι το πηγαδι στερεψε.
    Μην βριζετε μονο τον Καρρα.Υπαρχουν και ενα σωρο εντεχνοι που κανουν το ιδιο.
    Συνεργασιες με τα σκυλαδικα.


    margot
    01.03.2009, 12:10

    Έχω απλά την απορία: Στο κόκκινο φουστάνι πώς έβγαλε τις νότες {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}


    PashalinaMakia
    01.03.2009, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 28-02-2009 στις 16:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 28-02-2009 στις 12:56 έγραψε...

    Γιατί είχαν πέραση ρε τσιμπιτέ στην πρώτη τους εκτέλεση ακόμα και σε άτομα που δεν ήταν του ρεπερτορίου του εντέχνου..Χαζές ερωτήσεις που κάνεις..


    Δε ρωτάω. Κούβέντα κάνουμε εάν δεν το έχεις καταλάβει. Και επαναλαμβάνω. Ο Καρράς εμένα μ'αρέσει!! Αλλά για κακή του τύχη, μ'αρέσει και ο Μάλαμας και Ο Περίδης και η Βάσω Αλάγιάννη αλλά και ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ. Μερικά τραγούδια όπως έχω ξαναπει και στο παρελθόν είναι "μην αγγίζεται". Και αν θες, πες τα live που θα είναι οι φαν σου απο κάτω και θα πορωθουν. Μην τα βγάζεις σε δίσκο και μάλιστα στουντιακό.



     

    Ωραία.Θες να τσακωθούμε δλδ..

     

    {#emotions_dlg.tt2}

     

    Μέγιστος ο Ξαρχάκος , όχι ο Κουγιουμτζής...


    kwstasagas
    01.03.2009, 22:50

    Δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτή η δισκογραφική δουλειά του Βασίλη Καρρά [ιδίως το γεγονός ότι τραγουδάει τραγούδια του Περίδη].

    Όμως .... μού αρέσει πολύ το εξώφυλλο. Ένα παλιό μαγνητόφωνο - με τις παλιές τις στρογγυλές μπομπίνες - και δίπλα ένα μπαγλαμαδάκι !!! Πραγματικά "όπως παλιά" .....


    tsibitos
    02.03.2009, 00:43

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 01-03-2009 στις 14:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 28-02-2009 στις 16:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 28-02-2009 στις 12:56 έγραψε...

    Γιατί είχαν πέραση ρε τσιμπιτέ στην πρώτη τους εκτέλεση ακόμα και σε άτομα που δεν ήταν του ρεπερτορίου του εντέχνου..Χαζές ερωτήσεις που κάνεις..


    Δε ρωτάω. Κούβέντα κάνουμε εάν δεν το έχεις καταλάβει. Και επαναλαμβάνω. Ο Καρράς εμένα μ'αρέσει!! Αλλά για κακή του τύχη, μ'αρέσει και ο Μάλαμας και Ο Περίδης και η Βάσω Αλάγιάννη αλλά και ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ. Μερικά τραγούδια όπως έχω ξαναπει και στο παρελθόν είναι "μην αγγίζεται". Και αν θες, πες τα live που θα είναι οι φαν σου απο κάτω και θα πορωθουν. Μην τα βγάζεις σε δίσκο και μάλιστα στουντιακό.



     

    Ωραία.Θες να τσακωθούμε δλδ..

     

    {#emotions_dlg.tt2}

     

    Μέγιστος ο Ξαρχάκος , όχι ο Κουγιουμτζής...



     

    Εσύ κοπελιά όπως φαίνεται δεν έχεις άλλη οδό... Μόνο να τσακώνεσαι ξέρεις. Οσο για το ποιος είναι ο πιο μέγιστος ανάμεσα σε δύο από τους πιο αξιόλογους συνθέτες της Ελληνικής μουσικής δεν νόμιζω ότι συζητιέται έτσι απλά και μάλιστα σε ένα άσχετο τοπικ.

    Τώρα, όσον αφορα το cd και ακούγοντας το μερικές φορές, το τραγούδι που μ'αρέσει περισσότερο απ'όλα (όσο και αν προκαλεί εντύπωση) είναι το "Όπως παλία" δηλαδη αυτό που είναι καινούριο σε μουσική και στίχους Βασιλή Καρρα.


    tomicmta
    03.03.2009, 02:11

    Γιατί ''όπως παλιά''??? τι έκανε παλιά ο Καρράς 'με το'/'στο' εντεχνο? Κάτι μου διαφεύγει?


    mavroula
    03.03.2009, 22:34

    ο γιωργης χριστοδουλου δεν ειχε αλλάξει ένα τραγουδι της βίσσυ; 

    αφού τα δίνουν οι δημιουργοί, δεν μας πέφτει λόγος... 

    μπορεί να τους αρέσει το αποτέλεσμα... 

    ή να σκέφτονται ότι αν ο καρράς είναι αφορμή να ακουστούν περισσότερο αυτά τα τραγούδια και οι δημιουργοί τους, γιατί όχι.. και η κακή διαφήμιση συνεχίζει να είναι διαφήμιση..

    Υγ. Δεν εχω ακούσει το δίακο, οποτε κρίνω μόνο από όσα περιγράφουν όσοι λένε ότι τον άκουσαν. 

    πάντως, το σχετικό ντόρο=διαφήμιση, θα τον κάνει.. 

    Εμεις εδώ πχ. το συζητάμε....


    tsibitos
    03.03.2009, 22:59

    Παράθεση:

    Το μέλος mavroula στις 03-03-2009 στις 22:34 έγραψε...

    ο γιωργης χριστοδουλου δεν ειχε αλλάξει ένα τραγουδι της βίσσυ;

    αφού τα δίνουν οι δημιουργοί, δεν μας πέφτει λόγος...

    μπορεί να τους αρέσει το αποτέλεσμα...


     

    Εφόσον εμείς είμαστε το κοινό και σε εμάς απευθύνονται ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ μας πέφτει λόγος..


    NikosRoman
    04.03.2009, 01:12

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-03-2009 στις 22:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mavroula στις 03-03-2009 στις 22:34 έγραψε...

    ο γιωργης χριστοδουλου δεν ειχε αλλάξει ένα τραγουδι της βίσσυ;

    αφού τα δίνουν οι δημιουργοί, δεν μας πέφτει λόγος...

    μπορεί να τους αρέσει το αποτέλεσμα...


     

    Εφόσον εμείς είμαστε το κοινό και σε εμάς απευθύνονται ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ μας πέφτει λόγος..



    Κανενας απολυτως λογος.Σου αρεσει ,το αγοραζεις.Δεν σου αρεσει ,οχι.Αν εχεις ψωνιο για δισκοκριτικη δουλεψε σε κανα περιοδικο και κανε την κριτικη σου.Σαν κοινο δεν εχεις δικαιωμα πουθενα στο τι αποφασιζουν οι δημιουργοι να κανουν για να προωθησουν την δουλεια τους.
    Μου αρεσει-Δεν μου αρεσει,Αγοραζω-Δεν αγοραζω,Συμφωνω -Δεν συμφωνω και μεχρι εκει.
    Ακριβως επειδη ειμαι κοινο μεχρι εκει μου πεφτει λογος.Τιποτε αλλο.Μην βγαζεται κακιες.


    NikosRoman
    04.03.2009, 01:18

    Παράθεση:

    Το μέλος tomicmta στις 03-03-2009 στις 02:11 έγραψε...

    Γιατί ''όπως παλιά''??? τι έκανε παλιά ο Καρράς 'με το'/'στο' εντεχνο? Κάτι μου διαφεύγει?



    Τραβα Θεσσαλονικη να σου πουνε,γιατι μαλλον τον γνωρισατε στα εμπορικα του τα τελευταια 15 χρονια.Ειναι για τουλαχιστον αλλα τοσα στο παλκο και οι πιο παλαιοι "εντεχνοι"τον εχουν σε τετοια εκτιμηση που ισως σε σοκαρει.Μην κρινετε απο τα λιγα που σας δινει η τηλεοραση και το ραδιοφωνο να ξερετε.


    tsibitos
    04.03.2009, 01:54

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 04-03-2009 στις 01:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-03-2009 στις 22:59 έγραψε...

     

     

    Εφόσον εμείς είμαστε το κοινό και σε εμάς απευθύνονται ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ μας πέφτει λόγος..



    Κανενας απολυτως λογος.Σου αρεσει ,το αγοραζεις.Δεν σου αρεσει ,οχι.Αν εχεις ψωνιο για δισκοκριτικη δουλεψε σε κανα περιοδικο και κανε την κριτικη σου.Σαν κοινο δεν εχεις δικαιωμα πουθενα στο τι αποφασιζουν οι δημιουργοι να κανουν για να προωθησουν την δουλεια τους.
    Μου αρεσει-Δεν μου αρεσει,Αγοραζω-Δεν αγοραζω,Συμφωνω -Δεν συμφωνω και μεχρι εκει.
    Ακριβως επειδη ειμαι κοινο μεχρι εκει μου πεφτει λογος.Τιποτε αλλο.Μην βγαζεται κακιες.



     

     

    Καταρχήν αν διάβασες ποιο πάνω είμαι ο πρώτος (και ο μοναδικός νομίζω) που είπα ότι μ'αρέσει ο Καρρας.(Οπότε αυτό περι κακίας είναι άκυρο.)

    Η(Οι) δισκοκριτική(οι) για μένα είναι τα αυτιά μου. Ακούνε και επιλέγουν. Ως ακροατές λοιπόν έχουμε το μεγάλο δικαίωμα να λέμε την γνώμη μας και να αγοράζουμε ή να απορίπτουμε ένα δίσκο.

    Εσύ δηλαδή αγοράζεις ένα δίσκο μόνο εάν διαβάσεις μια καλή δισκοκριτική;; Και αν το κάνεις δε μοιραζεσαι την άποψη σου γι αυτον;;

    Και για κλείσω! Πιστεύεις ότι λέγοντας την γνώμη μας εδώ κάνουμε κακό ή καλό στον π.χ Καρρα, Μάλαμα, Περίδη που θα τα διαβάσει (λέμε τώρα);; Πιστεύεις ότι οι καλλιτεχνες (δημιουργοί και τραγουδιστές) δεν θέλουν να παίρνουν μια σφυγμομέτρηση από το κοινό για το αν "αρέσει" ή όχι ο δίσκος τους;; Η νομίζεις ότι βλέπουν μόνο τα στημένα airplay lists των ραδιοφωνικών σταθμών και τους δείκτες των πωλήσεων; (που λόγω πειρατείας μπορεί να μην λένε και πολλά..)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 04-03-2009 01:56 ]


    tomicmta
    04.03.2009, 03:21

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 04-03-2009 στις 01:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tomicmta στις 03-03-2009 στις 02:11 έγραψε...

    Γιατί ''όπως παλιά''??? τι έκανε παλιά ο Καρράς 'με το'/'στο' εντεχνο? Κάτι μου διαφεύγει?



    Τραβα Θεσσαλονικη να σου πουνε,γιατι μαλλον τον γνωρισατε στα εμπορικα του τα τελευταια 15 χρονια.Ειναι για τουλαχιστον αλλα τοσα στο παλκο και οι πιο παλαιοι "εντεχνοι"τον εχουν σε τετοια εκτιμηση που ισως σε σοκαρει.Μην κρινετε απο τα λιγα που σας δινει η τηλεοραση και το ραδιοφωνο να ξερετε.

    Γι ' αυτό ρωτάω .. επιδή δεν ξέρω.. κάτι ιστορίες μου χουν πεί κάτι φίλοι απο 'πάνω' για το πώς ξεκίνησε (πουλώντας μόνος του τις κασέτες του-και δεν ξέρω και αν ισχύει-) , αλλα για Καρρα και έντεχνο δεν είχα ξανακούσει.. Αν μπορείς δώσε κάτι περισσότερο..

    Αναγκαστικά κρίνουμε απο τα λίγα που δίνει η τηλεόραση και το ράδιο.. Δεν μπορούμε να πιάνουμε τον καθένα και να τον ρωτάμε για το τι έκανε στην ζωή του..Ειδικά γιά κάποιον που δεν έχω και σε ιδιαίτερη μουσική υπόληψη λόγο των επιλογών του.. Ο καθένας φτιάχνει την εικόνα του όπως θέλει..


    NikosRoman
    04.03.2009, 09:57

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 04-03-2009 στις 01:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 04-03-2009 στις 01:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-03-2009 στις 22:59 έγραψε...

     

     

    Εφόσον εμείς είμαστε το κοινό και σε εμάς απευθύνονται ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ μας πέφτει λόγος..



    Κανενας απολυτως λογος.Σου αρεσει ,το αγοραζεις.Δεν σου αρεσει ,οχι.Αν εχεις ψωνιο για δισκοκριτικη δουλεψε σε κανα περιοδικο και κανε την κριτικη σου.Σαν κοινο δεν εχεις δικαιωμα πουθενα στο τι αποφασιζουν οι δημιουργοι να κανουν για να προωθησουν την δουλεια τους.
    Μου αρεσει-Δεν μου αρεσει,Αγοραζω-Δεν αγοραζω,Συμφωνω -Δεν συμφωνω και μεχρι εκει.
    Ακριβως επειδη ειμαι κοινο μεχρι εκει μου πεφτει λογος.Τιποτε αλλο.Μην βγαζεται κακιες.



     

     

    Καταρχήν αν διάβασες ποιο πάνω είμαι ο πρώτος (και ο μοναδικός νομίζω) που είπα ότι μ'αρέσει ο Καρρας.(Οπότε αυτό περι κακίας είναι άκυρο.)

    Η(Οι) δισκοκριτική(οι) για μένα είναι τα αυτιά μου. Ακούνε και επιλέγουν. Ως ακροατές λοιπόν έχουμε το μεγάλο δικαίωμα να λέμε την γνώμη μας και να αγοράζουμε ή να απορίπτουμε ένα δίσκο.

    Εσύ δηλαδή αγοράζεις ένα δίσκο μόνο εάν διαβάσεις μια καλή δισκοκριτική;; Και αν το κάνεις δε μοιραζεσαι την άποψη σου γι αυτον;;

    Και για κλείσω! Πιστεύεις ότι λέγοντας την γνώμη μας εδώ κάνουμε κακό ή καλό στον π.χ Καρρα, Μάλαμα, Περίδη που θα τα διαβάσει (λέμε τώρα);; Πιστεύεις ότι οι καλλιτεχνες (δημιουργοί και τραγουδιστές) δεν θέλουν να παίρνουν μια σφυγμομέτρηση από το κοινό για το αν "αρέσει" ή όχι ο δίσκος τους;; Η νομίζεις ότι βλέπουν μόνο τα στημένα airplay lists των ραδιοφωνικών σταθμών και τους δείκτες των πωλήσεων; (που λόγω πειρατείας μπορεί να μην λένε και πολλά..)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 04-03-2009 01:56 ]



    Εχεις δικιο γιατι δεν ειχα διαβασει και μπερδευτηκα με την κακια των πολλων.
    Συμφωνω με ολα τα αλλα.Και φαντασου οτι εγω δεν ακουω Καρρα.Δεν μηδενιζω ομως την ιστορια ενος καλλιτεχνη επειδη καποιοι εδω μεσα γουσταρουν.
    Ευχαριστω για την διευκρινιση.


    NikosRoman
    04.03.2009, 10:29

    Παράθεση:

    Το μέλος tomicmta στις 04-03-2009 στις 03:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 04-03-2009 στις 01:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tomicmta στις 03-03-2009 στις 02:11 έγραψε...

    Γιατί ''όπως παλιά''??? τι έκανε παλιά ο Καρράς 'με το'/'στο' εντεχνο? Κάτι μου διαφεύγει?



    Τραβα Θεσσαλονικη να σου πουνε,γιατι μαλλον τον γνωρισατε στα εμπορικα του τα τελευταια 15 χρονια.Ειναι για τουλαχιστον αλλα τοσα στο παλκο και οι πιο παλαιοι "εντεχνοι"τον εχουν σε τετοια εκτιμηση που ισως σε σοκαρει.Μην κρινετε απο τα λιγα που σας δινει η τηλεοραση και το ραδιοφωνο να ξερετε.

    Γι ' αυτό ρωτάω .. επιδή δεν ξέρω.. κάτι ιστορίες μου χουν πεί κάτι φίλοι απο 'πάνω' για το πώς ξεκίνησε (πουλώντας μόνος του τις κασέτες του-και δεν ξέρω και αν ισχύει-) , αλλα για Καρρα και έντεχνο δεν είχα ξανακούσει.. Αν μπορείς δώσε κάτι περισσότερο..

    Αναγκαστικά κρίνουμε απο τα λίγα που δίνει η τηλεόραση και το ράδιο.. Δεν μπορούμε να πιάνουμε τον καθένα και να τον ρωτάμε για το τι έκανε στην ζωή του..Ειδικά γιά κάποιον που δεν έχω και σε ιδιαίτερη μουσική υπόληψη λόγο των επιλογών του.. Ο καθένας φτιάχνει την εικόνα του όπως θέλει..



    Λιγα λογια.Μετραει περιπου 40 δισκογραφικες δουλειες.Βασικος συνθετης και στιχουργος ο Δημητρης Γεωργοπουλος αλλα και οι Πανος Φαλαρας,Κωστας Τριγωνης,Γιωργος Θεοφανους,Ευη ΔρουτσαΣπυρος Γιατρας.Μερικες απο συνεργασιες με Μαιρη Λιντα,Βικυ Μοσχολιου,Βοσκοπουλος,Τερζης.
    Δεν εχει σημασια αν σου αρεσουν ολοι οι πιο πανω του ελαφρολαικου.
    Σημασια εχει οτι ο καθενας εχει την δικη του ιστορια και δεν πρεπει να την ακυρωνουμε.
    Δεν μπορει μια δεδομενη πορεια ενος καλλιτεχνη,να την ακυρωνει κατι τοσο σχετικο οσο το γουστο του καθενος απο εμας.
    Και ξαναλεω.Εγω δεν ειμαι φαν του Καρρα.Αποδεχομαι αυτους που ειναι ομως.


    AATON
    22.03.2009, 20:23

    Νομίζω πως αδικείτε κατάφωρα τον Καρρά σαν καλλιτέχνη, και χρησιμοποιείτε όρους ανύπαρκτους και εφευρημένους τα τελευταία χρόνια, όπως "έντεχνο", "σκυλάδικο", οι οποίοι απαξιώνουν την ελληνική μουσική.
    Τι θα πεί ελαφρολαϊκό, παναλαφρολαϊκό, ασηκωτολαϊκό και σκυλοβαρυλαϊκό..;
    Τι κουταμάρες είναι αυτές;

    Εάν ο Καρράς ανήκει στο "σκυλάδικο", ο Καρβέλας πού ανήκει;
    Για Σαρμπέλ κάνετε σαν τρελλοί..
    Θεωρείτε τον Κηλαϊδόνη τραγουδιστή;
    Ο Τσαλίκης ή ο Κιάμος είναι τραγουδιστές;
    Ο Σφακιανάκης είναι φωνάρα; Για μένα όχι, τον θεωρώ, όπως και πάμπολλοι συνάδελφοι, άφωνο, άχρωμο, άοσμο και άγευστο. Δεν παύει όμως να έχει τραγουδίσει μοναδικά τραγούδια.

    και θα μπορούσα εδω να σας στήσω μια λίστα με ονόματα, που μερικοί ίσως επαναστατούσατε με κάποια ονόματα που θα έγραφα, μα δεν θα έπαυε να είναι η προσωπική μου γνώμη.

    Ο Καρράς, και το λέω γιατί είμαι τραγουδιστής και ζω απ' αυτό, μας δίνει "ψωμί" δεκαετίες τώρα, μαζί με τόσους άλλους τραγουδιστές. Για εμάς λοιπόν, που ζούμε απο το τραγούδι, είναι Θεός.
    Ποιός είπε πως δεν επιτρέπεται να τραγουδήσει τραγούδια, σαν του Περίδη; Επειδή έχει διαφορετική φωνή; Επειδή το αφτί μας τα συνήθισε με άλλες φωνές; Και; Τα είπε λάθος; Ελάτε τώρα, είπαμε να λέμε τη γνώμη μας, μα όχι να παριστάνουμε τους κριτές των άλλων, με τόση ευκολία και καθόλου η σχεδόν καθόλου γνώσεις.

    Εγώ θα του πω ένα μεγάλο μπράβο και μόνο που τόλμησε να ξεθάψει αυτά τα μοναδικά τραγούδια, γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα, θαμμένα ήταν ως τώρα.
    Εάν τα ξέθαβε δηλαδή κάποιος άλλος ή άλλη που εσείς αποθεώνετε σαν καλλιτέχνη, τότε καλά θα έκανε, απλά, μόνο όχι ο Καρράς; Αυτό νομίζω πάει αλλού..
    Όταν τα πρωτοείπαν οι δημιουργοί τους, ακούστηκαν για μια περίοδο και μετά ξεχάστηκαν.
    Τα ξαναδίνει ζωή λοιπόν, και του τη λέτε; Νόμιζα πως αγαπούσατε τα τραγούδια αυτά...

    Καλή σας μέρα απο Τορόντο

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AATON στις 22-03-2009 20:34 ]