ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.816 μέλη

    Πολύ τρίξιμο ρε παιδιά στην Washburn. Τι μπορώ να κάνω?

    kynegeiros
    21.03.2009, 23:32

    Γειά σας. Είμαι ο Σάκης και είμαι από την Θεσσαλονίκη. Πριν 17 μήνες (όταν δηλαδή ξεκίνησαν και τα παιδιά μου) πρωτοέπιασα κιθάρα τώρα στα 46 μου. Ξεκίνησα με μια κλασσική φτηνιάρα και σιγά σιγά προχώρησα αρκετά. Πριν περίπου 20 μέρες αγόρασα μια Washburn D 10 SCE N ηλεκτρακουστική. Αλλά πέφτει πολύ τρίξιμο ρε παιδιά. Για να μην τρίζει σπάω τα δάκτυλά μου από την πίεση που πρέπει να ασκώ στις χορδές. Ό γιός μου έχει μια YAMAHA ηλεκτρακουστική η οποία μου φαίνεται πολύ πιο μαλακιά. Γιατί να συμβαίνει αυτό?με την YAMAHA παίζω πολύ άνετα και καθαρά και χωρίς να πιέζω πολύ τις χορδές. Επίσης συχνά με την Washburn τα δάκτυλά μου γλιστράνε από τις χορδές και πέφτουν στο ενδιάμεσο και θα μου καταστρέψει τα νεύρα στο τέλος. Και να φανταστείτε πως την πήρα γιατί εγραφε παντού οτι είναι ιδιαιτέρως ευκολόπαιχτη. Έχει κανένας φίλος καμμιά ιδές για κάποια λύση? Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.


    Cobra
    22.03.2009, 02:35

    Φίλε, το πιο πιθανό έτσι πως τα περιγράφεις είναι να έχει σκευρώσει το μπράτσο της κιθάρας σου. Μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου αυτό με τον εξής τρόπο. Πάτα το 12ο τάστο της κάθε χορδής ξεχωριστά και ενώ το έχεις πατημένο σήκωσε το όργανο στο ύψος των ματιών σου. Αν η χορδή στην οποία πατάς έχει κατά μήκος της διαφορετική απόσταση από το μπράτσο, τότε είναι σκεύρωμα. Γενικά από το 1ο μέχρι και το 12ο τάστο η χορδή πρέπει να έχει ίση απόσταση από το μπράτσο. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ. Αν το μπράτσο σου είναι ΟΚ, τότε πάνε την κιθάρα σε έναν μάστορα της προκοπής για να τσεκάρει τα κλειδιά της. Επίσης μία αλλαγή χορδών δεν θα έβλαπτε.


    kynegeiros
    22.03.2009, 10:16

    Λοιπόν φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση. Έλεγξα όπως μου είπες με το 12ο τάστο και οι χορδές φαίνονται να απέχουν το ίδιο από το μπράτσο. Βέβαια αυτό με το δικό μου μάτι που δεν εχω και πείρα καθόλου. Με γυμνό μάτι πάντως δεν δείχνει να διαφέρει σε απόσταση αποό το μπράτσο καμμία χορδή. Στο 11ο μόνο τάστο πλησιάζουν όλες αρκετά αλλά απο απλή φυσική και μόνον αυτό δείχνει φυσιολογικό αφού βρίσκεται πολύ κοντα στο τάστο που πατάω. Μπορεί όντως να είναι θέμα χορδών? Υπάρχουν σκληρότερες και μαλακότερες χορδες? δεν το γνωρίζω καθόλου. Και πως μπορώ να το ελέγξω αυτό? Έχω αγοράσει κάτι χορδές MARTIN πριν λίγο καιρό από τον ΤΗΟΜΑΝΝ αλλά δεν γνωρίζω αν είναι μαλακές ή σκληρές. Θα δώ κάτι νούμερα που γράφουν επάνω στη συσκευασία και θα επανέλθω. Όσο για τα κλειδιά και για τον τεχνικό της προκοπής...που θα τον βρώ και πως θα ξέρω αν κάποιος είναι της προκοπής ή όχι? Από που είσαι εσύ? Από Νεάπολη λες....εννοείς Θεσσαλονίκης? αν ναι.....γνωρίζεις εσύ κάποιον αξιόπιστο τεχνικό?


    kynegeiros
    22.03.2009, 22:54

    Λοιπόν φίλε επανέρχομαι. Διαθέτω δυο σετ χορδων MARTIN Bronze 80/20. Το ένα σε κόκκινη συσκευασία και το άλλο σε πράσινη. Το ένα γράφει light 12-54 και το άλλο extra light 10-47. Δεν έχω ιδέα τι σημαίνουν αυτά. Υποθέτω πως ίσως έχει να κάνει με το πάχος της χορδής. Πάντως η αλήθεια είναι πως στο 11ο τάστο η χορδή πλησιάζει αρκετά κοντα στο ......αλήθεια πως λένε εκείνο το μεταλλικό κάθετο μαχαίρι πάνω στο οποίο απομονώνει η χορδή με το πάτημα? Βέβαια δεν ξέρω και τι χορδές φοράει η washburn από την μάνα της. Λες να είναι εκεί το πρόβλημα? Μακάρι να είναι έτσι.


    delta66
    23.03.2009, 03:53

    Αμα σου αρεσει η κιθαρα του γιου ... παρτηνε.

    Εσυ την πληρωσες ετσι κι αλλιως {#emotions_dlg.biggrin}


    yiannisyiannis
    24.03.2009, 09:49

    Σάκη το πιο πιθανό είναι ότι η κιθάρα σου είναι ελαττωματική. Ή αίσθηση της ταστιέρας ελάχιστα θα βελτιωθεί αν αλλάξεις χορδές και πάλι αυτό δεν είναι σίγουρο. Την αγόρασες από κάποιο κατάστημα της Θεσ/νίκης ή μέσω διαδικτύου; Κατά τη γνώμη μου, αξιόπιστους τεχνικούς και service μουσικών οργάνων έχει το κατάστημα του Ριχάρδου επί της Παπαναστασίου.

    http://www.rihardos.gr/

     


    kynegeiros
    24.03.2009, 15:44

    To κατάστημα αυτό το ξέρω. Αλλά έχει δυο το ένα απέναντι από το άλλο. Εσύ ποιό από τα δύο εννοείς? Την κιθάρα την πήρα από την Αγγλία μέσω διαδικτύου. Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο ελατωματική? Αν την έβλεπες θα το καταλάβαινες?


    yiannisyiannis
    26.03.2009, 09:52

    Εγώ πήγαινα στο πάνω κατάστημα, που είναι το παλιότερο. Υποθέτω πως το ίδιο είναι σ' όποιο από τα δυο κι αν πας. Ελαττωματική εννοώ ότι είτε είναι σκεβρωμένη, είτε έχει εκ κατασκευής σκληρή ταστιέρα. Αν κάποιος έμπειρος κιθαρίστας την δοκιμάσει, θα διαγνώσει σίγουρα το πρόβλημα.


    odis13
    26.03.2009, 16:13

    Λοιπον η κιθαρα σου μαλλον θελει απλα ενα set up. Οχι μαλλον, θελει ενα set up. Η κιθαρα σου τωρα ειναι με ενα υποτιποδες set up που της εκανε ο κορεατης στο εργοστασιο και το οποιο εχει παει περιπατο (η κιθαρα σου περασε μηνες κλεισμενη σε καποιο κοντεινερ στα εγκατα ενος πλοιοιυ, σε αποθηκες λιμανιων, σε αποθηκες μαγαζιων, σε καροτσες φορτηγων κλπ μεχρι να φτασει στα χερια σου ) λογω μεταφορας, αλλαγων κλιματολογικων συνθηκων οπως υγρασια κλπ.

    Τα τασταρισματα πιθανοτατα προερχονται απο το κακο αυτο set up. Το μανικι πιθανοτατα εχει παρει λιγο (σκευρωσει οπως ειπαν και οι προηγουμενοι) πραγμα που διορθωνεται πολυ ευκολα με το truss rod. ΟΜΩΣ προσοχη καθοτι αν κανεις λαθος μπορεις να καταστρεψεις την κιθαρα. Για αυτο το λογο πηγαινε την για set up, να σου φτιαξουν το μανικι και οτι αλλο χρειαζεται.

    Πιθανον επισης να σου δημιουργει καποια προβληματα το nut το οποιο μερικες φορες ειναι κακοκομμενο σε φτηνα οργανα. Αν παρατηρησεις και στο μελλον προβλημα, αν ξεκουρδιζεται η κιθαρα και σου το προτεινει και μαστορας αξιζει να το αλλαξεις με ενα κοκκαλινο, δεν ειναι και κανενα μεγαλο κοστος.

    Αλλη αιτια τασταρισματος ειναι κακοβαλμενα ταστα. Στην κιθαρα σου πιθανον δε θα ειναι και τοσο καλα βαλμενα, αλλα βεβαια οχι σε σημειο που να σου προκαλουν τα προβληματα που αναφερεις. Δηλαδη μη σε απασχολουν τα ταστα.

     

    Αυτο που θελει η κιθαρα ειναι ενα set up. Λογικο ειναι να παιζει πολυ δυσκολα και με τριξιματα οπως βγηκε απο την κουτα.

    Τα δυο μαγαζια του Ριχαρδου ειναι η ιδια επιχειρηση, το ιδιο ειναι οπου και αν πας. Επισης πολλοι καλλοι τεχνιτες ειναι ο Παναγιωτης Λαμπης, ο τεχνιτης στο Ζαχο και ο Τσελιος. Πηγαινε ρωτα για τιμες, εχε και την κιθαρα μαζι σου να την δουν.

     

     

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 26-03-2009 στις 09:52 έγραψε...

    είτε έχει εκ κατασκευής σκληρή ταστιέρα.

     

    Ταστιερα ειναι το φιλετο ξυλου πανω στο οποιο ειναι "χωμενα" τα ταστα, αλλα φανταζομαι το ξερεις. Αν εννοεις οτι ειναι δυσκολοπαικτη, αυτο σε καθε μα καθε κιθαρα εξαρταται κατα 90% απο το setup και οχι τοσο απο την κατασκευη της κιθαρας.


    guitarteacher
    26.03.2009, 16:16

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum,

    Φίλτατε kynegeiros - Σάκη,

    Αναφορικά με το θέμα "τριξίματος - σκληρότητας" της κιθάρας σου, να ξέρεις ότι γενικά οι Washburn Ακουστικές δεν φημίζονται για το "soft" του πράγματος...

    Με τα χρήματα που διέθεσες, (περίπου 280 euros), θα μπορούσες να πάρεις μια ωραιότατη Ovation ή Takamine...

    Anyway, εφόσον η κιθάρα δεν έχει "πάρει" στο μπράτσο, θα σου πρότεινα,(όπως σε συμβούλεψαν και οι προλαλλήσαντες...), να επισκεφθείς ένα εξειδικευμένο κατάστημα service και να αλλάξεις το "σετάρισμα", (βλ. χορδές, ύψος καβαλάρη κτλ...), μήπως και καταφέρεις να την "μαλακώσεις" λίγο...μήν προσμένεις όμως τεράστια διαφορά.

    Πάντως, άν θέλεις την γνώμη μου, όργανο δεν αγοράζεις "εξ αποστάσεως"...έστω και άν γλυτώνεις λίγα euros...Πρώτα δοκιμάζεις και μετά αγοράζεις{#emotions_dlg.oops}

    Αυτά τα ολίγα,

    Φιλικά,

    Π.Σ.

     

     

     


    kynegeiros
    26.03.2009, 22:25

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Καταλαβαίνετε πιστεύω πως είναι να είσαι τυφλός, κουφός, κι άπειρος σε μια ξένη πόλη. Κάπως έτσι νιώθω κι εγώ με τις κιθάρες. Ο φίλος GuitarTeacher πιστεύω πως έχει δίκιο για την επιλογή της κιθάρας αλλά τόλμησα να την παραγγείλω από Αγγλία επειδή 1) η τιμή της ήταν αρκετά προσιτή (συνολικά 200 € ενώ ο THOMANN την δίνει 315 €) και 2) για να μπορέσω να πάρω κιθάρα με δικό μου κριτήριο επιλογής φοβάμαι πως (αν κάποτε γίνει) θα πρέπει να περάσουν πολλά χρονια για να μάθω.

    Να αναφέρω επίσης και αυτό: Χτες έγραψα σε κάποιον κ. Οικονομάκη Πάνο που έχει επιχείρηση επισκευής μουσικών οργάνων στην Αθήνα και ο άνθρωπος μου απάντησε σήμερα και μου είπε αυτό ακριβώς που είπατε κι εσείς όλοι. Πως δηλαδή η κιθάρα μου θέλει απλά ένα set up. Αυτό με χαροποίησε διότι φοβήθηκα μήπως ήταν κάτι ανεπανόρθωτο.

    Πολύ ενδιαφέροντα επίσης βρίσκω τα όσα αναφέρει ο φίλος odis13. Θα πάω λοιπόν για σετάρισμα της κιθάρας σε κάποιον τεχνικό και ελπίζω να βελτιωθεί το πράγμα. Αλήθεια φίλε odis13 είσαι 18 χρονών και από την Καλαμαριά? Η γραφή σου παραπέμπει σε πιό ώριμο άτομο. Για να ακριβολογώ δεν έχω συναντήσει πολλούς δεκαοκτάχρονους που δεν κάνουν ορθογραφικά, γραμματικά, εννοιολογικά και συντακτικά λάθη. Κι εγώ Καλαμαριά μένω.


    kynegeiros
    26.03.2009, 22:32

    ίσως επιλέξω τον Ριχάρδο όπως είπε κι ο φίλος Yannisyannis αφού η εργασία μου είναι μόλις 150 μέτρα μακριά. Εργάζομαι στα Κεντρικά Γραφεία του Ο.Α.Σ.Θ. Παπαναστασίου με Μπότσαρη. Όσο για τον κ. ΛΑΜΠΗ Παναγιώτη έχω ακούσει πολλά καλά λόγια κι από άλλους κι ένα μόνον δυσάρεστο σχόλιο από κάποιον. ΄

    Το δυσάρεστο είναι πως με όλα αυτά και με την ίωση που με έχει καταστρέψει εδώ και δύο μέρες έχω παρατήσει την κιθάρα και το γεγονός με θλίβει. Ίσως πιάσω σε λίγο λίγες συγχορδίες να κινηθούν τα δάκτυλα?

    Να υποθέσω πως εσείς όλοι παιδιά είστε κιθαριστές?


    odis13
    26.03.2009, 22:59

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 26-03-2009 στις 22:25 έγραψε...

    Να αναφέρω επίσης και αυτό: Χτες έγραψα σε κάποιον κ. Οικονομάκη Πάνο που έχει επιχείρηση επισκευής μουσικών οργάνων στην Αθήνα και ο άνθρωπος μου απάντησε σήμερα και μου είπε αυτό ακριβώς που είπατε κι εσείς όλοι. Πως δηλαδή η κιθάρα μου θέλει απλά ένα set up. Αυτό με χαροποίησε διότι φοβήθηκα μήπως ήταν κάτι ανεπανόρθωτο.

    Πολύ ενδιαφέροντα επίσης βρίσκω τα όσα αναφέρει ο φίλος odis13. Θα πάω λοιπόν για σετάρισμα της κιθάρας σε κάποιον τεχνικό και ελπίζω να βελτιωθεί το πράγμα. Αλήθεια φίλε odis13 είσαι 18 χρονών και από την Καλαμαριά? Η γραφή σου παραπέμπει σε πιό ώριμο άτομο. Για να ακριβολογώ δεν έχω συναντήσει πολλούς δεκαοκτάχρονους που δεν κάνουν ορθογραφικά, γραμματικά, εννοιολογικά και συντακτικά λάθη. Κι εγώ Καλαμαριά μένω.



     

     

     

    Eυχαριστω για τα καλα σου λόγια...να πω την αληθεια (και ας ακουστει καπως, δε με πειραζει) ο τροπος που σκεφτομαι, συμπεριφερομαι, γραφω, μιλαω, η μουσικη που ακουω/παιζω ισως απεχει καπως απο το μεσο 18χρονο.Απο Καλαμαρια ειμαι, αν και σπουδαζω Αγγλια. Τωρα βεβαια εχω γυρισει για διακοπες, βρισκομαι ακομα εδω.

     

    Ο Πανος Οικονομακης ειναι πολυ καλος τεχνιτης, αλλα α) βρισκεται Αθηνα οπως ξερεις β) ειναι (κατα τη γνωμη μου αλλα και αρκετων αλλων) ακριβος. Σου εγραψα για μερικους τεχνιτες, αν δε ξερεις που ειναι ο καθενας μπορω να σου δωσω τηλεφωνα κλπ. Αν ο ριχαρδος ειναι κοντα στη δουλεια σου και βολευει πηγαινε σε αυτον. Προσωπικα δεν εχω παει καμια κιθαρα μου εκει, ουτε κανενος γνωστου μου αλλα ειναι σχετικα γνωστο μαγαζι, θελω να πιστευω οτι ενα modest set up σε μια ακουστικη θα μπορουν να κανουν.

     

     

    Κατι αλλο, σχετικα με τις χορδες που εχεις. Τα νουμερα ειναι το διαμετρημα των χορδων. Συνηθως χρησιμοποιουμε το μεγεθος της λεπτοτερης για να καταταξουμε τα σετ. Στην ηλεκτρικη συνηθιζονται περισσοτερο 9ες και 10ες, υπαρχουν μερικοι βεβαια που χρησιμοποιουν λεπτοτερες 8ρες (Zappa, Iommi χ) και διαδεδομενες ειναι και οι 11αρες. Υπαρχουν και ακομα πιο βαριες, πχ ο SRV επαιζε με 13αρες.

     

    Στην ακουστικη βαζουμε συνηθως πιο χοντρες, με τις 11ρες-12ρες να ειναι το standard. Βεβαια μπορεις να βαλεις και κατι ακομα πιο χοντρο, μπορεις να βαλεις και 10ρες (αν και ακουστικη με 10ρες ακουγεται λιγο τενεκες imho). Για να καταλαβεις, το σετακι 12ρες που εχεις για ακουστικη λεει πανω light, αν ηταν δωδεκαρες για ηλεκτρικη θα ελεγε extra heavy ή κατι τετοιο.

    Υπαρχουν και υβριδικα σετ, πχ 9μισαρες ή σετ που τα καντινια ειναι 9ρες και τα μπασα 10ρες (παραδειγμα).

     

    Συνηθως χοντροτερες (και αρα και σκληροτερες) χορδες επιτρεπουν σχετικα χαμηλοτερο action χωρις τριξιματα.


    kynegeiros
    26.03.2009, 23:47

    Μπράβο φίλε odis13 να συνεχίσεις τις σπουδές σου και να τις ολοκληρώσεις με το καλό και να κάνεις αυτό που αγαπάς.

    Τώρα όσον αφορά τις χορδές εγώ διαθέτω δύο σετ χορδών MARTIN ένα light 12-54 και το άλλο extra light 10-47. Έχω επίσης δύο σετ ακόμη φτηνιάρικα Harley Benton  (του THOMANN) που είναι 12-53. Δεν μπορώ να γνωρίζω όμως τι ακριβώς χορδές φοράει η WASHBURN από το εργοστάσιο.

    Τώρα για τους τεχνικούς είναι αλήθεια πως το γεγονός οτι ο Ριχάρδος είναι πολύ κοντά μου πιθανόν παίζει μεγάλο ρόλο αλλά κι ο άλλος ο Παναγιώτης ΛΑΜΠΗΣ με ενδιαφέρει γιατί άκουσα καλά λόγια. Που βρίσκεται αυτός όμως? Αν είχες κανένα τηλέφωνο του θα με βοηθούσε.

     

    Αλήθεια τι σπουδάζεις.......και πως σε λένε φίλε μου?

    κι επίσης τι μουσική ακούς?

    Εγώ πάντως πριν από 29 χρόνια οταν ήμουν στην ηλικία σου ήμουν ιδιαιτέρως ανώριμος παρ' ότι ορθογράφος. (και μην φανταστείς πως άλλαξα και πολύ από τότε{#emotions_dlg.yes})

    Πάντως τον Μάιο θα πάω στους AC-DC με την 16χρονη κόρη μου.

     


    guitarteacher
    27.03.2009, 01:58

    Φίλτατε kynegeiros "σε πάω"!!!

    ...και εγώ πρώτα ο Θεός, στα 46 μου θα έχω 18 χρονών γιό!!!Τώρα είναι μικούλης ακόμα και κάνει {#emotions_dlg.sleep1}νωρίς..!

    ...λές να παίζουν οι AC/DC ακόμα τότε..?

    {#emotions_dlg.rockon}

    Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς,

     


    kynegeiros
    27.03.2009, 21:05

    Φίλε κιθαροδιδάσκαλε μου θύμισες τον Χριστόδουλο....{#emotions_dlg.happycrazy} με αυτό το 'σε πάω"..Smile

     

    Λοιπόν να είναι γερός ο γιός σου να μεγαλώσει και να τον πάρεις και να πάτε παρέα σε μια συναυλία εύχομαι . Τώρα αν θα είναι οι AC/DC ή κάποιο άλλο συγκρότημα δεν ξέρω αλλά δεν έχει και πολλή σημασία. Σημασία έχει η διάθεση και η ωριμότης ούτως ώστε τον χρόνο να τον ξοδεύουμε επενδύοντας στα καλύτερα. αν θέλεις ένα παράδειγμα θα σου στείλω κάτι να μου πεις την άποψή σου.

     

    όσο για την κιθάρα πήρα τηλέφωνο σε κάποιον τεχνικό που μου συνεστήθη και ήδη κανόνισα ραντεβού για αρχική ρύθμιση κι ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά.

    Είσαι στ' αλήθεια κιθαροδιδάσκαλος? Αν ναι κι ήμουν κοντά σου θα σου ζητούσα να με βοηθήσεις να μάθω κι εγώ λίγο που το' χω μεράκι. Αν είχα κάποιον να με σπρώξει πιστεύω πως θα έκανα καλύτερα βήματα. Για παράδειγμα (το'χω ξαναπεί?)  πως όταν παίζω με τον κουμπάρο μου (που είναι μεν μπουζουξής επαγγελματίας αλλά όταν τον βλέπω με την κιθάρα εκστασιαζομαι) νιώθω να με τραβάει κι εμένα. Δεν ξέρω αν μπόρεσα να γίνω κατανοητός φίλε μου.

    Δεν έχω και πολύ χρόνο βλέπεις μπροστά μου και βιάζομαι να τον επενδύσω.

    Προσπάθησα να στέίλω κάτι σε επισύναψη και δεν μπόρεσα διότι είναι μεγαλύτερο από 150 Kb.

    δώσε μου μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου να στο στείλω. Πιστεύω πως θα σου αρέσει.

    Σάκης


    kynegeiros
    27.03.2009, 22:18

    Φίλε κιθαροδιδάσκαλε ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη αν μου επιτρέπεις.

    στην σελίδα αυτή: http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTIwMzM4MjUz&i=132

    βλέπω μια συγχορδία Φα με ένα μηδενικό σαν δείκτης επάνω δεξιά.

    Πως μπορώ να την πιάσω άραγε? και πως λέγεται η συγκεκριμμένη συγχορδία?

    μπορείς να βοηθήσεις λιγάκι?

    σε προειδοποιώ όμως πως αν το κάνεις μπορεί να το μετανιώσεις γιατί μπορεί να σε ξαναενοχλήσω για τέτοια θέματα....{#emotions_dlg.blush}

    ευχαριστώ

    Σάκης


    odis13
    27.03.2009, 22:37

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 27-03-2009 στις 22:18 έγραψε...

    Φίλε κιθαροδιδάσκαλε ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη αν μου επιτρέπεις.

    στην σελίδα αυτή: http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTIwMzM4MjUz&i=132

    βλέπω μια συγχορδία Φα με ένα μηδενικό σαν δείκτης επάνω δεξιά.

    Πως μπορώ να την πιάσω άραγε? και πως λέγεται η συγκεκριμμένη συγχορδία?

    μπορείς να βοηθήσεις λιγάκι?

    σε προειδοποιώ όμως πως αν το κάνεις μπορεί να το μετανιώσεις γιατί μπορεί να σε ξαναενοχλήσω για τέτοια θέματα....{#emotions_dlg.blush}

    ευχαριστώ

    Σάκης



     

     

    Δεν μπορεσα να ανοιξω το λινκ για να δω ακριβως τι εννοεις αλλα αν καταλαβα καλα προκειται για half diminished συγχορδια, αν ψαξεις στο νετ θα βρεις πολλους και διαφορους δαχτυλισμους.


    delta66
    27.03.2009, 22:46


    Fdim  

    E||--4----||
    B||--3----||
    G||--4----||
    D||--3----||
    A||-------||
    E||-------||


    -----------------
    SpyrosDelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 27-03-2009 22:47 ]


    kynegeiros
    27.03.2009, 23:12

    Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Είναι δηλαδή αν κατάλαβα καλά αυτό που οι γνωρίζοντες το λένε   ΦΑ ντιμινουιτα. Κατάλαβα και πως παίζεται. Την χρησιμοποιώ (εάν ενθυμούμαι καλώς) και σε κάποιο άλλο τραγούδι στην ...."Κίτρινη Πόλη"  ανάμεσα στο Ρε μινόρε και στο Μι ματζόρε. Δεν πιάνεται ιδιαίτερα δύσκολα. Εκείνη που με "καταστρέφει" κάθε φορά είναι η D#. Προσπαθώ να την πιάσω και ακόμη δεν το έχω καταφέρει. Με δυσκολεύει επίσης πολύ η B και η C# αλλά τέλος πάντων αυτές τις παλεύω. Η Ρε δίεση είναι το Βατερλώ μου.

    Τέλος πάντων να είστε  καλά .

    odis13 είσαι καλά?

    delta66 είναι η φωτογραφία σου αυτό που βλέπω εδώ κάτω από το user name σου?