ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.886 μέλη

    Πολύ τρίξιμο ρε παιδιά στην Washburn. Τι μπορώ να κάνω?

    delta66
    27.03.2009, 23:15

    Παράθεση:

    ....delta66 είναι η φωτογραφία σου αυτό που βλέπω εδώ κάτω από το user name σου?

    Οχι αυτη ειναι >>>> {#emotions_dlg.tt2}

     

    χεχε


    kynegeiros
    27.03.2009, 23:32

    Delta δεν νομίζω οτι απαιτείται να έχει κανείς ιδιαίτερη σοφία για να αντιληφθεί πως έγινες κατανοητός.{#emotions_dlg.blink}


    odis13
    28.03.2009, 10:18

    Εγω αν ειμαι καλα? Μια χαρα ειμαι Σακη, ευχαριστω. Πριν ελεγα οτι δε μου ανοιγε το λινκ που εστειλες, δε ξερω γιατι μου εβγαζε κατι user error. Τελικα απο οτι ειδε και ο Delta ειναι diminished και οχι half diminished.

    Να κανω μια προταση (δε ξερω αν το εχεις κανει ηδη)? Αρχισε να μαθαινεις moveable shapes. Απο οτι ειδα ηδη ξερεις μερικα τετοια shapes (ειδα καπου ενα μπαρε πχ). Αυτες ειναι συγχοδιες ενος τυπου (πχ ας πουμε ματζορε) που εχουν το root τους σε μια συγκεκριμενη χορδη (πχ την μι μπασα). Κρατωντας το ιδιο σχημα αλλα μετακινοντας το πανω κατω στην ταστιερα μπορεις να βγαλεις ολες τις συγχορδιες αυτου του τυπου. Πχ αν εχεις πιασει τη γνωστη ματζορε με μπαρε στο 5 ταστο εχεις μια Λα ματζορε (το root ειναι στην μι μπασα, οποτε 5 ταστο στη μι μπασο=Λα). Αν πας ενα ταστο πιο κατω εχεις Λα#, αλλο ενα πιο κατω εχεις Σι κλπ κλπ.

    Αν μαθεις λοιπον μερικα τετοια σχηματα με root στην 5η και 6η χορδη και μαθεις και που βρισκονται οι νοτες στις χορδες αυτες θα εχεις στη διαθεση σου μια μεγαλη πληθωρα τροπων να παιξεις μια α συγχορδια. Ετσι, αναλογα και με το τι ειναι η προηγουμενη/επομενη συγχορδια σε ενα τραγουδι μπορεις να επιλεξεις τον τροπο που θα παιξεις την παρουσα συγχορδια χωρις να μετακινηθεις πολυ στην ταστιερα, μετακινωντας οσο λιγοτερα δαχτυλα γινεται κλπ.

     

     

     

    Υ.Γ. Δελτα φιλε μου που χαθηκες? Καιρο εχουμε να τα πουμε.

     

     


    -----------------
    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 28-03-2009 10:19 ]


    kynegeiros
    28.03.2009, 10:55

     

     

    Odis 13 καλημέρα!!

    Διάβασα αυτά που έγραψες...  {#emotions_dlg.wacko}

    μου θύμησες αυτό:
    https://www.youtube.com/watch?v=vqdwH4viJu4Link

    >

     

    δεν ξέρω αν θυμάσαι την συγκεκριμμένη διαφήμισηSmile

    Από αυτά όλα που είπες είναι αμφίβολο αν κατάλαβα ένα δυο πραγματάκια.

    Μήπως υπερεκτιμάς τις γνώσεις μου φίλε μου?

    Πάντως με χαρά θα μάθαινα κάποια πράγματα αν μπορούσα κι αν μπορούσες να μου τα δώσεις σε πιο απλά ελληνικά για ανίδεους όπως εγώ.

    Αν θα είσαι εδώ την εβδομάδα πριν την Μεγάλη Εβδομάδα...έλα να γνωριστούμε στο ωδείο BOLERO όπου ο γιός μου θα παίξει κιθάρα μαζί με τους άλλους μαθητευομένους. Θα σε ειδοποιήσω αν θέλεις.

    Πάντως την ντιμινουιτα αυτήν που μου εξήγησε ο φίλος delta την κατάλαβα και ήδη μάλιστα την ήξερα από κάποιο τραγούδι που προανέφερα αλλά ως άσχετος δεν εγνώριζα να την αναγνωρίζω στην γραφή της.

    Αυτά λοιπόν φίλε μου.  Ελπίζω να τα πουμε συντομα

     


    delta66
    28.03.2009, 10:57

    Καλα ειμαι Οδυσσεα, το ιδιο ευχομαι και για σενα.

    Δουλιτσες ειχα, συν στουντιο, μαθηματα, τρεξιματακι ξερεις.

     

    Λοιπον αυτο με τα "μετακινουμενα σχηματα" που ειπες ειναι ολο το μυστικο για να μαθει κανεις ολες τις συγχορδιες χωρις να ανοιξει εκεινα τα γνωστα γελοια βιβλια "100.000 ακκορντα για να μαθετε".

    Απλα μαθαινεις οσες περισσοτερες συγχορδιες μπορεις στην πρωτη θεση (open chords) και μαθαινωντας ταυτοχρονο ποια ειναι η ριζα-root-τονικη του καθενος, ξερεις και ολα τα αλλα σε ολη τη ταστιερα της κιθαρας, απλα μετακινωντας τα open chords και χρησιμοποιωντας μπαρε για τις κενες χορδες.


    -----------------
    SpyrosDelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 28-03-2009 10:59 ]


    odis13
    28.03.2009, 14:49

    Σακη δεν ειναι τιποτα δυσκολο, πιστευω αν σου δειξει καποιος θα καταλαβεις τι εννοω. Γραπτα ισως ειναι λιγο δυσκολο να στο εξηγησω. Πολλα απο αυτα που σου ειπα τα ξερεις ηδη, ακομα και αν δε τα γνωριζεις ως ονοματα. Πχ δε ξερω αν γνωριζεις τι ειναι το μπαρε...ε το χρησιμοποιεις παντως. Ειναι πολυ πιο ευκολο αν εχω κιθαρα μπροστα μου και σου δειξω.

    Αυτο που αξιζει να κανεις σε πρωτη φαση ειναι να μαθεις τις νοτες στη Μι μπασα. Ανοικτη Μι, πρωτο ταστο Φα, δευτερο Φα#, τριτο Σολ, τεταρτο Σολ# κλπ κλπ. Θυμισου οτι οι νοτες πανε Ντο-Ντο#-Ρε-Ρε#-Μι-Φα-Φα#-Σολ-Σολ#-Λα-Λα#-Σι-Ντο. Αυτες λοιπον ειναι οι νοτες που υπαρχουν στη δυτικη μουσικη. Οι νοτες Ντο ρε μι φα σολ λα σι απεχουν μεταξυ τους 1 τονο οπως λεμε εκτος απο την φα που απεχει μισο τονο (ημιτονιο) απο την μι και την ντο που απεχει παλι μισο τονο απο την σι.

    Επειδη λοιπον η αποσταση μεταξυ (πχ) του Ντο και του Ρε ειναι ενας τονος εχουμε δημιουργησει την Ντο#/Ρεb ωστε να καθεται αναμεσα τους και να απεχει μισο τονο απο Ντο και ρε. Αναμεσα σε μι-φα και σι-ντο δεν εχουμε κατι αλλο καθως απεχουν ηδη ενα ημιτονιο.

    Αυτη η αποσταση λοιπον, το ημιτονιο στην κιθαρα μεταφραζεται ως 1 ταστο. Οποτε εχουμε ανοικτη Μι, πρωτο ταστο Φα, δευτερο Φα#, τριτο Σολ, τεταρτο Σολ# κλπ κλπ.

     

    Μπορεις βεβαια απλα να μαθεις εκει ειναι η ταδε εκει η ταδε απλα τωρα προσπαθησα να σου τα εξηγησω ωστε να μπορεις να βρισκεις και μονος σου τις νοτες στις διαφορες χορδες με λιγη εξασκηση, πραγμα πολυ πολυ πιο χρησιμο απο το να παπαγαλησεις τις νοτες στην ταστιερα.

     

    Πιθανοτατα θα ειμαι εδω την αλλη βδομαδα. Στειλε μου ενα μηνυμα για την εκδηλωση στο Bolero και θα προσπαθησω να περασω.


    kynegeiros
    28.03.2009, 15:07

    Οχι εντάξει!! Το μπαρέ ξέρω τι είναι. και επίσης ξέρω όλες τις νότες της μι μπάσας χορδής. Τουλάχιστον όσες μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ κατά κόρον. Και αυτό μεταφράζεται μέχρι την Σι. Απο κει και πιο κάτω δεν παίζω ποτέ. Αυτά τα ξέρω. Ξέρω και όλες τις πιο γνωστές συγχορδίες και μάλιστα μερικές σε δυο θέσεις πχ Λα μινόρε,  Ρε μινόρε,  Λα δίεση κλπ. Αυτά τα πάω αρκετά καλά τηρουμένων των αναλογιών βέβαια. Γνωρίζω και την κλιμάκωση των τόνων και των ημιτονίων. Να φανταστείς πως μπορώ να κάνω και μετατονισμό χωρίς το εργαλείο του kithara.vu αλλά από μόνος μου (αλλά χρειάζομαι χρόνο ασφαλώς περισσότερο) Που μπορώ να σου στείλω μήνυμα?


    odis13
    28.03.2009, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 28-03-2009 στις 15:07 έγραψε...

    Οχι εντάξει!! Το μπαρέ ξέρω τι είναι. και επίσης ξέρω όλες τις νότες της μι μπάσας χορδής. Τουλάχιστον όσες μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ κατά κόρον. Και αυτό μεταφράζεται μέχρι την Σι. Απο κει και πιο κάτω δεν παίζω ποτέ. Αυτά τα ξέρω. Ξέρω και όλες τις πιο γνωστές συγχορδίες και μάλιστα μερικές σε δυο θέσεις πχ Λα μινόρε,  Ρε μινόρε,  Λα δίεση κλπ. Αυτά τα πάω αρκετά καλά τηρουμένων των αναλογιών βέβαια. Γνωρίζω και την κλιμάκωση των τόνων και των ημιτονίων. Να φανταστείς πως μπορώ να κάνω και μετατονισμό χωρίς το εργαλείο του kithara.vu αλλά από μόνος μου (αλλά χρειάζομαι χρόνο ασφαλώς περισσότερο) Που μπορώ να σου στείλω μήνυμα?



     

    E ωραια τοτε. Στειλε μου ενα ΠΜ οποτε θες ή ενα mail (odispap13@yahoo.com)


    Cobra
    29.03.2009, 10:28

    Φίλε Κυναίγυρε, καταρχήν συγγνώμη που δεν μπόρεσα να σου απαντήσω πιο πριν, αλλά ήμουν πολύ απασχολημένος αυτές τις μέρες και δεν μπήκα καθόλου στο site. Από Νεάπολη Θεσσαλονίκης είμαι. Για service που αναφέρεις, τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά και να εμπιστεύομαι εδώ και πολλά χρόνια τους Κώστα Γιαπιτζόγλου και Στέλιο Τσέλιο. Αν θες και δεν έχεις επισκεφτεί κάποιο service ακόμα, στείλε μου ένα pm με το τηλέφωνό σου και μπορούμε να επισκεφτούμε έναν εκ των δύο μαζί.


    kynegeiros
    29.03.2009, 14:12

    Φίλε Cobra ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Να είσαι καλά. Δεν πειράζει όμως διότι ήδη έχω κανονίσει ραντεβού γι' αύριο με τον Παναγιώτη ΛΑΜΠΗ. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Έχω ακούσει καλά λόγια και γι' αυτόν όπως και για τους ανθρώπους που μου υποδεικνύεις επίσης. Τελικά όλα συνηγορούν στο ότι το πρόβλημά μου είναι θέμα αρχικής ρυθμίσεως στην οποία η κιθάρα μου δεν έχει υποβληθεί ακόμη. Άλλωστε την αγόρασα πριν από περίπου ενάμισυ μήνα. Πιστεύω πως θα βελτιωθεί με την ρύθμιση.

    Εγώ είμαι από Καλαμαριά φίλε μου και θα χαιρόμουν (γιατί όχι?) να τα πουμε κι από κοντά.{#emotions_dlg.helpsmilie}


    Cobra
    29.03.2009, 14:58

    Στείλε να μας πεις πως πήγε το set-up, τι ακριβώς είχε η κιθάρα κλπ, μόλις φυσικά την παραλάβεις...


    guitarteacher
    29.03.2009, 17:38

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 27-03-2009 στις 22:18 έγραψε...

    Φίλε κιθαροδιδάσκαλε ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη αν μου επιτρέπεις.

    στην σελίδα αυτή: http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTIwMzM4MjUz&i=132

    βλέπω μια συγχορδία Φα με ένα μηδενικό σαν δείκτης επάνω δεξιά.

    Πως μπορώ να την πιάσω άραγε? και πως λέγεται η συγκεκριμμένη συγχορδία?

    μπορείς να βοηθήσεις λιγάκι?

    σε προειδοποιώ όμως πως αν το κάνεις μπορεί να το μετανιώσεις γιατί μπορεί να σε ξαναενοχλήσω για τέτοια θέματα....{#emotions_dlg.blush}

    ευχαριστώ

    Σάκης



    Φίλτατε kynegeiros,

    Κατ'αρχήν sorry για το delay...δεν έιχα ενεργοποιήσει την ενημέρωση{#emotions_dlg.whistling}

    Αρχικά, θα συμφωνίσω με τον αγαπητό delta66, ώς προς την θέση της F dim{#emotions_dlg.thumbup}Απλά, διευκρινίζω την δακτυλοθεσία:

    • 4η χορδη - 3ο τάστο - 1ο δάχτυλο
    • 3η χορδή - 4ο τάστο - 3ο δάχτυλο
    • 2η χορδή - 3ο τάστο - 2ο δάχτυλο
    • 1η χορδή - 4ο τάστο - 4ο δάχτυλο

    Επίσεις, θα σου στείλω ΠΜ με το e-mail μου, για να μου στείλεις αυτό που θές.

    Α, και να μήν το ξεχάσω...Δεν με ενοχλέι καθόλου να βοηθάω!!!

    Φιλικα,

    Π.Σ.


    kynegeiros
    29.03.2009, 21:36

    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και την δακτυλοθεσία Φίλε μου. Τελικά όπως προείπα την εγνώριζα την συγχορδία αλλά δεν εγνώριζα οτι την εγνώριζα απλά. Άλλωστε μου είπε κάποιος φίλος πως αυτές οι ντιμινουιτες δεν έχουν ακριβες όνομα γιατί περιέχουν αρκετές νότες και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις σε αρκετές ετερόκλητες περιπτώσεις. (ίσως βέβαια αυτός να είπε κάτι κάπως διαφορετικό και εγώ το συνέλαβα λάθος). 

    Αλήθεια αν κατεβάσεις ολόκληρη την δακτυλοθεσία της συγκεκριμμένης συγχορδίας κατά 3 τάστα ποιά ντιμινουιτα προκυπτει άραγε (δηλαδή αν το 3ο ταστο γινει 6ο και το 4ο αν γινει 7ο) ?


    odis13
    29.03.2009, 21:41

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 29-03-2009 στις 21:36 έγραψε...

    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και την δακτυλοθεσία Φίλε μου. Τελικά όπως προείπα την εγνώριζα την συγχορδία αλλά δεν εγνώριζα οτι την εγνώριζα απλά. Άλλωστε μου είπε κάποιος φίλος πως αυτές οι ντιμινουιτες δεν έχουν ακριβες όνομα γιατί περιέχουν αρκετές νότες και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις σε αρκετές ετερόκλητες περιπτώσεις. (ίσως βέβαια αυτός να είπε κάτι κάπως διαφορετικό και εγώ το συνέλαβα λάθος).

    Αλήθεια αν κατεβάσεις ολόκληρη την δακτυλοθεσία της συγκεκριμμένης συγχορδίας κατά 3 τάστα ποιά ντιμινουιτα προκυπτει άραγε (δηλαδή αν το 3ο ταστο γινει 6ο και το 4ο αν γινει 7ο) ?



     

    Oως σου ειπα, αφου τωρα στο 3 ταστο εισαι σε Φα οταν πας 3 ταστα πιο κατω θα εισαι 1μιση τονο πιο κατω αρα θα βρισκεσαι σε σολ #. Αρα G#dim


    kynegeiros
    29.03.2009, 22:30

    Άρα φίλοι μου μπορώ να συμπεράνω πως όλες αυτές με εκθέτη το μηδέν είναι οι λεγόμενες dim ή ντιμινουιτες?

     

    κι αλήθεια στο συγκεκριμμένο link που το ξαναδίνω εδώ:

    (http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTIwMzM4MjUz&i=132)

    στο τραγούδι του Πάριου με τίτλο "τι θέλεις να κάνω" το δοκίμασα να την παίξω όπως μου είπατε αλλά ηχητικά και τονικά δεν μου ακούγεται σωστά το κομμάτι. Λέτε να έκανε λάθος όποιος την έβαλε εκεί?  Αν γνωρίζει κάποιος το κομμάτι ας ρίξει λιγάκι φως.


    guitarteacher
    29.03.2009, 23:40

    {#emotions_dlg.yes}

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 29-03-2009 στις 22:30 έγραψε...

    Άρα φίλοι μου μπορώ να συμπεράνω πως όλες αυτές με εκθέτη το μηδέν είναι οι λεγόμενες dim ή ντιμινουιτες?

     

    κι αλήθεια στο συγκεκριμμένο link που το ξαναδίνω εδώ:

    (http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTIwMzM4MjUz&i=132)

    στο τραγούδι του Πάριου με τίτλο "τι θέλεις να κάνω" το δοκίμασα να την παίξω όπως μου είπατε αλλά ηχητικά και τονικά δεν μου ακούγεται σωστά το κομμάτι. Λέτε να έκανε λάθος όποιος την έβαλε εκεί?  Αν γνωρίζει κάποιος το κομμάτι ας ρίξει λιγάκι φως.



    ...Είναι πολύ σωστό το κομμάτι...τσεκαρισμένο{#emotions_dlg.smartass}

    Π.Σ.


    delta66
    30.03.2009, 00:12

    Για να ακουστει ωραια η Fdim στο κομματι πρεπει να παιχτει σε αλλη θεση.

     


    kynegeiros
    30.03.2009, 01:33

    Αφού είναι τσεκαρισμένο τότε μαλλον έχει δίκιο κι ο φίλος Delta66 που λέει πως πρέπει να παίζεται σε άλλη δακτυλοθεσία η συγκεκριμμένη ντιμινουίτα γιατί στην προαναφερόμενη

    • 4η χορδη - 3ο τάστο - 1ο δάχτυλο
    • 3η χορδή - 4ο τάστο - 3ο δάχτυλο
    • 2η χορδή - 3ο τάστο - 2ο δάχτυλο
    • 1η χορδή - 4ο τάστο - 4ο δάχτυλο

    δεν μου ακούγεται καλά στο δικό μου αυτί τουλάχιστον.

    Αλλά ευτυχώς ήρθε μετά ο Delta και ξεκαθάρισε το τοπίο με αυτά τα ιερογλυφικά και αμέσως όλα "έλαμψαν μπροστά μου..........." {#emotions_dlg.wacko}

    Πάω για νάνι τώρα. Τα λέμε αύριο παιδιά.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

     


    delta66
    30.03.2009, 02:12

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 30-03-2009 στις 01:33 έγραψε...

    Αλλά ευτυχώς ήρθε μετά ο Delta και ξεκαθάρισε το τοπίο με αυτά τα ιερογλυφικά και αμέσως όλα "έλαμψαν μπροστά μου..........." {#emotions_dlg.wacko}

    Πάω για νάνι τώρα. Τα λέμε αύριο παιδιά.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

    {#emotions_dlg.biggrin} χαχα σορυ δεν ηξερα οτι δεν ξερεις απο ταμπλατουρες και πινακακια.

    Εμπλεξα, πρεπει να σου εξηγησω.

    Δεν ειναι τπτ, ακου:

    Τα πινακακια κατω απο το τιτλο, ειναι η κιθαρα σου, φαντασου οτι την κοιτας στηριγμενη ορθια .

    Με την χοντρη χορδη (6η) αριστερα και τη ψιλη (1η ή καντινι) προς τα δεξια.

    Τα ονοματα τα ξερεις, Bm ειναι Σι μινορε κλπ.

    Τα οριζοντια κουτακια ειναι τα ταστα και οι καθετες γραμμες ειναι οι χορδες.

    Απο κατω εχει κατι αριθμους 1,2,3,4 αυτα σου λενε ποιο δαχτυλο θα χρησιμοποιησεις για καθε χορδη. 1=δεικτης 2=μεσος 3=παραμεσος 4=μικρο

    Αν εχει ενα Χ απο πανω σημαινει αυτη την χορδη δεν την παιζεις, και αν εχει ενα Ο σημαινει αυτη τη χορδη την παιζεις κενη (ανοιχτη).

    Οι μαυρες κουκιδες μεσα στα κουτακια (ταστα) ειναι οι νοτες που πρεπει να πατιουνται.

     

    Μετα εχει πενταγραμμο και ΤΑΒ (ταμπλατουρα).

    Το πενταγραμμο ειναι κλασικ, μη δινεις σημασια προς το παρον.

    Απο κατω ειναι το ΤΑΒ.

    Αυτο λοιπον ειναι ενα εξαγραμμο που ειναι στην ουσια οι εξη χορδες της κιθαρας.

    Με τη χοντρη χορδη (6η) κατω κατω.

    Τα νουμερα ειναι τα ταστα που πρεπει να πατηθουν

     

    Οτι καταλαβες καταλαβες, ωρα που ειναι Smile

     


    -----------------
    SpyrosDelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 30-03-2009 02:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 30-03-2009 02:19 ]


    guitarteacher
    30.03.2009, 10:13

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 30-03-2009 στις 01:33 έγραψε...

    Αφού είναι τσεκαρισμένο τότε μαλλον έχει δίκιο κι ο φίλος Delta66 που λέει πως πρέπει να παίζεται σε άλλη δακτυλοθεσία η συγκεκριμμένη ντιμινουίτα γιατί στην προαναφερόμενη

    • 4η χορδη - 3ο τάστο - 1ο δάχτυλο
    • 3η χορδή - 4ο τάστο - 3ο δάχτυλο
    • 2η χορδή - 3ο τάστο - 2ο δάχτυλο
    • 1η χορδή - 4ο τάστο - 4ο δάχτυλο

    δεν μου ακούγεται καλά στο δικό μου αυτί τουλάχιστον.

    Αλλά ευτυχώς ήρθε μετά ο Delta και ξεκαθάρισε το τοπίο με αυτά τα ιερογλυφικά και αμέσως όλα "έλαμψαν μπροστά μου..........." {#emotions_dlg.wacko}

    Πάω για νάνι τώρα. Τα λέμε αύριο παιδιά.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

     



    ...χαχαχα!!!Σωστόοοός!!!

    Ωραίος ο delta66{#emotions_dlg.thumbup}