ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.826 μέλη

    5o Live - Εντυπώσεις, φωτογραφίες, video!

    guitarteacher
    28.04.2009, 00:39

    Kithara-woman,

    Μπήκες πολύ δυναμικά{#emotions_dlg.clap}

    ...σε πάω{#emotions_dlg.thumbup}

    φιλικά, 


    jorge
    28.04.2009, 01:32


    kwstasagas
    28.04.2009, 02:00

    Να 'σαι καλά Kithara - woman για τις φωτογραφίες που ανεβάζεις στο φόρουμ .... όλες είναι πολύ ωραίες και, φυσικά, βοηθούν εμάς που δεν ήμασταν να "εισπράξουμε" κάτι από την ατμόσφαιρα του λάιβ ...... Ευχαριστούμε .............


    Termite
    28.04.2009, 08:49

    Αυγή, στο μόνο που διαφωνούμε είναι αυτό περι "κοιλιάς" στο πρόγραμμα.

    Υπήρχαν αρκετά σημεία που τα κομμάτια που έπαιζε το ένα γκρούπ δεν ταίριαζαν ούτε σε γκρούβ ούτε καν σε ρυθμό ορισμένες φορές με αυτά που έπαιζε το επόμενο...Με αποτέλεσμα έτσι να χάνει και ο κόσμος λίγο "τη μπάλα" γιατι ξαφνικά βγήκε πχ ο kay και ξεσήκωσε αλλα μετά τον kay ξαναπέσαμε!


    MagicaDeSpell
    28.04.2009, 09:21

    Παράθεση:

    Το μέλος analystis στις 27-04-2009 στις 12:01 έγραψε...

     



    φίλε μου, εδώ θα διαφωνήσω. Δεν έχω καθόλου τέτοια εντύπωση, αντιθέτως έκανε πολύ δυναμικό ξεκίνημα και άρτια εισαγωγή για ό, τι επακολούθησε και δεν νομίζω ότι έμοιαζε με ... σχολική μπάντα! (άλλωστε είδες και ποιος ήταν στα ντραμς!!! άπαιχτος!)



    Εσυ που ησουν κρυμμενος Ε???


    EffieKakaflika
    28.04.2009, 09:26

    Παράθεση:

    Το μέλος jpapageorge στις 27-04-2009 στις 18:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 27-04-2009 στις 16:07 έγραψε...

    Α, λέμε και τέτοια;

    Εγώ έχασα ένα μεγάλο ξύλινο δαχτυλίδι (το ξέχασα στη τουαλέτα) και ένα ωραίο κομπολόι με μπορντώ χάντρες.{#emotions_dlg.helpsmilie}Αν τα έχει βρει κανένας ας μου στείλει ΠΜ (έχουν συναισθηματική αξία)






    Το κομπολόι το βρήκα εγώ, έπαιζα όλο το βράδυ χθές για να το δεί ο ιδιοκτήτης του μα τίποτα..
    Θα το αφήσω σήμερα στην Αυλαία Έφη για να το πάρεις όποτε περάσεις!
    Καλό βράδυ



    Πώ πώ απίστευτο... σ'ευχαριστ'ω πάρα πολύ...


    Hastaroth
    28.04.2009, 09:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 28-04-2009 στις 08:49 έγραψε...

    Αυγή, στο μόνο που διαφωνούμε είναι αυτό περι "κοιλιάς" στο πρόγραμμα.

    Υπήρχαν αρκετά σημεία που τα κομμάτια που έπαιζε το ένα γκρούπ δεν ταίριαζαν ούτε σε γκρούβ ούτε καν σε ρυθμό ορισμένες φορές με αυτά που έπαιζε το επόμενο...Με αποτέλεσμα έτσι να χάνει και ο κόσμος λίγο "τη μπάλα" γιατι ξαφνικά βγήκε πχ ο kay και ξεσήκωσε αλλα μετά τον kay ξαναπέσαμε!



    Βασίλη,νομίζω αυτό που λές δέν ήταν "κοιλιακό" θέμα αλλά μάλλον "ανακολουθία" ύφους.Κοιλιά θά έκανε το πρόγραμμα άν υπήρχε μεγάλη καθυστέρηση στην εναλλαγή τών καλλιτεχνών,κάτι που δέν παρατήρησα.Οντως βέβαια κάποιες φορές αυτό που έπαιζε κάποιος δέν "κολλούσε" μέ αυτό που είχε παίξει ο προηγούμενος ή ο επόμενος,αλλά δέν μού έδωσε την εντύπωση "κοιλιάς" αυτό στην διάθεση τού κόσμου ή στην γενική ατμόσφαιρα.

    Εξ άλλου,πιστεύω οτι ήταν αναμενόμενες κάποιες τέτοιες "ανομοιογένειες",αφού είχαμε να κάνουμε μέ 22 καλλιτεχνικά σχήματα,που βέβαια δέν μπορείς να κολλήσης σέ όλους από μιά "ταμπέλα" καί να τούς κατατάξης ανάλογα (ώστε να πής οτι π.χ. 7-8 έχουμε το ρόκ πρόγραμμα,8-9 τό ακουστικό κλπ κλπ).


    Hastaroth
    28.04.2009, 09:36

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 28-04-2009 στις 09:21 έγραψε...

    Εσυ που ησουν κρυμμενος Ε???

    Εσύ πού ήσουν κρυμμένη εεεεε;;;;


    MagicaDeSpell
    28.04.2009, 09:38

    Εγω εχασα ενα μπουκαλι Stoli κι ενα πακετο τσιγαρα Davidoff καθως κι ενα βαρελι απο εκεινη την  γαματη κοκκινη μπυρα την Leffe

     

    Σοβαρα ομως πραγματικα περασα καλα αν και εφτασα καθυστερημενα λογω δουλειας και ξεχωρισα τους Rivera και τους Domenica αλλα και τους Lathos Pathos....

    Deos και Pastella καταπληκτικοι οπως παντα με highlight της βραδιας τις εκπληκτικες μπλουζες !!!!

     

    Jorge συγχαρητηρια και σε σενα ηταν πραγματικα μια αψογη βραδια (αλλη φορα να μου λες να φερνω φαγητο οχι και να πας απο ασιτια {#emotions_dlg.tt2})


    MagicaDeSpell
    28.04.2009, 09:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28-04-2009 στις 09:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 28-04-2009 στις 09:21 έγραψε...

    Εσυ που ησουν κρυμμενος Ε???

    Εσύ πού ήσουν κρυμμένη εεεεε;;;;



    φορες προσπαθησα να σε χαιρετησω αλλα ησουν απασχολημενος :PPP


    Termite
    28.04.2009, 10:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28-04-2009 στις 09:34 έγραψε...

    Βασίλη,νομίζω αυτό που λές δέν ήταν "κοιλιακό" θέμα αλλά μάλλον "ανακολουθία" ύφους.Κοιλιά θά έκανε το πρόγραμμα άν υπήρχε μεγάλη καθυστέρηση στην εναλλαγή τών καλλιτεχνών,κάτι που δέν παρατήρησα.Οντως βέβαια κάποιες φορές αυτό που έπαιζε κάποιος δέν "κολλούσε" μέ αυτό που είχε παίξει ο προηγούμενος ή ο επόμενος,αλλά δέν μού έδωσε την εντύπωση "κοιλιάς" αυτό στην διάθεση τού κόσμου ή στην γενική ατμόσφαιρα.

    Εξ άλλου,πιστεύω οτι ήταν αναμενόμενες κάποιες τέτοιες "ανομοιογένειες",αφού είχαμε να κάνουμε μέ 22 καλλιτεχνικά σχήματα,που βέβαια δέν μπορείς να κολλήσης σέ όλους από μιά "ταμπέλα" καί να τούς κατατάξης ανάλογα (ώστε να πής οτι π.χ. 7-8 έχουμε το ρόκ πρόγραμμα,8-9 τό ακουστικό κλπ κλπ).

    Θές να το πούμε ανακολουθία ας το πούμε έτσι...

    Για να μή παρεξηγηθώ, τονίζω ξανά οτι πιστεύω πως έγινε το καλύτερο. Το αποτέλεσμα άλλωστε μιλάει απο μόνο του. Ωστόσο θεωρώ οτι αφού είχε προσυμφωνηθεί ποια κομμάτια θα παιχτούν και αφού οι μπάντες ανάμεσα στα 3 κομμάτια τους δεν άλλαζαν τρομερά ύφος, θα μπορούσε να βγεί ενα πιο "στρωτό" πρόγραμμα ωστε να κερδιθεί και λίγο ο κόσμος...

    Και μήν ξεχνάμε: "Το χειρότερο κοινό είναι ένα κοινό απο μουσικούς"!


    jorge
    28.04.2009, 10:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 28-04-2009 στις 10:18 έγραψε...

    Ωστόσο θεωρώ οτι αφού είχε προσυμφωνηθεί ποια κομμάτια θα παιχτούν και αφού οι μπάντες ανάμεσα στα 3 κομμάτια τους δεν άλλαζαν τρομερά ύφος, θα μπορούσε να βγεί ενα πιο "στρωτό" πρόγραμμα ωστε να κερδιθεί και λίγο ο κόσμος...

    Παράδειγμα σειράς;


    Kay
    28.04.2009, 10:51

    O Kay και οι SchoolDrivers ευχαριστούν το Musicheaven για τη δυνατότητα που μας έδωσε να παίξουμε στο 5ο live των φίλων του. Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία που σίγουρα θα θέλαμε να ξαναζήσουμε στο μέλλον. Όλοι οι καλλιτέχνες είναι άξιοι συγχαρητηρίων γιατί ασχολούνται με την τέχνη σε μια άτεχνη εποχή και χώρα (δυστυχώς) και σε πείσμα των καιρών.

    Ευχαριστούμε όσους μας τίμησαν παίρνοντας ένα από τα 10 δωρεάν cd του δίσκου μας "ΠΑΜΕ ΕΚΔΡΟΜΗ" αυτοβούλως μετά την εμφάνισή μας. Ευχαριστούμε όσους μας χειροκρότησαν και όσους δεν, ευχαριστούμε για την ατμόσφαιρα και την προσήλωση που δείξατε την ώρα της εμφανισής μας.

    Ευχαριστώ την Marilyn, τη Φιλιώ Τερζή, τον Hastaroth, τον jorge, την PASTELLA και το Βασίλη Χαρδαλιά για τα πολύ θερμά τους λόγια για την εμφάνιση και το δίσκο. Ευχαριστώ τέλος ιδιαιτέρως τον DEOS για την υποστήριξή του από πολύ νωρίς στην κάποτε προσωπική μου προσπάθεια να βγάλω δίσκο. (Κάποιον θα ξεχνάω δε μπορεί)

    p.s. Αδράττω την ευκαιρία να πώ ότι όσοι θέλετε να μας δείτε θα είμαστε αυτή την Πέμπτη για 1 μεμονωμένη εμφάνιση μαζί με τους Common Rarity στο Cabaret Voltaire (Μεταξουργείο, Μαραθώνος 30), σε ένα show με standup comedy, χαβαλετζίδικη διάθεση, ροκ και funky ρυθμούς και φυσικά strip/dancing από τη χορεύτριά μας τη Νάυλα. Όσοι πιστοί προσέλθετε.

    p.s.2 Ψάχνουμε άλλες 2 μπάντες για ένα φεστιβαλάκι που στήνουμε στο ΔΙΑΥΛΟ για ΣΑΒΒΑΤΟ 9 Μαίου - όποιος ενδιαφέρεται please contact us για details στο info@kay.gr -

     

    MYSPACE: http://www.myspace.com/kaygr

    >

    YOUTUBE: https://www.youtube.com/kaygr

    FACEBOOK: Kay Darens

    --

    Ο δίσκος μας κυκλοφορεί από 23 Μαρτίου πανελλάδικά για όποιον πιθανόν ενδιαφέρεται σε όλα τα δισκοπωλεία. Αν κάποιος πραγματικά δεν έχει χρήματα να τον αγοράσει ενημερώστε με με pm να σας στείλω έναν δώρο ιδιόχειρα.


    -----------------
    Τι συμβαίνει όταν ανακατεύεις έναν funky - ποζερά αποτυχημένο skater με τη θέληση να γίνει Rockstar? Μάλλον σε αυτή την περίπτωση παίρνεις τον Kay! - more on me @ http://www.kaydarens.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kay στις 28-04-2009 11:03 ]


    Termite
    28.04.2009, 11:01

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 28-04-2009 στις 10:29 έγραψε...

     

    Παράδειγμα σειράς;



    Φευγιά - Kay

    Parateristas - Rivera Band - GL+Filio_Terzi

    Θοδωρής Κοτωνιάς - BlueRise

    Αυτά μου έρχονται πρόχειρα στο νού...ξαναλέω: No hard feelings απλα ήταν για μενα τα μοναδικά ψεγάδια (ο ήχος onstage επίσης, στο είπα και στο μαγαζί) μιας πολύ καλής οργάνωσης, μιας εξαιρετικής γιορτής.


    EffieKakaflika
    28.04.2009, 11:08

    Παιδιά, ή ήμουν σε άλλο live ή δεν ξέρω... Πιστεύω ότι το κοινό κερδήθηκε γι'αυτό και κάθισε τόσες ώρες καρφωμένο. Το κοινό των μουσικών είναι δύσκολο γιατί ψειρίζει τη μαϊμού λόγω γνώσεων... Αυτό μάλλον εννοούσε ο Βασιλάτος. Είναι δύσκολο να το ευχαριστήσεις. Απλά εγώ δεν ένοιωσα σε καμία στιγμή αυτό το πράγμα. Εξ'αλλου ήμουν κοινό την περισσότερη ώρα. Χαλαρώστε.... Περάσαμε ωραία....{#emotions_dlg.beer}


    PHILIPPOSSM
    28.04.2009, 12:33

    Η Έφη τα είπε όλα.... συμφωνώ μαζί της.

    Ήταν όλα, όσο καλά μπορούσαν να είναι.

     

     

     

     


    guitarteacher
    28.04.2009, 12:34

    {#emotions_dlg.rockon}

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 28-04-2009 στις 11:08 έγραψε...

    Παιδιά, ή ήμουν σε άλλο live ή δεν ξέρω... Πιστεύω ότι το κοινό κερδήθηκε γι'αυτό και κάθισε τόσες ώρες καρφωμένο. Το κοινό των μουσικών είναι δύσκολο γιατί ψειρίζει τη μαϊμού λόγω γνώσεων... Αυτό μάλλον εννοούσε ο Βασιλάτος. Είναι δύσκολο να το ευχαριστήσεις. Απλά εγώ δεν ένοιωσα σε καμία στιγμή αυτό το πράγμα. Εξ'αλλου ήμουν κοινό την περισσότερη ώρα. Χαλαρώστε.... Περάσαμε ωραία....{#emotions_dlg.beer}



    Το κοινό των μουσικών είναι δύσκολο γιατί ψειρίζει τη μαϊμού λόγω γνώσεων... Αυτό μάλλον εννοούσε ο Βασιλάτος.

    Αυτό ξαναπές το{#emotions_dlg.smartass}

    Όλα ήταν Super{#emotions_dlg.rockon}

    φιλικά,

    Π.Σ.


    spiroos
    28.04.2009, 13:20

    Όλα ήταν χειροποίητα, σαν το γλυκό της μαμάς.

    Που σε άλλους μπορεί να αρέσει και σε άλλους όχι.

    Όλοι όμως συμφωνούν πως είναι φτιαγμένο από τα πιο αγνά (και ανιδιοτελή) υλικά.

    Στις μέρες μας αυτό είναι σπάνιο, ειδικά τους χειμώνες. (το καλοκαίρι με τα φεστιβάλ κάτι γίνεται)

    Και πρέπει να ευχαριστήσουμε τη μαμά (βλ. jorge) που κατάφερε να το μοιράσει σε βάζα.

    Και του χρόνου με υγεία και λιγότερη φασαρία (αν το δεις βέβαια αυτό από άλλη σκοπιά, το live προσέφερε χώρο και χρόνο για συζήτηση υπό μουσική συνοδεία. Καθόλου μεμπτό. Αυτός είναι και ο σκοπός μιας μουσικής κοινότητας).

    Αλλά λιγότερη φασαρία χρειαζόταν..Wink

    Στην υγειά μας{#emotions_dlg.beer}

    Υ.Γ. Πολλά μπράβο στον ηχολήπτη και στον Άρη, τον ιδιοκτήτη, που μόνο αφεντικό δεν θυμίζει.


    GuitarJournal
    28.04.2009, 13:57

    πολλά συγχαρητήρια για το 5ο live του ΜΗ, και η προσπάθεια εξαιρετική και το αποτέλεσμα παρα πολύ καλό. Ενα φεστιβάλ διαφορετικών (στο περίπου δηλ.) μουσικών απόψεων και προσεγγίσεων "υψηλού" επιπέδου.

    Στα συν η άριστη διοργάνωση (τέλειο δεν υπάρχει πουθενά κι εξάλλου πρέπει ν αγαπάμε και τα λαθακια μας, είτε είναι μικροφωνικά είτε η .. κουβεντούλα από κάτω)  

    δυστυχώς για μένα δεν κατάφερα να έχω παρέα αλλά δεν θέλησα και να χάσω το live Οπότε άκουσα όσα γκρουπ μπορούσα περισσότερα, δεν έκρινα κανέναν γιατί χάρηκα την σοβαρή προσπάθεια την καλή διάθεση και το κεφι, και έφυγα πριν τελειώσει να προλαβω υποχρεώσεις.   Ελπίζω να μου χαρίσω τη χαρά να παρακολουθήσω και το 6ο live και ελπίζω το χειροκρότημα των μελών τη ΜΗ στην αυλαία να δώσει κουράγιο και σε πολλούς νέους δημιουργούς να συνεχίσουν την πορεία τους με επιτυχία.

    ήθελα να κανω έκληξη σε κάποιο φίλο και να του δωσω να μου υπογράψει το cd του αλλά δεν πρόλαβα ούτε να τον ακουσω. !! τέλος πάντων. Συγχαρητήρια σε όλους όσους έπαιξαν κ τραγούδησαν, στον Δημήτρη Παπαγεωργίου ! και πείτε μου αν άκουσα καλά Τραγούδησε ο " Γιάννης Απόδιακος"?  αν ναι έχει πολύ ωραία φωνή! 

    αυτα και σε άλλα θαυμαστά

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GuitarJournal στις 28-04-2009 13:59 ]


    mellia
    28.04.2009, 14:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28-04-2009 στις 09:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 28-04-2009 στις 09:21 έγραψε...

    Εσυ που ησουν κρυμμενος Ε???

    Εσύ πού ήσουν κρυμμένη εεεεε;;;;



    Αλβέρτο απ'το στόμα μου το πήρες!