ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.845 μέλη

    Ομορφότερη και ασχημότερη πόλη της Ελλάδος

    litirakis
    25.07.2009, 11:37

    Ομορφότερη... μακραν η Καβάλα, Γιαννενα

    Ασχημοτερη... Δράμα,Αρτα,Κομοτηνη


    oulion
    25.07.2009, 19:17

    Παράθεση:

    Το μέλος litirakis στις 25-07-2009 στις 11:37 έγραψε...

    Ομορφότερη... μακραν η Καβάλα, Γιαννενα

    Ασχημοτερη... Δράμα,Αρτα,Κομοτηνη



    Γιατί ρε,συ;Η Δράμα ωραία είναι...Θα έμενα δηλαδή...


    mariza18
    26.07.2009, 12:16

    Oμορφότερες : Χανιά, Θεσσαλονίκη, Ναύπακτος, Ναύπλιο...

    Ασχημότερες Λαμία, Αγρίνιο(με διαφορά!!), Τρίκαλα, Καλαμάτα


    EleniZeppelin
    28.07.2009, 01:04

    Ασχημότερες: Θεσσαλονίκη, Γρεβενά, Λαμία,

    Ομορφότερες :ναύπλιο, ξάνθη, καβάλα


    Chitarrista
    28.07.2009, 14:07

    (Απλά δε παίζει απροκατάλιπτα και χωρίς κάποιου είδους συμπλέγματος να ρθει κσποιος Θεσσαλονίκη και να πει είναι άσχημη. Γιατί η ομορφιά είναι υποκειμενηκή αλλα έγγυται στην αντικειμενικότητα. Κλείνω παρένθεση)

     

    Απαυτές που έχω επισκεφθεί:

     

     

    Όμορφες: Θεσσαλονίκη, Χανιά, Ιωάννινα, Ναύπακτος

    Συμπαθητικές: Ναύπλιο, Καστοριά, Ξάνθη, Ρέθυμνο, Έδεσσα, Χίος, Καβάλα, Τρίκαλα

    Αδιάφορες: Αθήνα, Λάρισα, Κοζάνη, Κατερίνη, Βέροια, Βόλος, Φλώρινα

    Άσχημες: Γιαννιτσά, Λαμία, Σέρρες, Ηράκλειο, Ηγουμενίτσα, Λειβαδιά


    oulion
    11.08.2009, 01:34

    Στις 20 Αυγούστου θα λήξει η δημοσκόπηση. Όσοι πιστοί, προσέλθετε μέχρι τότε...


    PARATERISTAS
    12.08.2009, 13:31

    Απ'αυτες που εχω γνωρισει

     

    Ομορφοτερες-Ρόδος-Ναυπλιο-Ρέθυμνο-Ερμούπολη Σύρου-Βόλος-Καλαμάτα

    Ασχημότερη-Λαμία


    -----------------
    Kάθε Τρίτη ΟΝ AIR 10-11 το βράδυ "Πάρε το Μετρό...και πάμε στα Ρετρό!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PARATERISTAS στις 12-08-2009 13:34 ]


    giogeo23
    17.08.2009, 16:07

    Όμορφη: Φηρά, Χώρα Αστυπάλαιας, Ιωάννινα, Άρτα

    Άσχημη: Καμία!!!


    oulion
    21.08.2009, 15:21

    Παράθεση:

    Το μέλος giogeo23 στις 17-08-2009 στις 16:07 έγραψε...

    Όμορφη: Φηρά, Χώρα Αστυπάλαιας, Ιωάννινα, Άρτα

    Άσχημη: Καμία!!!



     

    Συγγνώμη κιόλας...η Άρτα είναι όμορφη;

    Η δημοσκόπηση θα πάρει παράταση.Παρακαλώ πολύ γράψτε μόνο πόλεις που σας άρεσαν ή δε σας άρεσαν.

    Όχι πόλεις που απλώς θεωρείτε ανεκτές...

    Ευχαριστώ!


    Disasterpiece
    21.08.2009, 23:32

    Ομορφοτερη πολη:Αθηνα και περιχωρα.Εχει εναλλαγες,παντα κατι συμβαινει,δεν βαριεσαι.

    Ασχημοτερη πολη:Ηρακλειο Κρητης.Πας,τρως πιτογυρα και φευγεις ΓΡΗΓΟΡΑ

     

     


    NikosRoman
    23.08.2009, 09:59

    Ομορφοτερη απο ολες η Αθηνα.

    Ασχημοτερη απο ολες η Αθηνα.

     


    giogeo23
    24.08.2009, 19:52

     



    Παράθεση:

     

    Συγγνώμη κιόλας...η Άρτα είναι όμορφη;

    Η δημοσκόπηση θα πάρει παράταση.Παρακαλώ πολύ γράψτε μόνο πόλεις που σας άρεσαν ή δε σας άρεσαν.

    Όχι πόλεις που απλώς θεωρείτε ανεκτές...

    Ευχαριστώ!

     

     

    Συγνώμη κιόλας...αλλά εμένα μου αρεσει...και μου αρέσουν και γενικα όλες οι πόλεις που έχω πάει!

    Κάθε μέρος της Ελλάδας ειναι ωραίο...αρκει να ξέρεις να το ζήσεις!!!

     

     


    tzimiz
    25.09.2010, 20:50

    Ομορφοτερες:Ναυπλιο,Βολος,Καστορια,Χανια,Καβαλα,Θεσσαλονικη,Ιωαννινα,Ναουσα

    Καλουτσικες:Καρπενησι,Τρικαλα,Ξανθη,Βεροια,Χαλκιδα,Εδεσσα

    Ασχημες:Λαρισα(δυστυχως τυγχανη να σπουδαζω εδω),Λαμια,Πυργος,Σπαρτη,Αγρινιο

     

     

    δεν αναφερθηκα σε κανενα νησι διοτι ολα ειναι ομορφα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tzimiz στις 25-09-2010 20:51 ]


    Kristalo
    26.09.2010, 15:34

    Δεν ξερω πως με γνωμονα τιε λεξεις αυτες να χαρακτηρισω τις πολεις τις Ελλαδας!!

    Νομίζω η καθεμια αγαπιεται και αρεσει για διαφορετικους λογους!

    Εμενα μου αρεσει λοιπον η Θεσαλλονικη, η Ξανθη, η Καστορια, η Δραμα, η Αλεξανδρουπολη, , η Εδεσσα, τα Ιωάννινα, Τα νησια δεν τα βάζω γιατι ειναι όλα τους υπεροχα, η πολη της Λευκαδας, η Αιδηψω,η Ορεστιαδα η Αθηνα γιατι όχι με το ένα εκατομμυριο των επιλογων σου, αχ και άλλες πολλες με χιλιες όμορφες αναμνησεις!!!

    Δεν νομιζω να επισκεπτομουν ξανα χωρις λογο την Κομοτηνη, την Καβαλα, την Καρδιτσα, την Λαρισα, τον Βόλο.


    SnareQueen
    02.10.2010, 22:52

    Ευτυχώς η Φλώρινα δεν έχει μπει στις πιο άσχημες. Αν και δε μου άρεσε πολύ το θέμα θα διάλεγα...

     

    ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ: Άγιος Νικόλαος

    ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΗ: Πτολεμαϊδα... Εκείνο το καυσαέριο σε ΠΝΙΓΕΙ. Γκρίζο παντού, δεν αντέχεται..


    leonidasm
    03.10.2010, 08:25

    Ομορφότερες ... Ρέθυμνο, Ναύπλιο, Καλαμπάκα

    Ασχημότερη.... Γιαννιτσά !!!!!!!!!!


    KonstantnosTsiros
    10.10.2010, 07:37

    Έ, αυτονόητα πράγματα. Η ομορφότερη πόλη είναι το Ναύπλιο. Καθένας το γνωρίζει αυτό. Και η ασχημώτερη είναι το Άργος. Και η Θήβα, ίσως

    Το μέλος oulion στις 13-07-2009 στις 23:07 έγραψε...

     

    Ενδιαφέρομαι για ένα γκάλοπ...

    Ας μου πείτε ποια είναι η πιο όμορφη και η πιο άσχημη πόλη της Ελλάδος που έχετε επισκεφτεί!!

    Περιμένω!

    {#emotions_dlg.eek}



    [/Έ, αυτονόητα πράγματα. Η ομορφότερη πόλη είναι το Ναύπλιο. Καθένας το γνωρίζει αυτό. Και η ασχημώτερη είναι το Άργος. Και η Θήβα, ίσως]


    saratea
    29.03.2012, 20:28

    Το όμορφο και το άσχημο είναι υποκειμενικό και ο καθένας με τους δικούς του όρους και τους δικούς του λόγους επιλέγει.

    Αυτονόητο;όχι τόσο μάλλον.

    Οι πόλεις στην Ελλάδα είναι άσχημες για πολλούς λόγους. Από άποψη αρχιτεκτονικής μόνο τα νησιά μας την γλίτωσαν από την εισβολή και κυριαρχία των πολυκατοικιών-και όχι όλα. Από εκεί και πέρα μεγάλο ρόλο παίζει η φύση, η θάλασσα, το φυσικό κάλλος.

    Αφαιρώντας τα νησιά μας που είναι όλα εξαίσια.. Θα έλεγα ότι οι πόλεις που δεν μου άρεσαν όταν έζησα σ'αυτές ή τις επισκέφτηκα είναι η Λαμία λόγω αρχιτεκτονικής, η Λάρισα επειδή είναι επίπεδη για τα γούστα μου-Θέλω λίγο το βουνό- και η Αθήνα περα από το ιστορικό κέντρο είναι ό,τι πιο άσχημο έχω δει.

    Από πλευράς νοοτροπίας και τρόπου ζωής η χειρότερη για μένα με διαφορά είναι τα Ιωάννινα, έπειτα η Άρτα και η Θεσσαλονίκη, που έχουν βέβαια κάποια άλλα θετικά όπως λένε αλλά δεν τα είδα.

    Τέλος, πιο όμορφα μέρη, σύμφωνα με τα γούστα μου, είναι σχεδόν ολόκληρη η Πελοπόννησος και η Θεσσαλία. Για παράδειγμα ο Βόλος, το Γύθειο

    το Ναύπλιο, ακόμα και η Πάτρα και η Κόρινθος έχουν ομορφιά. Ισως όχι αρχιτεκτονικά αλλά ρυμοτομικά και φυσικού κάλλους.

    Πάντως πιστεύω ότι αν ξέρεις που να πας βρίσκεις ομορφιά, έστω και αν δεν αγγίζει την ομορφιά των πόλεων της Δυτικής και υπόλοιπης Ανατολικής Ευρώπης.


    AuroraBorealis
    30.03.2012, 07:11
    Ομορφότερες: Χανιά, Ρέθυμνο, Ναύπλιο, Ιωάννινα, Καρπενήσι, Βόλος, Κέρκυρα, Θεσσαλονίκη Ασχημότερη: Αθήνα
    antwnispatra
    30.03.2012, 11:16

    Ωραίο θέμα και αν και παλιό και πολύ μετά τη δημοσκόπηση που ήταν ο λόγος για να ξεκινήσει,με τσιγκλάει να πω τη γνώμη μου.

    Δύσκολο να διαλέξεις μόνο μία,υπάρχουν πολλές ομορφιές...

    Ομορφότερες:Ναύπλιο,Ερμούπολη Σύρου,Θεσσαλονίκη,Ιωάννινα,Καλαμάτα,Ρέθυμνο,Χανιά,Κέρκυρα,Κως.

    Ασχημότερες:Άργος(το μόνο καλό του είναι πως απέχει ελάχιστα από Ναύπλιο),Άρτα,Ηράκλειο Κρήτης.

    Ρυμοτομικά η Πάτρα στο κέντρο της είναι πολύ σωστή,αλλά ως εκεί,δυστυχώς.

    Η απάντηση Αθήνα και στις 2 κατηγορίες με βρίσκει αρκετά σύμφωνο γιατί έχει τόσες ομορφιές που αξίζει να δεις,αλλά με τέτοιο χάος και κόσμο,αφήνει μια άσχημη γεύση...