ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Ομορφότερη και ασχημότερη πόλη της Ελλάδος

    trelakias
    30.03.2012, 13:26

    Λίγα τα λόγια σας για το εξωτικό Άργος! {#emotions_dlg.ban}


    antwnispatra
    30.03.2012, 13:40

    Χαχα,μα επεσήμανα και το καλό της υπόθεσης. {#emotions_dlg.tt2}


    catherine91
    30.03.2012, 16:28

    Λίγες πόλεις έχω επισκεφθεί, μα θεωρώ πως η Ελλάδα μας έχει άαααπειρο κάλλος και πραγματικά πανέμορφα μέρη! 

    Ενδεικτικά αναφέρω μέρη που λατρεύω: Γύθειο, Μονεμβασιά, Ελαφόνησος, Νεάπολη, Κύθηρα, Σπάρτη (ξεκίνησα από τα μέρη μου...χιχιχι!), Πάτρα, Ναύπλιο (λατρεμένο), Θεσσαλονίκη (πολύ αγαπημένη), Ιωάννινα (υπέροχα!), Πύργος Τήνου (και γενικότερα όμορφο νησί), Ερμούπολη Σύρου (μόνο την Ερμούπολη έχω δει από Σύρο), Καλάβρυτα-Βυτίνα (γραφικά μέρη), Αργοστόλι Κεφαλλονιάς, Άνδρος, Αίγινα.

    Μέρη που δεν μου άρεσαν και τόσο ήταν ο Πόρος Κεφαλλονιάς και ο Βόλος. Εντάξει, γούστα είναι αυτά! χιχιχι!

    Θα συμφωνήσω σ'αυτό που διάβασα πιο πάνω, ότι η Αθήνα ανήκει και στις δύο κατηγορίες.... :)

    Μέρη που ξέρω ότι είναι όμορφα και θέλω πολύ να πάω είναι η Κρήτη (κυρίως Χανιά και Ρέθυμνο)...καθώς και όλα τα νησιά με προτεραιότητα στην Σαντορίνη, στη Νάξο, Πάρο, Ικαρία, Ιθάκη, Ζάκυνθο, Λευκάδα, Κέρκυρα.... :)


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    03.04.2012, 15:02

    Αγαπητή Κατερίνα, σου εύχομαι να πας στα μέρη που θέλεις να ταξιδέψεις. Άκου τώρα μερικές συμβουλές για τα μέρη αυτά. Στη Σαντορίνη να δοκιμάσεις τους ντοματοκεφτέδες, στη Νάξο να δοκιμάσεις το ξυνοτύρι στη Ικαρία να επισκεθφθείς τον Αρμενιστή και την παραλία του Ρο, στην Ιθάκη να κολυμπήσεις στην παραλία που είναι πίσω από το λιμάνι και έχει μαύρη (σκούρο καφέ) άμμο. Στην Ζάκυνθο κάνε τάμα στον Άγιο Διονύση (μπορεί και να πιάσει{#emotions_dlg.tt2} ). Στη Λευκάδα να επισκεφθείς το άγριο Πόρτο Κατσίκι, ενώ στη Κέρκυρα μην αφήσεις τους Κερκυραίους να σου πάρουν τον αέρα με τη γνωστή τρέλλα τους. Έχε υπόψη σου ότι στη κοσμοπολίτισα Κέρκυρα ότι ο γάϊδαρος πετάει και έχει και φτερά. Καλά ταξίδια. Ε.Σ.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    03.04.2012, 15:02

    Αγαπητή Κατερίνα, σου εύχομαι να πας στα μέρη που θέλεις να ταξιδέψεις. Άκου τώρα μερικές συμβουλές για τα μέρη αυτά. Στη Σαντορίνη να δοκιμάσεις τους ντοματοκεφτέδες, στη Νάξο να δοκιμάσεις το ξυνοτύρι στη Ικαρία να επισκεθφθείς τον Αρμενιστή και την παραλία του Ρο, στην Ιθάκη να κολυμπήσεις στην παραλία που είναι πίσω από το λιμάνι και έχει μαύρη (σκούρο καφέ) άμμο. Στην Ζάκυνθο κάνε τάμα στον Άγιο Διονύση (μπορεί και να πιάσει{#emotions_dlg.tt2} ). Στη Λευκάδα να επισκεφθείς το άγριο Πόρτο Κατσίκι, ενώ στη Κέρκυρα μην αφήσεις τους Κερκυραίους να σου πάρουν τον αέρα με τη γνωστή τρέλλα τους. Έχε υπόψη σου ότι στη κοσμοπολίτισα Κέρκυρα ότι ο γάϊδαρος πετάει και έχει και φτερά. Καλά ταξίδια. Ε.Σ.


    catherine91
    03.04.2012, 15:13

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 03-04-2012 στις 15:02 έγραψε...

    Αγαπητή Κατερίνα, σου εύχομαι να πας στα μέρη που θέλεις να ταξιδέψεις. Άκου τώρα μερικές συμβουλές για τα μέρη αυτά. Στη Σαντορίνη να δοκιμάσεις τους ντοματοκεφτέδες, στη Νάξο να δοκιμάσεις το ξυνοτύρι στη Ικαρία να επισκεθφθείς τον Αρμενιστή και την παραλία του Ρο, στην Ιθάκη να κολυμπήσεις στην παραλία που είναι πίσω από το λιμάνι και έχει μαύρη (σκούρο καφέ) άμμο. Στην Ζάκυνθο κάνε τάμα στον Άγιο Διονύση (μπορεί και να πιάσει{#emotions_dlg.tt2} ). Στη Λευκάδα να επισκεφθείς το άγριο Πόρτο Κατσίκι, ενώ στη Κέρκυρα μην αφήσεις τους Κερκυραίους να σου πάρουν τον αέρα με τη γνωστή τρέλλα τους. Έχε υπόψη σου ότι στη κοσμοπολίτισα Κέρκυρα ότι ο γάϊδαρος πετάει και έχει και φτερά. Καλά ταξίδια. Ε.Σ.



    Ευαγγελία, ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ και για την ευχή και για τις συμβουλές!!!!!!! Smile Μακάρι να μου δοθεί η ευκαιρία να πάω σ'αυτά τα μέρη και να'σαι σίγουρη πως θα ακολουθήσω κατά γράμμα όσα μου είπες!!!!! Smile


    renabill
    17.04.2012, 22:39
    ΟΜΟΡΦΗ:ΚΩΣ, Λάρισα, Ξάνθη, Ζάκυνθος, Ιωάννινα ΑΣΧΗΜΗ: Θήβα, Ηράκλειο
    renabill
    17.04.2012, 22:41

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 03-04-2012 στις 15:02 έγραψε...

    Αγαπητή Κατερίνα, σου εύχομαι να πας στα μέρη που θέλεις να ταξιδέψεις. Άκου τώρα μερικές συμβουλές για τα μέρη αυτά. Στη Σαντορίνη να δοκιμάσεις τους ντοματοκεφτέδες, στη Νάξο να δοκιμάσεις το ξυνοτύρι στη Ικαρία να επισκεθφθείς τον Αρμενιστή και την παραλία του Ρο, στην Ιθάκη να κολυμπήσεις στην παραλία που είναι πίσω από το λιμάνι και έχει μαύρη (σκούρο καφέ) άμμο. Στην Ζάκυνθο κάνε τάμα στον Άγιο Διονύση (μπορεί και να πιάσει{#emotions_dlg.tt2} ). Στη Λευκάδα να επισκεφθείς το άγριο Πόρτο Κατσίκι, ενώ στη Κέρκυρα μην αφήσεις τους Κερκυραίους να σου πάρουν τον αέρα με τη γνωστή τρέλλα τους. Έχε υπόψη σου ότι στη κοσμοπολίτισα Κέρκυρα ότι ο γάϊδαρος πετάει και έχει και φτερά. Καλά ταξίδια. Ε.Σ.



    Δεν τα λές καλά! Οι Κεφαλλονίτες είναι τρελοί!!!!!Με βούλα :p


    jason9575
    18.04.2012, 16:54

    Ωραίες πόλεις: Καλαμάτα, Χανιά, Ηράκλειο (ναι, είναι πολύ όμορφη πόλη), Γιάννενα, Ξάνθη

    Άσχημη πόλη: Θήβα (ίσως η ασχημότερη)

    Ωραία αλλά υπερτιμημένη: Θεσσαλλλλλλονίκη!!


    Rhomeikos
    21.04.2012, 16:33

    Ομορφότερη:Αθήνα.Αλλά χωρίς παρωπίδες περί ωραίου.Η χώρα της Σμοθράκης είναι περισσότερο χωριό... οπότε μένει εκτός.

    Ασχημότερη:Ψηφίζω Λευκάδα με τα μπούνια.


    -----------------

    Ανοίξετε τα μνήματα,τα κόκκαλα σκορπίστε
    των πλούσιων απ' των φτωχών,να δείτε αν θα γνωρίστε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rhomeikos στις 21-04-2012 16:39 ]


    Neltharia
    21.04.2012, 22:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Rhomeikos στις 21-04-2012 στις 16:33 έγραψε...

    Ομορφότερη:Αθήνα.Αλλά χωρίς παρωπίδες περί ωραίου.Η χώρα της Σμοθράκης είναι περισσότερο χωριό... οπότε μένει εκτός.

    Ασχημότερη:Ψηφίζω Λευκάδα με τα μπούνια.


    -----------------

    Ανοίξετε τα μνήματα,τα κόκκαλα σκορπίστε
    των πλούσιων απ' των φτωχών,να δείτε αν θα γνωρίστε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rhomeikos στις 21-04-2012 16:39 ]



    η λευκάδα δεν είναι τόσο άσχημη γούστα είναι φυσικά αυτά!,

    η αθήνα πάντως είναι πολύ ωραία ειδικά σε μερικά μέρη είναι φανταστική, και η σκιάθος και η πάτρα είναι πολύ όμορφες!


    STEFANOS604
    24.04.2012, 17:11

    Δείτε ωραίες φωτογραφίες από Ερμούπολη Σύρου και ταυτόχρονα κάντε downloading <<ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΝΤΡΑΜΣ>> για βοήθεια σε όσους είναι αρχάριοι και ερασιτέχνες μουσικοί για συνοδεία στο όργανο που μαθαίνουν.


    https://www.youtube.com/watch?v=zI7TVO3vI0kLink

    >

     


    optiras
    30.04.2012, 12:20

    Θα μιλήσω συνολικά για τις πόλεις

    Άσχημες πόλεις:

    -Άργος,Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Κομοτηνή,Μεσολόγγι

    Ωραίες πόλεις

    -Ναύπλιο,Κέρκυρα,Ρόδος,Ξάνθη(η παλιά πόλη γιατί η καινούρια.....),Καστοριά,Ερμούπολη,Ιθακη

    Αδιαφορές

    -Ηγουμενίτσα,Δράμα,Σέρρες.Αλεξανδρούπολη,Λάρισα,Λαμία,Κόρινθος,Βόλος,Σπάρτη,Καλαμάτα,Γρεβενά,Πολύγυρος

    Γραφικές

    -Καβάλα,Αργοστόλι,Μύρινα,Ναύπακτος,Μυτιλήνη,Έδεσα

    Πόλεις με ''ατμόσφαιρα'',μια κατηγορία μόνη της

    Φηρά

    Δεν έχω πάει Κρήτη για ναέχω άποψη....

    Δεν συμπεριλαμβάνω μικρότερους οικισμούς που μου άρεσαν πολύ κυρίως πρωτεύουσες νησιών...


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    26.05.2012, 14:40

    Καλησπέρα Ειρήνη, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι τρελλοί με βούλα. Έχε υπόψη σου ότι οι Κερυραίοι κρατάνε τα πρωτεία και τα σκήπτρα, ενώ οι Κεφαλονίτες έρχονται δεύτεροι με μικρή διαφορά. Ε.Σ.{#emotions_dlg.excl}


    inkve
    27.05.2012, 20:31

    ομορφοτερη και ασχημοτερη ειναι η ερωτηση,.,,,1+1=2....

    εσεις το ριξατε στον πολλαπλασιασμο...οκ το καταλαβαμε ειστε ταξιδεμενοι και εχετε δει πολλες πολεις...ας μεινουμε στο θεμα και να ειμαστε συντομοι και περιεκτικοι παρα να κανουμε επιδειξη στο ποσες πολεις ξερουμε και εχουν δει τα ματια μας...

    το λοιπον...

    ομορφοτερη η γενικα ομορφη πολη...καμια θα ελεγα,,,γενικα η ελλαδα δεν φημιζεται για τις πολεις της...

    ασχημες σιγουρα εχουμε....μια που μου ερχεται ειναι το ηρακλειο κρητης




    optiras
    16.06.2012, 18:32

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 27-05-2012 στις 20:31 έγραψε...

    ομορφοτερη και ασχημοτερη ειναι η ερωτηση,.,,,1+1=2....

    εσεις το ριξατε στον πολλαπλασιασμο...

    Σε προηγούμενες απαντήσεις συμφορουμίτες εξηγούν/δικαιολογούν τον ΄΄πολλαπλασιασμό΄΄ .Οπότε δεν μπαίνω στον κόπο να επαναλάβω τα ίδια.Υποθέτω ότι έχεις διαβάσει τις απαντήσεις τους.Με καλύπτουν πλήρως...

    Παράθεση:

    οκ το καταλαβαμε ειστε ταξιδεμενοι και εχετε δει πολλες πολεις...ας μεινουμε στο θεμα και να ειμαστε συντομοι και περιεκτικοι παρα να κανουμε επιδειξη στο ποσες πολεις ξερουμε και εχουν δει τα ματια μας...

    Αν κάποιον που έχει δει τμήμα της πατρίδας μας τον θεωρεις πολυταξιδεμένο μάλλον δεν εννοούμε το ίδιο πράγμα...Η πατρίδα μας είναι πολύ μικρή,μόλις 133000 χιλιόμετρα...

    Προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου πολυταξιδεμένο-τις περισσότερες πόλεις τις γνώρισα με το πρόγραμμα υποχρεωτικού κοινωνικού τουρισμού(θητεία 21 μηνών στο πολεμικό ναυτικό).Και έχω πάει πολλές φορές στις ίδιες πόλεις...

    Ακόμα,όντας οπαδός του κινήματος slow προτιμώ να δω καλά λίγες πόλεις παρά χάλια πολλές...

    Παράθεση:

    γενικα η ελλαδα δεν φημιζεται για τις πολεις της...

    Συμφωνώ...Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν μπορώ να αναφέρω μια μόνο απάντηση.Η ερώτηση όμως είναι σαφής...Για να μένουμε στο θέμα μας.......

    Υ.Γ.:μου λύνεις μια απορία:προσωπικά δεν αντιλήφθηκα κανένα να κάνει επίδειξη ή να βγαίνει εκτός θέματος...Με βοηθάς να τους εντοπίσω; ;) 


    reteos
    17.06.2012, 11:06

    Oμορφότερη πόλη της Ελλάδας είναι η Κόρινθος {#emotions_dlg.biggrin}. Ασχημότερη; -Δεν βλέπω καμία άσχημη . 


    Depoulina
    17.06.2012, 22:54
    Με ποιο κριτήριο μια πόλη είναι άσχημη ή όμορφη;;;
    STEFANOS604
    19.06.2012, 11:22

    Μερικά Κριτήρια κατά τη γνώμη μου

    1.Δημοσια κτίρια. πχ η Ερμούπολη έγινε  πόλη στολίδι με δημόσια κτίρια σχεδιασμένα από σπουδαίους αρχιτέκτονες όπως ο Ziller και ο Erlacher, με πιό χαρακτηριστικά το Δημαρχείο,τη Λέσχη και το θέατρο Απόλλων που σχεδιάστηκε με πρότυπο τη Σκάλα του Μιλάνου .

    2.Ιδιωτικές κατοικίες και νεοκλασικά αρχοντικά που χτίστηκαν την ίδια εποχή .

    3. Σήμερα να έχει ΚΑΘΑΡΕΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ και οι γειτονειές να μοσχοβολούν ''βασιλικό & ασβέστη''

    4. Να έχει φιλόξενους κατοίκους


    telikos
    04.07.2012, 04:13

    Ομορφοτερες  Σκιαθος,Γιαννενα,Βαθυ,Χανια,Κερκυρα,ναι και η Αθηνα που συνδιαζει αρκετα πραγματα (γραφικα συγχρονα βουνο θαλλασσα πολιτισμος νταξ το κεντρο εχει τα προβληματα του αλλα οι γυρω περιοχες ειναι απιστευτες..Χαιδαρι,Ραφηνα,Καστελλα,Αλεποχωρι,Νεα Μακρη),Ναυπακτος,Ρεθυμνο

    Ασχημοτερη τωρα ειναι λιγο κακη λεξη ..λιγοτερο καλη θα πω ..Καρλοβασι,Καλαματα,Πρεβεζα,΄Λιξουρι,Ηγουμενιτσα,Τριπολη,