ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.869 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    cineboy
    11.01.2010, 03:17

    Ελεος ρε παιδιά.....γιατί πάμε να χαλάσουμε μιά τόσο ωραία κατάσταση;......μα παντού και πάντα πρέπει κάτι να μην μας πάει καλά;...τι ψάχνουμε;το ιδανικό;...μα ούτε και στον Παράδεισο δεν ξέρουμε εαν υπάρχει!!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 11-01-2010 12:36 ]


    Disasterpiece
    11.01.2010, 03:25

    Ξεχωρισα:

    Το κουτσο στρατιωτακι(το μακραν καλυτερο εως τωρα κατα τη γνωμη μου!)

    Φωτα πορειας

    Το Παραθυρο(κριμα που αποσυρθηκε...)

    Βομβα Νουκλεαρε(θεοι οι τυποι!!!)


    giannis25athens
    11.01.2010, 10:55

       Παιδια καλημερα σε ολους και καλη χρονια .Ειμαι καινουριος στο site (ουτε 3 ωρες δεν εχω που ειμαι μελος) οποτε φυσικα δεν μπορω να ψηφισω (δυστυχως). Ακουσα τα τραγουδια του 2ου group,(του 1 ου δεν εχω ακομα πραλοβει). Εχω να πω το εξης. Ακουσα απο κακα εως παρα πολυ καλα τραγουδια. Μου αρεσαν αρκετα κομματια αλλα θα αναφερω μονο ενα.

       Κατα την γνωμη μου το μονο που αξιζει να αναφερω ειναι το κουτσο στρατιωτακι. Πραγματικα εντυπωσιαστικα με αυτο το κομματι. Ακουστε ενορχηστρωση που εχει ο/η τυπος!!! Δεν πρεπει να ειναι κανενας ασχετος. Εχει χρησιμοποιησει κανονικη ορχηστρα (απ οτι ακουω ετσι;) με υποδειγματικο τροπο. Προσεξτε την ορχηστρικη γεφυρα που εχει μετα το 2ο ρεφρεν....δεν ξερω με αφησε με ενοιχτο το στομα. Επισης η μελωδια του ρεφρεν σου μενει στο μυαλο απο την πρωτη φορα που το ακους. Τα κουπλε οκ δεν ειναι σαν το ρεφρεν αλλα ειναι ομορφα και ακολουθουν τον στιχο που ειναι τελειως αμετρος και αυτο (επειδη το εχω δοκιμασει) δεν ειναι καθολου ευκολο να το πετυχεις.

    Ως προς τον στιχο δεν ειμαι ειδκος αλλα μου αρεσε. Ειδικα το ρεφρεν και το 1ο κουπλε.Πολυ γλυκος και γεματος εικονες.

    Η φωνη θυμιζει λιγο Θηβαιο (οχι βεβαια τοσο ωραια και ζεστη) αλλα ειναι πολυ αξιολογη.

    Σε γενικες γραμμες παντως το κομματι σκιζει και κυριως χαρη στην μουσικη του και την ενορχηστρωση. Και πανω σε αυτον τον τομεα εχω αρκετες γνωσεις, πιθανως λοιπον για αυτο να εντυπωσιαστικα τοσο.


    alexzhrd
    11.01.2010, 20:01

    Παίδες καλησπέρα σας . Καταθέτοντας και εγώ την μουσική μου άποψη, το τραγούδι που  ξεχωρίζω από το 2ο group είναι το Κοιτώντας Μια Αγάπη με λιτή αλλά πολύ έξυπνη ενορχήστρωση, ενώ από το 1ο (πιο αδύναμο group μουσικά),  μου άρεσε το Με το βλέμμα στην πρύμνη.

    Αγαπητοί μου φίλοι, επιτρέψετε μου να σας πάω για λίγο, πίσω στη 10ετία του ’80 (πριν ακόμα πολλοί από εσάς γεννηθούν) , όταν το τότε Ποπ+Ροκ διοργάνωνε για πρώτη φορά διαγωνισμό τραγουδιού, όπου κάθε διαγωνιζόμενος έπρεπε να συμμετέχει με 3 τραγούδια.  Με την ολοκλήρωση του, ανακοινώθηκαν με τα ονόματα τους, νικητές και μη. Για την ιστορία τις καλλίτερες κριτικές με διαφορά απέσπασε μια κοπελιά που αν δεν με ξεγελά η μνήμη μου ήταν η αξιολογότατη δημιουργός Μαρία Βουμβάκη. Ακολούθησε με καλά λόγια η δική μου συμμετοχή μαζί με αυτήν του (πάλι με μεγάλη επιφύλαξη λόγω αλτσχάιμερ) Βασίλη Καζούλη . Από εκεί και μετά αυτό που αντίκρισαν τα μάτια μου στις κριτικές των υπολοίπων τραγουδιών μου προκάλεσε τρομερή αηδία και αποστροφή.  Οι ανώνυμοι κριτικοί του περιοδικού έθαβαν και περιγελούσαν με εξευτελιστικές εκφράσεις τις προσπάθειες των δημιουργών.  Και να σκεφτεί κανείς πως επρόκειτο για παιδιά 17-25 ετών που εμπιστεύτηκαν τα μουσικά όνειρά τους στο περιοδικό που αγαπούσαν. Το τίμησαν με τη συμμετοχή τους και εισέπραξαν  κοροϊδία. Και μάλιστα χωρίς να μπορούν καν να αμυνθούν, αφού οι αναγνώστες είχαν μόνο τα ονόματα και όχι  τα τραγούδια τους για να κρίνουν.

    Το συμβάν εκείνο (πριν ακόμα τα πρώτα μου μουσικά βήματα) με ταρακούνησε και με βοήθησε να δω και από άλλες οπτικές γωνίες τα μουσικά δρώμενα στη χώρα μας. Δεν ξαναπήρα ποτέ μέρος σε διαγωνισμό παρά μόνο 25 χρόνια αργότερα, για τη χαρά (και μόνο) της συμμετοχής, όταν και είδα με χαρά μου να τηρούνται σωστές προδιαγραφές. Κράτησα όμως την ευαισθησία μου (ίσως υπέρμετρη) σε σχέση με τη  δημοσιοποίηση τραγουδιών παράλληλα με τη δημοσιοποίηση ή μη των ονομάτων.

    Έχοντας τις παραπάνω σκλεψεις λοιπόν αναπτύχθηκε μία κουβέντα με τον jorge και ενώ φαινόταν να καταλήγουμε κάπου, λύνοντας κάποιες παρανοήσεις, ξαφνικά εμφανίστηκε κάποιος που χωρίς να γνωρίζει την πορεία μου, αμφισβήτησε και εγωιστικά ακόμα αμφισβητεί, ευθέως την ειλικρίνεια των προθέσεων μου. Μη θέλοντας λοιπόν να αφήσω ούτε σημάδι υπόνοιας για τα κίνητρα μου απέσυρα το τραγούδι μου.

    Ζητώ ένα μεγάλο συγνώμη από όλους σας, για αυτή τη μικρή αναστάτωση, και σας ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε για να ακούσετε «Το Παράθυρο», είτε το ψηφίσατε είτε όχι.

    Ας συνεχίσουμε τώρα την ακρόαση των υπόλοιπων τραγουδιών.

     


    apeiro
    11.01.2010, 20:05

    Γεια σε όλους..Τυχαία έπεσα πάνω σ' αυτή την ιστοσελίδα μέσω του άνδρα μου που είναι μέλος κι επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι με τη μουσική και μάλιστα ως κριτικός σε γνωστή εφημερίδα,θα ήθελα να γράψω δυο πράγματα..

    Άκουσα τα κομμάτια και όντως υπάρχουν καποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις νέων μουσικών,αλλα..γιατι τόση υποτονικότητα? Το 'στρατιωτάκι' είναι συμπαθητικό κομμάτι και τα 'Φώτα πορείας',αλλα αναρωτιέμαι σε τι συνθήκες μπορεί κανείς να ακούσει τέτοια κομμάτια; Δεν ξέρω αλήθεια σε τι συνθήκες διέξάγεται ο διαγωνισμός,αν είναι μια  ή μια δημοκρατική διαδικασία ή. Πολύ αργά κι ελάχιστα διασκεδαστικά τα κομμάτια που προηγούνται. Το 'Στις σκιές' θυμίζει Ξυλινα Σπαθιά΄΄, η 'Πλατειά Αγάπη' το Ασε τα μαλλάκια σου ανακατεμένα κλπ, κλπ.. Προς θεού δεν είμαι δώ να επικρίνω τους δημιουργούς ή τους ψηφοφόρους,απλά κάνω μια έκκληση για προτεραιότητα στην πρωτοτυπία και όχι σε ό,τι μας θυμίζει κάτι που ήδη υπάρχει..

     


    kwstasagas
    11.01.2010, 20:53

    Θα μού επιτρέψετε να διαφωνήσω με την προλαλήσασα ....

    Αρκετά τραγούδια, τόσο του 1ου, όσο και του 2ου γκρουπ, όχι μόνο δεν τα βρήκα "υποτονικά", αλλά πολύ - πολύ ενδιαφέροντα [και μάλιστα ... ανώτερου επιπέδου από ένα σωρό νεόκοπα "έντεχνα" κλπ τραγούδια που αυτήν την εποχή ακούμε κατά κόρον στο ραδιόφωνο]. Μάλιστα, ένα από τα τραγούδια, που αναφέρει η προλαλήσασα, το βρήκα τόσο ουσιώδες, τόσο νευρώδες και τόσο ευρηματικό σε ΟΛΕΣ τις "παραμέτρους" του που .... πραγματικά εξεπλάγην όταν το άκουσα !!! Φυσικά, δεν θα αναφέρω ακόμη ποιο τραγούδι εννοώ. Έτσι οι δημιουργοί του ..... ας κάνουν υπομονή μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας του 2ου γκρουπ για να λάβουν τα "συγχαρητήριά" μου

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.smartass}......

     

    Όσο για το ζήτημα που θέτει η προλαλήσασα  

    "προτεραιότητα στην πρωτοτυπία και όχι σε ό,τι μας θυμίζει κάτι που ήδη υπάρχει.."

    ήδη το έχουμε συζητήσει αρκετά και ήδη έχουν γραφτεί ένα σωρό απόψεις περί αυτού στο παρόν τόπικ [μεταξύ των οποίων και η δική μου {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}] .............

     


    -----------------
    Ανακηρύσσω σε "καλύτερη συναυλία που έγινε στην Αθήνα τη δεκαετία που μας πέρασε" αυτή των Caravan στο "Ρόδον" στις 16 - 4 - 2005. Οι βετεράνοι ψυχεδελοροκάδες απ' το Καντέρμπουρι έπαιξαν απίστευτα μπροστά σε 30 άτομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 11-01-2010 20:54 ]


    MPara
    12.01.2010, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος apeiro στις 11-01-2010 στις 20:05 έγραψε...

    Γεια σε όλους..Τυχαία έπεσα πάνω σ' αυτή την ιστοσελίδα μέσω του άνδρα μου που είναι μέλος κι επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι με τη μουσική και μάλιστα ως κριτικός σε γνωστή εφημερίδα,θα ήθελα να γράψω δυο πράγματα..

    Άκουσα τα κομμάτια και όντως υπάρχουν καποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις νέων μουσικών,αλλα..γιατι τόση υποτονικότητα? Το 'στρατιωτάκι' είναι συμπαθητικό κομμάτι και τα 'Φώτα πορείας',αλλα αναρωτιέμαι σε τι συνθήκες μπορεί κανείς να ακούσει τέτοια κομμάτια; Δεν ξέρω αλήθεια σε τι συνθήκες διέξάγεται ο διαγωνισμός,αν είναι μια  ή μια δημοκρατική διαδικασία ή. Πολύ αργά κι ελάχιστα διασκεδαστικά τα κομμάτια που προηγούνται. Το 'Στις σκιές' θυμίζει Ξυλινα Σπαθιά΄΄, η 'Πλατειά Αγάπη' το Ασε τα μαλλάκια σου ανακατεμένα κλπ, κλπ.. Προς θεού δεν είμαι δώ να επικρίνω τους δημιουργούς ή τους ψηφοφόρους,απλά κάνω μια έκκληση για προτεραιότητα στην πρωτοτυπία και όχι σε ό,τι μας θυμίζει κάτι που ήδη υπάρχει..

     



     

    Με το συμπάθιο κιόλας αλλά η παραπάνω θέση είναι μία από τις μεγαλύτερες παπ$#ιές που έχω διαβάσει.

    Αγαπητή apeiro,λέτε ότι το τραγούδι "Στις Σκιές" (που ούτε το έχω ακούσει),θυμίζει Ξύλινα Σπαθιά κ.ο.κ. Προφανώς η μουσική δεν ανακαλύφτηκε την ημέρα που ξεκίνησε ο διαγωνισμός. Όλοι οι μουσικοί έχουν επιρροές από κάποιους προγενέστερους συναδέλφους τους. Και αυτό το λέω εγώ,που ούτε μουσικός είμαι,αλλά ούτε και κριτικός μουσικής. Αλήθεια, εσείς που έχετε και μουσικό αυτί,δεν έχετε ακούσει ποτέ κάποιο γνωστό και επιτυχημένο και ως εκ τούτου αποδεκτό τοις πάσι τραγούδι,να μοιάζει με κάποιο άλλο,ή και πολλές φορές να είναι ίδιο? (όρα το τραγούδι "Θέλω" της Δέσποινας Βανδή,που συνέθεσε ο Φοίβος).Χρειάζεται μήπως να πω ποιανού συγκροτήματος είναι αντιγραφή το συγκεκριμένο?

    Επίσης αμφισβητείτε την δημοκρατικότητα του εν λόγω διαγωνισμού.Πράγματι κάνατε μια μεγάλη ανακάλυψη,την οποία κανείς άλλος σε αυτό το πολυπληθές site δεν είχε κάνει: Η κλίκα των υποτονικών μουσικών έκανε lobbying για να δημιουργήσει έναν διαγωνισμό με μόνο σκοπό να σκοτώσει την "πρωτοτυπία". ΕΥΓΕ! Μας λέτε εν ολίγοις ότι θα ήταν δημοκρατικότερος ο διαγωνισμός αν συμμετείχαν πιο διασκεδαστικά και συνεπώς πρωτότυπα κομμάτια?

    Και προς Θεού εγώ είμαι εδώ για να επικρίνω αυτό που γράψατε και πολύ περισσότερο επειδή είστε κριτικός,διαφορετικά,πιστέψτέ με δεν θα ασχολιόμουν.

     

    Και τώρα επιτρέψτε μου να γυρίσω στην τρύπα μου,εκεί όπου οι "υποτονικοί" αγκαλιάζονται και κλαίνε παρέα,λίγο πριν αποφασίσουν να τερματίσουν την μίζερη ζωή τους.

    Καλή επιτυχία σε όλους τους δημιουργούς!

     


    Patzourikos
    12.01.2010, 21:16

    Παράθεση:

    Το μέλος MPara στις 12-01-2010 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος apeiro στις 11-01-2010 στις 20:05 έγραψε...

    Γεια σε όλους..Τυχαία έπεσα πάνω σ' αυτή την ιστοσελίδα μέσω του άνδρα μου που είναι μέλος κι επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι με τη μουσική και μάλιστα ως κριτικός σε γνωστή εφημερίδα,θα ήθελα να γράψω δυο πράγματα..

    Άκουσα τα κομμάτια και όντως υπάρχουν καποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις νέων μουσικών,αλλα..γιατι τόση υποτονικότητα? Το 'στρατιωτάκι' είναι συμπαθητικό κομμάτι και τα 'Φώτα πορείας',αλλα αναρωτιέμαι σε τι συνθήκες μπορεί κανείς να ακούσει τέτοια κομμάτια; Δεν ξέρω αλήθεια σε τι συνθήκες διέξάγεται ο διαγωνισμός,αν είναι μια  ή μια δημοκρατική διαδικασία ή. Πολύ αργά κι ελάχιστα διασκεδαστικά τα κομμάτια που προηγούνται. Το 'Στις σκιές' θυμίζει Ξυλινα Σπαθιά΄΄, η 'Πλατειά Αγάπη' το Ασε τα μαλλάκια σου ανακατεμένα κλπ, κλπ.. Προς θεού δεν είμαι δώ να επικρίνω τους δημιουργούς ή τους ψηφοφόρους,απλά κάνω μια έκκληση για προτεραιότητα στην πρωτοτυπία και όχι σε ό,τι μας θυμίζει κάτι που ήδη υπάρχει..

     



     

    Με το συμπάθιο κιόλας αλλά η παραπάνω θέση είναι μία από τις μεγαλύτερες παπ$#ιές που έχω διαβάσει.

    Αγαπητή apeiro,λέτε ότι το τραγούδι "Στις Σκιές" (που ούτε το έχω ακούσει),θυμίζει Ξύλινα Σπαθιά κ.ο.κ. Προφανώς η μουσική δεν ανακαλύφτηκε την ημέρα που ξεκίνησε ο διαγωνισμός. Όλοι οι μουσικοί έχουν επιρροές από κάποιους προγενέστερους συναδέλφους τους. Και αυτό το λέω εγώ,που ούτε μουσικός είμαι,αλλά ούτε και κριτικός μουσικής. Αλήθεια, εσείς που έχετε και μουσικό αυτί,δεν έχετε ακούσει ποτέ κάποιο γνωστό και επιτυχημένο και ως εκ τούτου αποδεκτό τοις πάσι τραγούδι,να μοιάζει με κάποιο άλλο,ή και πολλές φορές να είναι ίδιο? (όρα το τραγούδι "Θέλω" της Δέσποινας Βανδή,που συνέθεσε ο Φοίβος).Χρειάζεται μήπως να πω ποιανού συγκροτήματος είναι αντιγραφή το συγκεκριμένο?

    Επίσης αμφισβητείτε την δημοκρατικότητα του εν λόγω διαγωνισμού.Πράγματι κάνατε μια μεγάλη ανακάλυψη,την οποία κανείς άλλος σε αυτό το πολυπληθές site δεν είχε κάνει: Η κλίκα των υποτονικών μουσικών έκανε lobbying για να δημιουργήσει έναν διαγωνισμό με μόνο σκοπό να σκοτώσει την "πρωτοτυπία". ΕΥΓΕ! Μας λέτε εν ολίγοις ότι θα ήταν δημοκρατικότερος ο διαγωνισμός αν συμμετείχαν πιο διασκεδαστικά και συνεπώς πρωτότυπα κομμάτια?

    Και προς Θεού εγώ είμαι εδώ για να επικρίνω αυτό που γράψατε και πολύ περισσότερο επειδή είστε κριτικός,διαφορετικά,πιστέψτέ με δεν θα ασχολιόμουν.

     

    Και τώρα επιτρέψτε μου να γυρίσω στην τρύπα μου,εκεί όπου οι "υποτονικοί" αγκαλιάζονται και κλαίνε παρέα,λίγο πριν αποφασίσουν να τερματίσουν την μίζερη ζωή τους.

    Καλή επιτυχία σε όλους τους δημιουργούς!

     



    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}


    Patzourikos
    12.01.2010, 21:27

    Παιδια ενας διαγωνισμος ειναι στον οποιο κερδισμενοι ειναι ολοι!Απο τον 1ο που θα κερδισει αυτα που εχουμε διαβασει, μεχρι τον τελευταιο που θα δει εστω και 1 post που να μιλαει με κολακευτικα λογια για το τραγουδι του!

    Οπως κανεις δεν επιβαλλει σε κανεναν ποσους ψηφους θα δωσει σε καθε τραγουδι, ετσι ακριβως δεν μπορει και κανεις να επιβαλλει σε διαγωνιζομενο τι ειδος τραγουδιου να επιλεξει!

    Συμφωνω απολυτα με ενα παραπανω post που λεει πως ολοι ειμαστε επιρρεασμενοι απο τα ακουσματα μας στην ζωη!Σιγουρα δεν ειναι σωστο να φτανουμε στην αντιγραφη, αλλα ακομα και αν καποιο τραγουδι μας θυμισε κατι, τοτε θα πρεπει να το κρινουμε σαν ολικη εμπνευση και μετα να καταληξουμε σε συμπερασματα!!!


    jorge
    12.01.2010, 22:14

    Παράθεση:

    Το μέλος apeiro στις 11-01-2010 στις 20:05 έγραψε...

    Άκουσα τα κομμάτια και όντως υπάρχουν καποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις νέων μουσικών,αλλα..γιατι τόση υποτονικότητα? Το 'στρατιωτάκι' είναι συμπαθητικό κομμάτι και τα 'Φώτα πορείας',αλλα αναρωτιέμαι σε τι συνθήκες μπορεί κανείς να ακούσει τέτοια κομμάτια; Δεν ξέρω αλήθεια σε τι συνθήκες διέξάγεται ο διαγωνισμός,αν είναι μια  ή μια δημοκρατική διαδικασία ή. Πολύ αργά κι ελάχιστα διασκεδαστικά τα κομμάτια που προηγούνται. Το 'Στις σκιές' θυμίζει Ξυλινα Σπαθιά΄΄, η 'Πλατειά Αγάπη' το Ασε τα μαλλάκια σου ανακατεμένα κλπ, κλπ.. Προς θεού δεν είμαι δώ να επικρίνω τους δημιουργούς ή τους ψηφοφόρους,απλά κάνω μια έκκληση για προτεραιότητα στην πρωτοτυπία και όχι σε ό,τι μας θυμίζει κάτι που ήδη υπάρχει..

     

    Αν και διαφωνώ αρκετά, μου αρέσει που εξέφρασες τη γνώμη σου για τα τραγούδια. Και δε θα συμφωνήσω καθόλου με την - πραγματικά αψυχολόγητη - αντίδραση της Mpara. Εδώ είμαστε και για να διαφωνούμε και από τη στιγμή που το μόνο που λες αφορά στην πρωτοτυπία των τραγουδιών ή την ομοιότητά τους με άλλα, μόνο καλό μπορεί να κάνεις σε κάποιους δημιουργούς.

    Σχετικά με την όλη διαδικασία μπορείς να διαβάσεις τους Όρους του διαγωνισμού. Κάποιοι πάντως λένε οτι πρόκειται για τον πιο αντικειμενικό και αξιοκρατικό διαγωνισμό που έχουν συναντήσει ποτέ. Ρίξε μια ματιά :)


    giorgosziotas
    13.01.2010, 08:02

    Ας βοηθήσω να μείνουμε στο θέμα. Παραθέτω κι εγώ τις προτιμήσεις μου και τις απόψεις μου σαν καλό παιδί.

     

    1. Το κουτσό στρατιωτάκι : 5* (ΤΡΑΓΟΥΔΙ με τα όλα του!)

     

    2. Πέντε παιδιά : 5* (Φοβερός στίχος! Μουσική στα γνωστά "epic" μονοπάτια του είδους, αν και δεν είμαι φαν του μικρουτσικο-στύλ)

     

    3. Δεν μου εμεινε λεπτο : 4* (Δεν πειράζει που δεν ακούγεται. βάλτε το δυνατά. Δε βάζουμε βαθμό στα μηχανήματα του παιδιού.)

    "η μοναξιά φέρνει το χρόνο, της ζωής τον αστυνόμο" απλά μπράβο του.

     

    4. Φώτα Πορείας : 4* (πολύ καλός στίχος και μουσική απλώς πιστεύω ότι χάνεται λιγάκι το νόημα λόγω ταχύτητας)

     

    5. Της ανάμνησης ο πόνος : 4* (2 κιθάρες και πάμε! γουστάρω :P)

     

    6. Με το φως της Αυγής σου : 4* (κλασσικό αλλά καλό)

     

    Να πω επίσης ότι στο πρώτο γκρουπ, δεν είχα ξεχωρίσει τόσα τραγούδια που να μου αρέσουν τόσο. Ως εκ τούτου θεωρώ ότι το δεύτερο γκρουπ, είναι συνολικά “καλύτερο”.

    Καλή συνέχεια

     


    takispag
    13.01.2010, 10:53

    Λοιπόν, μιας και πλησιάζει προς το τέλος κι αυτό το γκρούπ, λέω να γράψω κι εγώ την άποψή μου.

    Με το φως της αυγής σου : το έχω λιώσει το τραγούδι, πολλά συγχαρητήρια σε όποιον το έχει γράψει. Πραγματικά απ'τα λίγα που με αγγίζουν τόσο.

    Το κουτσό στρατιωτάκι μου άρεσε πολύ επίσης, όπως και Της ανάμνησης ο πόνος και το Χρώματα.

    Και θα συμφωνήσω με το ότι το 2ο γκρουπ υπερέχει του πρώτου (και με διαφορά θα 'ελεγα).

    Επίσης είχα ξεχωρίσει και Το παράθυρο το οποίο και αποσύρθηκε. Κρίμα, γιατί ήταν καλό τραγούδι.


    cineboy
    13.01.2010, 14:50

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 13-01-2010 στις 10:53 έγραψε...

    Λοιπόν, μιας και πλησιάζει προς το τέλος κι αυτό το γκρούπ, λέω να γράψω κι εγώ την άποψή μου.

    Με το φως της αυγής σου : το έχω λιώσει το τραγούδι, πολλά συγχαρητήρια σε όποιον το έχει γράψει. Πραγματικά απ'τα λίγα που με αγγίζουν τόσο.

    Το κουτσό στρατιωτάκι μου άρεσε πολύ επίσης, όπως και Της ανάμνησης ο πόνος και το Χρώματα.

    Και θα συμφωνήσω με το ότι το 2ο γκρουπ υπερέχει του πρώτου (και με διαφορά θα 'ελεγα).

    Επίσης είχα ξεχωρίσει και Το παράθυρο το οποίο και αποσύρθηκε. Κρίμα, γιατί ήταν καλό τραγούδι.



    Τις επιλογές μου τις έχω γράψει γιά το δεύτερο γκρούπ......έχουμε ακριβώς τα ίδια γούστα φίλε μου!!!


    sportsman
    13.01.2010, 14:56

    Με το φώς της Αυγής σου ***** Πανέμορφο

    Γράμμα στον Ουρανό *** Ακούγεται πολύ Ευχάριστα

     


    apeiro
    13.01.2010, 15:15

    Παρατήρησα αντιδράσεις που νομίζω πως έρχονται από ανθρώπους που δεν εχουν ταλέντο να συζητούν με επιχειρήματα. Τι να το κάνω ΄΄το δωμάτιο'' απο το πρώτο group όταν ακούγοντας του μου ρχεται κατευθείαν στο νου ο Τσακνής και ο Παπακωνσταντίνου ή όταν ακούω τραγουδίστη  του β΄ γκρουπ να είναι κλώνος του Νταλάρα..Χρειαζόμαστε πρωτοπόρους καλλιτέχνες και όχι μίμους..Χάνεται η όλη προσπάθεια των δημιουργών,πάει στράφι ανεξάρτητα αν τους στηρίζουν όσοι τους αρέσουν τα αντίγραφα. Σεβασμός λοιπόν στο έργο των καταξιωμένων καλλιτεχνών και προσπάθεια να δώσουμε ό,τι μπορούμε με το δικό μας τρόπο,αν μπορουμε. Φιλικά..


    movflower
    14.01.2010, 04:15

    Συγχαρητήρια σε όλους όσους έλαβαν μέρος!!!! Μόλις πρόσθεσα κι εγώ αρκετά αστεράκια!!!

    Σχόλια σε σημεία:

    • Είναι πραγματικά κρίμα που ένα από τα τραγούδια έχει τόσο κακό ήχο. Ίσως ακριβώς για αυτόν τον λόγο να βρίσκεται τόσο χαμηλά στην κατάταξη; Εμένα πάντως μου άρεσε πάρα πάρα πολύ!
    • Σίγουρα υπάρχουν αρκετά έντονες οι επιρροές στα τραγούδια. Γνωστές μελωδίες ή ακόμα και φωνές!!! Πραγματικά, πολλά πολλά συγχαρητήρια στο παιδί με την φωνή Νταλάρα! Δεν ειρωνεύομαι, ΤΟ ΕΝΝΟΩ!!! Κι ενώ αυτό ήταν ευχάριστη έκπληξη, οι απομιμήσεις μελωδιών δεν ήταν. Σίγουρα, όλοι επηρεαζόμαστε από διάφορες πηγές και όχι μόνο μουσικές. Περίμενα λιγότερη έντονη την παρουσία της μίμησης όμως. Πιο διακριτική έστω.
    • Μερικές κατηγορίες έχουν πολύ διασκεδαστικά ονόματα.
    • Υπάρχουν πολύ πολύ ωραία τραγούδια!!!
    • Ο φετινός τρόπος ψηφοφορίας είναι σίγουρα πολύ πιο ... άνετος και μας έβγαλε κι από τον πονοκέφαλο της "άδικης" φηφοφορίας. Δίνουμε όσα αστεράκια θέλουμε όπου θεωρούμε πρέπον! :))))))))))))))))

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 14-01-2010 04:24 ]


    vasilis23
    14.01.2010, 14:29

    5 αστεράκια ***** μονο στο τραγουδι " Δεν Είσαι Πουθενά " !Μπραβο οποιος και αν εισαι φιλε!Με ταξιδεψε πολυ μακρια!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilis23 στις 14-01-2010 14:30 ]


    melanok
    14.01.2010, 20:32

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 13-01-2010 στις 08:02 έγραψε...

    Δεν μου εμεινε λεπτο : 4* (Δεν πειράζει που δεν ακούγεται. βάλτε το δυνατά. Δε βάζουμε βαθμό στα μηχανήματα του παιδιού.)

    "η μοναξιά φέρνει το χρόνο, της ζωής τον αστυνόμο" απλά μπράβο του.

     


    θου Κύριε φυλακή τω στόματί μου...  Είπα να μη σχολιάσω το "Δεν μου εμεινε λεπτο" , αλλά όταν βλέπω πως πλησιάζει το τέλος της ψηφοφορίας και αρχίζει να έχει από κάποιους και εγκωμιαστικά σχόλια, θα πρέπει να τους πω πως το τραγούδι πλησιάζει τα όρια της αντιγραφής του "Πιο καλή η Μοναξιά" του Γιάννη Πάριου. Ακόμα και οι στίχοι του είναι φανερά επηρεασμένοι από το συγκεκριμένο άσμα.


    jorge
    14.01.2010, 23:27
    Ε όχι :)
    Μπορεί να μοιάζει λίγο στην ατμόσφαιρα και στο μαντζόρε του, αλλά δεν βλεπω ομοιοτητα ουτε στα γυρίσματα, ούτε σε κάτι άλλο.
    220493
    15.01.2010, 00:07

     

    Πράξη 2η ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

     

    Σύμφωνα με τις μουσικές αρέσκειες μου και τις μουσικές μου γνώσεις όσον αφορά σύνθεση,στίχο,φωνή και ενορχήστρωση(όχι τόσο αυστηρά σε αυτόν τον τομέα) ψήφισα τους υποψήφιους του 2oυ γκρουπ.

    Τολμώ να ομολογήσω πως ήμουν πιο ευχαριστημένος απο το 1ο ως προς την ποιότητα των τραγουδιών. Εδωσα τις ψήφους μου σε παραπάνω απο 10 συμμετοχές.

     

    Τα κομμάτια που ξεχωρίζω είναι:

    • Το κουτσό στρατιωτάκι ____>> Πραγματικό αρκετά"δεμένο" κομμάτι και αρκετά προσεγμένο.Πολύ καλή ενορχήστρωση. Αψογα μουσικά "γεμίσματα".Καλή φωνή και αρκετά εκφραστικό στίχο.
    • Της ανάμνησης ο πόνος_____>>¨Ομορφο τραγούδι. Αν και δεν έχει γίνει επαγγελματική δουλειά όσον αφορά την ηχογράφηση , το κομμάτι ακούγεται...Φωνές καλές,στίχοι αρκετά δουλεμένενοι(μου θυμίζουν παρνασσισμό).
    • Για τελευταία φορά_____>>¨Ενα κομμάτι όπου σε όλο το μήκος του κρατά μια αρμονία.Τα λόγια περιττά όταν ακούει κανείς το σόλο του....
    • Μες στις σκιές _____>>Απορώ για αυτό το κομμάτι γιατί μπορεί να κάνει άνετα μια καριέρα και στην δισκογραφία αλλά γενικώς στη μουσική σκηνή.Φωνή με ιδιαίτερη χροιά, στίχοι εκφραστικοί με άμεσο συναίσθημα και νόημα.Μουσικά πολύ καλά δουλεμένο.

     


    -----------------
    http://blogs.musicheaven.gr/220493 to blog mou......!!!! kai......>>>>"The dreams of music" Μια εκπομπή άκρως διασκεδαστική καθε Σάββατο στις 17.00 - 18.00!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 220493 στις 15-01-2010 00:10 ]