ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.852 μέλη

    Βοήθεια για εύρεση δασκάλου στο πιάνο...

    panthro
    18.09.2011, 18:28

    Καλησπέρα σε όλους !

    Είμαι 25 χρονών και σε αυτή τη δύσκολη ηλικία (στα γεράματα) αποφάσισα να ασχοληθώ με το κλασικό πιάνο. Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τη μουσική και συγκεκριμένα με Jazz κιθαρα έχοντας τελειωσει Jazz αρμονία..

    Το θέμα είναι οτι σε αυτό το χώρο μπαίνω τώρα δεν έχω ιδέα απο δασκάλους κλπ..

    Αυτο που σκέφτομαι είναι να κάνω μέχρι ενα καλο επίπεδο σε ένα δασκαλο στο σπίτι και μετά να μπω σε κάποιο ωδειο για το πτυχίο...(Αν τα καταφέρω μεχρι τότε)

    Το θέμα είναι οτι επειδή είμαι ανήσυχος με το θέμα δασκάλου, θελω να τον βλέπω σαν ''προτυπο'' , θέλω να ειναι πολύ καλός.Έτσι σκέφτηκα να βρώ κάποιον που να δουλεύει σε κάποιο απο τα γνωστά ωδεία της Αθήνας, όπως το Αθηνών, το Athenaeum, το Εθνικό, το Σκαλκώτα, ή το Νακα.

    Δε λέω οτι οι δασκαλοι που δε δουλευουν σε αυτα τα ωδεια δεν ειναι καλοι ,ουτε οτι ΟΛΟΙ που δουλευουν στα παραπανω ωδεία ειναι απαραίτητα και καλοι....Απλα θεωρώ οτι αυξάνω τις πιθανότητες για να βρώ κάποιον που να γνωρίζει το αντικείμενο.

    Το θέμα είναι, πως γίνεται αυτο?? Δε γίνεται να πάω σε καποιο απο τα παραπάνω  ωδεια  και να τους πω, ''Γεια σας, μηπως εχετε καποιο καθηγητη για να κανω στο σπιτι?'' Καταλαβενετε τι θελω να πω...Κάνει κάποιος συμφορουμιτης σε κάποιο απο τα παραπάνω Ωδεία?

    Να διευκρινίσω οτι γνωρίζω πως στην ηλικία που είμαι, δε γίνεται να το πάω για σολίστας, απλα θα ήθελα να μάθω να χειρίζομαι και να απολαμβάνω οσο πιο πολυ μπορω αυτο το όργανο.

    Συγνώμη αν σας κούρασα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panthro στις 18-09-2011 20:23 ]


    natassa1911
    27.09.2011, 14:27

    Μην ανησυχείς για τα γεράματα εισαι πολύ νέος ακόμη.  Όταν αρχιζεις μεγάλος εχεις 2 αβανταζ. Το ένα είναι οτι έχεις ηδη μουσικά ακούσματα. Ξερεις τι είναι και πως πρεπει να ακουστεί η μουσική που θα παιξεις στο πιάνο.Το άλλο είναι οτι  θα μάθεις πολυ πιο συντομα αυτά που ένα παιδάκι θα χρειαζόταν  2 χρόνια περίπου για να μάθει. (Ειχα έναν μαθητη πολυ ταλαντούχο που άρχισε στα 28 του και σε 2 χρόνια έπαιζε σαν να είχε κάνει 7! Και ο αδελφός μιας φιλης μου άρχισε στα 17 πήρε δίπλωμα και συνέχισε σπουδές στην Αγγλία)

    Δυστυχώς η καλλιτεχνική εκπαιδευση στην Ελλαδα πάσχει και το εχω ζησει κι εγώ η ίδια όταν μάθαινα. Ειχα αλλάξει 3 δασκάλους που ο καθένα μου άλλαζε την τεχνική και ήταν και οι 3 λάθος.

    Τελικά ήμουν παρα πολυ τυχερή γιατι κατέληξα σε έναν απιστευτο ρωσο καθηγητή όπου έμεινα με το στόμα ανοιχτό απο το πρώτο μαθημα(μουσική, τεχνική τα παντα)...

     

    Καλή σου πρόοδο!