ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.856 μέλη

    Οι συμμετοχές μας στον Διαγωνισμό Μελοποιημένης Ποίησης

    spiroos
    31.12.2011, 15:37
    Μάλλον δεν γνωρίζετε ελληνικά.
    alexzhrd
    31.12.2011, 15:41

    ανάξιο οποιασδήποτε απάντησης αλλά και απόδειξη της αγενούς στάσης σας


    spiroos
    31.12.2011, 15:44
    Καλή χρονιά.
    cineboy
    31.12.2011, 16:14

    Γιά όνομα του Θεού, κύριε Αραβανή......

    Δεν είχα σκοπό να επανέλθω, όμως προκαλείτε με τον λόγο σας γιά μιά ακόμη φορά, και κυρίως δεν έχετε ακόμη καταλάβει, το αυτονόητο....στην διαδικασία που προηγήθηκε η κριτική επιτροπή τα έκανε θάλασσα,και δεν σεβάστηκε βασικά πράγματα ενημέρωσης προς τους δημιουργούς.

    Υπήρχε στην διαδικασία ενημέρωση ότι θα περάσουν στον τελικό, 40 τραγούδια, και δεν το καταλάβαμε, η μήπως αυτό ήταν μιά καλή αφορμή γιά παράταση των αποτελεσμάτων επιπλέον κανά μήνα,το οποίο και θεωρήθηκε ως ελάχιστος χρόνος;!!!!!

    Αν πάλι όχι, τότε που ακούστηκε να περνάει κάποιος στον τελικό, και να μην ξέρει με ποιό τραγούδι πέρασε;Επειδή δεν είχε καταλήξει η επιτροπή;...και τι μας νοιάζει;να καταλήξει η να αφαιρέσει αυτό το κομάτι του διαγωνισμού...αυτη είναι η δουλειά της.Ακόμη και εκεί όμως, η επιτροπή έδειξε προς τα έξω ,γιά μιά ακόμη φορά, ότι κάνει αγγαρεία!!!

    Εδω έγινε μαντάρα ολόκληρη η διαδικασία, απο την αρχή, μέχρι και το τέλος, το οποίο κανείς δεν ήξερε πότε και πως θα έρθει.

    Δεν έχει ξαναυπάρξει τέτοιος διαγωνισμός, που στην ουσία να απαξιώνει ο ίδιος τον εαυτό του,και αυτό πράγματι είναι λυπηρό, ενω στα σίγουρα οι μόνοι που δεν φέρουν ευθύνη είναι οι συμετέχοντες.

    Εαν δεν μπορείτε να υποστηρίξετε τέτοιου είδους προσπάθειες, μην τις ξεκινάτε, άλωστε δεν σας υποχρέωσε κανείς να το κάνετε.

    Ελπίζω μέσα στην νέα χρονιά που έρχετε να το καταλάβετε,και να μην λέτε κάτι, απλά γιά να λέτε,όπως ελπίζω να γίνουν πράξη και όλα αυτά που έχετε υποσχεθεί στους "νικητές"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 31-12-2011 16:15 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 31-12-2011 16:19 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 31-12-2011 16:26 ]


    spiroos
    31.12.2011, 16:21
    Τα ίδια και τα ίδια κύριε Νανόπουλε. Σας εχω απαντήσει πολλάκις. Δεν έχω να προσθέσω σε εσάς τίποτε άλλο.
    cineboy
    31.12.2011, 16:28

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 31-12-2011 στις 16:21 έγραψε...

    Τα ίδια και τα ίδια κύριε Νανόπουλε. Σας εχω απαντήσει πολλάκις. Δεν έχω να προσθέσω σε εσάς τίποτε άλλο.

    Tο γνωρίζω ότι δεν έχετε, γιατί πολύ απλά δεν μπορείτε, και όχι, δεν μου έχετε απαντήσει στ'αλήθεια σχεδόν σε τίποτε.

    Κρίμα, γιατί έστω και τώρα, θα μπορούσε να διορθωθεί κάπως η όλη εικόνα του διαγωνισμού...δεν πειράζει...επιλογή σας.

    Τέλος απο εμένα εδω.

    Καλή χρονιά να έχετε.


    -----------------
    Τα πάντα σε τούτη τη ζωή είναι ένας αέρας και μιά στιγμή άτυχη η τυχερή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 31-12-2011 16:29 ]


    spiroos
    31.12.2011, 16:30
    Όπως αντιλαμβάνεστε. Καλή χρονιά.
    mixalis-kleanthis
    31.12.2011, 18:05

    Η Συμμετοχή μου στον διαγωνισμό

     

     

     

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ να έχουμε παιδιά ....


    mixalis-kleanthis
    31.12.2011, 18:41
    Ευχαριστώ πολύ Νάντια μου .Πέρα απ ΄οτι μπήκε στα σαράντα δε ξέρω τίποτε άλλο. Με το βίντεο ασχολήθηκε η Σοφία.
    davyd
    31.12.2011, 19:20

    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 31-12-2011 στις 18:05 έγραψε...

    Η Συμμετοχή μου στον διαγωνισμό

     ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ να έχουμε παιδιά ....



    Πολύ καλό!! Τελικά πρωταρχικό στοιχείο της επιτυχημένης μελοποιήσης είναι η επιλογή του ίδιου του ποιήματος κι αυτό δεν έχει μόνο να κάνει με το πόσο ωραίο είναι το ποίημα αλλά είναι συνισταμένη πολλών παραμέτρων.

    Καλή Χρονιά!


    oakalestos
    01.01.2012, 01:11

    Πάντως συνιστώ στους λοιπούς διαγωνιζόμενους να μην τρελαίνονται και τόσο με την επιτροπή και τη διαδικασία. Δεν είναι ούτως η άλλως κάτι για να το πάρουμε και τόσο σοβαρά. Ίσα ίσα χαίρομαι που δόθηκε η ευκαιρία να ακούσουν νέοι δημιουργοί αλλήλους και να κρίνουν ο ένας τις δουλειές του άλλου. Μου φαίνεται πολύ υγιές αυτό. Καλή χρονιά σε όλους και καλές δημιουργίες!!

    Δεν έχω κάποιο βίντεο απ' τις συμμετοχές μου, αλλά στο blog μου βρίσκεται όλη η δουλειά μου, μαζί με το "Καμάρι ο Θοδωρής", που το έστειλα στο διαγωνισμό. Υπάρχει και το "Καίγουνται" σε ποίηση του χιώτη ποιητή Φώτη Αγγουλέ. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να στείλω αυτό, αν και μου αρέσει περισσότερο.

    Το blog μου είναι: oakalestos.blogspot.com

    Το "καίγουνται" το αφιερώνω στους εργάτες της Χαλυβουργίας, που είναι σε απεργία γύρω στις 60 μέρες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oakalestos στις 01-01-2012 01:21 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oakalestos στις 01-01-2012 01:24 ]


    davyd
    02.01.2012, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος oakalestos στις 01-01-2012 στις 01:11 έγραψε...

    Πάντως συνιστώ στους λοιπούς διαγωνιζόμενους να μην τρελαίνονται και τόσο με την επιτροπή και τη διαδικασία. Δεν είναι ούτως η άλλως κάτι για να το πάρουμε και τόσο σοβαρά. Ίσα ίσα χαίρομαι που δόθηκε η ευκαιρία να ακούσουν νέοι δημιουργοί αλλήλους και να κρίνουν ο ένας τις δουλειές του άλλου. Μου φαίνεται πολύ υγιές αυτό. Καλή χρονιά σε όλους και καλές δημιουργίες!!

    Δεν έχω κάποιο βίντεο απ' τις συμμετοχές μου, αλλά στο blog μου βρίσκεται όλη η δουλειά μου, μαζί με το "Καμάρι ο Θοδωρής", που το έστειλα στο διαγωνισμό. Υπάρχει και το "Καίγουνται" σε ποίηση του χιώτη ποιητή Φώτη Αγγουλέ. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να στείλω αυτό, αν και μου αρέσει περισσότερο.

    Το blog μου είναι: oakalestos.blogspot.com

    Το "καίγουνται" το αφιερώνω στους εργάτες της Χαλυβουργίας, που είναι σε απεργία γύρω στις 60 μέρες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oakalestos στις 01-01-2012 01:21 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oakalestos στις 01-01-2012 01:24 ]



    Πολύ καλός ο Αγγουλές και η προσέγγισή σου. Ο Αγγουλές είναι κι αυτός σαν τον Βάρναλη. Δεν τον εκτιμούν οι "λόγιοι".

    Τα άλλα τ' ακούω σιγά σιγά. Απ' όσα ακούσα μ' άρεσαν ιδιάιτερα ΤΟ ΚΟΥΚΙ ακι το ΠΟΤΕ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ.

    Καλή Χρονιά φίλε! 


    oakalestos
    02.01.2012, 19:10
    Να σαι καλά Δημήτρη! Καλή χρονιά!
    mixalis-kleanthis
    02.01.2012, 22:24

    Σ' αυτό τον διαγωνισμό είχα δύο συμμετοχές .

    Δύο νανουρίσματα του Ναζίμ Χικμέτ ....

    Το δεύτερο....

     


    alexzhrd
    04.01.2012, 16:00

    Αγαπητοί φίλοι και δημιουργοί, μόλις έχω ολοκληρώσει και εγώ ένα βιντεάκι για το τραγούδι μου.

    Πρόκειται για μια προσπάθεια μελοποίησης – διασκευής αλλά και μεταφοράς στα ελληνικά του μονόπρακτου του Σάμουελ Μπέκετ ROCKABY (1980 ) με τίτλο ΛΙΚΝΙΣΜΑ

    -----------------
    Όλοι μας οι δίσκοι δωρεάν σε εσάς http://www.archanthropoi.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexzhrd στις 04-01-2012 16:02 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexzhrd στις 04-01-2012 16:04 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexzhrd στις 04-01-2012 16:24 ]


    faidonalkinoos
    16.07.2012, 08:36

    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 31-12-2011 στις 18:05 έγραψε...

    Η Συμμετοχή μου στον διαγωνισμό

     

     

     

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ να έχουμε παιδιά ....



    Καθαρός λόγος - καθαρή ερμηνεία - απλή ως πρέπει "σύνθεση". Μετάφραση;;; Δε με άγχωσε... όμορφο άκουσμα... Καλή συνέχεια !!! Οι διαγωνισμοί ποτέ δε σημάνανε το τέλος ή την αρχή του κόσμου... Καλημέρα φίλε mixalis-kleanthis !!!


    faidonalkinoos
    16.07.2012, 08:58

    Παράθεση:

    Το μέλος alexzhrd στις 04-01-2012 στις 16:00 έγραψε...

    Αγαπητοί φίλοι και δημιουργοί, μόλις έχω ολοκληρώσει και εγώ ένα βιντεάκι για το τραγούδι μου.

    Πρόκειται για μια προσπάθεια μελοποίησης – διασκευής αλλά και μεταφοράς στα ελληνικά του μονόπρακτου του Σάμουελ Μπέκετ ROCKABY (1980 ) με τίτλο ΛΙΚΝΙΣΜΑ

    -----------------
    Όλοι μας οι δίσκοι δωρεάν σε εσάς http://www.archanthropoi.gr>

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexzhrd στις 04-01-2012 16:02 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexzhrd στις 04-01-2012 16:04 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexzhrd στις 04-01-2012 16:24 ]



    Ικανοποιεί απόλυτα θεατρικές ανάγκες !!! Πρωτότυπο !!! (Το κείμενο - το μελοποιημένο -  πηγάζει; είναι διασκευή;) Το κλίμα πάντως του Μπέκετ δε εισπράττεται, πάρεξ και πρόκειται για προσπάθεια μιούζικαλ...

    Τώρα για τις ανάγκες και τους στόχους του διαγωνισμού;;;

    Καλή συνέχεια !!!


    alexzhrd
    29.07.2012, 13:45

    Αγαπητέ Φαίδων σε ευχαριστώ πραγματικά για τα καλά σου λόγια και φυσικά είναι εύλογα τα ερωτήματα σου σχετικά με ένα έργο το οποίο πέραν της όποιας ποιοτικής του αξίας είναι δύσκολο να καταταγεί σε κάποιο είδος.

    Ναι πρόκειται για εγχείρημα διασκευής θεατρικού μονόπρακτου σε τραγούδι (ανεξάρτητα από αυτόν τον διαγωνισμό) και μάλιστα σε απόδοση στα ελληνικά. Με κανένα τρόπο όμως δεν επιχειρώ να αναπαραστήσω το κλίμα Μπέκετ να ερμηνεύσω το ύφος μα ούτε και να κτίσω μουσικό υπόβαθρο του ήδη ολοκληρωμένου, αυθύπαρκτου (και αριστουργηματικού) θεατρικού μονόπρακτου. Δεν έχει την ανάγκη άλλωστε καμιάς μουσικής υπόκρουσης.

    Παίρνω το λόγο του μεγάλου συγγραφέα ως αφορμή για να δημιουργήσω ένα νέο έργο-τραγούδι που να μπορεί αποστασιοποιημένο, πράγματι, να “παράγει” συναισθήματα από μια εναλλακτική οπτική γωνία στους ακροατές, που θα το αποκωδικοποιήσουν, ανεξάρτητα αν έχουν παρακολουθήσει ή όχι το θεατρικό.

    Οι δε στίχοι προέκυψαν επιλεκτικά, αφού μετέφρασα όλο το μονόπρακτο και παραθέτω παρακάτω στα ελληνικά για όσους ενδιαφέρονται : 


    faidonalkinoos
    29.07.2012, 15:04

    Παράθεση:

    Το μέλος alexzhrd στις 29-07-2012 στις 13:45 έγραψε...

    Αγαπητέ Φαίδων σε ευχαριστώ πραγματικά για τα καλά σου λόγια και φυσικά είναι εύλογα τα ερωτήματα σου σχετικά με ένα έργο το οποίο πέραν της όποιας ποιοτικής του αξίας είναι δύσκολο να καταταγεί σε κάποιο είδος.

    Ναι πρόκειται για εγχείρημα διασκευής θεατρικού μονόπρακτου σε τραγούδι (ανεξάρτητα από αυτόν τον διαγωνισμό) και μάλιστα σε απόδοση στα ελληνικά. Με κανένα τρόπο όμως δεν επιχειρώ να αναπαραστήσω το κλίμα Μπέκετ να ερμηνεύσω το ύφος μα ούτε και να κτίσω μουσικό υπόβαθρο του ήδη ολοκληρωμένου, αυθύπαρκτου (και αριστουργηματικού) θεατρικού μονόπρακτου. Δεν έχει την ανάγκη άλλωστε καμιάς μουσικής υπόκρουσης.

    Παίρνω το λόγο του μεγάλου συγγραφέα ως αφορμή για να δημιουργήσω ένα νέο έργο-τραγούδι που να μπορεί αποστασιοποιημένο, πράγματι, να “παράγει” συναισθήματα από μια εναλλακτική οπτική γωνία στους ακροατές, που θα το αποκωδικοποιήσουν, ανεξάρτητα αν έχουν παρακολουθήσει ή όχι το θεατρικό.

    Οι δε στίχοι προέκυψαν επιλεκτικά, αφού μετέφρασα όλο το μονόπρακτο και παραθέτω παρακάτω στα ελληνικά για όσους ενδιαφέρονται : 



    να σου πω κατ' αρχήν πως το βιντεο με τους υπότιτλους το είχα δει πρωτού γράψω...

    επίσης να σου πω, πως το θέατρο (το Ελληνικό) στερείται καλών μουσικών, (ατόμων/συνθετών)...

    να σημειώσω πως όλα τα είδη Τέχνης δεν έχουν ανάγκη από καμμία άλλη μορφή Τέχνης δίπλα τους.

    να σημειώσω πως όλα τα είδη Τέχνης έχουν ανάγκη από κάθε άλλη μορφή Τέχνης δίπλα τους.

    αρκεί στην πρώτη περίπτωση να είναι ολοκληρωμένα.

    αρκεί στη δεύτερη περίπτωση να μην καλύπτουν κενά κι αδυναμίες της πρώτης.

    να σου πω πως το περισσότερο δε βλάπτει πάντα.

    να σου πω πως το λιγότερο δεν ωφελεί πάντα.

    εννοώντας: Παίρνοντας το λόγο του μεγάλου συγγραφέα, αν τον σεβαστείς, πέτυχε.

    εννοώντας: πως ό,τι λιγότερο (μικρότερης εμβέλειας δημιουργό) κι αν χρησιμοποιήσεις, πάλι, αν δε σεβαστείς τον εαυτό σου, το χασες.

    το αποτέλεσμα μου άρεσε.

    δεν είμαι κι ο ευκολότερος δέκτης, αλλά μου άρεσε. στο κάτω κάτω: Μπέκετ είναι αυτός... δεν είναι γάμος στη γωνιά... (καταλαβαίνεις τι θέλω να πω)... είναι βαρύς. και τ' αποτέλεσμα ίδιο θα είναι από την πλευρά σου. βαρύ.

    πριν από λίγο διάβαζα το Alabama Song - Doors του CHE στα άρθρα του 2009 - 11 Μαρτίου,

    το κομμάτι προέρχεται από αρχική πηγή ένα Ποίημα, που όπως το ακούμε, "ξεκάρφωτο", νομίζουμε ό,τι θέλουμε... Όταν όμως κατανοήσεις πως είναι απόσπασμα θεατρικής όπερας, τότε υποψιάζεσαι...

    το αυτό ισχύει και για το δικό σου Λίκνισμα...

    Δυστυχώς οι ακροατές δεν είμαστε ψαγμένοι...

    σημεία των καιρών...

    οπότε και Πάλι Καλή Συνέχεια, και μην ακούς, την άλλη φορά ψηλότερα, περισσότερα, δυσκολότερα...

    αυτή δεν είναι άλλωστε η δουλειά του Δημιουργού;

    και για να παίξουμε λίγο: Λίκνισέ τους (μας) - όχι Νανούρισμα...


    alexzhrd
    30.07.2012, 18:25

    Πράγματι αυτή είναι η δουλειά του Δημιουργού ...

    Αυτός είναι ο δύσκολος δρόμος του Ποιητή, τον οποίο ακολουθείς και εσύ άλλωστε.

    Με την ευχή να έχεις μια γεμάτη Έμπνευση συνέχεια και στη υπόλοιπη, δική σου διαδρομή και επειδή μου πρόσφερες χαρά σου αφιερώνω το παρακάτω τραγούδι μου...