ελληνική μουσική
    909 online   ·  210.856 μέλη

    Κατηγορίες Μουσικής στο Προφίλ

    jorge
    12.04.2005, 23:15
    Λέω να βάλω στη λίστα και τη Disco

    Εύγε Orfeus, βοήθησες πολύ πολύ
    vouliakis
    12.04.2005, 23:36
    Να κι ένα χρονοδιάγραμμα, σχετικό με τη "λόγια" μουσική

    -Πριν τους κλασικούς (9ος - 16ος αιώνας)
    -Μπαρόκ (17ος αιώνας)
    -Κλασική και Ρομαντική Εποχή
    -Εθνικές Σχολές
    -Μουσική των αρχών του 20ου αιώνα
    -Μουσική των τελευταίων δεκαετιών του 20ου αιώνα
    -Σημερινή "λόγια" Μουσική



    jorge
    13.04.2005, 00:01
    Βεβαίως. Θα μπουν και αυτά.
    elzaatar
    13.04.2005, 00:10
    Αν και πολύ εξιδικευμένος ο κατάλογος του Ορφέα είναι μρτά από ένα μάζεμα ο κατάλληλος. Δεν μπορούμε το rock & roll ή την κινηματογραφική μουσική στην κατηγορία ξένο τραγούδι. Δεν πρόσεξα αν υπάρχει υποκατηγορία ethnic.
    Πρόταση:να αποφευχθούν οι εξιδικεύσεις , όπως Σμυρναικο , Ποντιακό κ.λ.π

    pianopassion
    13.04.2005, 00:12
    Μπράβο Jorge πολύ σπουδαία η ιδέα σου. Δεν ξέρω αν γίνεται να έχουμε και μια «στατιστική» εικόνα των μουσικών προτιμήσεων των μελών συνολικά στο ΜΗ.
    Orfeus ακόμα ψάχνω να βρω ποιο μουσικό είδος άφησες απ’ έξω!!
    Μην μείνει και κανένας παραπονεμένος…

    elzaatar
    13.04.2005, 00:12
    Δεν μπορούμε να παραλείψουμε .... ήθελα να γράψω
    jorge
    13.04.2005, 00:31
    Quote:

    Το μέλος elzaatar στις 13-04-2005 στις 00:10 έγραψε:

    Πρόταση:να αποφευχθούν οι εξιδικεύσεις , όπως Σμυρναικο , Ποντιακό κ.λ.π






    Το Σμυρναίικο είναι ολόκληρο είδος, δε μπορεί να μείνει απ' έξω. Για το Ποντιακό δε γνωρίζω, όμως δε βλέπω να κάνεις αυτό που ζήτησα στο πρώτο μου μήνυμα: παράθεση επιχειρημάτων... Αρα δε μπορώ να το δεχτώ, τουλάχιστον προς το παρόν...

    Έλα κι εσύ να δροσιστείς, ψυχή ταξιδεμένη

    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-04-2005 00:32 ]
    SteliosG
    13.04.2005, 08:33
    Εχει πολυ ενδιαφερον να εξειδικευσουμε τις κατηγοριες τοσο πολυ οσο προτεινει ο orfeus και ο vouliakis, αλλα δε ξερω το κατα ποσο θα βολευε τους χρηστες να ψαχνουν μεσα σε τοσες πολλες κατηγοριες να βρουν αυτο που τους αρεσει και να παραποσιουνται οτι δε το βρισκουν ακριβως οπως το ηθελαν! Θελει λιγο σκεψη για το επιπεδο της αναλυσης που θα πρεπει να γινει σε καθε στυλ μουσικης!

    Αν και ειμαι ΥΠΕΡ της αναλυσης σε βαθος, απλα το αναφερω σα σκεψη, μηπως γινει πολυπλοκο και μετα τα μελη βαριουνται να ψαχνουν αυτο που θελουν!

    Δεν ειδα πουθενα ethinc και παραδοσιακη παντως!!! ή κανω λαθος!!!??!!!

    Οπως υπαρχει το Σμυρναιικο, θα μπορουσε να υπαρχει το Ηπειρωτικο, η Κρητική μουσικη, τα Νησιωτικα Αιγαιου κλπ κλπ! Εχει νοημα ομως να μπουμε σε τοσο βαθος???

    Θα ειχε ενδιαφερον να ακουστουν καποιες αποψεις επι του θεματος!!
    SteliosG
    13.04.2005, 08:37
    Και μια ακομη απορια! Σιγουρα καποια μελη δε θα γνωριζουν καλα ολες τις κατηγοριες ή δε θαγνωριζουν σε ποια κατηγορια ανηκει η μουσικη που τους αρεσει! μηπως θα ηταν ωραιο να βαζαμε και καποια αντιπροσωπευτικα συγκροτηματα διπλα σε καθε κατηγορια?
    jorge
    13.04.2005, 09:24
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 13-04-2005 στις 08:33 έγραψε:

    Δεν ειδα πουθενα ethinc και παραδοσιακη παντως!!! ή κανω λαθος!!!??!!!




    Ναι!
    jorge
    13.04.2005, 09:27
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 13-04-2005 στις 08:33 έγραψε:

    δε ξερω το κατα ποσο θα βολευε τους χρηστες να ψαχνουν μεσα σε τοσες πολλες κατηγοριες να βρουν αυτο που τους αρεσει




    Το θέμα της υλοποίησης και του user interface δε μας απασχολεί ακόμα. Τώρα απλά κατηγοριοποιούμε.
    SteliosG
    13.04.2005, 09:57
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 13-04-2005 στις 09:24 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 13-04-2005 στις 08:33 έγραψε:
    [i]
    Δεν ειδα πουθενα ethinc και παραδοσιακη παντως!!! ή κανω λαθος!!!??!!!




    Ναι!

    [/I]



    Δηλαδή κάνω λάθος..???

    Καλημέρα
    jorge
    13.04.2005, 10:00
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 13-04-2005 στις 09:57 έγραψε:

    Δηλαδή κάνω λάθος..???




    Ναι!


    XeniaRodo
    13.04.2005, 11:13
    Παρακαλώ πολύ να μπει και μια κατηγορία
    "απ' όλα"

    jorge
    13.04.2005, 11:25
    Θα υπάρχει checkbox με το οποίο θα μπορείς να διαλέγεις αμέσως όλα τα είδη μιας κατηγορίας, dont worry.
    elzaatar
    13.04.2005, 13:24
    Επεδή όταν εξειδικεύεις κάτι υπάρχει ο κίνδυνος να παραλείψεις κάτι γι'αυτό λέω μπούν γενικές κατηγορίες. Π.χ 'παραδοσιακή μουσική' όπου θα περιλαμβάνονται τα Ηπειρώτικα , τα Θρακιώτικα κ.ο.κ
    Μια άλλη κατηγορία θα πρέπει να είναι το Ρεμπέτικο στο οποίο θα μπορούσε να συμπεριληφθεί και το Σμυρνέικο. Ακόμη υπάρχουν κάποιοι, όπως εγώ, που ακούν τα πάντα. Ίσως μια κατηγορία 'όλα τα είδη' δεν θα ήταν άχρηστη,εκτός και αν εννοούμε τι μας αρέσει περισσότερο. Αλλά αυτό που με εκφράζει πιο πολύ σήμερα δεν είναι σίγουρο ότι θα με εκφράζει το ίδιο και αύριο.
    Ακόμη υπάρχουν καλιτέχνες π.χ Θεοδωράκης , Χατζηδάκις που είναι μια κατηγορία μόνοι τους. Θα μπορούσε να βάλεις την κατηγορία 'ελληνικό έντεχνο' και εκεί να γίνει εξειδικευση. Δεν έχω δεί πάντως το ρεμπέτικο και δεν πρέπει να το παραλείψουμε. Αν εδεικεύουμε τώρα θα έπρεπε να βάλουμε και το αρχοντορεμπέτικο και δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε κάποιος να σκεφθεί. Αυτά προς το παρόν, πιστεύω με αιτιολόγηση.

    jorge
    13.04.2005, 13:30
    Νομίζω οτι είναι σωστό αυτό για το Σμυρνέικο και την "παραδοσιακή μουσική". Όσον αφορά το ρεμπέτικο υπάρχει στο πρώτο μήνυμα του topic.
    attila
    13.04.2005, 17:36
    Polu kalh idea Giwrgo...8elw na rwthsw omws an o ka8e xrhsths 8a exei to dikaiwma na diale3ei parapanw apo mia upoomada tis idias kathgorias?? Paradeigmatos xarin...Sthn kathgoria Ellhnika: entexna rock, rempetika, paradosiakh mousikh ktl.

    "SOME PEOPLE LIKE CUPCAKES BETTER. I FOR ONE CARE LESS FOR THEM!"




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: attila on 13-04-2005 17:36 ]
    jorge
    13.04.2005, 19:50
    Θα μπορεί να επιλέγει ότι θέλει, ότι ώρα το θέλει, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-04-2005 19:52 ]
    jorge
    24.05.2005, 12:38
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 12-04-2005 στις 23:36 έγραψε:

    Να κι ένα χρονοδιάγραμμα, σχετικό με τη "λόγια" μουσική

    -Πριν τους κλασικούς (9ος - 16ος αιώνας)
    -Μπαρόκ (17ος αιώνας)
    -Κλασική και Ρομαντική Εποχή
    -Εθνικές Σχολές
    -Μουσική των αρχών του 20ου αιώνα
    -Μουσική των τελευταίων δεκαετιών του 20ου αιώνα
    -Σημερινή "λόγια" Μουσική





    Παναγιώτη ερωτησούλα. Μου είχες προτείνει το παραπάνω και σκέφτομαι να φτιάξω μια κατηγορία "Λόγια" μουσική με υποκατηγορίες όλα όσα αναφέρεις. Θέλω να σε ρωτήσω λοιπόν :

    - η κλασική μουσική και το ρετρό περιλαμβάνονται εδώ;
    - η "Σημερινή Λόγια μουσική" τι περιλαμβάνει; τι ειναι;
    - η λόγια μουσική περιλαμβάνει και φωνητικά;
    - είναι εύκολο να έχουμε και μια περιγραφή από κάθε είδος; (1-2 γραμμές το πολύ), ώστε ο επισκέπτης να καταλαβαίνει τι πάει να επιλέξει;