ελληνική μουσική
    416 online   ·  210.905 μέλη

    Σ. ΜΑΛΑΜΑΣ : Απαγόρευσε 3λεπτη διαμαρτυρία εκπαιδευτικών στη συναυλία του

    freddieKrueger
    19.09.2013, 13:16

    Διαβάζω με προσοχή όλα όσα γράφονται στο παρών νήμα και πάω ξανά στην αρχή του να διαβάσω το πρώτο μου ποστ με το οποίο είχα τοποθετηθεί επί του θέματος...

    Και  οι δύο πλευρές έχουν τα δίκια τους και άδικό τους.

    Εκπρόσωποι εκπαιδευτικών:Εχουν δίκιο να διεκδικούν τα δικαίωμά τους να μιλήσουν ελεύθερα σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα με ελευθερία λόγου.Το χάνουν όμως απ τη στιγμή που με τον τσαμπουκά προσπαθούν να διεκδικήσουν την ελευθερία τους καταπατώντας την ελευθερία των ανθρώπων που τους αρνήθηκαν την είσοδο και αυτων που πλέρωσαν για να ακούσουν τον καλλίτέχνη κι όχι τις διαμαρτυρίες του κάθε πικραμμένου.

    Σ.Μάλαμας:Με περιφρόνηση και ως ζητιάνους αντιμετώπισε τους εκπαιδευτικούς αυτούς...Δίχως να μπει στον κόπο να τους εξηγήσει...

    Θα μπορούσαν άραγε να τηρηθούν με αυστηρότητα τα 3 λεπτά που θα τους παραχωρούσε??Η θα παραβίζαζαν εντελώς το χρόνο αυτό σε μισάωρα??Απ ότι φάνηκε από τον τσαμπουκά τους δεν μπόρεσαν να σε βαστούν την αντίθετη άποψη και το όχι..γιατί επομένως να σεβόντουσαν το 3 λεπτο???

    Ποιό θα ταν το ιδανικό?Να υπήρχε αμοιβαίος αλληλοσεβασμός και σωστές εξηγήσεις και από τις δύο πλευρές...

    Δεν διαφωνώ ούτε με Hastaroth,lamawithHat που στην ουσία υποστηρίζουν πως σε μια συναυλία καλλιτέχνη τέτοιες διαμαρτυρίες δεν έχουν θέση γιατί τρώνε το χρόνο της συναυλίας΄αν δεν τηρηθούν τα αυστηρά χρονικά πλαίσια του 3λεπτου,αλλά εν μέρει συμφωνώ και με τον dimsavidis ο οποίος θίγει μια μικρή λεπτομέρεια του όλου σκηνικού:Πράγματι-και το χω ξαναπει στο φόρουμ-ο Μάλαμας δεν είναι η ταλεντάρα η δεν έχει τη φωνάρα και μεγάλος μέρος της αξίας του θεμελιώθηκε πάνω στην αγάπη του και την επικοινωνία του με τα απλά λαικά στρώματα...ως τέτοιο απλό παιδί του λαού γεμάτο ανθρωπιά πάνω απ όλα καθιερώθηκε...Και η στάση του αντικειμενικά ΔΕΝ ήταν ανθρώπινη...ήταν υπολογιστική.ορθολογική,ψυχρή,τεχνοκρατική,κτλ

    Αρα τιθεται το μειζον ερωτημα:Αν ο Μαλαμας επετρεπε την 3λεπτη ομιλια οι εκπροσωποι εκπαιδευτικοι θα σεβοντουσαν αυτο το χρονικο περιθωριο?Θα στεκοντουσαν αξιοι της ανθρωπιας του?

     


    tallos
    19.09.2013, 15:33
    δεν ξερω πολους ελληνες που σεβονται χρονικα περιθωρια.
    Hastaroth
    19.09.2013, 15:45

    Ας υποθέσουμε λοιπόν,πως οι εκπαιδευτικοί και ο Μάλαμας "τα βρίσκουν",ανεβαίνουν οι εκπαιδευτικοί επί σκηνής και βγάζουν ένα -ακριβώς τρίλεπτο- λογίδριο,κατεβαίνουν από την σκηνή...

    ...και την ώρα που ετοιμάζονται ν'ανέβουν οι μουσικοί και ν'αρχίση η συναυλία,πλησιάζουν τον Μάλαμα οι εκπρόσωποι τών απολυμένων νοσηλευτών.

    "Κύριε Μάλαμα,να πούμε κι'εμείς δυό λογάκια πρίν αρχίση η συναυλία σας;Τρία λεπτάκια μόνο,δέν θα κάνουμε παραπάνω..."

    "Ξέρετε.....πρέπει ν'αρχίση η συναυλία και..."

    "Τους εκπαιδευτικούς γιατί τους αφήσατε;Τους συμπαθείτε περισσότερο από εμάς,που μοχθούμε γιά την δημόσια υγεία,ε;ΑΙΣΧΟΣ!ΝΤΡΟΠΗ!"

    Ξέρετε την έκφραση "δημιουργώ προηγούμενο" (ή "δεδικασμένο",γιά τους περί την νομικήν επιστήμην επαϊοντες);

     

     


    Orfeus
    19.09.2013, 18:41

    Το επόμενο σκηνικό:

    - κ. Μάλαμα έχουμε κλείσει το Θέατρο "τάδε" για τις "τάδε" του μήνα.
    - Ωραία... Τι έχουμε για support?
    - 16 συλλόγους από 3 λεπτά ο καθένας, μας κάνουν περίπου μία ώρα. 
    - Κι άλλη μία ώρα εγώ, μια χαρά.
    - Υπόψη ότι κόψαμε άλλους 24 συλλόγους.
    - Ε βάλτους για την επόμενη!

    {#emotions_dlg.tt2} {#emotions_dlg.tt2} {#emotions_dlg.tt2} {#emotions_dlg.tt2} {#emotions_dlg.tt2}


    freddieKrueger
    19.09.2013, 21:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 19.09.2013, 15:45 έγραψε...

    Ας υποθέσουμε λοιπόν,πως οι εκπαιδευτικοί και ο Μάλαμας "τα βρίσκουν",ανεβαίνουν οι εκπαιδευτικοί επί σκηνής και βγάζουν ένα -ακριβώς τρίλεπτο- λογίδριο,κατεβαίνουν από την σκηνή...

    ...και την ώρα που ετοιμάζονται ν'ανέβουν οι μουσικοί και ν'αρχίση η συναυλία,πλησιάζουν τον Μάλαμα οι εκπρόσωποι τών απολυμένων νοσηλευτών.

    "Κύριε Μάλαμα,να πούμε κι'εμείς δυό λογάκια πρίν αρχίση η συναυλία σας;Τρία λεπτάκια μόνο,δέν θα κάνουμε παραπάνω..."

    "Ξέρετε.....πρέπει ν'αρχίση η συναυλία και..."

    "Τους εκπαιδευτικούς γιατί τους αφήσατε;Τους συμπαθείτε περισσότερο από εμάς,που μοχθούμε γιά την δημόσια υγεία,ε;ΑΙΣΧΟΣ!ΝΤΡΟΠΗ!"

    Ξέρετε την έκφραση "δημιουργώ προηγούμενο" (ή "δεδικασμένο",γιά τους περί την νομικήν επιστήμην επαϊοντες);

     

     



    Αγαπητέ Hastaroth όσο λογικά κι αν είναι τα επιχειρήματά σου,ωστόσο η πιθανότητα να 'αναδυόντουσαν' εκείνη τη στιγμή από το πλήθος του κοινού 5-6 άτομα και να επικαλόύνταν πως είναι νοσηλευτές και πως χρειάζονται κι αυτοί άλλα 3 λεπτά,είναι πολύ μικρότερη από την πιθανότητα να σου χτυπήσει τη στιγμή που με διαβάζεις την πόρτα σου μια σέξυ νοσηλευτρια που να σου ζητά προσωπική...3 λεπτη ακρόαση των...'ειδικών΄αιτημάτων της!!Wink

     


    DemetresOpc
    19.09.2013, 22:09

    Κύριε dimsavides έχεις απόλυτο δικιο, πολιτικές και ενέργειες σαν αυτές του Μάλαμα ειναι που οπλιζουν το χέρι κάθε χαυγήτη για να μαχαιρώσει ανθρώπους.

    Έχεις δικιο, ειλικρινά σου βγάζω το καπέλο!!! Τέτοια σύνδεση ούτε το σοβαρό κομμάτι της χαυγής (βλέπε κασιδιάρης) δεν θα μπορούσε να κάνει..ούτε καν ο κουτσούμπας!!

    Βγάλτε αμέσως έξω τον φονιά και ριξτε τον Μάλαμα στην φωτιά!!

    Αφού ειναι ολοφάνερο πλέον (σε ευχαριστούμε από καρδιάς όλοι οι μπουρδολόγοι του φόρουμ που μας άνοιξες τα μάτια) ποιός ειναι ο ηθικός αυτουργός!!

    Υ.Γ. πάλι καλά που ζεις στην Ελλάδα, σε καμιά άλλη χωρα δεν θα σου διναν δεύτερη απάντηση.


    -----------------

    Όσο ψάχνεις βρίσκεις, και όσο βρίσκεις χάνεις αυτό που έψαχνες..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DemetresOpc, 19-09-2013 22:14 ]


    Hastaroth
    20.09.2013, 00:04

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 19.09.2013, 21:42 έγραψε...
    Αγαπητέ Hastaroth όσο λογικά κι αν είναι τα επιχειρήματά σου,ωστόσο η πιθανότητα να 'αναδυόντουσαν' εκείνη τη στιγμή από το πλήθος του κοινού 5-6 άτομα και να επικαλόύνταν πως είναι νοσηλευτές και πως χρειάζονται κι αυτοί άλλα 3 λεπτά,είναι πολύ μικρότερη από την πιθανότητα να σου χτυπήσει τη στιγμή που με διαβάζεις την πόρτα σου μια σέξυ νοσηλευτρια που να σου ζητά προσωπική...3 λεπτη ακρόαση των...'ειδικών΄αιτημάτων της!!Wink

    Φίλτατε freddiekrueger,δέν είναι καθόλου απαραίτητο να "αναδυθούν"-θα μπορούσαν πολύ απλά να είχαν μαζευτεί κι'αυτοί την ίδια μέρα στον χώρο τής συναυλίας.

    Αυτό που θέλω να πώ είναι πως δέν γίνεται να "καθιερωθή" ώς θεσμός ότι πρίν αρχίση η συναυλία τού οποιουδήποτε καλλιτέχνη ενώπιον κοινού που έχει πληρώσει εισιτήριο γιά να τον ακούση,θα εμφανίζωνται οι εκπρόσωποι ενός ή περισσοτέρων σωματείων/συλλόγων/συνδικάτων γιά να πούν στο εν λόγω κοινό τον πόνο τους.

    Αλλωστε,κατά καιρούς διάφορες τέτοιες ομάδες οργανώνουν "συναυλίες διαμαρτυρίας" με ελεύθερη είσοδο και με την συμμετοχή καλλιτεχνών που προσφέρονται αφιλοκερδώς να τίς πλαισιώσουν,εν γνώσει τού ότι οι συναυλίες αυτές θα διανθιστούν με ομιλίες μελών τών ομάδων αυτών.Εχω παίξει κι'εγώ σε τέτοιες συναυλίες.

    Ας διοργάνωναν λοιπόν και οι εκπαιδευτικοί αυτοί μιά τέτοια συναυλία και άς καλούσαν και τον Μάλαμα να συμμετάσχη,μαζί με άλλους καλλιτέχνες,φυσικά.Είμαι σίγουρος ότι θα δεχόταν.

    ΥΓ.Τόσα χρόνια που,λόγω επαγγέλματος,επισκέπτομαι διάφορα νοσοκομεία,δέν είδα καμμιά σέξυ νοσηλεύτρια-οι περισσότερες έχουν εμφάνιση συνηθισμένης γυναίκας,ενώ κάποιες είναι χοντρές ή κακάσχημες ή και τα δύο......


    freddieKrueger
    20.09.2013, 00:27

    Αν ο Μάλαμας είχε απέξω απ τη συναυλία του 2 η 3 διαφορετικές παρατάξεις με την καθεμια να αναρτα τα αιτηματα της σε πανο η να μοιράζουν φυλλάδια,θα είχε ταυτόχρονα και ένα πολύ καλό επιχείρημα έτοιμο και χειροπιαστό ώστε να απαγορέψει με όμορφο τρόπο μαζικά την ''εισβολή'' των παρατάξεων εντός του συναυλιακού χώρου..΄πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ 3 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗ ΜΙΑ ΚΑΙ 3 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΔΑ παρατάξεων...γιατί τότε ακριβως το επιχέιρημά σου φίλε Hastaroth θα είχε απόλυτη ισχύ.Φαντάζομαι δε,να γινόταν αποδεκτό και από τις παρατάξεις με τα αιτήματα.Σε ανίθετη περίπτωση όλο το δίκιο του Μάλαμα και όλο το άδικο δικό τους...


    dimsavidis
    20.09.2013, 14:29
    κυριε demetres opc εγραψες "Έχεις δικιο, ειλικρινά σου βγάζω το καπέλο!!! Τέτοια σύνδεση ούτε το σοβαρό κομμάτι της χαυγής (βλέπε κασιδιάρης) δεν θα μπορούσε να κάνει..ούτε καν ο κουτσούμπας!! Βγάλτε αμέσως έξω τον φονιά και ριξτε τον Μάλαμα στην φωτιά!! " ...αυτο που κανεις λεγεται προβοκατσια και λασπολογια...αν το κανεις επειδη εχεις χαμηλη νοημοσυνη τοτε συγχωρεμενος...αν το κανεις συνειδητα τοτε ανηκεις στους θλιβερους υποστηρικτες του συστηματος που αμοραλιστικα μετερχονται ολων των μεσων για να βλαψουν αυτους που θεωρουν εχθρους τους ( αυτο με τον σοβαρο κασιδιαρη και τον κουτσουμπα οπως και ο μαλαμας στην φωτια) που μου αποδιδεις δεν αντεχεται με τιποτα...αλλα ετσι εχεις μαθει... υ.γ. δεν ξερω σε ποιες χωρες αναφερεσαι προφανως δεν ξερεις οτι εχω ερθει απεξω...μηπως μιλας για κυπρο ? ειμαι 54 ετων και εχω συμμετασχει σε απειρα συλλαλητηρια υπερ της κυπρου επισης εχω ενισχυσει οικονομικα οντας αφραγκος φοιτητης και εχω παιξει στα πλαισια της πα.πο.κ δεκαδες φορες στο "σπιτι της κυπρου "...δεν θα μου χαλασεις εσυ την εικονα που εχω για την κυπρο...μαθε πρωτα και μετα μιλα . Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=29997&start=60#ixzz2fQgvu3v9
    DemetresOpc
    20.09.2013, 18:26

    Παράθεση:

    Το μέλος DemetresOpc στις 19.09.2013, 22:09 έγραψε...

    Υ.Γ. πάλι καλά που ζεις στην Ελλάδα, σε καμιά άλλη χωρα δεν θα σου διναν δεύτερη απάντηση.


    -----------------

    Όσο ψάχνεις βρίσκεις, και όσο βρίσκεις χάνεις αυτό που έψαχνες..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DemetresOpc, 19-09-2013 22:14 ]




    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    29.09.2013, 00:47

    Νέα Σμύρνη: Αντιφασίστες διακόπτουν τη συναυλία του Σ. Μάλαμα (βίντεο)

    Αντιφασίστες ακτιβιστές από τη Νέα Σμύρνη ζήτησαν να πάρουν το λόγο στη συναυλία του Σωκράτη Μάλαμα. Οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης καθυστερούσαν να απαντήσουν στους ακτιβιστές εάν θα τους έδιναν τον λόγο και για αυτό με το που έκλεισαν τα φώτα και ακούστηκαν οι πρώτες νότες οι αντιφασίστες μπήκαν στο χώρο της συναυλίας και άνοιξαν πανό μπροστά από το Σ. Μάλαμα, που συνέχισε ατάραχος να τραγουδά.

    Όταν όμως οι διοργανωτές, και πιθανώς ο ίδιος ο Σ. Μάλαμας, αντιλήφθηκαν ότι οι ακτιβιστές δεν είχαν καμία διάθεση να αποχωρήσουν επέτρεψαν σε έναν εκπρόσωπό τους να διαβάσει ένα σύντομο μήνυμα.

     Το κοινό απάντησε με ένα θερμό χειροκρότημα. 

    Αμέσως μετά ο Σωκράτης Μάλαμας διατύπωσε τη δική του άποψη για τα πανό στις συναυλίες…Οι αντιφασίστες ακτιβιστές, που προέρχονται από την Πρωτοβουλία Νέας Σμύρνης ενάντια σε φασισμό, ρατσισμό και κρατική καταστολή, την Εργατική Λέσχη Νέας Σμύρνης, τη Λαϊκή Συνέλευση Νέας Σμύρνης και άλλες κινηματικές και εργατικές συλλογικότητες έφυγαν ικανοποιημένοι ιδιαίτερα μάλιστα μετά τη μεγάλη αντιφασιστική πορεία που πραγματοποιήθηκε το πρωί στη Νέα Σμύρνη με τη συμμετοχή τουλάχιστον 1.500 ατόμων, τη μεγαλύτερη στην ιστορία της πόλης. 



    https://www.youtube.com/watch?v=wum_EUBB4ZcLink

    >

    http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%83%CE%BC%CF%8D%CF%81%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83-%CE%BC%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B1-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF


    Konstantinosoa
    29.09.2013, 00:54

    Όπως όμορφα υπογράφεις "Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)". Με το έτσι θέλω οι αντιφασίστες ακτιβιστές....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 29-09-2013 01:01 ]


    mary_omikron
    29.09.2013, 01:00
    Κι εμένα ασύμβατο μου φαίνεται :).... ωστόσο η αναφορά στην υπογραφή μου επί ποίου?
    Konstantinosoa
    29.09.2013, 01:02
    Προφανώς δεν είναι επι προσωπικού. Στους διαδηλωτές αναφέρομαι....
    antwnispatra
    29.09.2013, 02:39


    sympetheros
    29.09.2013, 09:03

    Αυτό βέβαια είναι ένα καινούριο(επαναλαμβανόμενο θέμα ) όπου μια αντιφασιστική πρωτοβουλία λειτουργεί με πρακτικές ...φασισμού.

    Στην Ελλάδα του έτσι θέλω μπουκαρω στο χώρο σου σου καλύπτω τη σκηνή με το πανό μου ενώ τραγουδάς (που

    πολύ απλά σημαίνει δε μ ενδιαφέρει που ήρθα στο σπίτι σου και δεν μ ενδιαφερει η δουλειά σου )αλλά μόνο να

    κάνω αυτό που θέλω εγώ (να μιλήσω σ ενα ετοιμο κοινό που πηγε να δει συναυλία)με το έτσι θέλω!

    Εχουν μπερδευτεί όλα σε μια μπερδεμένη και αξιολύπητη Ελλάδα των καιρών της κατάρευσης των πάντων .

    Η διαμαρτυρία που επιβάλλεται δεν είναι διαμαρτυρία για το Φασισμό αλλά.... η αλλη όψη του ίδιου νομίσματος.


    Agia
    29.09.2013, 11:43

    Τι ψάχνουμε να βρούμε βρε παιδιά? Το μόνο που μας απέμεινε να κάνουμε......

    "Σκύβω και προσκυνώ το λείψανό σου Ελλάδα"





    επισυναπτόμενα: image Hellas.jpg