ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.870 μέλη

    Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα στην Αμφιάλη

    freddieKrueger
    23.09.2013, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 21.09.2013, 21:58 έγραψε...

    Μηπως να αφηναμε λιγο τη δεξια και την αριστερα μεσα στη Βουλη ( μια χαρα καταφερνουν να τρωγονται κι εκει μεσα ) και να πιαναμε το γεγονος οπως εχει; Την ανοδο μιας φασιστικης ( ουτε καν ακρο-δεξιας, μιας και ο εθνοσοσιαλισμος ειναι αυτονομο ειδος ζωων με δανεικα στοιχεια και σημαιες ) οργανωσης που ολοκληρη η κοινωνια ηξερε τι μπορουσε να κανει, αλλα περιμενε το συμβαν για να ξυπνησει και να την κοιταξει στα ματια.

    Με το να λεμε "ΑΑΑ, κοιτα τι εκαναν ΤΟΤΕ αυτοι" και "Μα, οι αλλοι ΤΟΤΕ δεν εκαναν αυτο" ενω ζουμε στο 2013 δεν λυνουμε κανενα προβλημα της σημερινης κοινωνιας. Ξεκολληστε λιγο, οι ιδεολογιες του 20ου αιωνα πεθαναν μετα τον Ψυχρο Πολεμο και τη διαλυση των καθεστωτων...Αν ζουμε με αυτη τη λογικη, παει χαθηκαμε...θα μας παρουν αμπαριζα οι φασιστες κι εμεις θα μιλαμε για ιστορια!

    Επισης, για το θεμα του εαν η Χρυση Αυγη πρεπει να βγει εκτος Βουλης, να τονισω πως σε μια Δημοκρατια ( στραβη, κουτση, ασχημη...αλλα Δημοκρατια ) μονο ο λαος μεσω των εκλογων μπορει να βγαλει και να βαλει κομματα στη Βουλη. Οτιδηποτε αλλο ειναι απλως ημιμετρο, χωρις λογο και ουσια!

    Παρατηρω με μεγαλη ευχαριστηση πως στην περιοχη της Νικαιας κοιτανε τον φασισμο πλεον στα ματια...κι αν κατι φοβιζει το φασιστα ειναι η αμεση επιθεση στην υπαρξη του ( θρασυδειλα οντα της ομαδικης αποχαυνωσης οπως ειναι... ).

    Τελος, το να θεωρεις πως μπορεις να αλλαξεις μυαλο σε εναν ιδεολογο φασιστα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το να προσπαθεις να πεισεις ενα φιδι να μην δαγκωνει... Μην γινομαστε ουτοπιστες με ιδεες ανεφαρμοστες. Μπορεις να τον παραγκωνισεις απο την κοινωνια, μπορεις να τον παρακολουθεις, μπορεις να τον εχεις σε καταστολη, ομως στον "ορκισμενο" φασιστα δεν προκειται να αλλαξεις μυαλα.

    Για την υπολοιπη κοινωνια ( και απλους ψηφοφορους ) μπορεις να του προσφερεις οσα πηρες ως κρατος. Τη δουλεια του, την αξιοπρεπεια του, την παιδεια του και την υγεια του. Εκει ειναι το προβλημα, οχι στο πως διογκωθηκε γενικα η Χρυση Αυγη, μιας και ο πυρηνας παραμενει ενα 3-4% ανεγκεφαλων ζωων σε ολη την επικρατεια, που σε αλλες εποχες δεν τολμαγαν ουτε να μιλησουν!


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 21-09-2013 22:02 ]



    Αγαπητέ noizreduction,τόνισα κάποια επιπλέον απ τα ήδη τονισμένα σου γραφόμενα για να τα σχολιάσω λιγάκι:

    Λοιπόν,έχεις φαντάζομαι ακούσει ουκ ολίγες φορές το γνωμικό ''η ιστορία επαναλαμβάνεται''...Ακριβως φίλε μου αυτό χρειαζόμαστε μεταξύ άλλων για να απωθήσουμε την πραγματική απειλή μακριά μας...Γνώση Ιστορίας...Πως θα μάθουμε που βαδίζουμε αν δεν ξέρουμε ποιοί ήμασταν?Παρελθόν,παρόν και μέλλον φάσεις ροής του ιδιου ποταμού...αν το νεράκι ήταν βρωμικο και δεν το καθαρίσαμε,θα συνεχίσει να ειναι έτσι...ας παραδειγματιστούμε από τα καλά των προγόνων μας κι ας αποφύγουμε τα λάθη τους...επιπλεόν δε,ας συμπληρώσουμε με ότι εκείνοι δεν έκαναν...Προς το τέλος του ποστ σου αναφέρεσαι στην ΠΑΙΔΕΙΑ που πρέπει να έχουμε...γίνεται λοιπόν ΠΑΙΔΕΙΑ χωρίς ιστορία??

    Το άλλο σκέλος που θέλω να τονίσω αγαπητέ μου είναι πως πρέπει να μας γίνει κάτι συνείδηση:Δε μισούμε ανθρώπους όπου κι αν ανήκουν,είτε αριστερά,δεξιά,κεντρωα,ναω,κατω κτλ...Μισούμε όμως ιδεολογίες που μπαίνουν ως δηλητηριο στα μυαλά των ανθρώπων...Παραπάνω αναφέρω ένα πολύ διδακτικό εργάκι με τίτλο American History X...Στο προτείνω κι εσένα...

    ΥΓ:Ας το νοικιάσουμε να μαζευτούμε σ ένα σπίτι έγώ,εσύ κι ο Κλεάνθης να το παρακολουθήσουμε μαζί μια και είσαι ο δευτερος που το προτείνω χαχα

    Να και το
    τρειλερLink

    > της ταινίας...

     


    noizreduction
    23.09.2013, 13:25

    Μακαρι η ζωη να ηταν μια ταινια. Αλλα επειδη δεν ειναι, δεν μπορω να στηρικτω πανω της για να βρω μια ακρη στο χαος της ελληνικης κοινωνιας, με τα μετα-εμφυλιακα συνδρομα ακομα υπαρκτα τοσα χρονια μετα.

    Μπορειτε να μαλωσετε οσο θελετε για το ποιος ηταν πιο ενοχος στη διαρκεια του εμφυλιου. Λυπαμαι που δεν μπορω να συμμετασχω, αλλα ζω στο 2013 και η διδαχη ειναι μεσω της κοινωνιας κι οχι μεσω σκληροπυρηνικων και στερεοτυπικων αποψεων που ερχονται απο αλλες δεκαετιες, ποσο μαλλον μεσω ταινιων που εχουν μεν διδακτικο σκοπο, αλλα δεν ειναι παρα ταινιες.

    Ενας νεος δολοφονηθηκε, αλλοι νεοι φευγουν στο εξωτερικο και γενικοτερα αρχιζουν να φτυνουν το συστημα στα μουτρα κι εμεις καθομαστε και κοιταμε εαν η αριστερη ιδεολογια ηταν καλυτερη της δεξιας, εαν φασισμος ηταν και οι Ελληνες κουμουνιστες ή ταγματασφαλιτες, κλπ.

    Οπως ελεγε και μια διαφημιση: AAAHHH, THIS...last year!

    Φαγωθειτε μονοι σας. Το φιδι γουσταρει οι εχθροι του να ειναι και μεταξυ τους εχθροι.


    freddieKrueger
    23.09.2013, 13:43

    Η Ιστορική αναδρομη φίλε Noiz δεν έγινε για να δικάσουμε τους πρωταγωνιστές του εμφυλίου.Εγινε για να εξάγουμε συμπεράσματα για το σήμερα.

    Οι ιδεολογίες των άκρων του σήμερα δεν διαφέρουν σε τίποτα με του τότε.Ήταν είναι και θα είναι άκρως σκληροπηρυνικές.

    Η κοινωνία του παρόντος είναι καθρέφτης του παρελθόντος...η μετανάστευση των νέων προς άλλες χώρες δεν είναι κάτι το καινούριο...Τα μεταναστευτικά κύματα ελλήνων κατα τη διάρκεια της χούντας προς Γερμανιά,Αμερική η Αυστραλία να σου θυμίσω...

    Όσο για την ταινια...δεν αποτελεί υλοποίηση επιστημονικής φαντασίας σενάριου...ότι είναι κάτι ιδανικό ναι...η βέλτιστη δλδ εκδοχή μιας πραγματικότητας που απέχει πολύ από αυτη που ζουμε...όμως αποτελεί πυξίδα προς το τί θα πρέπει να κάνουμε για να αλλαξουμε αυτό που ζούμε...ένα μεταξύ άλλων μικρό εφαλτήριο για περεταιρω προβληματισμό και για ν ανοίξουν τα μάτια μας...

    Το να στοχευω σε ιδανικά είναι σαν να προσπαθώ να πιάσω τ αστέρια...δεν σημαίνει πως θα τα φτάσω...το να συνεχίσω τις πτήσεις μου όμως θα με βοηθήσει να αποφύγω να λερωθώ απ τις λάσπες του εδάφους,βαλτώνοντας σε ένα αποχαυνωτικό τέλμα...σε μια αφοπλιστική αδράνεια...

    Αυτό δε σημαίνει πως ταυτόχρονα δεν θα πατάω στη Γη...πως δεν θα ξέρω τι μου γινεται και ΜΟΝΟ θα ονειροπολώ...Μαζί με τη γνώση της αλήθειας όμως καλό είναι ΚΑΙ να ονειροπολώ...Να θέτω υψηλούς στόχους...Να χτυπήσω το κακό στη ρίζα του με τις ελάχιστες δυνατές απώλειες...

    Το φίδι που λες είναι μες τα μυαλά μας...αυτο που μας βάζει να τσακωθοήμε και μεταξύ μας...αυτό που απ το ένα άκρο μας οδηγεί στο άλλο...

    Αυτό που όταν θα μου επιτεθεί ένας αλλοδαπός να με σκοτώσει θα με κάνει Χρυσαυγίτη

    Αυτό που αν μου επιτεθεί ένας Χρυσαυγίτης να με σκοτώσει θα με κάνει αντιφασίστα αντι εξουσιαστή,ακρο αριστερό

    Αυτο που αν μου επιτεθεί να με σκοτώσει ένας άκρο αροστερός επαναστάτης θα με κάνει και πάλι Χρυσαυγίτη...

    Κι αυτό που αν ένας άνθρωπος προσπαθήσει να τους αποπολώσει όλους,τον φάγανε ΟΛΟΙ...

    Αυτό είναι το φίδι φίλε...αυτό μας τρωει τα μυαλά και μας κάνει να μοιάζουμε με ανθρωπόμορφα τέρατα...

     

     


    -----------------

    Λοδακινάκι παγωτό να σε θυμίζει...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 23-09-2013 13:55 ]


    freak
    24.09.2013, 07:21

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 23.09.2013, 12:31 έγραψε...

    Βομβιστικές επιθέσεις σε λεωφορεία Τουριστών?

    ...Οξω ρε υποκριτές!! Υποκρισία και φασισμός μαζί.


    Σε ρωτησα και πριν.

    Διαβασες ποτέ εστω και μια προκυρηξη της 17Ν απο απλη περιεργεια πριν τους δαιμονοποιησεις?

    Ετσι για το γαμωτο ρε παιδι μου.

    Αφου τους στελνεις συλληβδην στο πυρ το εξωτερο στειλε τους διαβασμενος και οχι απλα υποψιασμενος.

    Και δεν μιλαω να διαβασεις τωρα επειδη στο ειπα εγω.

    Να σου δωσω την απαντηση. ΟΧΙ. Δεν το εχεις κανει. Μακαρι να πεφτω εξω.

    Αρα βασιζεσαι σε αυτα που παρουσιαστηκαν απο τα ΜΜΕ.

    Λεωφορεια τουριστων λοιπον. Εχεις υποψη γιατι μιλαμε? Οχι, δεν εχεις.

    Μιλαμε για 3 τουριστικα λεωφορεια που χτυπησαν μεταμεσονυχτιες ωρες (ηταν αποδεδειγμενα αδεια) για να δωσουν ενα ηχηρο μηνυμα στον Μητσοτακη που ειχε αρχισει να ιδιωτικοποιει τις συγκοινωνιες.

    Ποτέ δεν ηθελαν να χτυπησουν τυχαιους ανθρωπους αυτοι οι ανθρωποι.

    Ξαναγραφω το εξης λοιπον:

    Μoνο ενας σκοτωθηκε που δεν ειχε σχεση ουτε ηταν σε καμια διατεταγμενη υπηρεσια.

    Ο Αξαρλιαν.

    Αν θες μιλαμε και για αυτο.

    Η οργανωση αυτη ειχε μαρξιστικες-λενινιστικες αρχες. Τα θυματα της ηταν κυριως αξιωματουχοι, μεγαλοεπιχειρηματιες, πολιτικοι και στελεχη της διαπλοκης.

    Να γνωριζεις αν την εχεις ψαξει ποτέ (που δεν την εχεις ψαξει) πως παγκοσμιως οι φασιστικες ακροδεξιες οργανωσεις χτυπανε παντα στα τυφλα ασχετους αθωους, μαζικα κιολας σε αρκετες περιπτωσεις, ενω αντιθετως οργανωσεις τυπου: Ελα, Μπααντερ Μαινχοφ, Ερυθρες Ταξιαρχιες, 17Ν κλπ (που κατεληξαν σε λευκα κελια) στοχοποιουσαν συγκεκριμενους στοχους που μονο αγγελουδια δεν ηταν. Αυτο δεν δικαιολογει εκτελεση, συμφωνουμε, αλλα απο την αλλη μερια οπως ειπα, το να συνταυτιζεσαι με καθεστωτικες προπαγανδες ειναι δικο σου θεμα.

    Επαναλαμβανω:

    O απλος πολιτης ποτέ δεν φοβηθηκε την 17Ν.

    Και μαλιστα υπηρξε περιοδος (πριν η TV αποκτησει την τεραστια δυναμη που εχει τωρα) οπου η 17Ν απεκτησε λαικο ερισμα για λογους εντελως αντιδιαμετρικους με την ΧΑ διοτι το μοτο της ΧΑ ειναι "εξω οι ξενοι" ενω αντιθετως η 17Ν ηταν παντα αλληλέγγυη στους αλλοδαπους και εναντια στους φασιστες.

    Αν θες να κανουμε σοβαρη συζητηση και οχι αναρθρες κραυγες υπερ νομιμοτητας και νομιμοφροσυνης που θυμιζουν χουντα, μπορουμε να την κανουμε *

    Οχι εδω ομως διοτι οπως γνωριζεις δεν εχουμε δημοκρατια και δεν θελω να καταληξω σε κανα δικαστηριο. Οπως βλεπεις εγω δεν εχω το δικαιωμα να εκφρασω ελευθερα την αποψη μου με την οποια διαφωνεις ενω εσυ εχεις αυτο το δικαιωμα διοτι αναπαραγεις αυτα που λεει το καθεστως & τα ΜΜΕ για την συγκεκριμενη περιπτωση.

    Αυτα τα γραφει καποιος που δεν συμφωνει καθολου με τις πρακτικες της εν λογω οργανωσης αλλα που ωστοσο προσπαθει να μην καταναλωνει μασημενη τροφη. Ετσι τουλαχιστον θελω να πιστευω για τον εαυτο μου με ολα τα αρνητικα που μου καταλογιζω.

    Παμε στην περιπτωση Μαρφιν.

    Εχεις υποψη σου πως ηδη εχουν καταδικαστει τρεις?

    http://www.inews.gr/164/ellada-katadiki-trion-stelechon-tis-Marfin.htm

    Εσυ τι νομιζεις? Πως δεν με ενοχλησε να βλεπω τρεις αθωους να πληρωνουν με την ζωη τους?

    Και δεν στεναχωριεμαι επιλεκτικα διοτι οταν επεσαν οι διδυμοι πυργοι, δεν θυμαμαι την ιδια αποστροφη εδω παρολο που πεθαναν 3000.

    Anyway ποιοι φταινε για την Μαρφιν?

    Πριν κουκος λαλησει, μαντεψε ποιο αντεπιχειρημα χρησιμοποιουν πλειστακις η ΧΑ και οι οπαδοι της για να επιχειρηματολογησουν πως ειμαστε επιλεκτικοι απεναντι της.

    Την Μαρφιν.

    ΣΚΕΨΟΥ. ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΟΥ.

    Και ολα αυτα τα γραφω για να μην εξισωνουμε διαφορετικα πραγματα.

    Τωρα μπορουμε να συνεχισουμε την κουβεντα και να επικεντρωθουμε στην Αμφιαλη.

    ΥΓ: * Δεν εννοω εσενα παρα την καταληξη του post σου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 24-09-2013 08:16 ]


    tallos
    24.09.2013, 11:31
    ρε φρηκ,μηπως εισαι στελεχος της ΣΙΑ και ξερεις τοσα πραγματα.κατι τετοιο υποψιαζομαι.
    freddieKrueger
    24.09.2013, 12:00

    Εχει τύχει να διαβάσω προκύρηξη της 17Ν...αν θες σε ΠΜ κάνουμε κουβέντα για το περιεχόμενό της.

    Όμως θα σου πω κάτι.Συνήθως γράφουν ένα σωρό αντι εξουσιαστικές,αντι ιμπεριαλιστικές μπαρούφες και καλά ότι η κυβέρνηση η τα ΜΜΕ δεν φανέρωσαν τα αληθινά αίτια του φονικού κτλ...

    Σου έχω νέα λοιπόν:Ενα ΦΟΝΙΚΟ παραμένει ΦΟΝΙΚΟ και βίαιη ενέργεια που θέτει σε κύνδινο τη ζωή αθωων ανθρωπων...ακόμη και οι ''πολιτικές κεφαλές της εξουσίας'' άνθρωποι είναι.Για τα όποια εγκληματα τους θα πρεπε να δικαστουν κι όχι να καταδιοκαστουν σε θάνατο από ανθρώπους που με το έτσι θέλω αποφασίζουν ποιος ζει ποιος πεθαίνει.

    Στα λεωφορεία αυτά ΤΙ θα γινόταν αν έστω κι ένας άνθρωπος ήταν επιβάτης?Αν την πλήρωνε ο μεροκαματιάρης οδηγός τους??Τι φταίει αυτη η ζωη να πληρωσει για την πολιτική του Μητσοτάκη?

    ''Μόνο ένας σκοτώθηκε''...αυτή είναι μια εντελώς αδικαιολόγητη φράση όταν αυτός σκοτώθηκε όχι από μια φυσική καταστροφή αλλά από ανθρώπινες επιτηδευμένες ενέργειες.Η απώλεια αυτού του ενός είναι σημαντική.Επίσης και όλων των ανθρώπων που πλαισίωναν ή δουλειά τους ήταν να κάνουν το σωφερ η το σωματοφύλακα των ισχυρών για να θρέψουν τις οικογένειές τους.

    Τέλος,μπορεί οι ναζιστές ακροδεξιοι να χρησιμοποιούν τη Μαρφιν ως επιχείρημα,αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ταυτίζονται οι απόψεις μου με δαύτους...

    Εσύ διάβασες το σύνολο των γραφομένων μου?Και που αποσκοπεί?

    Σταμάτα να πιπιλίζεις ως καραμέλα συνεχώς ότι αναμασώ την τροφή των ΜΜΕ...δεν βλέπω πολύ τηλεόραση...σχεδόν καθόλου δεν ακούω δελτία ειδήσεων...

    Αυτή είναι η ατομική,μη μαζοποιημένη άποψή μου.

    Κατδικάζω την αφαίρεση ανθρώπινης ζωής απ όπου κι αν προέρχεται και για όποιο λόγο κι αν συμβαίνει.

    Στην ουσία δεν έγινε ΤΑΥΤΙΣΗ άκρας δεξιάς και αριστεράς.Απλά ΤΟΝΙΣΑ πως θα πρέπει να αποφευχθεί η ΠΟΛΩΣΗ.

    Δεν θα δώσουμε δύναμη και τροφή σε κανένα απ τα δύο άκρα.Ούτε στην άκρα δεξιά,ούτε στην αριστερά.

    Σταμάτα να με κατηγορείς πως δεν έχω διαβάσει μόνο και μόνο επειδή οι απόψεις μου δεν σου αρέσουν ή θεωρείς πως είναι μασημένη τροφή.

    Ο επίλογος του τελευταιόυ μου ποστ δεν είχε στόχο κάποιο συγκεκριμμένο άτομο προσωπικά.Καινφυσικά ούτε κι εσένα freak.Να μην είσαιβιαστικός στα συμπεράσματά σου.

    Είναι ολοφάνερο πως αντέδρασαν απ τα γραφόμενά μου όσοι είναι καροαριστερών αντιλήψεων.Το ίδιο θα γινόταν και αν κάποιος είχε ακροδεξιές αντιλήψεις.

    Γι αυτό για να νικηθούν όλα αυτά τα φαινόμενα πόλωσης επαναλαμβάνω-ξέρεις τι παει να πει αυτό?Η μήπως δεν καταλαβαίνεις?Την έχω πει τη λέξη΄πολλές φορές αλλά ο καθενας διαβαζει και καταλαβαίνει αυτό που θέλει-θα πρέπει να εγκαταλειφθούν και απογυμνωθούν απο οπαδούς τα άκρα.Να συσπειρωθούν γύρω από υγιείς πολιτικές ιδέες και διεκδικήσεις.Τότε είναι που θα χάσει ο φασισμός.Απ όπου κι αν προέρχεται.

    Αλλά πως θα γίνει αυτό όταν τόσο οι ακροδεξιοί,όσο και οι ακρο αριστεροί είναι ΤΟΣΟ πολύ φανατισμένοι??Τυφλωμένοι από ιδεολογίες και με επιχειρηματολογία που περιστρέφεται γύρω από το ίδιο μοτίβο??

    Πόσο ξύλο θα τρωγε αυτος που θα πηγαινε σε μια πλατεία να κάψει δύο σημαίες μαζι?Εκείνη του σφυροδρέπανου μαζί με της σβάστιγγας??Πόσο μικρή είναι η ελπίδα να καταλάβουμε ΠΟΥ είναι η ρίζα του κακού??Πόσο αγανακτησμένοι είμαστε από τις μειώσεις των μισθών μας,την ανεργεία,το ηθικό και κοινωνικοπολιτικό τέλμα στο οποίο βρισκόμαστε??

     

     


    noizreduction
    24.09.2013, 12:12

    Κι ετσι, για αλλη μια φορα, το παραμυθι του συνειδητοποιημενου Ελληνα που θελει να αλλαξει την Ελλαδα στηριζεται στο "Μια φορα κι ενα καιρο...", περιμενοντας απο τους αλλους να πουνε το 'Και ζησαμε εμεις καλα κι αυτοι φτωχοτερα".

    Πως καταφερνουμε να ξεκιναμε απο μια δολοφονια για να καταληξουμε στο εαν το αριστερο μπακ του Εθνικου θελει αλλαγη, μονο στην Ελλαδα πρεπει να το εχουμε αυτο....

    Και μετα απορουμε γιατι τα αυγα τα ξεχναμε στο εκκολαπτηριο της κοινωνιας, μεχρι να σκασουν και να θυμηθουμε πως "α ρε φιλε, εχουμε ΚΑΙ αυτο το προβλημα".
    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 24-09-2013 12:13 ]


    tallos
    24.09.2013, 12:28
    το επικαιρο προβλημα των αυγων δεν πρεπει να μας αποπροσανατολισει και απο τα αλλα ηδη υπαρχοντα προβληματα.εγω πιστευω οτι το προβλημα με την χρυση αυγη δεν ειναι οτι εχουν τα μελη τους καποια ιδεολογια,αλλα οτι ειναι προβληματικα ατομα απο τη φυση τους και βρηκαν καταφυγιο εκει.ειναι τραμπουκοι βανδαλοι και απολιτιστοι ,δεν εχουν ιδεα τι ειναι εθνικισμος κ.τ.λ.γνωριζω πολλα ατομα που ψαχνονται καθημερηνα για καυγα.τετοια νουμερα ειναι κι αυτοι.
    mary_omikron
    24.09.2013, 14:49

    «Το μαχαίρι θα φεύγει από το αυτί δεξιά κάτω»

    Δηλώσεις-σοκ από υποψήφιους βουλευτές και στελέχη της Χ.Α. στην κάμερα του Κ. Γεωργούση: «Θα πετσοκόψουμε όλες τις γαμιόλες που κυβέρνησαν την Ελλάδα» - «Θα γίνει εμφύλιος, να το θυμάσαι!» -«Θα βλέπουν Χρυσή Αυγή και θα τρέμουνε».

    Μετά τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα και το σοκ που προκλήθηκε στην κοινή γνώμη, άρχισαν να ανοίγουν τα στόματα των μελών της Χρυσής Αυγής. Η δράση της ναζιστικής συμμορίας αρχίζει να ξετυλίγεται σε όλα τα μέσα ενημέρωσης, ακόμα κι εκείνα που μέχρι σήμερα αρκούνταν να προβάλλουν τα στελέχη της ως είδωλα του λαϊφστάιλ. Μόνο που τα περισσότερα ρεπορτάζ μέχρι σήμερα στηρίζονται σε ανώνυμους πληροφοριοδότες.

     

    Αποκαλύπτουμε σήμερα αυτά που τα ίδια τα μέλη της Χρυσής Αυγής διαλαλούν δημόσια για τη δράση τους και μάλιστα μπροστά στον κινηματογραφικό φακό. Οσα λένε επιβεβαιώνουν τον εγκληματικό χαρακτήρα της οργάνωσης και προκαλούν πραγματικά ανατριχίλα.

    Πρόκειται για το κινηματογραφικό υλικό που συγκέντρωσε ο Κωνσταντίνος Γεωργούσης για την ταινία του «Οι καθαριστές» (The Cleaners, 2012). Ο σκηνοθέτης παρακολούθησε για έναν μήνα τη δράση μιας ομάδας της Χρυσής Αυγής που κινείται στην περιοχή του Αγίου Παντελεήμονα και κατέγραψε τις θέσεις των στελεχών της κατά την περίοδο των εκλογών του 2012. Η ταινία ακολουθεί την παράδοση του κινηματογράφου παρατήρησης. Η ταινία έχει ήδη παιχτεί στο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ του Αμστερνταμ (IDFA), ενώ απέσπασε ειδικό βραβείο στο 19ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου στο Σαράγεβο. Την επόμενη βδομάδα προγραμματίζεται η πρώτη προβολή της και στην Αθήνα.

    Πεισσότερα και πολύ ενδιαφέροντα στην Εφημερίδα των συντακτών http://www.efsyn.gr/?p=118423

    Χειρότερα απ΄ότι φανταζόμαστε....


    tallos
    25.09.2013, 23:51
    δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση σε χωρες οπως η ελλαδα να υπαρξει κυβερνηση που δεν ειναι ξενοδουλη.οποιος πιστευει το αντιθετο μαλον διαβαζει πολυ μικυ μαους.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    28.09.2013, 10:12

    Συνελήφθησαν Μιχαλολιάκος, Κασιδιάρης και Παναγιώταρος της Χρυσής Αυγής

    Σε εξέλιξη επιχείρηση σύλληψης 38 στελεχών μεταξύ των οποίων οι βουλευτές οι βουλευτές Λαγός, Παπάς και Μίχος μετά από πόρισμα της Εισαγγελίας του Αρείου Πάγου - Συνελήφθη και ο Γιώργος Πατέλης - Συνεχής ενημέρωση

    Συνελήφθησαν τα ξημερώματα του Σαββάτου ο γενικός γραμματέας της Χρυσής ΑυγήςΝίκος Μιχαλολιάκος και ο βουλευτής Ηλίας Κασιδιάρης. Εντάλματα σύλληψης έχουν εκδοθεί από τον Άρειο Πάγο και για τους βουλευτές Ηλία ΠαναγιώταροΓιάννη Λαγό,Νίκο Μίχο και Χρήστο Παπά. Επίσης συνελήφθη και ο υπεύθυνος της τοπικής οργάνωσης της Νίκαιας Γιώργος Πατέλης. Σύμφωνα με πληροφορίες, συνολικά έχουν εκδοθεί 38 εντάλματα σύλληψης βουλευτών και μελών της ΧΑ, από τα οποία έχουν εκτελεστεί τα δέκα. Αναζητούνται άλλα 29 μέλη.

    Μιχαλολιάκος και Κασιδιάρης βρίσκονται στα γραφεία της Αντιτρομοκρατικής στη Μεσογείων και θα οδηγηθούν στον εισαγγελέα.

    Οι κατηγορίες που αντιμετωπίζουν είναι συγκρότηση και συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση με βάση το άρθρο 187 παρ. 1 του Ποινικού Κώδικα. Οι συλλήψεις έγιναν με εντολή αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου μετά τη μελέτη του πορίσματος του αντεισαγγελέα κ. Χ. Βουρλιώτη.

    Τα ξημερώματα του Σαββάτου ενεργοποιήθηκε η παραγγελία της εισαγγελίας του Αρείου Πάγου, καθώς έχει τεκμηριωθεί ότι η Χρυσή Αυγή λειτουργεί ως εγκληματική οργάνωση.

    Η κυβέρνηση είχε ενημερωθεί από την Παρασκευή και γι' αυτό υπήρξε σύσκεψη του υπουργού Προστασίας του Πολίτη Νίκου Δένδια με τον υπουργό Δικαιοσύνης Χαράλαμπο Αθανασίου και τον υπουργό Εσωτερικών Γιάννη Μιχελάκη.

    Είναι η πρώτη φορά από το 1974 και μετά που γίνονται συλλήψεις αρχηγού κόμματος και βουλευτών χωρίς άρση της ασυλίας τους και μάλιστα από την Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία, η οποία έχει και την ευθύνη για τις έρευνες.

    http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=532327#.UkZ3qTYbhjg.facebook


    noizreduction
    28.09.2013, 10:27

    Δυστυχως νομιζω πως ειναι μια λανθασμενη κινηση αυτη τη στιγμη. Θα μπορουσαν να αξιοποιησουν την παγιδα που εστησε μονη της η Χρυση Αυγη ( περι παραιτησης ) και να τους αφησουν να σβησουν μεχρι τις επομενες εκλογες, με παραλληλη συνεχιση της δικαστικης ερευνας.

    Τωρα θα γινουν ηρωες και λογω συνταγματικων "παραθυρων" μπορει σε καμια εβδομαδα να ειναι εξω και να το παιζουν "ανετα" ως "αντισυστημικοι ηρωες"...


    sven
    28.09.2013, 15:40

    Όταν και εφόσον υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία κοινού ποινικού δικαίου κακουργηματικού χαρακτήρα -πολύ περισσότερο δε αν πρόκειται για σύσταση εγκληματικής οργάνωσης-, τότε το κράτος δεν έχει το δικαίωμα -κατά τη γνώμη μου- να ενεργήσει με βάση πολιτικές επιλογές, δηλαδή τι είναι πολιτικά «ωφέλιμο», αλλά υποχρεούται πρωτίστως να εφαρμόσει το νόμο.

    Αλίμονο, αν για τέτοιας σοβαρότητας θέματα, προτεραιότητα είχαν οι πολιτικές σκοπιμότητες και τα πολιτικά «παιχνίδια». Σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα, το «πολιτικά ωφέλιμο» θα πρέπει πάντα να έπεται της εφαρμογής της νομιμότητας, αλλιώς ισχύει το «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα» με τις γνωστές συνέπειες…


    Konstantinosoa
    28.09.2013, 16:33
    Αν και το ποιόν της Χρυσής Αυγής είναι δεδομένο, η πράξη αυτή είναι επίσης δεδομένα αντισυνταγματική, σε μια περίοδο όπου: 1) Ο Σαμαράς πρέπει να έχει να δώσει κάτι στους διοικούντες τους Αμερικάνους λόγω ταξιδιού. 2) Ο Βενιζέλος αναγνώρισε de facto μέσω της επισήμου αλληλογραφίας το ψευδοκράτος του Κοσόβου. 3) Ασκήθηκε μήνυση κατα του ΠΑΣΟΚ απο το κόμμα το οποίο διώκεται !!!! 4) Οι επίσημες δημοσκοπήσεις έδιναν μετά το φόνο την Χ.Α. στο 11% και στο 22% τον Κασιδιάρη πρώτο ως υποψήφιο Δήμαρχο Αθηναίων! 5) Εμπλέκονται δικαστικά πλέον σε υπόθεση λογιστική πολλά Διδακτικά μέλη του Πανεπιστημίου Κρήτης με επικεφαλής τον ουσιαστικά υπεύθυνο του Οικονομικού του Σύριζα, αρκετούς "ομόσταυλούς" του συναδέλφους, συναδέλφους του ΠΑΣΟΚ και κάποιους της Ν.Δ. 6) Σύμφωνα με το Σύνταγμα της Χώρας (αναθεώρηση του 2008) έπρεπε τουλάχιστον δύο καναλάρχες, ένας βαρώνος επιχειρηματίας τουλάχιστον αρκετοί υπουργοί και φυσικά δικαστικοί, να διώκονται ποινικά για παραβίαση Συντάγματος για κατοχή πέραν του ενός ηλεκτρονικού μέσου επικοινωνίας και συσχέτιση με εργολαβίες του Δημοσίου. Σαφώς και δεν γνωρίζω αν η όλη υπόθεση οδηγήσει σε συνταγματική πατάτα και αναβάθμιση της Χ. Α., όπως πολύ σωστά προειπώθηκε.
    mpjxprt
    28.09.2013, 16:50

    ... ναι ... καλά ...  ότι νάναι ...

    ο καθένας μπορεί να καταθέτει τα ΄σώψυχά του χωρίς να νοιάζεται να τα τεκμηριώσει στο ελάχιστο ...

    /Π.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 28-09-2013 16:51 ]


    freak
    28.09.2013, 19:48

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20.09.2013, 15:03 έγραψε...

    Όπως κάποτε εξαρθρώθηκε η 17 Νοέμβρη και μοιράστηκαν ποινές σε Ξηρούς και Κουφοντίνες έτσι θα γίνει κάποια στιγμή και για τη ΧΑ...

    Πρέπει πάση θυσία να μπλοκαριστεί η πολιτική τους άνοδος προς την εξουσία...

    Προτάσεις τύπου να οργανωθούν και οι πολίτες σε ετοιμοπόλεμες αντιφασιστικές μονάδες εγκυμονεί τον κίνδυνο ξεσπάσματος εμφυλίου ΠΟΛΕΜΟΥ...


    Οι προβλεψεις σου επαληθευονται μεχρι στιγμης...

    Οσο για τον εμφυλιο που αναφερεις, το μελλον θα δειξει...


    ilias-nekt
    28.09.2013, 19:55

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 19.09.2013, 13:38 έγραψε...

    Ας μου λύσει κάποιος ορισμένες απορίες μου...

    Πώς γίνεται ένα τραγικό γεγονός,μια στυγνή δολοφονία από κάποιους τραμπούκους να αποκτά πολιτικές διαστάσεις?

    Ό θρήνος της οικογένειας του εκλειπόντος καλλιτέχνη να γίνεται βατήρας για να οξυνθούν πολιτικές αντιπαραθέσεις?

    Που ήταν εκείνη την ώρα η αστυνομία να προστατεύσει τον αδικοχαμένο?Γιατί ένα από τα πλεον θεμελιώδη αγαθά του ανθρωπου σε μια ευνομούμενη πολιτεία,η προσωπική του ασφάλεια δλδ,δεν είναι πλεον δεδομένη??

    Γιατί το περιστατικό δεν αντιμετωπίστηκε ως μια απλή εγκληματική ενέργεια και πήρε τέτοιες πολιτικές διαστάσεις??

    Αριστεροί vs ακροδεξιών??

    Αντί να κάνουμε κάτι να ενισχύσουμε την ασφάλεια του πολίτη αναλωνόμαστε σε ανούσιες πολιτικές κόντρες...

     

     Και συνεχιζω λιγο πιο κατω:

    1. Oσοι δολοφονουν ειναι δεξιοι...

    Οσοι,δεν σκοτωνουν,ειναι αριστεροι...

    Και οι δεξιοι σκοτωνουν,ενω οι αριστεροι,ειναι αγιοι....{#emotions_dlg.confused1}

    2.Ποιοι δολοφονησαν το προσωπικο της Μαρφιν; Οι αριστεροι; Οι δεξιοι; Ποιοι;

    Καμια συλληψη...

    3.Ποιοι οδηγουν τον κοσμο στις αυτοκτονιες,για τα δεινα που περναει;.... Οι αριστεροι; Οι δεξιοι; Ποιοι;

    Τα οποια δεινα,δεν ειναι οικονομικα στην ουσια... Ειναι ψυχολογιακα,γι'αυτο και παρατηρουνται τα πιο πανω φαινομενα...

    Καμια συλληψη....

    4. Ποιοι τοσα χρονια εβγαζαν στο εξωτερικο, χρηματα;.. Τα ονοματα τα ξερουμε...

    Καμια συλληψη...

    5.Πως αυτη τη φορα η αστυνομια ενειργησε γρηγορα,ενω σε αλλες περιπτωσεις(Θρακη,αναρχικοι,ξεπλημα χρηματων πολιτικων,αριστερων και δεξιων-το χρημα δεν εχει ιδεολογια-κλπ),κανει τουμπεκι ψιλοκομμενο;....




    Konstantinosoa
    29.09.2013, 00:46

    Επειδή ειπώθηκε το ο΄τι να΄ναι και μιας και ικανοποιήθηκε το δημοκρατικό αίσθημα των πολιτών έθεσα νομικές ενστάσεις περι του όλου ζητήματος.

    Ήδη άρχισαν τα παρατράγουδα:

    "Ο γνωστός ποινικολόγος Δημητρακόπουλος δίνει νέα τροπή στην υπόθεση αφού με παρέμβαση του στο δελτίο του ΑΝΤ1 και αφού πρώτα τόνισε οτι είναι Αριστερός(βασικά είπε πως προέρχεται απο Κεντροαριστερή οικογένεια), αποκάλυψε οτι δεν στέκουν νομικά οι διώξεις κατά του Γ.Γ. και των βουλευτών της Χρυσής Αυγής για σύσταση "εγκληματικής οργάνωσης". Όταν μάλιστα προσπάθησε να επιχειρηματολογήσει τον κόψανε στον αέρα!"

    Πολύ φοβάμαι πως δεν υπάρχει εννομη διαδικασία στην υπόθεση και εάν αθωωθούν τα μέλη της Χ. Α. ο Σαμαράς με τον Δένδια θα έχουν απλώς ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 29-09-2013 01:04 ]