ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    <<Είμαι Charlie>>, λογοκρισία, αυτολογοκρισία και το πνεύμα του φασισμού

    optiras
    10.01.2015, 17:47

    Σήμερα ακόμα και στοιχειώδη πράγματα της δημοκρατικής λειτουργίας αμφισβητούνται... Μάλιστα έχουν τις ίδιες συνέπειες που είχαν στο μεσοπόλεμο...

    Δεν έχει σημασία αν αυτός που προβαίνει σε φασιστικές/ναζιστικές ενέργειες δηλώνει φασίστας... Το πρόβλημα είναι τι κάνει... Η φασιστική νοοτροπία κρίνεται από τις πράξεις και όχι μόνο από τα λόγια ή τα γραπτά....

    Σε κάποιες χώρες οι ενοχλητικοί δημοσιογράφοι εκτελούνται (ρωσία) από τις αρχές τις χώρας... Σε άλλες φυλακίζονται (τουρκία )... Σε άλλες μπλόγγερ φυλακίζονται (ελλάδα, υπόθεση πάτερ παστίτσιου)... Σε άλλες μαστιγώνονται (σαουδική αραβία)...

    Στην γαλλία η συντακτική ομάδα ενός σατυρικού περιοδικού ξεκληρίστικε γιατί έκανε χρήση του δικαιώματος της έκφρασης και της κριτικής...

    Δεν είναι τυχαίο ότι οι φασίστες αποστασιοποιούνται (βλέπε λεπέν μπαμπά) .Δεν είναι τυχαίο ότι το περιοδικό ήταν "εχθρός των φασιστών" . Και αυτό πλήρωσαν οι δημοσιογράφοι και οι σκιτσογράφοι με την ζωή τους...

    Κριτική , στάση υπέρ με λογική , και κάποιος ειλικρινής...

    Στην ελλάδα η αντίδραση υπήρξε πολύ ήπια..

    Παντού βέβαια υπήρξε και χρήση του συμβάντος από το σύστημα...

    What about you συμφορουμίτη μου;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 11-01-2015 12:52 ]


    tallos
    10.01.2015, 18:08
    Για την θρησκεια που μισει οτιδήποτε κινειται δεν ανεφερες τιποτα,παλι φαντάσματα κυνηγάτε;
    mary_omikron
    10.01.2015, 20:16

    Σκιτσογράφος του Charlie Hebdo: «Θα κάνουμε εμετό σε όσους ξαφνικά δηλώνουν φίλοι μας»

    «Θα κάνουμε εμετό σε όσους δηλώνουν ξαφνικά φίλοι μας», δηλώνει ο γνωστός σκιτσογράφος του Charlie Hebdo, Βίλεμ, ο οποίος έδωσε συνέντευξη στην ολλανδική εφημερίδα Volkskrant, στον απόηχο της επίθεσης εναντίον των γραφείων του σατιρικού εντύπου.

    «Αποκτήσαμε πολλούς καινούργιους φίλους, όπως τον Πάπα, τη βασίλισσα Ελισάβετ ή τον Πούτιν: αυτό με κάνει να γελάω πολύ», είπε με ειρωνική διάθεση και τόνισε ότι «η Μαρίν Λεπέν είναι ενθουσιασμένη καθώς οι ισλαμιστές άρχισαν να πυροβολούν λίγο πολύ παντού». Σχετικά με τη υποστήριξη που εξέφρασε ο αρχηγός της ακροδεξιάς στην Ολλανδία, ο Γκέρτ Βίλντερς, ο Βίλεμ απάντησε: «θα κάνουμε εμετό σε εκείνους που, ξαφνικά, δηλώνουν ότι είναι φίλοι μας».

    willem.jpg

    Ο 73χρονος σκιτσογράφος, το πραγματικό όνομα του οποίου είναι Μπέρναρντ Χόλτροπ, υπογράμμισε ειρωνευόμενος, σχετικά με την παγκόσμια συμπαράσταση που έχει εκδηλωθεί μετά την επίθεση εναντίον της εφημερίδας, ότι «δεν έχουν ποτέ διαβάσει το Charlie Hebdo». Όπως είπε, «Πριν από μερικά χρόνια χιλιάδες άνθρωποι κατέβηκαν στους δρόμους του Πακιστάν για να διαδηλώσουν εναντίον της Charlie Hebdo. Δε γνώριζαν τι ακριβώς ήταν. Τώρα είναι το αντίθετο, όμως εάν ο κόσμος διαδηλώνει προκειμένου να υπερασπιστεί την ελευθερία του λόγου, είναι φυσικά ένα καλό πράγμα».

    Ο Βίλεμ ταξίδευε με τρένο όταν έγινε η επίθεση στο περιοδικό που κόστισε τη ζωή σε 12 ανθρώπους. Όπως είπε στη Liberation δεν πήγαινε στις συσκέψεις γιατί δεν του αρέσουν. «Αυτό μου έσωσε την ζωή, πιθανόν» συμπλήρωσε. Ο ίδιος επιμένει στη σημασία να συνεχιστεί η έκδοση της εφημερίδας και η δημοσίευση των σκίτσων της: «Εάν όχι, εκείνοι έχουν κερδίσει».

    http://www.ertopen.com/news/kosmos/item/29284-skitsografos-toy-Charlie-hebdo-%C2%ABtha-kanoyme-emeto-se-osoys-xafnika-dhlwnoyn-filoi-mas%C2%BB


    Konstantinosoa
    10.01.2015, 21:25
    Μεγάλο θέμα που για να το συζητήσουμε θα πρέπει να γνωρίζουμε βασικές αρχές του Ισλάμ και σε καμία περίπτωση να ηρωοποιήσουμε το εν λόγω περιοδικό, επειδή ισλαμιστές, όχι φανατικοί, αλλά τυπικά εφαρμοστές των βασικών μουσουλμανικών αρχών προέβησαν σε μακελειό με βάση την παράδοσή τους. Ένα μακελειό είναι ένα μακελειό. Στο περιοδικό είτε γνώριζαν, είτε δεν έδωσαν σημασία στο δεδομένο: πως μια μέρα οι ισλαμιστές θα σκότωναν κάποιο απο αυτούς . Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το επιχειρήσουν. Απο την άλλη και εγώ έχω αηδιάσει κατα καιρούς με χυδαία σκίτσα αυτού του περιοδικού, όπως το περίφημο "τρικάβαλο" της Αγίας Τριάδος. Εδώ βέβαια υπάρχει η άλλη άποψη που λέει, πως δεν υπάρχει όριο στην ελευθερία της έκφρασης. Και σε αυτό διαφωνώ. Και στην περίπτωση του Ισλάμ ήξεραν ότι παραβιάζουν μια βασική τους αρχή: Ο Μωάμεθ δεν απεικονίζεται, πολύ δε περισσότερο δεν σατυρίζεται και πως δυστυχώς το Ισλάμ σκοτώνει όπου και αν είσαι. Δυστυχώς ήταν απλώς θέμα χρόνου. Ανεξάρτητα με την στάση μου απέναντι στο περιοδικό θα κλείσω με το εξής: Αν γνώριζαν τον κίνδυνο, ρίσκαραν την ζωή τους για τις ιδέες τους. Και αυτό οφείλεις να το σεβαστείς αν έχει έτσι. Αν το είδαν κάπως αδιάφορα, τότε έχουν και ένα βαθμό ευθύνης γιατί έβαλαν σε κίνδυνο και άλλους ανθρώπους. Και τέλος οποία υποκρισία: Έγινε τόσος ντόρος για το χτύπημα στη Γαλλία. Στην Συρία των εκατοντάδων χιλιάδων νεκρών και εξευτελισμών δεν τους πόνεσε καθόλου; Εκεί δυστυχώς λειτούργησε το ο Άσαντ να πέσει και όλοι οι άλλοι... Η Γαλλία είναι ελάχιστη μπροστά στην Συριακή και Ιρακινή τραγωδία των ISIS. Αιδώς Αργείοι...
    KRISTHESS
    11.01.2015, 00:55

    Υπονοείς φαντάζομαι ότι οι δημοσιογράφοι και οι σκιτσογράφοι ..δεν "ξεκληρίστηκαν" από φανατικούς Ισλαμιστές? Αυτό είναι το πόρισμά σου φίλε Optiras?Το περιοδικό μπορεί να ήταν όπως λες κατά των φασιστών, αλλά μια χαρά σατύριζε και Θρησκευτικές μορφές..και φυσικά είχε κάθε δικαίωμα να το κάνει στα πλαίσια της ελευθερίας του Λόγου.Από κει και πέρα ήταν σίγουρο ότι θα εκμεταλλευτεί την κατάσταση και η όποια Λεπέν... Βούτυρο θα ήταν στο ψωμί της.. έτερον εκάτερον όμως. Ας μην μπερδεύουμε ορισμένα πράγματα... Να φανταστώ όμως ότι εσύ υιοθετείς τις δηλώσεις του Προέδρου της Μουσουλμανικής Ένωσης Ελλάδος..περί προβοκάτσιας κατά του Ισλάμ.. από τις μυστικές Υπηρεσίες του Ολάντ..? (μάλλον και ο Ολάντ θέλει να ενισχύσει τελικά την.. Λεπέν.. Smile) Από την άλλη εμείς δεν κινδυνεύουμε στην Ελλάδα.. γιατί βλέπεις..και καθόμαστε ήσυχοι.. και δεν είμαστε Αποικιοκράτες!!! Το ότι δικαιολογεί  βεβαίως ο πρόεδρος ενδόμυχα την εγκληματική ενέργεια στη Γαλλία.. φαντάζομαι..ούτε που  σου περνάει από το μυαλό...http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231376135  ... Απορώ γιατί ο φασισμός τελικά.. περιορίζεται προς μία μόνο κατεύθυνση.. και αποκλείεις μάλλον κάθε θρησκευτική χροιά..ίσως αξίζει το κόπο να σκεφτείς έχοντας στο νου και μία ακόμη παρατήρηση όχι δική μου.. αλλά ενός αξιόλογου  ανθρώπου...http://www.kathimerini.gr/798659/article/epikairothta/kosmos/oymperto-eko-nea-morfh-nazismoy-to-islamiko-kratos Καλό βράδι από μένα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 11-01-2015 01:44 ]


    optiras
    11.01.2015, 09:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 10.01.2015, 21:25 έγραψε...

    Αν γνώριζαν τον κίνδυνο, ρίσκαραν την ζωή τους για τις ιδέες τους. Και αυτό οφείλεις να το σεβαστείς αν έχει έτσι.

    Γνώριζαν ότι το να σατυρίζεις γενικώς έχει συνέπειες και συνεπάγεται στοχοποίηση γιατί ενοχλεί...

    Τα γραφεία του περιοδικού είχαν γίνει κατ' επανάληψη στόχος επιθέσεων, ακόμα και εμπρηστικών με μολότωφ, όπως το 2011 (βλέπε εδώ)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 11-01-2015 09:50 ]


    tallos
    11.01.2015, 10:55
    χθες το βραδυ βαλαν φωτια και εδώ στο αμβουργο σε μια εφημεριδα.το πρόβλημα που είναι επικαιρο είναι ότι γεμισε ο κοσμος αιμοβορα κτηνη που διψαν για αιμα ,εχθες στη νιγηρια σφαξαν 2000 ατομα,εις το ονομα του προφητη και και ο άλλος ενοχλείται από έναν παστορα που κουναει μια βιβλο.
    KRISTHESS
    11.01.2015, 12:17

    Αγαπητέ μου  Census ευτυχώς που δεν διαστρέβλωσες καθόλου όσα είπα . Να είσαι καλά.Όσο για τον πρόεδρο των Μουσουλμάνων κανείς δεν είπε ότι δεν καταδίκασε στα λόγια το Μακελειό. Η προσπάθεια όμως να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ τα αδικαιολόγητα , ήταν το μεμπτό των δηλώσεών του και που έρχεται σε αντίθεση  αν θέλεις ,με αυτό που τόνισες με μεγάλα γράμματα και που όντως είπε. Καλή σου μέρα και καλή συνέχεια.


    optiras
    11.01.2015, 13:11


    freak
    11.01.2015, 22:29

    https://www.youtube.com/v/RH96S4rBZbI?version=3&start=29&end=44&autoplay=1


    KRISTHESS
    12.01.2015, 01:55

    Oρμώμενη από το συγκεκριμένο θέμα και ευελπιστώντας ότι δε θα θεωρηθώ εκτός θέματος.. έπεσα πάνω στην άποψη της κ. Σ.Τριανταφύλλου, η οποία θεωρώ.. ότι πραγματικά αξίζει της προσοχής μας.. Smile .. Προσωπικά.. την τοποθέτησή της, τη βρίσκω εξαιρετική. 

    Ερώτηση: "Γιατί είστε τόσο αρνητική στην προοπτική δημιουργίας τεμένους στην Αθήνα; Μια σύγχρονη Δημοκρατία δεν θα έπρεπε να επιτρέπει τη θρησκευτική πρακτική στους πιστούς όλων των θρησκειών;"

    Απάντηση: "Οι μουσουλμάνοι οδηγούν τις ευρωπαϊκές Δημοκρατίες στην οπισθοδρόμηση. Ενώ είχαν γίνει βήματα στην κατεύθυνση της εκκοσμικευμένης δημοκρατίας, η παρουσία τους -συχνά υπερβολικά πιεστική για τους αυτόχθονες πληθυσμούς όπως εδώ στην Αγγλία- δημιουργεί ανάγκες θρησκευτικού τύπου οι οποίες είχαν, σε μεγάλο βαθμό, αρθεί από το νεωτερικό δημοκρατικό πνεύμα. Τα τζαμιά ήταν παταγώδης αποτυχία σε όλες τις δυτικές χώρες: έγιναν φυτώρια εξτρεμισμού, συνέβαλαν στην απομόνωση των μεταναστευτικών κοινοτήτων και εμπόδισαν την ενσωμάτωσή τους στον κοινωνικό κορμό. Το Ισλάμ, όπως ο χριστιανισμός πριν από τον Διαφωτισμό, είναι παράγοντας καθυστέρησης και δεν πρέπει να ευνοείται. Η θρησκεία θεωρείται ιδιωτικό ζήτημα στις δυτικές Δημοκρατίες ― πιστεύω ότι δεν πρέπει να υποχωρήσουμε σ’ αυτό. Το κτίσιμο τζαμιών θα προκαλέσει αναβίωση του χριστιανικού φονταμενταλισμού, πολιτιστικό εθνικισμό και, οπωσδήποτε, όλο και πιο θεαματική παρουσία των τρελών του θεού κάθε απόχρωσης. Ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του ανθρώπου στη Δύση ήταν η απελευθέρωση από τον φανατισμό και τη θρησκεία ― τώρα βαδίζουμε προς τα πίσω. Οι θρησκείες που δεν έχουν πλαισιωθεί από κοινωνικό συμβόλαιο και που απειλούν να μετατρέψουν το δημοκρατικό δίκαιο σε θεοκρατικό πρέπει να αναχαιτιστούν. Το ότι οι δυτικές χώρες δεν διέκριναν τη διαφορά μεταξύ θρησκευτικής ελευθερίας και θεοκρατικού πειρασμού είναι κρίμα για όλους τους πολίτες, όχι μόνον για τους κοσμικούς και άθρησκους σαν εμένα. Τέλος, αν έχει κάποια σημασία, πιστεύω ότι δεν πρέπει να ξοδεύεται ούτε ένα ευρώ για τη θρησκεία. Ούτε μισό ευρώ. Το έχω επαναλάβει πολλές φορές και θα το επαναλάβω όσες χρειαστεί: η θρησκεία είναι το όπιο του λαού. Σταματώ εδώ αν και θα μπορούσα να συνεχίσω! Ισως μετανιώσατε που με ρωτήσατε."
    Σώτη Τριανταφύλλου, συγγραφέας. http://www.kathimerini.gr/798586/article/proswpa/synentey3eis/adikia-epikwn-diastasewn-o-8anatos


    STEFANOS604
    12.01.2015, 02:04

    Δείτε τι εφαρμοζεται στην Ιαπωνία:

    Η Ιαπωνία είναι η μόνη χώρα που δεν δίνει ιθαγένεια στους μουσουλμάνους.Στην Ιαπωνία μόνιμη κατοικία δεν δίνεται σε μουσουλμάνους.Υπάρχει αυστηρή απαγόρευση για τη διάδοση του Ισλάμ στην Ιαπωνία.Στα πανεπιστήμια της Ιαπωνίας, αραβική ή οποιαδήποτε ισλαμική γλώσσα δεν διδάσκεται.Απαγορεύεται η εισαγωγή «Κορανίου» στη χώρα, στην αραβική γλώσσα.Σύμφωνα με στοιχεία που δημοσιεύθηκαν από την ιαπωνική κυβέρνηση, έχει δοθεί προσωρινή κατοικία μόνο σε 2 τυχερούς Μουσουλμάνους, οι οποίοι πρέπει να ακολουθούν τον ιαπωνικό νόμο του ομόσπονδου κράτους στο οποίο βρίσκονται. Οι μουσουλμάνοι θα πρέπει να μιλούν Ιαπωνικά και να τελούν τις θρησκευτικές τελετές τους μόνο στα σπίτια τους.Η Ιαπωνία είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που έχει έναν αμελητέο αριθμό πρεσβειών ισλαμικών χωρών.Οι Ιάπωνες δεν επηρεάζονται καθόλου από το Ισλάμ.Οι μόνοι Μουσουλμάνοι που κατοικούν στην Ιαπωνία είναι οι υπάλληλοι ξένων εταιρειών.Ακόμα και σήμερα, δεν χορηγούνται βίζες στους μουσουλμάνους γιατρούς, μηχανικούς ή σε στελέχη που αποστέλλονται από ξένες εταιρείες.Στην πλειονότητα των εταιρειών, αναφέρεται στους κανονισμούς τους, μόνο μη μουσουλμάνοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση για εργασία.Η ιαπωνική κυβέρνηση είναι της γνώμης ότι οι Μουσουλμάνοι είναι φονταμενταλιστές, ακόμα και στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, και δεν είναι διατεθειμένοι να αλλάξουν τους μουσουλμανικούς νόμους τους.Οι μουσουλμάνοι δεν τολμούν να σκεφτούν ότι μπορούν να νοικιάσουν σπίτι στην Ιαπωνία.Αν κάποιος καινούργιος έρθει σε μια γειτονιά και γνωρίζουν οι υπόλοιποι ότι ο καινούργιος είναι μουσουλμάνος τότε όλη η γειτονιά είναι σε συναγερμό.Κανείς δεν μπορεί να ιδρύσει μια μικρή ισλαμική οργάνωση ή «Madarsa» στην Ιαπωνία.Δεν ισχύει καμία σαρία για προσωπικούς λόγους στην Ιαπωνία.Σε περίπτωση που ένας Ιάπωνας παντρευτεί μια γυναίκα μουσουλμάνα τότε θεωρείται για πάντα παρίας.

    Πηγή:  http://www.koolnews.gr/


    freak
    12.01.2015, 04:43

    Αν οντως ισχυει κατι τετοιο, προτεινω να κανουμε και εμεις το ιδιο με τους Ιαπωνες λοιπον.

    Και να παμε και ενα βημα πιο περα.

    Να τους απαγορευουμε την εισοδο, και οσους ανακαλυπτουμε στο εδαφος μας να τους σκοτωνουμε αμειλικτα.

    Παω να ξαναδιαβασω το ο αγων μου τωρα γιατι μου ελειψε.


    tallos
    12.01.2015, 09:10
    Freak και Census θα εκπλαγω αν ειστε πανω από 15 χρονων.Γραφετε παπαριες ετσι για να ασχοληθεί καποιος μαζι σας.Δεν εχετε τιποτα καλυτερο να κανετε;
    Hastaroth
    12.01.2015, 10:36

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 12.01.2015, 04:43 έγραψε...

    Αν οντως ισχυει κατι τετοιο, προτεινω να κανουμε και εμεις το ιδιο με τους Ιαπωνες λοιπον.

    Και να παμε και ενα βημα πιο περα.

    Να τους απαγορευουμε την εισοδο, και οσους ανακαλυπτουμε στο εδαφος μας να τους σκοτωνουμε αμειλικτα.

    Παω να ξαναδιαβασω το ο αγων μου τωρα γιατι μου ελειψε.

    Πόσοι Ιάπωνες έχουν κάνει επιθέσεις αυτοκτονίας στην Ελλάδα,ουρλιάζοντας "Banzai!"* ;

    *Ιαπωνική ιαχή που σημαίνει "Ζήτω ο αυτοκράτωρ!"


    tallos
    12.01.2015, 11:30
    CENSUS την σημερον ημερα φανατικοι ισλαμιστες δολοφονουν και βασανιζουν ανθρώπους κάθε μερα,σε ολο τον κοσμο επειδή τα θυματα δεν πιστευουν στον μωαμεθ η δεν συμπεριφερωνται σωστα συμφωνα με τη γνωμη καποιου ιμαμη.κατι αναλογο εχει να συμβει με τον χριστιανισμο τουλάχιστον 1000 χρονια.και όταν οι χριστιανοι σφαζαν εις το ονομα του χριστου η πραγματικοι αιτια ηταν πολιτικα και οικονομικα συμφερωντα και όχι η πιστη.ενω τωρα οι μαμελουκοι σκοτώνουνε επειδή το εχουνε καμενο και αυτή η κατασταση επιδεινώνεται λογω λειτουργειας ισλαμικών σχολειων στα τζαμια.μιλαμε για ΖΟΜΠΙ που εξαπλωνωνται ταχύτατα και αν νομιζεις πως αυτηυ την κατασταση δεν πρεπει να την σταματήσουμε εις το ονομα μιας ιδεας,αυτες οι ιδεες είναι συνηθως αριστερης προελευσεως,τοτε εισαι και εσυ ένα ζομπι.φιλικα στα λεω μπας και συνελθης.
    tallos
    12.01.2015, 11:47
    Δεν είμαι πολιτικος για να προτείνω κατι,απλως περιμενω από τον κοσμο να ευαισθητοποιοιθη μπροστα στο φαινομαινο και όχι να ψαχνει να βρει δικαιολογιες.στην περιπτωση των βλαμενων που ανατιναζωνται και σφαζουν και πυροβολουν εκτος από αστυνομευση δεν θα εχει αποτέλεσμα κανενα άλλο μετρο.
    tallos
    12.01.2015, 11:56
    από ότι καταλαβα εσυ προτείνεις να κατσω να με σφαξει ενας μουσουλμάνος επειδή οι προγονοι μου ηταν αποικιοκρατες η σταυροφοροι και ετσι να πατσισουμε.
    tallos
    12.01.2015, 18:36
    εσυ δεν βλέπεις ότι από ισλαμιστες προερχεται οι τρομοκρατια;δεν ακουσα για κανεναν βουδιστή τιποτα.
    KRISTHESS
    12.01.2015, 21:13

    Είναι πάντως απαράδεκτο για μένα κάποιες φανατικές θρησκευτικές  ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν την άποψή τους ,τα ήθη και τα έθιμά τους σε μία χώρα ας πούμε στην οποία βρίσκονται ως μετανάστες..γιατί αυτό ουσιαστικά διδάσκουν οι "φανατικοί"Μουσουλμάνοι.. Την επιβολή των ακραίων θέσεών τους σε ένα ολόκληρο κράτος ,όταν, όπως λένε, γίνουν πλειοψηφία..

    Έχω λοιπόν όλη την καλή διάθεση να συμβιώνω με τον κάθε άνθρωπο αυτού του κόσμου ανεξαρτήτως θρησκείας, αρκεί να μη μου επιβάλλει τα δικά του θέλω.. Άλλωστε δεν πήγα εγώ στη δική του χώρα για να απαιτήσω το αντίστοιχο..Άσε που με τη λογική που τους διέπει και νά'θελα να επιβάλλω τα δικά μου θέλω και έθιμα  στη χώρα τους..(που δε θέλω βεβαίως) δε θα μπορούσα κι όλας..!!!!Αν δε, προσπαθούσα..μαύρο φίδι που θα μ'ετρωγε!!!Επομένως αν κάποιος έχει αυτό το στόχο της επιβολής των θέλω του στα θέλω των άλλων και παρ'οτι "φιλοξενούμενος" , για ποιον λόγο να παρεξηγήσω  αυτούς που θέλουν να φύγει από τη χώρα τους?...Αυτό δεν είναι ρατσισμός αλλά  εκδίωξη φασιστών που δρουν με γνώμωνα τη Θρησκεία τους. Όπως εγώ δέχομαι τη διαφορετική σου άποψη, θρησκεία και νοοτροπία, θέλω να δέχεσαι και συ  τη δική μου, χωρίς να προσπαθείς να επιβάλλεις τη δική σου. Είναι το αυτονόητο. Αν δεν μπορείς να το δεχτείς αυτό, τότε λυπάμαι αλλά δεν έχεις θέση στον τόπο όπου εγώ διαβιώ SmileΕίσαι χρόνια πίσω.Θέμα λογικής. (Υ.Σ. Αν  Χριστιανοί έκαναν το ίδιο, φυσικά η θέση δε θα άλλαζε.Ή υπάρχει η προσωπική Ελευθερία ή δεν υπάρχει.Και πρέπει να γίνεται σεβαστή από όλους! Έτυχε λοιπόν σ'αυτή τη χρονική φάση ο φανατισμός της επιβολής  να βρίσκεται σε ακολούθους του ΙΣΛΑΜ. Τι να κάνουμε τώρα. Θα ασχοληθούμε μ'αυτούς. Αν κάποια στιγμή κάνουν τα ίδια κάποιοι άλλοι , ε τότε θα ασχοληθούμε και με κείνους Smile )


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 12-01-2015 21:14 ]