ελληνική μουσική
    518 online   ·  210.908 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    BandofBounty
    28.04.2015, 16:21

    Ρετρό αίσθηση, αντισυμβατικός στίχος (μάλλον μελοποιημένο πεζό, θα το 'λεγα) κι αν ο Ταραντίνο ήξερε ελληνικά, θα το είχε συμπεριλάβει στα soundrtack των Kill Bill...12άρι κι εδώ!

    Δεν σας λέω ποιό είναι (για να μάθετε).{#emotions_dlg.excl}


    sillia
    28.04.2015, 16:29

    Αυτός ο όμιλος με εξέπληξε ευχάριστα {#emotions_dlg.walkman}και με συγκίνησε ένα τραγούδι πάρα πολύ{#emotions_dlg.crying} ..αλλά κι εγω σαν τον φίλο μας πιο πάνω δεν το λέω {#emotions_dlg.rolleyes}


    reteos
    29.04.2015, 21:46

    Ολοκλήρωσα, την ακρόαση των διαγωνιζομένων τραγουδιών  του 5 γκρουπ . Ξεχώρισα και ψήφισα τα παρακάτω:

    Α. 1) Οι πρώτες μου σελίδες   (5 αστέρια .Αν υπήρχε και μεγαλύτερη κλίμακα βαθμολογήσεως θα την εξαντλούσα . Το τραγούδι αυτό ,για μένα ,είναι αριστούργημα), 2)Αβάστακτο , 3)άπιαστο , με επίσης 5  αστέρια 

    Β, 1)Ο χορός της απαγοήτευσης  με 4  αστέρια 

    Γ. 1)Θάμαι εδω , 2)όλα στραβά, 3)τόσα βράδια μόνη, 4) άλλη μια χρονιά , 5)Νεράιδα των ευχών με 3 αστέρια

    Δ. 1)Ζήτω που καήκαμε, 2)μη με λυπάσαι  με 2 αστέρια 




    Kalliopiliopoulou
    30.04.2015, 14:25

    Όμορφες καλημεροκαλησπέρες! Φτάνει στο τέλος του και το 5ο γκρουπάκι μας. Σε αυτό εκτιμώ πως τα πράγματα είναι μοιρασμένα - ωραίες μουσικές - με ατμόσφαιρα! Λοιπόν ξεκινώ.. Ξεχώρισα το ''Πόσα πράγματα'' - πόσο όμορφη φωνή, απόλυτα εναρμονισμένη με την μουσική! Το ''Δική σου η καρδιά μου'' με μετέφερε σε μια παραλία - cafe del mare κατάσταση, με χαλάρωσε. Έπειτα έχουμε την ''Διάφανη Εισβολή'' και ''Η αναπνοή σου''! Μου άρεσαν αρκετά και το ''Θέαμα φθηνό'' καθώς και το ''Τότε''. Μπήκε σφήνα και η ''Χαμένη Πολιτεία''. Υπήρξαν και άλλα κομμάτια όπως το ''Ξημερώνει'', ''Άπιαστο'', ''Θα είμαι εδώ'' και το ''Τόσα βράδια μόνη'' που δεν πέρασαν απαρατήρητα..Μπράβο σε όλους τους συντελεστές των τραγουδιών και καλή μας συνέχεια!!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 30-04-2015 14:27 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 30-04-2015 14:31 ]


    essendream
    01.05.2015, 00:33

    Η χαμένη Πολιτεία και εμένα μου άρεσε πολύ!! Είσης με ξετρέλανε το Οι πρώτες οι σελίδες!! Αυτό κι αν ειναι ΤΟ αγαπημένο μου!!! Και τα δύο τα βρήκα στό βάαααθος βάθος εκεί που λίγοι ψάχνουν ....όμως όποιος ξέρει από εξορύξεις, γνωρίζει πως τα διαμάντια πρέπει να κατέβεις σε βάθη βαθέων για να τα βρεις και να τα φέρεις στο φως της μερας!!! Ευχαριστώωωω και συγχαρητήρια!!! {#emotions_dlg.clap}


    -----------------

      

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 01-05-2015 11:52 ]


    mary_omikron
    01.05.2015, 22:46

    Εχει πολλά όμορφα τραγούδια κι αυτός ο όμιλος, ίσως περισσότερα απ΄τους προηγούμενους κατά την γνώμη μου, έδωσα λοιπόν αστεράκια σε κανα δυό της πεντάδας, σε αρκετά άλλα που είναι παρακάτω καθώς επίσης και στο Απιαστο που τείνει να σκαρφαλώσει, αλλά τα αγαπημένα που ξεχώρισα είναι το τραγούδι Στο δρόμο και το Ζήτω που καήκαμε... χαρούμενα και μου φτιάχνουν την διάθεση.


    Τελικά η "πρωτιά" και "αυτό που πιάνει" τον κάθε ακροατή είναι δυό εντελώς διαφορετικά πράγματα,  όπως εντελώς διαφορετικές είναι και οι προτιμήσεις του καθενός.... {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 01-05-2015 22:50 ]


    aitherovamonas
    02.05.2015, 22:09

    Αλεγκρία                               5

    Πόσα Πράγματα                    4

    Αβάσταχτο                            3

    Τόσα βράδια μόνη                 3

    Δική σου η καρδιά μου         2

    Θα σε ξαναδω;                      2

    Η αναπνοή σου                     2

    Ολα Στραβά                          1

    Τότε                                      1

    {#emotions_dlg.walkman} {#emotions_dlg.rockon}


    Grecos85d
    03.05.2015, 00:53

    Τωρα που τελειωνει η ψηφοφορια και για αυτο το γκρουπ γραφω και εγω τα τραγουδια

    που ξεχωρισα κατα την αποψη μου παντα!


    1. Το παραμύθι του ονείρου (για ολο το πακετο, συνθεση, ερμηνεια και κατι το διαφορετικο)


    2) Διαφανη εισβολη (μελωδικο πολυ ζεστη φωνή και αγαπησιαρικο)


    3)Τοσα βραδια μονη (μου εβγαλε νοσταλγια)

    4)Αλεγκρια (μου εβγαλε με ωραιο τροπο τραγουδια των 80es)

    5)Aβασταχτο (ωραια φωνη και μουσικη)



    Συγχαρητηρια σε ολους τους διαγωνιζομενους και καλη συνεχεια σε οτι κι αν κανετε!


    DespinaAlexopoulou
    03.05.2015, 08:46

    Καλημερα σε ολους. Πλησιαζει η εκπνοη και αυτου του ομίλου ο οποίος (φανταζομαι οι περισσότεροι θα συμφωνείτε ) περιείχε πολύ αξιόλογα τραγούδια. Βέβαια διαπιστώνω ότι ο καθένας μας έχει σχηματίσει μία διαφορετική πεντάδα στο μυαλό του το οποίο ενισχύει το ότι πράγματι ακουσαμε πολλά ωραία κομμάτια, ευτυχώς. 

    Και εμενα σε αυτον τον όμιλο με άγγιξε ενα τραγούδι και για να ειναι στην πεντάδα μάλλον όχι μόνο εμένα. Ειναι το "εδω βραδιαζει" του οποίου τη μελωδία αλλά κυρίως την ερμηνεία βρίσκω εξαιρετικές. Επίσης ξεχωριστοί και οι στίχοι του "απιαστου" που ανεβοκατεβαίνει και ελπίζω να παραμείνει στην πεντάδα. Μου άρεσαν επισης πολύ το "οσα μου ειπες" και "η αναπνοή σου". Πολύ δυνατά ομοίως  το  "ποσα πραγματα" και "το παραμύθι του ονείρου". 

    'Αλλα ωραία κομμάτια πάντα κατά τα δικά μου αυτιά ειναι τα : αβασταχτο, δικη σου η καρδια μου, στο δρόμο. Γενικά ήταν μαζεμένα πάλι πολλά όμορφα κομμάτια που δίκαια συναγωνίζονται για τις πρώτες πέντε θέσεις. 

    Αυτα από εμένα. Μας ευχομαι μια υπέροχη ηλιόλουστη Κυριακή.


    sillia
    03.05.2015, 09:55

    Πολύ σωστό ! Αυτός ο όμιλος έχε πολλά ωραία τραγούδια που δεν γίνεται να χωρέσουν όλα στην 5αδα!

    Εμείς τους ευχόμαστε καλή συνέχεια και βέβαια ευχαριστούμε όλους τους δημιουργούς που τα μοιράστηκαν μαζί μας και μας έδωσαν την χαρά να τα σιγοτραγουδήσουμε !

    Μετά απο πολλές ακροάσεις Διάφανη εισβολή...τότε...όποια χείλη κι αν φιλήσεις...τόσα βράδυα μόνη...η μαγεία ...η αναπνοή σου ....  όλα στραβά ...αβάσταχτο ..στον δρόμο ....ακούγονται ευχάριστα {#emotions_dlg.walkman}συν όσων έγραψα πιο πάνω !

    Βέβαια τολμώ να το πω 2-3 είναι εκείνα που με απογείωσαν  κανονικά !Απο στίχο μουσική και ερμηνεία !

    Υποκλίνομαι !


    atreu73
    03.05.2015, 11:29
    "Στο δρόμο" από αυτό το γκρουπάκι. Ωραιότατο τραγουδάκι.
    THANOS35
    03.05.2015, 12:29

    Kαλημέρα και από μένα ! Λοιπόν τα δικά μου αγαπημένα σε αυτό το γκρουπ είναι "Το παραμύθι του ονείρου","Όσα μου είπες","Στο δρόμο" και "Θέαμα φθηνό". Σε όλα τα παραπάνω έβαλα άριστα γιατί απλά μου έκλεψαν την ψυχή. Όχι μόνο για τους στίχους και τη μουσική τους αλλά και για τον τρόπο ερμηνείας.. Δε σας κρύβω ότι και στις 4 αυτές φωνές θα πρότεινα..συνεργασία.. {#emotions_dlg.biggrin} Όπως και στην κοπελιά της "Διάφανης εισβολής"-επίσης μου άρεσε πολύ και σαν τραγούδι- ! Λίγο παραπάνω βεβαίως με γοήτευσαν ερμηνευτικά οι τραγουδιστές του παραμυθιού του ονείρου και του φθηνού θεάματος..Ανυπομονώ να δω ποιοι κρύβονται από πίσω από όλα τα παραπάνω τραγούδια!Άξιοι οι καλλιτέχνες-εύχομαι ωστόσο σε όλα τα παιδιά καλή επιτυχία προκριθούν δεν προκριθούν!!!


    Chrysanna
    03.05.2015, 20:32

    Για το 5ο Group θα ξεκινήσω με δύο μεγάλες απώλειες απ' τον τελικό: 1. Στο δρόμο 2. Άγνωστοι μύθοι
    Μακράν τα πιο εμπνευσμένα τραγούδια της ομάδας τους. Πραγματικά κρίμα, αν παραμείνουν εκτός...

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα, έδωσα τα περισσότερα 12άρια (μετά το 4ο). Ιδού, με σειρά προτίμησης:

    • Εδώ βραδιάζει
    • Στο δρόμο.
    • Όσα μου είπες.
    • Άγνωστοι μύθοι.
    • Το παραμύθι του ονείρου.
    • Ξημερώνει.

    BandofBounty
    03.05.2015, 21:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 03.05.2015, 20:32 έγραψε...

    Για το 5ο Group θα ξεκινήσω με δύο μεγάλες απώλειες απ' τον τελικό: 1. Στο δρόμο 2. Άγνωστοι μύθοι
    Μακράν τα πιο εμπνευσμένα τραγούδια της ομάδας τους. Πραγματικά κρίμα, αν παραμείνουν εκτός...

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα, έδωσα τα περισσότερα 12άρια (μετά το 4ο). Ιδού, με σειρά προτίμησης:

    • Εδώ βραδιάζει
    • Στο δρόμο.
    • Όσα μου είπες.
    • Άγνωστοι μύθοι.
    • Το παραμύθι του ονείρου.
    • Ξημερώνει.



    Αι γειά σου βρε Χρυσάννα....Τα 2 μου 12άρια. Πρώτη φορά συμφώνω με κάποιον 100%. Το "Άγνωστοι Μύθοι" ήταν αυτό που περιέγραψα πιο πάνω και δεν ήθελα να κατονομάσω...Και χαίρομαι που (μάλλον) το μυρίστηκεςWink


    -----------------
    ...ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια, είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BandofBounty, 03-05-2015 21:59 ]


    sillia
    04.05.2015, 01:27

    Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στον 5ο όμιλο !Τους ευχαριστούμε για τα πολύ όμορφα τραγούδια που μοιράστηκαν μαζί μας!

    Συγχαρητήρια στην δικιά μας Ευμορφία Θειοπούλου για τους στίχους στο "Χαμένη πολιτεία" όπως και στο κ.Νίκο Βουλιέρη για το πολύ όμορφο τραγούδι του "Όσα μου είπες" !

    Αυτός ο όμιλος είχε πολλά όμορφα τραγούδια !Καλή επιτυχία στην συνέχειά τους !Εμείς τα αγαπήσαμε και αρκετά συχνά θα τα ακούμε απο το ραδιόφωνο του ΜusicHeaven !

    Kαλή συνέχεια παιδιά και καλές εμπνεύσεις !{#emotions_dlg.walkman}


    Evmorfia-Theiopoulou
    04.05.2015, 01:41

    Ευχαριστούμε και εμείς λοιπόν για τα αστεράκια σας... {#emotions_dlg.inlove}

    Όπως λέμε όλοι οι παραγωγοί του ΜΗ δεν έχει σημασία η θέση αλλά αρκεί η συμμετοχή, καλή συνέχεια στα υπόλοιπα  τραγούδια... {#emotions_dlg.smartass}

    "Χαμένη πολιτεία" 


    Chrysanna
    04.05.2015, 09:17

    Παράθεση:

    Το μέλος BandofBounty στις 03.05.2015, 21:58 έγραψε...

    Αι γειά σου βρε Χρυσάννα....Τα 2 μου 12άρια. Πρώτη φορά συμφώνω με κάποιον 100%. Το "Άγνωστοι Μύθοι" ήταν αυτό που περιέγραψα πιο πάνω και δεν ήθελα να κατονομάσω...Και χαίρομαι που (μάλλον) το μυρίστηκεςWink



    Δεν το περιέγραψες απλά, το φωτογράφισες. Με το που το άκουσα, κατάλαβα!

    Είναι τοοοοσο λυπηρό να δημιουργούνται τέτοια τραγούδια και να μην επιβραβεύονται όσο τους αξίζει.

    Έχουμε εγκλωβιστεί σε μοτίβα και οτιδήποτε ξεφεύγει, μας ξενίζει και το προσπερνάμε.

    Χαίρομαι πάντως που το άκουσα. Αυτό και άλλα πολλά!


    Kalliopiliopoulou
    04.05.2015, 13:37

    Άνοιξε και το 6ο γκρουπάκι μας! Αυτόν τον όμιλο θα τον χαρακτήριζα ως ''Ποιητικό Αισθηματία'', αν μου επιτρέπεται η έκφραση {#emotions_dlg.rolleyes} Και ξεκινώ: ''Χρώματα'' ένα επιβλητικό κομμάτι σαν σύνολο, πολύ ιδιαίτερο.
    ''Πεθαίνω- Ξαναζώ'' - ξαφνιάστηκα με την φωνή της κοπέλας η οποία μου θύμισε κάτι από Αλεξίου(!)
    Το ''Ταξίδια στα φεγγάρια μου'' μου άρεσε γιατί ΑΝ και σε Live μορφή - κάτι μου 'κανε Smile To ''Καλύτερα έτσι'' με ανέβασε ψυχολογικά. Τι να πω για το ''Άλφα''.... ωραίο - λιτό και ''μαγκιόρικο''!!! Το ''Με ξέχασες'' με ανατρίχιασε !!! Θύμισε κάτι από αξέχαστο Αντώνη Βαρδή και το βαθμολόγησα δεόντως!!!! Από εκεί κι έπειτα υπήρξαν κι άλλα ακούσματα που πήραν το κατι τις τους όπως το ''Φεύγω πριν χαθώ'', η ''Ευχή'' που θα μπορούσε να μπει σε διαφημιστικό σποτάκι, το ''Πρώτη Σεπτέμβρη'', το ''Όλα είναι εδώ'', η ''Τελετή'', ''Περπατώντας'', Σ' ερωτεύτηκα'' και άλλα 4-5. Καλή καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες - καλή μας εβδομάδα και .... ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΜΗΝΑ !!!! {#emotions_dlg.beer}


    -----------------

    ΧΑμογελάστε!!! Είναι μεταδοτικό {#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 04-05-2015 14:08 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 04-05-2015 14:38 ]


    tallos
    04.05.2015, 18:56
    Εδωσα από 5 αστερια σε, Με ξεχασες Αναστασια Ευχη Jimmys Blues
    makguitars
    04.05.2015, 18:59

    Πραγματικα γκρουπ με μεγαλη δυναμικοτητα. Θα ειναι ζορικα τα πραγματα για το τραγουδακι μου,αλλα πιστευω σε αυτο Smile (μιλαει ονοματικα για μια ωραια κοπελια  που ξερω {#emotions_dlg.biggrin})

    [ τροποποιήθηκε από τον/την makguitars, 04-05-2015 19:00 ]