ελληνική μουσική
    435 online   ·  210.900 μέλη

    Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    KRISTHESS
    06.05.2015, 00:05

    Λοιπόν... Με διαφορά το ισχυρότερο γκρουπ από όλα κατά την ταπεινή μου άποψη ..μοίρασα αβέρτα 5αρια,4αρια και 3αρια..μπράβο ρε παιδιά.. Πολλά κομμάτια που εδώ είναι προς τη μέση και προς τα κάτω θα μπορούσαν να χτυπάνε 5άδες σε άλλα γκρουπάκια.. εντυπωσιάστηκα πραγματικά{#emotions_dlg.clap}.. όμως δυστυχώς οι θέσεις είναι μόνο 5... έπρεπε να επιλέξω αυτά που μού'καναν ένα κλικ παραπάνω..λοιπόν..αναφέρω μόνο τα 5άστερά μου.. "ΧΡΩΜΑΤΑ"(υπέροχο, συναισθηματικό, ανατρίχιασα - ένιωσα πως ήμουν σε μία αμμουδιά με κλειστά μάτια και ερωτευμένη..), "ΠΕΘΑΙΝΩ ΞΑΝΑΖΩ"( εξαιρετικό το βρήκα.. δεν ήξερα πάντως πως ,εκτός από το Βαρδή λαμβάνει μέρος και η.. Χαρούλα {#emotions_dlg.tt2}-φοβερή φωνή-μου θύμησε παλιά  κομμάτια της εν λόγω πολυαγαπημένης τραγουδίστριας..σε νεαρά ηλικία),"ΠΡΩΤΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ"(μύρισε φθινόπωρο..θέλησα όντως να βάλω τη ζακέτα που φορά και η κοπελιά που τραγουδά..υπέροχο κομμάτι-δεν έχω λόγια),"ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ"(έτσι για το κέφι ρε γαμωτο {#emotions_dlg.biggrin}),"ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΒΡΟΧΗΣ" (εξαιρετικό κομμάτι- το ακούω και το ξανακούω..προσέξτε το και πέρα από την φοβερή πρόζα - καταπληκτική και η ενορχήστρωση), "Σ'ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ"(ένα ακόμα συναισθηματικό κομμάτι με πολύ όμορφη ερμηνεία που με κέρδισε) και τέλος "ΦΩΤΙΑ ΜΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ"(ειλικρινά απορώ που αυτό το κομμάτι ήταν τόσο χαμηλά στη βαθμολογία-του'δωσα απλόχερα το 5άστερό μου-θεωρώ ότι το αδικούσε η θέση του..υπέροχη φωνητική υποστηριξη στο ρεφρέν-ακουστε το - αξίζει.)

    Όσο για το τραγούδι του Αντώνη Βαρδή..αν ήταν σε άλλον όμιλο ίσως να το βαθμολογούσα και με 5άρι..αλλά πολλά τραγούδια που άκουσα ήταν κατά πολύ ανώτερα κατά την προσωπική μου άποψη και συγκριτικά ..δεν μου πήγε η καρδιά  να του δώσω το 5άστερο.. θα αδικούσα άλλα που θεώρησα πολύ πιο όμορφα.. Λοιπόν..καλή επιτυχία στα παιδιά μας..  Το δικό μου βραβείο το δίνω συνολικά στο 6ο γκρουπ...ΦΟΒΕΡΟΣ όμιλος..κυριολεκτικά και τεράστιος ο συναγωνισμός για την 5άδα{#emotions_dlg.clap}


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 06-05-2015 00:39 ]


    Grecos85d
    06.05.2015, 15:37

    Καλη επιτυχια και σε αυτο το γκρουπ! Σημερα αρχιζω και εγω την ακροαση!


    ariskeyman
    06.05.2015, 21:28

    Καλησπέρα και απο μενα! Μετα απο ενδελεχή σκεψη και ακουσμα ολων των τραγουδιών αυτου του γκρουπ ξεχωρισα τα παρακατω και τα βαθμολόγησα αναλόγως:

    1) Jimmy's Blues (Πολυ ζεστή φωνη και αν δεν κανω λάθος το μοναδικό Blues αυτου του γκρουπ){#emotions_dlg.clap}

    2) Η Γειτονιά του Δρόμου (Ομορφη μελωδια και λησμονική φωνή)

    3) Μη φοβάσαι να μιλήσεις ( Μου θυμισε παιδικα χρόνια, με την καλη εννοια παντα)

    4) Χρωσταω (Επειδη συμπασχω με τους στιχους και ειναι ευχάριστο τραγουδι)

    Συγχαρητηρια σε ολους, πανω απ'ολα για την προσπαθεια! Αφου αυτο που μετραει ειναι το ταξιδι!


    Chrysanna
    06.05.2015, 21:29

    Λόγω προχωρημένης ηλικίας αποφάσισα να μετριάσω τις έντονες συγκινήσεις.
    Τέλος η ψηφοφορία την τελευταία ημέρα... ανά δεκάδες τα επόμενα group!

    Η πρώτη δεκάδα έχει δύο πενταράκια και τίποτα άλλο δυστυχώς.

    • Άλφαhttp://www.thehomeplanet.org/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif
      (Το λάτρεψα)

    • Χρώματα

    Είδωμεν στην πορεία..


    KRISTHESS
    06.05.2015, 21:38
    Θέλω να παραδεχτώ ότι ίσως αδίκησα ένα κομμάτι.. την "ΤΕΛΕΤΗ"..του έδωσα 4 αστεράκια..αν το βαθμολογούσα τώρα θα έπαιρνε 5..όσο το ακούω..τόσο πιο πολύ μου αρέσει.Το αδικεί νομίζω η θέση που βρίσκεται.! Συγχαρητήρια στο δημιουργό του!
    RainT
    06.05.2015, 22:33

    Καλησπέρα και απο εμένα και καλώς σας βρίσκω....Ως νέο μέλος εδω δεν είχα το δικαίωμα ψήφου μέσω Μ/Η και έτσι προχώρησα στην διαδικασία μέ σύνδεση μέσα απο το F/Β. Αν και έχω ψηφίσει απο χθές,δίνω και εγω με την σειρά μου τις προτιμήσεις μου απο αυτό το γκρούπ, που το θεωρώ απο τα πιό δυνατά του διαγωνισμού έως τώρα.

    Ξεχώρισα με σχετική ευκολία τα ΧΡΩΜΑΤΑ γιά τον λόγο του ότι εκτός του ονειρικού ταξιδιού που με οδήγησε τόσο με την ερμηνεία όσο και με το όλο άκουσμα, ήταν και αυτό που μου έδωσε αυτό το κάτι διαφορετικό στο άκουσμα απο τα συνηθισμένα,και επίσης ίσως το μοναδικό που καταπιάστηκε με μελοποίηση,πράγμα καθόλου εύκολο ...5 αστέρια++++

    Γιά τους ίδιους περίπου λόγους..(εκτός μελοποίησης) τίμησα δεόντως ΤΙΣ ΣΤΑΛΕΣ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ και την ΤΕΛΕΤΗ ,με 3 και 4 αστεράκια αντίστοιχα ενώ τέλος 2 αστεράκια πήρε απο εμένα το ΓΕΙΑ ΣΟΥ,που το περίμενα έως τώρα σε πιό ψηλές βαθμολογίες,λόγω του ιδιαίτερου Μεσογειακού του χρώματος..... Καλή συνέχεια τόσο στους αναγνώστες, όσο και στους δημιουργούς-ερμηνευτές.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την RainT, 06-05-2015 22:34 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την RainT, 06-05-2015 22:35 ]


    KOSTASPARTA
    08.05.2015, 14:09
    Και μενα μου αρεσαν τα χρωματα αλλα δεν καταλαβα τι εννοει με τη λεξη μελοποιηση..
    sillia
    08.05.2015, 20:22

    Xλωμός λίγο ο όμιλος αυτός όταν μάλιστα έρχεσαι γεμάτος ήχους απο τον 5ο .....

    Εκτός των όσων έγραψα σε προηγούμενο ποστ ξεχώρισα τα...

    Πρώτη Σεπτέμβρη *****

    Σταγόνες βροχής *****

    Ακόμα μια μέρα *****

    Στην αγκαλιά σου χάνομαι *****

    Μαζί ξανά ***** με παρέπεμψε σε 10ετια 90 και αγαπημένο καλλιτέχνη{#emotions_dlg.walkman}

    Δεν μπορώ να το πιστέψω *****

    ούτε κι εγώ Smile

    Εντόπισα και οικείες φωνές απο προηγούμενους διαγωνισμούς ...περιμένω με ανυπομονησία να δω αν μαντεψα σωστά {#emotions_dlg.rolleyes}


    KRISTHESS
    08.05.2015, 21:59
    Eίμαι πολύ χαρούμενη τα 4 από τα 5 πεντάρια μου είναι στις 5 πρώτες θέσεις όπως και το 4άρι μου που ήθελα να βάλω 5!!!!!!!!! Μπράβο στα παιδιά..καταπληκτική όλη η 5άδα! Αν καταφέρει να μείνει έτσι..λέω να πάω να παίξω τζοκερ!!!
    mary_omikron
    08.05.2015, 22:25

    Πρώτη Σεπτέμβρη και Σταγόνες βροχής ωραία κομμάτια, αναμενόμενο να βρεθούν στην πεντάδα Smile

    Εκείνα που κατά την άποψή μου ξεχωρίζουν και τ΄ακούω κάπως διαφορετικά είναι το Jimmy΄s Blues, το Αλφα, η Πολυφωνική αγάπη και η Τελετή που φέρνει στο νου το ommmm του διαλογισμού Smile

    Αστεράκια και στο Ξανά μαζί, Με ξέχασες, Μισές αλήθειες.


    KRISTHESS
    08.05.2015, 22:36

    όταν ξεκίνησε το γκρουπ στις 2-3 πρώτες μέρες οι ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ ήταν πολύ κάτω και απορούσα.. έλεγα δεν μπορεί αυτό το καταπληκτικό κομμάτι να είναι εκτός πεντάδας! Χαίρομαι που και άλλοι το εκτίμησαν το ίδιο!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-05-2015 22:37 ]


    THANOS35
    09.05.2015, 16:12

    ψήφισα λοιπόν και γω και σ'αυτό το γκρουπ!Οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσαν πολύ αρκετά τραγούδια!Μερικά από τα αγαπημένα μου λοιπόν είναι τα παρακάτω!"Σταγόνες βροχής", "Χρώματα", "Πεθαίνω ξαναζώ,"Τελετή","Φεύγω πριν χαθώ","Πολυφωνική Αγάπη", "Καλύτερα έτσι","Περπατώντας" και "Άκου να δεις".

    Αξιολογότατες προσπάθειες - εξαιρετικά τα περισσότερα τραγούδια..Θα μπορούσα να αναφέρω πιο πολλές λεπτομέρειες για το καθένα τους και τι με εντυπωσίασε αλλά θα με συγχωρέσετε γιατί ψήνομαι στον πυρετό!! Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια στους μουσικούς μου φίλους!!{#emotions_dlg.clap}


    KRISTHESS
    09.05.2015, 18:59

    H ΤΕΛΕΤΗ που τελικά εξελίσσεται σε ένα πολύ αγαπημένο μου κομμάτι και εύχομαι η Σίλλια στην εκπομπή της να μου το αφιερώνει {#emotions_dlg.biggrin} θυμήθηκα ποιο μου θυμίζει στον τρόπο δομής και παιξίματος των οργάνων, παρ'όλο που είναι τελείως διαφορετικά τραγούδια.. Το θεωρώ ως το νέο .. "ΜΑΣΤΙΧΑ ΜΥΡΙΣΑ"(που γνωρίσαμε στον προηγούμενο διαγωνισμό) σε μία ανδρική βερσιόν!!!! Η απλότητα του ήχου στο μεγαλείο της!!!Σίλλια μ'ακούς??? Σημείωσέ το στο τεφτέρι σου! Όποτε με βλέπεις, θέλω αφιέρωση {#emotions_dlg.tt2}


    Chrysanna
    09.05.2015, 20:08

    Κάτι παίζει μ' αυτό το group ή θ' ακούσω όλα τα καλά μαζί.

    Εφυγε και η δεύτερη 10άδα με δύο τραγούδια μόνο να είναι αρκετά συμπαθητικά.

    Σ' ερωτεύτηκα
    Αν και θα το προτιμούσα χωρίς τα καμπανάκια, τα πιστολίδια και τα πάσης φύσεως ηχητικά εφέ.

    Περπατώντας


    sillia
    09.05.2015, 20:37

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 09.05.2015, 18:59 έγραψε...

    H ΤΕΛΕΤΗ που τελικά εξελίσσεται σε ένα πολύ αγαπημένο μου κομμάτι και εύχομαι η Σίλλια στην εκπομπή της να μου το αφιερώνει {#emotions_dlg.biggrin} θυμήθηκα ποιο μου θυμίζει στον τρόπο δομής και παιξίματος των οργάνων, παρ'όλο που είναι τελείως διαφορετικά τραγούδια.. Το θεωρώ ως το νέο .. "ΜΑΣΤΙΧΑ ΜΥΡΙΣΑ"(που γνωρίσαμε στον προηγούμενο διαγωνισμό) σε μία ανδρική βερσιόν!!!! Η απλότητα του ήχου στο μεγαλείο της!!!Σίλλια μ'ακούς??? Σημείωσέ το στο τεφτέρι σου! Όποτε με βλέπεις, θέλω αφιέρωση {#emotions_dlg.tt2}



    Θα σου θυμήσει και κάτι άλλο {#emotions_dlg.rolleyes}...


    KRISTHESS
    09.05.2015, 23:07

    ψοφάω να μάθω σαν τρελή {#emotions_dlg.biggrin} ..αφού το ξέρεις το χούι μου {#emotions_dlg.tt2}..παρ ολ αυτά όντως μου αρέσει πάρα πολύ{#emotions_dlg.walkman}


    maltco
    10.05.2015, 12:42

    To "Κάτι διαφορετικό" μόνο σε εμένα άρεσε;; Μάλλον ε;; μμμμμ


    KRISTHESS
    10.05.2015, 15:31

    Πάντως αυτό το γκρουπ φαίνεται να έχει τεράστιο συναγωνισμό.. Ένα ακόμα τραγούδι μου αγαπημένο τα "ΧΡΩΜΑΤΑ" κινδυνεύουν να μείνουν ακόμα και έξω από τη δεκάδα από ότι βλέπω..αν και όλα μπορουν να  αλλάξουν, καθώς υπάρχει χρόνος ακόμα.. Είναι ένα τραγούδι ιδιαίτερο, που περίμενα να περάσει..και είχα ακριβώς τις ίδιες απαιτήσεις όπως και με "ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ". Θα στεναχωρεθώ πολύ, αν δεν περάσει..όπως στεναχωρέθηκα και με τα Λόγια.. όμως το γεγονός ότι ακούμε πρωτότυπα ψυχί τε και σώματι κομμάτια..πρέπει να μας κάνει να χαμογελάμε!Γι'αυτό αγαπάω πολύ αυτό το διαγωνισμό!Πόσα κρυμμένα διαμαντάκια υπάρχουν στη μουσική σκηνή αυτής της χώρας!Μακάρι οι δισκογραφικές να μην ήταν τόσο στενόμυαλες και να αντιμετώπιζαν λίγο διαφορετικά τους άγνωστους καλλιτέχνες.. Όπως φυσικά και τα ΜΜΕ... Τουλάχιστον να μπορούσαν να ταυτιστούν οι δημόσιες σχέσεις  με την ποιότητα.. αφού γίνονται που γίνονται..γιατί να είμαστε αναγκασμένοι να ακούμε αυτά που μας πασσάρουν και που είναι τόσο εύπεμπτα...

    Ανεξαρτήτως ή όχι παραπόνων και παρατράγουδων πάντως, που ως ένα βαθμό είναι και αναμενόμενο να υπάρχουν λόγω της ιδιοσυγκρασίας των Ελλήνων,δεν μπορώ παρά να υποκλιθώ στη διοργάνωση και τον Αρχηγό της για το κουράγιο και την υπομονή και ελπίζω η προσπάθεια να συνεχιστεί με επιτυχία και τα επόμενα χρόνια προσφέροντάς μας αυτά τα απίστευτα μοναδικά κομμάτια .Έχω ακούσει τόσες πολλές φορές όλα τα κομμάτια με ή χωρίς σύνδεση, με παρέα φίλων ή και μόνη μου και πάντα καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα: Ελλάδα έχεις ταλέντο τελικά {#emotions_dlg.biggrin} Ποιός Σάκης και πράσινα άλογα {#emotions_dlg.tt2} Και όσο πάει το 6ο γκρουπ να ολοκληρωθεί..περιμένω με ανυπομονησία και περιέργεια το 7ο..


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-05-2015 15:39 ]


    ice_dim
    10.05.2015, 19:39

    Λοιπόν ... ωραίο γκρουπ το 6ο παιδιά. Όντως πολλά καλά τραγούδια και που δεν θα τα χωρούσε ούτε 10αδα.

    Χωρις να αναλύσω τη βαθμολογία μου , θα πω ότι ξεχώρισα θετικά τα :

    Πρώτη Σεπτεμβρη

    Τελετή

    Πολυφωνική αγαπη

    Γειτονιά του δρομου

    Χρωστάω

    και πολλά αλλα για ξεχωριστούς λόγους το καθένα.

    Επίσης παρατήρησα μια ολοφάνερη αντιγραφή (πιο φανερή δε γινόταν) του τραγουδιού Lady in black των Uriah Heep , μέσα στο τραγούδι ΣΙΩΠΕΣ. Οχι μονο στο πασίγνωστο θέμα της φωνής , αλλα και στο πολυ χαρακτηριστικο riff της κιθάρας μαζί με μπάσο και ντραμς.

    Παντως βλέπω με χαρά ότι το επίπεδο των τραγουδιών χρόνο με το χρόνο ανεβαίνει αρκετά και είναι πολυ ενθαρρυντικό αυτο για όλους.

    Αυτα κι απο μένα ... καλη συνέχεια να έχουμε !


    Post αρνητικής αξιολόγησης