ελληνική μουσική
    388 online   ·  210.870 μέλη

    Ο Σάκης Ρουβάς θα ερμηνεύσει Αξιον εστί - Θεοδωράκη/Ελύτη

    KRISTHESS
    03.05.2015, 16:53

    μία από τις εξίσου ενδιαφέρουσες απόψεις που διάβασα μετά τη συναυλία..

    "ΚΡΑΞΙΜΟΝ ΕΣΤΙ

    Το μουσικό είδος που υπηρετούσε ο Σάκης Ρουβάς μού είναι παντελώς ξένο. Δεν το απεχθάνομαι, καταλαβαίνω ότι έχει το κοινό του, απλώς δεν μου λέει απολύτως τίποτε. Όμως δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω ότι το δημόσιο στίγμα του Σάκη, εκτός μουσικής, ήταν πολύ διαφορετικό. Σεμνός, διακριτικός, ευγενής, "μυαλωμένος", κοινωνικά ευαίσθητος και δραστήριος, με αξιοσημείωτη αντοχή στις Σειρήνες της δημοσιότητας και σαφή απόσταση από την "αισθητική" του σταρ σύστεμ. Για να το πω αλλιώς, ο Σάκης - ποπ είδωλο και ο Σάκης - άνθρωπος δεν κόλλαγαν. Ο δεύτερος ήταν παρασάγγες καλύτερος.

    Μέχρι που αποφάσισε να αναμετρηθεί με ρόλους και έργα που έχουν την "στρόγγυλη σφραγίδα" της κουλτούρας. Και ξεσηκώθηκαν όλοι οι τοποτηρητές του θρόνου. Κάθε αποτυχημένος παρακμιακός που όρισε εαυτόν αποκλειστικό αποκωδικοποιητή της Υψηλής Τέχνης, προσβλήθηκε που ο Σάκης θα άγγιζε τα ιερά. Εξανέστη που τις φωνητικές χορδές που επάλλοντο κάποτε από το "αίμα, δάκρυα κι ιδρώτας" θα δονήσουν "της αγάπης αίματα", ονομάζοντας "ιεροσυλία" τις επιλογές του Σάκη.

    Ιεροσυλία είναι η δική τους στάση. Και κάτι παραπάνω: ιδεολογικό bulling. Τα μεγάλα έργα δεν χρειάζονται "ζηλωτές" για να τα προφυλάξουν. Δεν χρειάζονται καμμία προστασία, ούτε πιστοποιητικά καλλιτεχνικής ορθοδοξίας. (Αλήθεια, τα μπουζούκια της ορχήστρας, είμαστε σίγουροι ότι δεν έπαιξαν ποτέ σε σκυλάδικο - ή δεν μετράν αυτοί;) Ο καθένας ανάλογα με τις δυνάμεις του μπορεί να αναμετρηθεί μαζί τους και η ιστορία θα δείξει ποιος είναι άξιος και ποιος όχι.

    Κι ένα μουσικό σχόλιο. Η επιτυχία που είχε η "ξυλένια φωνή" του Μπιθικότση ήταν η ουδετερότητά της, που της επιτρέπει να λειτουργεί ως έκδοχο. Ερμήνευσε (συνειδητά; ασυνείδητα;) με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και την ίδια χροιά, χωρίς πρόσημο, σε "απόλυτη μουσική τιμή", το "θέλει νεκροί χιλιάδες να 'ναι στους τροχούς" και το "οξειδώθηκα μεσ' στη νοτιά των ανθρώπων". Έτσι ο ακροατής μπορεί να προβάλει το δικό του ηθικό ηχόχρωμα στη φωνή του Μπιθικότση και να την οικειοποιηθεί. Η πρόκληση για ένα καλλιτέχνη είναι να προσπαθήσει πραγματικά να ερμηνεύσει το "’ξιον Εστί". Εκεί, από το λίγο που άκουσα, αισθάνθηκα ότι ο Σάκης προσπάθησε πρωτίστως να μην κάνει λάθος και δώσει τροφή στα βαμπίρ της "ποιότητας". Οι εξαιρετικές φωνητικές του δυνατότητες αυτοχαλιναγωγήθηκαν σε μια μόνιμη δωρικότητα, σαν Μπιθικότσης με περισσότερες, έστω, αρμονικές. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούγαμε μια πραγματικά λυρική ερμηνεία εκεί που οι στίχοι έχουν αφήσει μπόλικες αναμονές.

    Όμως πολύ φοβάμαι ότι μια "ερμηνεία" θα περάσουν πολλά χρόνια πριν την ακούσουμε: την ερμηνεία της πολιτισμικής μας ταυτότητας ως ένα ζωντανό κύτταρο που θα μεταβάλλεται, θα πειραματίζεται, θα κάνει λάθη ενδεχομένως, αλλά θα εξελίσσεται. Χωρίς τα κλαδευτήρια των αρτηριοσκληρωτικών που είναι έτοιμοι να κράξουν ό,τι δεν ταιριάζει στην απονεκρωμένη "αυθεντία" τους. Έτσι ίσως κάποτε νιώσουμε υπερήφανοι και για κάποια άλλη γενιά, γιατί αυτή του '30 μάς στοίχειωσε."


    Hastaroth
    03.05.2015, 17:31

    Εύγε λοιπόν στον κ.Αναστάσιο Ρουβά που τραγούδησε το "Αξιον Εστί" χωρίς να κάνη φάλτσα.Αν αυτό ήταν το καλύτερο που έπρεπε να περιμένουμε από τον εν λόγω αοιδό,έχει καλώς.

    Αντε,και τού χρόνου στο Ηρώδειο να τραγουδήση Βέρντι (όχι Βέρτη....).


    mary_omikron
    03.05.2015, 17:42

    Ολόκληρη η βιντεοσκόπηση της χθεσινής συναυλίας........ για ολοκληρωμένες απόψεις!!!

     

    Το "ΙΙΙΙΙ" από το 1:19:00 ως το τέλος καταγράφεται στα θετικά !! ?? !! ??


    essendream
    03.05.2015, 17:58

    «Σήμερα βίωσα μια κορυφαία στιγμή στην καλλιτεχνική μου πορεία! Ευχαριστώ πολύ τις δεκάδες χιλιάδες κόσμου που ήρθαν στην Κεντρική Πλατεία της Νέας Σμύρνης και μας στήριξε με την παρουσία του. Είμαι συγκινημένος με την αποδοχή και ευγνώμων που είχα την ευκαιρία να ερμηνεύσω το ’ξιον Εστί! Μόνο ταπεινός μπορεί να είναι κανείς μπροστά στο μεγαλειώδες μουσικό έργο του Μίκη Θεοδωράκη σε ποίηση Οδυσσέα Ελύτη! Γιορτάζουμε τα 90 χρόνια από την γέννηση του Μίκη Θεοδωράκη, που η αθάνατη μουσική του είναι ένα οικουμενικό σύμβολο της συλλογικής μνήμης του Ελληνισμού! Η σημερινή συναυλία είναι ένα δώρο εκείνου προς εμάς. Τον ευχαριστώ! Ευχαριστώ επίσης και τον κόσμο για την ανταπόκρισή του, τον Δήμο της Νέας Σμύρνης, τον Βαγγέλη Χατζατουριάν και τον μαέστρο Θεόδωρο Ορφανίδη.

    Ήταν μια τεράστια πρόκληση για μένα και το χειροκρότημα που δέχτηκα δικαίωσε την προσπάθειά μας. Σας ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου!», έγραψε ο Σάκης στην προσωπική του σελίδα στο Facebook

    H παραπάνω δήλωση του Σάκη Ρουβά δείχνει πως δεν είναι κανένα καβαλημένο σαλιαρόπαιδό και πως ερμήνευσε συνειδητά και με ταπεινότητα αυτό το έργο!!! Η στάση του γενικά αποστομώνει πολλούς!!! Του εύχομαι τα καλύτερα κι ας μην είμαι από τους φαν του είδους του!


    sirinakisgiorgos
    03.05.2015, 18:23

    Το θέμα τράβηξε κι έγινε βαρετό. Όσο ασχολούμαστε δίνουμε αξία στους βασιλιάδες του τίποτα.

    Παρακαλώ όσους διαφωνούν με τον Ρουβά να μη ξαναγράψουν τίποτα.

    Ας μείνουν μόνο οι υμνητές του, μέχρι να βαρεθούν και αυτοί, και να τελειώνει το θέμα.


    BandofBounty
    03.05.2015, 18:40

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 03.05.2015, 17:42 έγραψε...

    Το "ΙΙΙΙΙ" από το 1:19:00 ως το τέλος καταγράφεται στα θετικά !! ?? !! ??



    Μπαα...θα είναι κάποια ρουβίτσα που μέσα στον πανικό, έχασε το iphone της {#emotions_dlg.scared}(από το 1:21:10 και μετά...προφανώς το βρήκε)


    Music-ologist
    03.05.2015, 18:48

    Σε εκτιμώ, αλλά έλεος. Μην παραθέτετε τις απόψεις κάθε άσχετου μαϊντανού σε μουσικό Φόρουμ. Ή τουλάχιστον πείτε και ποιανού την άποψη παραθέτετε. Η "ενδιαφέρουσα" άποψη είναι του Θάνου Τζήμερου, ο οποίος στο εταιρικό του σάιτ, λέει ότι την όπερα τη θεωρεί καθαρη διαστροφή!

    Κάποιοι άνθρωποι σαν τον Τζήμερο, με τη χυδαιότητα που μιλούν για όσους γνωρίζουν πέντε πράγματα από μουσική, πιο πολύ κακό κάνουν σε αυτούς που υπερασπίζονται, παρά καλό.

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 03.05.2015, 16:53 έγραψε...

    μία από τις εξίσου ενδιαφέρουσες απόψεις που διάβασα μετά τη συναυλία..

    "ΚΡΑΞΙΜΟΝ ΕΣΤΙ

    Το μουσικό είδος που υπηρετούσε ο Σάκης Ρουβάς 

    [...]Κάθε αποτυχημένος παρακμιακός που όρισε εαυτόν αποκλειστικό αποκωδικοποιητή της Υψηλής Τέχνης, προσβλήθηκε που ο Σάκης θα άγγιζε τα ιερά. [...]


    KRISTHESS
    03.05.2015, 18:51
    Ναι.. μόνο που,σόρρυ που στο λέω, αλλά δεν εννοεί την εκδοχή
    Orfeus
    03.05.2015, 18:54

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 03.05.2015, 16:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 03.05.2015, 14:30 έγραψε...

    Ότι και αν λέτε, είναι εγωιστικό (υποστηρίζετε τα προ-γραμμένα σας), διότι μέσα σας γνωρίζετε πολύ καλά ότι ο Σάκης ήταν "ρηχός" και "λίγος" και μη μου πείτε ότι "δονηθήκατε" και "ανατριχιάσατε" γιατί θα λέτε ψέμματα. 

    Ο καθένας μας είναι τα ακούσματά του.  



    Γιώργο καλησπέρα.

    Απόλυτα σεβαστή η γνωμη σου.Μπορει να μη σου αρεσε κι εχεις αυτο το δικαιωμα.

    Αλλα ας πουμε γιατι εγω ειμαι υποχρεωμενος να μου αρεσει ο Πανδης στην ερμηνεια του?

    Γιατι θα πρεπει εκει να ανατριχιασω η να υποκλιθω οπως γραφεις σε προηγουημεο ποστ σου?



    Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος Χρήστο για κάτι, και φυσικά ούτε κι εσύ. 

    Αλλά δεν γίνεται να ακούς Τερλέγκα (γενικά το γράφω) και να σε δονεί ο Πανδής ή το "Πού να βρω την Ψυχή μου", και το αντίθετο. Ε δεν γίνεται. Πώς θα το κάνουμε τώρα;    

    Είπαμε: Ο καθένας μας είναι τα ακούσματά του. (Αυτό τα λέει όλα για όλους μας.) 
    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 03-05-2015 19:10 ]


    KRISTHESS
    03.05.2015, 19:00

    Music μου ακροατής είναι και ο κάθε Τζήμερος όπως είμαστε και εγώ και εσύ.Το "άσχετος" περιττεύει!Το αν κάποιος θεωρεί ή όχι σωστές τις απόψεις του πάνω στο θέμα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Κανείς όμως δεν μπορεί να το παίζει αυθεντία υποτιμώντας απόψεις με χαρακτηρισμούς "ασχετοσύνης". Θα παραθέτω λοιπόν όποιες απόψεις θεωρώ ότι είναι μουσικής φύσεως, από όπου κι αν προέρχονται και χωρίς αποκλεισμούς, όταν φυσικά θεωρώ ότι αξίζει. Την αγάπη μου!

    Υ.Σ. Όσον αφορά τη χρησιμοποίηση του "εκδόχου", προσωπικά τη βλέπω μεταφορική εδώ, για όσους δεν το καταλαβαίνουν. Προσβλητικοί χαρακτηρισμοί του στυλ "Βλήμερος" καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται - καλό απόγευμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 03-05-2015 19:05 ]


    Music-ologist
    03.05.2015, 19:21

    Να διευκρινήσουμε:

    άλλο: μου αρέσει όπως τραγουδά ο τάδε (κι ας είναι π.χ. φάλτσος)

    άλλο: Ο τάδε δεν μου αρέσει, αλλά έχει τις ικανότητες να εκφράσει το νόημα του τάδε τραγουδιού.

    Το τί σου αρέσει είναι υποκειμενικό. Το ποιος έχει μουσικές ικανότητες, προφανώς και μπορεί να το κρίνει καλύτερα ένας μουσικός. Όπως, αν ένα κτίριο σου αρέσει, γούστο σου. Αν ζητούμενο όμως είναι αν το κτίριο κατασκευάστηκε με τέτοια καλή τεχνική ώστε να έχει στατικότητα, το κρίνει καλύτερα ο πολιτικός μηχανικός.


    Προφανώς και δικαιούμαι να πω άσχετο τον Τζήμερο, αφού από όσα γράφει φαίνεται εμφανώς άσχετος. Επιπλέον αυτός βρίζει και θεωρεί διεστραμένους όσους δεν ταυτίζονται με την άποψή του. Εγώ δεν θεωρώ κανέναν διεστραμένο. ’σχετο, τον χαρακτήρισα, κάτι που δεν είναι υποτιμητικό. Προφανώς άλλοι ξέρουν καλύτερα μουσική, άλλοι ιατρική, άλλοι αρχιτεκτονική.


    Αυτό που ο Τζήμερος θεωρεί την όπερα διαστροφή εδώ κάτω-κάτω: www [.] reverse [.] gr/who [.] php


    mary_omikron
    03.05.2015, 19:24

    - Αρκεί ο Ρουβάς, ας παραμείνει σ΄αυτόν η συζήτηση..... όχι άλλο κάρβουνο/ονόματα... έλεος {#emotions_dlg.biggrin}


    ΥΓ. adaptsound  Λεωνίδα μην προκαλείς την Κristhess... κι εσύ εφόσον πλέον τον αναγνωρίζεις είναι δύσκολο να τον αγνοήσεις ή αρέσκεσαι?

     


    Chrysanna
    03.05.2015, 19:33

    Η ερμηνεία ήταν αξιοπρεπής σε αντίθεση με τον τρόπο τον οποίο πολλοί επέλεξαν να προσεγγίσουν το παρόν θέμα.

    Πάω να ολοκληρώσω την ψηφοφορία του 5ου Group!

    {#emotions_dlg.walkman}


    freddieKrueger
    03.05.2015, 20:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 03.05.2015, 18:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 03.05.2015, 16:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 03.05.2015, 14:30 έγραψε...

    Ότι και αν λέτε, είναι εγωιστικό (υποστηρίζετε τα προ-γραμμένα σας), διότι μέσα σας γνωρίζετε πολύ καλά ότι ο Σάκης ήταν "ρηχός" και "λίγος" και μη μου πείτε ότι "δονηθήκατε" και "ανατριχιάσατε" γιατί θα λέτε ψέμματα. 

    Ο καθένας μας είναι τα ακούσματά του.  



    Γιώργο καλησπέρα.

    Απόλυτα σεβαστή η γνωμη σου.Μπορει να μη σου αρεσε κι εχεις αυτο το δικαιωμα.

    Αλλα ας πουμε γιατι εγω ειμαι υποχρεωμενος να μου αρεσει ο Πανδης στην ερμηνεια του?

    Γιατι θα πρεπει εκει να ανατριχιασω η να υποκλιθω οπως γραφεις σε προηγουημεο ποστ σου?



    Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος Χρήστο για κάτι, και φυσικά ούτε κι εσύ. 

    Αλλά δεν γίνεται να ακούς Τερλέγκα (γενικά το γράφω) και να σε δονεί ο Πανδής ή το "Πού να βρω την Ψυχή μου", και το αντίθετο. Ε δεν γίνεται. Πώς θα το κάνουμε τώρα;    

    Είπαμε: Ο καθένας μας είναι τα ακούσματά του. (Αυτό τα λέει όλα για όλους μας.) 
    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 03-05-2015 19:10 ]



    Ετσι όπως το διατυπώνεις Γιωργο ειναι σαν να λες πως αν σε δονεί ο Πανδής έχεις μουτσική παιδεία και ποιοτικά ακούσματα,ενώ αν αυτό δε συμβαίνει τότε απουσιάζουν.

    Δε με δονεί ο Πανδής,αλλά φυσικά κι έχω μουσική παιδεία και σε πληροφορώ πως ούτε ο...Τερλεγκας με αγγίζει.

    Γίνεται λοιπόν.


    tallos
    03.05.2015, 20:46
    Και τωρα τι θα κανουμε χωρις τον Σακη;Ηταν μια καποια λυση.
    Orfeus
    03.05.2015, 21:23

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 03.05.2015, 20:15 έγραψε...

    Ετσι όπως το διατυπώνεις Γιωργο ειναι σαν να λες πως αν σε δονεί ο Πανδής έχεις μουτσική παιδεία και ποιοτικά ακούσματα,ενώ αν αυτό δε συμβαίνει τότε απουσιάζουν.

    Δε με δονεί ο Πανδής,αλλά φυσικά κι έχω μουσική παιδεία και σε πληροφορώ πως ούτε ο...Τερλεγκας με αγγίζει.

    Γίνεται λοιπόν.



    Δεν ξέρω  πως την εννοεί ο καθένας τη "μουσική παιδεία" και δεν θα μπω σ' αυτό το τριπάκι της συζήτησης, διότι  θα έρθουν και οι Χριστοδουλοπουλόληκτοι, και οι Γονιδόπληκτοι, και οι Παολόπληκτοι, θα έρθουν και αυτοί που ακούνε το "φρύδι με τις πατούσες" και θα ισχυρίζονται ότι διαθέτουν "μουσική παιδεία".  

    Ότι και να γράφεις όμως, παραμένει ο χαρακτηρισμός "καταπληκτική" που έδωσες για την εκτέλεση του Ρουβά.

    Επαναλαμβάνω λοιπόν για άλλη μια φορά: Είσαι ότι ακούς!   


    freddieKrueger
    03.05.2015, 21:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 03.05.2015, 21:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 03.05.2015, 20:15 έγραψε...

    Ετσι όπως το διατυπώνεις Γιωργο ειναι σαν να λες πως αν σε δονεί ο Πανδής έχεις μουτσική παιδεία και ποιοτικά ακούσματα,ενώ αν αυτό δε συμβαίνει τότε απουσιάζουν.

    Δε με δονεί ο Πανδής,αλλά φυσικά κι έχω μουσική παιδεία και σε πληροφορώ πως ούτε ο...Τερλεγκας με αγγίζει.

    Γίνεται λοιπόν.



    Δεν ξέρω  πως την εννοεί ο καθένας τη "μουσική παιδεία" και δεν θα μπω σ' αυτό το τριπάκι της συζήτησης, διότι  θα έρθουν και οι Χριστοδουλοπουλόληκτοι, και οι Γονιδόπληκτοι, και οι Παολόπληκτοι, θα έρθουν και αυτοί που ακούνε το "φρύδι με τις πατούσες" και θα ισχυρίζονται ότι διαθέτουν "μουσική παιδεία".  

    Ότι και να γράφεις όμως, παραμένει ο χαρακτηρισμός "καταπληκτική" που έδωσες για την εκτέλεση του Ρουβά.

    Επαναλαμβάνω λοιπόν για άλλη μια φορά: Είσαι ότι ακούς!   



    Και μουσική παιδεία έχω και φυσικά δεν θα δεχτώ κριτική στο χαρακτηρισμό μου,αφού έτσι ένοιωσα.

    Γιώργο μου σε σέβομαι και σε εκτιμώ,αλλά δεν θα αφήσω σε κανένα να κριτικάρει την άποψή μου σε συνάρτηση με τη μουσική μου παιδεία,την οποία αντικειμενικά διαθέτω και δεν είναι μια υποκειμενική θεώρηση.

    Αν για σενα αποκλειστικο κριτήριο μουσικής παιδείας ειναι να εκφερεις συγκεκριμμένη άποψη επι της ερμηνειας του Ρουβα,τοτε τι να πω...

    Απαγορευεται να μου αρεσουν οι Doors και ταυτοχρονα να με αγγιζει η ερμηνεια του Κ ου Ρουβα?

    Απαγορευεται να εκτιμω τα εργα του Puccini και παραλληλα να με ξεσηκωνει ο Κιαμος?

    Απαγορευεται να θεωρω τον Πανδη παραξενο τραγουδιστη που τραγουδα σαν να μην εχει ανασα και στην ερμηνεια του ποτε να μην υποκλινομουν?

    Γιωργο μου,με καθε σεβασμο,αλλα...

    επανεξετασε τις αποψεις σου.Ειναι πολυ στενες για τον ευρυ νου που μεχρι τωρα μου εχεις δειξει πως διαθετεις.

    Δεν το νοιωθεις που σε...στενευουν???{#emotions_dlg.tt2}


    sven
    03.05.2015, 21:41

    Ορφέα, 

    +1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Orfeus
    03.05.2015, 21:58

    Με τίποτα δεν θα καταλήξω off topic. 

    Θα γράψω λοιπόν για τελευταία φορά πως η φράση "είσαι ότι ακούς" δεν είναι υποτιμητική για να δικαιολογείσαι. Όλοι είμαστε αυτό που ακούμε. Ισχύει και για όσους έγραψαν περί σωστής ερμηνείας, αξιοπρεπούς κλπ. και ισχύει φυσικά και για μένα που έγραψα ότι ο Σάκης ήταν ρηχός και λίγος. 

    Και τέλος Χρήστο:
    Υ.Γ. 1: Δεν κριτικάρισα τον χαρακτηρισμό σου "καταπληκτική" στην ερμηνεία  του Ρουβά. Είπα ότι παραμένει εκεί. 

    Υ.Γ. 2: Δεν σου απαγόρεψα να ακούς ότι ακούς. Είπα ότι είσαι αυτό που ακούς. Δηλαδή ένας Puccini μιξαρισμένος με Κιάμο και Doors, πασπαλισμένος από το άγγιγμα της ερμηνείας του Ρουβά.  
       


    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 03-05-2015 22:51 ]


    Konstantinosoa
    03.05.2015, 23:10

    Το γούστο και η παιδεία είναι κάτι που διαμορφώνεται. Το "είσαι ότι ακούς και ότι βλέπεις" είναι μεγάλη αλήθεια. Και λίγοι άνθρωποι μπορεί να εντοπίσουν την τέχνη, έξω από τις περιφράξεις των προσωπικών ακουσμάτων. Ειδικά όμως η όπερα, δεν χρειάζεται να ανήκει στα ακούσματά σου για να καταλάβεις το μουσικό της επίπεδο. Ούτε χρειάζεται να ακούς πολιτικά τραγούδια για να καταλάβεις πως ο Σάκης ήταν μια fashion icon, πολύ καλός χορευτής, μα στο συγκεκριμένο έργο τραγουδάμε. Στο Voice θα τον είχανε κόψει αν τραγουδούσε Μίκη. Ο Πανδής όπως και ο Ψαραντώνης δεν είναι μεγάλες φωνές υπό την ακαδημαϊκή έννοια, αλλά έχουν μεγαλείο και συντριβή. Λέξεις άγνωστες στην Ελλάδα του Σειρηνάκη, του Nitro, του virtual reality lan.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 03-05-2015 23:17 ]