ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιό είναι το τελευταίο βιβλίο που έχετε διαβάσει;

    mixalitsa
    17.04.2008, 21:51
    θα σας προτεινα να διαβασετε "η δυναμη του υποσυνειδητου" του dr.joseph murphy".ειναι ενας υμνος στη θετικη σκεψη.
    Vanna
    17.04.2008, 21:59
    "Ο μύχιος θάνατος-Οι νεκροί μας δείχνουν τον δρόμο"-Μαρί ντε Ενεζέλ.
    Το διάβασα πριν από αρκετό καιρό. Τώρα το έχω ρίξει στην ποίηση...
    kamelia8
    17.04.2008, 22:51
    Διαβάζω το "Ταπεινωμένοι και Καταφρονεμένοι" του Ντοστογιέφσκι.
    dionysia7
    18.04.2008, 10:35
    Ο διάβολος και η δεσποινίδα Πριμ -Paulo Coelho (εε, εχω διαβασει και καλυτερα!!)
    F_ANGEL
    18.04.2008, 11:42
    "Ποτέ Χωρίς τη Κόρη μου"..Αν και στην αρχή ξίνισα όταν μου το έδωσε η θεία μου,διαβάζοντας το ανακάλυψα ότι είναι εξαιρετικό βιβλίο που καθηλώνει τον αναγνώστη..Είναι αληθινή ιστορία και πραγματικά αξίζει να διαβάζουμε τέτοια βιβλία μπας και καταλάβουμε επιτέλους ότι τα προβλήματα στον κόσμο είναι περισσότερα από αυτά που θεωρούμε ότι έχουμε εμείς..Κι ότι κάποιοι άνθρωποι είναι πραγματκά δυστυχισμένοι..Και πραγματικά θαυμάζω τους ανθρώπους που έχουν το θάρρος να κάνουν τη ζωή τους βιβλίο γιατί θέλει πραγματικό θάρρος να λες σε όλο το κόσμο όσα πέρασες..Καλά ή κακά..
    marakiasteraki
    20.04.2008, 11:56
    Το μονοπάτι στη θάλασσα
    Αντώνης Σουρούνης
    Vanna
    24.04.2008, 23:42

    Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα και έκλαψα του Πάολο Κοέλο. Ωραίο! Σε αφήνει με μία γλυκόπικρη γεύση. Σκέφτεσαι εαν τελικά αξίζει να θυσιάσεις τα πάντα για κάποιον και αν το κάνεις κατά πόσο μπορείς να υποστείς τις συνέπειες.


    kithara-woman
    25.04.2008, 00:16

    Την Εξιλέωση του Ian Mc Ewan,και τώρα διαβάζω ένα βιβλίο,λέγεται το όνειρο της πεταλούδας, ο συγγραφέας λέγεται Pham Quat Xa, νομίζω Βιετναμέζος που ζει στην Γαλλία,δεν γράφει βιογραφικό του,μόνο ότι το συγκεκριμένο βιβλίο έχει επιλεχθεί από Την Ουνέσκο και περιλαμβάνεται στη σειρά Αντιπροσωπευτικά έργα των εκδόσεων της και ο συγγραφέας έχει βραβευτεί στη Γαλλία.

    Αυτό το βιβλίο περιέχει διάφορες ιστοριούλες που εκτυλίσονται όλες στα βάθη της Ασίας...Ωραίο είναι...

    Maspa,το βιβλίο που αναφέρεις,τα πράγματα που ζουν απ'το χαμό, ήταν το βιβλίο που διάβασα πριν την εξιλέωση!!Σύμπτωση!!  Smile

     Γενικά όμως η Βαμβουνάκη μου αρέσει σαν συγγραφέας,τα περισσότερα βιβλία της τα έχω διαβάσει.Αλλοι αγαπημένοι συγγραφείς,Αλκυόνη Παπαδάκη και Ομηρος Αβραμίδης.Εχω σχεδόν όλα τα βιβλία αυτών των τριων συγγραφέων.

    Vanna,αυτό που αναφέρεις,το έχω διαβάσει πριν χρόνια.Πολύ καλό!


    Vanna
    25.04.2008, 00:39

    Μου άρεσε πολύ! Το διάβασα μέσα σε δύο ώρες με ένα πονοκέφαλο να με πεθαίνει. Γενικά ο Κοέλο γράφει μοναδικά. Μιλάει μέσα σου!


    kithara-woman
    25.04.2008, 00:46

    Συμφωνώ!Πολύ καλός συγγραφέας!!


    Vanna
    25.04.2008, 00:55

    Θέλω να διαβάσω και το "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" με την πρώτη ευκαιρία...μου είπαν ότι είναι αρκετά καλό...


    PashalinaMakia
    25.04.2008, 14:44

    Αυτόν τον Κοέλο δεν τον μπορώ.

    Έχει μια υποτιμητική διάθεση απέναντι στον αναγνώστη.εμένα κάτι τέτοιο μου βγάζει ο απλός του λόγος και η θεματολογία του.

    Άσε που έχει καθιερωθεί στην τάχα κουλτουριάρικη λογοτεχνία και είναι άσημος χαρακτηρισμός αυτός για μένα.

    Την άποψή μου λέω.Ελπίζω να μην θιχτεί κανείς.


    Vanna
    25.04.2008, 14:54

    Βασικά κι εγώ στην αρχή δεν καταλάβαινα τι το εξαιρετικό είχε η γραφή του. Ξεκίνησανα διαβάζω τον Αλχημιστή και δεν μου πολυάρεσε. Μετά μεσολάβησαν κάποια πράγματα και όταν ξαναπήρα το βιβλίο στα χέρια μου το είδα με άλλο μάτι.


    JaNick
    26.04.2008, 22:00

    Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων, Γ'Λυκείου Τεχνολογικής Κατεύθυνσης ΟΕΔΒ...


    Vanna
    29.04.2008, 15:02

    Σκοτεινές Χώρες του Κούτσι


    margot
    30.04.2008, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 18-04-2008 στις 11:42 έγραψε...

    "Ποτέ Χωρίς τη Κόρη μου"..Αν και στην αρχή ξίνισα όταν μου το έδωσε η θεία μου,διαβάζοντας το ανακάλυψα ότι είναι εξαιρετικό βιβλίο που καθηλώνει τον αναγνώστη..Είναι αληθινή ιστορία και πραγματικά αξίζει να διαβάζουμε τέτοια βιβλία μπας και καταλάβουμε επιτέλους ότι τα προβλήματα στον κόσμο είναι περισσότερα από αυτά που θεωρούμε ότι έχουμε εμείς..Κι ότι κάποιοι άνθρωποι είναι πραγματκά δυστυχισμένοι..Και πραγματικά θαυμάζω τους ανθρώπους που έχουν το θάρρος να κάνουν τη ζωή τους βιβλίο γιατί θέλει πραγματικό θάρρος να λες σε όλο το κόσμο όσα πέρασες..Καλά ή κακά..


    Το είχα διαβάσει όταν ήμουν 13 χρονών.Μου το είχε προτείνει μια φιλόλογος και κυριολεκτικά με είχε απορροφήσει. Από τότε ούτε που ξέρω πόσες φορές το έχω ξαναδιαβάσει. Έχεις δίκιο: Συγκλονιστικό. Αν πάντως σου άρεσε η ίδια έχει γράψει και το "Για την αγάπη ενός παιδιού" και σε παρόμοιο ύφος είναι "Οι πουλημένες" και "Οι σκλάβες", το οποίο έχει και πολιτικές προεκτάσεις


    margot
    30.04.2008, 01:53

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 25-04-2008 στις 14:44 έγραψε...

    Αυτόν τον Κοέλο δεν τον μπορώ.

    Έχει μια υποτιμητική διάθεση απέναντι στον αναγνώστη.εμένα κάτι τέτοιο μου βγάζει ο απλός του λόγος και η θεματολογία του.

    Άσε που έχει καθιερωθεί στην τάχα κουλτουριάρικη λογοτεχνία και είναι άσημος χαρακτηρισμός αυτός για μένα.

    Την άποψή μου λέω.Ελπίζω να μην θιχτεί κανείς.

    Τον Κοέλο ή τον λατρεύεις από την πρώτη στιγμή ή τον "μισείς". Προσωπικά είναι ο αγαπημένος μου. Δε θεωρώ ότι ο λόγος του είναι ιδιαίτερα απλός. Ίσως η θεματολογία του να είναι λίγο επαναλαμβανόμενη και κάποιους τους κουράζει. Αγόρασα πριν από λίγες μέρες την "Μπρίντα" και ομολογώ ότι η πρώτη ανάγνωση ήταν μια από τα ίδια. Τώρα το διαβάζω δεύτερη φορά και βλέπω ότι κάποια πράγματα μιλάνε και πάλι στην ψυχή μου. 

      Πάντως αν δεν έχεις διαβάσει το "Ζαχίρ" κάνε έναν κόπο. Ίσως να δεις ότι κάποια πράγματα στη γραφή του δεν είναι τόσο επιφανειακά όσο φαίνονται


    catherine91
    30.04.2008, 11:54

    Παράθεση:

    Το μέλος Vanna στις 25-04-2008 στις 00:39 έγραψε...

    Μου άρεσε πολύ! Το διάβασα μέσα σε δύο ώρες με ένα πονοκέφαλο να με πεθαίνει. Γενικά ο Κοέλο γράφει μοναδικά. Μιλάει μέσα σου!



    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!! Κι όσο για το συγκεκριμένο βιβλίο, το διάβασε μια φίλη μου και μου είπε πως ήταν πολύ καλό!!!! Λέω να το διαβάσω κι εγώ...
    Όσον αφορά το βιβλίο που διάβασα εγώ, το τελευταίο βιβλίο που διάβασα είναι μια πανέμορφη ιστορία που σου περνάει πολλά μηνύματα και αξίες...Το "Χωρίς οικογένεια" του Εκτορος Μαλό!!!


    Vanna
    30.04.2008, 12:34

    Παράθεση:

    Το μέλος catherine91 στις 30-04-2008 στις 11:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Vanna στις 25-04-2008 στις 00:39 έγραψε...

    Μου άρεσε πολύ! Το διάβασα μέσα σε δύο ώρες με ένα πονοκέφαλο να με πεθαίνει. Γενικά ο Κοέλο γράφει μοναδικά. Μιλάει μέσα σου!



    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!! Κι όσο για το συγκεκριμένο βιβλίο, το διάβασε μια φίλη μου και μου είπε πως ήταν πολύ καλό!!!! Λέω να το διαβάσω κι εγώ...
    Όσον αφορά το βιβλίο που διάβασα εγώ, το τελευταίο βιβλίο που διάβασα είναι μια πανέμορφη ιστορία που σου περνάει πολλά μηνύματα και αξίες...Το "Χωρίς οικογένεια" του Εκτορος Μαλό!!!



    Να το διαβάσεις! Ελπίζω να σου αρέσει!

    Το "Χωρίς Οικογένεια" το είχα διαβάσει πριν από εφτά χρόνια. Θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ.


    Thanasis-Gioglou
    30.04.2008, 15:34

    "Το όνομα Κοκοντίνης μπορεί να μη σημαίνει , λοιπόν, και πολλά πράγματα σε επίπεδο κεντρικής δημοσιότητας, αλλά, αν βρεθείτε, ας πούμε, σε αρβανιτοχώρια της Αττικής και της Βοιωτίας - θα βρείτε ακόμα και σήμερα πολλούς ανθρώπους που έχουν τραγουδήσει και χορέψει πολύ στις εκδηλώσεις που έπαιζε-έχουν όλα τα τραγούδια που έχει παίξει σε δίσκους αλλά και πολλές ζωντανές ηχογραφήσεις του, ερασιτεχνικές ή επαγγελματικές, και γενικά πίνουν νερό στο όνομά του, και τον θεωρούν είδωλο, στα κυβικά των πιο πολυακουσμένων καλλιτεχνών του καιρού μας" 

    Αυτά αναγράφονται στο οπισθόφυλλο μιας πολύ ενδιαφέρουσας βιογραφίας ενός σπουδαίου μουσικού της λαικής και παραδοσιακής μουσικής μας,του κλαριτζή Παναγιώτη Κοκοντίνη  που κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα σε συγγραφή και επιμέλεια του Γιώργου Τσάμπρα.Το βιβλίο κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις "Ηλέκτρα" στη σειρά "Βίοι Αγίων - Υπόγειες διαδρομές" με τίτλο "Παναγιώτης Κοκοντίνης - Αντάρτης κλαριτζής". Στη συγκεκριμένη έκδοση καταγράφονται οι αφηγήσεις του μουσικού στον Γ.Τσάμπρα...Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τόσο τα περιστατικά από την Κατοχή και την Εθνική Αντίσταση όσο και αργότερα , από τη συνεργασία του Π.Κοκοντίνη με πολλούς τραγουδιστές όπως ο Στ.Περπινιάδης,ο Γ.Παπασιδέρης , η Γ.Λύδια ( η οποία τραγούδησε το "Μια μελαχροινή" σε διασκευή του Κοκοντίνη πάνω σ'ένα τούρκικο σκοπό), ο Στ.Καζαντζίδης κ.α.