ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    Ποιό είναι το τελευταίο βιβλίο που έχετε διαβάσει;

    renabill
    27.06.2008, 19:25
    Το κλειδί της ΕΔΕΜ! Ωραίο βιβλίο και περιγράφει σε μεγάλο βαθμό την ελληνική πραγματικότητα σχετικά με τις σπουδές, τα μεταπτυχιακά στο εξωτερίκό και το πως βρίσκουν δουλειά όταν παίρνουν πτυχίο πολλοί!
    mellia
    27.06.2008, 20:51

    "Εγχειρίδιο βλακείας" - Διονύσης Χαριτόπουλος, εκδ. ΤΟΠΟΣ:
    μια ανατομία της ανθρώπινης βλακείας...πραγματικά απολαυστικό! 

    "Έρωτος φύσις" - π. Φιλόθεος Φάρος, εκδ. ΑΡΜΟΣ:
    η προσέγγιση του συγγρεφέα για την φύση του έρωτα, τον καίριο ρόλο του στην κοινωνία και την ζωή του ανθρώπου αλλά και η κριτική κατά παντός είδους πουριτανισμό, με εξέπληξαν ευχάριστα! Δανειζόμενη τον τίτλο του παραπάνω βιβλίου, δεν θα δίσταζα να
    το αποκαλέσω "εγχειρίδιο του Έρωτα". Αξίζει να διαβαστεί από ερωτευμένους και μη...{#emotions_dlg.inlove}


    emmanuella
    27.06.2008, 23:14

    " Γιατί σκότωσα την καλύτερή μου φίλη "

    Υπέροχο είναι !


    kamelia8
    28.06.2008, 16:45

    Ταπεινωμένοι και καταφρονεμένοι - Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι

    Κακώς απέφευγα την κλασική λογοτεχνία... Είναι εξαιρετικό το βιβλίο! Θα διαβάσω και άλλα του Ντοστογιέφσκι....

    Η Φάρμα των ζώων - Τζορτζ Όργουελ

    Πολύ καλό. Όχι τόσο από άποψη υψηλής λογοτεχνικής αισθητικής, όσο από άποψη διαδάγματος. Το διάβασα μονορούφι σε δύο μέρες. Πολύ διδακτικό βιβλίο...


    nowaveband
    29.06.2008, 12:32

    O ξένος του Καμύ............όλα τα λέφτα.................έπαθα σώκ....................καταπληκτικό............


    oulion
    29.06.2008, 12:41

    Stardust


    catherine91
    29.06.2008, 12:54

    Δεν το έχω τελειώσει ακόμα... Διαβάζω το "Φτερά Από Μετάξι" της Πασχαλιάς Τραυλού.
    Είναι πολύ συγκηνητικό, πολύ γλυκό, με ασιόδοξα μηνύματα για τη ζωή. 150 σελίδες έχουν μείνει..και τελειώνω!!!


    plhktrou
    29.06.2008, 14:41

    Μόνολογκ- Του Χρηστίδη


    bittersweet
    29.06.2008, 15:07

    Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα ήταν

    το Ποτέ δεν είναι αργά(Never too late) της Cathy Kelly

    Σου περνάει τόσο αισιόδοξα μηνύματα!


    kithara-woman
    30.06.2008, 19:30

    Διάβασα δυο βιβλία,τα οποία τα είχα αγοράσει μάλιστα και την ίδια μέρα.

    Το ένα λέγεται Το φάντασμα της αξόδευτης αγάπης ,της Μάρως Βαμβουνάκη

    Το άλλο λέγεται μικρή ροκ ερωτική ιστορία,του Ενρικο Μπρίτσι,ενός νέου Ιταλού συγγραφέα.

    Εντάξει,η Βαμβουνάκη είναι από τις αγαπημένες μου συγγραφείς.Αλλά το δεύτερο το πήρα κυριολεκτικά στην τύχη,ήθελα να πάρω ένα δεύτερο βιβλίο με λίγες σελίδες,να διαβάζεται εύκολα,με τόση ζέστη, και διάλεξα αυτό,γιατί κατάλαβα-σωστά- ότι έχει άμεση σχέση και με μουσική.Ηταν πολύ καλό,το τέλειωσα σε 2 μέρες.

     





    επισυναπτόμενα: mikri rok erotiki istoria.JPG 
    bittersweet
    30.06.2008, 19:39

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 30-06-2008 στις 19:30 έγραψε...

    Διάβασα δυο βιβλία,τα οποία τα είχα αγοράσει μάλιστα και την ίδια μέρα.

    Το ένα λέγεται Το φάντασμα της αξόδευτης αγάπης ,της Μάρως Βαμβουνάκη

    Το άλλο λέγεται μικρή ροκ ερωτική ιστορία,του Ενρικο Μπρίτσι,ενός νέου Ιταλού συγγραφέα.

    Εντάξει,η Βαμβουνάκη είναι από τις αγαπημένες μου συγγραφείς.Αλλά το δεύτερο το πήρα κυριολεκτικά στην τύχη,ήθελα να πάρω ένα δεύτερο βιβλίο με λίγες σελίδες,να διαβάζεται εύκολα,με τόση ζέστη, και διάλεξα αυτό,γιατί κατάλαβα-σωστά- ότι έχει άμεση σχέση και με μουσική.Ηταν πολύ καλό,το τέλειωσα σε 2 μέρες.

     





    Και τα δύο πρέπει να είναι πολύ ωραία
    Το δεύτερο θέλω να το διαβάσω
    Αλλά θα το βρώ?{#emotions_dlg.sad}

    Vanna
    30.06.2008, 20:13

    Μαραμπού-Νίκος Καββαδίας


    ogyon21
    30.06.2008, 22:12

    Roger Zelazny - The Great Book of Amber...

     

    Σορυ για το λιγοτερα φιλοσοφημενο , η ισως και σκουπιδι που παραθεσα σε αυτην την λιστα!! (αλλα το βιβλιο μαμησε..)


    jethroomi
    01.07.2008, 00:29

    Ο τιτλος ειναι λιγο μεγαλος.

    Τα τεσσερα Ευαγγελια. Θεοπνευστη συγγραφη ή ανωνυμων συρραφη;

    Αντωνης Διαμαντιδης. Εκδ.ΓΝΩΣΗ

    Παντα αναρωτιωμουν γιατι δεν μοιραζουν τα Ευαγγελια δωρεαν (με αποδωση στα νεοελληνικα). Το παραπανω βιβλιο μου ελυσε την απορια.


    jethroomi
    01.07.2008, 00:33

    Κατα λαθος εστειλα το μημυνα για δευτερη φορα. Για ευννοητους λογους το διεγραψα.


    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 01-07-2008 00:41 ]


    kithara-woman
    01.07.2008, 00:46

    bittersweet,εκδόσεις Πατάκη είναι.Πιστεύω πως ναι,εύκολα.

    Καμιά φορά όλοι διαβάζουν-και δεν εξαιρώ και τον εαυτό μου-γνωστούς συγγραφείς και γνωστά βιβλία,αλλά την έκπληξη την κάνουν κάποιοι νέοι συγγραφείς με τελείως άγνωστα βιβλία.

    Αυτό πάντως εξιστορεί την ζωή ενός μαθητή,εντός και εκτός σχολείου,στην Μπολόνια της Ιταλίας,ενός παιδιού και της παρέας του,με τις επαναστάσεις της εφηβείας τους υπό τον ήχο της πανκ και της ροκ.

    Τώρα ξεκίνησα ένα 3ο βιβλίο,για τους Clash.


    rockou
    01.07.2008, 01:32

    Το τελευταιο βιβλιο που διαβασα ηταν το: Να με θυμασαι-Λεσλι Πηρς. Ενα εξαιρετικο βιβλιο αληθινης ιστοριας με πολυ κλαμα{#emotions_dlg.crying}(υπερβαλλω και λιγο).Αξιζει ομως! Τωρα εχω ξεκινησει το :Μυστικες οργανωσεις-Philip Gardiner.  Καλη συνεχεια σε οσους ξεκινησαν τωρα καποιο βιβλιο!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    kamelia8
    01.07.2008, 12:47

    Μόλις τελείωσα το "Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου" της Πηνελόπης Δέλτα.

    Είχε κακό τέλος, γι' αυτό με γείωσε λίγο. Πολλή δυστυχία, πολλή...

    Πάντως, από λογοτεχνική άποψη είναι φοβερό. Και από ιστορική το ίδιο. (Είναι ιστορικό μυθιστόρημα.)


    marakiasteraki
    09.07.2008, 02:14

    Κούφια Γη.......


    PsychoKeys
    09.07.2008, 13:19

    Howard Richman - Super Sight Reading Secrets

    και απο λογοτεχνια αν θυμαμαι καλα το Μεγαλο και Μυστικο Θεαμα του Clive Barker.