ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.881 μέλη

    Ποιό είναι το τελευταίο βιβλίο που έχετε διαβάσει;

    musicathy
    25.08.2008, 09:54

    Διάβασα το Ουουου μοιχεύσεις απλά και μόνο γιατί δεν είχα τι να κάνω...Πιο εύπεπτα δεν γίνεται.Σε 1 ωρίτσα το ξεπέταξα.


    elaiza
    26.08.2008, 19:26

    Σαν νερό για ζεστή σοκολάτα

    Πολύ ωραίο, με απαραίτητη προυπόθεση, το γεμάτο στομάχι.. Αλλιώς την πάτησες, με τόσο υπέροχες περιγραφές που έχει στα φαγητά.


    venceremos
    23.11.2008, 22:14

    Διαβαζω αυτες τις μερες το "Ο δημιος του ερωτα" του Irvin Yalom. Ειμαι μεταξυ διαλειματος για την ακριβεια αλλα αυτο δεν πειραζει γιατι αφορα 10 αυτοτελεις ιστοριες. Κι αν μπορουσα θα χαριζα απο ενα σε ολους τους φιλους μου!!!Παρα πολυ καλο και μες στην ζωη εντελως!Θα μπορουσα να το παρω και να υπογραμμιζω παραγραφους και να παρω με τη σειρα τοπικς του musicheaven και να απαντω σε ερωτησεις του τυπου "Τι ειναι τελικα ο ερωτας?" "Γιατι σε μενα..?" κλπ κλπ αλα Irvin Yalom!!:P


    johnfrusciante
    23.11.2008, 23:29

    στοιχεια ανατομικης του ανθρωπου...α κ το προηγουμενο φυσιολογια του ανθρωπου..φοβερο κονσεπτ..πλοκη..****** σε λεω...{#emotions_dlg.beer}


    venceremos
    24.11.2008, 00:16

    Aσε με να μαντεψω.. Και μετα θα διαβασεις Φαρμακολογια, Μικροβιολογια, Βιοχημεια..! Καλα, εκει να δεις πλοκη! Σασπενς..! 2ο ετος?? Ναι ξερω τι εννοεις.. Πού ελευθερος χρονος, και να υπαρχει, πού διαθεση για εξωσχολικα.. Μην ανησυχεις, ολα φασουλες ειναι..


    johnfrusciante
    24.11.2008, 01:55

    την βιοχημεια την νικησαμε....κ ανατομια-φυσιολογια τα περασαμε μια φορα ..βεβαια μη παει το νου σου στο πονηρο..τεφατζολογικη ανατομια...οχι ιατρικη..κ τωρα παμε για 2η φορα για φυσιοθεραπευτικη ανατομια..********με ξανα δηλαδη...με καταριεται η ******* η ανατομια επειδη την περασα χαλαρα...

    α κ επειδη πιστευω οτι παντα υπαρχει χρονος..δεν ηταν το τελευταιο μου αλλα ειναι βιβλιο που με σημαδεψε...ΑΓΑΠΗ -------)Λεο Μπουσκαλια...


    venceremos
    24.11.2008, 12:26

    Α ενταξει εισαι, καποια στιγμη θα μπει η τελεια.. Στην ιατρικη ειναι πιο σκληροπυρηνικα..:P

    Χρονος υπαρχει την καταλληλη στιγμη αρκει να μπαινουν προτεραιοτητες αναλογα με τη στιγμη.. Εμενα με πιανουν οι πιο μεγαλες μανιες να κανω τρελα πραγματα οταν ειμαι παρα πολυ πιεσμενη μεσα σε εξεταστικες κι ετσι..Φαντασου νευρα να θελω να διαβασω άλλα και να κανω άλλα..! Τοτε με πιανουν κι ολα τα υπαρξιακα μου :D Ευτυχως τελειωσαν οι ατελειωτες εξεταστικες λεω να παιρνω σιγα σιγα πτυχιακι :)

    Ο Λεο Μπουσκαλια πρεπει να ειναι αρκετα καλος, εχω ακουσει γενικως τα καλυτερα..

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 24-11-2008 16:09 ]


    johnfrusciante
    24.11.2008, 16:59

    αν εξαιρεσω καποια χρονια... απο οταν ημουν μικρος μεχρι το 3ο ετος πραγματικα δεν ανοιγα βιβλιο..κ πανελληνιες πραγματικα ειδα φως κ μπηκα...κ οταν εφτασα 3ο ετος κ πραγματικα δεν γινοταν να περναω με αυτο το τροπο μαθηματα για πρωτη φορα διαβασα σοβαρα στην ζωη μου..κ ειδα ποοοολυ διαφορετικα την ζωη ξες..ειδικα οσο πιο αγχωμενος ημουν τοσο οταν εβρισκα μιση ωρα για να πιασω την κιθαρα η να καθησω στο πιανο απολαμβανα το καθε λεπτο της μουσικης..πηγαινα για 1 καφε την ημερα κ τον απολαμβανα..κοιτουσα κ λιγο το ρολοι κ μ αρεσε..κ επειδη το χω δει πολλες φορες το εργο..ξερω πως οταν η ζωη μου αρχισει κ γινεται επιπεδη..μολις αρχισει το διαβασμα αρχιζω να εκτιμω πραγματα που οταν τα χεις σε αφθονια δεν σου διναν την ιδια χαρα..οταν ολη μερα καθεσαι..κ μπορεις να παιξεις 10 ωρες κιθαρα κ μπορεις να πας για 4 καφεδες..ε καπου χανεις κ το μετρο κ δεν ευχαριστιεσαι...δεν εχεις κ κατι να σε "μιζεριαζει" την ζωη ωστε να βλεπεις ξεκαθαρα τις ωραιες στιγμες..

    Μπουσκαλια εχω διαβασει ενα ακομη βιβλιο αλλα ουτε που θυμαμαι τιτλο κ εκεινο ηταν καλο..δεν ξερω γενικα αν ειναι γνωστος στο κυκλο η σαν γενικο εργο ειναι καλος αλλα "η Αγαπη" σε κανει να βγεις στο δρομο κ να φιλησεις τον διπλανο..κ αυτο ειναι παντα καλο.


    Xristos19
    26.11.2008, 14:31

    Μιχαήλ Στρογγόφ.


    venceremos
    26.11.2008, 20:51

    διαφωνω εντελως! Εχω παρα πολλα πραγματα να κανω στον ελευθερο μου χρονο. Η μιζερια καποιων καταστασεων δεν υπαρχει στη ζωη μου για να προσδιδει νοημα στις στιγμες μου αλλα ειναι ενας αναγκαιος κοινωνικος συμβιβασμος που καθολου δεν με τιμα να ειμαι μερος του. Το διαβασμα καθεαυτο δεν με ενοχλει, με ενοχλουν οι παραλογες απαιτησεις που με φερνουν σε ακραιες καταστασεις καποιες στιγμες. Αυτο ειναι παρα φυσει και ειναι προϊον της εντατικοποιησης των παντων. Αλλα υπαρχει κι αλλος τροπος να γινονται τα πραγματα, με ψυχη. Καλα, δεν λεω οτι κι εγω ειμαι αμοιρη ευθυνων. Δοξα τω θεω εχω αλητεψει πολυ.


    nowaveband
    27.11.2008, 01:26

    THE CATCHER IN THE RYE


    zoolander
    28.11.2008, 02:52

    penthouse!


    998
    28.11.2008, 18:58

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:22 ]


    filioterzi
    29.11.2008, 04:38

    το : "Θεανώ , η λύκαινα της Πόλης" της Λένας Μαντά..

    απλά υπέροχο.. η γραφή της σε "τρέχει" στις σελίδες χωρίς ανάσα...

    αναφέρεται δε, σε μία ηρωίδα με χαρακτηριστικά παλιάς

    γνήσιας ανθρώπινης μαγιάς..

    το συνιστώ σε άντρες και γυναίκες ανεπιφύλακτα.


    nowaveband
    29.11.2008, 18:34

    Τα ξύλινα Σπαθιά.Εξαιρετικό βιβλίο για κάθε ηλικία!Διαχρονικότατο!


    Desmar
    28.12.2008, 03:30

    ...είχα περισσότερο χρόνο αυτές τις μέρες διαθέσιμο ...τέλειωσα και ένα που το είχα αφήσει μισοτελειωμένο ...

    "Εμείς και Αυτός" Σαντόρ Μαράι

     

    Wink


    -----------------
    "Δεν εδεσμεύτηκα. Τελείως αφέθηκα κ'επήγα. Στες απολαύσεις, που μισό πραγματικές, μισό γυρνάμενες μες το μυαλό μου ήσαν, επήγα μες στην φωτισμένη νύχτα. Κ'ήπια από δυνατά κρασιά, καθώς που πίνουν οι ανδρείοι της ηδονής." Κ. Π. Καβάφης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Desmar στις 28-12-2008 03:47 ]


    Desmar
    28.12.2008, 03:33

    ...συνήθως διαβάζω δύο παράλληλα ...έτσι για να μην πλήτω ... {#emotions_dlg.blush}

     

    "Η Ιστορία της Άγνωστης Νήσου" Ζοζέ Σαραμαγκου

    &

    "Το Παλιοκόριτσο" Μάριο Βαργκας Λιοσα

     

    Wink


    kamelia8
    28.12.2008, 13:58

    Η γέφυρα των στεναγμών

    Βασικά, σχεδόν το ξεφύλλισα, δεν μπορώ να πω ότι το διάβασα ακριβώς. Αλλά, πλατειάζει πολύ! Ήδη στο μισό βιβλίο θα μπορούσε να έχει τελειώσει η υπόθεση, αλλά το τραβάει και το τραβάει... Κάπου βαρέθηκα και άφηνα κεφάλαια...


    noizreduction
    28.12.2008, 14:05

    To δευτερο βιβλιο απο τη σειρα "Η κληρονομια των Σαναρα"..Αρκετα ομορφο παραμυθι, εμπνευσμενο ξεκαθαρα απο το πνευμα του Τολκιν.


    methismeno-ksotiko
    28.12.2008, 18:56

    Το όνομα του Ρόδου

    εκπληκτικό μόνο που αναφέρονται πολλές λεπτομέρειες...