ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.881 μέλη

    Ποιό είναι το τελευταίο βιβλίο που έχετε διαβάσει;

    rouli726
    07.08.2008, 12:18

    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 06-08-2008 στις 16:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 02-08-2008 στις 11:00 έγραψε...

    Επειδη ειμαι φαν του "υπερτατου" Κοελο,προσπαθω να τα διαβασω ολα!Το τελευταιο που ολοκληρωσα πριν λιγες μερες ηταν το "Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει".Αληθινο,καυστικο και επικαιρο.Βαση του το ποσο ευκολα παραιτουμαστε απο τη ζωη με καθε τροπο και το πως,ετσι ξαφνικα,αν ελευθερωσουμε λιγο το πνευμα και την ψυχη μας,θα ζουμε ευτυχισμενοι καθημερινα,απλα και μονο επειδη ειμαστε υγιεις.



    Έχω ακούσει ότι είναι πολυψυχοπλακωτικό βιβλίο.Τι λες γι αυτό?



    Ξερεις κατι?νομιζω τελικα εγκειται στα γουστα του καθενος.Εγω λατρευω τον τροπο που γραφει ο Κοελο ενω καποιοι δεν καταφερνουν να τον διαβασουν.Εν προκειμενω θα σου πω μονο οτι ειναι το πιο αναλαφρο βιβλιο του που εχω διαβασει.Σε εισαγει,οπως συνηθιζει αλλωστε,σε ενα κοσμο διαφορετικο,τον κοσμο του ψυχιατρειου,με μια χαλαρη προσεγγιση,χωρις βεβαια να χανει τον προβληματισμο του.Προκειται ομως για ενα βιβλιο που η ηρωιδα του ειναι μια νεα κοπελα οποτε ειναι αρκετα ρευστο και ευαναγνωστο.


    -----------------
    Οτι αξιζει ποναει...κι ειναι δυσκολο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 07-08-2008 12:19 ]


    rouli726
    07.08.2008, 12:23

    Επισης τελειωσα το "Λουιζιανα Μπλουζ",ενα αστυνομικο μυθιστορημα του James Lee Burke.Αν και ο τυπος,απο οτι εχω ακουσει,ειναι πολυ καλος και πολλα απο τα γραπτα του εχουν γινει ταινιες,εντουτοις με κουρασε τρομακτικα η πλοκη των χαρακτηρων..Το πως μπερδευομουν συνεχεια με τα ονοματα.....αλλο πραγμα!Πρωτη φορα το παθαινω αυτο!Ουτε με το "Εκατο χρονια μοναξια" δε μπερδευτηκα τοσο!


    stevi93
    08.08.2008, 10:42

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 07-08-2008 στις 09:10 έγραψε...

    Stevi, ό,τι και να του είπε πάντως, μάλλον ο κουρέας απέτυχε, αν κρίνω από τις φωτό του Αινστάιν. Δυστυχώς, ο ηλεκτρισμός είναι ισχυρότερος στις κομμωτικές επιδράσεις από τη χτένα... {#emotions_dlg.biggrin} (μην το δοκιμάσετε σπίτι).

     

    Εγώ πρόσφατα διάβασα το αστυνομικό μυθιστόρημα "Κόκκινος Δράκος" που είχα χρόνια να διαβάσω. Ευχάριστο για καλοκαίρι...



    {#emotions_dlg.biggrin} . Και ο κοκκινος δρακος ειναι ωραιο βιβλιο..


    fotis70
    08.08.2008, 12:13

    (Δάφνης και Χλόη) Ποιμενικά - Λόγγος


    Vanna
    11.08.2008, 01:37

    Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά-Νίκος Καζαντζάκης

    Τι να πω...αυτό το βιβλίο είναι ολόκληρο σχολείο από μόνο του!


    kithara-woman
    11.08.2008, 02:03

    Διάβασα μια συλλογή διηγημάτων του Αργύρη Εφταλιώτη,με τίτλο Νησιώτικες ιστορίες. Ηταν μικρές ιστοριούλες απλών ανθρώπων,ναυτικών,ψαράδων,ξενιτεμένων,ανθρώπων του μόχθου,σε ιστορίες έρωτα,θανάτου,ατυχίας,χτυπημάτων της μοίρας κλπ.

    Πριν από αυτό είχα διαβάσει ένα βιβλίο ενός Λατινοαμερικανού συγγραφέα,με τίτλο Το κόκκινο στο φτερό του παπαγάλου. Ωραίο βιβλίο,σε κράταγε σε αγωνία.Διαδραματιζόταν στην Κούβα κατα κύριο λόγο.


    margo
    19.08.2008, 00:35

    'Δύσκολα Χρόνια" του Καρόλου Ντίκενς.

     

    Πλούτος, φτώχεια, συναίσθημα, ορθολογισμός..

    μέσα από διαφορετικούς χαρακτήρες και πως αυτοί επιβιώνουν

    σε μια βιομηχανοποιημένη κοινωνία.

     


    claudio21
    19.08.2008, 01:04

    Μην πας ποτέ μόνος στο ταχυδρομείο του Στέλιου Κούλογλου. Ανυπέρβλητο!


    bittersweet
    19.08.2008, 11:04

    Πριν μια βδομάδα τελείωσα το Περηφάνια και Προκατάληψη της Jane Austen

     


    emmanuella
    20.08.2008, 21:27

    Εγώ είμαι τελείως φαν της λογοτεχνίας γενικά !

    Διαβάζω πάρα πολλά βιβλία !!

    Το τελευταίο που διάβασα ήταν το " ΣΟυ τα μαθα όλα μα ξέχασα μια λέξη "

    Τώρα επιτέλους διαβάζω το νησι !!


    ALXthrasher
    21.08.2008, 13:21

    Χθες τελείωσα το "The Dark Tower" του Stephen King. Επιτέλους τελείωσα την επταλογία.....Stephen King FTW!!


    margot
    23.08.2008, 00:09

    Το "Σου τα μαθα όλα μα ξέχασα μια λέξη" το διάβασα κι εγώ, αλλά δε με ενθουσίασε. Τώρα τέλειωσα το Όνομα του Ρόδου του Έκο. Αν και αρκετά κουραστικό στην αρχή - μέχρι να συνηθίσεις τα πολλά ονόματα και τους χαρακτήρες που παρουσιάζονται  - με ενθουσίασε η πλοκή του. Θα συμφωνήσω με όσους λένε ότι ο Μπράουν (Κώδικας Ντα Βίντσι, Ιλλουμινάτι) είναι επηρεασμένος από αυτό το βιβλίο.  


    kithara-woman
    23.08.2008, 02:30

    Το μεσημέρι τέλειωσα ένα βιβλίο του Καραγάτση με τίτλο Οι λησταί στα πρόθυρα των Αθηνών, το οποίο αποτελείται από κείμενα που είχαν δημοσιευτεί το 1952 στην Βραδυνή,σε συνέχειες,αλλά εδώ παρουσιάζονται συνεχόμενα.

    Ωραίο ήταν αλλά για να κρατήσω βιβλίο πάνω από 2 μέρες πρέπει να είναι τόμος εγκυκλοπαίδειας,πάνω από 500 σελίδες.Τα διαβάζω όλα μέσα σε μια μέρα...


    giorth
    23.08.2008, 12:02

    Βασίσου πάνω μου του Χόρχε Μπουκάι... πολύ όμορφο βιβλίο. Είναι κατά κάποιο τρόπο η συνέχεια από το Να σου πω μια ιστορία και το Ιστορίες να σκεφτείς. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!!


    mariza18
    23.08.2008, 12:19

    Της αγαπης θαλασσα - Αδαμαντινη Κουμιωτου

    καλο ειναι..


    musicathy
    23.08.2008, 17:49

    Καλή η Μπρίντα ε? Αυτό το βιβλίο θέλω να διαβάσω κι εγώ?

     

    Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που το διάβασε δυο λόγια για 'Το πετράδι της Ιωνίας'?{#emotions_dlg.confused1}. Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον στη εκθεση βιβλίου.


    CROSS
    23.08.2008, 18:51

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 19-08-2008 στις 00:35 έγραψε...

    'Δύσκολα Χρόνια" του Καρόλου Ντίκενς.

     

    Το διάβασα πρόσφατα..πολύ καλό..αλλά απο Ντίκενς προτιμώ τις''Μεγάλες Προσδοκίες''..κορυφαίο βιβλίο!{#emotions_dlg.thumbup}

    Το τελευταίο που διάβασα ήταν το ''Χιόνι τον Απρίλη''της Ρόζαμουντ Πίλτσερ.Αρκετά καλό,αλλά όχι σαν τα υπόλοιπα της ίδιας..λιγάκι υπερβολικό.{#emotions_dlg.yes}


    -----------------
    http://encoremusiceducation.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 23-08-2008 18:51 ]


    emmanuella
    24.08.2008, 21:07

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 23-08-2008 στις 18:51 έγραψε...

    Το τελευταίο που διάβασα ήταν το ''Χιόνι τον Απρίλη''της Ρόζαμουντ Πίλτσερ.Αρκετά καλό,αλλά όχι σαν τα υπόλοιπα της ίδιας..λιγάκι υπερβολικό.{#emotions_dlg.yes}



    Εεε .....   Είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία  ...  {#emotions_dlg.whistling}


    margot
    24.08.2008, 21:30

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 23-08-2008 στις 17:49 έγραψε...

    Καλή η Μπρίντα ε? Αυτό το βιβλίο θέλω να διαβάσω κι εγώ?

    Ως φαν του Κοέλο απογοητεύτηκα λίγο από την πρώτη ανάγνωση.Μου φάνηκε λίγο μία από τα ίδια. Όταν όμως το ξαναδιάβασα είδα ότι κρύβει πολλά νοήματα πέρα από τις λέξεις. Κάποιοι λένε ότι είναι μία ιστορία για μάγισσες και μάγους. Για μένα καμία σχέση με αυτό. Μία ιστορία για το πόσο μπορεί να μπερδευτούμε , να πονέσουμε και να κινδυνέψουμε να χάσουμε τα πάντα... χωρίς να το ξέρουμε


    -----------------
    Τα συναισθήματα είναι άγρια άλογα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margot στις 04-01-2009 20:01 ]


    GMJB
    24.08.2008, 23:33

    Εγώ προσώπικα διαβάζω μόνο ξένα βιβλία και το τελευταίο που διάβασα ήταν το "Knife Edge" το δεύτερο μέρος μιας τριλογίας της Malorie Blackman... Τώρα όμως διαβάζω ένα βίβλιο που το χει γράψει ελληνίδα και είναι στα αγγλικά... Δεν μου αρέσει και πολύ αλλά τουλάχιστον είναι σημαντικό να ξέρουμε ότι υπάρχουν και έλληνες που γράφουν στα αγγλικά και τα βιβλία τους είναι γνωστά...