ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.904 μέλη

    Μυστήρια πράγματα...

    Red-Rose
    09.11.2005, 10:03
    εγώ μπορώ να ομολογήσω χωρίς φόβο και χωρίς πάθος πως μέχρι να βγάλω το δημοτικό τα πιο πολλά τραγούδια τα άκουγα όπως ήθελα εγώ! δυστυχώς όταν τα ξανάκουγα στο γυμνάσιο διαπίστωνα τα λάθη μου κι απογοητευόμουν γιατί εγώ αλλιώς το είχα συνηθίσει και το ήθελα έτσι! δυστυχώς δε θυμάμαι κάποιο απ'αυτά τα τραγουδάκια αλλά αν τύχει κάτι ή αν θυμηθώ κάποιο θα το γράψω!

    το περίεργο στην όλη φάση είναι πως αν και είχα ταλέντο στο να παρανοώ τα τραγούδια... αυτο του Πασχάλη το άκουγα κανονικά... μόνο που δεν ήξερα τι σημαινει το ανευ ορων και νόμιζα πως εννοεί ανεφόρων δλδ ανέβα την ανηφόρα
    λοοοοοολ το ξεδιάλεινα όταν έμαθα τι σημαίνει το ανευ στο σχολειο... και φυσικα το αποτελεσμα ηταν να με πιασουν τα γελια στο μαθημα και να πρεπει να εξηγησω στο δασκαλο γιατι γελαω
    Orfeus
    09.11.2005, 17:11
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 09-11-2005 στις 00:07 έγραψε:

    Αυτό που μπορεί να άκουσες, Hastaroth, ή τουλάχιστόν που ήθελε να πει αυτός που τραγούδουσε είναι μάλλον "υπάρχει μια διέξοδος" το οποίο είναι ακριβέστερη μετάφραση του πρώτου στίχου του τραγουδιού του Ντύλαν. Για την ιστορία, ο πρώτος που μετάφρασε /διασκεύασε το τραγούδι αυτό στα Ελληνικά ήταν ο Δημήτρης Πουλικάκος (σύμφωνα τουλάχιστον με δήλωση του ιδίου σε μια ραδιοφωνική του συνέντευξη στο Ράδιο-Έκφραση πρό 2-3 ετών), στον οποίο ανήκει και η παραπάνω εκδοχή, και τους στίχους του οποίου χρησιμοποίησε κατά βάση ο Σαββόπουλος στη δική του διασκευή.





    Ναι...
    Ο Πουλικάκος με τον Εξαδάκτυλο είπε: "Υπάρχει μια διέξοδος".

    Ο Διονύσης είπε: "Ήρθα τρεχάτος μέχρι εδώ".


    Hastaroth
    10.11.2005, 08:36
    Ο πρώτος στίχος στο πρωτότυπο (τού Ντύλαν) τί λέει;Από εκεί θά μπορέσουμε να βγάλουμε μιά άκρη.

    Διότι είναι πιό λογικό νά "ερθη τρεχάτος μέχρι εδώ" κάποιος γιά να αναγγείλη οτι "εμπόροι πίνουν το κρασί μας,κλπ κλπ"....
    neerie
    10.11.2005, 17:46
    All Along the Watchtower
    Bob Dylan



    "There must be some way out of here," said the joker to the thief,
    "There's too much confusion, I can't get no relief.
    Businessmen, they drink my wine, plowmen dig my earth,
    None of them along the line know what any of it is worth."

    "No reason to get excited," the thief, he kindly spoke,
    "There are many here among us who feel that life is but a joke.
    But you and I, we've been through that, and this is not our fate,
    So let us not talk falsely now, the hour is getting late."

    All along the watchtower, princes kept the view
    While all the women came and went, barefoot servants, too.

    Outside in the distance a wildcat did growl,
    Two riders were approaching, the wind began to howl.



    http://www.bobdylan.com/songs/watchtower.html



    Orfeus
    10.11.2005, 18:18
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 10-11-2005 στις 08:36 έγραψε:

    Ο πρώτος στίχος στο πρωτότυπο (τού Ντύλαν) τί λέει;Από εκεί θά μπορέσουμε να βγάλουμε μιά άκρη.

    Διότι είναι πιό λογικό νά "ερθη τρεχάτος μέχρι εδώ" κάποιος γιά να αναγγείλη οτι "εμπόροι πίνουν το κρασί μας,κλπ κλπ"....





    Ο πρώτος στίχος του Dylan λέει "There must be someway out of here" που θα πει αυτό που μετέφρασε πολύ σωστά ο Πουλικάκος "Θα υπάρχει μια διέξοδος".


    (Πιες τώρα κι' εσύ μαζί με τους ....εμπόρους!!)
    pastella
    10.11.2005, 18:22
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 03-10-2005 στις 18:50 έγραψε:

    Nτρέπομαι λίγο...αλλά θα το πω..

    Έλεγα..
    Καμαρούλα μια σταλιά
    2 χ 3
    κι οχι και λατρεια
    δίχως τα φιλιά!

    και αυτό ήταν:
    Καμαρούλα μια σταλιά, δύο επί τρία
    κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά

    Περιττο να σας πω βεβαια ότι ούτε κι εγω έβγαζα νόημα, αλλα σκεφτόμουν ότι ε αφού το λέει ο Πουλόπουλος κατι θα ξέρει παραπάνω...

    Τhis world will never change...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soulessome στις 03-10-2005 18:51 ]





    Χμ.... κόγχη ε???

    Δεν φημίζομαι για την ακοή μου γενικότερα...

    Επίσης θα συμφωνήσω για το πασχάλειο άκουσμα, για τον κύριο Ροβιόλη (μέχρι που διαβασα με εσας το τοπικ αυτό) και αυτο του Περιδη...
    salty_maggot
    25.11.2005, 01:18
    Κι εγώ θα συμφωνήσω για το Ροβιόλη και το βιολί του!
    Όταν, επίσης, ήμουν εκεί, γύρω στα 6-7,άκουγα "ντρούμπου ντρούμπου ντρού μπουντρού μπουντρού μπουντρού, τα βραχιόλια της Βροντούν" και δεν μπορούσα να καταλάβω από πού είναι βρε παιδί μου αυτή η Βροντούν κι έχει τέτοιο όνομα...

    Φυσικά, το γέλιο που έπεσε κάποια χρόνια αργότερα, όταν το κατάλαβα, δεν περιγράφεται...!
    dijo
    22.02.2006, 04:23
    Κάποτε ρωτήθηκα: Πως γίνεται να είναι "τα μαρούλια μια σταλιά" και να έχουν μέγεθος δύο επί τρία;

    Μπουζούκι σύντροφε πιστέ
    εσύ μονάχα μένεις
    αυτή την ψεύτικη ζωή
    να μου τηνε γλυκαίνεις


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dijo στις 22-02-2006 04:24 ]
    Heavenly
    22.02.2006, 14:29
    'Οταν ήμουν μικρή άκουγα ένα τραγούδι που έλεγε "Μανουλα μου μανίτσα μου θα πάρω την βαλίτσα μου και θα την κοπανίσω..." και αναρωτιώμουν γιατί αυτός ν'αρχίσει να κοπανάει την βαλίτσα του....
    Και κάτι ακομα που το ανακάλυψα πρόσφατα.....στο "Πότε Βούδας" άκουγα το εξής...." Πότε Βούδας πότε Κούδας πότε ήσουν Σκιούδας!" Φυσικά δεν έβγαζα νόημα..
    'Οσο για τον Πασχάλη με το πάρε φόρα μωρό μου και αυτό σήμερα το ανακάλυψα και για την Καμαρούλα μια σταλιά!
    Τι μαθαίνει κανείς!
    Fler
    27.04.2006, 14:44
    Quote:

    Το μέλος Heavenly στις 22-02-2006 στις 14:29 έγραψε:

    'Οταν ήμουν μικρή άκουγα ένα τραγούδι που έλεγε "Μανουλα μου μανίτσα μου θα πάρω την βαλίτσα μου και θα την κοπανίσω..." και αναρωτιώμουν γιατί αυτός ν'αρχίσει να κοπανάει την βαλίτσα του....
    Και κάτι ακομα που το ανακάλυψα πρόσφατα.....στο "Πότε Βούδας" άκουγα το εξής...." Πότε Βούδας πότε Κούδας πότε ήσουν Σκιούδας!" Φυσικά δεν έβγαζα νόημα..
    'Οσο για τον Πασχάλη με το πάρε φόρα μωρό μου και αυτό σήμερα το ανακάλυψα και για την Καμαρούλα μια σταλιά!
    Τι μαθαίνει κανείς!





    Ωχ!!Γιατί ο Σκιούδας δεν είναι Σκιούδας??Έλα μη μου λέτε τέτοια..
    Στο "Ώρες σιωπής" μια φίλη μου, αντί :
    Φταίνε τα τραγούδια που με πήραν απ'το χέρι
    κάτι στιχάκια σαλεμένων εραστών..
    Ακουγε:

    Αυτά είναι τα τραγούδια...
    ..κάτι στιχάκια μ'αναμένων νεραστών...
    ΟΛΕ!!
    VaNiTy
    27.04.2006, 22:49
    Χαχαχαχα φοβερό τόπικ !!!!!! Κι εγώ άκουγα "μέσα στη πόλη αριθμός" πωπω άρρυθμος λέει τελικά? μ' αρέσει που εμένα μου έβγαζε μια χαρά νόημα, δεν είχα αναρωτηθεί ποτέ!!!!
    Κι επίσης αναρωτιόμουν κι εγώ ποια είναι η Βροντούν, μια απ' τα ίδια.....

    Επίσης αντί για "βρε δεν είναι εδώ το Σούλι" όταν είχα πρωτοακούσει αυτό το τραγούδι για κάποιες φορές άκουγα "βρε δεν είναι κοντοσούβλι " !!!!!!!! κι έλεγα μα τι λέει....! Αλλά εντάξει μετά το άκουσα σωστά μάλλον πείναγα.....

    Και ένα πρόσφατο, από το δεύτερο cd της εστουδιαντίνας "Δάκρυ στο γυαλί", στο ομώνυμο τραγούδι λέει :

    "Μα να μου γράφεις Σαϊμέ, να μη με λησμονήσεις" κι εγώ άκουγα "Μάνα μου γράφεις Αϊμέ "........
    SWEETHOPE
    30.04.2006, 13:31
    Πέρισυ Χριστούγεννα στην Αθήνα κάποιο πιτσιρίκι ανηψάκι μιας γνωστής μου που το ρώτησα τό ομάδα είναι μου απάντησε κοφτά― Μαντουμπάλα!!!!!και ξεράθηκα.Εμεινα κάγκελο.Μετά μς είπαν πως ο πατέρας του 5χρονου λατρεύει τον Στέλιο Καζαντζίδη και ιδιαίτερα αυτό το τραγούδι.Ο πιτσιρικάς τό’χε περάσει για ομάδα[λόγω μπάλας;].Φιλικά
    layla
    30.04.2006, 15:22
    τι ωραιο τοπικ!!γελασα πολυ..αλλα και εγω δεν παω πισω...
    για παραδειγμα μεχρι και τωρα δεν μπορω να ξεχωρισω τι λεει το παρακατω τραγουδι στο τελος.... θαλασσα, θαλασσα τους θαλασσινους, θαλασσακι μου/θανασσακη μου....
    dimitrapan
    30.04.2006, 15:25
    Quote:

    Το μέλος layla στις 30-04-2006 στις 15:22 έγραψε:

    τι ωραιο τοπικ!!γελασα πολυ..αλλα και εγω δεν παω πισω...
    για παραδειγμα μεχρι και τωρα δεν μπορω να ξεχωρισω τι λεει το παρακατω τραγουδι στο τελος.... θαλασσα, θαλασσα τους θαλασσινους, θαλασσακι μου/θανασσακη μου....





    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!! Φοβερή!!!!!!!!!!!

    Μάλλον θαλασσάκι μου λέει...
    maroulaki_321
    30.04.2006, 20:35
    Ο στίχος -τι με κοιτάζεις ρόζα μουδιασμένο- στα δικα μου αυτάκια ηχούσε
    "Τι με κοιτάζεις Ρόζα μου, διασμένο?????"

    Ελεος! και έκανα και πολύ καιρό να στροφάρω!!
    Ai8erobamwn
    08.05.2006, 06:44
    Εδώ να μείνεις, εδώ να μείνεις
    ΠΕΣ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΤΑ ΦΙΛΙΑ, μη μου τα δίνεις.....

    Αραπίνες, μαύρες ΞΕΔΟΝΤΙΑΡΕΣ, με ουίσκυ και γλυκές κιθάρες.....
    Αυτό είχε και μια χαρά νόημα.

    (Μια ανηψιά μου στην ηλικία των 3-4 ετών έλεγε "αραπίνες μαύρες ξεκωλιάρες".... και ήταν αδύνατο να της εξηγήσουμε όχι μόνο γιατί δεν είναι σωστό, αλλά και τι ακριβώς σημαίνει αυτό που λέει)

    Άναψε το τσιγάρο δως μου φωτιά
    Έχω μεγάλο ΝΤΕΡΤΙΜΕ ΣΤΗΝ καρδιά.....

    Και αναρωτιόμουν τι να 'ναι αυτός ο ντερτιμές.

    Ως προς τον Πασχάλη (παραδόσου λοιπόν άνευ όρων μωρό μου) εγώ έλεγα "πάρε φόρα", μια φίλη μου "κάνε χώρο" και μια άλλη φίλη "κατηφόρα". Όπως καταλαβαίνετε τσακωνόμασταν για το ποια είχε δίκιο και μάλιστα εγώ και η "κάνε χώρο" είχαμε κοινό μέτωπο εναντίον της "κατηφόρας" γιατί η εκδοχή της δεν έβγαζε νόημα....Ώσπου εκείνη μας εξήγησε ότι το "κατηφόρα" είναι από το ρήμα "κατηφορίζω" (προστακτική προφανώς...) οπότε το νόημα ήταν μια χαρά (κατηφόρισε προς εμένα... ή κάτι τέτοιο).Και έτσι μέχρι να πάμε 7-8 χρονών το ερώτημα έμεινε άλυτο.

    Κατά τα άλλα, ανήκω και εγώ στο κλαμπ του Ροβιόλη, της Βροντούν, της Ζωντανίνας και άλλων φανταστικών προσώπων, συμφωνώ δε με την εκδοχή του κλεμμένου από μάγους σώματος του μαγιώ (και πάντα αναρωτιώμουν, τελικά οι μάγοι έγδυσαν πρώτα αυτόν που φόραγε το μαγιώ, ή τον πήραν με το μαγιώ μαζί και, εν τέλει, ενδιαφέρονταν για αυτόν που φόραγε το μαγιώ ή για το ίδιο το μαγιώ;;)

    Αλήθεια, "μέσα στην πόλη άρρυθμος".... Δεν το είχα σκεφτεί....

    Υ.Γ. Είχα δει γραμμένο σε βιβλίο με παρτιτούρες του Μάλαμα "Τα χιλιάρικα ΓΥΡΙΖΟΥΝΕ ΔΥΟ" .Μπροστά σ' αυτό, το "τα χιλιάρικα μυρίζουνε δύο" μάλλον ωχριά...
    ariel4217
    08.05.2006, 11:35
    Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα σε αρκετά σημεία!!!
    Αυτά παθαίνεις όταν πρωτακούς Ελύτη στην τρυφερή και πολύ δημιουργική ηλικία των τεσσάρων!! (πλάκα κάνω, έτσι, θεωρώ τη γενιά μου πολύ τυχερή που γνώρισε τέτοιους δημιουργούς τόσο νωρίς, ακόμη και σε βάρος του έργου τους με τις παρανοήσεις που προέκυψαν, τουλάχιστον τους καταλάβαμε αργότερα, νομίζω και ελπίζω!...)
    Τελικά νομίζω πως όλοι εμείς το κλαμπ της "Ζωντανίνας" κι αυτού του έρμου του "Ροβιόλη", για του οποίου την ύπαρξη δε σας κρύβω πως ήμουν εντελώς σίγουρη πρέπει να μαζευτούμε και να αναλύσουμε Ελύτη παρουσία live κοινού, νομίζω πως το γέλιο που θα πέσει θα μας μείνει αξέχαστο!!!!!!!

    Α, να μην ξεχάσω, το topic είναι απίθανο, το διαβάζω στη σχολή κι έχω ξεκαρδιστεί! (περιττό να αναφέρω ότι υπάρχουν διάφορα περίεργα βλέμματα τριγύρω που ασφαλώς αναρωτιούνται τι είναι αυτό που βρίσκω τόσο αστείο γράφοντας, υποτίθεται, μια εργασία...)
    rouli726
    08.05.2006, 11:45
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 02-10-2005 στις 02:39 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος fairies_wear_boots στις 02-10-2005 στις 02:03 έγραψε:
    [i]
    Επίσης η κολλητή μου άκουγε στο τραγούδι του Πασχάλη: Παραδώσου λοιπόν, άνευ όρων μωρό μου.... τα εξής: Παραδώσου λοιπόν, πάρε φόρα μωρό μου.....



    Δεν είναι η μόνη που άκουγε λάθος, πες της!

    Έλα κι εσύ να δροσιστείς ψυχή ταξιδεμένη
    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη
    - Ξένοι Τόποι -
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 03:14 ]

    [/I]



    ontos ki ego "pare fora" akouga...!!!!!!!
    rouli726
    08.05.2006, 12:03
    Quote:

    Το μέλος neerie στις 19-10-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Εγώ θα πω για ένα φίλο που άκουγε (και καταλήξαμε να το τραγουδούμε όλοι έτσι για πλάκα) στο τραγούδι "στη Ντισκοτέκ" με την Ελπίδα:

    "είναι πουλί "Πισεσί", το χαμόγελο σου..."

    όπου "Πισεσί" εξωτικό πουλί που προφανώς έμοιαζε με... χαμόγελο??

    Όσο για τον Πασχάλη, εγώ δεν τον πάω καθόλου διότι με μπέρδευε πολύ... κι εγώ "πάρε φόρα μωρό μου άκουγα"... και σέ ένα άλλο του:

    "Η αγάπη θέλει προϋπηρεσία μεροκάματο ξενύκτι και νταλκά, θέλει η καρδιά ζωή στην αγωνία στα μπαρέα ένζυμα και στ' ανθυγιεινά"

    Τι ένζυμα θέλει στα μπαρέα (μια πιο cool λέξη για μπαράκια?)

    Μετά από χρόνια ψυλλιάστηκα ότι αναφέρεται σε σταμπαρέα ένσημα... κι ακόμα δεν είμαι σίγουρη





    vre su.."sta varea ensima"!!!!
    ariel4217
    08.05.2006, 12:07
    Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι το μαγιώ εκλάπη, φυσικά, μαζί με το σώμα (το σώμα ήταν το αντικείμενο της κλοπής, άσχετο τώρα το αν φορούσε μαγιώ).
    Ακόμη πάντα είχα την εύλογη (όπως με διαβαιώνει αυτή τη στιγμή και μια φίλη μου) απορία γιατί να μυρίσει το σκοτάδι κι όλη η άβυσσο κι όχι η άβυσσος (όπως τουλάχιστον το άκουγα)
    Αχ, άτιμε Ελύτη......τελικά είσαι και πολύ Αλήτης (με την πάρα πάρα πολύ καλή έννοια, μην παρεξηγηθούμε κιόλας!)