ελληνική μουσική
    737 online   ·  210.857 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    ageras
    08.01.2006, 14:18
    Χμ......παιδιά ας συντονίσει κάποιος την συζήτηση!!!!
    Είναι κρίμα.....
    jorge
    08.01.2006, 14:21
    Παιδιά τα προσωπικά σας προβλήματα καλό είναι να τα λύσετε μεταξύ σας, γιατί πραγματικά δε νομίζω πως μας αφορούν εμας τους υπόλοιπους. Έτσι θα βοηθήσετε και όσους θέλουν να συνεχίσουν την κουβέντα για το θέμα.
    Bettina
    08.01.2006, 15:06
    Ποιος σας ειπε οτι υπάρχουν προσωπικά προβλήματα σε αυτόν τον χώρο???Εγω δεν γνώριζα και δεν γνωρίζω κανέναν απο σας προσωπικά,μπήκα σε αυτό το forum γιατί μου έκαναν εντύπωση κάποιες σωστές και άρτιες θέσεις που είχαν πάρει καποιοι απο σας,αντίθετα δέχτηκα μια "επίθεση"απο ένα κοριτσάκι 16 ετών,χωρίς ακόμα να έχω καταλάβει ΓΙΑΤΙ???
    Δεν χρειαζεται κανενας λοιπόν συντονισμός,ακολουθείστε την δική σας πορεία,οπως νομίζετε και όπως αισθανεστε,αποχωρώντας ομως εγω θέλω να ξέρω αν ποτέ έθιξα κάποιον απο όλους σας προσωπικά,όπως έγινε σε μένα αδικαιολόγητα.
    Λυπάμαι όμως για τους ιθύνοντες αυτού του forum που δεν πήραν την θέση που έπρεπε΄,όταν μάλιστα για την εγγραφή κάθε μέλους,ζητούν απαγορευτικά "ΠΡΕΠΕΙ"του τύπου,οχι αθυροστομίες κλπ.κλπ
    Να είσθε λοιπόν όλοι καλά και προσέχετε κάπου-κάπου που και γιατί απευθύνεστε,παρουσιάζοντας μια στάση επιθετικότητας,ανευ λόγου και αιτίας.
    Απο το νησί της Αφροδίτης φιλικά.
    vouliakis
    08.01.2006, 15:41
    Quote:

    Το μέλος the_firey στις 06-01-2006 στις 19:44 έγραψε:

    ειναι μαλακια και το θεμα αλλα και το περιεχομενο!

    "oμοφυλοφιλοι&εκκλησια" το θέμα που διχνει αυτην την στιγμη στην τv






    Quote:

    Το μέλος the_firey στις 07-01-2006 στις 09:53 έγραψε:

    Έχεις δίκιο. Ίσως να το χόντρυνα λίγο. Μερικές φορές καλύτερα να βουτάω τη γλώσσα στο μυαλό πριν απαντήσω. Αλλά μου τη σπάει αφάνταστα αυτό το θέμα...





    Για μένα, το "θέμα" σταματά στο δεύτερο μήνυμα του/της the_firey. Τα προσωπικά μηνύματα είναι ...προσωπικά και καλό είναι να μην μεταφέρονται στο forum προσωπικές έριδες...
    Όσο για την αυθόρμητη -και γι αυτό, ίσως και αθώα- "αθυροστομία": όχι, εμένα προσωπικά, δεν με ενόχλησε.







    jorge
    08.01.2006, 15:43
    Για τις αθυροστομίες τα είπαμε πιο πριν. Είναι ανεπίτρεπτες, αλλά από τη στιγμή που

    α) κάποιος ζητά συγνώμη
    β) η συζήτηση συνεχίζεται
    γ) γίνονται οι όποιες παρατηρήσεις

    ε δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε κάτι παραπάνω σαν συντονιστές.


    Και δεν αναφέρθηκα σε αυτό το γεγονός όταν μιλάω για προσωπικά προβλήματα. Αναφέρομαι στην κόντρα που προέξυψε ανάμεσά σας, η οποία και σε κάνει να αποχωρείς. Εγώ πρώτη φορά το συναντώ αυτό και με εκπλήσσει ιδιαίτερα, αλλά είναι απολύτως μα απολύτως σεβαστό. Όπως νιώθει ο καθένας.
    xifomaxos
    08.01.2006, 15:59
    Θα συνεχίσουμε επί του θέματος ή να το κλείσουμε καλύτερα;
    Bettina δεν μου απάντησες στο τελευταίο μήνυμα που έστειλα και αφορούσε καθαρά το θέμα
    jorge
    08.01.2006, 16:01
    Φυσικά να το συνεχίσουμε. Και να μη γίνει αυτό τώρα, θα υπάρξουν κι άλλοι στο μέλλον που θα θέλουν να καταθέσουν τις απόψεις τους
    Kerato
    16.01.2006, 18:47
    Κρίμα, φίλοι του ΜΗ ... και πάλι κρίμα...
    Είναι η δεύτερη φορά που συναντάω κάτι τέτοιο στο ΜΗ και με στενοχωρεί αφάνταστα.
    Οι αντιπαραθέσεις έχουν να προσφέρουν πολλά αλλά πρέπει να γίνονται σε κάποια πλαίσια.
    Προσοχή σε όλους μας...
    Η κουβέντα μας είχε ένα πολύ ενδιαφέρον ζήτημα και θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να συζητάω με άτομα σαν τη Bettina γιατί δε συμφωνώ μαζί της. Δεν έχει νόημα να συμφωνούμε όλοι.

    Μια συμβουλή στους νέους φίλους του ΜΗ: Ασχέτως με την προηγούμενη εμπειρία σας σε forums τριγυρίστε στο ΜΗ, αφιερώστε χρόνο για να διαβάσετε και να κατανοήσετε την ατμόσφαιρά του και μετά αρχίστε την ενεργό σας δράση σ'αυτό.
    Δεχόμαστε τη διαφορετικότητα του καθενός, όπως δεχόμαστε των ομοφυλόφιλων, αρκεί να μην προκαλεί, όπως η αθυροστομία....
    Σας χαιρετώ!
    ph
    16.01.2006, 19:29

    Δεν καταλαβαίνω μια ιδιαιτέρως διαδεδομένη άποψη. Οι ομοφυλόφιλοι, λέει, είναι αποδεκτοί φτάνει να μην προκαλούν. Οι ετεροφυλόφιλοι δηλαδή επιτρέπεται να προκαλούν? Παράδειγμα. Σε έναν κόσμο ισότητας που θέλουμε (?) να ζούμε, επιτρέπεται ο ετεροφυλόφιλος να το παίζει γαμιάς, η αδερφή όμως δεν επιτρέπεται να περιφέρεται σαν αρσενική Εμανουέλλα.

    Είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι του κατεβαίνει στο κεφάλι και το κράτος είναι υποχρεωμένο να του παρέχει την προστασία (εφόσον αυτό το ό,τι του κατεβαίνει δεν είναι έγκλημα). Δυστυχώς δεν είναι μόνο οι ομοφυλόφιλοι που ασφυκτιούν στα βλαχοκράτη των Βαλκανίων. Είναι όλοι όσοι δεν πλησιάζουν στα πρότυπα του καπιταλισμού, είναι οι ξένοι εργάτες, οι αναλφάβητοι, οι λέτσοι, οι πουτάνες, οι άρρωστοι, οι άνθρωποι με αναπηρίες κτλ κτλ κτλ
    Kerato
    18.01.2006, 20:28
    Quote:

    Το μέλος ph στις 16-01-2006 στις 19:29 έγραψε:


    Δεν καταλαβαίνω μια ιδιαιτέρως διαδεδομένη άποψη. Οι ομοφυλόφιλοι, λέει, είναι αποδεκτοί φτάνει να μην προκαλούν. Οι ετεροφυλόφιλοι δηλαδή επιτρέπεται να προκαλούν? Παράδειγμα. Σε έναν κόσμο ισότητας που θέλουμε (?) να ζούμε, επιτρέπεται ο ετεροφυλόφιλος να το παίζει γαμιάς, η αδερφή όμως δεν επιτρέπεται να περιφέρεται σαν αρσενική Εμανουέλλα.







    Η πρόκληση είναι αρνητικό συναίσθημα απ' όπου κι αν προέρχεται..
    Ένα ζευγάρι που φιλιέται σε μια καφετέρια λες και είναι μόνοι , έτοιμοι να κάνουν σεξ είναι προκλητικό...Όπως κι ένα υπερ του δέοντος αποκαλυπτικό ντύσιμο γυναίκας ή άντρα, δεν έχει σημασία, είναι επίσης...
    Δε νομίζω ότι αυτή η φράση που ακούς συχνά απευθύνεται μόνο σε ομοφυλόφιλους.
    StavmanR
    28.06.2007, 23:55
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 20-12-2005 στις 01:29 έγραψε...

    Το θέμα βέβαια παύει να είναι τόσο απλό, όταν στο προσκήνιο έρχεται το θέμα του παιδιού... Εφόσον όλες οι νομικές συνέπειες του γάμου θα είναι ενεργές, θα είναι ενεργό και το δικαίωμα της υιοθεσίας ; Κι αν ναι, το παιδί μπορεί να μεγαλώσει φυσιολογικά με δύο γονείς του ίδιου φύλου; Ειλικρινά, δεν μπορώ να το απαντήσω αυτό, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή! Το μόνο που μπορώ με σιγουριά να πω τώρα είναι ότι, σε όποια άποψη κι αν καταλήξω τελικά, κριτήριο στη σκέψη μου δε θα είναι, σε καμιά περίπτωση, η εικόνα του παιδιού ως πλαστελίνης tabula rasa, επάνω στην οποία οι ...όποιοι... γονείς πρέπει να καλούνται να σκαλίσουν πρότυπα, κατεστημένα, κοινωνικές συμβάσεις και δόγματα. Τα παιδιά, τις περισσότερες φορές, καταλαβαίνουν (διαισθητικά κυρίως) περισσότερα πράγματα απ' όσα προσπαθούμε να τους εξηγήσουμε (δήθεν ανώδυνα) οι μεγαλύτεροι. Ενώ οι περισσότερες "εξηγήσεις" μας προς αυτά, τα περιπλέκουν και τα παραπλανούν αντί να τα βοηθούν να αντιμετωπίσουν κατάματα την πραγματικότητα. Και, το κυριότερο, τα παιδιά συχνά επιδεικνύουν ασύγκριτα μεγαλύτερη ανοχή σε πράγματα που εμείς θεωρούμε αδιανόητα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 20-12-2005 01:33 ]



    Gate για μία ακόμη φορά κάλυψες όμορφα και σφαιρικά το θέμα.
    Και όντως, πρόσφατα έγινε το θέμα και πάλι επίκαιρο, και κολλάει ακριβώς σε αυτή σου την παράγραφο: στο θέμα της υιοθεσίας. Αντέδρασαν έντονα οι παιδοψυχολόγοι, υποστηρίζοντας πως η υποκατάσταση του ενός από τα δύο πρότυπα (πατρικό, μητρικό) από δεύτερο ίδιο, είναι επιζήμιο για την προσωπικότητα του παιδιού. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να υποκύψει και αυτός ο κλάδος στην πολιορκία, οπότε και να ανοίξει το θέμα γάμος για όλους. Γενικά πιστεύω στην αυτοδιάθεση των ανθρώπων, αλλά δεν θεωρώ ότι η μπορώ εύκολα να συμβιβαστώ με αυτήν την σεξουαλική έκφραση.
    Steppenwolf
    29.06.2007, 02:43
    Με τη σειρά μου κι εγώ θα συμφωνήσω με όσους αποδέχονται το γάμο μεταξύ ομοφιλόλων αντιμετωπίζοντάς τον σαν αυτό που πραγματικά είναι, δηλαδή ένα κοινωνικό συμβόλαιο μεταξύ δυο ατόμων που εξασφαλίζει στους συμμετέχοντες κάποια συγκεκριμένα δικαιώματα (κληρονομικά, ασφαλιστικά, κτλ κτλ). Υπό αυτό την οπτική δεν βλέπω γιατί οι ομοφυλόφιλοι να μην μπορούν να "εξασφαλιστούν" μέσα από ένα γάμο, πολιτικής φύσεως, μιας και το τί θα επιλέξει η εκάστοτε θρησκεία είναι δικό της θέμα και δε με αφορά.

    Τώρα για το θέμα της υιοθεσίας.... εδώ νομίζω ότι είναι το πραγματικό "πρόβλημα". Σίγουρα πολλά είναι τα ετερόφυλα ζευγάρια τα οποία είναι ανίκανα να μεγαλώσουν ένα παιδί και των οποίων οι συμπεριφορές είναι επιβλαβείς προς τα παιδιά. Καλώς ή κακώς η κοινωνία δεν έχει βρει ένα τρόπο να προστατέψει αυτά τα παιδιά. Το κατά πόσο ένα ζευγάρι ομοφυλόφυλων μπορεί να αναλάβει ρόλο γονέων, σίγουρα θα πρέπει να το κρίνουν αρμόδιοι επιστήμονες (ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι,κτλ). Παρόλα αυτά ακόμα και αν το ζευγάρι είναι άμεμπτο και πολύ καταλληλότερο από ετερόφυλα ζευγάρια για την ανατροφή ενός παιδιού, νομίζω ότι θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και το κατα πόσο η κοινωνία είναι έτοιμη για να δεχτεί κάτι τέτοιο, καθότι -όπως προαναφέρθηκε- το παιδί είναι αυτό που θα υποστεί την κατακραυγή, τον στιγματισμό και την όλη πίεση, η οποία, εξαιτίας της ευάλωτης θέσης του- μπορεί να φτάσει να του δημιουργήσει προβλήματα εκεί που υπό άλλες συνθήκες δεν θα τίθονταν τέτοιο πρόβλημα. Προσωπικά, και σχεδόν ενστικτωδώς, η ιδέα της υιοθεσίας από ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων δεν μου κάθεται καλά. Τα πρότυπα της μητέρας και του πατέρα παίζουν καθοριστικό ρόλο για την ψυχοσύνθεση μας. Εδώ με ετερόφυλους γονείς κι αν τα πρότυπα αυτά είναι προβληματικά πολλές φορές τα παιδιά το πληρώνουν σε πολλαπλάσιο βαθμό. Πόσο μάλλον όταν το πρότυπο του πατέρα καλείται να το παίζει μια γυναίκα ή το πρότυπο της μητέρας ένας άντρας. Όσο καλή κι αν είναι η πρόθεσή του, το θέμα του φύλου -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι σημαντικό μέρος του να είναι το πρότυπο λειτουργικά σωστό... Τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει από τα λίγα του Φρόυντ που έχω διαβάσει. Αλλά επιφυλάσσομαι να ακούσω/διαβάσω και τη γνώμη των ειδικών.

    Και κάτι άσχετο, απλά επειδή αναφέρθηκε μάλλον έντονα στις πρώτες σελίδες. Κι εγώ όταν ήμουνα μικρή, δεν έπαιζα με κούκλες και γενικά όσα θεωρούνται κλασικά κοριτσίστικα παιχνίδια. Προτιμούσα τα trasnformers μου, τα στρατιωτάκια μου και άλλα "ουδέτερα" παιχνίδια. Κι η μητέρα μου μέχρι μια χ ηλικία το είχε καημό να με δει με φούστα και κοτσιδάκια στα μαλλιά. Παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι η συμπεριφορά μου αυτή, δημιουργήσε κάποιο πρόβλημα στον σεξουαλικό προσανατολισμό μου.

    My silence is my self defense...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 29-06-2007 02:52 ]


    Liza32
    29.06.2007, 12:00
    Εγω αηδιάζω και μόνο στην ιδέα οτι άνθρωποι τέτοιου είδους μπορούν να εκφράζουν ελεύθερα και δημόσια οτι είναι διαφορετικοί. Πόσο μάλλον να παντρεύονται κιόλας.
    absurdus_delirium
    29.06.2007, 13:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 29-06-2007 στις 12:00 έγραψε...

    Εγώ αηδιάζω και μόνο στην ιδέα ότι άνθρωποι τέτοιου είδους μπορούν να εκφράζουν ελεύθερα και δημόσια ότι είναι διαφορετικοί. Πόσο μάλλον να παντρεύονται κιόλας.



    Ελαφρώς φασίζουσα (ή και βαρέως) η δήλωσή σου, Liza32. Αν αφαιρέσεις το "τέτοιου είδους", τους πιάνεις όλους. Επιπλέον, δε συνοδεύεται από επιχειρήματα οπότε...

    Επί του θέματος: Έχει δημιουργηθεί θέμα για την υιοθεσία από ομοφυλόφιλους; Γιατί προς τα κει βλέπω να πηγαίνει το θέμα.
    alex3
    29.06.2007, 14:23
    Κατ' εμένα το θέμα έχει προσεγγιστεί στη σοβαρή του διάσταση από τη gate, σε κάποια από τις πρώτες σελίδες αυτού του τόπικ.

    Θα προσθέσω μόνο πως η homophobia, είναι ένα είδος κοινωνικού ρατσισμού, που συμπλέκεται με ψυχικές ανασφάλειες σχετικές με τη σεξουαλικότητα του φορέα τέτοιων απόψεων...

    Προσωπικά, μ'ενοχλεί και με προκαλεί απείρως περισσότερο ο Νεοελληναράς που μετατρέπει τις ασφαλιστικές κρατήσεις των εργαζόμενών του σε Cayenne και γαρύφαλλα στα πόδια μιας bimbo που του χορεύει πάνω στο τραπέζι τσιφτετέλι για να χαζεύει το στριγκάκι της, παρά ένα ομοφυλόφυλλο ζευγάρι που βάζει δυό υπογραφές αστικής κι εμπράγματης εξασφάλισης σ'ένα δημαρχείο...Και σε κάθε περίπτωση, είναι θέμα αισθητικής, όχι ηθικής...

    Τα παιδιά, είναι άλλο τόπικ...
    absurdus_delirium
    29.06.2007, 15:02
    Απλά να προσθέσω ότι το FOX News, το μεγαλύτερο νεοσυντηρητικό κανάλι της Αμερικής που λατρεύει να δείχνει εικόνες ξεσαλωμένων με φτερά και στρινγκάκια στις παρελάσεις (ομοφυλοφίλων που "προκαλούν", όπως ειπώθηκε), όταν νομιμοποιήθηκαν οι γάμοι μεταξύ τους σε κάποιες πολιτείες και -όπως ήταν φυσικό- πολλά ζευγάρια έσπευσαν να κατοχυρωθούν νομικά, έτρεξαν να το καλύψουν με πηχιαίους τίτλους του τύπου "Σαν αφηνιασμένο κοπάδι συρρέουν ομοφυλόφιλοι στα δημαρχεία..." (ελεύθερη μετάφραση του "same sex marriage stampede").

    Η μαγιονέζα τούς έκοψε όταν τα ζευγάρια στα δημαρχεία δεν ήταν (κατά πλειοψηφία, όπως θα τους βόλευε για τη δημιουργία κλίματος) ξεσαλωμένα "κορίτσια" με σφυρίχτρες ή λεσβίες με μουστάκι και αρβύλες - το στερεότυπο του "προκλητικά διαφορετικού". Ήταν μεσήλικες, άνδρες και γυναίκες, λίγο-πολύ σαν όλους εμάς -οποία έκπληξις, ε;

    Από την άλλη πλευρά αυτό που έλεγε η γιαγιά μου για διάφορες περιθωριακές ομάδες ήταν "ούτε κουδούνια έχουν, ούτε κέρατα για να τους ξεχωρίζεις - απ' αυτά που κάνουν φαίνονται"...

    Tren
    29.06.2007, 16:58
    Πιστευω οτι πρεπει να γινεται αφου το ζευγαρι περασει αρκετο χρονο μαζι και ειναι σιγουρο για τα αισθηματα αγαπης που τρεφει ο ενας για τον αλλον ή η μια για την αλλη
    absurdus_delirium
    29.06.2007, 18:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 29-06-2007 στις 16:58 έγραψε...

    Πιστευω οτι πρεπει να γινεται αφου το ζευγαρι περασει αρκετο χρονο μαζι και ειναι σιγουρο για τα αισθηματα αγαπης που τρεφει ο ενας για τον αλλον ή η μια για την αλλη




    Ιιιιιι, από τι γλιτώσαμε! Φαντάσου να έχουμε γάμους ομοφυλοφίλων α λα Βέγκας και μετά να έχουμε έξαρση στα διαζύγια ομοφυλοφίλων... Ρε παιδιά, τώρα που το σκέφτομαι, πάλι οι δικηγόροι θα βγουν κερδισμένοι!
    Astron
    29.06.2007, 19:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 29-06-2007 στις 12:00 έγραψε...

    Εγω αηδιάζω και μόνο στην ιδέα οτι άνθρωποι τέτοιου είδους μπορούν να εκφράζουν ελεύθερα και δημόσια οτι είναι διαφορετικοί. Πόσο μάλλον να παντρεύονται κιόλας.



    Ίσως ό,τι πιο σκληρό και ρατσιστικό έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό στο MusicHeaven.

    Το μόνο που θα πω είναι ότι πριν από λίγα χρόνια οι ίδιες ακριβώς ατάκες λέγονταν για τους μαύρους, και λίγο παλιότερα για τις γυναίκες και το δικαίωμά τους στην ψήφο.

    Αλήθεια, εσύ δηλαδή Liza κρίνεις τους ανθρώπους απ' το τί κάνουν στο κρεβάτι τους; Αυτά είναι τα κριτήριά σου; Και τί σε πειράζει αν κάποιος εκφράζει την σεξουαλικότητά του με άτομα του ιδίου φύλου αν κατα τ' άλλα είναι έντιμος και ενάρετος;

    Έπρεπε να ζεις στην εποχή όπου οι γυναίκες δεν είχαν κανένα δικαίωμα στην έκφραση γνώμης. Και αν ρωτούσες κανέναν το γιατί απλά θα σου απαντούσε "μα πώς είναι δυνατόν να να μπορούν να εκφράζουν ελεύθερα και δημόσια την γνώμη τους; Αφού είναι ...γυναίκες!"

    wraios
    29.06.2007, 21:20
    αν ο θεος ηθελε να υπαρχουν ομοφυλοφιλοι δεν θα εφτιαχνε τον αδαμ και την ευα αλλα τον αδαμ και τον μητσο