ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.851 μέλη

    Γιατί χαλάνε οι φιλίες...;

    rouli726
    28.11.2011, 13:54

    Και πολύ καλά θα κάνεις Φωτεινούλα.

    Όσες φορές έδωσα δεύτερη ευκαιρία σε φίλους, μόνο σε κακό μου βγήκε.

    Γιατί χαλάνε οι φιλίες λοιπόν.. Θεωρώ ότι οποιουδήποτε τύπου σχέση, κατ'επέκταση κι η φιλία, όταν αφορά πάνω από ένα άτομα, μπορεί να χαλάσει. Γιατί ποτέ δε ξέρεις αν και κατά πόσο ο άλλος εννοεί αυτά που λέει.
    Μπορεί κάποιος να παριστάνει το φίλο σου για χίλιους δύο λόγους και εσύ να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου.
    Ίσως, όμως, από την άλλη, όπως είπαν κάποια άλλα μέλη, αυτό να μη συνιστά πραγματική φιλία και αυτή να είναι μόνο όταν η εμπιστοσύνη, η εκτίμηση και ο σεβασμός είναι αμοιβαία από όλα τα πρόσωπα που εμπλέκονται σε αυτήν. Τότε, κατά πάσα πιθανότητα, η φιλία δε θα χαλάσει γιατί δεν υπάρχει λόγος.
    Όταν αγαπάς και σέβεσαι ένα φίλο-η, το νιώθεις για αυτό που είναι και σίγουρα δεν αποδεικνύεται και δε συμπεραίνεται αυτό μέσα σε μια βδομάδα.

    Ο φίλος που θα σε "πουλήσει" για κάποιο άλλο άτομο ή για κάτι άλλο που θέλει να κερδίσει, που θα σε προδώσει, μάλλον δεν ήταν ποτέ πραγματικός φίλος.


    axilleas23
    29.11.2011, 19:16
    Δύσκολα βρίσκεται η γνήσια φιλία. Εγώ αυτό έχω να πω εγώ!
    AuroraBorealis
    03.02.2012, 10:23

    Οι φιλίες χαλάνε όταν τα άτομα παύουν να έχουν τις ίδιες προτεραιότητες ή όταν αρχίζει ο ένας να θεωρεί τον άλλο δεδομένο.


    marilia22
    30.11.2012, 23:34
    Η φιλία είναι πραγματικά από τα πιο όμορφα πράγματα που θα μπορούσε να έχει κάποιος στη ζωή του.Όταν χαλάσει οι ισορροπίες σου γκρεμίζονται.Στη δική μου περίπτωση χάλασε γιατί ο καθένας έβαλε άλλες προτεραιότητες και όταν βλέπαμε ότι το πράγμα στραβώνει, κανείς δεν προσπάθησε να το φτιάξει.Δεν έγιναν παραχωρήσεις κι ούτε δόθηκε ο χρόνος που έπρεπε για να ξαναφτιάξει.Είναι πολύ άσχημο,βγαίνει πολύ κακία και εγωϊσμός, σ' αυτές τις περιπτώσεις.Κι όταν περάσει λίγος χρόνος και δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα, καταλαβαίνεις ποιος άξιζε πραγματικά και τι ακριβώς ζητάς από μια φιλία.Και για μένα είναι ευλογημένος όποιος έχει πραγματικούς φίλους!
    empodia
    01.12.2012, 00:18

    μου έλεγαν οτι μια φιλία μπορει να '' αλλάξει περιεχόμενο''. δεν μπορουσα να το καταλαβω αυτό. τι σήμαινει αλλάζει περιεχόμενο; 

    άργησα αλλα καταλαβα. καταλαβα οτι οι άνθρωποι αλλάζουν. δεν γίνεται να είμαστε το ίδιο άτομο που γνώρισε ο φίλος μας πριν 10χρόνια , ούτε αυτος είναι ίδιος. εχω στενοχωρηθει για φιλία που έχει ξεθωριάσει αλλα...

    κάποια στιγμή ένοιωσα πραγματικα χαρουμενη που έζησα μια τέτοια φιλία. η αγάπη για ένα άτομο πάντα μένει, δεν γίνεται να ξεγραψεις όσα έχεται ζήσει και ας έχετε απομακρυνθει.

    κάθε φίλια σε διαμορφώνει και δεν γίνεται να την πετας ακόμα και αν αυτη έχει χαλάσει.

    άλλωστε ''δεν συμβαίνει σε όλους να έχουν ένα φίλο''.

    υ.σ. : αλήθεια , έχετε διαβασει το " μικρο πριγκιπα"; ποτε δεν καταλαβα γιατι  θεωρείται παιδικο  παραμύθι.


    -----------------

    λετ ιτ μπι . . . !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την empodia, 01-12-2012 00:22 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την empodia, 07-05-2013 20:13 ]


    marilia22
    01.12.2012, 01:43
    @empodia πόσο αλήθεια αυτό που λέει στο μικρό πρίγκηπα..ότι τα λόγια είναι αυτά που φέρνουν τις παρεξηγήσεις!!!
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    01.12.2012, 09:45

    Kαλημέρα όλη μέρα. Κατά τη γνώμη μου οι φιλίες γεννιώνται και πεθαίνουν ανάλογα με τις συνθήκες που υπάρχουν σε συγκεκριμένες στιγμές της ζωής των φίλων. Οι παιδικές φιλίες φθίνουν όταν ξεκινά η εφηβεία. Οι εφηβικές φιλίες χάνουν την ένταση τους με το τελείωμα του σχολείου. Από τα 18 χρόνια και μετά οι νέες αναζητήσεις αλλάζουν το τρόπο σκέπτεσθαι του ατόμου, το οποίο βάζει νέες προτεραιότητες. Από το σταυροδρόμι των 18 χρονών και μετά εάν βρεις το φίλο το σύντροφο ή τη παρέα που σου ταιριάζει τότε είσαι τυχερός για τους φίλους που απέκτησες. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που ανακάλυψα την "κολλητή" μου στα 40 μου χρόνια. Επίσης, είμαι χαρούμενη, που μετά από αρκετό καιρό στο forum είδα σχόλια από την Φωτεινούλα και την Έφη. Καλώς ήρθατε, κυρίες μου. Ε.Σ.

    Υ.Γ. Το τραγούδι είναι για την Έφη και τη Φαίη.Κάθε φορά που ανοίγεις δρόμο στη ζωή.... μην περιμένεις να σε βρει το μεσονύχτι....! Έχε τα μάτια σου ανοιχτά βράδυ πρωΐ γιατί μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ ;)


    IronGirl
    01.12.2012, 15:25

    Γιατί κάποιος τις χαλάει..


    empodia
    01.12.2012, 20:56
    βρε παιδιά , στην τελική...let it be.
    marilia22
    02.12.2012, 20:15
    Να προσθέσω και κάτι ακόμα.Η φιλία χαλάει εύκολα όατν την μπερδέψεις με τη σχέση σου.Μου έχει συμβεί να βγαίνουμε τόσο πολύ η παρέα του αγοριού μου με τη δική μου, που τελικά όταν μεέναμε μόνες μας με τη φίλη μου δεν είχαμε τίποτα να πούμε...δεν περνάγαμε καλά όπως πρώτα..Γι' αυτό προσοχή! Μην μπλέκετε σχέσεις και φιλίες!Το καθένα χρειάζεται το δικό του μοναδικό χρόνο που πρέπει να του αφιερώσεις..
    pgiannisp
    16.12.2012, 19:15
    Έρχεται κάποια στιγμή που οι δρόμοι χωρίζουν. Αλλος παντρεύεται και κάνει οικογένεια, άλλος μετακομίζει γιατί χωρίζει, αλλος θέλει να ξεκόψει από το παρελθόν...απλώς συμβαίνει.