ελληνική μουσική
    415 online   ·  210.859 μέλη

    Όσοι διαβάζετε για την εξεταστική ενωθείτε!

    Tyrogkofretas
    12.08.2006, 02:07
    Αν και δεν είμαι παράδειγμα προς μίμισην, εγώ για να βρώ αυτό που θέλω, πέρασα 2 χρόνια Φυσικομαθηματικό στο Πολυτεχνείο Αθήνας. Ποτέ μην κρίνετε από νωρίς το πού έχετε περάσει και τί θα κάνετε. Τώρα είμαι ξανά πρωτοετής στην Πληροφορική ΑΣΟΕΕ,αλλά έχω βρει την υγειά μου!
    Angel20
    12.08.2006, 11:33
    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 11-08-2006 στις 19:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οντως ειναι πολυ ωραια,απλα μου αρεσει να γκρινιαζω...



    Πες το ετσι......
    incomplete_angel
    12.08.2006, 14:24
    χμμμμ!
    Λοιπόν spotlight_dancer..εντυπώσεις από το πρώτο σου έτος στη μουσικών σπουδών? (πέρα από τις απεργίες..?)
    Είχαμε μιλήσει όταν έδινες κατατακτήριες (δεν ξέρω αν θυμάσαι..?)

    alexia-vicky
    12.08.2006, 14:28
    3 κεφάλαια ακόμα Πολιτικής Οικονομίας.....Ατέλειωτη ύλη!!
    Angel20
    12.08.2006, 15:14
    Εγω παιδια κανω το εξης : Διαβαζω μιαμιση ωρα και μετα καθομαι για 5-10 λεπτα να γραψω κανενα post στο ΜΗ ή ακουω μουσικη. Μετα το κλεινω και παλι το ιδιο... Πως σας φαινεται? Ελπιζω να βοηθησει μερικους αυτο!
    Spotlight_Dancer
    12.08.2006, 20:20
    Το μέλος incomplete_angel στις 12-08-2006 στις 14:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    χμμμμ!
    Λοιπόν spotlight_dancer..εντυπώσεις από το πρώτο σου έτος στη μουσικών σπουδών? (πέρα από τις απεργίες..?)
    Είχαμε μιλήσει όταν έδινες κατατακτήριες (δεν ξέρω αν θυμάσαι..?)





    Φυσικα και το θυμαμαι!Μαλιστα ηθελα να σε ρωτησω και καποια πραγματακια...Που λες καταφερα να παρακολουθησω μολις δυο μαθηματα,διοτι δουλευω κιολας,αλλα μου αρεσει παρα παρα πολυ!Μεχρι και εργασια καταφερα να κανω!Μακαρι να ειχα χρονο να ασχοληθω περισσοτερο αλλα που θα μου παει,θα γινει και αυτο...
    incomplete_angel
    12.08.2006, 21:33
    Ότι χρειαστείς και θέλεις να ρωτήσεις εδώ είμαι στείλε πμ όποτε θες..
    KIT_KAT
    13.08.2006, 14:05
    Το μέλος Tyrogkofretas στις 10-08-2006 στις 16:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν νομίζω πως υπάρχει φοιτητής που να διαβάζει περισσότερο από όσο διάβασε στο σχολείο


    Παρούσα!
    Το διάβασμα του πανεπιστημίου για μένα δε συγκρίνεται με αυτό του σχολείου, όπου έλυνες 2-3 ασκησούλες την ημέρα και διάβαζες και 2 σελίδες ιστορία (ναι εμείς ήμασταν αυτοί που δώσαμε πανελλήνιες 14 μαθήματα!) Πρώτη φορά στη ζωή μου ξενύχτησα στο πανεπιστήμιο και μάλιστα πολύ. Μέχρι τότε δεν ήξερα τι σημαίνει καφές Εξαρτάται κι από τη σχολή βέβαια που είσαι, αλλά νομίζω για τους περισσότερους συμφοιτητές μου ισχύει το ίδιο: αυτά περί φοιτητικής ζωής είναι για τους... άλλους... Εντάξει το διάβασμα είναι αλλιώς καταμερισμένο στο χρόνο απ'ό,τι στο σχολείο (εκτός εξεταστικής ειδικά στα πρώτα εξάμηνα δεν ανοίγαμε βιβλίο) αλλά η εξεταστική... άλλο πράγμα.

    Κι επειδή βλέπω ότι ψάχνετε συνταγές (κακώς βέβαια, καθένας έχει τους ρυθμούς του!) να πω ότι η ξακουστή απίστευτη και υπέροχη κεντρική βιβλιοθήκη του ΑΠΘ μας στοιχειώνει ακόμα. Πρωί από τις 8 που άνοιγε έως το βράδυ στις 12 που έκλεινε, εκεί. Όλη η παρέα, καφές πρωινός, λέσχη όλοι το μεσημέρι ή goody's όταν είχε μπάμιες, καφές το απόγευμα, κουβέντα. Αλλά το διάβασμα διάβασμα και το χασομέρημα χασομέρημα, και ειδικά τις τελευταίες μέρες πριν από κάποιο μάθημα μιλάμε χαλαρά για 12-14 ώρες διάβασμα ημερησίως (επειδή το σύνδρομο της τελευταίας στιγμής πάντα θα μας κυνηγά). Ήταν, όμως, όμορφα. Πολύ πολύ όμορφα. Ακόμα και τώρα μου λείπει απίστευτα η φάση με τις ξάπλες στα γρασίδια στο διάλειμμα, τους άπειρους γνωστούς που συναντούσες σε μια μόνο γύρα, τις ατέλειωτες συζητήσεις και τα πάμπολλα κρατημένα ραβασάκια με μαθηματικούς τύπους, κουτσομπολιά, αριστερές προπαγάνδες, στιχάκια και πολλά άλλα πίσω από τα καρτάκια του "Πλάτωνα" (ευτυχώς ήταν άφθονα!!)
    Κεντρική φορ έβερ! Οι μυημένοι νομίζω με νιώθουν... ;)
    meltica
    20.08.2006, 20:14
    Τι γίνεται κανένας δεν διαβάζει; Ή διαβάζουν ΟΛΟΙ και γω κάθομαι και χαζεύω στο m.h;;;
    koini_maria
    20.08.2006, 21:49
    Το μέλος Tyrogkofretas στις 12-08-2006 στις 02:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αν και δεν είμαι παράδειγμα προς μίμισην, εγώ για να βρώ αυτό που θέλω, πέρασα 2 χρόνια Φυσικομαθηματικό στο Πολυτεχνείο Αθήνας. Ποτέ μην κρίνετε από νωρίς το πού έχετε περάσει και τί θα κάνετε. Τώρα είμαι ξανά πρωτοετής στην Πληροφορική ΑΣΟΕΕ,αλλά έχω βρει την υγειά μου!



    Φίλε Tyrogkofretas , είμαστε στο ίδιο τμήμα και στο ίδιο έτος λοιπόν ....
    Κια εγώ στην Α.Σ.Ο.Ε.Ε. είμαι αλλά την υγειά μου δεν την βρήκα , την έχασα εκεί μέσα ...
    Θέλει πολύ διάβασμα και δεν έχω καμία διάθεση να τρελαθώ κιόλας ...
    Τέλος πάντων...
    Καλά αποτελέσματα να έχετε όλοι , παίδες και ...γερά στομάχια , τα χρειαζόμαστε αυτή την περίοδο νομίζω ( εγώ ήδη έπαθα γαστρίτιδα λόγω άγχους ).....
    santourman
    20.08.2006, 23:52
    `Υστερα από απουσία πάνω από 2 χρόνων, επιστρέφω πάλι στα φοιτητικά έδρανα μπας και τελειώσω ποτέ με το άτιμο το πτυχίο... Είμαι Ηλ.Μηχανικών στην Πάτρα και χρωστάω τα μαλλιά της κεφαλής μου... Με άλλα λόγια, το σαν-τουρίστας μου πηγαίνει γάντι!
    Frida
    21.08.2006, 00:00

    καλή συνέχεια Μπαμπίνο! σου έυχομαι τα καλύτερα!

    Nothing is impossible as long as you believe in it

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 21-08-2006 00:02 ]


    valia1984
    21.08.2006, 10:53
    Το μέλος jackal στις 08-08-2006 στις 19:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Valia μηπως εχει σχεση με μα8ηματικα το μα8ημα που εχεις δωσει τοσες φορες??Γιατι εγω μαζι με αυτα χρωσταω και μια 10ρια ακομα!!!Φαντασου να μην μου αρεσε κιολας η σχολη τι 8α γινοταν!Παντως βιβλια πηρα μαζι μου αλλα...μαπα το καρπουζι.... Με το νομοσχεδιο να δουμε τι 8α γινει ελπιζω να μην κανουν καμια *μπιπ* και προσπα8ησουν να το περασουν μεσα στην εξεταστικη που ολοι 8α ειμαστε εκει στραμένοι!!






    To μάθημα λέγεται "Δημόσια οικονομική" και έχει σχέση με φορολογία αλλά έχει μέσα και αρκετά μαθηματικά.


    Είμαι στο τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πειραιά.

    pastella
    21.08.2006, 11:57
    Σημερα τελειωνω μια εργασια για τα ζαρζαβατικα... Δεν την παραδωσαμε τον Ιουνιο για τους γνωστους λογους...Κι τωρα αντε να τα ξαναθυμηθω!

    Συγχονες εξελιξεις στις εφοδιαστικες αλυσιδες νωπων αγροτικων προιοντων ο τιτλος...Πφφφφ... (δεν κλαιω....ειναι το φυσικο επακολουθο της αφορητης ζεστης...)
    Aiolos_m
    21.08.2006, 12:18
    Λογιστικές (+Λογ Κόστους), Μακροοικονομικές θεωρίες, Μαθηματικά, Στατιστικές....


    αααααααααααααααααααααααααα


    alexia-vicky
    21.08.2006, 12:34
    H Πολιτική Οικονομία προχωράει ακάθεκτη στο να με αγχώνει και να με εκνευρίζει και η Συγχρονη Κοινωνική Θεωρία δε προσφέρει και πολλές ελπίδες!!! Γιατί κάτι μου λέει πως δε θα περάσω μαθήματα σε αυτή την εξεταστική???
    Και η ζέστη να συνεχίζει
    jorge
    21.08.2006, 12:40
    Ο πρώτος Σεπτέμβρης χωρίς εξεταστική μετά από 9 χρόνια, δεν το πιστεύω
    Aiolos_m
    21.08.2006, 12:50
    Το μέλος jorge στις 21-08-2006 στις 12:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο πρώτος Σεπτέμβρης χωρίς εξεταστική μετά από 9 χρόνια, δεν το πιστεύω



    Ουστ!
    rory166
    21.08.2006, 13:23
    Το μέλος meltica στις 20-08-2006 στις 20:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τι γίνεται κανένας δεν διαβάζει; Ή διαβάζουν ΟΛΟΙ και γω κάθομαι και χαζεύω στο m.h;;;



    δεν εισαι η μονη...
    Shamriella_
    21.08.2006, 14:27
    Εγώ πάλι μαθαίνω με το νι και με το σίγμα την ιστορία και τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης...Κατά ένα περίεργο τρόπο, όταν τα έχεις σχεδόν διαβάσει όλα (και επιτέλους βρίσκεις μια συνοχή και ένα νόημα ανάμεσα στις ατέλειωτες σειρές από αλαμπουρνέζικα-ελληνικά) υπάρχει κάτι το γοητευτικό στην όλη ιστορία...(ή με χτύπησε το πολύ διάβασμα στο κεφάλι).
    Θερμή παράκληση σε οποιονδήποτε εδώ μέσα είναι στη Νομική ή τελοσπάντων ξέρει:
    ποιά η διαφορά μεταεθνικότητας και υπερεθνικότητας;;;