ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.876 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    mousikofilh
    26.10.2006, 23:30
    Καλα,εμένα κάνει μια ολόκληρη ημέρα,για να κατεβάσει
    Ένα διπλό δίσκο...
    Θα αλλάξω προγραμμα,γιατί μέχρι να κατεβεί,θα βγάλει επόμενο δίσκο
    Ο καλλιτέχνης!



    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 26-10-2006 23:31 ]


    maspa
    26.10.2006, 23:38
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 26-10-2006 στις 23:30 έγραψε...

    Καλα,εμένα κάνει μια ολόκληρη ημέρα,για να κατεβάσει
    Ένα διπλό δίσκο...
    Θα αλλάξω προγραμμα,γιατί μέχρι να κατεβεί,θα βγάλει επόμενο δίσκο
    Ο καλλιτέχνης!



    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 26-10-2006 23:31 ]





    χαχα! Εμένα πάλι κάνει μια βδομάδα!(κι αν τα βρω όλα τα τραγούδια του δίσκου)
    mousikofilh
    26.10.2006, 23:41
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 26-10-2006 στις 23:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 26-10-2006 στις 23:30 έγραψε...

    Καλα,εμένα κάνει μια ολόκληρη ημέρα,για να κατεβάσει
    Ένα διπλό δίσκο...
    Θα αλλάξω προγραμμα,γιατί μέχρι να κατεβεί,θα βγάλει επόμενο δίσκο
    Ο καλλιτέχνης!



    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 26-10-2006 23:31 ]





    χαχα! Εμένα πάλι κάνει μια βδομάδα!(κι αν τα βρω όλα τα τραγούδια του δίσκου)



    παίζει και αυτό...
    mousikofilh
    27.10.2006, 22:34
    Το "έγκλημα" του Κότσιρα
    Κυκλοφόρησε....
    ... ο νέος δίσκος του Γιάννη Κότσιρα, και το τι άκουσε ο τραγουδιστής δεν λέγεται. Τι ότι "θέλει να γίνει Πλούταρχος στη θέση του Πλούταρχου" έγραψαν, τι ότι "στο εξώφυλλο εικονίζεται σαν τη Δέσποινα Βανδή" είπαν...
    Εφτασαν στο σημείο...
    ...μέχρι να διαστρεβλώσουν το εισαγωγικό σημείωμά του για να αποδώσουν τη φράση "αυτά είναι τα τραγούδια που θέλω να λέω", ενώ, όπως προκύπτει σαφώς απο το κείμενο, ο τραγουδιστής χρησιμοποιεί αυτό τον χαρακτηρισμό για το προηγούμενο ρεπερτόριό του! Η "έγκυρη δημοσιογραφική πένα" κατηγόρησε τον Γιάννη Κότσιρα για ευτέλεια, χρησιμοποιώντας η ίδια τις πιο ευτελείς δημοσιογραφικές πρακτικές.
    Τι έγκλημα έκανε...
    ... ο Γιάννης Κότσιρας στο καινμούργιο του CD; Υστερα απο δύο μη εμπορικούς δίσκους, επιχειρεί να διευρύνει ξανά το ακροατήριό του, τραγουδώντας το πιο μαζικό είδος: λαικά τραγούδια.
    Δυστυχώς, όμως....
    ...το μόνο λαικό τραγούδι που ευδοκιμεί σήμερα είναι ένα αμφιλεγόμενο ομοίωμα της "χρυσής" εποχής του Μίμη Πλέσσα. Αυτά τα τραγούδια υπάρχουν, αυτά είπε ο Κότσιρας. Αν θεωρήσουμε αποκλειστικό προνόμιο του Γιάννη Πλούταρχου αυτή την περιοχή του τραγουδιού, τότε ποια σύγχρονα λαικά τραγούδια μένουν για τους υπόλοιπους;



    ΝΚΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ
    ''cd or not cd''
    Απο την εφημερίδα ''το θέμα''



    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 27-10-2006 22:35 ]


    maspa
    27.10.2006, 23:41
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 27-10-2006 στις 22:34 έγραψε...

    Το "έγκλημα" του Κότσιρα
    Κυκλοφόρησε....
    ... ο νέος δίσκος του Γιάννη Κότσιρα, και το τι άκουσε ο τραγουδιστής δεν λέγεται. Τι ότι "θέλει να γίνει Πλούταρχος στη θέση του Πλούταρχου" έγραψαν, τι ότι "στο εξώφυλλο εικονίζεται σαν τη Δέσποινα Βανδή" είπαν...
    Εφτασαν στο σημείο...
    ...μέχρι να διαστρεβλώσουν το εισαγωγικό σημείωμά του για να αποδώσουν τη φράση "αυτά είναι τα τραγούδια που θέλω να λέω", ενώ, όπως προκύπτει σαφώς απο το κείμενο, ο τραγουδιστής χρησιμοποιεί αυτό τον χαρακτηρισμό για το προηγούμενο ρεπερτόριό του! Η "έγκυρη δημοσιογραφική πένα" κατηγόρησε τον Γιάννη Κότσιρα για ευτέλεια, χρησιμοποιώντας η ίδια τις πιο ευτελείς δημοσιογραφικές πρακτικές.
    Τι έγκλημα έκανε...
    ... ο Γιάννης Κότσιρας στο καινμούργιο του CD; Υστερα απο δύο μη εμπορικούς δίσκους, επιχειρεί να διευρύνει ξανά το ακροατήριό του, τραγουδώντας το πιο μαζικό είδος: λαικά τραγούδια.
    Δυστυχώς, όμως....
    ...το μόνο λαικό τραγούδι που ευδοκιμεί σήμερα είναι ένα αμφιλεγόμενο ομοίωμα της "χρυσής" εποχής του Μίμη Πλέσσα. Αυτά τα τραγούδια υπάρχουν, αυτά είπε ο Κότσιρας. Αν θεωρήσουμε αποκλειστικό προνόμιο του Γιάννη Πλούταρχου αυτή την περιοχή του τραγουδιού, τότε ποια σύγχρονα λαικά τραγούδια μένουν για τους υπόλοιπους;



    ΝΚΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ
    ''cd or not cd''
    Απο την εφημερίδα ''το θέμα''



    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 27-10-2006 22:35 ]





    Τελικά με έβαλες σε σκέψεις και ίσως έχεις δίκιο.Δε κατάλαβα όμως. Το παραπάνω κείμενο είναι δικό σου ή του Μωραίτη; Όπως και να 'χει είναι πολύ σωστά διατυπωμένο από μια άποψή. Μόνο που εμένα μου λείπει ο Γιάννης(Κότσιρας) ως αθώος ένοχος και ως φύλακας άγγελος. Θα μου πεις γιατί δεν ακούς τα παλιά τραγούδια.... Πια διψάμε για νέα τραγούδια(ας όψονται τα live....) αλλά στο ίδιο ύφος.... Κακό είναι;
    valia1984
    28.10.2006, 00:10
    maspa δεν πρόκειται να βγει άλλος δίσκος σαν τον αθώο ένοχο και το φύλακα
    άγγελο...΄
    αυτό είναι και το νόημα του καινούργιου δίσκου: να είναι κάτι διαφορετικό από τους προηγούμενους, αλλιώς πιστεύω καταντάει κουραστικό!!
    Αυτό κάνει ο Κότσιρας σε κάθε νέο δίσκο.
    Απλά αυτό το καινούργιο σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι..
    maspa
    28.10.2006, 00:21
    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 28-10-2006 στις 00:10 έγραψε...

    maspa δεν πρόκειται να βγει άλλος δίσκος σαν τον αθώο ένοχο και το φύλακα
    άγγελο...΄
    αυτό είναι και το νόημα του καινούργιου δίσκου: να είναι κάτι διαφορετικό από τους προηγούμενους, αλλιώς πιστεύω καταντάει κουραστικό!!
    Αυτό κάνει ο Κότσιρας σε κάθε νέο δίσκο.
    Απλά αυτό το καινούργιο σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι..



    Ναι,αλλά εγώ θα ήθελα πολύ να ξανακούσω κάτι τέτοιο.... Σίγουρα ανήκω στη δεύτερη κατηγορία... Αυτό το διαφορετικό μου κάνει "κάπως". Νομίζω πως δεν του ταιριάζει. Ελπίζω αυτός ο δίσκος να είναι ένας απλός πειραματισμός κι αργά η γρήγορα να επιστρέψει στα παλιά....
    valia1984
    28.10.2006, 00:39
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-10-2006 στις 00:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 28-10-2006 στις 00:10 έγραψε...

    maspa δεν πρόκειται να βγει άλλος δίσκος σαν τον αθώο ένοχο και το φύλακα
    άγγελο...΄
    αυτό είναι και το νόημα του καινούργιου δίσκου: να είναι κάτι διαφορετικό από τους προηγούμενους, αλλιώς πιστεύω καταντάει κουραστικό!!
    Αυτό κάνει ο Κότσιρας σε κάθε νέο δίσκο.
    Απλά αυτό το καινούργιο σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι..



    Ναι,αλλά εγώ θα ήθελα πολύ να ξανακούσω κάτι τέτοιο.... Σίγουρα ανήκω στη
    δεύτερη κατηγορία... Αυτό το διαφορετικό μου κάνει "κάπως". Νομίζω πως δεν του ταιριάζει. Ελπίζω αυτός ο δίσκος να είναι ένας απλός πειραματισμός κι αργά η γρήγορα να επιστρέψει στα παλιά....




    και εγώ θα ήθελα να ξανακούσω τέτοια τραγούδια...για να γίνει αυτό όμως πρέπει να συνεργαστεί και με τους κατάλληλους συνθέτες..
    και ίσως αυτή η ευκαιρία δεν του έχει δοθεί ακόμη..
    ίσως πάλι να του δόθηκε και να την απέρριψε..δεν έχει σημασία
    Σημασία έχει ότι ήθελε να κάνει ένα λαικό δίσκο και τελικά κατάφερε να τον κάνει.
    Για μένα κατάφερε με τις ερμηνείες του στο δίσκο να υποστηρίξει όλα τα τραγούδια και να βγάλει την ψυχή του μέσα από αυτά.
    Αν του ταιριάζουν ή όχι δεν μπορώ να το κρίνω εγώ..από τη στιγμή που αρέσουν στον ίδιο και είναι περήφανος για αυτό το δίσκο, εγώ απλά αφήνω το χρόνο να δείξει την αξία του εγχειρήματος αυτού...
    sentoni
    28.10.2006, 10:10
    . . . ρε maspa θα μας τρελάνεις ;
    Μας έχεις φάει τόσο καιρό ότι σου λείπει ο παλιός Γιάννης και θες φύλακα άγγελο κλπ κλπ κλπ εσύ δεν έχεις ακούσει το cd και βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται . . . . το μόνο που ακούς είναι κριτικές άλλων : ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ

    moysikofilh - valia σταματήστε να ασχολείσται με τον κάθε άσχετο που έχει και άποψη για το Γιάννη . . . . ΕΛΕΟΣ !
    valia1984
    28.10.2006, 10:20
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    . . .moysikofilh - valia σταματήστε να ασχολείσται με τον κάθε άσχετο που έχει και άποψη για το Γιάννη . . . . ΕΛΕΟΣ !



    έχεις δίκιο!!!
    mousikofilh
    28.10.2006, 10:22
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 27-10-2006 στις 23:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 27-10-2006 στις 22:34 έγραψε...

    Το "έγκλημα" του Κότσιρα
    Κυκλοφόρησε....
    ... ο νέος δίσκος του Γιάννη Κότσιρα, και το τι άκουσε ο τραγουδιστής δεν λέγεται. Τι ότι "θέλει να γίνει Πλούταρχος στη θέση του Πλούταρχου" έγραψαν, τι ότι "στο εξώφυλλο εικονίζεται σαν τη Δέσποινα Βανδή" είπαν...
    Εφτασαν στο σημείο...
    ...μέχρι να διαστρεβλώσουν το εισαγωγικό σημείωμά του για να αποδώσουν τη φράση "αυτά είναι τα τραγούδια που θέλω να λέω", ενώ, όπως προκύπτει σαφώς απο το κείμενο, ο τραγουδιστής χρησιμοποιεί αυτό τον χαρακτηρισμό για το προηγούμενο ρεπερτόριό του! Η "έγκυρη δημοσιογραφική πένα" κατηγόρησε τον Γιάννη Κότσιρα για ευτέλεια, χρησιμοποιώντας η ίδια τις πιο ευτελείς δημοσιογραφικές πρακτικές.
    Τι έγκλημα έκανε...
    ... ο Γιάννης Κότσιρας στο καινμούργιο του CD; Υστερα απο δύο μη εμπορικούς δίσκους, επιχειρεί να διευρύνει ξανά το ακροατήριό του, τραγουδώντας το πιο μαζικό είδος: λαικά τραγούδια.
    Δυστυχώς, όμως....
    ...το μόνο λαικό τραγούδι που ευδοκιμεί σήμερα είναι ένα αμφιλεγόμενο ομοίωμα της "χρυσής" εποχής του Μίμη Πλέσσα. Αυτά τα τραγούδια υπάρχουν, αυτά είπε ο Κότσιρας. Αν θεωρήσουμε αποκλειστικό προνόμιο του Γιάννη Πλούταρχου αυτή την περιοχή του τραγουδιού, τότε ποια σύγχρονα λαικά τραγούδια μένουν για τους υπόλοιπους;



    ΝΚΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ
    ''cd or not cd''
    Απο την εφημερίδα ''το θέμα''



    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 27-10-2006 22:35 ]





    Τελικά με έβαλες σε σκέψεις και ίσως έχεις δίκιο.Δε κατάλαβα όμως. Το παραπάνω κείμενο είναι δικό σου ή του Μωραίτη; Όπως και να 'χει είναι πολύ σωστά διατυπωμένο από μια άποψή. Μόνο που εμένα μου λείπει ο Γιάννης(Κότσιρας) ως αθώος ένοχος και ως φύλακας άγγελος. Θα μου πεις γιατί δεν ακούς τα παλιά τραγούδια.... Πια διψάμε για νέα τραγούδια(ας όψονται τα live....) αλλά στο ίδιο ύφος.... Κακό είναι;



    Το ότι σε έχω βάλει σε σκεψεις,είναι πολύ καλό.
    Πάντως το κείμενο είναι του Μωραιτη.Αν δεν κανω λαθος, είναι
    η πρώτη Κρητική για τον δίσκο που παραθέτω.
    Απλά μου αρεσε ο τρόπος που προσέγγισε το θέμα.
    Πολύ ουσιαστικός και χωρίς ψευτο εντέχνους τρόπους...
    mousikofilh
    28.10.2006, 10:25
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    . . . ρε maspa θα μας τρελάνεις ;
    Μας έχεις φάει τόσο καιρό ότι σου λείπει ο παλιός Γιάννης και θες φύλακα άγγελο κλπ κλπ κλπ εσύ δεν έχεις ακούσει το cd και βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται . . . . το μόνο που ακούς είναι κριτικές άλλων : ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ

    moysikofilh - valia σταματήστε να ασχολείσται με τον κάθε άσχετο που έχει και άποψη για το Γιάννη . . . . ΕΛΕΟΣ !



    Χαλάρωσε σεντονάκι,γιατι θα σε πάω για πλύσιμο.
    Συζήτηση κάνουμε.
    Δεν είναι άσχετος όποιος έχει διαφορετική άποψη από εμάς.
    Δικαίωμα του είναι.
    Χαλάρωσε....

    sentoni
    28.10.2006, 10:29
    Παράθεση:

    Χαλάρωσε σεντονάκι,γιατι θα σε πάω για πλύσιμο.
    Συζήτηση κάνουμε.
    Δεν είναι άσχετος όποιος έχει διαφορετική άποψη από εμάς.
    Δικαίωμα του είναι.
    Χαλάρωσε....





    . . . καταρχήν δεν χαλαρώνω, δεν μετανιώνω, όμως θυμώνω !
    Ρε mousikofilh δεν είναι δικαίωμα "το κατηγορώ" του άλλου σε ένα καλλιτέχνη όποιος και να'ναι τη στιγμή που δεν έχει ακούσει καν το cd . . . . Ε ! μην τρελλλλλλαθούμε τελείως !

    δεν αναρωτιέμαι που να'σαι . . . γιατί όπου κι αν πάω μαζί σε κουβαλάω !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-10-2006 12:39 ]


    mousikofilh
    28.10.2006, 10:39
    Παράθεση:

    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:29 έγραψε...


    Χαλάρωσε σεντονάκι,γιατι θα σε πάω για πλύσιμο.
    Συζήτηση κάνουμε.
    Δεν είναι άσχετος όποιος έχει διαφορετική άποψη από εμάς.
    Δικαίωμα του είναι.
    Χαλάρωσε....





    . . . καταρχήν δεν χαλαρώνω, δεν μετανιώνω, όμως θυμώνω !
    Ρε mousikofilh δεν είναι δικαίωμα "το κατηγορώ" του άλλου σε ένα καλλιτέχνη όποιος και να'ναι τη στιγμή που δεν έχει ακούσει καν το cd . . . . Ε ! μην τρελλλλλλαθούμε τελείως !



    Το ότι δεν έχει ακούσει το cd και κρίνει,το είπε από
    Την αρχή!!!ok.Από εκεί και περα,είναι η άποψη του καθενός και
    Οφείλω να τη σέβομαι,από την στιγμή που βλέπω ότι δεν κρύβει
    εμπάθεια η κακία.Ονόματα δε λέμε…
    Αλλά όχι και να
    ''σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τον κάθε άσχετο που έχει και άποψη για το Γιάννη . . . ''αυτο δεν το δεχομαι...
    Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και να το καταθέτει,όπως κανω εγώ και εσύ...
    Και κάλλιστα μπορούμε να συζητάμε γι'αυτό!


    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-10-2006 12:40 ]


    tolaruba
    28.10.2006, 10:45
    Το δισκο τον εχω ψαξει αλλα δυστυχως δεν τον εχω βρει.Εχω καταφερει να κατεβασω 2 κομματια.Ετσι θα μιλησω μονο για αυτα.
    Δεν ειναι καθολου ασκημα απλα ο Κοτσιρας δεν ηταν συνιθισμενος σε τετοια τραγουδια.ΟΚ,δεν ειναι κακο ο ανθρωπος να δοκιμασει κατι νεο,να πειραματιστει να δει ποιο πραγματικα του αρεσει.Ειμαι της αποψης οτι ο καλλιτεχνης-βασικα οι τραγουδιστες,τραγουδανε αυτα που τους κανει κεφι,και συμφωνα με το δικο τους γουστο και οχι με το δικο μας.

    Προσωπικα θα προτιμουσα ο κοτσιρας να ειχε παραμεινει στα πιο εντεχνα μονοπατια απλα επειδη εχω συνιθησει σε διαφορετικα ακουσματα.Απο κει και περα ομως ολα ειναι δουλεια του Κοτσιρα.

    Τωρα,ομως εδω εχει ξεσπασει πανικος.Αλλοι υποστηριζεται φανατικα τον Κοτσιρα λες και ειναι ο τελειος.Κανεις δεν ειναι τελειος ρε παιδακια...Υπαρχουν βεβαια και οι αλλοι οι οποιοι τον κατακρινουν λες και τον ξερουν προσωπικα.Δε μπορει να βρεθει μια χρυση τομη??
    Μα γιατι τοση μανια?
    Πρεπει να παραδεχτουμε ολοι οτι Ο κοτσιρας εχει ξεφυγει λιγο απο την προηγουμενη κουλτουρα του και ποιοτητα ισως μαλλον επειδη ο ιδιος αλλαξε αποψεις και γουστα.Δε το βρισκω κακο.Ισα ισα ο ανθρωπος δεν εμεινε στασιμος.Αυτη ειναι η αποψη μου.

    Yperoptis
    28.10.2006, 11:08
    Καλημέρα σε όλους. Η αλήθεια είναι ότι χάθηκα για λίγο. Δουλειές... Θέλω να καταθέσω μια σκέψη για τις κριτικές. Ειδικά του Διφώνου και της Ελευθεροτυπίας. Θα ξεκινήσω αναφέροντας μια φράση του Κότσιρα σε μία συνέντευξη από τον προηγούμενο δίσκο του. "Αν έπαιρνα στα σοβαρά τις κριτικές που μου κάνουνε από περιοδικά όπως το "Διφωνο" ή γενικότερα των κριτικών της δήθεν έντεχνης κουλτούρας, θα είχα σταματήσει στο πρώτο μου δίσκο...". Αν και δεν είμαι πλέον πιστός αναγνώστης του συγκεκριμένου περιοδικού όταν κατά καιρούς έχει πέσει στα χέρια μου έχω διαπιστώσει ότι είναι εμπαθές με όσους έχουν εμπορική επιτυχία. Εφόσων λοιπόν κατ' εξακολούθηση το "Δίφωνο" (Δ.Μπάκα) και ο κριτικός της Ελευθεροτυπίας (Γ.Παπαδάκης) ο οποίος σημειωτέον κάποτε έγραφε στο δίφωνο δεν αρέσκονται στο είδος αυτό της μουσικής γιατί το κρίνουν? Αφού δεν τους αρέσει ο Κότσιρας γιατί τον ακούν? Και εφόσων αποφασίζουν να γράψουν κριτική για εμποροκούς τραγουδιστές γιατί δεν το κάνουν για όλους? Όπως για τον Ρέμο, τον Χατζηγιάννη, τον Πλούταρχο αλλά ασχολούνται μόνο με τον Κότσιρα, την Αρβανιτάκη και την Αλεξίου? Αναφέρομαι σε εμπορικούς τραγουδιστές που σε μόνιμη βάση τους θάβουνε. Πιστεύω ακράδαντα πως και τον "Μεγάλο ερωτικό" να κάνανε πάλι θα τους έθαβαν. Είναι οι εύκολοι στόχοι. Εκτός αν είναι κατ' εντολήν ανταγωνιστών... Έχω δε την εντύπωση πως όταν γράφουν αυτοί κακές κριτικές ο δίσκος πάει πάρα πολύ καλά... Για να δούμε και αυτή τη φορά. Πάντως ακούω στο ραδιόφωνο όλο και πιο πολύ το "Έλα και κόψε με στα δυο" και όλο περισσότερο χαίρομαι που αγόρασα αυτό τον δίσκο. Τρομερό τραγούδι!!!
    mousikofilh
    28.10.2006, 11:22
    Το ''έλα και κόψε με στα δυο'' αν και
    είναι πολύ νωρίς, πιστεύω ότι είναι το καλύτερο ζεϊμπέκικο που
    Έχει πει ποτέ ο Γιάννης!!!
    Η ερμηνεία του εμένα προσωπικά,με ανατριχιάζει κάθε φορά που το
    Ακούω…Είναι λατρεμένο τραγούδι!
    Όσο για το δίφωνο,την ελευθεροτυπία,τα νέα και τους ''ειδήμονες'' που μας περιστοιχίζουν παντού,Πιστεύω ότι ο κόσμος είναι αρκετά έξυπνος για να μην
    παρασύρεται και σαφώς να μην επηρεάζετε,όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα.

    Χάθηκες yperopti.
    Μην το ξανα κάνεις αυτό...



    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 28-10-2006 11:25 ]


    Yperoptis
    28.10.2006, 12:31
    Έχεις απόλυτο δίκιο mousikofilh αλλά δυστυχώς η δουλειά μου (ηχολήπτης στούντιο) ούτε συγκεκριμένες ώρες έχει και όταν ξεκινήσει ένα project δεν μπορώ να ασχοληθώ με τίποτε άλλο μέχρι να τελειώσει. Έχω μια απορία διαβάζοντας όλο αυτο το διάστημα κριτικές για το δίσκο. Εκτός από τα σχολιάκια για το εξώφυλλο δεν έχουν κάτι άλλο να γράψουν? Πολλά ψυχολογικά έχει ο κόσμος mousikofilh μου. Πάρα πολλά... Άραγε αυτοί οι "ειδήμονες" της μουσικής έχουν ιδέα από μουσική??? Έχουνε δει ποτέ στη ζωή τους παρτιτούρα ας πούμε? Ή απλά πληρώνονται και ζουν αλλάζοντας ανταλλακτικά σε στυλό διαρκείας? Αν δεν υπήρχαν οι τραγουδιστές για να τους θάβουνε τι δουλειά θα κάνανε άραγε? Μεταφορείς μελανοδοχείων?
    valia1984
    28.10.2006, 12:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 28-10-2006 στις 12:31 έγραψε...

    Εκτός από τα σχολιάκια για το εξώφυλλο δεν έχουν κάτι άλλο να γράψουν?



    Μα αυτό είναι που με τρελαίνει κι εμένα...
    Σχόλια σχετικά με τα τραγούδια του δίσκου, την ερμηνεία του τραγουδιστή είναι δεκτα και σεβαστα.
    Πώς όμως να πάρεις στα σοβαρά μια ειρωνική κριτική για το μαλλί και για το χρώμα του δέρματος του Κότσιρα στο εξώφυλλο?
    megaloserwtikos
    28.10.2006, 13:13
    Πάντως έχουμε κάνει κάποιοι και σχόλια για την ερμηνεία του....