ελληνική μουσική
    875 online   ·  210.853 μέλη
    panachr
    23.08.2007, 16:11
    Αγαπητοι φιλοι που τοσο ευκολα νομιζετε οτι μπορείτε να μιλατε για κυρηγμα καθε φορα που καποιος απλα αναφερεται στην Αγ.Γραφή η στο Θεό τον οποίο πιστεύει.μπορει ο καθενας να αναφερεται σε οποιοδηποτε βιβλιο διαβασε η σε οποιονδηποτε φιλοσοφο μελετα.ποσο μαλλον ενας θρησκευομενος ανθρωπος που εχει μελετησει και εχει αποδεχτει,πιστευει και θεωρει ιερα βιβλια οπως το Ευαγγελιο,το Κορανι,την Τορα,κ.α.και δεν μπορειτε να τους κατηγορειτε για συντηρητικους και κολλημενους επειδη δεν συμφωνουν με τον προβαλλομενο η τον δικό σας τροπο ζωης και σκεψης
    Other_side
    23.08.2007, 16:33
    Μισό λεπτό. Φτιάχνω ένα πράσινο τσάι γιατί μόλις ξύπνησα και επιστρέφω. Αν μη τί άλλο, μπορεί να έβρισα να έκανα. Αλλά βλέπω πως το θέμα πήρε λίγο ενδιαφέρον. Ακόμα και η Μάργο που είναι αντίθετη στις βρισιές κλπ, κάθε τρια κλικ εδώ μου είναι. Τελικά ψοφάμε για κατινιές, είτε τις λέμε με την καθαρεύουσα, είτε με την "ομιλούμενη".

    Κάνω χιούμορ.

    μκμ ναι σε σένα το είπα. Εσύ με το βίντεο του 1959. Σοβαρέψου. Δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Αν θες να ξεμαλιαστούμε. Άνετα.

    Μισό το τσάι και επιστρέφω.
    Orfeus
    23.08.2007, 16:40
    Τελικά Άννα, μετά το απαράδεκτο post, είσαι βλέπω προκλητική, επιθετική και ειρωνική!

    Στην "καθομιλουμένη" θα μιλήσεις τώρα που θα γυρίσεις;

    Να είσαι προσεκτική με το χιούμορ σου και τις εκφράσεις σου! Αυτό τώρα το "κατινιές" τι είναι;


    margo
    23.08.2007, 16:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-08-2007 στις 15:57 έγραψε...

    Δυστυχώς δεν έχω internet σπίτι λόγω αναβάθμισης και σας γράφω μέσω internet cafe. Την κουβέντα αυτή πρώτη φορά τη διαβάζω αυτή τη στιγμή.

    Λοιπόν, για να μπούνε επιτέλους κάποια πράγματα στη θέση τους και για να απαντήσω επιτέλους και στην Μαργαρίτα.
    Το post της Other_Side ήταν απαράδεκτο.
    Δε με ενδιαφέρει καθόλου εάν είναι αθυρόστομη στο blog της, ή στην καθημερινότητά της, ή όταν μιλάει με τους φίλους της. Εδώ υπάρχουν κάποιοι κανόνες που ισχύουν για όλους και οφείλει να τους σέβεται! Εάν είχα δει το post χτες βράδυ χωρίς καμιά αμφιβολία θα είχα κάνει άμεση παρατήρηση στο συγκεκριμένο μέλος.

    Αγαπητή Other_Side, μπορεί στην ουσία αρκετών απ' όσα γράφεις να συμφωνώ. Αλλά ο χαρακτηρισμός των συνομιλητών σου ως "παπάρες πουριτανιστές", "Κάτι κόπανοι σαν κι εσάς" και οι φράσεις "κόψε τις μαλακίες" σε συνδυασμό με το ύφος που χρησιμοποίησες στο υπόλοιπο post, κανονικά είναι αιτίες διαγραφής απ' το site μιας και έρχονται σε απόλυτη αντίθεση με όλους τους κανόνες συμπεριφοράς του MusicHeaven τους οποίους αποδεχόμαστε όταν γραφόμαστε ως μέλη. Εκλαμβάνω την διαγραφή του post σου ως μία συγνώμη προς του αναγώστες αυτού του forum για τον τρόπο σου κι ελπίζω να μην επαναληφθεί στο μέλλον κάτι ανάλογο.


    Και τώρα κάτι γενικότερο... Πρέπει να φτιάξουμε ένα υπόμνημα στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις που να εξηγεί μεταξύ άλλων ότι αυτές οι κουβέντες γίνονται στα πλαίσια μιας εντελώς ελεύθερης συζήτησης και σε ήπιο κλίμα. Δεν είναι δυνατόν να μπαίνει κανείς να διαβάζει τα όσα διαβάζει και να αρχίζει να βρίζει ασύστολα επειδή θεωρεί ότι "εξαντλήθηκε η υπομονή του". Όποιου η υπομονή εξαντλείται τόσο εύκολα στις διαφορετικές απόψεις δεν έχει καμία θέση να κουβεντιάζει στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις. Το ίδιο ισχύει για όλους, ένθεους, αθέους, θρήσκους, προοδευτικούς, συντηρητικούς κλπ.

    Να το θυμάστε αυτό: Τη στιγμή που κάνετε κλικ για να διαβάσετε τις Φιλοσοφικές Συζητήσεις μπορεί να διαβάσετε απόψεις που να είναι διαφορετικές με την ηθική σας, με τον τρόπο σκέψη σας, ακόμα και με πράγματα ιερά για εσάς. Εάν η καρδιά σας είναι πολύ ευαίσθητη για κάτι τέτοιο ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΤΕ στον κόπο!
    Ο τρόπος όμως με τον οποίο εκφράζονται αυτές οι απόψεις πρέπει ΠΑΝΤΑ να είναι με σεβασμό στον συνομιλητή μας, όσο ακραία και αν μας φαίνεται η άποψή του.
    Το ότι υπάρχει κατηγορία "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" είναι μία κατάκτηση αυτού του site που αποδεικνύει ότι υπάρχουν άνθρωποι πραγματικά σκεπτόμενοι και καλλιεργημένοι εδώ πέρα, όπου η φαντασία τους δεν εξαντλείται σε απλές έννοιες και έχουν ανάγκη για φιλοσοφικές αναζητήσεις και προβληματισμούς. Ας κρατήσουμε λοιπόν το επίπεδο υψηλό, όσο μπορούμε.

    Υ.Γ. Ναι, θα συμφωνήσω με τον Ορφέα ότι πράγματι η θρησκεία τείνει ως δια μαγείας να εμφανίζεται σε αρκετά άσχετα τόπικς. Από την έκτρωση μέχρι τους πολιτικούς γάμους ομοφυλοφίλων, σε μία πολύ μεγάλη γκάμα τόπικς δυστυχώς με λύπη βλέπω ότι καταλήγουν σε κουβέντα περί χριστιανισμού, πράγμα που είναι ολότελα λάθος. Αγαπητοί θρήσκοι, μην αισθάνεστε ότι όποτε εκφράζεται από κάποιο μέλος μία άποψη αντίθετη με τις Γραφές πρέπει ως σταυροφόροι να υπερασπιστείτε την θρησκεία σας. Είναι απολύτως σεβαστή η προσωπική σας θρησκεία, μα εδώ τα θέματα που κουβεντιάζουμε είναι συγκεκριμένα και για να γίνει μία ισότιμη κουβέντα δεν είναι δυνατόν να μπλέκουμε σε ατέλειωτες διαφωνίες του τί είπε και τί δεν είπε τελικά ο (οποιοσδήποτε) Θεός. Όταν οι απόψεις που εκφράζουν κάποια μέλη είναι κατά 95% copy-paste απ' την Αγία Γραφή, ή το Κοράνι, ή δεν ξέρω εγώ από ποιο άλλο βιβλίο που θεωρεί ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια τότε προφανώς δεν μιλούμε για Φιλοσοφική Συζήτηση αλλά για κήρυγμα. Άλλωστε εάν όλοι θεωρούσαμε ότι τα βιβλία αυτά κατέχουν την απόλυτη κι αδιαπραγμάτευτη αλήθεια δεν θα μπαίναμε καν στον κόπο να συζητήσουμε σε "Φιλοσοφικές Συζητήσεις"!


    Παύλος Κ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-08-2007 16:03 ]







    @Παύλο , σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες.

    (να που γίνονται και θαύματα
    )




    @Παρακαλώ τον κ.vouliakis
    να ανακαλέσει τους χαρακτηρισμούς που με στόλισε
    για εμπάθεια,και άδικες επιθέσεις που δήθεν έκανα στους mod.
    Είτε μου μιλούσε ως mod,είτε ως απλό μέλος.






    vouliakis
    23.08.2007, 16:56
    Δεν σε στόλισα με κανενός είδους χαρακτηρισμό. Όλα φαίνονται στα posts σου, όπου μάλλον εσύ με στολίζεις.

    (Αλήθεια, δεν έχεις άλλη δουλειά από το να ασχολείσαι μαζί μου?)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 23-08-2007 16:57 ]


    margo
    23.08.2007, 16:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 23-08-2007 στις 16:33 έγραψε...

    Μισό λεπτό. Φτιάχνω ένα πράσινο τσάι γιατί μόλις ξύπνησα και επιστρέφω. Αν μη τί άλλο, μπορεί να έβρισα να έκανα. Αλλά βλέπω πως το θέμα πήρε λίγο ενδιαφέρον. Ακόμα και η Μάργο που είναι αντίθετη στις βρισιές κλπ, κάθε τρια κλικ εδώ μου είναι. Τελικά ψοφάμε για κατινιές, είτε τις λέμε με την καθαρεύουσα, είτε με την "ομιλούμενη".

    Κάνω χιούμορ.

    μκμ ναι σε σένα το είπα. Εσύ με το βίντεο του 1959. Σοβαρέψου. Δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Αν θες να ξεμαλιαστούμε. Άνετα.

    Μισό το τσάι και επιστρέφω.



    Άννα,την εξουσιοδότηση που ζήτησες χθες είδες ότι σου την έδωσα αμέσως...
    αν και δεν τη χρησιμοποίησες ακόμα.
    αν θέλεις να μου πεις κάτι άλλο τουλάχιστον μην το κάνεις πάλι από εδώ.
    Αν θες να με πεις Κατίνα πες το μου λοιπόν στο skype και πάψε να εκτίθεσαι περισσότερο.

    Δεν με θίγουν τα λόγια σου,ούτε έχω κάτι μαζί σου αν πρόσεξες.
    Το ίδιο θα έκανα για οποιοδήποτε άλλο μέλος μιλούσε έτσι εδώ.


    Tren
    23.08.2007, 17:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 23-08-2007 στις 16:33 έγραψε...

    Μισό λεπτό. Φτιάχνω ένα πράσινο τσάι γιατί μόλις ξύπνησα και επιστρέφω. Αν μη τί άλλο, μπορεί να έβρισα να έκανα. Αλλά βλέπω πως το θέμα πήρε λίγο ενδιαφέρον. Ακόμα και η Μάργο που είναι αντίθετη στις βρισιές κλπ, κάθε τρια κλικ εδώ μου είναι. Τελικά ψοφάμε για κατινιές, είτε τις λέμε με την καθαρεύουσα, είτε με την "ομιλούμενη".

    Κάνω χιούμορ.

    μκμ ναι σε σένα το είπα. Εσύ με το βίντεο του 1959. Σοβαρέψου. Δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Αν θες να ξεμαλιαστούμε. Άνετα.

    Μισό το τσάι και επιστρέφω.



    Απεσυρε το post


    Ειπε με σεβασμο

    Ειπε οτι δεν επιτρεπονται οι βρισιες τελικα

    Ειπε οτι ηταν λαθος εις στο τετραγωνο


    Δεν εχει πει κουβεντα μεχρι στιγμης και μονο διαβαζει

    Μονο εγω παλι ειδα τις συγκεκριμενες δηλωσεις?


    Ε τοτε κουκλα μου otherside να σου πω κατι?Ξαναποσταρε το με μεγαλοπρεπεια αφου ετσι κι αλλιως το αποτελεσμα ιδιο μενει.


    Margo,μαθε να υπερασπιζεσαι τον εαυτο σου οταν θιγεσαι και μην περιμενεις απο τους αλλους.Τα ατσαλακωτα πουκαμισα δεν ειναι απαραιτητα και καθαρα.Να τσαλακωνεσαι οταν υπαρχει λογος,δεν ειναι κακο.
    Αν ειχες κατι να πεις γιατι δεν το ειπες εκει που επρεπε?
    Να πεις πολυ απλα κοιτα κοριτσακι μου μιλας ασχημα κι εγω δεν μπορω να κανω κουβεντα ετσι.
    Ετσι κανουν οι ανθρωποι poy θιγονται δεν φωναζουνε το δασκαλο να κανει ντα τον ατακτο μαθητη !
    Kerato
    23.08.2007, 17:14
    Εγώ λέω να ανοιχτεί νέα κατηγορία, όπως οι "φιλοσοφικές συζητήσεις", με τίτλο "Ρινγκ-Εδώ καυγαδίζουμε, πλακωνόμαστε στο ξύλο και βρίζουμε ασύστολα"
    Έτσι για να ξεσπάμε που και που...χωρίς να βγαίνουμε off topic!!!

    Με απογοητεύσατε για άλλη μια φορά. Συμφωνώ με το μέλος other side και κατανοώ τη στιγμή του ξεσπάσματος, όπως και τους λόγους γι' αυτό. Δυστυχώς δε γίνεται να είμαστε πάντα comme il faut (="καθώς πρέπει", για τους μη γαλλομαθείς)

    Ορφέα, από ειρωνίες έχω δει αρκετές σε συζητήσεις στο ΜΗ, αλλά δεν είναι και κάτι τόσο κατακριτέο κατά τη γνώμη μου. Έτσι όπως πάμε, θα καθορίσουμε ακριβώς με ποιό ύφος θα πρέπει να εκφράζονται τα μέλη του ΜΗ, με ποιο στυλ θα γράφουν και το πώς θα νιώθουν στην τελική. Δε γίνεται ρε παιδιά. Ας είμαστε και λίγο ανεκτικοί.

    Εντάξει, κι εγώ έχω βγει από τα ρούχα μου με κάποια άτομα, με τις ιδέες τους και με τον τρόπο τους, αλλά απλά "δεν τους παίζω". Τους ανέχομαι και δεν ασχολούμαι. Τέλος. Χαλαρώστε...

    Όσο για την έκτρωση, σας εύχομαι να μη σας τύχει, όλους εσάς που περιμένετε στη γωνία με την καταδικαστική απόφαση στο χέρι, να χρειαστεί να κάνετε κάτι τέτοιο, είτε ως μάνες είτε ως πατέρες. Έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέμε.

    Κι ένα τελευταίο ως παράθεση της προσωπικής μου άποψης. Αν εγώ αποφασίζω το αν θα δημιουργήσω ζωή, τότε εγώ αποφασίζω και το να μην τη δημιουργήσω ή να τη διακόψω με τη μορφή της άμβλωσης.
    Αν η θρησκεία υποστηρίζει ότι μόνο ο θεός δημιουργεί ζωή, τότε γιατί δέχεται τις μοντέρνες μεθόδους σύλληψης στα ζευγάρια που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν φυσικά; Εκεί δεν ενεργούν ενάντια στη Θέλησή Του;

    gexrag
    23.08.2007, 17:29
    Επειδή εργάζομαι δεν αντιλήφθηκα νωρίτερα τι έγινε.
    Αναφέρθηκε τουλάχιστον δύο φορές το όνομά μου και δεν είναι δυνατόν να μην επέμβω.

    Καταντήσατε το MusicHeaven σε έτρωμα προκαλώντας του έκτρωση.

    Θα μείνω μόνο στους φίλους μου Astron και GL που αποτελούν άστρα παραφωνίας στην παραφωνία σας.

    Ναι φίλοι μου υποβιβάσατε πολύ το επίπεδο όταν θα μπορούσατε να κάνετε το πιο απλό που θα μπορούσε ο καθένας να κάνει. ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕΤΕ. Πριν από μέρες ξεκίνησα ένα topik με θέμα την ελευθερία του λόγου. Αφήστε λοιπόν τον κόσμο να εκφραστεί ελεύθερα.
    Ό φίλος vouliakis αν και στα περισσότερα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ και θα τεκμηριώσω ήταν πολύ σωστός στην περίπτωση του μέλους Other_side απο το οποίο ξεκίνησε η διαφωνία σας. Αρκούσε ένα προσωπικό μύνημα και μια παράκληση και πιστεύω ότι θα υπήρχε η σχεττική κατανόηση.

    Φίλε μου vouliakis
    Κλειδώνουν θέματα που συζητούνται και όχι θέματα τελείως διαφορετικά. Ήδη έχω κάνει αναφορά στο γεγονός σε κάποια καταχώρησή μου όταν είχε παρανοήσει τα γραφόμενα μου ο φίλος Orfeus του οποίου δημοσιεύεται μια ξεχωριστή δουλειά και του εύχομαι να κάνει ακόμη καλύτερες. Επιπλέον κοιτάξτε να διδαχθήτε απο τον Astron ο οποίος είναι πραγματικά αξιος για συντονiστής forum.

    ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ
    Η διαφωνία είναι μέρος της φιλοσοφικής συζήτησης και εκεί κρινόμαστε όλοι αν είμαστε ΑΞΙΟΙ ΣΥΖΗΤΗΤΕΣ.

    Σχετικά με τα θέματα θρησκείας και πίστης.
    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ. ΜΗΝ ΣΤΕΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ. Υπάρχει σχετικό άρθρο στους κανονισμούς και ζητώντας μας να μην μιλάμε για θέματα που σας ενοχλούν, ΠΑΡΑΒΑΙΝΕΤΑΙ τον σχετικό ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ. Πως είναι δυνατόν να λέγεται φιλοσοφική συζήτηση μια συζήτηση που ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ το πεδίιο συζήτησης.
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να λέμε αυτό που σας αρέσει όπως δεχόμαστε τις απόψεις σας είτε μας αρέσουν είτε όχι και απλά διαφωνούμε.

    Στη ΦΙΛΗ Tren έχω ήδη απαντήσει. Ο φίλος vouliakis που ίσως θιχθεί καλύτερα να προσέχει γιατί έχει εκτεθεί ήδη μια φορά.

    Αν είσαστε μια κλειστή ομάδα που συζητάτε μόνο όσα σας είναι αρεστά τότε κάνω πάσο και νομίζω ότι θα πρέπει να αποχωρήσω μια που ήδη έχω διωχθεί από κάποιους που θεωρούν το MusicHeaven προσωπική τους ιδιοκτησία. Πλέον δεν συντρέχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να είμαι παρόν μια που ο στόχος μου έχει ολοκληρωθεί.
    Μου άρεσε να ανταλάσσω απόψεις με πολλούς από σας που είναι πραγματικά ΑΞΙΟΙ συζητητές. Δεν θα αναφέρω κανένα γιατί κάποιον θα ξεχάσω. Εκρεμούν ένα δυο θέματα στα οποία έχω να παραθέσω κάτι και σύντομα μπορεί να σταματήσω να σας ενοχλώ όχι γιατί το θελήσατε εσείς αλλά γιατί το θέλω εγώ. ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΗΚΑ ότι δεν έχω θέση στο MusicHeaven επειδή δεν είμαι μουσικός. Σας αρέσει να σας λένε ψέματα ότι είναι όλοι όσοι έχουν κάνει εγγραφή μουσικοί.
    Κλείνοντας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Ευχαριστώ για την φιλοξενία.
    Ευχαριστώ όλους όσους με αντιμετώπισαν με ΑΓΑΠΗ.
    Ευχαριστώ και όσους δεν με δέχθηκαν.
    Προς απογοήτευση ορισμένων η αποχώρηση μου δεν θα γίνει αμέσως.
    Other_side
    23.08.2007, 17:30
    ΟΚ. Έχουμε και οικογενιακές υποχρεώσεις.

    Λοιπόν ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση καθώς και για την αναστάτωση.

    Φίλε Άστρον αρχικά. Επειδή σε σέβομαι και σε διαβάζω συχνά και δείχνεις να είσαι μια χαρά κλπ κλπ. Όταν αποκτήσεις μήτρα και σου επιβάλουν άλλοι τί πρέπει και δεν πρέπει να κάνεις με δαύτη τότε και μόνο τότε θα δεκτώ κριτική πάνω στην αντίδραση μου.

    Η Μάργο αντιθέτως έχει. Γι'αυτό και ασχολούμαι. Βασικά αν είδατε. Η ΆΝνα (μπού κακό) μπήκε στις 11:38 και 40 δευτερόλεπτα χτες το βράδυ (άκουσων άκουσων) και διαβάζοντας κάπως τα σχόλια, δεν αντέδρασα πολύ αλλά το βίντεο ήταν αυτό που με έβγαλε εκτώς. Και να σου πω κάτι, δεν μιλάμε για το τελευταίο σιντί των Σεπουλτούρα (ποτέ δεν πήγα το μέταλ με το συμπάθειο), μιλάμε για ένα θέμα πολύ λεπτό κλπ και νομίζω πως φυσιολογικό είναι να ξεσπάει κανείς. Μου ανεβάζει ο άλλος, ή άλλη τί είναι ο μκμ, τώρα αηδείες για γερά στομάχια, μου κάνει προπαγάντα τρόμου κι εγώ θα πω εσείς και σας παρακαλώ; ΟΧΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.

    Ωραία. Τώρα, σε συντονιστές, Βουλιάκης, Ορφέας, και δεν ξέρω ποιός άλλος είναι. Εγώ νομίζω πως εντάξει μια χαρά τα πάνε, και να σου πω, άνθρωποι είναι. Σαν τις εφημερίδες. Να μην ανοίκουν σε κάποια δική τους αντιληψη; Να μην υπάρχει έστω μια υποσυνείδητη προκατάληψη ή μάλλον λογοκρισία; Θα υπάρξει και υπάρχει. Εγώ την αποδέχομαι πλέον.

    Τέλος, νομίζω πως τα κολλήματα άλλοι τα έχουν. Για δυο λέξεις τώρα τόσο κακό. Έλεος. Και ξέρεις κάτι. Εγώ την Εκκλησία τί είναι αυτό τέλος πάντων την σέβομαι και αυτό δεν το έχω δείξει εδώ μέσα, αλλά εκεί έξω. Κατάλαβες Μάργο, μκμ, και δεν ξέρω εγώ ποιός άλλος; Δείξε μου ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ πως στηρίζεις λοιπόν την άποψη σου για τις εκτρώσεις και τα σχετικά.

    Εγώ είμαι ανοιχτή στο να πάμε μαζί σε ένα ορφανοτροφείο. Πάμε να δεις εκεί τί παίζει. Και όχι μόνο στην Ελλάδα που είναι άστα να πάνε. Πάμε λίγο στην Ρουμανία μαζί εκδρομή. Θες να υποστηρίξεις την άποψη σου, έλα να κάνουμε κάτι για τα παιδιά που έρχονται στον κόσμο αυτό που έτσι κι αλλιώς ένα μπάχαλο είναι, από οικογένειες που δεν ήθελαν, ή δεν μπόρεσαν να τους μεγαλώσουν. Και τα τυχερά παιδιά είναι αυτά που βρέθηκαν τουλάχιστον εκεί. Πόσα άλλα μεγαλώνουν σε ένα κλίμα που μόνο κόλαση του Δάντη θυμίζει.

    Εσείς που πιστεύετε σε κολάσεις και τα τέτοια. Φτιάξτε λοιπόν έναν παράδεισο εδώ. Κι ας είναι μουσικός.

    Αυτό.
    margo
    23.08.2007, 17:32
    Τρεν...λες ότι να 'ναι..αλλά ΟΚ δεν τρέχει τίποτα..
    neerie
    23.08.2007, 17:33
    OFF TOPIC

    Είναι προφανές ότι το πρόβλημα μας γενικότερα είναι η μη ανοχή του διαφορετικού (από εμάς). Γι αυτό και βγαίνουμε εκτός εαυτού. Αντίθετα, η συμπεριφορά αυτών που εκφράζουν τις ίδιες με τις δικές μας απόψεις γίνεται πιο εύκολα αποδεκτή. Αυτό γίνεται καθημερινά και εκτός διαδικτύου.

    Το ζητούμενο εδώ μέσα είναι ο σεβασμός σε ένα φόρουμ που με τόσο κόπο έφτιαξαν και υποστηρίζουν κάποια άτομα, καθώς επίσης όλων όσοι συμμετέχουν με ποστς και άλλους τρόπους, ανεξάρτητα από τις απόψεις που εκφράζουν.

    Σωστά λέχθηκε ότι καλό είναι οι ευαίσθητοι (αν δεν μπορούμε να είμαστε ψύχραιμοι) να μένουμε μακριά από συζητήσεις που μας εξοργίζουν. Παρόλ΄αυτά, όταν κάποιος είναι ενεργό μέλος και ασχολείται γενικά με το ΜΗ, είναι φυσικό να προσβληθεί από έντονες εκφράσεις - επιθέσεις σε πράγματα ζωτικής σημασίας γι αυτόν/αυτήν. Και για να μη θεωρηθεί ότι αερολογώ, αναφέρομαι σε εκφράσεις κατά του Θεού και της εκκλησίας. Προσωπικά, όσο ήρεμη κι αν θέλω να μείνω, αν κάποιος βρίσει το Θεό ή την Παναγία για παράδειγμα, θα εκνευριστώ, θα προσβληθώ και θα αντιδράσω έντονα. Ο λόγος?? Ο Θεός δεν για εμένα απλά μια ιδέα αλλά η αγάπη μου η μεγάλη. Όπως θα εκνευριστώ αν κάποιος βρίσει την οικογένεια μου ή την αγάπη μου. Όπως μάλλον θα εκνευριζόταν ο καθένας αν του βρίζαμε τους γονείς ας πούμε. Άμα δε μπορεί κάποιος να σεβαστεί αυτό και πόση σημασία έχει για εμένα τότε απλά δεν αξίζει να ασχολούμαι. Και δε θέλω να πιστεύω ότι δεν αξίζει να ασχολούμαι με τα μέλη αυτού του φόρουμ!

    Αγαπητέ μου Παύλο και Ορφέα και vouliakis, σας παρακολουθώ εδώ και καιρό όπως γνωρίζετε, σας αγαπώ και σέβομαι πολύ τις απόψεις σας, το άτομο σας. Δε θα κακοχαρακτηρίσω αυτά που εσείς θεωρείτε σημαντικά και σε καμιά περίπτωση δε θα βρίσω αυτά που εσείς πρεσβεύετε (δε λέω ότι εσείς βρίσατε). Οι απόψεις μας διαφέρουν κατά πολύ, διαβάζω όμως και σέβομαι αυτά που λέτε. Όσο για τις "θεοσοφίες" που έχουν κατακλύσει τα φιλοσοφικά θέματα του φόρουμ, αυτό γίνεται απλά επειδή ο καθένας που θα σχολιάσει ένα θέμα, θα παραθέσει μια άποψη (διότι απόψεις παραθέτουμε) η οποία πηγάζει από τα βιώματα, τις ιδέες, τις αντιλήψεις, τα συναισθήματα και τον τρόπο σκέψης του. Όταν όλα αυτά έχουν γαλουχηθεί μέσα από τη χριστιανική διδασκαλία, δε μπορεί κάποιος παρά να παραθέσει απόψεις που να έχουν ως βάση αυτήν (τη χριστιανική διδασκαλία). Δε μπορείς να σχολιάσεις ένα θέμα έτσι ξερά (συμφωνώ/διαφωνώ) χωρίς να προσπαθήσεις να στηρίξεις την άποψη σου. Έτσι μας δίδαξαν και στο σχολείο άλλωστε, οποιαδήποτε άποψη είναι σωστή για τον καθένα (εφόσον μιλούμε για άποψη) αν μπορεί να τη στηρίξει με επιχειρήματα. Διαφορετικά, μπορούμε όλοι φυσικά να απαντούμε με ένα απλό ΝΑΙ/ΟΧΙ, αν αυτό επιβάλλεται για το καλό του φόρουμ.

    Αν όντως έχει κουραστεί το ΜΗ να ακούει απόψεις που να έχουν ως βάση το Χριστό, το Θεό, την εκκλησία (διότι αυτά φαίνεται να πολεμούνται από ορισμένους στο ΜΗ) τότε να το πείτε κι εγώ προσωπικά θα το σεβαστώ και δε θα ασχοληθώ ξανά παρά μόνο για τα μουσικά θέματα εδώ μέσα. Σημειώνω εδώ ότι είναι κρίμα που γίνεται κι εδώ ο διαχωρισμός υπέρ/κατά της εκκλησίας. Και που δε μπορούμε να το ξεπεράσουμε, να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

    Με όλο το σεβασμό και την αγάπη σε όλους εδώ μέσα, θεωρώ ότι το ζητούμενο είναι ο σεβασμός της διαφορετικότητας. Ή τουλάχιστον του συνομιλητή μας.

    ON TOPIC

    Δε θα σχολιάσω, εις αναμονήν απάντησης στην προ-προηγούμενη μου παράγραφο (αν έχει κουραστεί το ΜΗ κλπ...). Άλλωστε έχω ήδη παραθέσει τις απόψεις μου σε παρόμοιο τόπικ για τα δικαιώματα των ανάπηρων/προβληματικών παιδιών στη ζωή.

    Να ΄στε καλά+




    vouliakis
    23.08.2007, 17:53
    @gexrag: Είμαι απαράδεκτος επειδή δεν ασπάζομαι τη δική σου Αλήθεια ή επειδή σου κλείδωσα ένα τόπικ για τον Ιούδα (ενώ υπήρχε ήδη τουλάχιστον ένα παρόμοιο, όπου κάλλιστα θα μπορούσες να συνεχίσεις τη συζήτηση)?

    Μήπως είναι υπερβολικές οι αντιδράσεις σου απέναντι σε ένα forum όπου σου φέρονται όλοι "με το γάντι" και σέβονται όλα όσα έχεις να τους πεις (άσχετα με το αν συμφωνούν ή διαφωνούν)? Μήπως εσύ, τελικά, δεν δέχεσαι τον διάλογο (ή τον δέχεσαι με τις δικές σου προϋποθέσεις)?


    margo
    23.08.2007, 18:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 23-08-2007 στις 17:30 έγραψε...

    ΟΚ. Έχουμε και οικογενιακές υποχρεώσεις.

    Λοιπόν ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση καθώς και για την αναστάτωση.

    Φίλε Άστρον αρχικά. Επειδή σε σέβομαι και σε διαβάζω συχνά και δείχνεις να είσαι μια χαρά κλπ κλπ. Όταν αποκτήσεις μήτρα και σου επιβάλουν άλλοι τί πρέπει και δεν πρέπει να κάνεις με δαύτη τότε και μόνο τότε θα δεκτώ κριτική πάνω στην αντίδραση μου.

    Η Μάργο αντιθέτως έχει. Γι'αυτό και ασχολούμαι. Βασικά αν είδατε. Η ΆΝνα (μπού κακό) μπήκε στις 11:38 και 40 δευτερόλεπτα χτες το βράδυ (άκουσων άκουσων) και διαβάζοντας κάπως τα σχόλια, δεν αντέδρασα πολύ αλλά το βίντεο ήταν αυτό που με έβγαλε εκτώς. Και να σου πω κάτι, δεν μιλάμε για το τελευταίο σιντί των Σεπουλτούρα (ποτέ δεν πήγα το μέταλ με το συμπάθειο), μιλάμε για ένα θέμα πολύ λεπτό κλπ και νομίζω πως φυσιολογικό είναι να ξεσπάει κανείς. Μου ανεβάζει ο άλλος, ή άλλη τί είναι ο μκμ, τώρα αηδείες για γερά στομάχια, μου κάνει προπαγάντα τρόμου κι εγώ θα πω εσείς και σας παρακαλώ; ΟΧΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.

    Ωραία. Τώρα, σε συντονιστές, Βουλιάκης, Ορφέας, και δεν ξέρω ποιός άλλος είναι. Εγώ νομίζω πως εντάξει μια χαρά τα πάνε, και να σου πω, άνθρωποι είναι. Σαν τις εφημερίδες. Να μην ανοίκουν σε κάποια δική τους αντιληψη; Να μην υπάρχει έστω μια υποσυνείδητη προκατάληψη ή μάλλον λογοκρισία; Θα υπάρξει και υπάρχει. Εγώ την αποδέχομαι πλέον.

    Τέλος, νομίζω πως τα κολλήματα άλλοι τα έχουν. Για δυο λέξεις τώρα τόσο κακό. Έλεος. Και ξέρεις κάτι. Εγώ την Εκκλησία τί είναι αυτό τέλος πάντων την σέβομαι και αυτό δεν το έχω δείξει εδώ μέσα, αλλά εκεί έξω





    Κατάλαβες Μάργο, μκμ, και δεν ξέρω εγώ ποιός άλλος; Δείξε μου ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ πως στηρίζεις λοιπόν την άποψη σου για τις εκτρώσεις και τα σχετικά.







    Άννα αυτό είναι το μοναδικό ποστ που έγραψα σε αυτή τη συζήτηση μέχρι χθες.
    Υπάρχει στην πρώτη σελίδα.

    Σωστά θυμάσαι loussi,υπάρχει τόπικ για το συγκεκριμένο θέμα.

    Έχει ένα ανάπηρο-άρρωστο παιδί το δικαίωμα..

    Το μόνο που ήθελα να πω για το θέμα,που βλέπω να συζητιέται μάλιστα από νέες κοπέλες,είναι ότι πριν φτάσουμε να μιλάμε για την έκτρωση καλύτερα να μιλάμε για την αντισύλληψη.Το κακό είναι ότι ο αριθμός των εκτρώσεων διαρκώς αυξάνεται,καθώς πολλές γυναίκες έχουν μετατρέψει την έκτρωση σε μέθοδο αντισύλληψης!
    Σε κάποιες χώρες που απαγορεύονται οι εκτρώσεις και οι συνθήκες διαβίωσης στα λαϊκά στρώματα είναι άθλιες,οι γυναίκες προκαλούν μόνες τους την διακοπή της κύησης ή γεννάνε τα μωρά και τα πετούν στα δημόσια ουρητήρια ή στα σκουπίδια.
    Αν δεν κάνω λάθος βρίσκουν μέχρι και 80 νεκρά βρέφη το μήνα στα σκουπίδια της πόλης του Μέξικο.
    Τι είναι καλύτερο?τι είναι χειρότερο?δύσκολο να το πεις μέσα στον τρελό κόσμο που ζούμε





    Διάβασέ το και ξανακοίταξε όσα λες εναντίον μου,κι αν επιμένεις...ΟΚ

    Βρίσε ελεύθερα δεν παθαίνεις τίποτα εδώ.
    margo
    23.08.2007, 18:11
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 13-08-2007 στις 01:16 έγραψε...

    Σωστά θυμάσαι loussi,υπάρχει τόπικ για το συγκεκριμένο θέμα.

    Έχει ένα ανάπηρο-άρρωστο παιδί το δικαίωμα..

    Το μόνο που ήθελα να πω για το θέμα,που βλέπω να συζητιέται μάλιστα από νέες κοπέλες,είναι ότι πριν φτάσουμε να μιλάμε για την έκτρωση καλύτερα να μιλάμε για την αντισύλληψη.Το κακό είναι ότι ο αριθμός των εκτρώσεων διαρκώς αυξάνεται,καθώς πολλές γυναίκες έχουν μετατρέψει την έκτρωση σε μέθοδο αντισύλληψης!
    Σε κάποιες χώρες που απαγορεύονται οι εκτρώσεις και οι συνθήκες διαβίωσης στα λαϊκά στρώματα είναι άθλιες,οι γυναίκες προκαλούν μόνες τους την διακοπή της κύησης ή γεννάνε τα μωρά και τα πετούν στα δημόσια ουρητήρια ή στα σκουπίδια.
    Αν δεν κάνω λάθος βρίσκουν μέχρι και 80 νεκρά βρέφη το μήνα στα σκουπίδια της πόλης του Μέξικο.
    Τι είναι καλύτερο?τι είναι χειρότερο?δύσκολο να το πεις μέσα στον τρελό κόσμο που ζούμε





    Αυτό.Κάτσε και δέσ'το και μετά μίλα,όχι αυθαίρετα.
    gexrag
    23.08.2007, 18:12
    Φίλε μου vouliakis
    Δεν ενοχλήθηκα για το γεγονός ότι κλείδωσες ένα τόπικ. Εχω εχω αναφέρει τα ίδια
    κάποια στιγμή στον Ορφέα. Δεν εγκρίνω την άγνοια της διαφορετικότητας ενός θέματος
    Αν θέλω κάτι να πω θα το πω ο κόσμος να χαλάσει.
    Φίλε μου δεν παρακολουθείς, έχω διωχθεί τουλάχιστον τρεις φορές.
    ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΕΤΑΙ εσείς οι συντονιστές.

    Όσο για την Αλήθεια αυτή είναι ήδη δημοσιευμένη δύο φορές όπως θέλησαν οι
    Άγιοι πάντες. Μην εξοργίζεστε και λέτε συνεχώς ότι αποτελεί την δική μου Αλήθεια.
    Μια αναζήτηση στο Άγιο Όρος ίσως σας πείσει ότι δεν αποτελεί την δική μου
    Αλήθεια αλλά διδάσκεται και αλλού. Μια αναζήτηση στις διάφορες θρησκείες θα σας
    δείξει ότι υπάρχουν πολλά κοινά ανάμεσά τους και ότι όλα οδηγούν στην ΑΓΑΠΗ
    και στην ΑΡΕΤΗ. Οι αρχαίοι φιλόσοφοι έχουν πολλά συγγράματα που αναλύουν
    περι ΑΡΕΤΗΣ. Αν δεν σας αρέσει η ΑΓΑΠΗ και η ΑΡΕΤΗ αλλά αρέσκεσται σε άλλα
    πρότυπα αποτελεί δικαίωμά σας.
    gexrag
    23.08.2007, 18:23
    ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ άλλη μια φορά προς όλους.
    Αποτελεί ύβρη για μένα ο χαρακτηρισμός ότι δεν δέχομαι τον διάλογο όταν έχω
    πολλές φορές αναλύσει τα σχετικά για την ελευθερία και κυρίως για την ελευθερία
    του λόγου. ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ. Έχω κάθε δικαίωμα να διαφωνώ όπως δεν
    απογόρεψα ΠΟΤΕ σε κανένα να διαφωνήσει και ούτε του έθεσα όρια μέσα στα
    οποία πρέπει να εκφραστεί. ΕΚΤΙΘΕΣΤΕ γιατί όσοι ερευνήσουν ελάχιστα το
    διαπιστώνουν ευκολότερα.
    Φίλε vouliakis νωρίτερα σε προέτρεψα να προσέχεις για να μην εκτεθείς. Πρόσεξε
    δεν απογόρεψα η λέξη που χρησιμοποιώ είναι σημαντική. ΣΕ ΠΡΟΕΤΡΕΨΑ.
    ΘΑ επιστρέψω λίγο αργότερα και να με συγχωρείτε αν δεν απαντήσω και πάλι.
    Κάνω άλλη μια προτροπή. Διασκεδάστε με. Ξέρετε ότι διασκεδάσω κάποιες φορές
    χρησιμοποιώντας την δύναμη του λόγου. Ανοίγω τώρα αμέσως ένα τόπικ σχετικό.

    asxetos
    23.08.2007, 19:25
    Tα μικροβια ανθρωποι εκπληρωσαν το σκοπο τους, εφαγαν τη γη και πεταξαν για αλλου, για αλλη αποπνικτικη ατμοσφαιρα. Αισθημα αγαλλιασης, καταξιωσης, αισθημα βασιλικο.

    Υπαρχουν δωματια αναπαυσης και για τους γηινους......

    Tren
    23.08.2007, 21:18
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 23-08-2007 στις 17:32 έγραψε...

    Τρεν...λες ότι να 'ναι..αλλά ΟΚ δεν τρέχει τίποτα..






    Περιπτωση Α

    Δυο παιδακια παιζουν στο πραυλιο του σχολειου

    Γιαννακης:Εισαι ηλιθιος Κωστακη

    Κωστακης:Κι εσυ το ιδιο Γιαννακη


    Περιπτωση Β

    Γιαννακης:Εισαι ηλιθιος Κωστακη

    Κωστακης:Μαμαααααααααααααααααα ο Γιαννακης με ειπε ηλιθιο.Πες του....


    Τωρα?
    Ουτε παλι?


    YrIazz
    24.08.2007, 12:11
    @Tren

    Περι εναρξης μπαχαλου...

    Δεν συμφωνω με τον τροπο εκφρασης της κοπελιας Other_side, αλλα αυτο που ακολουθησε σχεδον "εσβησε" απο την μνημη μου την επιθεση της....

    Ειμαι της αποψης οτι οταν κατι/καποιος σε ενοχλει τον αντιμετωπιζεις και δεν φωναζεις:
    "Κ. πολιτσμαν ο/η ταδε με εθιξε, παρακαλω οπως επιπληξτε την/τον..."
    "...Α, κ πολιτσμαν δεν κανετε σωστα την δουλεια σας!!! Βαση κανονισμων που διαβασα θα επρεπε να λειτουργησετε κατα αυτον τον τροπο..."
    "Κ. πολιτσμαν προσεξτε πως θα φερθειτε διοτι στο παρελθον παρεκτραπεικατε (ετσι δεν γραφεται??) ....!!!"

    Ο καθενας μας εχει την αποψη του κ τον τροπο εκφρασης του, καλο ειναι να μην προσπαθουμε να "καλουπωσουμε" τα παντα μεσα απο καποιους κανονισμους που μπηκαν για να υπαρχουν καποια ορια κ οχι για να φημωνουν κ να αποτελουν σημειο αναφορας σε καθε βημα μας....

    Η κοπελα εβγαλε ή διαμορφωσε το αρχικο της post κ ασχοληστε 2 μερες για το εαν την επεπληξαν αρκετα....!!!!

    Περι εκτρωσης....

    Υπερ της προληψης. Υπερ της σωστης ενημερωσης απο γιατρους πριν την εκτρωση. Υπερ της εκτρωσης...


    Υπερ της εκτρωσης γιατι δεν δεχομαι -οπως ειπαν καποια μελη :

    1. Να γεννησω ενα παιδι κ ας το δωσω σε ορφανοτροφειο.
    (Τελεια! Τουλαχιστον δεν εκανα φονο! Τι σημασια εχει πως θα ζησει, τι θα σκεφτεται, πως θα νιωθει.... Εγω, ειμαι καθαρη!!!)
    2.Να γεννησω ενα παιδι κ να μεγαλωσει μονο του
    (Πω, παλι κλαιει, παλι θελει, παλι ρωταει κ εγω ειμαι τοσο κουρασμενη τα νευρα μου σπανε κ δεν εχω υπομονη απο τους πρωτους ακομη μηνες της ζωης του, να το μεγαλωσω σωστα... Ισως στρωσει με καμια σφαλιαρα... -Υπερβολικο? Οχι εαν κοιταξετε γυρω σας...)

    Ειλικρινα βαριεμαι να αναλυσω καθε πτυχη που θα μπορουσε να παρει ο τροπος που θα μεγαλωσει ενα παιδι που γεννηθηκε για να μην κανω "φονο"...
    Οι πιθανοτητες να μεγαλωσει "σωστα" - οπως καθε παιδι εχει δικαιωμα να κανει- ειναι ελαχιστες. Οποτε ειμαι υπερ της εκτρωσης γιατι στο τελος ειμαι κατα του ψυχικου βιασμου των παιδιων λογω ανεπαρκειας γονεων....


    http://www.myspace.com/fbqkaterina
    www.myspace.com/funkybluequintet

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 24-08-2007 12:16 ]