ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.905 μέλη

    Πως μπορώ να ρίξω κορίτσι ή γυναίκα;

    Chrysanna
    22.05.2014, 01:16

    Η κατάσταση δεν είναι όπως λες ή όπως λέω εγώ... έχει ήδη διαμορφωθεί μ' έναν ορισμένο τρόπο!
    Τουλάχιστον, πριν τον στείλεις στο επόμενο εσπεριδοειδές, πες του ν' αντικαταστήσει τα μηνύματα με την ομιλία. Εκτός κι αν θεωρείς ότι θα του αφαιρέσει brutality.!

    Ώρα για ύπνο.. SnapDragon ενημερωσε μας πουλάκι μου, για την απόφαση σου.
    Μας έχεις τσακίσει το νευρικό σύστημα.

    {#emotions_dlg.rockon}


    Chrysanna
    22.05.2014, 01:24

    Πρόληψη δεν υφίσταται εφόσον ο ασθενής έχει ήδη νοσήσει. Άπαντες προτείνουμε θεραπείες.

    Εμείς την ομοιοπαθητική, όπως λες, εσύ την "Πονάει χέρι-κόβει χέρι". Θεμα οπτικής...

    Βάζω στοίχημα πως όταν ο Dragon δει τις απαντήσεις, θα μας διαολοστείλει {#emotions_dlg.rolleyes}


    crosroads
    22.05.2014, 11:52

    υπαρχουνε και ρομαντικοι αντρες πχ


    freddieKrueger
    22.05.2014, 16:47

    Παράθεση:

    Το μέλος SnapDragonGR στις 21.05.2014, 19:19 έγραψε...

    Παιδιά, έχω και εγώ ενα παρόμοιο θέμα... Το κορίρσι το γνωριζω 6 χρόνια, και της τα εχω ζητήσει ήση, αλλά εκείνη μου έριξε χιλόπιτα... Όμως δεν μπορω να της ξεπεράσω και κάθε μέρα τον τελευταίο μήνα την θέλω όλο και πιο πολύ... Έχουμε πάνω κάτω τα ίδια γούστα (ροκ, απλή ζωή, κιθάρα κλπ...)Επίσης είναι από τα πιο περιζήτητα κορίτσια της α' τάξης... Όσο και να έχω προσπαθήσει να την ξεπεράσω δεν βγαίνει τίποτα ακόμα και σε σχέση που ήμουν πριν λίγο καιρό σκεφτόμουν μόνο εκείνη... Είμαστε φίλοι όλα τα χρόνια που την γνωρίζω και αν δεν κάνω λάαθος ήμουν και από τους πρότους φίλους της όταν μετακόμισε στην περιοχή... Μένει 5 τετράγωνα πιο κάτω... Για κάποιο άγνοστο λόγο τους τελευταίους 2 μήνες έχει σχεδόν διαλυθεί η καλή φιλική μας σχέση... Να φανταστείτε από εκεί που καθόμασταν και μιλάγαμε με τις ώρες ήτε σπιτι μου, ήτε σπίτι της ήτε ακόμα και στο skype τώ έχουμε φτάσει στο επίπεδο να μιλάμε 3-4 φορές τον μήνα.... ΠΛΖ Βοηθήστεμε και σύντομα αν γίνεται...

    Φίλε έχεις μόνο δύο επιλογές διαλέγεις και παίρνεις

    1)Αφού σου έριξε χυλόπιτα να την ξεχάσεις.Δεν έχει νόημα καν να είστε φίλοι.Να πας για άλλα και καλύτερα που αργά ή γρηγορα θα ρθουν.Ούτως ή άλλως καμμιά φορά είμαστε κολλημένοι με κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι ανεκπλήρωτο.Ίσως γι αυτό κι εσύ να είσαι κολλημένος μαζί της.

    Δυστυχως είναι ανάγκη να μάθουμε να ζουμε και με αυτο το βασανιστικο ανεκπληρωτο

    2)Παίξε και το τελευταίο σου χαρτί.Αυτη ειναι η αλλη λύση.Τί εννοώ?Σε πρωτη φαση πηγαινε και πιαστην και ρωτα τι γιατι απομακρύνθηκε έτσι τον τελευταίο καιρό.

    Πες της πως τη σκέφτεσαι συχνά και δειξτης πως το ενδιαφέρον σου είναι δυνατό και ουσιαστικό.Δίεκδίκησέ την αλλά όχι με τρόπο που να σε κάνει να είσαι δεδομένος.

    Καλύτερα να χάσεις με μάχη παρά με παραίτηση ακόμη κι αν αυτό σημαίνει πως θα ξαναφάς χυλόπιτα.

    Πριν όμως κάνεις όλα τα παραπάνω βεβαιώσου πως την κοπέλα τη γουστάρεις πραγματικά κι όχι απλά γιατί ειναι ενας ανεκπλήρωτος πόθος.

     


    crosroads
    22.05.2014, 17:20

    να εισαι ο εαυτος σου σημαινει : πλυσου , ντυσου , λουσου , σουλουπωσου , οπλισου με θαρρος επιμονη υπομονη ,απεκτησε τυπο , γινε αστειος , μην φοβασαι την απορριψη ,γινε αυθορμητος αλλα και συγκρατημενος

    {#emotions_dlg.happycrazy}

    κοιτα εγω θα λεγα παρε μηχανακι , ξεκινα το τσιγαρο , παιξε καλη μπαλιτσα , κανε το μαλλι προκα  ,δουλεψε pr στο γκαζι και γενικα μην νοιαζεσαι και πολυ για τιποτα..

    η στατιστικη καμπυλη δειχνει οτι οσοι εχουν αυτα τα στοιχεια εχουν επιτυχια στα κοριτσια

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την crosroads, 22-05-2014 17:24 ]


    SnapDragonGR
    22.05.2014, 19:41

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 22.05.2014, 00:51 έγραψε...

    Εξηγήστε μου κάτι, να δω αν το βλέπω λάθος.

    Έφαγε χυλόπιτα, αλλά είναι καψούρης. Τι ακριβώς του ξαναλέμε να κάνει; Να ξαναφάει χυλόπιτα; Ή μήπως του λέμε να προσπαθήσει να διατηρήσει τη φιλική σχέση; Για ποιο λόγο βρε παιδιά αφού δεν τη βλέπει σα φίλο αλλά σαν κάτι άλλο.

    Και απ' ό,τι βλέπω, ούτε η ίδια θέλει και πολλά πολλά μαζί του, ούτε φιλικά. Οπότε τι το κουράζουμε το πράμα;



    Λοιπόν, το φιλικό αποκαταστάθηκε, είμαστε όπως πριν... Τώρα αν θέλει κάποιος με λογική να μου εξηγήσει πιο λογικά τι να κάνω αν γίνεται...


    PetrosTser
    22.05.2014, 21:01

    Λογική; Δεν υπάρχει και πολλή λογική σε όλα αυτά δυστυχώς χεχε Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι... κάνε ό,τι νομίζεις!

    Με άλλα λόγια, εάν ακόμα την θέλεις, μπορείς: α) να την ξαναπροσεγγίσεις ερωτικά, με μόνο πιθανό κόστος την απώλεια της φιλίας σας σε περίπτωση που πει πάλι όχι (η απόρριψη δεν είναι κόστος, η απόρριψη προκύπτει από την προσπάθεια!), β) να μην το ρισκάρεις, στο όνομα της φιλίας, και να περιμένεις να την ξεχάσεις.

    Όλα αυτά σημαίνουν πως καλείσαι να αποφασίσεις ως τι την βλέπεις πρωτίστως: ως φίλη ή ως δυνάμει ερωτική σύντροφο; Απάντησε το ερώτημα και ανάλογα πράττεις.

    Ίσως καλό είναι να το συζητήσεις ανοιχτά μαζί της. Ξέρει ότι την ήθελες/θες, άρα μπορείς να ξεκαθαρίσεις την θέση σου και να την ρωτήσεις τι σκέφτεται αυτή για εσάς, σε φιλικό και ερωτικό επίπεδο. Μπορεί κι αυτή να 'χει μπλέξει λίγο τα μπούτια της. Μπορεί όταν την προσέγγισες αρχικά να μην ήθελε και γι' αυτό να πάγωσε και η φιλική σας σχέση. Τώρα μπορεί να άλλαξε γνώμη, ή μπορεί ακόμα να μην θέλει αλλά να επιθυμεί να διατηρήσετε την φιλία σας. Δεν ξέρω. Δεν βγάζεις άκρη με αυτά. Υπάρχουν μερικά πράγματα - το τι σκέφτεται και τι νιώθει ο άλλος - για τα οποία δεν θα μπορέσεις να είσαι ποτέ σίγουρος. Άρα δεν μπορείς να μείνεις προσκολλημένος σε αυτό και να φοβάσαι την αντίδραση. Να ξεκαθαρίσεις τι θες εσύ, πώς την βλέπεις κ.τ.λ. και να πράξεις ανάλογα χωρίς άγχος.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    PetrosTser
    22.05.2014, 21:23

    Να βάλω κι εγώ τις φωνές να κάνουμε ντουέτο; Τζεφ δεν χρειάζεται να το παίζεις... προστάτης των αδυνάτων, ειδικά από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε ούτε το παιδί, ούτε την κοπέλα, ούτε την σχέση τους, ούτε τι ακριβώς έχει συμβεί, ούτε τις σκέψεις, τα συναισθήματα ή τις προθέσεις τους.

    Η κοπέλα ας υπερασπιστεί τον εαυτό της εάν νομίζει ότι κάποιος πάει να την... "ξεγελάσει". Πάντως δεν νομίζω ότι, με τις συμβουλές που δώσαμε στον φίλο, τίθεται τέτοιο θέμα.


    PetrosTser
    22.05.2014, 22:18

    1) Μην βγάζεις συμπεράσματα έτσι.

    2) Ποιος είπε ότι εμείς γουστάρουμε τέτοια; "Να μου δείξετε που το είπα αυτό αλλιώς είστε ψεύτες."

    3) Με τον προστάτη αδυνάτων έκανα χιουμοράκι αλαφρό-αλαφρό αλλά γουατέβερ.

    4) Μην μου μιλάς στον πληθυντικό.

    5) (:η ουσία του πράγματος) Ό,τι κι αν πιστεύει ο φίλος, νομίζω οι συμβουλές "Ξεκαθάρισε τι θες και συζήτησε ανοιχτά μαζί της" μας καλύπτουν και μάλιστα μας υπερκαλύπτουν. Αν δεν τον ενδιαφέρει πράγματι η φιλία της, όπως λες, ας κάνει κι άλλη μία προσπάθεια κι ό,τι γίνει. Αν τον ενδιαφέρει και αυτή (γιατί το αποκλείεις;), ας τα ζυγίσει. Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του και με την κοπέλα. Δεν νομίζω ότι τον προέτρεψε κανείς στο αντίθετο.


    Chrysanna
    22.05.2014, 22:24

    Φαντάζομαι να έχετε καταλάβει ότι εμείς απαντάμε ως ενήλικες ενώ το θέμα αφορά έφηβο; Έφηβος σημαίνει ακατέργαστη σκέψη και παρορμητική αντίδραση. Πλάνο και αίσθηση κινδύνου, μηδενικά!
    ( Όχι πως αυτό δεν συμβαίνει στους ενήλικες αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία :p )

    Το παιδί θέλει κάτι και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι το πως θα το αποκτήσει.
    Ευτυχώς, δεν έχει φτάσει ακόμα στο επίπεδο που οι έννοιες χρόνος, έμεσα, διπλωματία και ίσως πονηρία (με την καλή έννοια του λένε κάτι). Ένα γίδι που είναι έτοιμο να κουτουλήσει στον τοίχο.
    Το μόνο που ξέρει προς το παρόν είναι πως για να πετύχει το οτιδήποτε είναι να την έχει από δίπλα. Να έχει πρόσβαση για να κάνει αυτό που προς το παρόν αγνοεί, ελπίζοντας πως κάποια στιγμή θα καταλάβει ποιο είναι αυτό. Σ' αυτή την ηλικία ούτε η λέξη "Έρωτας" ούτε η λέξη "Φιλία" τους λέει τίποτα.

    Γι' αυτό Jefferson (βασικά), μην εξαγριώνεσαι στο επειδή προσπαθεί να παραπλανήσει το καημένο το κορίτσι.  Γιδάκια μικρά είναι που κουτουλάνε σε τοίχους και δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα. Ο κίνδυνος έρχεται σε άλλες ηλικίες.

    Αν οι μισοί ενήλικες λειτουργούσαν με την ίδια παρόρμηση, αθωότητα και έλλειψη (κουτο)πονηριάς, όλο το είδος θα ήταν πολύ καλύτερο. Κάποια στιγμή κι ο Dragon θα γίνει ένας απο εμάς (δυστυχώς)... ας μην το επιταχύνουμε!


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 22-05-2014 22:27 ]


    PetrosTser
    22.05.2014, 22:33

    Είναι κουτοπονηριά να το παίζεις φίλος με ερωτικό σκοπό. Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι. Πώς όμως βγάζεις το συμπέρασμα ότι αυτό συμβαίνει; Ας μας πει το παιδί τι θέλει. Πάντως νομίζω ότι χάνεις την ουσία. Δεν είπε κανείς τίποτα από όσα συμπέρανες. Μόνος σου τα συμπέρανες. Εγώ δεν ξέρω και ούτε προσπαθώ να μαντέψω τι ακριβώς θέλει ο φίλος. Προσωπικά του έδωσα κάποιες συμβουλές, άλλες γενικότερες και άλλες ανάλογα το τι θέλει. Ας κάνει ό,τι νομίζει.


    -----------------

    "LIVE TO ROCK!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 22-05-2014 22:35 ]


    mary_omikron
    22.05.2014, 22:42
    Τι τρομερό μπορεί να κάνει βρε Τζεφ το παιδί? θέλει το κοριτσάκι και είναι διατεθιμένος να κρατήσει (έστω) φιλική σχέση για να μην κοπούν όλες οι γέφυρες επικοινωνίας μεταξύ τους, και να μπορεί να επανέλθει... Πού βρίσκεις κακό ένα παιδί να επιμένει και να διεκδικεί έστω και μηχανευόμενο "τρόπους"? Σαράντα++ θα γίνει, δεκαπεντάρης, δεκατεσσάρης -δεν ξέρω ακριβώς- δεν θα ξαναγίνει :) :) Και επίσης λίγο πιο χαλαρά εσύ στους άλλους που λένε γνώμες..το ψευτες και ο,τι να ΄ναι και ο,τι θέλετε λέτε δεν χρειάζονται. Η "παλιά μας τέχνη" ας μείνει στην άκρη αυτή τη φορά...
    PetrosTser
    22.05.2014, 22:42

    Την έχω δει την περιγραφή αρκετές φορές. Η ερμηνεία της είναι θέμα αντίληψης - ήτοι καθαρά υποκειμενική. Από την στιγμή όμως που δεν το ξέρουμε το παιδί, καλό είναι να αποφεύγουμε τα "βέβαια συμπεράσματα".

    Ποια είναι τα δύο λάθη στα οποία αναφέρεσαι; Το ότι την προσέγγισε και το ότι του δείχνουμε (ανάμεσα στις άλλες) την προοπτική να το ξανακάνει;


    Chrysanna
    22.05.2014, 22:44

    Επιμένω... το κίνητρο και η ύπαρξη δόλου, μπορούν να διαφοροποιήσουν παρόμοιες καταστάσεις.

    Ναι, με την πρώτη ματιά έτσι φαίνεται και ίσως έτσι να είναι.
    Δεν έχει πονηρία όμως, δεν έχει δόλιους σκοπούς. Δεν είναι ΕΝΗΛΙΚΑΣ!
    Είναι παιδί, δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει (είναι το πιο ξεκάθαρο νόημα που προκύπτει απ' το μήνυμα του) και το μόνο όπλο που έχει αυτή την στιγμή στο μυαλό του, είναι να διατηρήσει την επαφή μ' αυτό το πλάσμα.
    Οχι για να την παραπλανήσει, όχι για να την κοροϊδέψει παρά μόνο γιατί ελπίζει πως κάποια στιγμή, θα έχει αυτό που λαχταράει.

    Πόσο πιο απλά ρε Jefferson? Ούτε να σκεφτούμε αθώα δεν μπορούμε πια;
    Τα παιδιά δεν είναι σαν τα μούτρα μας....


    PetrosTser
    22.05.2014, 22:46

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 22.05.2014, 22:42 έγραψε...

    Και ορίστε τι έγινε κατόπιν...

    Παράθεση:
    Λοιπόν, το φιλικό αποκαταστάθηκε, είμαστε όπως πριν... Τώρα αν θέλει κάποιος με λογική να μου εξηγήσει πιο λογικά τι να κάνω αν γίνεται...

    Δηλαδή, αφού πανικοβλήθηκε ότι θα χάσει εντελώς την επιδίωξή του απεκατέστησε τη "φιλική" σχέση κατόπιν της χυλόπιτας.

    Και τώρα ρωτάει πως θα πάει παρακάτω!!!!

    Κι εσείς του λέτε πως να το κάνει;

    Μπράβο... .



    Μόνος του την αποκατέστησε;; Και η κοπέλα συναίνεσε προφανώς! Ας ξεκαθαρίσει ο καθένας την θέση του επιτέλους και ας λάβει την όποια ευθύνη των πράξεών του! Μην τον παρουσιάζεις τόσο σατανικό πια! χαχα

    Και μην μας στολίζεις άλλο. Αν δεν έχεις να φέρεις επιχειρήματα ως προς τις συμβουλές που δόθηκαν, σταμάτα έστω να βγαίνεις από τα ρούχα σου, να χαρείς!


    mary_omikron
    22.05.2014, 22:50

    Για νεαρούλη ερωτευμένο μιλάμε.... 

    Μερικές δεκαετίες πίσω είναι τόσο δύσκολο?


    PetrosTser
    22.05.2014, 22:50

    Συνειδητοποιείς ότι έχεις σπαμάρει το τόπικ πιο τρελά από ποτέ; ΟΚ, δεν συμφωνείς. Δεκτόν. Ή φέρε επιχείρηματα ή έστω άσε μας να έχουμε την άποψή μας. Το παιδί θα έρθει να δει τι απαντήσαμε και θα βρεθεί αντιμέτωπο με δεκάδες ανούσια σχόλια. Έχε την άποψή σου, αλλά μην καπελώνεις και την άποψη των άλλων.


    trelakias
    22.05.2014, 22:50


    Chrysanna
    22.05.2014, 22:52

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 22.05.2014, 22:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 22.05.2014, 22:44 έγραψε...

    Επιμένω... το κίνητρο και η ύπαρξη δόλου, μπορούν να διαφοροποιήσουν παρόμοιες καταστάσεις.

    Ναι, με την πρώτη ματιά έτσι φαίνεται και ίσως έτσι να είναι.
    Δεν έχει πονηρία όμως, δεν έχει δόλιους σκοπούς. Δεν είναι ΕΝΗΛΙΚΑΣ!
    Είναι παιδί, δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει (είναι το πιο ξεκάθαρο νόημα που προκύπτει απ' το μήνυμα του) και το μόνο όπλο που έχει αυτή την στιγμή στο μυαλό του, είναι να διατηρήσει την επαφή μ' αυτό το πλάσμα.
    Οχι για να την παραπλανήσει, όχι για να την κοροϊδέψει παρά μόνο γιατί ελπίζει πως κάποια στιγμή, θα έχει αυτό που λαχταράει.

    Πόσο πιο απλά ρε Jefferson? Ούτε να σκεφτούμε αθώα δεν μπορούμε πια;
    Τα παιδιά δεν είναι σαν τα μούτρα μας....



    Και με τη δεύτερη ματιά αυτό φάνηκε. Ξέχασες ότι αποκαταστάθηκε η φιλική σχέση και τώρα ζητά συμβουλές πως θα πάει παρακάτω.



    Ποιά φιλική σχέση μωρέ; Ποιά φιλία;
    Είχε σταματήσει να του μιλάει και τώρα ξαναμιλάνε... καν' το λίγο εικόνα!

    "Παιδιά, παιδιά μου ξαναμίλησε. Τώρα τι να κάνω; Πώς να της ΞΑΝΑπω ότι μου αρέσει; Πώς να την τα ΞΑΝΑζητήσω;"

    Πού εντοπίζεις τον δόλο σ' αυτό; Εγώ βλέπω ένα ό,τι να 'ναι πιτσιρίκι που θέλει να τα φτιάξει με μία ό,τι να 'ναι πιτσιρίκα, να κάνουν μερικά ό,τι να 'ναι για λίγο καιρό και μετά να λένε "Τα είχα με τον Dragon"...!

    Έχεις πάθει ότι παθαίνουν μερικοί μπαμπάδες κοριτσιών, που μόλις κάποιο 10χρονο αγοράκι πιάσει το χέρι της 10χρονης κόρης τους, ετοιμάζουν τα ασφαλιστικά μέτρα γιατί έχουν ξεχάσει πως είναι να μην σκέφτεσαι ενήλικα/"σάπια"!


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 22-05-2014 22:54 ]


    PetrosTser
    22.05.2014, 22:54

    Επιχειρήματα σου έχουμε φέρει. Δεν θα τα επαναλάβω, γύρνα πίσω και διάβασε προσεκτικά, "χωρίς φόβο και πάθος".