ελληνική μουσική
    341 online   ·  210.886 μέλη

    Έφυγε ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

    thank
    30.01.2008, 00:39
    οκ, μιας και το όλο θέμα ξεδιπλώνεται διαρκώς (όχι μόνο εδώ αλλά στα μπλογκς), ας γράψω κι εγώ λίγο πιο ελεύθερα, όπως κάνει όλοςο κόσμος. Εγραψα πως δεν με εκφράζει συναισθηματικά, ιδεολογικά και αισθητικά το τάϊμινγκ των επιθέσεων / καταγγελιών. Και πως, ο συνδυασμός η ανάδειξη της προσωπικης οδύνης και των προσωπικού δράματος του εκλιπόντος, εκ των πραγμάτων, δεν μπορεί παρά να βάλει σε σκέψεις για τη σιωπηλή μοίρα των χιλιάδων ανώνυμων καρκινοπαθών κλπ. Και αυτό, σε προσωπικό επίπεδο, τουλάχιστον.

    Αλλά συγνώμη (τρόπος του λέγειν για το συγνώμη ..) αρχίζω να εκνευρίζομαι όταν, τελικά, το βάρος της όποιας "ιεροσυλίας" (ναι με εισαγωγικά και θα εξηγήσω για ποιό λόγο είναι τα εισαγωγικά), πέφτει στην πλάτη εκείνων που επισημαίνουν και προβάλουν μία άλλη στάση, πέραν αυτής του γενικού πένθους ή της σιωπής. Γιατί δηλαδή, οι δημοσιογράφοι των παραθύρων που έχουν στημένο τον προσωπικό του γιατρό για να βγάλει στον αέρα ως πρώτη αποκλειστικότητα τα τελευταία λόγια του Αρχιεπισκόπου, και με την αξιοπρεπέστατη άρνησή του, δίνουν τον λόγο καπάκι σε άλλον δημοσιγράφο για να αποκαλύψει τα τλευταία λόγια σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, δεν ιεροσυλούν ?

    Κουνάνε συγκαταβατικά το κεφάλι, ψιθυρίζοντας, "ναι σας καταλαβαίνουμε, το σεβόμαστε, είναι προσωπικές στιγμέ αυτές" και μετά ΠΑΡΕ ΝΑΧΕΙΣ τα τελευταία λόγια από εμας.Για μένα αυτό είναι βεβήλωση με εργαλείο τα δάκρυα και με υπόκρουση την κλασσική μουσική.

    Οπως επίσης, όταν εν μέσω εθνικού πένθους ξεκινουν οι διεργασίες και οι συσχετισμοί για την διαδοχή με σχετικές ανταποκρίσεις, όταν η κοινωνία δεν περιορίζεται στο να τιμά την μνήμη, έστω το δράμα, έστω αυτού του ενός, αλλά ξεκινά ήδη τις ιστορικές αναφορές τις πολιτικές αναλύσεις για το έργο το εκλπόντος, την ιστορία του και όλα τα σχετικά, τότε από μόνη της ακυρώνει την απαίτηση, για σιωπή, σκέψη, περισυλλογή και οτιδήποτε άλλο θα άρμοζε σε αυτό που λένε "αποχαιρετισμός νεκρού", είτε αυτός ειναι φίλος, είτε εχθρός. Και δίνει το οποιοδήποτε δικαίωμα για την έκφραση της διαφωνίας.

    Τέλος, αν εγώ είχα χάσει τον πατέρα μου (πρόσφατα εννοώ) όπως έγραψε πως τον έχει χάσει ο asxetos και κάποιος χαρακτήριζε την "κριτική" στάση μου ως έλλειμμα γνώσης του τι εστί θάνατος και απόδοση τιμής σε νεκρό, όπως έγραψαν για τον asxeto, θα τον ειχε πάρει και θα τον είχε σηκώσει. Απλά. Ξέρετε, καμμία φορά, (ενδεχομένως άθελά μας) προσπαθώντας να σώσουμε και να τιμήσουμε μνήμες κάποιου, τσακίζουμε κάποιον άλλον. (η όλη φάση "εξελίχθηκε" σε μπλογκ)..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 30-01-2008 00:41 ]


    thank
    30.01.2008, 03:37
    Δε μας λες βρε mnk με τις παραθέσεις σου και τις αλλοιώσεις σου.

    Γράφεις σαν σχόλια για το δικό μου ποστ. "Η επίθεση σε ένα νεκρό και απόντα, είναι "μη επίθεση". Μίλησα για μη επίθεση ???? Που το είδες ??? Υπέδειξε συγκεκριμένα. Αν δεν το κανεις δημαγωγεις. Δες το κειμενο. Δεν χρειάζεται το βλεπουν οι άλλοι.

    Και Ασε τις δημαγωγίες κατά μέρος και να εστιάζεις στα όσα γράφονται. Αυτά τα κολπάκια αλλού, όχι σε μένα αγαπητή μου. Μην αλλοιώνεις λοιπον με το έτσι θέλω τα λόγια των άλλων προκειμένου να το πας εκεί που θέλεις.

    Η αισθητική των καναλιών, της κοινωνίας, του ΜΗ, του thank, της mnk και όλων των άλλων, όποτε πάρουν πιστοποιητικό ποιότητας, να μου το πείς. ΟΛΑ υπόκεινται σε κρίση όλων. ΑΣΕ τις δημαγωγίες σύμφωνα με τις οποιες πας να ξεχωρισεις το ΜΗ, να συσπειρώσεις και να πεις πως εμεις δεν ειμαστε σαν αυτούς. ΤΟ ΜΗ είναι ένας χώρος επικοινωνίας, διαφορετικός μεν, αλλά στο ευρύτερο σύνολο όλων των άλλων.

    Γράφεις. Η μήπως είναι - κατά τα ήθη της τηλεόρασης, που όπως φαίνεται ενστερνίζεσαι ... Αυτό προκύπτει ε ? οτι τα εστερνίζομαι ? Τι μας λες ...Υποκειμενική σου άποψη, ναι, αλλά όχι αθώα. Δημαγωγία ξανά. Ξέρεις να γράφεις και να ρίχνεις δηλητήριο εντέχνως.

    Παραποιείς. Απίστευτη η τύπισσα. Και δεν μ' ενδιαφέρει αν μου το παιζεις με το σεις και με το σας.

    Ασε κατά μέρος τα πολίτικαλυ κορέκτ, τα περί χουντας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και το ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ δειχνει κάτι. Πως η ωραία γραφή και τα επιχειρήματα και η τέχνη του γραπτου λόγου εν γένει, από μόνη της δεν λέει τίποτα.

    Και κάτι άλλο. Για τη γενιά που λες. Και άλλοι μεγάλωσαν στην ίδια γενιά. Και είναι διαφορετικοί από σένα. Και άλλοι που μεγάλωσαν σε άλλες γενιές που ειναι καλύτεροι από τους δυό μας και από πολλούς άλλους. Ασχετες οι επικλήσεις σου, άσχετα τα μελοδραματικά σου. "Μεγάλωσα σε μια γενιά που έμαθε να ...." Τι λες καλέ ? εμείς τι κάναμε ? μπρικια κολλάγαμε ?

    Και κάτι άλλο. Επειδή γράφεις εκτεταμένα, επειδή όντως έχεις τέχνη στον γραπτό λόγο, έχεις γνώσεις, έχεις δυνατότητα αλλαγής τροπής της συζήτησης και διάφορα άλλα χαρίσματα, μη το παιζεις δασκάλα. Και μη παιζεις με την την ηθική των ανθρώπων. Εισαι αδίστακτη.

    Εκανες ένα φάουλ που το επεσήμανα. Εγραψες για τον τρόπο που τιμάμε τους νεκρούς σε κάποιο άνθρωπο (που να το ήξερες, όντως) που είχε χάσει ένα αγαπημένο του πρόσωπο. Συμβαίνουν αυτά. Και σε αυτές τις περιπτώσεις το βουλώνουν. Κατανοητό ?

    Και μάλλον σου την έδωσε το δικό μου ποστ, που επεσήμανα ότι ο διασυρμός της μνήμης ΔΕΝ ΠΡΟΈΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ, τα πήρες και ξεκίνησες να κατεβάζεις ότι σουρθε, ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ από ανείπωτα πράγματα. Οχι απλά εκ του μηδενός. Από τις αφετηρίες που επιλέγεις και τις φορτώνεις στους άλλους. Αμέσως να κατατάξεις, να βάλεις ρετσέτες, να παραποιήσεις και οτιδήποτε άλλο.

    Λοιπον, εμένα δεν με τιμά καθόλου το να με διαβάζεις, και οτιδήποτε έχει να κάνει με τη διαδικτυακή σου παρουσία (εκτός νετ μια χαρά μπορεί να εισαι. εννοείται).

    Παίξε λοιπον το παιχνίδι σου, σκυλομετανιώνω που αχολήθηκα ξανα με τα ποστ και τα μπλογκς, όταν βλέπω πως οι σκέψεις του καθενός μας γίνονται αντικείμενο αντιμετωπισης σαν και τον δικό σου. Δεν αναφέρομαι ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ.

    α .. ναι .. ετοίμασε παράθεση στην παράθεση, γέμισε καμμία σελίδα με τα γραφόμενα επί γραφομένων ... και συνέχισε. Μια χαρά τα πας. Εχεις να ασχολείσαι. Τζάμπα είναι.

    Και κάτι άλλο, ναι, είχα καιρό να τσαντιστώ. Στενοχωρήθηκα για την κοντρα gate - keratoy, επειδη και οι δυό έχουν κάτι να πουν και τους θεωρώ φωτεινές παρουσίες. Γι αυτό έγραψα. Και έπεσα στην ΜΝΚ .. για να με εκνευρίσει βραδυάτικα. Μοίρασε λοιπόν πιστοποιητικά ηθικής, σεμνότητας, στάσης απέντνι στους εκλιπόντες, στάσης μας απέναντι στη θρησκεία και το συναίσθημά μας ... και συνέχισε.
    asxetos
    30.01.2008, 07:03
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 30-01-2008 στις 06:16 έγραψε...

    Αγαπητέ thank

    Τρια πουλάκια κάθοταν και πλέκανε πουλόβερ.
    Αυταααααααα ......


    *********************************************************************************
    ΥΓ ( Γενικού ενδιαφέροντος - Δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένο άτομο )

    Να μην ξεχάσω ν' αναφέρω ότι έλαβα και φιλικές προειδοποιήσεις, "να προσέχω".
    Τι εγινε, θα μου συμβεί κανένα "προοδευτικό" ατύχημα ;;
    Ολα να τα περιμένει κανείς από ..... ποιούς άραγε ;;

    Οταν ο τραμπουκισμός γίνεται ιδεολογία .....

    -
    «Ουαί ο οικοδομών εν αίμασι...»
    Αισχύλος, Ορέστεια



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 30-01-2008 06:53 ]





    Θιχτηκε ο εγωκεντρισμος σου Μαρια μου? Και καλα θα ειναι να ονομαζεις αυτους που σου κανουν φιλικες προειδοποιησεις γιατι ετσι αφηνεις με πολυ εντεχνο τροπο, πολυ ευκολα συμπερασματα και συνειρμους στους αλλους για ανθρωπους και υποληψεις εδω μεσα. Μαθε να κατονομαζεις. Για πες ποιος σου εστειλε φιλικες προειδοποιησεις. Αλλιως να θεωρησω οτι εισαι συνομοσιολογα προς χαρην εντυπωσεων. Καλημερα

    "έρωτας είναι ο ασπασμός των αγγέλων προς τα άστρα"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 30-01-2008 07:04 ]


    thank
    30.01.2008, 07:49
    Ειδα κι εγω τώρα, πριν ξεκινησω για δουλειά το κείμενο της κυρίας mnk για φιλικές προειδοποιήσεις κλπ. Σωστά επισημαίνει ο άσχετος πως αυτό όντως προκαλεί εντυπώσεις και υποψίες περί ανθρώπων. Αλλά και αν τους καταγγείλει βρε άσχετε , τι θα γίνει ? αντε μετά αποδεικνύεις πως δεν το έκανες εσύ. Οκ, η κυρία έχει συγκεκριμένο τρόπο, και αγωνία για το πως θα κατατάξει ανθρώπους, απόψεις και τρόπους (διαφορετικούς από τους δικούς της).

    Το κακό είναι πως όταν ξεκινάει επίκληση τραμπουκισμών, απειλών κλπ, το θέμα πέρνει άλλες διαστάσεις. Επικίνδυνες. Το τράβηξε η κυρία αρκετά παραποιώντας και τραβώντας ένα κλικ παρά πάνω κάθε φορά. Και με αυτή την ψευτοευγένεια που τσακίζει κόκαλα. Αγαπητέ Παύλο να χαίρεσαι τις διαδικτυακές επικοινωνίες και συνυπάρξεις στις οποίες τόσο πιστεύεις.

    Εχει ξαναεπαναληφθεί το φαινόμενο. Και, δυσυτχώς, η άποψη πως όλοι κρίνονται από τη γραφή τους και τα κείμενά τους, δεν ισχύει απολύτως. Την εικόνα μας στο περιβάλλον, δυστυχώς τη διαμορφώνουν τόσο οι συκοφάντες όσο και οι καλοπροαίρετοι. Και βεβαίως οι δικές μας γραφές. Οταν ένα δικό μου κείμενο ακολουθεί μία γενική συκοφαντία της εν λόγω κυρίας, τότε, αφ' ενός κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα, αφ' εταίρου ο καθένας διαλέγει το περιβάλλον στο οποίο θα κινηθεί. Ειναι θέμα αισθητικής, θα έλεγα περσσότερο, παρά ουσίας.

    Κι εσύ άσχετε - θα μου επιτρέψεις μία "φιλική προειδοποίηση", δημόσια όμως (αλλοιώς θα σου προκαλέσω ατύχημα). Εχεις, κατά τη γνώμη μου μία καλή εξ αρχής πρόθεση στη διαδικτυακή σου παρουσία και νομιζεις, ενδεχομένως πως όλα είναι θέμα αντιπαράθεσης ιδεών, απόψεων, άντε και καποιων εξάρσεων στο συναίσθημά μας. Βάλε και κάποιες καλοπροαίρετες παρεξηγήσεις της στιγμής και της ώρας.

    Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δεν είναι δυστυχώς. Ειδικά στο ίντερνετ, άσχετα με την όποια συμμετοχή του καθενός, θα έχεις να κάνεις με άτομα που, αξιοποιώντας όντως υπαρκτές ικανότητες, είναι σε θέση να σου προκαλέσουν ζημιά κάθε είδους. Εσωτερική, ηθική κλπ. Οταν πχ, μετά από μια αντιπαράθεση μαζί σου έρθω εγώ και πω ... δέχομαι απειλές ... και δεν ξέρω κι εγω τι άλλο και μετά σου ρίξω, ένα υπονοούμενο "ο άσχετος" ξέρει τι λέω ... Για τους άλλους που δεν σε ξέρουν, το κακό ξεκινάει. Μπορεί να φτάσει και σε άλλα επίπεδα πέραν του παιχνιδιού στο φόρουμ. Και αυτό το έχουμε δει από πολλούς. να γίνεται και εδώ και σε άλλα σάιτ κλπ. Ανεξαρτήτως τοποθέτησης, ιδεολογίας κλπ.

    Λοιπον καλή μας μέρα, ο καθένας ας συνεχίσει εκεί που νομίζει και με τους τρόπους που νομίζει. Και by the way. Αγαπητοί φίλοι διαχειριστές, μάλλον διαβλέπω πως θα έχετε κάποια προβληματάκια στο μέλλον με τρόπους όπως της εν λόγω κυρίας. Μακάρι να είναι παρεξήγηση, αγανάκτιση, θίξιμο, παρερμηνεία. Αλλά δεν το νομίζω. Κλασσικό παράδειγμα γκρίζων καταστάσεων που προκαλούν άνθρωποι όντως υψηλής νοημοσύνης, γνώσης και κατάρτισης, όταν εκφράζονται διαδικτυακά (και μόνον διαδικτυακά για να μη παρεξηγούμαστε.).

    asxetos
    30.01.2008, 07:53
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 30-01-2008 στις 03:37 έγραψε...

    Δε μας λες βρε mnk με τις παραθέσεις σου και τις αλλοιώσεις σου.

    Γράφεις σαν σχόλια για το δικό μου ποστ. "Η επίθεση σε ένα νεκρό και απόντα, είναι "μη επίθεση". Μίλησα για μη επίθεση ???? Που το είδες ??? Υπέδειξε συγκεκριμένα. Αν δεν το κανεις δημαγωγεις. Δες το κειμενο. Δεν χρειάζεται το βλεπουν οι άλλοι.

    Και Ασε τις δημαγωγίες κατά μέρος και να εστιάζεις στα όσα γράφονται. Αυτά τα κολπάκια αλλού, όχι σε μένα αγαπητή μου. Μην αλλοιώνεις λοιπον με το έτσι θέλω τα λόγια των άλλων προκειμένου να το πας εκεί που θέλεις.

    Η αισθητική των καναλιών, της κοινωνίας, του ΜΗ, του thank, της mnk και όλων των άλλων, όποτε πάρουν πιστοποιητικό ποιότητας, να μου το πείς. ΟΛΑ υπόκεινται σε κρίση όλων. ΑΣΕ τις δημαγωγίες σύμφωνα με τις οποιες πας να ξεχωρισεις το ΜΗ, να συσπειρώσεις και να πεις πως εμεις δεν ειμαστε σαν αυτούς. ΤΟ ΜΗ είναι ένας χώρος επικοινωνίας, διαφορετικός μεν, αλλά στο ευρύτερο σύνολο όλων των άλλων.

    Γράφεις. Η μήπως είναι - κατά τα ήθη της τηλεόρασης, που όπως φαίνεται ενστερνίζεσαι ... Αυτό προκύπτει ε ? οτι τα εστερνίζομαι ? Τι μας λες ...Υποκειμενική σου άποψη, ναι, αλλά όχι αθώα. Δημαγωγία ξανά. Ξέρεις να γράφεις και να ρίχνεις δηλητήριο εντέχνως.

    Παραποιείς. Απίστευτη η τύπισσα. Και δεν μ' ενδιαφέρει αν μου το παιζεις με το σεις και με το σας.

    Ασε κατά μέρος τα πολίτικαλυ κορέκτ, τα περί χουντας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και το ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ δειχνει κάτι. Πως η ωραία γραφή και τα επιχειρήματα και η τέχνη του γραπτου λόγου εν γένει, από μόνη της δεν λέει τίποτα.

    Και κάτι άλλο. Για τη γενιά που λες. Και άλλοι μεγάλωσαν στην ίδια γενιά. Και είναι διαφορετικοί από σένα. Και άλλοι που μεγάλωσαν σε άλλες γενιές που ειναι καλύτεροι από τους δυό μας και από πολλούς άλλους. Ασχετες οι επικλήσεις σου, άσχετα τα μελοδραματικά σου. "Μεγάλωσα σε μια γενιά που έμαθε να ...." Τι λες καλέ ? εμείς τι κάναμε ? μπρικια κολλάγαμε ?

    Και κάτι άλλο. Επειδή γράφεις εκτεταμένα, επειδή όντως έχεις τέχνη στον γραπτό λόγο, έχεις γνώσεις, έχεις δυνατότητα αλλαγής τροπής της συζήτησης και διάφορα άλλα χαρίσματα, μη το παιζεις δασκάλα. Και μη παιζεις με την την ηθική των ανθρώπων. Εισαι αδίστακτη.

    Εκανες ένα φάουλ που το επεσήμανα. Εγραψες για τον τρόπο που τιμάμε τους νεκρούς σε κάποιο άνθρωπο (που να το ήξερες, όντως) που είχε χάσει ένα αγαπημένο του πρόσωπο. Συμβαίνουν αυτά. Και σε αυτές τις περιπτώσεις το βουλώνουν. Κατανοητό ?

    Και μάλλον σου την έδωσε το δικό μου ποστ, που επεσήμανα ότι ο διασυρμός της μνήμης ΔΕΝ ΠΡΟΈΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ, τα πήρες και ξεκίνησες να κατεβάζεις ότι σουρθε, ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ από ανείπωτα πράγματα. Οχι απλά εκ του μηδενός. Από τις αφετηρίες που επιλέγεις και τις φορτώνεις στους άλλους. Αμέσως να κατατάξεις, να βάλεις ρετσέτες, να παραποιήσεις και οτιδήποτε άλλο.

    Λοιπον, εμένα δεν με τιμά καθόλου το να με διαβάζεις, και οτιδήποτε έχει να κάνει με τη διαδικτυακή σου παρουσία (εκτός νετ μια χαρά μπορεί να εισαι. εννοείται).

    Παίξε λοιπον το παιχνίδι σου, σκυλομετανιώνω που αχολήθηκα ξανα με τα ποστ και τα μπλογκς, όταν βλέπω πως οι σκέψεις του καθενός μας γίνονται αντικείμενο αντιμετωπισης σαν και τον δικό σου. Δεν αναφέρομαι ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ.

    α .. ναι .. ετοίμασε παράθεση στην παράθεση, γέμισε καμμία σελίδα με τα γραφόμενα επί γραφομένων ... και συνέχισε. Μια χαρά τα πας. Εχεις να ασχολείσαι. Τζάμπα είναι.

    Και κάτι άλλο, ναι, είχα καιρό να τσαντιστώ. Στενοχωρήθηκα για την κοντρα gate - keratoy, επειδη και οι δυό έχουν κάτι να πουν και τους θεωρώ φωτεινές παρουσίες. Γι αυτό έγραψα. Και έπεσα στην ΜΝΚ .. για να με εκνευρίσει βραδυάτικα. Μοίρασε λοιπόν πιστοποιητικά ηθικής, σεμνότητας, στάσης απέντνι στους εκλιπόντες, στάσης μας απέναντι στη θρησκεία και το συναίσθημά μας ... και συνέχισε.



    Θανο καλημερα. Χαιρομαι για την επαναφορα σου. Αν και δεν σε γνωριζω προφανως γιατι απειχες απο το μεσο παροτι εισαι παλιο μελος, θεωρω οτι χρειαζονται εδω μεσα ατομα με το επιπεδο το δικο σου, και το παθος στις ιδεες σου και στις συζητησεις σου, χωρις την "ξυλινη" γλωσα καποιων αλλων μελων εδω μεσα.
    asxetos
    30.01.2008, 08:06
    Σε ευχαριστω Θανο για τη φιλικη σου δημοσια προειδοποιηση. Εχεις δικιο και ειναι ετσι ακριβως οπως το λες. Παρολα αυτα δεν πτοουμαι απο δημαγωγιες καποιων ανθρωπων εδω μεσα, και παροτι το μεσο με την ανωνυμια του και το απροσωπο στοιχειο που εχει να βοηθαει για τετοια συμπαρασματα, πιστευω ομως οτι διακρινεται πολυ ευκολα και διαγραφεται το ιδιο επισης η ιδιοσυγκρασια και το ψυχογραφημα ενος ανθρωπου και το ποιον του. Ασε που οι διαχειριστες εχουν γνωση. Μιλαω για τους moderators που ανα πασα στιγμη μπορουν να ανοιξουν και να δουν τα π.μ. και να δικαιωσουν τον "νεκρο". Να εισαι καλα.
    asxetos
    30.01.2008, 08:44
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 30-01-2008 στις 08:27 έγραψε...

    Οντως προειδοποιήθηκα.
    Δεν είπα ότι απειλήθηκα, είπα ότι προειδοποιήθηκα πως καλό είναι να προσέχω.

    Στην αρχή το πήρα στην πλάκα, αλλά όταν είδα την εκτός εαυτού αντίδραση του thank και θυμήθηκα τα κατά καιρούς εξυμνητικά προς τους κουκουλοφόρους δημοσιεύματα του Δημήτρη, το ξανασκέφτηκα.

    Και όταν θυμήθηκα ότι ο σημερινός δήθεν "αντιεξουσιαστικός" χώρος συνηθίζει τις ομαδικές εξορμήσεις, προς συνετισμόν των αντιφρονούντων, θεωρησα καλό για την ασφάλειά μου να το δημοσιοποιήσω.

    Φυσικά και δεν πρόκειται να αναφέρω το άτομο που είχε την ευγένεια να μου χτυπήσει το καμπανάκι.

    Τα λοιπά περί συκοφαντιών, διαστρεβλώσεων, υπονοούμενων κλπ κλπ ....
    Ουδέν σχόλιον.

    Το ποιος συνηθίζει τους πλάγιους και εύσχημους τρόπους έκφρασης και ποιος τους ευθείς, το κρίνουν οι αναγνώστες.




    Τα εξυμνητικα προς τους κουκουλοφορους δημοσιευματα να μου τα θυμισεις. Απο εκει και επειτα δηλωνεις οτι με φοβασαι Μαρια ; ΗΜΑΡΤΟΝ. Ειναι τοσο αστεια η αντιπαραθεση σου.
    Οσο για τη σχεση μου με τον αντιεξουσιαστικο χωρο ειναι αυτη: "η επανασταση ειναι ερωτας και ο ερωτας επανασταση." Αυτο ισως καποιοι να μην μπορουν να το νιωσουν και να το κατανοησουν...
    Λυπαμαι παντως ειλικρινα για εσενα και τον τροπο που προσπαθεις να διαβαλλεις ανθρωπους. Εχεις χασει ηδη το κυρος σου, και αυτο ειναι καταφανεστατο. Εδω πλεον δειχνεις τον κομπασμο της ημιμαθειας σου. Καλημερα

    "έρωτας είναι ο ασπασμός των αγγέλων προς τα άστρα"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 30-01-2008 09:00 ]


    thank
    30.01.2008, 09:23
    ακου μνκ για να τελειώνουμε μια και καλή. Τα περί αντιεξουσιαστικού χώρου, (δήθεν ή υπαρκτού, σκασίλα μου), απειλών και τα λοιπά, μακρυά από μένα, γιατί δεν έχω κανενα μα κανενα απολύτως πρόβλημα να το τραβήξω μέχρι εκεί που δεν το περιμένεις, τόσο εδώ, όσο και με νομικά μέσα, αν χρειαστεί. (και τα δύο τα βαριέμαι είναι αλήθεια, αλλά ....) Πέραν των άλλων, με εκενευρίζουν αφάνταστα οι εν λόγω κουκουλοφόροι, όπως με εκνευρίζει αφάνταστα (από άλλη οπτική γωνία όμως) και η αντικουκουλοφορική υστερία που την επεκτείνεις μέχρι τις συζητήσεις για τον εκλιπόντα.

    Και δεν με ενδιαφέρει αν φτάσει η ιστορία στον Χόρχε, αν εμπλακούν διαχειριστές κλπ. Κατάλαβες ? Πρόβλημά τους που στο σάιτ βγαίνουν τέτοιες έμμεσες απειλές και συκοφαντίες όπως η δικές σου. Αν η νοημοσύνη σου ταυτίζει τις οποιεσδήποτε αντιδράσεις θυμού ως προς τον ΤΡΟΠΟ σου με τον ..... αντιεξουστικό χώρο, τότε κοιταξέ το. Αλλοιώς παράτα μας ήσυχους (διαδικτυακά) πάντα. (σιγά που θα μας αφήσεις δηλαδή .. αλλά έτσι, τρόπος του γράφειν).

    Η αναφορά σου στα όποια κείμενα του ασχετου που "εξυμνούν" κουκουλοφόρους (δεν τα θυμάμαι και δεν με ενδιαφέρουν στη φάση αυτή) συνδυάζοντάς τα με ενδεχόμενα απειλής ενταντίο της προσωπικης και εξω διαδικτυακής σου ζωής) οδηγεί στο συμπερασμα πως "προσέχετε τι γράφετε ... θα σας έχω υπόψην μου". Αν έχει γραφτεί κάτι που εξυμνεί εκτός νόμου πράξεις, τότε, τότε ο καθένας έχει τις ευθύνες του σύμφωνα με την νομοθεσία που διέπει τα μέσα ηλεκτρονικής επικοινωνίας.

    Τέλος, όντως με εντυπωσίασε το γεγονός της αριστοτεχνικής σου πορείας παραποίησης, παίρνοντας μια άποψη που έλεγε "ακόμα και στον πραγματικό πόλεμο, όταν πρόκειται περί νεκρών, αποδίδονται τιμές και υπάρχει σιωπή", (έτσι ξεκίνησα την παρέμβασή μου) και στη συνέχεια το μετέτρεψες σε άρνηση κάθε ηθικής και δεοντολογίας. . Και ναι το τραβάω γιατί ακριβώς υπερασπίζεσαι δήθεν σεβασμό, και ηθική, καταπατώντας την. Δεν υπερασπίζεσαι καμμία μνήμη κανενός.

    Και κάτι τελευταίο και οριστικό. Αν θες να μάθεις, σκασίλα μου ειλικρινά για το ποιος έχει δίκιο ή άδικο. Είπαμε, νετ είναι ας προσέχαμε και εσύ και εγώ και όλοι για το που και σε ποιους εκθέτουμε τις απόψεις μας, ή ότι τέλος πάντων θέλουμε να βγάλουμε. Εκείνο που νομίζω πως κανεις δεν έχει δικαίωμα να κάνει, είναι να παίζει με θέματα συναισθημάτων, θρησκευτικού συναισθήματος, γενιών παλιότερων και νέων κλπ, μνήμης νεκρών κλπ.

    καλή συνέχεια.

    (άλλαξα λίγο κάτι εισαγωγικά σε μια φράση, γιατι παραποιείται το νόημα).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 30-01-2008 09:25 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 30-01-2008 09:41 ]


    sylviaki
    30.01.2008, 09:50
    Παράθεση:

    Το μέλος PARATERISTAS στις 28-01-2008 στις 22:48 έγραψε...

    Ετσι μπραβο Ελληναρες...μην ξεχναμε τι ειμαστε...την καμπουρα στην πλάτη μας την ειδαμε πριν μιλησουμε??? ...οχι βεβαια....
    Αν καποιοι απο κεινον εξοργιστηκαν...καποιοι σιγουρα θα φωτιστηκαν...(ετσι συμβαινει συνηθως)...ας το βουλωσουμε τουλαχιστον για εκεινους που πονεσαν για τον χαμο του αν δεν εχουμε λιγο τσιπα να το σεβαστουμε για εκεινον που εφυγε...πριν λιγες ωρες μονο....



    Θα συμφωνήσω.
    Δεν ξέρω αν όλοι αυτοί που εκφράζουν άποψη σε αυτό το τόπικ γνωρίζουν πρώτα από όλα πως είναι να υποφέρει ένας δικός σου άνθρωπος από μια τέτοια αρρώστια. Αν το γνωρίζατε, ίσως να ήσασταν και πιο προσεκτικοί στον τρόπο με τον οποίο εκφραζεστε. Πάνω από όλα επρόκειτο για μια ανθρώπινη ζωή που πάλεψε αλλά δεν κατάφερε στο τέλος να νικήσει. Ας σεβαστούμε τουλάχιστον αυτό.
    Fler
    30.01.2008, 10:15
    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 30-01-2008 στις 09:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PARATERISTAS στις 28-01-2008 στις 22:48 έγραψε...

    Ετσι μπραβο Ελληναρες...μην ξεχναμε τι ειμαστε...την καμπουρα στην πλάτη μας την ειδαμε πριν μιλησουμε??? ...οχι βεβαια....
    Αν καποιοι απο κεινον εξοργιστηκαν...καποιοι σιγουρα θα φωτιστηκαν...(ετσι συμβαινει συνηθως)...ας το βουλωσουμε τουλαχιστον για εκεινους που πονεσαν για τον χαμο του αν δεν εχουμε λιγο τσιπα να το σεβαστουμε για εκεινον που εφυγε...πριν λιγες ωρες μονο....



    Θα συμφωνήσω.
    Δεν ξέρω αν όλοι αυτοί που εκφράζουν άποψη σε αυτό το τόπικ γνωρίζουν πρώτα από όλα πως είναι να υποφέρει ένας δικός σου άνθρωπος από μια τέτοια αρρώστια. Αν το γνωρίζατε, ίσως να ήσασταν και πιο προσεκτικοί στον τρόπο με τον οποίο εκφραζεστε. Πάνω από όλα επρόκειτο για μια ανθρώπινη ζωή που πάλεψε αλλά δεν κατάφερε στο τέλος να νικήσει. Ας σεβαστούμε τουλάχιστον αυτό.




    Ρε παιδιά να τα ξαναρμέξουμε;Απαξίωσε κανείς τον τρόπο με τον οποίο πέθανε;;;Μη γράφουμε για να γράφουμε. Αν θέλετε να πείτε κάτι τουλάχιστον διαβάστε πραγματικά τις απαντήσεις και σταματήστε να κάνετε υποθέσεις. Στο κάτω κάτω είναι θέμα του καθενός το αν και κατά πόσο υπέφερε από θάνατο δικού του προσώπου και δεν έχετε κανένα δικαίωμα να το αμφισβητείτε. Μην πω ότι τέτοιες απαντήσεις μου φαίνονται και ανούσιες παρενθέσεις στη ροή της συζήτησης. Τα είπανε κι άλλοι και δεν κατάλαβα και γιατί..Στο τέλος θα χρειαστεί να αναλύσουμε την ερμηνεία της λέξης "σεβασμός". Γιατί αν σημαίνει να το βουλώνεις και να μην λες αυτό που θες που μπορεί να έρχεται σε αντίθεση με τις απόψεις κάποιου άλλου τότε οκ. Κανένας σεβασμός!
    sigur
    30.01.2008, 10:45
    με έκπληξη διαβάζω την κόντρα που έχει ξεσπάσει για τον θάνατο του Αρχιεπίσκοπου.Δεν νομίζω οτι το έργο του συγκεκριμένου ανθρώπου δικαιολογεί τέτοιες διαφωνίες (το έργο του ως Αρχιεπίσκοπος, για πριν δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά...).
    Όπως και να το κάνουμε , τόσο ο θάνατος μιας 14χρονής και αυτός του κυρ. Γιάννη που ανέφερε ένας φίλος, με λυπεί περισσότερο (προσωπικά).Για το κοριτσάκι εννοείτε λόγω της ζωής που δεν πρόλαβε να ζήσει, και για τον ΗΡΩΑ κυρ. Γιάννης γιατί μάτωσε τα χέρια του (σύμφωνα με τις περιγραφές του φίλου πάντα) μια ζωή , μπούχτισε στην αλυσίβα της ζωής και δικαιούται μια αναφορά από εμένα και τον καθένα μας. Απλά νομίζω οτι κουράστηκε πολύ περισσότερο ο ο κύριος αυτός από τον κάθε Αρχιεπίσκοπο, Πολιτικό, τραγουδιστή, κλπ που φεύγουν από την ζωή.Να είμαστε δίκαιοι...

    Dimitrios_En_MH
    30.01.2008, 11:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 28-01-2008 στις 11:42 έγραψε...

    Από "ΤΑ ΝΕΑ"


    Πάλεψε με θάρρος επτά μήνες με τον καρκίνο

    Έπεσε σε ηπατικό κώμα χθες βράδυ και εξέπνευσε στις 5.15΄ τα ξημερώματα- Η σορός του θα εκτεθεί σε τριήμερο προσκύνημα

    Την τελευταία του πνοή άφησε ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος στις 5.15 το πρωί μετά από πολύμηνη μάχη με τον καρκίνο.
    Η κατάσταση της υγείας του αρχιεπισκόπου επιδεινώθηκε ραγδαία χθες το βράδυ. Τον ταλαιπωρούσε έντονη δύσπνοια καθώς είχε συγκεντρωθεί ξανά υγρό στους πνεύμονές του και υπέφερε και από έντονους πόνους. Οι θεράποντες γιατροί του μετέβησαν εσπευσμένα στην αρχιεπισκοπική κατοικία γύρω στις 2 τα ξημερώματα αλλά δεν κατέστη δυνατό να τον κρατήσουν στη ζωή. Ο αρχιεπίσκοπος γρήγορα έπεσε σε ηπατικό κώμα και εξέπνευσε τα ξημερώματα.
    Τις τελευταίες δύο εβδομάδες η κατάσταση της υγείας αρχιεπισκόπου χειροτέρεψε πολύ. Ήταν εξαντλημένος και αδύναμος, σηκωνόταν ελάχιστα από το κρεβάτι, κοιμόταν τις περισσότερες ώρες της ημέρας και η όρεξή του είχε μειωθεί σημαντικά. Χθες μάλιστα, ταλαιπωρήθηκε μετά από αρκετές ημέρες και από πόνους πράγμα που έκανε τους γιατρούς του να του χορηγήσουν ισχυρά αναλγητικά. Ωστόσο, παρά τις δύσκολες ώρες που περνούσε ο αρχιεπίσκοπος είχε αποφασίσει από τις 11 Ιανουαρίου να παραμείνει στο σπίτι του και να μην μεταφερθεί σε νοσοκομείο για νοσηλεία.
    Σε όλο το διάστημα της ασθένειάς του έδινε τη μάχη για τη ζωή με θάρρος και καρτερία προκαλώντας τη συγκίνηση του κόσμου. Ενδεικτικό είναι ότι από το καλοκαίρι, όταν για πρώτη φορά διαπιστώθηκε ότι πάσχει από καρκίνο είχε ζητήσει να δημοσιοποιηθεί η κατάσταση της υγείας του. Η σορός του αρχιεπισκόπου αναμένεται να εκτεθεί σε τριήμερο προσκύνημα ενώ ή κηδεία του θα γίνει με τιμές αρχηγού κράτους.

    http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=20080128&nid=7306482&sn=&spid=876



    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)


    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 28-01-2008 11:42 ]






    Dalarofili,

    Έχω δύο απορίες, με καλή πρόθεση.

    Γιατί το παρόν κείμενο, δεν το έκανες Ημερολόγιο ?
    Μια και βλέπω, μόνο ενημερωτικό χαρακτήρα.

    Και αν υπάρχει θέμα συζήτησης, πιο είναι το θέμα συζητήσεως ?
    STING
    30.01.2008, 11:32
    Χριστόδουλος = μια άνετη ζωή...
    Ανώνυμος = μεροκάματο και βάσανα...
    Χριστοδουλος = εκατομμύρια ευρώ...
    Ανώνυμος = άφραγκος...
    Χριστοδουλος = καρκίνος...
    Ανώνυμος = καρκίνος...
    Χριστοδουλος = Αμερικές …super hospital… κ.λ.π.
    Ανώνυμος = ράντζο σε κρατικό νοσοκομείο...
    Χριστοδουλος = πληρώνει αδρά για ένα λεπτό ζωής από λεφτά των Ελλήνων...
    Ανώνυμος = βγαίνουν οι συγγενείς του στο κανάλια να ζητιανέψουν...
    Χριστοδουλος = πεθαίνει…
    Ανώνυμος = κι αυτός πεθαίνει…
    Χριστοδουλος = τρεις μέρες πένθος στη χώρα…
    Ανώνυμος = τρία λεπτά στη λησμονιά …
    Χριστοδουλος = ακόμα μιλούν γι’ αυτόν…

    Ανώνυμος = ...δεν θυμάμαι ούτε τ’ όνομα του…

    sylviaki
    30.01.2008, 11:32
    @fler:Ο λόγος για τον οποίο έγραψα την άποψη μου(και δεν επρόκειτο για απάντηση απλά γιατί δεν τέθηκε κάποιο ερώτημα) ήταν γιατί θεωρώ ότι όταν πεθαίνει κάποιος, όποιος και αν είναι, καλό είναι να το σεβαστούμε, όποια και αν είναι η γνώμη μας για αυτόν και το έργο του.Και δεν χρειάζεται να αναλύσεις τη λέξη σεβασμός.Εχω ήδη μάθει τι σημαίνει να σέβομαι.
    Δεν γράφω για να γράφω και δεν κάνω υποθέσεις. Προσέχω τι λέω και δεν προσβάλλω κανέναν. Υπάρχει ελευθερία λόγου, και αφού δεν καταλαβαίνεις το λόγο για τον οποίο λέμε οτι λέμε,μπορείς να το ψάξεις ή να σωπάσεις.


    Termite
    30.01.2008, 11:46
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 29-01-2008 στις 21:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 29-01-2008 στις 21:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 28-01-2008 στις 22:51 έγραψε...

    Ένταξει! Κρίμα τον άνθρωπο! Αλλά δεν είδα να γίνεται κανένα τόπικ για το πλήθος μεταναστών που πέθανε! Μήπως έγινε για το 14χρονο κοριτσάκι? Όχι! Για τα τόσα άτομα που πεθαίνουν καθημερινά από καρκίνο?? Ξανά όχι! χμμ... Για όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους βρήσκουν φρικτό θάνατο? ΌΧΙ! ΞΑΝΑ! Τότε λοιπόν... Δεν βρήσκω κάποιον λόγο να δημιουργηθεί τόπικ για αυτόν τον κύριο! Και πόσο μάλλον να γίνει και τόοοοοσο μεγάαααλο θέμα!

    Υ.Γ. Θα συμφωνήσω (κατά τα άλλα) με τον Δημήτρη (asxetos)



    Λίγος σεβασμός δέ βλάπτει...άκου "κύριος". Έλεος πια...νομίζετε οτι αντιδρώντας έτσι δίχως να γνωρίζετε πραγματικα ΤΙΠΟΤΑ για το θέμα θα έχει ουσία η διαφωνία σας...αυτές οι διαφωνίες που δεν επιχειρηματολογούν ειναι για τα σκουπίδια...

    Γρηγόρη Δεσσύπρη να σαι πάντα καλά και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    Απο εκεί και πέρα, έχοντας χάσει πολύ κοντινό μου άνθρωπο απο καρκίνο ειλικρινά εύχομαι κανείς άλλος άνθρωπος να μη φύγει έτσι. Κανείς...ειναι πραγματικά θλιβερό.
    Να ξέρετε οτι ο Χριστόδουλος Παρασκευαϊδης λυτρώθηκε απο φοβερούς πόνους με τον θάνατό του.
    Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.




    Κατάλαβες Κατερίνακι. Οι εκφραστές της Ευγένειας και της αγωγής δεν σου επιτρεπουν να εχεις αποψη. Και εγω χασει φιλε μου τερμιτη συγγενεις μου απο τον καρκινο αλλα λυπηθηκα πολυ περισσοτερο. Οχι γιατι ηταν συγγενεις μου αλλα γιατι εκαναν αιτηση χρονων για να μπορουν να παιρνουν αιμα και για να μπορουν να νοσηλευτουν οπως επρεπε. Μιλαω για λευχαιμια. Βλεπεις δεν ηταν Χριστοδουλοι. Ηταν εργατες και επισης δουλοι του Χριστου.



    Συγνώμη αλλα είναι τουλάχιστον προσβλητικό για την μνήμη του ηγέτη της ελλαδικής εκκλησίας (που ουτε εμένα έχει να μου δώσει κάτι) να τον αποκαλούν "κύριο" με ειρωνικό ύφος. Προσωπικά απο την στιγμή που μπαίνουν ειρωνείες στις απαντήσεις και τις απόψεις για μένα αυτές ειναι για τα σκουπίδια. Αυτα ώς αναφορά στην Κατερίνα.

    Φίλε asxetos δεν το παίζω ευγενικός. Αλλα έχω μάθει να σέβομαι τους τίτλους που φέρει ο καθένας. Αν πχ εσυ έχεις πάρει τον τίτλο του ιππότη και εγώ σε λέω "φίλε" ειναι για μένα ασέβεια. Φυσικά και δεν τίθεται θέμα τι άποψη θα εκφράσει ο καθένας. Δεν απαγορεύω εγώ κάτι. Απλα κρίνω τις απόψεις των άλλων όπως κρίνουν οι άλλοι τις δικές μου. Αυτο είναι το νόημα του φόρουμ. Επίσης, δικαίωμα σου να λυπάσαι περισσότερο και να χαίρεσαι λιγότερο για οποιονδήποτε. Και δε σου κρύβω οτι ο τροπος που πήγε στο Μαιάμι με κρατικά έξοδα και το είδος της νοσηλείας του μου προκάλεσαν κ εμένα αηδία...όχι γι αυτόν ομως...αλλα για το κράτος μας.

    Κλείνοντας...δε προσπαθώ να κάνω μάθηματα συμπεριφοράς σε κανένα. Μεγάλα παιδιά είμαστε (κάποιοι απο εμάς τουλάχιστον) και θεωρώ οτι γνωρίζουμε τι να πούμε κ ποτε.
    sigur
    30.01.2008, 11:54
    καλά μωρέ δεν τον είπε και καμπούρη τον άνθρωπο (ή μήπως να μην τον λέμε ούτε άνθρωπο..?).Κολλάτε σε χαρακτηρισμούς πάντως.Κύριο τον είπε , σιγά το παράπτωμα.
    Τελικά ο καρκίνος δεν κοιτά ούτε χρήματα ούτε αξιώματα ούτε θρησκείες.Υπό αυτή την άποψη όλοι ήμαστε δούλοι του (του θεού θανάτου, άντε να γλιτώσεις από αυτόν..)
    Fler
    30.01.2008, 11:59
    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 30-01-2008 στις 11:32 έγραψε...

    @fler:Ο λόγος για τον οποίο έγραψα την άποψη μου(και δεν επρόκειτο για απάντηση απλά γιατί δεν τέθηκε κάποιο ερώτημα) ήταν γιατί θεωρώ ότι όταν πεθαίνει κάποιος, όποιος και αν είναι, καλό είναι να το σεβαστούμε, όποια και αν είναι η γνώμη μας για αυτόν και το έργο του.Και δεν χρειάζεται να αναλύσεις τη λέξη σεβασμός.Εχω ήδη μάθει τι σημαίνει να σέβομαι.
    Δεν γράφω για να γράφω και δεν κάνω υποθέσεις. Προσέχω τι λέω και δεν προσβάλλω κανέναν. Υπάρχει ελευθερία λόγου, και αφού δεν καταλαβαίνεις το λόγο για τον οποίο λέμε οτι λέμε,μπορείς να το ψάξεις ή να σωπάσεις.





    Τέθηκε το ζήτημα του σεβασμού του καθενός προς αυτόν. Και ερωτώ κι αν θες ας μου απαντήσεις : που ακριβώς είδες εσύ να απαξιώνεται ο Χριστόδουλος σαν άνθρωπος; Αναφέρεις τη λέξη "κάποιος" οπότε μιλάς για σεβασμό σε έναν άνθρωπο που πέθανε, ανεξαρτήτως της ιδιότητάς του, σωστά;
    Σίγουρα όμως, καλώς ή κακώς, τέοιου είδους πρόσωπα δημόσια και δη με αξίωμα δεν μπορούν να μην υποστούν κριτική. Το ότι πεθαίνει ένας τέτοιος άνθρωπος δεν σημαίνει ότι τερματίζεται οποιουδήποτε είδους κριτική στο έργο του. Ή μήπως εφόσον εκοιμήθη να προσποιηθούν όλοι τον θαύμαζαν και να σκύβουν το κεφάλι;
    Τη λέξη σεβασμός δεν θα την ανέλυα εγώ. Θα συμφωνούσαμε όλοι μαζί μάλλον ως προς την ερμηνεία της. Γιατί εξακολουθώ να πιστεύω πως αρκετοί το βλέπουν διαφορετικά. Εσύ λοιπόν τι εννοείς όταν λες "όταν ένας άνθρωπος πεθαίνει καλό είναι να το σεβαστούμε όποια κι αν είναι η γνώμη μας για το έργο του"; Δεν καταλαβαίνω. Μπορείς να μου εξηγήσεις κι αυτό εγώ που αγνοώ τα πάντα;
    Μπορείς να λες ό,τι θες και χωρίς να επικαλείσαι "ελευθερίες λόγου". Κανείς δεν σε εμπόδισε. Όπως κανένας δεν θα εμπόδιζε εμένα να εξακολουθώ να θεωρώ ανούσια τα όσα γράφονται από μερικούς. Δεν βρίσκω καμία σειρά, συνοχή, επιχείρημα..Μπορεί να φταίω κι εγώ, τι να πω..
    Τέλος, να με συμπαθάς αλλά δεν έχεις την παραμικρή ιδέα αν μόλις χθες αυτός που υποθέτεις έτσι ελαφρά τη καρδία ότι δεν έχει νιώσει τέτοιο πόνο έχασε αγαπημένο πρόσωπο από καρκίνο ή οτιδήποτε άλλο.
    Hastaroth
    30.01.2008, 12:18
    Μιά απορία:άν είχε πεθάνει π.χ. ο πρωθυπουργός ή ο αρχηγός τής αξιωματικής αντιπολίτευσης,ή έστω ένας υπουργός,πόσοι από εδώ μέσα θα έλεγαν "σεβαστείτε τον άνθρωπο που πέθανε";

    Κάθε άνθρωπος που πεθαίνει αφήνει ένα κενό.Αν ο θανών ήταν δημόσιο πρόσωπο,το κενό αυτό επηρεάζει μεγαλύτερο μέρος τής κοινωνίας.Ωστόσο,όπως είπε και η Fler,η κριτική τού βίου καί τής πολιτείας του δέν πρέπει να σταματήση-αρκεί όμως να είναι όσο το δυνατόν αντικειμενικώτερη καί καλοπροαίρετη.Κάτι σάν δικός μας απολογισμός τού πόσο μάς επηρέασε τό πέρασμα τού εκλιπόντος από τόν κόσμο αυτό....
    Astron
    30.01.2008, 12:35
    Λίγα λόγια σχετικά με την διαμάχη thank-mnk στην προηγούμενη σελίδα.

    Μαρία όταν χτες κατά τις 3 τα ξημερώματα διάβασα την πρώτη απάντησή σου στο ποστ του Θάνου... όσο κι αν έψαξα, δεν μπορούσα να καταλάβω σε τί ακριβώς απαντούσες. Πραγματικά άλλα έγραψε κι άλλα απάντησες. Τα παρερμήνευσες τελείως.
    Ενώ ουσιαστικά ασκούσε κριτική στην τηλεόραση και στους δημοσιογράφους που βγάζουν απ' τη μύγα ξίγκι του έγραψες ότι ...ενστερνίζεται τα ήθη της τηλεόρασης. Επίσης καυτηρίασες την άποψη ότι "Η επίθεση σε ένα νεκρό και απόντα, είναι μη- επίθεση ενώ σε ένα ζωντανό και παρόντα είναι κατάπτυστη". Πράγμα που ....πάλι δεν υπήρχε στο ποστ του Θάνου. Και μετά από κάποια ώρα άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως μπερδεύτηκες και αναφέρθηκες στο Θάνο από κεκτημένη ταχύτητα ενώ στην πραγματικότητα απαντούσες αλλού.

    Βλέποντας σήμερα ότι πράγματι αναφερόσουν στο Θάνο νομίζω ότι να χρειάζεται μία συγνώμη απ' την πλευρά σου για αυτήν την παρερμηνεία η οποία προφανώς προσέβαλε το συνομιλητή σου. Και με το δίκιο του όχι μόνο επειδή του χρεώνεις πράγματα που δεν είπε, αλλά και γιατί τα καυτηριάζεις με αρκετή δόση ειρωνείας.

    Θάνο... Ε όχι και να χάσω την πίστη μου στις δυνατότητες της διαδικτυακής επικοινωνίας επειδή κάποιο μέλος σε παρερμήνευσε. Ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου... Εδώ σε αυτό το forum κάποτε ο semplice σου είχε γράψει και χειρότερα. Τί να κάνουμε... Δεν μπορούμε να φτιάξουμε θερμοκήπιο να κρατάμε μόνο αυτούς που γράφουν καλοπροαίρετα. Όπως είπες κι εσύ είναι μια κοινωνία και το internet. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις εσύ τον βαθμό στον οποίο αφήνεις αυτά να σε επηρεάζουν. Δεν μπορεί το κάθε μέλος να σε βγάζει έτσι εύκολα απ' τα ρούχα σου.*** Και όσο κι αν το αμφισβητείς, ο καθένας κρίνεται απ' τα γραπτά του. Γιατί μπορεί μεν να αποτυπώνεται η παρερμηνεία, αλλά αποτυπώνεται και η θέση σου η οποία παρερμηνεύτηκε.
    Τώρα, απ' ότι κατάλαβα υποννοείς ότι υπάρχει δόλος ή σκοπιμότητα σε αυτήν την παρερμηνεία. Εάν δεν υπάρξει συγνώμη, θα συμφωνήσω.

    ***
    Συμπλήρωση, επειδή τώρα το πρόσεξα, κι εδώ Θάνο έχεις απόλυτο δίκιο να οργιστείς...
    Μαρία γράφεις:
    Παράθεση:

    Να μην ξεχάσω ν' αναφέρω ότι έλαβα και φιλικές προειδοποιήσεις, "να προσέχω".
    Τι εγινε, θα μου συμβεί κανένα "προοδευτικό" ατύχημα ;;
    Ολα να τα περιμένει κανείς από ..... ποιούς άραγε ;;
    Οταν ο τραμπουκισμός γίνεται ιδεολογία .....


    Τί είναι αυτές οι απίστευτες γελοιότητες! Και αυτά τα Υστερόγραφα ότι τάχα το λες "γενικά". Λοιπόν, αν πιστεύεις ότι το MusicHeaven περιλαμβάνει τραμπούκους και εγκληματίες αναρωτιέμαι τί γυρεύεις ακόμα εδώ. Καλύτερα να πας να κάτσεις μπροστά στο χαζόκουτο όπως γράφεις, κι άσε εμάς να συνομιλούμε με ...τραμπούκους και κουκουλοφόρους!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 30-01-2008 12:44 ]


    pastella
    30.01.2008, 13:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 30-01-2008 στις 11:59 έγραψε...

    Σίγουρα όμως, καλώς ή κακώς, τέοιου είδους πρόσωπα δημόσια και δη με αξίωμα δεν μπορούν να μην υποστούν κριτική. Το ότι πεθαίνει ένας τέτοιος άνθρωπος δεν σημαίνει ότι τερματίζεται οποιουδήποτε είδους κριτική στο έργο του. Ή μήπως εφόσον εκοιμήθη να προσποιηθούν όλοι τον θαύμαζαν και να σκύβουν το κεφάλι;



    Ακριβώς. Η κριτική επέρχεται σε κάθε πρόσωπο το οποίο διετέλεσε ένα ρόλο στον δημόσιο βίο. Αναπόφευκτα θα συμβεί και στο Χριστόδουλο, εφόσον φλέρταρε με τα μέσα και την κάμερα περισσότερο από τον προκάτοχό του. Σεβασμός δεν σημαίνει σιωπή, αλλά δεν σημαίνει να πέφτουμε και σαν τα κοράκια.

    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 30-01-2008 στις 11:59 έγραψε...

    Τέλος, να με συμπαθάς αλλά δεν έχεις την παραμικρή ιδέα αν μόλις χθες αυτός που υποθέτεις έτσι ελαφρά τη καρδία ότι δεν έχει νιώσει τέτοιο πόνο έχασε αγαπημένο πρόσωπο από καρκίνο ή οτιδήποτε άλλο.



    Αυτό που βλέπω στο θέμα είναι ότι μερικοί βιάζονται να κρίνουν καταστάσεις άλλων μελών που είτε ξέρουν μόνο μέσα στο φορουμ, είτε έχουν γνωρίσει και σε κάποια συνάντηση έστω, αλλα ξεχνούν ότι κανένας από εμάς δεν είναι διάφανος στο ΜΗ.


    Τώρα όσο αφορά την διαμάχη των τελευταίων ποστς, λυπάμαι για αυτά που είδα.
    Δεν θα πω κάτι παραπάνω, θα συμφωνήσω με τον Παύλο.