ελληνική μουσική
    1043 online   ·  210.853 μέλη

    Έφυγε ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

    sylviaki
    30.01.2008, 13:23
    @fler:
    Δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη "απαξίωση".

    Είναι φυσικό ένας άνθρωπος, όπως ο Χριστόδουλος, που είχε κάποιο αξίωμα να δεχόταν και να δέχεται θετικές και αρνητικές κριτικές. Αυτό όμως που προσπαθώ να πω τόση ώρα είναι ότι για μένα δεν είναι σωστό να τον κρίνουμε τη στιγμή που δεν έχει καν κηδευτεί.Θα υπάρχει χρόνος μετά να το κάνει όποιος θέλει.

    "δεν έχεις την παραμικρή ιδέα αν μόλις χθες αυτός που υποθέτεις έτσι ελαφρά τη καρδία ότι δεν έχει νιώσει τέτοιο πόνο έχασε αγαπημένο πρόσωπο από καρκίνο ή οτιδήποτε άλλο.":Δεν είδα πουθενά να έχω αναφέρει τη φράση "ελαφρά τη καρδία". Αυτό που λέω είναι ότι όπως εμένα δε θα μου άρεσε να έχει πεθάνει ένας δικός μου άνθρωπος και να τον κρίνουν πριν καλά καλά κηδευτεί, έτσι και σε αυτή την περίπτωση δε μου φαίνεται σωστό να γίνεται αυτό.

    Αυτά για να τελειώσει το θέμα από τη δική μου πλευρά.

    pio poli apo oso fantazesai...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sylviaki στις 30-01-2008 13:24 ]


    Tropaiatissa
    30.01.2008, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Dimitrios_En_MH στις 30-01-2008 στις 11:29 έγραψε...

    Dalarofili,

    Έχω δύο απορίες, με καλή πρόθεση.

    Γιατί το παρόν κείμενο, δεν το έκανες Ημερολόγιο ?
    Μια και βλέπω, μόνο ενημερωτικό χαρακτήρα.

    Και αν υπάρχει θέμα συζήτησης, πιο είναι το θέμα συζητήσεως ?


    Κατ' ερχάς ευχαριστώ για την ειδοποίηση, γιατί μου είχε ξεφύγει αυτό το post...

    Πολύς κόσμος (ανάμεσά τους κι εγώ) φεύγοντας πολύ νωρίς απ' το σπίτι δεν προλαβαίνει να δει ειδήσεις ή να αγοράσει εφημερίδα, και ενημερώνεται μέσω internet. Προσωπικά ενημερώθηκα για το θάνατο του Αρχιεπίσκοπου από το συγκεκριμένο άρθρο στο site της εφημερίδας "ΤΑ ΝΕΑ". Επειδή είναι ένα σημαντικό θέμα για τη χώρα μας, θεώρησα καλό να το μεταφέρω κι εδώ, απ' όπου θα ενημερώνονταν κι άλλοι άνθρωποι. Αρχικά σκέφτηκα να το γράψω στο Blog μου, αλλά κατέληξα στο forum που σίγουρα το διαβάζει περισσότερος κόσμος.

    Πράγματι δεν έθεσα κάποιο θέμα συζήτησης. Το post είχε καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα.
    Dimitrios_En_MH
    30.01.2008, 14:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 30-01-2008 στις 13:36 έγραψε...

    Κατ' ερχάς ευχαριστώ για την ειδοποίηση, γιατί μου είχε ξεφύγει αυτό το post...

    Πολύς κόσμος (ανάμεσά τους κι εγώ) φεύγοντας πολύ νωρίς απ' το σπίτι δεν προλαβαίνει να δει ειδήσεις ή να αγοράσει εφημερίδα, και ενημερώνεται μέσω internet. Προσωπικά ενημερώθηκα για το θάνατο του Αρχιεπίσκοπου από το συγκεκριμένο άρθρο στο site της εφημερίδας "ΤΑ ΝΕΑ". Επειδή είναι ένα σημαντικό θέμα για τη χώρα μας, θεώρησα καλό να το μεταφέρω κι εδώ, απ' όπου θα ενημερώνονταν κι άλλοι άνθρωποι. Αρχικά σκέφτηκα να το γράψω στο Blog μου, αλλά κατέληξα στο forum που σίγουρα το διαβάζει περισσότερος κόσμος.

    Πράγματι δεν έθεσα κάποιο θέμα συζήτησης. Το post είχε καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα.



    Dalarofili,

    Σε ευχαριστώ που μου απάντησες.

    Αν και νομίζω, ότι δεν χρειαζότανε να ανοιχτή θέμα προς ενημέρωση, γιατί δεν θα υπήρχε περίπτωση να μην το μάθουμε.

    Η γνώμη μου είναι, και όχι η επιθυμία μου, να κλειδωθεί το παρόν το topic,
    μια και δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση.

    Αλλά αυτό είναι στην διακριτική απόφαση των διαχειριστών του συστήματος.

    Ευχαριστώ.


    Chitarrista
    30.01.2008, 14:10
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 29-01-2008 στις 22:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Chitarrista στις 29-01-2008 στις 22:15 έγραψε...

    Asxete είσαι τελικά πολύ άσχετος... να μη πω τπτ άλλο. Το ότι είπε ο termite ότι "λίγος σεβασμός δε βλάπτει" δε σημαίνει ότι δεν επιτρέπει κανέναν να εκφέρει την άποψη του, αλλά να την εκφέρει κόσμια. Και ούτε πιστεύω ότι ισχιρίστικε ο termite πως είναι εκπρόσωπος της ευγένειας ή κάτι τέτοιο....

    Όσο για τον Χριστόδουλο είναι λογικό να γίνεται αναφορά σε τετοια έκταση καθώς ήταν ένας πνευματικός ηγέτης για κάποιους. Όχι ότι είανι λιγότερο σημαντικός ο θάνατος μίας 14χρονης που αναφέρθηκε, αλλά με απλή λογική χωρίς να κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας, τον κόσμο αφορά πιο πολύ ο θάνατος ενός γνωστού του προσώπου απο ένα άγνωστο, όπως αν σκεφτείτε πως θα θέλατε να μάθετε για τυχόν παρόμοιο συμβαν για κάποιον καλλιτέχνη πχ που εκτιμάτε η για οποιοδήποτε άλλο προσωπο που σας είναι γνωστό και δείχνετε μία εκτίμιση γιαυτό.

    Απλά όπως λέγεται απο τον λαό θεός σχωρέστον...



    Σωστα κιθαριστα. Για πες μου σε παρακαλω που δεν εδειξα κατα τις υποδειξεις που μου κανεις καλη διαγωγη.



    Asxete κάποιοι λένε διαβάζουν πίσω απο τις γραμμές, σε περίπτωση που έχεις τη πεποίθηση ότι το κάνεις κι εσύ αυτό, θα σε συμβούλευα να μάθεις πρώτα να διαβάζεις τις ίδιες τις γραμμές και μετά βλέπουμε και για το άλλο...

    Πρώτον οι υποδείξεις έγιναν απο τον/την Τermite προς την Peace18
    Δεύτερον εγώ αναφέρθηκα σε σένα γιατί εβγάλες ένα αφθαίρετο συμπέρασμα ότι απαγορεύτικε η έκφραση λόγου της Peace18



    Τώρα για το θέμα με την mnk είπε ότι κάποιος την προειδοποίησε "φιλικά" και καποιοι βγήκαν αμέσως να την πουν ψεύτρα με λίγα λόγια, εγώ δε γνωριζω την αληθεια.
    Αλλά σε περίπτωση που το έκανε κάποιος αυτο είναι τελείως θρασύδειλος και τιποτένιος.
    Στην αντίθετη περίπτωση είναι όντως τελείως απαράδεκτη η συμπεριφορά της mnk.
    Αυτό όμως μόνο οι διαχειριστές μπορούν να το ξέρουν...

    Τέλος είναι τελείως γελοίο και απολίτιστο αυτό απο μέρους όλων μας που ενώ κάποιοι θέλησαν να αποδώσουν στο νεκρό ένα είδος φόρου τιμής σαν άνθρωπο και τπτ παραπάνω, βγαίνουν κάποιοι τέτοια στιγμή και είτε βγάζουν τις οποιεσδήποτε κακεντρεχής εμπάθειές τους, είτε οι υπόλοιποι λέμε το κοντό μας και το μακρύ μας.


    Δέ ξαναποστάρω σαυτό το thread.
    Peace18
    30.01.2008, 14:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 30-01-2008 στις 11:46 έγραψε...

    Συγνώμη αλλα είναι τουλάχιστον προσβλητικό για την μνήμη του ηγέτη της ελλαδικής εκκλησίας (που ουτε εμένα έχει να μου δώσει κάτι) να τον αποκαλούν "κύριο" με ειρωνικό ύφος. Προσωπικά απο την στιγμή που μπαίνουν ειρωνείες στις απαντήσεις και τις απόψεις για μένα αυτές ειναι για τα σκουπίδια. Αυτα ώς αναφορά στην Κατερίνα.


    Βασίλη όταν διαβάζεις μία απάντηση να την διαβάζεις καλά! Και όχι για να απαντήσεις χωρίς λόγο! Δεν υπήρξε ειρωνία (και μπορείς να το καταλάβεις από το γεγονός ότι δεν υπάρχουν "..." (εισαγωγικά!). Έτσι λοιπόν ακυρώνεται η θέση σου ό΄τι είναι "σκουπίδια" τα λεγόμενά μου! Ευχαριστώ!
    Peace18
    30.01.2008, 14:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 30-01-2008 στις 11:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 30-01-2008 στις 11:32 έγραψε...

    @fler:Ο λόγος για τον οποίο έγραψα την άποψη μου(και δεν επρόκειτο για απάντηση απλά γιατί δεν τέθηκε κάποιο ερώτημα) ήταν γιατί θεωρώ ότι όταν πεθαίνει κάποιος, όποιος και αν είναι, καλό είναι να το σεβαστούμε, όποια και αν είναι η γνώμη μας για αυτόν και το έργο του.Και δεν χρειάζεται να αναλύσεις τη λέξη σεβασμός.Εχω ήδη μάθει τι σημαίνει να σέβομαι.
    Δεν γράφω για να γράφω και δεν κάνω υποθέσεις. Προσέχω τι λέω και δεν προσβάλλω κανέναν. Υπάρχει ελευθερία λόγου, και αφού δεν καταλαβαίνεις το λόγο για τον οποίο λέμε οτι λέμε,μπορείς να το ψάξεις ή να σωπάσεις.





    Τέθηκε το ζήτημα του σεβασμού του καθενός προς αυτόν. Και ερωτώ κι αν θες ας μου απαντήσεις : που ακριβώς είδες εσύ να απαξιώνεται ο Χριστόδουλος σαν άνθρωπος; Αναφέρεις τη λέξη "κάποιος" οπότε μιλάς για σεβασμό σε έναν άνθρωπο που πέθανε, ανεξαρτήτως της ιδιότητάς του, σωστά;
    Σίγουρα όμως, καλώς ή κακώς, τέοιου είδους πρόσωπα δημόσια και δη με αξίωμα δεν μπορούν να μην υποστούν κριτική. Το ότι πεθαίνει ένας τέτοιος άνθρωπος δεν σημαίνει ότι τερματίζεται οποιουδήποτε είδους κριτική στο έργο του. Ή μήπως εφόσον εκοιμήθη να προσποιηθούν όλοι τον θαύμαζαν και να σκύβουν το κεφάλι;
    Τη λέξη σεβασμός δεν θα την ανέλυα εγώ. Θα συμφωνούσαμε όλοι μαζί μάλλον ως προς την ερμηνεία της. Γιατί εξακολουθώ να πιστεύω πως αρκετοί το βλέπουν διαφορετικά. Εσύ λοιπόν τι εννοείς όταν λες "όταν ένας άνθρωπος πεθαίνει καλό είναι να το σεβαστούμε όποια κι αν είναι η γνώμη μας για το έργο του"; Δεν καταλαβαίνω. Μπορείς να μου εξηγήσεις κι αυτό εγώ που αγνοώ τα πάντα;
    Μπορείς να λες ό,τι θες και χωρίς να επικαλείσαι "ελευθερίες λόγου". Κανείς δεν σε εμπόδισε. Όπως κανένας δεν θα εμπόδιζε εμένα να εξακολουθώ να θεωρώ ανούσια τα όσα γράφονται από μερικούς. Δεν βρίσκω καμία σειρά, συνοχή, επιχείρημα..Μπορεί να φταίω κι εγώ, τι να πω..
    Τέλος, να με συμπαθάς αλλά δεν έχεις την παραμικρή ιδέα αν μόλις χθες αυτός που υποθέτεις έτσι ελαφρά τη καρδία ότι δεν έχει νιώσει τέτοιο πόνο έχασε αγαπημένο πρόσωπο από καρκίνο ή οτιδήποτε άλλο.



    Φλέρυ μην μπεις στον κόπο να εξηγείς! Δεν θα βγάλεις άρκη κοπέλα μου! Υπάρχουν άτομα που νομίζουν πως έχουν τετραγωνισμένη λογική (που δεν το θεωρώ πάντα καλό) και θα προσπαθήσουν να βγουν "από πάνω" ότι και να γίνει! Δεν αξίζει να ασχοληθείς!

    Υ.Γ. Κατα τ'άλλα θα έρθω να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!

    Imagine all the people, livin' life in peace!....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Peace18 στις 30-01-2008 14:23 ]


    ALKYONIDA
    30.01.2008, 14:43
    Το σίγουρο είναι ότι ο πολιτισμός ενός λαού φαίνεται και απο τη σταση του απέναντι στο θάνατο και κυρίως το νεκρό, κάτι που οι αρχαίοι Ελληνες οχι απλά το πίστευαν αλλά το δίδαξαν.
    sigur
    30.01.2008, 14:54
    απόλυτα ορθή η τοποθέτηση της Alkyonida, οι περισσότεροι λαοί της αρχαιότητας σέβονταν και τιμούσαν τους νεκρούς τους.
    Βέβαια αυτές τις ημέρες εώς αύριο που γίνεται η κηδεία, επρόκειτο να ακουστούν ακρότητες που θα αγγίξουν στην αγειοποίηση του Χριστόδουλου.Λογικό αυτό και ανθώπινο.Για αυτό συνιστώ ψυχραιμία και νηφαλιότητα.

    STING
    30.01.2008, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος ALKYONIDA στις 30-01-2008 στις 14:43 έγραψε...

    Το σίγουρο είναι ότι ο πολιτισμός ενός λαού φαίνεται και απο τη σταση του απέναντι στο θάνατο και κυρίως το νεκρό, κάτι που οι αρχαίοι Ελληνες οχι απλά το πίστευαν αλλά το δίδαξαν.

    «Ο πολιτισμός ενός λαού φαίνεται από τη στάση του απέναντι στον θάνατο…»

    Η στάση κάποιου απέναντι στον θάνατο κάποιου καθορίζετε από την αξιοπρεπή του ζωή του κι όχι από το αξίωμα του .

    Κι αυτό οι Αρχαίοι Έλληνες το δίδαξαν!


    Termite
    30.01.2008, 17:00
    Μετά απο όλα αυτα τα καλούδια που έχουν ακουστεί...ένα έχω να πώ...

    Δε βαριέσαι...πάμε παρακάτω!!!
    Peace18
    30.01.2008, 17:20
    Για να τελειώνουμε με όλη αυτή τη φαρσοκωμωδεία....
    Εκατό άνθρωποι που ζητωκραυγάζουν ένα ψέμα δεν το κάνουν αλήθεια...
    Και κάτι ακόμα!
    Το να παραδέχεσαι πως είχες άδικο για κάτι που ήσουν σίγουρος πως είχες δίκιο είναι δείγμα μεγάλης ωριμότητας!...
    Αυτά είχα να πω...
    Ας λήξει αυτή η ανούσια συζήτηση!
    asxetos
    30.01.2008, 17:34
    Οι εγωιστες δεν ξερουν να ζητουν συγνωμη. Εισαι τοσο απαραδεκτη Μαρια και τοσο εγωιστρια, που ακομα και τωρα για χαρην εντυπωσεων δεν αλλαζεις σταση. Ειναι επισης τοσο πολυ προκλητικο ολο αυτο που εχεις στησει, που πρεπει να γνωριζεις οτι οταν φτανεις μεσα απο ενα φορουμ που γινεται διαλογος να κανεις δηλωσεις για τη ζωη σου για λογους ασφαλειας με τον τροπο τον ΠΡΟΣΤΥΧΟ που το κανεις για να διαβαλλεις τις υποληψεις ατομων, χρησιμοποιωντας μεσα στο κειμενο τα ονοματα 2 ανθρωπων που τολμησαν να εκφερουν διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου, το λιγοτερο που μπορω να σου πω, ειναι οτι η μεθοδος σου ξεπερναει ακομα και αυτη των Χουντικων.
    Χρησιμοποιεις τοσο χυδαια τους ανθρωπους που διαλογιζονται μαζι σου. Μηπως θελεις να σου κανω και δηλωση των πολιτικων μου φρονηματων; Που ζουμε; ΣΤην εποχη της δικτατοριας.
    Πρεπει να μαθεις να κανεις τους συσχετισμους σου και τους παραληλισμους σου σωστα και οχι με αυτο το τροπο.
    Το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι οτι πραγματικα ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ για λογαριασμο σου.
    Εισαι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και ο τροπος σου ειναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΒΟΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟΣ.


    Termite
    30.01.2008, 17:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 30-01-2008 στις 17:20 έγραψε...

    Το να παραδέχεσαι πως είχες άδικο για κάτι που ήσουν σίγουρος πως είχες δίκιο είναι δείγμα μεγάλης ωριμότητας!...



    Συμφωνώ
    Peace18
    30.01.2008, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 30-01-2008 στις 17:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 30-01-2008 στις 17:20 έγραψε...

    Το να παραδέχεσαι πως είχες άδικο για κάτι που ήσουν σίγουρος πως είχες δίκιο είναι δείγμα μεγάλης ωριμότητας!...



    Συμφωνώ



    Τότε εφάρμωσέ το και μην κάνεις άχρηστες δηλώσεις! Τέλος θέματος για μένα!

    Δημήτρη μην ασχολήσαι! Δεν έχει αξία! Εφόσον υπάρχουν άτομα με παροπίδες... Δεν έχει σημασία! Προσωπικά απογοητεύομαι από άτομα! Ίσως φταίει το νεαρό της ηλικίας μου... Αλλά οι "μεγαλύτεροι" που δεν έχουν ιδέα για εκπαραθύρωση λογικής.. με απογοητεύουν!

    okanenas
    30.01.2008, 18:37
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 30-01-2008 στις 17:34 έγραψε...

    Οι εγωιστες δεν ξερουν να ζητουν συγνωμη. Εισαι τοσο απαραδεκτη Μαρια και τοσο εγωιστρια, που ακομα και τωρα για χαρην εντυπωσεων δεν αλλαζεις σταση. Ειναι επισης τοσο πολυ προκλητικο ολο αυτο που εχεις στησει, που πρεπει να γνωριζεις οτι οταν φτανεις μεσα απο ενα φορουμ που γινεται διαλογος να κανεις δηλωσεις για τη ζωη σου για λογους ασφαλειας με τον τροπο τον ΠΡΟΣΤΥΧΟ που το κανεις για να διαβαλλεις τις υποληψεις ατομων, χρησιμοποιωντας μεσα στο κειμενο τα ονοματα 2 ανθρωπων που τολμησαν να εκφερουν διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου, το λιγοτερο που μπορω να σου πω, ειναι οτι η μεθοδος σου ξεπερναει ακομα και αυτη των Χουντικων.
    Χρησιμοποιεις τοσο χυδαια τους ανθρωπους που διαλογιζονται μαζι σου. Μηπως θελεις να σου κανω και δηλωση των πολιτικων μου φρονηματων; Που ζουμε; ΣΤην εποχη της δικτατοριας.
    Πρεπει να μαθεις να κανεις τους συσχετισμους σου και τους παραληλισμους σου σωστα και οχι με αυτο το τροπο.
    Το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι οτι πραγματικα ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ για λογαριασμο σου.
    Εισαι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και ο τροπος σου ειναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΒΟΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟΣ.





    Αυτό το θα μπορούσε να μπει και στο θέμα «Καλά, τι είπε ο άνθρωπος!»
    StavmanR
    30.01.2008, 18:38
    Μετά λύπης παρακολουθώ τις 'ιδεολογικές' διαμάχες πάνω από το ανοιχτό φέρετρο ενός ανθρώπου...οποιουδήποτε ανθρώπου. Η κοινωνικές και πολιτικές ιδιότητες των ανθρώπων δεν διαφοροποιούν το χώμα που θα τους σκεπάσει. Θα κάνω μερικές καλοπροαίρετες παρατηρήσεις περισσότερο για να λήξει η διαμάχη και λιγότερο για να προκαλέσω καινούργια:

    @Μαρία (MNK) : Είθισται όταν πενθούμε να απέχουμε από δημόσιες συζητήσεις, ώστε να αποφύγουμε κάθε είδους προστριβές που έχουν βάση την πιθανή έντονη συγκινησιακή φόρτιση, που θα οδηγήσει σε προστριβές.

    @Θάνο (Τhank) : Όταν κάποιος σε δημόσια συζήτηση αναφερθεί, στα πλαίσια της επιχειρηματολογίας, σε μέλος της οικογένειάς του ή σε οποιοδήποτε προσωπικό στοιχείο, πρέπει να είναι έτοιμος να ακούσει οποιαδήποτε απάντηση στα ίδια πλαίσια. Όπως είναι προσβλητικό για κάποιον άνθρωπο να σπιλώνουν το όνομα του νεκρού πατέρα του, έτσι είναι προσβλητικό για άλλον να σπιλώνουν το όνομα αυτού που θεωρούσε πνευματικό πατέρα.

    @Δημήτρη (Asxetos) : Πάντα υπάρχει χώρος και χρόνος για κριτική. Μπορούμε να δείξουμε μια μικρή χρονική ανοχή, ώστε να μην προσβάλουμε το κοινό συναίσθημα σε μία κορύφωσή του, οπότε και η κριτική μας θα 'πιάσει τόπο'. Προς το παρόν θα προκαλέσει εκατέρωθεν μόνο σπασμωδικές παροδικές αντιδράσεις, αγανάκτησης και ικανοποίησης αντίστοιχα. Τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια για τον πατέρα σου.

    @Termite : Κανείς δεν έχει την αποκλειστικότητα στον πόνο. Γύρω μας πονούν άνθρωποι καθημερινά, πίσω από το παυσίπονο χαμόγελο που φορούν στο πρόσωπο. Διαγνωσμένη, κάποια από τις θανάσιμες μορφές καρκίνου αντιμετωπίζουν παγκοσμίως 84 εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο οι οποίοι αναμένεται να χάσουν τη μάχη στην επόμενη δεκαετία (πηγή Pathfinder News). Σε κάθε οικογένεια (με την ευρύτερη έννοια - παππούς, γιαγιά κλπ.), υπάρχει και ένας τουλάχιστον πάσχων από την ασθένεια.

    @ Παύλο (Astron): η σύγχρονη νομοθεσία προσπαθεί να καλύψει όλο το φάσμα της συναισθηματικής έκφρασης του ανθρώπου στην κοινωνία. Ανάμεσα στα άρθρα της υπάρχει και το αξιόποινο της προσβολής νεκρού το οποίο και κληρονόμησε από τα πανάρχαια χρόνια. Είναι σημαντικό να συνετίζουμε τους συνομιλητές μας, τόσο όταν εκείνοι προσβάλλουν ζωντανό άνθρωπο, όσο και νεκρό. Πολλοί μάλλον υποστηρίζουν την αναρχία (χωρίς κανόνες)- κι όχι ελευθερία- της άποψης, χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν ότι ο λόγος είναι προϊόν συναισθηματικής έκφρασης και προκαλεί συναισθηματικές διακυμάνσεις ποικίλων εύρους και έντασης. Από τη στιγμή που δεν διαθέτουμε αυτοσυγκράτηση είναι καλό να δεχόμαστε τις υποδείξεις των συντονιστών οι οποίοι και οφείλουν να σέβονται τουλάχιστο τη νομοθεσία, η οποία και αποτελεί τη συνεκτική κόλλα της οποιασδήποτε κοινωνίας. Η αναρχία της άποψης συνιστά και αναρχία της συμπεριφοράς, και δεν έχουν θέση σε μία συγκροτημένη γύρω από αρχές κοινωνία. Το γεγονός πως συμμετέχουμε σε διαδικτυακή συζήτηση δεν πρέπει να μας αποπροσανατολίζει από το γεγονός πως το διαδίκτυο είναι μέσο επικοινωνίας (όπως το τηλέφωνο ή ο τηλέτυπος), και όχι άλλος πλανήτης στον οποίο λειτουργούμε κατά βούληση και ανεξέλεγκτα.

    Παραθέτω τα αντίστοιχα άρθρα:

    Αρθ. 361. Εξύβριση
    1. Όποιος, εκτός από τις περιπτώσεις της δυσφήμησης (άρθρα 362 και 363), προσβάλλει την τιμή άλλου με λόγο ή με έργο ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι ενός έτους ή με χρηματική ποινή. Η χρηματική ποινή μπορεί να επιβληθεί και μαζί με την ποινή της φυλάκισης.
    2. Όταν η προσβολή της τιμής δεν είναι ιδιαίτερα βαριά, αν ληφθούν υπόψη οι περιστάσεις και το πρόσωπο του ατόμου που προσβλήθηκε, ο υπαίτιος τιμωρείται με κράτηση ή με πρόστιμο.
    3. Η διάταξη της § 3 του άρθρου 308 έχει και σ' αυτή την περίπτωση εφαρμογή.

    Αρθ. 365. Προσβολή της μνήμης νεκρού
    Όποιος προσβάλλει τη μνήμη νεκρού με βάναυση ή κακόβουλη εξύβριση ή με συκοφαντική δυσφήμιση (άρθρο 363) τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-01-2008 18:58 ]


    vero
    30.01.2008, 18:43
    aiwnia eis mnhmh toy...

    meta thn khdeia tou tha doume pws tha traviontai oloi mhtropolites na ginoun arxiepiskopoi - kalitera na mhn anoigw thleorash mexi tis 7 Flevarh
    asxetos
    30.01.2008, 19:14
    Αφου χαιρετησω ενα φερεφωνο ολων μας πιο πανω(ξερει αυτος ποιος ειναι), θα ηθελα να σου πω Σταυρο οτι καταλαβαινω οτι ο τροπος παρεμβασης σου ειναι για να κατευνασει τα πνευματα.
    Ομως η σταση καποιων μελων εδω μεσα δυστυχως δεν δινει αυτη τη δυνατοτητα. Θελω απλα να σου πω οτι εγω ως asxetos δεν εκανα ουδεμια προσωπικη επιθεση σε αλλο μελος. Πραγμα που εγινε προς εμενα απο πολλους οπως πολυ σωστα σχολιασε και η Fler.
    Οσο για το θεμα Χριστοδουλος δεν εξυβρισα παρα παραθεσα σειρα φωτογραφιων του βιου του. Η παραθεση της νομοθεσιας και τα σχετικα αρθρα, θελω να πιστευω οτι εγινε για λογους προστασιας, και μαλλον θεωρω οτι με αυτο το σκεπτικο τα παρεθεσες.

    StavmanR
    30.01.2008, 19:19
    Έτσι ακριβώς Δημήτρη. Θεώρησα σημαντικό να υπενθυμίσω του κανόνες που διέπουν τη συνύπαρξη των ανθρώπων, χωρίς να αφήνω προσωπικές μομφές. Οι κανονισμοί του φόρουμ δεν μπορεί να υπερβαίνουν τη γενικότερη νομοθεσία, μιας και οι αποδέκτες του νοήματος και των δύο παραπάνω είμαστε οι ίδιοι.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-01-2008 19:21 ]


    asxetos
    30.01.2008, 19:27
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 30-01-2008 στις 19:19 έγραψε...

    Έτσι ακριβώς Δημήτρη. Θεώρησα σημαντικό να υπενθυμίσω του κανόνες που διέπουν τη συνύπαρξη των ανθρώπων, χωρίς να αφήνω προσωπικές μομφές. Οι κανονισμοί του φόρουμ δεν μπορεί να υπερβαίνουν τη γενικότερη νομοθεσία, μιας και οι αποδέκτες του νοήματός της είμαστε οι ίδιοι.





    Τοτε θεωρω υποχεωτικο η mnk να ζητησει δημοσια συγνωμη, για τον τροπο που παρεθεσε τους φοβους της για την ασφαλεια της. Με προσβαλλει παρα πολυ, ο "υπογειος" τροπος της να παραθετει τις αποψεις της με τετοιο τροπο, χαρακτηριζοντας με πονηρο και εμμεσο τροπο τραμπουκους καποια μελη εδω μεσα. Και θα πρεπει να ονοματησει το ατομο που την προειδοποιησε και εγινε αιτια για να κανει τους αντιστοιχους συνειρμους της, γιατι αν δεν το κανει υπαρχουν εξισου αλλα αρθρα στη νομιθεσια, που αναγκαστηκα θα το κανει.