ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.874 μέλη

    Αυτούς τους αντιεξουσιαστές ποιος θα τους σταματήσει;

    esta
    03.02.2008, 18:19
    οι χρυσαυγίτες έβγαιναν από τις τάξεις των ματ και αυτό ήταν φανερό και από τα πλάνα της τηλεόρασης.
    ηταν άραγε τυχαίο??!
    JaNick
    03.02.2008, 18:22
    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 17:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:36 έγραψε...

    Τι στο διάολο ρε…πάλι σε λάθος πρωτεύουσα μένω;;;;;;
    Δεν είναι η Αθήνα;;;;;
    Φτου........



    Μην ακούτε κανέναν... Εγώ σας το λέω με στοιχεία.. Η Θεσσαλονίκη ειναι η πρωτεύουσα...!! Τι σκατά δεν ξέρω που μένω??

    Ναι ρε JaNick… μας πήρατε το basket μας πήρατε τα καλά φαγάδικα ,βγάζετε τις ποιο όμορφες γυναίκες ,πάρτε μας τώρα και τη πρωτεύουσα …να μείνουμε στο τέλος εγώ, ο άσχετος, και η mnk …
    Δεν μας katoyras λέω γω…
    (Το katoyras το έγραψα έτσι για να μην προκαλέσω το δημόσιο αίσθημα …)




    Θέλεις να σε karourisw φιλε μου? Μπηπως θελεις και να σε xesw?
    STING
    03.02.2008, 18:24
    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 03-02-2008 στις 18:19 έγραψε...

    οι χρυσαυγίτες έβγαιναν από τις τάξεις των ματ και αυτό ήταν φανερό και από τα πλάνα της τηλεόρασης.
    ηταν άραγε τυχαίο??!

    Αμάν ρε esta αμέσως το μυαλό σου στο πονηρό….
    Ήταν τρισδιάστατη η γωνιά λήψης και έβλεπες κοντά αυτό που ήταν μακριά!
    Αμέσως να κατηγορήσεις …

    asxetos
    03.02.2008, 18:27
    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 03-02-2008 στις 18:19 έγραψε...

    οι χρυσαυγίτες έβγαιναν από τις τάξεις των ματ και αυτό ήταν φανερό και από τα πλάνα της τηλεόρασης.
    ηταν άραγε τυχαίο??!



    1. τήν ώρα πού έγινε το ντου των μπάτσων στην σταδίου στο ύψος της πλατειας κλαυθμώνος, ο Ανδρουτσόπουλος ( ο μικρός αδελφός του "Περιανδρου" ) ηταν στο μέγαρο ΤΣΑΥ μαζί μέ ένστολους πίσω από τα κατεβασμένα ρολά. Το μέγαρο ΤΣΑΥ είναι η είσοδος του υπουργείου εσωτερικών από τήν πλευρά της Σταδίου

    2. στις 14:45 οι μπάτσοι φυγάδευσαν ΟΛΟΝ τόν πολεμικό εξοπλισμό των φασιστοειδών μέ πράσινο φορτηγάκι mercedes πίσω από την πλατεία κολοκοτρώνη μπροστά από το ΠΛΑΙΣΙΟ - ανάμεσα σε καδρόνια και λοστους υπήρχαν και πυροσβεστήρες

    3. εκτός από τον Μιχαλολιάκο, όταν μιλούσε με τον εισαγγελέα στην πλατεία κολοκοτρώνη, στις 2 το μεσημερι, υπήρχαν και άλλα τρία άτομα, από τους οποιους ο ενας ηταν ο Ανδρουτσοπουλος ( ο μικρος ) και ο άλλος γιός ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ

    4. κατα την συνομιλια με τα καθικια ο εισαγγελέας παρουσια αξιωματικων της αστυνομιας "ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΕ να διαλυθουν ησυχα, αν και προεκλήθησαν" η δε απάντηση των παρακρατικών ηταν κατηγορηματική :

    "ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ"

    5. όταν δημοσιογράφος προσπάθησε να πλησιάσει τον εισαγγελέα και να ακούσει τι λέγανε πάνω στην πλατεία, πέρασε άνετα ανάμεσα από τους αστυνομικούς, αλλά τόν σταμάτησαν δύο ανθρωποειδή και αφού τους δηλωσε την ιδιότητα του, του απαγόρευσαν να προσεγγίσει. Απευθυνόμενος σε αξιωματικό πήρε τήν απάντηση :

    "ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ? "
    esta
    03.02.2008, 18:29
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 03-02-2008 στις 18:19 έγραψε...

    οι χρυσαυγίτες έβγαιναν από τις τάξεις των ματ και αυτό ήταν φανερό και από τα πλάνα της τηλεόρασης.
    ηταν άραγε τυχαίο??!



    1. τήν ώρα πού έγινε το ντου των μπάτσων στην σταδίου στο ύψος της πλατειας κλαυθμώνος, ο Ανδρουτσόπουλος ( ο μικρός αδελφός του "Περιανδρου" ) ηταν στο μέγαρο ΤΣΑΥ μαζί μέ ένστολους πίσω από τα κατεβασμένα ρολά. Το μέγαρο ΤΣΑΥ είναι η είσοδος του υπουργείου εσωτερικών από τήν πλευρά της Σταδίου

    2. στις 14:45 οι μπάτσοι φυγάδευσαν ΟΛΟΝ τόν πολεμικό εξοπλισμό των φασιστοειδών μέ πράσινο φορτηγάκι mercedes πίσω από την πλατεία κολοκοτρώνη μπροστά από το ΠΛΑΙΣΙΟ - ανάμεσα σε καδρόνια και λοστους υπήρχαν και πυροσβεστήρες

    3. εκτός από τον Μιχαλολιάκο, όταν μιλούσε με τον εισαγγελέα στην πλατεία κολοκοτρώνη, στις 2 το μεσημερι, υπήρχαν και άλλα τρία άτομα, από τους οποιους ο ενας ηταν ο Ανδρουτσοπουλος ( ο μικρος ) και ο άλλος γιός ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ

    4. κατα την συνομιλια με τα καθικια ο εισαγγελέας παρουσια αξιωματικων της αστυνομιας "ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΕ να διαλυθουν ησυχα, αν και προεκλήθησαν" η δε απάντηση των παρακρατικών ηταν κατηγορηματική :

    "ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ"

    5. όταν δημοσιογράφος προσπάθησε να πλησιάσει τον εισαγγελέα και να ακούσει τι λέγανε πάνω στην πλατεία, πέρασε άνετα ανάμεσα από τους αστυνομικούς, αλλά τόν σταμάτησαν δύο ανθρωποειδή και αφού τους δηλωσε την ιδιότητα του, του απαγόρευσαν να προσεγγίσει. Απευθυνόμενος σε αξιωματικό πήρε τήν απάντηση :

    "ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ? "




    asxetos
    03.02.2008, 18:42
    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 03-02-2008 στις 18:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 03-02-2008 στις 18:19 έγραψε...

    οι χρυσαυγίτες έβγαιναν από τις τάξεις των ματ και αυτό ήταν φανερό και από τα πλάνα της τηλεόρασης.
    ηταν άραγε τυχαίο??!





    "ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ? "







    Ειναι απο τις ειδησεις που δεν θα ακουσεις απο καθεστωτικα μεσα, η φασιστοειδη που τρυγυρνανε στα σαιτ σημερα. Εδω ειχαν την αυθαδεια να καλεσουν τηλεφωνικα το πρωι στο MEGA μελος της Χρυσης Αυγης. Τελικα εχουμε αρχισει να γυρναμε πισω... γεμισαμε απο Ελληναραδες. Και που εισαι ακομα.
    STING
    03.02.2008, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 18:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 17:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:36 έγραψε...

    Τι στο διάολο ρε…πάλι σε λάθος πρωτεύουσα μένω;;;;;;
    Δεν είναι η Αθήνα;;;;;
    Φτου........



    Μην ακούτε κανέναν... Εγώ σας το λέω με στοιχεία.. Η Θεσσαλονίκη ειναι η πρωτεύουσα...!! Τι σκατά δεν ξέρω που μένω??

    Ναι ρε JaNick… μας πήρατε το basket μας πήρατε τα καλά φαγάδικα ,βγάζετε τις ποιο όμορφες γυναίκες ,πάρτε μας τώρα και τη πρωτεύουσα …να μείνουμε στο τέλος εγώ, ο άσχετος, και η mnk …
    Δεν μας katoyras λέω γω…
    (Το katoyras το έγραψα έτσι για να μην προκαλέσω το δημόσιο αίσθημα …)




    Θέλεις να σε karourisw φιλε μου? Μπηπως θελεις και να σε xesw?

    Επειδή είμαι αρκετά σωματώδης θα χρειασθεί πολύ υλικό !
    Και μόνο από μια καλοδουλεμένη δίοδο μπορεί να εξαχθεί…για να προσφέρεσαι μάλλον θα την διαθέτεις!!!

    Tren
    03.02.2008, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 18:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 03-02-2008 στις 18:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 03-02-2008 στις 18:19 έγραψε...

    οι χρυσαυγίτες έβγαιναν από τις τάξεις των ματ και αυτό ήταν φανερό και από τα πλάνα της τηλεόρασης.
    ηταν άραγε τυχαίο??!





    "ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ? "







    Ειναι απο τις ειδησεις που δεν θα ακουσεις απο καθεστωτικα μεσα, η φασιστοειδη που τρυγυρνανε στα σαιτ σημερα. Εδω ειχαν την αυθαδεια να καλεσουν τηλεφωνικα το πρωι στο MEGA μελος της Χρυσης Αυγης. Τελικα εχουμε αρχισει να γυρναμε πισω... γεμισαμε απο Ελληναραδες. Και που εισαι ακομα.



    Εδω θα διαφωνησω Δημητρη.
    Η πολυφωνια ειναι η βαση της δημοκρατιας.

    Το αν το κρατος(δηλαδη εμεις οι ιδιοι και οι επιλογες μας) δεν μπορει να κρατησει ισορροπιες δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχουν ολες οι παραταξεις.
    asxetos
    03.02.2008, 18:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 03-02-2008 στις 18:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 18:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 03-02-2008 στις 18:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 03-02-2008 στις 18:19 έγραψε...











    Εδω θα διαφωνησω Δημητρη.
    Η πολυφωνια ειναι η βαση της δημοκρατιας.

    Το αν το κρατος(δηλαδη εμεις οι ιδιοι και οι επιλογες μας) δεν μπορει να κρατησει ισορροπιες δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχουν ολες οι παραταξεις.



    Ναι ετσι ειναι. Δεν μπορω να διαφωνησω. Αλλα εξαρταται για ποιες παραταξεις μιλαμε. Απο την αλλη ομως στη δημοκρατια μας η ενημερωση μονο δημοκρατικη δεν ειναι. Ξερεις οτι οι καναλαρχες εξυοπηρετουν συμφεροντα κομματων. Οποτε πρεπει κανεις να ψαχνει εναλλακτικους τροπους ενημερωσης. Εμενα προσωπικα με προσβαλλει να βλεπω απογονους του ναζισμου, να παιρνουν βημα στα καναλια. Εν ετη 2008. Αλλα ειπαμε γυρναμε προς τα πισω. Τωρα οσο για τη νομιμοτητα της Χρυσης Αυγης ως οργανωσης γιατι παραταξη δεν ειναι επιτρεψε μου να σου πω οτι αμφιβαλλω.
    Tren
    03.02.2008, 19:06
    Οργανωση η οχι εκπροσωπει τις ιδεες καποιων ανθρωπων.
    Ας μεινουμε λοιπον εξω οσοι μπορουμε απο την παγιδα του φανατισμου προκειμενου να υπερσπιζομαστε αυτα που λεμε.

    Κι εμενα με προσβαλλουν πολλα και πολλοι αλλα το παλευω με ηρεμια


    καλη συνεχεια στην κουβεντουλα
    asxetos
    03.02.2008, 19:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 03-02-2008 στις 19:06 έγραψε...

    Οργανωση η οχι εκπροσωπει τις ιδεες καποιων ανθρωπων.
    Ας μεινουμε λοιπον εξω οσοι μπορουμε απο την παγιδα του φανατισμου προκειμενου να υπερσπιζομαστε αυτα που λεμε.

    Κι εμενα με προσβαλλουν πολλα και πολλοι αλλα το παλευω με ηρεμια


    καλη συνεχεια στην κουβεντουλα



    Ναι αυτο ξαναπεστο. Υπαρχουν αναμεσα μας τελικα οι ιδεες αυτων των ανθρωπων που πραγματοποιησαν το Ολοκαυτωμα(εβραιους), και μνημονευουν τη χουντα.
    Οσο για τον φανατισμο οντως τους διακρινει παρα πολυς.
    Εγω δεν φανατιζομαι παντως, απλα ενημερωνω.
    Σε ευχαριστω.
    Blacksad
    03.02.2008, 19:28
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 19:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 03-02-2008 στις 19:06 έγραψε...

    Οργανωση η οχι εκπροσωπει τις ιδεες καποιων ανθρωπων.
    Ας μεινουμε λοιπον εξω οσοι μπορουμε απο την παγιδα του φανατισμου προκειμενου να υπερσπιζομαστε αυτα που λεμε.

    Κι εμενα με προσβαλλουν πολλα και πολλοι αλλα το παλευω με ηρεμια


    καλη συνεχεια στην κουβεντουλα



    Ναι αυτο ξαναπεστο. Υπαρχουν αναμεσα μας τελικα οι ιδεες αυτων των ανθρωπων που πραγματοποιησαν το Ολοκαυτωμα(εβραιους), και μνημονευουν τη χουντα.
    Οσο για τον φανατισμο οντως τους διακρινει παρα πολυς.
    Εγω δεν φανατιζομαι παντως, απλα ενημερωνω.
    Σε ευχαριστω.



    Κοίτα να δείς φίλε asxetos, είμαι απ'αυτούς που πιστεύω ότι η Χούντα στην Ελλάδα ένα από τα μεγαλύτερα αρνητικά που έκανε ήταν αυτή ακριβώς η αρνητική προδιάθεση σε κάθε τι ελληνικό, η οποία προήλθε από τις ναυμαχίες της Σαλαμίνας που έκαναν οι φαντάροι στο Καλλιμάρμαρο, το ή Έλληνας ή ΕΣΑ και δηλώσεις του τύπου "παραλάβαμε την Ελλάδα ένα βήμα πριν από τον γκρεμό και την πήγαμε ένα βήμα εμπρός" και είμαι σίγουρος πως ο καθένας μπορεί να σκεφτεί πολλά ακόμη,

    τώρα λίγο ιστορία να έχεις διαβάσει θα δεις ότι ας πούμε στον Δεύτερο Πόλεμο οι πρώτοι ριψάσπιδες υπήρξαν μεγαλοσχήμονες στρατιωτικοί, πολιτικοί και διάφοροι που πουλάγανε πατριωτισμό με το κιλό -μισό κιλό Σπάρτη να τ'αφήσω; και τα συναφή-αντίθετα ο απλός κοσμάκης θες βασιλικός θες κομμουνιστές (που οι κομμουνιστές του τότε δεν ήταν παίξε γέλασε) έδωσε και την ζωή του γιατί το πίστευε,

    οπότε φοβού τους πουλάν πατρίδα και ελληναρισμό τοις μετρητοίς και επι πιστώσει, αλλά αυτός που θα κάψει τη σημαία πιστεύω ότι είναι στο αντίθετο άκρο με αυτόν που θα κάψει και ανθρώπους για τη σημαία,

    πιστεύω δηλαδή ότι τα άκρα έχουν την τάση να τέμνονται και φτάνουν να αποτελούν την όψη του ίδιου νομίσματος.


    StavmanR
    03.02.2008, 19:30
    Δημήτρη, η βία είναι κατάπτυστη ανεξαρτήτως προελεύσεως.

    Γενικώς, όσο επαίσχυντες είναι η χρήσεις της από τη μία άκρη (ακροδεξιούς), τόσο επαίσχυντη είναι και από την αντίθετη (αντιεξουσιαστές). Οι τελευταίοι υποστήριξαν ευθαρσώς τα χτυπήματα της 17Ν και υπάρχουν μαρτυρίες (δεν γνωρίζω την ακρίβειά τους) για άμεση συμμετοχή του χώρου στα τεκταινόμενα της 'τρομοκρατικής ομάδας'. Η εξουσία έχει άμεση σχέση με την επιβολή και η επιβολή με τη βία. Δεν μπορεί κάποιος να είναι αντεξουσιαστής και να επιβάλεις τα πιστεύω του με την βία. Είναι χρήση εξουσίας, έστω και περιορισμένης έκτασης.

    Στην έννοια αυτή της εξουσίας, μπορεί κανείς να 'σχοινοβατήσει' επάνω στην έννοια της κυβερνητικής οργάνωσης, αν και κατά πόσο 'υπηρετεί' ή 'εξουσιάζει', κυρίως μέσω της επιβολής στα μέσα ενημέρωσης. Θυμίζω ότι στη δημοκρατία οι εξουσίες είναι 3 και σχετίζονται άμεσα με την επιβολή των κανόνων που συνιστούν τον κώδικα συμβίωσης. Η εφαρμογή περιλαμβάνει ακόμα και βίαιη φυσική απομάκρυνση ή 'ψυχολογική επαναφορά' των παρανομούντων. Είναι τεράστιο το θέμα των εξουσιών, αλλά είναι σημαντικότερο να μην προσπαθούμε να αντιτάξουμε εξουσία στην εξουσία (κοινώς βία στη βία).
    asxetos
    03.02.2008, 19:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Blacksad στις 03-02-2008 στις 19:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 19:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 03-02-2008 στις 19:06 έγραψε...

    Οργανωση η οχι εκπροσωπει τις ιδεες καποιων ανθρωπων.
    Ας μεινουμε λοιπον εξω οσοι μπορουμε απο την παγιδα του φανατισμου προκειμενου να υπερσπιζομαστε αυτα που λεμε.

    Κι εμενα με προσβαλλουν πολλα και πολλοι αλλα το παλευω με ηρεμια


    καλη συνεχεια στην κουβεντουλα



    Ναι αυτο ξαναπεστο. Υπαρχουν αναμεσα μας τελικα οι ιδεες αυτων των ανθρωπων που πραγματοποιησαν το Ολοκαυτωμα(εβραιους), και μνημονευουν τη χουντα.
    Οσο για τον φανατισμο οντως τους διακρινει παρα πολυς.
    Εγω δεν φανατιζομαι παντως, απλα ενημερωνω.
    Σε ευχαριστω.



    Κοίτα να δείς φίλε asxetos, είμαι απ'αυτούς που πιστεύω ότι η Χούντα στην Ελλάδα ένα από τα μεγαλύτερα αρνητικά που έκανε ήταν αυτή ακριβώς η αρνητική προδιάθεση σε κάθε τι ελληνικό, η οποία προήλθε από τις ναυμαχίες της Σαλαμίνας που έκαναν οι φαντάροι στο Καλλιμάρμαρο, το ή Έλληνας ή ΕΣΑ και δηλώσεις του τύπου "παραλάβαμε την Ελλάδα ένα βήμα πριν από τον γκρεμό και την πήγαμε ένα βήμα εμπρός" και είμαι σίγουρος πως ο καθένας μπορεί να σκεφτεί πολλά ακόμη,

    τώρα λίγο ιστορία να έχεις διαβάσει θα δεις ότι ας πούμε στον Δεύτερο Πόλεμο οι πρώτοι ριψάσπιδες υπήρξαν μεγαλοσχήμονες στρατιωτικοί, πολιτικοί και διάφοροι που πουλάγανε πατριωτισμό με το κιλό -μισό κιλό Σπάρτη να τ'αφήσω; και τα συναφή-αντίθετα ο απλός κοσμάκης θες βασιλικός θες κομμουνιστές (που οι κομμουνιστές του τότε δεν ήταν παίξε γέλασε) έδωσε και την ζωή του γιατί το πίστευε,

    οπότε φοβού τους πουλάν πατρίδα και ελληναρισμό τοις μετρητοίς και επι πιστώσει, αλλά αυτός που θα κάψει τη σημαία πιστεύω ότι είναι στο αντίθετο άκρο με αυτόν που θα κάψει και ανθρώπους για τη σημαία,

    πιστεύω δηλαδή ότι τα άκρα έχουν την τάση να τέμνονται και φτάνουν να αποτελούν την όψη του ίδιου νομίσματος.





    Δεν νομιζω αγαπητε φιλε Blacksad οτι υποστηριξα τους αντιεξουσιαστες. Και ουτε ειπα οτι αυτος που θα καψει τη σημαια ειναι εκφραστης της δημοκρατιας.
    Η πορεια διοργανωθηκε απο αντιρατσιστικες οργανωσεις που μετειχαν μελη πολλων κομματων αριστερων. Απλα απο την ωρα που δημιουργηθηκαν τα μπαχαλα τους πηρε ολους η μπαλα.
    asxetos
    03.02.2008, 19:51
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 03-02-2008 στις 19:30 έγραψε...

    Δημήτρη, η βία είναι κατάπτυστη ανεξαρτήτως προελεύσεως.

    Γενικώς, όσο επαίσχυντες είναι η χρήσεις της από τη μία άκρη (ακροδεξιούς), τόσο επαίσχυντη είναι και από την αντίθετη (αντιεξουσιαστές). Οι τελευταίοι υποστήριξαν ευθαρσώς τα χτυπήματα της 17Ν και υπάρχουν μαρτυρίες (δεν γνωρίζω την ακρίβειά τους) για άμεση συμμετοχή του χώρου στα τεκταινόμενα της 'τρομοκρατικής ομάδας'. Η εξουσία έχει άμεση σχέση με την επιβολή και η επιβολή με τη βία. Δεν μπορεί κάποιος να είναι αντεξουσιαστής και να επιβάλεις τα πιστεύω του με την βία. Είναι χρήση εξουσίας, έστω και περιορισμένης έκτασης.

    Στην έννοια αυτή της εξουσίας, μπορεί κανείς να 'σχοινοβατήσει' επάνω στην έννοια της κυβερνητικής οργάνωσης, αν και κατά πόσο 'υπηρετεί' ή 'εξουσιάζει', κυρίως μέσω της επιβολής στα μέσα ενημέρωσης. Θυμίζω ότι στη δημοκρατία οι εξουσίες είναι 3 και σχετίζονται άμεσα με την επιβολή των κανόνων που συνιστούν τον κώδικα συμβίωσης. Η εφαρμογή περιλαμβάνει ακόμα και βίαιη φυσική απομάκρυνση ή 'ψυχολογική επαναφορά' των παρανομούντων. Είναι τεράστιο το θέμα των εξουσιών, αλλά είναι σημαντικότερο να μην προσπαθούμε να αντιτάξουμε εξουσία στην εξουσία (κοινώς βία στη βία).



    Σταυρο σηκωνει μεγαλη συζυτηση για το αν την 17Ν την υποστηριξαν μονο οι αντεξουσιαστες. Μηπως ομως πρεπει να μιλησουμε για ταξικη συνειδηση και κοινωνικη διαστρωματωση; Αν θελεις μπορουμε να το αναλυσουμε και να μιλησουμε και για την ευθυνη της αριστερας σε αυτο το θεμα.
    Κατα τα αλλα δεν διαφωνω για το η βια φερνει βια.
    Blacksad
    03.02.2008, 19:51
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 19:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Blacksad στις 03-02-2008 στις 19:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 03-02-2008 στις 19:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 03-02-2008 στις 19:06 έγραψε...

    Οργανωση η οχι εκπροσωπει τις ιδεες καποιων ανθρωπων.
    Ας μεινουμε λοιπον εξω οσοι μπορουμε απο την παγιδα του φανατισμου προκειμενου να υπερσπιζομαστε αυτα που λεμε.

    Κι εμενα με προσβαλλουν πολλα και πολλοι αλλα το παλευω με ηρεμια


    καλη συνεχεια στην κουβεντουλα



    Ναι αυτο ξαναπεστο. Υπαρχουν αναμεσα μας τελικα οι ιδεες αυτων των ανθρωπων που πραγματοποιησαν το Ολοκαυτωμα(εβραιους), και μνημονευουν τη χουντα.
    Οσο για τον φανατισμο οντως τους διακρινει παρα πολυς.
    Εγω δεν φανατιζομαι παντως, απλα ενημερωνω.
    Σε ευχαριστω.



    Κοίτα να δείς φίλε asxetos, είμαι απ'αυτούς που πιστεύω ότι η Χούντα στην Ελλάδα ένα από τα μεγαλύτερα αρνητικά που έκανε ήταν αυτή ακριβώς η αρνητική προδιάθεση σε κάθε τι ελληνικό, η οποία προήλθε από τις ναυμαχίες της Σαλαμίνας που έκαναν οι φαντάροι στο Καλλιμάρμαρο, το ή Έλληνας ή ΕΣΑ και δηλώσεις του τύπου "παραλάβαμε την Ελλάδα ένα βήμα πριν από τον γκρεμό και την πήγαμε ένα βήμα εμπρός" και είμαι σίγουρος πως ο καθένας μπορεί να σκεφτεί πολλά ακόμη,

    τώρα λίγο ιστορία να έχεις διαβάσει θα δεις ότι ας πούμε στον Δεύτερο Πόλεμο οι πρώτοι ριψάσπιδες υπήρξαν μεγαλοσχήμονες στρατιωτικοί, πολιτικοί και διάφοροι που πουλάγανε πατριωτισμό με το κιλό -μισό κιλό Σπάρτη να τ'αφήσω; και τα συναφή-αντίθετα ο απλός κοσμάκης θες βασιλικός θες κομμουνιστές (που οι κομμουνιστές του τότε δεν ήταν παίξε γέλασε) έδωσε και την ζωή του γιατί το πίστευε,

    οπότε φοβού τους πουλάν πατρίδα και ελληναρισμό τοις μετρητοίς και επι πιστώσει, αλλά αυτός που θα κάψει τη σημαία πιστεύω ότι είναι στο αντίθετο άκρο με αυτόν που θα κάψει και ανθρώπους για τη σημαία,

    πιστεύω δηλαδή ότι τα άκρα έχουν την τάση να τέμνονται και φτάνουν να αποτελούν την όψη του ίδιου νομίσματος.





    Δεν νομιζω αγαπητε φιλε Blacksad οτι υποστηριξα τους αντιεξουσιαστες. Και ουτε ειπα οτι αυτος που θα καψει τη σημαια ειναι εκφραστης της δημοκρατιας.
    Η πορεια διοργανωθηκε απο αντιρατσιστικες οργανωσεις που μετειχαν μελη πολλων κομματων αριστερων. Απλα απο την ωρα που δημιουργηθηκαν τα μπαχαλα τους πηρε ολους η μπαλα.



    ... απο την ωρα που δημιουργηθηκαν τα μπαχαλα τους πηρε ολους η μπαλα...

    Αυτό είναι και η ουσία,

    αλλά δεν -τους- μόνο αλλά -μας-πήρε η μπάλα

    ό,τι συνέβη στο κέντρο της Αθήνας δεν αφορά μόνο αντεξουσιαστές ή Χρυσαυγίτες, δεν έχει να κάνει με αστυνομική βία ή τις αντεθνικές εκδηλώσεις, ούτε και αν θέλεις αριστερά ή δεξιά παραταξιακή κόντρα,

    αλλά θεωρώ είναι ένα σύμπτωμα κοινωνικής παθογένειας που δηλητριάζει μια ήδη επιβαρυμένη κατάσταση και δημιουργεί δυναμικές που επειδή από τη βία γεννήθηκαν και με τη βία θα εκφραστούν,

    το πώς, πότε και με ποιά μορφή μένει να μας το δείξει ο χρόνος, γιατί εγώ δεν το εκλαμβάνω ως ένα "παραμεθώριο επεισόδιο" αλλά σαν έναν εν εξελίξει πόλεμο...

    asxetos
    03.02.2008, 19:59
    Δεν κανω παραθεση για να μην επιβαρυνονται τα ποστ. Παντα ετσι δεν ηταν Blacksad; Ενας εν εξελιξει πολεμος.
    Η επιβαρυμενη κατασταση που αναφερεις απο που προερχεται;
    Blacksad
    03.02.2008, 20:17
    Η επιβαρυμένη κατάσταση... εδώ ζητάς πάρα πολλά, αλλά να τι πιστεύω και καταλαβαίνω εγώ,

    επιβαρυμένη κατάσταση προκαλείται από την αποτυχία του πολιτικού συστήματος, την ολική διαφθορά του και ακόμη χειρότερα την εδραιωμένη πεποίθηση στον κόσμο ότι μόνο διεφθαρμένοι μπορούν να κυβερνάνε, μόνο διεφθαρμένοι πρέπει να κυβερνάνε και μόνο διεφθαρμένοι είναι μάγκες για να κυβερνάνε-σύμπτωμα που ιστορικά βρίσκεις σε υπο κατάρρευση κοινωνίες-πόσοι δεν υπήρξαν χαιρέκακοι με τον Ζαχόπουλο όχι για ό,τι τέλος πάντων έκανε αλλά για το ό,τι έκανε αυτό που θα΄θελαν και οι ίδιοι (χωρίς τις κρυφές κάμερες βεβαίως-βεβαίως)

    επιβαρυμένη κατάσταση προκαλείται από την αγωνία για την καθημερινότητα, εύρεση εργασίας-απαίσιες συνθήκες της αγοράς εργασίας-ξεπούλημα των πάντων για μια καλή εργασία και κοινωνικό ρατσισμό για πολλά είδη εργασίας

    επιβαρυμένη κατάσταση προκαλείται από το χάος στην παιδεία, όπου άκρατη αντίθεση στην ιδιωτικοποίηση που προκαλεί παράλυση κάθε εκπαιδευτικής δραστηριότητας, απαξίωση των σπουδών και έντονες κόντρες και εμπάθειες ανάμεσα σε φοιτητές της μίας ή της άλλης παράταξης για το δίκιο ή όχι της εισαγωγής ιδιωτικών πανεπιστημίων, με μοναδικό αποτέλεσμα για την ώρα την δηλητηρίαση του εκπαιδευτικού πνεύματος

    επιβαρυμένη κατάσταση προκαλείται από την επικράτηση του ακραίου ωχαδερφισμού, του ολικού σχεδόν ατομικισμού και έλλειψης κάθε συλλογικού πνεύματος

    και για να μην συνεχίσω με το σεντόνι και το κάνω διπλοσέντονο επιβαρυμένη κατάσταση προκαλείται από ένα έντονο φόβο για το τι μέλλει γενέσθαι απ΄όποια μεριά και να το πιάσεις το πράγμα θες κουλτούρα, θες περιβάλλον, θες διεθνή πολιτική, υπάρχει κοινή πιστεύω συνειδητή ή ασύνειδη πεποίθηση ότι κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας, μόνο που αντίθετα με τον Άμλετ καθαρση δεν φαίνεται στον ορίζοντα

    JaNick
    03.02.2008, 20:29
    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 18:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 18:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-02-2008 στις 17:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 03-02-2008 στις 17:36 έγραψε...

    Τι στο διάολο ρε…πάλι σε λάθος πρωτεύουσα μένω;;;;;;
    Δεν είναι η Αθήνα;;;;;
    Φτου........



    Μην ακούτε κανέναν... Εγώ σας το λέω με στοιχεία.. Η Θεσσαλονίκη ειναι η πρωτεύουσα...!! Τι σκατά δεν ξέρω που μένω??

    Ναι ρε JaNick… μας πήρατε το basket μας πήρατε τα καλά φαγάδικα ,βγάζετε τις ποιο όμορφες γυναίκες ,πάρτε μας τώρα και τη πρωτεύουσα …να μείνουμε στο τέλος εγώ, ο άσχετος, και η mnk …
    Δεν μας katoyras λέω γω…
    (Το katoyras το έγραψα έτσι για να μην προκαλέσω το δημόσιο αίσθημα …)




    Θέλεις να σε karourisw φιλε μου? Μπηπως θελεις και να σε xesw?

    Επειδή είμαι αρκετά σωματώδης θα χρειασθεί πολύ υλικό !
    Και μόνο από μια καλοδουλεμένη δίοδο μπορεί να εξαχθεί…για να προσφέρεσαι μάλλον θα την διαθέτεις!!!




    Σας διαβεβαιώ αγαπητέ μου οτι ουδε μία παρα φύσην παρέμβαση έχει γίνει στην εν λόγω δίοδο.. Χρησιμεύει αποκλειστικά ώς έξοδος και ποτε ώς είσοδος...Και αν χρειαστεί εξτρα υλικό θα φέρομια και παρέα...
    Και για να μην ξεφεύγω απο το θέμα, θα ρίξουμε και ολίγο απο το υλικό και στη Χρυσή Αυγή... Έτσι, για το καλό...

    absurdus_delirium
    03.02.2008, 20:30
    Παράθεση:
    Ειναι απο τις ειδησεις που δεν θα ακουσεις απο καθεστωτικα μεσα


    Άλλο παράδειγμα (εντελώς εκτός θέματος αλλά πέρασε στα ψιλά όταν άνοιξα ξεχωριστό θέμα) είδησης που δεν παίχτηκε σε κανένα ελληνικό κανάλι και είναι από ρεπορτάζ του BBC.