ελληνική μουσική
    942 online   ·  210.857 μέλη

    Άλλο δόγμα ή αίρεση;

    absurdus_delirium
    20.03.2008, 13:55
    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 20-03-2008 στις 13:46 έγραψε...

    Τίποτα δεν είναι αίρεση ή δόγμα απο μόνο του .Ανάλογα με το τι θα ορίσουμε και θα δεχτούμε σαν δόγμα, αυτομάτως ορίζουμε και τι είναι αίρεση (για το συγκεκριμένο δόγμα).



    Τι παναπεί "από μόνο του", φίλε μου;!; Ορισμένοι άνθρωποι το ξέρουν γιατί τους το έχει πει ο Θεός (με κεφαλαίο θ). Οπότε...
    GAGA
    20.03.2008, 14:10
    Ελπίζω να το λες ειρωνικά...


    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 20-03-2008 14:13 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 20-03-2008 14:13 ]


    sintorin
    20.03.2008, 14:44
    @mnk

    I thesi mou den einai i evraiki thesi, einai i thesi pou mporei na parei opiosdipote edo mesa, kai na pei oti auto pou pisteuei einai to sosto kai oloi oi aloi einai eretikoi. I thesi sou den einai xristianiki, otan les oti oi katholikoi einai eretikoi. Den exei kamia sxesi me ton xristianismo .

    Kai den exo sxesi me evraiki thriskia. Ean theleis na ksereis, o pateras mou einai orthodoksos kai i mitera mou katholiki, xoris na einai thriskioi, apla vaftismenoi etsi. Parola auta, exo mia kali idea gia tis praktikes kai ton dion ekklision, oi opies einai paromies kata 99.9999999999%. Odioi agioi, idia ethima, idies paradoseis, oi proseuxes alazoun mono stin glosa, ala oxi sto noima. I moni diafora pou vlepo, einai oi akraioi orthodoksoi na asxolountai polu me to ti kanoun oi katholikoi. Pisteuo exei na kanei polu, me tin diaforetiki antimetopisi tis katareuseis ton duo ekklision. Oi katholikoi prospathoun na tin sosoun me ligo pio anoixti nootropia, eno oi orthodoksoi me to 'den ftaio ego, ftaine oi aloi'.

    O Astron me prolave, pisteuo katalave pou eithela na pao me tin apantisi mou, opos kai o absurdus_delirium.

    Gia mena ereseis den uparxoun. Oso gia tis piges mou, pera apo oti exei graftei, exo katalavei oti oi anthropoi ala grafoun, kai otan kathiseis kai miliseis sovara mazi tous, tha sou poun ala pragmata. Kai exo kanei teties kouventes me kathigites folosofikis, theologous, iereis. Edo kai ligous mines, milaga me ena kathigiti latinikon, o opios ta teleutaia 15 xronia kanei ereuna gia na vrei apo pou peigazoun ta latinika. To apotelesma; Opos mou to eipe, den kserei kanenas, ala sunexizei. Posoi tomoi exoun graftei epano se auto to thema; pia einai i alithia;

    Opos eipes mnk, tin ekklisia tin udrisan oi mathites tou xristou, kai oxi o idios. O xristos den udrise apolutos tipota, aplos kurikse ena logo ston opio pisteue, ton opion oute o protos eitan, oute o teleutaios. Aloi udrisan tin ekklisia. Aloi egrapsan. Ta sunaisthimata pou kurikse ston logo tou, einai vasika anthropina enstinkta ta opia upeirxan kai panta tha uparxoun. Einai mesa sto fusiko mas enstinkto, gia osous theloun na ta ekmetaleutoun.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 20-03-2008 14:46 ]


    mnk
    20.03.2008, 14:57
    @ Astron

    Εσύ βλέπεις ειρωνία στα γραφώμενά μου, εγώ βλέπω τσαντίλα στα δικά σου.

    Ο sintorin έγραψε : "O xristos den eipe pote oti einai theos, oi eresois ton ekanan theo."
    Ο υιός του γαϊδάρου είναι φυσικό επόμενο να είναι γάΙδαρος.
    Παρόμοια, ο Υιός του Θεού είναι φυσικό επόμενο να είναι Θεός.
    Ο Χριστος ονόμαζε τον εαυτό του, πότε Θεό και πότε Ανθρωπο.
    Γι΄ αυτό τον αποκαλούμε τέλειο Θεό και τέλειο Ανθρωπο, δηλαδή Θεάνθρωπο.

    Γι' αυτό είπα ότι μπαίνουμε σε βαθειά νερά που δεν έχουμε τις γνώσεις για να εμβαθύνουμε.
    Πουθενά δεν ονόμαζε τους μαθητές του Υιούς, δεν έλεγε ο Πατέρας ΣΑΣ, έλεγε ο Πατέρας ΜΟΥ.
    Και μετά τους έλεγε ότι αν ακολουθήσουν τον δρόμο που τους δείχνει θα γίνουν κατά χάριν "τέλειοι ως ο Πατήρ ΜΟΥ, ο εν τοις ουρανοίς".
    Αυτός είναι ο λόγος που οι Χριστιανοί σήμερα λένε "Πάτερ ημών", αυτό το κατά χάρην προσδοκούν,
    Δεν νομίζω να υπαρχει κανένα χριστιανικό δόγμα που να ισχυρίζεται ότι οι άνθρωποι είναι Υιοί Θεού.

    Κύριε συντονιστή, νομίζω ότι είσαι off topic.
    Το τι πιστεύουν οι Εβραίοι και οι Μουσουλμάνοι, πολύ απλά δεν αφορά τους Χριστιανούς, μπορούν να πιστεύουν ό,τι νομίζουν.
    Επαναλαμβάνω ότι η oulion έθεσε το θέμα από χριστιανική οπτική.
    Αν πάλι κάνω λάθος σ' αυτό να μου το πήτε, αλλά τότε αιρετικοί ως προς τι ;;;;

    @ GAGA
    Εχεις απόλυτο δίκιο, είναι ακριβώς έτσι.
    Γι' αυτό είπα περί βαθειών νερών.
    Πρέπει να ξεκινήσουμε απ' το δόγμα.
    Ποιός το καθόρησε, πότε το καθόρησε, γιατί το καθόρησε, πως το καθόρησε ....
    Πιάσ' τ' αυγό και κούρευ'το δηλαδή.

    @ absurdus_delirium
    Κάνεις λάθος.
    Ως προς το θέμα του τόπικ, πουθενά δεν καταλήγουμε.
    Αν εξετάζαμε την ιστορική και φιλοσοφική προέλευση των θρησκειών, όντως θα καταλήγαμε σε πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

    oulion
    20.03.2008, 15:13
    Η ερώτησή μου είναι πάντα σε σχέση με την Ορθόδοξη Εκκλησία που είναι και η μόνη αληθινή εκκλησία.
    Δεν μπλέκω άλλες θρησκείες....
    Δεν υπάρχουν κατά τη γνώμη μου άλλα δόγματα...Μόνο το Ορθόδοξο! Τα υπόλοιπα απλώς δεν "υφίστανται"....Άρα δεν μπορούν να ονομαστούν ούτε δόγματα, ούτε Εκκλησίες.
    sintorin
    20.03.2008, 15:21
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 20-03-2008 στις 15:13 έγραψε...

    Η ερώτησή μου είναι πάντα σε σχέση με την Ορθόδοξη Εκκλησία που είναι και η μόνη αληθινή εκκλησία.
    Δεν μπλέκω άλλες θρησκείες....
    Δεν υπάρχουν κατά τη γνώμη μου άλλα δόγματα...Μόνο το Ορθόδοξο! Τα υπόλοιπα απλώς δεν "υφίστανται"....Άρα δεν μπορούν να ονομαστούν ούτε δόγματα, ούτε Εκκλησίες.



    Eida sto profil sou paizeis arketa organa. Ola mousiki den paragoun; Diladi eisai se thesi na mou peis pio einai to sosto organo, kai pio einai to eretiko;

    Mipos to kathena exei ena keno apo mono tou, to opio sumplironetai apo ena alo organo to opio paizeis;

    Fusika gia kapion pou agapaei kai pisteuei stin mousiki, oxi sto organo pou paizei, to kurio pragma einai na paragei auto pou agapaei kai pisteuei.

    Oxi;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 20-03-2008 15:23 ]


    Astron
    20.03.2008, 15:23
    Mnk γράφεις...
    Παράθεση:

    Ο sintorin έγραψε : "O xristos den eipe pote oti einai theos, oi eresois ton ekanan theo."
    Ο υιός του γαϊδάρου είναι φυσικό επόμενο να είναι γάΙδαρος.
    Παρόμοια, ο Υιός του Θεού είναι φυσικό επόμενο να είναι Θεός.
    Ο Χριστος ονόμαζε τον εαυτό του, πότε Θεό και πότε Ανθρωπο.
    Γι΄ αυτό τον αποκαλούμε τέλειο Θεό και τέλειο Ανθρωπο, δηλαδή Θεάνθρωπο.

    Άρα εάν συναντήσεις έναν γάιδαρο στο δρόμο θα μου πεις "συνάντησα στον δρόμο έναν ...υιο γαϊδάρου;"

    Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Απλά διάβασε τα ιερά σου κείμενα:

    Κατά Ματθαίο 7:7-11
    “Ζητάτε, και θα σας δοθεί· ψάχνετε, και θα βρείτε· κρούετε, και θα σας ανοιχτεί· επειδή, καθένας που ζητάει, παίρνει, κι αυτός που ψάχνει, βρίσκει, και σ' αυτόν που κρούει, θα ανοιχτεί. Ή, ποιος άνθρωπος είναι από σας, που, αν ο γιος του ζητήσει ψωμί, μήπως θα του δώσει πέτρα; Και αν του ζητήσει ψάρι, μήπως θα του δώσει φίδι; Αν, λοιπόν, εσείς, που είστε πονηροί, ξέρετε να δίνετε καλές δόσεις στα παιδιά σας, πόσο μάλλον ο Πατέρας σας, που είναι στους ουρανούς, θα δώσει αγαθά σ' αυτούς που ζητούν απ' αυτόν;”

    Προς Γαλάτας 3:25-26
    “τώρα, όμως, που ήρθε η πίστη, δεν είμαστε πλέον κάτω από παιδαγωγό. Επειδή, όλοι είστε γιοι του Θεού διαμέσου τής πίστης στον Χριστό Ιησού.”

    Κατά Ιωάννη 1:12
    “Όσοι, όμως, τον δέχθηκαν [τον Ιησού Χριστό], σ' αυτούς έδωσε εξουσία να γίνουν τέκνα Θεού, σ' αυτούς που πιστεύουν στο όνομά του [του Ιησού Χριστού]·”

    Κατά τη θρησκεία σου, σύμφωνα με τον Χριστό και τον Απ. Παύλο, είμαστε όλοι "παιδιά του Θεού" πράγμα που προφανώς δεν είναι συνώνυμο με το "είμαστε Θεοί". Η συλλογιστική σου λοιπόν δεν είναι σωστή. Άλλωστε δεν σκοτώνονταν τόσα χρόνια άδικα για να καταλήξουν στο τί ήταν πραγματικά ο Ιησούς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-03-2008 15:26 ]


    mnk
    20.03.2008, 15:37
    sintorin,
    Σίγουρα ο οποιοσδήποτε πιστευει κάτι, το θεωρεί σωστό, αλλιώς δεν θα το πίστευε.
    Και προφανώς, εφ΄όσον πιστεύω το Α σωστό, θεωρώ οτιδήποτε έρχεται σε αντίθεση μαζί του ως λάθος.
    Το ποιός είναι σωστός και ποιός λάθος, δεν έχει καμία σχέση με τη λέξη "αίρεση".

    Η λέξη αυτή προέρχεται από το ρήμα "αιρώ" και έχει την έννοια "εγείρω αντιρρήσεις".
    Για να βρούμε αν οι Καθολικοί είναι αιρετικοί ή όχι, πρέπει να ανατρέξουμε στο δόγμα, όπως έγραψαν πριν και ο okanenas και ο GAGA, να δούμε ποιό ήταν το δόγμα πριν το Σχίσμα, ποιός έμεινε πιστός σε αυτό και ποιός "ήγειρε αντιρρήσεις" σε αυτό.
    Αυτό είναι το νόημα της αίρεσης κι όχι το ποιός είναι σωστός ή λάθος.
    Σχετικά με το πως έγινε το σχίσμα της εκκλησίας, έχω γράψει στο blog μου, ένα ποστ καθαρά πληροφοριακό, αν θες μπορεις να το δεις.

    Ισως να μειωθεί το αίσθημα ότι βρίσκεσαι σε αμυντική θέση, αν σε πληροφορήσω ότι και ο μακαρίτης ο άντρας μου, στο δόγμα ήταν καθολικός και στις πεποιθήσεις μάλλον άθεος θα έλεγα, οπότε δεν με παίρνει και πολύ να είμαι μισαλλόδοξη, όπως καταλαβαίνεις.


    Την εκκλησία την ίδρυσαν οι μαθητές μετά την Πεντηκοστή, όπου δέχτηκαν την επιφοίτηση. Αν θυμάσαι, όταν συνάντησαν τον Χριστό, μετά την Ανάσταση, τους είπε πως θα τους στείλει τον Παράκλητο, δηλαδή το Αγιο Πνεύμα, και έτσι άρχισαν να μιλάνε γλώσσες, δηλαδή ξένες γλώσσες. Γιατί έγινε αυτό ; Μα για να μπορέσουν να υπακούσουν στην εντολή του Χριστού : "πορευθήτε μαθητεύσατε πάντα τα έθνη", Για να το κάνουν αυτό, έπρεπε να μιλάνε ξένες γλώσσες κι αυτοί ήταν αγράμματοι ψαράδες.
    Αρα την Εκκλησία την ίδρυσαν μεν οι μαθητές του Χριστού, κατ' εντολήν όμως του ίδιου του Χριστου και γι' αυτό ονομάστηκαν Απόστολοι, που στην γλώσσα της εποχής σημαίνει "απεσταλμένος".
    Αυτά λένε τα ευαγγέλια.
    Οποιος δεν τα δέχεται, πολύ απλά δεν είναι Χριστιανός και δεν είναι πλέον ζήτημα αίρεσης, αλλά ζήτημα άλλης θρησκείας ή αθρησκείας ή αθεϊας.

    mnk
    20.03.2008, 15:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-03-2008 στις 15:23 έγραψε...

    Mnk γράφεις...
    Παράθεση:

    Ο sintorin έγραψε : "O xristos den eipe pote oti einai theos, oi eresois ton ekanan theo."
    Ο υιός του γαϊδάρου είναι φυσικό επόμενο να είναι γάΙδαρος.
    Παρόμοια, ο Υιός του Θεού είναι φυσικό επόμενο να είναι Θεός.
    Ο Χριστος ονόμαζε τον εαυτό του, πότε Θεό και πότε Ανθρωπο.
    Γι΄ αυτό τον αποκαλούμε τέλειο Θεό και τέλειο Ανθρωπο, δηλαδή Θεάνθρωπο.

    Άρα εάν συναντήσεις έναν γάιδαρο στο δρόμο θα μου πεις "συνάντησα στον δρόμο έναν ...υιο γαϊδάρου;"

    Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Απλά διάβασε τα ιερά σου κείμενα:

    Κατά Ματθαίο 7:7-11
    “Ζητάτε, και θα σας δοθεί· ψάχνετε, και θα βρείτε· κρούετε, και θα σας ανοιχτεί· επειδή, καθένας που ζητάει, παίρνει, κι αυτός που ψάχνει, βρίσκει, και σ' αυτόν που κρούει, θα ανοιχτεί. Ή, ποιος άνθρωπος είναι από σας, που, αν ο γιος του ζητήσει ψωμί, μήπως θα του δώσει πέτρα; Και αν του ζητήσει ψάρι, μήπως θα του δώσει φίδι; Αν, λοιπόν, εσείς, που είστε πονηροί, ξέρετε να δίνετε καλές δόσεις στα παιδιά σας, πόσο μάλλον ο Πατέρας σας, που είναι στους ουρανούς, θα δώσει αγαθά σ' αυτούς που ζητούν απ' αυτόν;”

    Προς Γαλάτας 3:25-26
    “τώρα, όμως, που ήρθε η πίστη, δεν είμαστε πλέον κάτω από παιδαγωγό. Επειδή, όλοι είστε γιοι του Θεού διαμέσου τής πίστης στον Χριστό Ιησού.”

    Κατά Ιωάννη 1:12
    “Όσοι, όμως, τον δέχθηκαν [τον Ιησού Χριστό], σ' αυτούς έδωσε εξουσία να γίνουν τέκνα Θεού, σ' αυτούς που πιστεύουν στο όνομά του [του Ιησού Χριστού]·”

    Κατά τη θρησκεία σου, σύμφωνα με τον Χριστό και τον Απ. Παύλο, είμαστε όλοι "παιδιά του Θεού" πράγμα που προφανώς δεν είναι συνώνυμο με το "είμαστε Θεοί". Η συλλογιστική σου λοιπόν δεν είναι σωστή. Άλλωστε δεν σκοτώνονταν τόσα χρόνια άδικα για να καταλήξουν στο τί ήταν πραγματικά ο Ιησούς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-03-2008 15:26 ]






    Μου συστήνεις να διαβάσω τα κείμενα της θρησκείας μου.
    Εσύ είσαι σίγουρος ότι έχεις διαβάσει προσεκτικά τα κείμενα του ποστ σου;

    Μόνος σου απαντάς, σ' αυτά που λες.

    "όλοι είστε γιοι του Θεού διαμέσου τής πίστης στον Χριστό Ιησού.”
    Αυτό το διαμέσου τής πίστης στον Χριστό Ιησού, δεν το πρόσεξες;

    Όσοι, όμως, τον δέχθηκαν [τον Ιησού Χριστό], σ' αυτούς έδωσε εξουσία να γίνουν τέκνα Θεού, σ' αυτούς που πιστεύουν στο όνομά του [του Ιησού Χριστού]·”

    "ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ" οχι "ΕΙΝΑΙ".

    Πως θα γίνουν;

    Μα.... ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΙΗΣΟΥ.

    Δεν λέει πουθενά ότι όλοι οι άνθρωποι ΕΙΝΑΙ τέκνα Θεού, λέει ότι όσοι πιστέψουν ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ τέκνα Θεού.

    Αυτά λένε τα κείμενα της θρησκείας ΜΟΥ.
    Μάλλον δεν τα έχεις μελετήσει αρκετά προσεκτικά, με αποτέλεσμα να καταλήξεις σε παρερμηνεία τους.

    Ο αντιρατσιστικός αγώνας στο Κόσοβο δικαιώθηκε.
    Σειρά έχουν Θράκη-Μακεδονία-Τσαμουριά.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 20-03-2008 16:17 ]


    okanenas
    20.03.2008, 16:14
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 20-03-2008 στις 15:13 έγραψε...

    Η ερώτησή μου είναι πάντα σε σχέση με την Ορθόδοξη Εκκλησία που είναι και η μόνη αληθινή εκκλησία.
    Δεν μπλέκω άλλες θρησκείες....
    Δεν υπάρχουν κατά τη γνώμη μου άλλα δόγματα...Μόνο το Ορθόδοξο! Τα υπόλοιπα απλώς δεν "υφίστανται"....Άρα δεν μπορούν να ονομαστούν ούτε δόγματα, ούτε Εκκλησίες.




    Astron
    20.03.2008, 16:54
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 20-03-2008 στις 15:58 έγραψε...
    Δεν λέει πουθενά ότι όλοι οι άνθρωποι ΕΙΝΑΙ τέκνα Θεού, λέει ότι όσοι πιστέψουν ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ τέκνα Θεού.

    Όπως και αν το ερμηνεύσεις, είτε κυριολεκτικά, είτε αλληγορικά, αυτό που προκύπτει είναι ότι η έννοια "υιός του Θεού" ΔΕΝ σημαίνει Θεός.
    Ο Ιησούς θα μπορούσε (κι αυτό υποστήριζε μια μερίδα χριστιανών κατά τα πρώτα χρόνια) να είναι απλά ένας φωτισμένος άνθρωπος με θεϊκή αποστολή, ένας προφήτης, ένας άνθρωπος ξεχωριστός (όπως είναι ο Μωάμεθ στους μουσουλμάνους, ή ο Μωυσής στους Εβραίους). Κάλλιστα θα μπορούσε να αποκαλείται Υιος του Θεού ένας τέτοιος άνθρωπος, όπως ήδη σου έδειξα με τις προηγούμενες παραθέσεις.

    Και για να τελειώνει η ιστορία, ο Ιησούς μιλώντας στους μαθητές του για τον Θεό λέει "ο πατέρας σας". Όλοι είναι παιδιά του Θεού, αυτός τους δημιούργησε.
    Επομένως είναι σωστή η διατύπωση ότι ο Ιησούς ποτέ δεν αυτοπροσδιορίστηκε ως Θεός. Αυτά αποφασίστηκαν πολύ αργότερα.

    Μόνο και μόνο από αυτήν την παρανόηση αντιλαμβάνεται κανείς πόσες διαφορετικές "αιρέσεις" και δόγματα μπορούν να ξεπηδήσουν.
    sintorin
    20.03.2008, 17:02
    @mnk
    Ksero polu kala ti einai i eresi, kai gia akrivos auto to logo egrapsa gia to keno
    pou mporei na exei ena mousiko organo, otan kapios apofasizei na paiksei ena alo. Opos episis ksekinisa kai me tin evraiki pisti. Den se ikanopiei kati, ksekinas kati alo. Ego pou eimai athriskos, to sevomai. Eseis pou eisaste thriskioi edo, me pio dikaioma tha vgeite na peite pio einai to ortho kai pio einai to alagmeno. Gia auto to logo uparxoun ena soro thriskies. Den einai telies opos o anthropos den einai telios....efereuseis tou anthropou einai sto kato kato.

    Diladi tora milame gia grafta pou exoun alaksei, paraermineuthei, kai kapios apofasizei pia einai ta ortha, kai pia einai ta eretika.

    To egrapsa sosto/lathos, giati einai i ennia pou tou dinei i oulion, peri tou sostou i tou lathos.
    I oulion grafei gia alithino, tin vlepeis tin ennia pou exei valei;
    Einai i idia pou exei xrisimopiethei epi aiones kai xreisimopieitai akoma sumera. Dustuxos kai edo mesa apo neous anthropous.

    Kai den pairno kamia amuntiki thesi...den me niazei katholou kamia thriskia, auto pou me niazei einai to misos pou paragoun oi thriskies, opos apodiknuetai edo mesa.

    Kai teleutaio, milao aptesta tessereis ksenes glosses, ta ellinika mou einai ta xeirotera, kai gia opion milaei ksenes glosses, kserei para polu kala poso duskolo einai na metafrastoun grapta apo tin mia glossa stin ali. Enies xanontai, kai ales dimiourgountai. Auta gia tous apostolous pou metafrasan.

    Pola grapta exoun meinei kena.....
    yiannisyiannis
    20.03.2008, 17:06
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Είναι για παράδειγμα οι ρωμαιοκαθολικοί ή οι ευαγγελικοί αιρετικοί, ή είναι άλλο δόγμα και από τι το κρίνετε;
    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.




    Έστω ότι το ΜΗ είναι η εκκλησία. Το ΜΗ έχει ένα καταστατικό, που όσοι επιθυμούν να είναι μέλη του, οφείλουν να το πιστεύουν και να το σέβονται. Οι όροι του καταστατικού αυτού, είναι τα δόγματα του ΜΗ.

    Αν κάποια μέλη αποφασίσουν ξαφνικά ότι ορισμένα απ’ αυτά τα δόγματα δεν τους εκφράζουν πια, μπορούν να αποχωρήσουν και να ιδρύσουν ένα νέο μουσικό site. Στο καταστατικό αυτού του νέου site, κάποιοι κανονισμοί(=δόγματα) θα είναι copy-paste δλδ ίδιοι με του ΜΗ, κάποιοι θα είναι διαφοροποιημένοι, κάποιοι θα απουσιάζουν εντελώς, όπως επίσης θα υπάρχουν και ορισμένοι νέοι κανονισμοί, που δεν υπήρχαν στο παλιό ΜΗ.

    Στην συνέχεια, από το νέο αυτό ΜΗ, ορισμένα δυσαρεστημένα μέλη αποφασίζουν να αποχωρήσουν και να ιδρύσουν ένα δικό τους μουσικό site κλπ. κλπ.

    Στην προκειμένη περίπτωση, το πρώτο ΜΗ είναι η ορθόδοξη εκκλησία, η οποία έχει διατηρήσει όλα τα ορθά δόγματα που παρέλαβε από την πρώτη χριστιανική εκκλησία, χωρίς να προσθέσει, να παραποιήσει ή να αφαιρέσει το παραμικρό.

    Το νέο ΜΗ είναι η καθολική εκκλησία, η οποία βεβαίως αποτελεί αίρεση, δηλαδή ΔΙΑΙΡΕΣΗ της αρχικής εκκλησίας. Ο όρος καθολική εκκλησία είναι αδόκιμος, διότι η μια και μόνη καθολική εκκλησία είναι η ορθόδοξη.

    Τέλος, εκείνοι που αποχωρήσαν κι από το νέο ΜΗ, είναι οι Πεντηκοστιανοί, οι Ευαγγελιστές και οι παραφυάδες τους.

    mnk
    20.03.2008, 17:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-03-2008 στις 16:54 έγραψε...

    . Κάλλιστα θα μπορούσε να αποκαλείται Υιος του Θεού ένας τέτοιος άνθρωπος, όπως ήδη σου έδειξα με τις προηγούμενες παραθέσεις.
    Όλοι είναι παιδιά του Θεού, αυτός τους δημιούργησε.
    Επομένως είναι σωστή η διατύπωση ότι ο Ιησούς ποτέ δεν αυτοπροσδιορίστηκε ως Θεός. Αυτά αποφασίστηκαν πολύ αργότερα.



    Αν όπως λες, η έννοια είναι ότι όλοι οι άνθρωποι είναι παιδιά του Θεού, τότε πως γίνεται να αποκαλεί τους Φαρισαίους "γεννήματα εχιδνών" και να τους λέει "δεν έχουμε τον ίδιο πατέρα", "εμένα ο Πατέρας μου είναι ο εν τοις ουρανοίς", ενώ δικός σας πατέρας είναι ο "δράκων ο αρχαίος" (= ο σατανάς) ;;;
    Δεν ήταν άνθρωποι οι Φαρισαίοι ;;

    Αρα δεν μου απέδειξες τίποτα, επειδή εγώ τώρα σου αποδεικνύω ότι δεν θεωρούσε όλους τους ανθρώπους παιδιά του Θεού.


    Τα Ευαγγέλια δεν εξηγούνται ούτε κυριολεκτικά, ούτε μεταφορικά, αλλά φιλοσοφικά, υπαρξιακά και μυστηριακά και το να πιάνουμε χωριστές φράσεις και να στηρίζουμε εκεί πάνω λογικά συμπεράσματα, είναι βέβαιο ότι θα μας οδηγήσει σε αυθαιρεσίες και παρερμηνείες.
    Ακριβώς μ' αυτή τη διαδικασία γεννιούνται οι αιρέσεις.


    @ yiannisyiannis

    --------
    Ο αντιρατσιστικός αγώνας στο Κόσοβο δικαιώθηκε.
    Σειρά έχουν Θράκη-Μακεδονία-Τσαμουριά.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 20-03-2008 17:25 ]


    okanenas
    20.03.2008, 17:38
    Εγώ είμαι με το ορθόδοξο ΜΗ

    Δηλαδή έπιασα τσακ ποτ στην ορθοδοξία


    sintorin
    20.03.2008, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 20-03-2008 στις 17:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Είναι για παράδειγμα οι ρωμαιοκαθολικοί ή οι ευαγγελικοί αιρετικοί, ή είναι άλλο δόγμα και από τι το κρίνετε;
    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.




    Έστω ότι το ΜΗ είναι η εκκλησία. Το ΜΗ έχει ένα καταστατικό, που όσοι επιθυμούν να είναι μέλη του, οφείλουν να το πιστεύουν και να το σέβονται. Οι όροι του καταστατικού αυτού, είναι τα δόγματα του ΜΗ.

    Αν κάποια μέλη αποφασίσουν ξαφνικά ότι ορισμένα απ’ αυτά τα δόγματα δεν τους εκφράζουν πια, μπορούν να αποχωρήσουν και να ιδρύσουν ένα νέο μουσικό site. Στο καταστατικό αυτού του νέου site, κάποιοι κανονισμοί(=δόγματα) θα είναι copy-paste δλδ ίδιοι με του ΜΗ, κάποιοι θα είναι διαφοροποιημένοι, κάποιοι θα απουσιάζουν εντελώς, όπως επίσης θα υπάρχουν και ορισμένοι νέοι κανονισμοί, που δεν υπήρχαν στο παλιό ΜΗ.

    Στην συνέχεια, από το νέο αυτό ΜΗ, ορισμένα δυσαρεστημένα μέλη αποφασίζουν να αποχωρήσουν και να ιδρύσουν ένα δικό τους μουσικό site κλπ. κλπ.

    Στην προκειμένη περίπτωση, το πρώτο ΜΗ είναι η ορθόδοξη εκκλησία, η οποία έχει διατηρήσει όλα τα ορθά δόγματα που παρέλαβε από την πρώτη χριστιανική εκκλησία, χωρίς να προσθέσει, να παραποιήσει ή να αφαιρέσει το παραμικρό.

    Το νέο ΜΗ είναι η καθολική εκκλησία, η οποία βεβαίως αποτελεί αίρεση, δηλαδή ΔΙΑΙΡΕΣΗ της αρχικής εκκλησίας. Ο όρος καθολική εκκλησία είναι αδόκιμος, διότι η μια και μόνη καθολική εκκλησία είναι η ορθόδοξη.

    Τέλος, εκείνοι που αποχωρήσαν κι από το νέο ΜΗ, είναι οι Πεντηκοστιανοί, οι Ευαγγελιστές και οι παραφυάδες τους.




    An mpravo...kai tora kataligoume ekei pou ksekinisa, stin evraiki pisti.

    Opios exei riksei mia matia sta 'dead sea scrolls' pisteuo einai ta 'grapta tis nekris thalassas' sta ellinika, tha dei pos uparxoun endeikseis oti o xristos ezuse epei pola xronia apokleismenos me mia omada suntrofon, oi opioi eithelan alagi mesa sto evraiko dogma. Vasikos etoimazan mia epanastasi, eresi, kainourgia thriskia, peste to opos thelete, mesa sto evraiko dogma, eresi, peste to kai auto opos thelete.

    Opos kseroume ola auta exoun meinei krufa, sto Israil giati den sumferei oute tin orthodoksi, katholiki kai evraiki pisti, ekklisies, thriskies, sunagoges i oti alo thelete na to onomasete, na dimosieuthoun.

    Loipon, pou einai i orthotita; ti einai ortho; pio einai to gnisio; pia einai i alithia;

    kanenas den kserei, se autous pou den arkei mono auto omos, ereunoun.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 20-03-2008 17:53 ]


    Astron
    20.03.2008, 18:50
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 20-03-2008 στις 17:17 έγραψε...
    Αν όπως λες, η έννοια είναι ότι όλοι οι άνθρωποι είναι παιδιά του Θεού, τότε πως γίνεται να αποκαλεί τους Φαρισαίους "γεννήματα εχιδνών" και να τους λέει "δεν έχουμε τον ίδιο πατέρα", "εμένα ο Πατέρας μου είναι ο εν τοις ουρανοίς", ενώ δικός σας πατέρας είναι ο "δράκων ο αρχαίος" (= ο σατανάς) ;;;
    Δεν ήταν άνθρωποι οι Φαρισαίοι ;;


    Ακριβώς! Αυτό σημαίνει ότι η έννοια "παιδί του Θεού" χρησιμοποιείται καθαρά μεταφορικά. Παιδί του Θεού δεν είναι αυτός που είναι ο ίδιος Θεός αλλά αυτός που ακολουθεί τον δρόμο του Θεού, που φωτίζεται η ζωή του απ' τον Θεό.
    Κανονικά ...εγώ θα πρεπε να σε ρωτάω "δεν ήταν άνθρωποι οι Φαρισαίοι;" και το ρωτάς εσύ που πριν έλεγες ότι γιος γαιδάρου=γάιδαρος;;

    Το παρατραβήξαμε και βγαίνουμε και εκτός θέματος. Είναι απλά μια ένδειξη του πώς μπορεί εύκολα να βγει τελείως διαφορετικό νόημα απ' τα ίδια κείμενα. Η διαφορετική ερμηνεία είναι αυτή που δημιουργεί τα διαφορετικά δόγματα.
    Mesogeios
    20.03.2008, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 20-03-2008 στις 01:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Είναι για παράδειγμα οι ρωμαιοκαθολικοί ή οι ευαγγελικοί αιρετικοί, ή είναι άλλο δόγμα και από τι το κρίνετε;
    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.




    Θεωρώ φρονιμότερο να απευθύνεις την ερώτησή σου εδώ... Είναι νομίζω περισσότερο αρμόδιοι να σου απαντήσουν από εμάς εδώ, που είμαστε ένα μουσικό φόρουμ. Θα είχε ενδιαφέρον, βέβαια, να μας ποστάρεις κι εδώ την απάντησή τους.




    Κύριε συντονιστή,
    Καιρό είχα να δω μια καταλυτική και λακωνική τοποθέτηση, τόσο αποφασιστικά καίρια. Θα ήταν άψογη αν εκείνη η κουρασμένη φράση «είμαστε ένα μουσικό φόρουμ», δεν άφηνε κάτι σαν σκιούλα και υπονοούμενο που επιδέχεται πολλές ερμηνείες…
    Δεν χαλάει όμως σε τίποτα το κέρασμα…

    oulion
    20.03.2008, 23:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 20-03-2008 στις 21:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 20-03-2008 στις 01:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Είναι για παράδειγμα οι ρωμαιοκαθολικοί ή οι ευαγγελικοί αιρετικοί, ή είναι άλλο δόγμα και από τι το κρίνετε;
    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.




    Θεωρώ φρονιμότερο να απευθύνεις την ερώτησή σου εδώ... Είναι νομίζω περισσότερο αρμόδιοι να σου απαντήσουν από εμάς εδώ, που είμαστε ένα μουσικό φόρουμ. Θα είχε ενδιαφέρον, βέβαια, να μας ποστάρεις κι εδώ την απάντησή τους.




    Κύριε συντονιστή,
    Καιρό είχα να δω μια καταλυτική και λακωνική τοποθέτηση, τόσο αποφασιστικά καίρια. Θα ήταν άψογη αν εκείνη η κουρασμένη φράση «είμαστε ένα μουσικό φόρουμ», δεν άφηνε κάτι σαν σκιούλα και υπονοούμενο που επιδέχεται πολλές ερμηνείες…
    Δεν χαλάει όμως σε τίποτα το κέρασμα…




    Την ερώτηση δεν την έκανα επειδή δεν ξέρω την απάντηση.
    Ήθελα να δω τι απόψεις επικρατούν...
    Την έδωσα την απάντηση, την οποία θεωρώ ολόσωστη.
    absurdus_delirium
    21.03.2008, 10:40
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 20-03-2008 στις 13:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 20-03-2008 στις 13:46 έγραψε...

    Τίποτα δεν είναι αίρεση ή δόγμα απο μόνο του .Ανάλογα με το τι θα ορίσουμε και θα δεχτούμε σαν δόγμα, αυτομάτως ορίζουμε και τι είναι αίρεση (για το συγκεκριμένο δόγμα).



    Τι παναπεί "από μόνο του", φίλε μου;!; Ορισμένοι άνθρωποι το ξέρουν γιατί τους το έχει πει ο Θεός (με κεφαλαίο θ). Οπότε...


    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 20-03-2008 στις 14:10 έγραψε...

    Ελπίζω να το λες ειρωνικά...


    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 20-03-2008 στις 23:47 έγραψε...
    Την ερώτηση δεν την έκανα επειδή δεν ξέρω την απάντηση.
    Την έδωσα την απάντηση, την οποία θεωρώ ολόσωστη.


    Σαρκασμός, ακριβέστερα, GAGA!