ελληνική μουσική
    342 online   ·  210.886 μέλη

    Στα πυρά της Πέγκυ Ζήνα το έντεχνο & η Ελένη Τσαλιγοπούλου

    margo
    10.04.2008, 00:44
    Παράθεση:

    Το μέλος pokopik στις 10-04-2008 στις 00:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 10-04-2008 στις 00:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 09-04-2008 στις 17:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 08-04-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Τάραξε τα λιμνάζοντα νερά στο ελληνικό τραγούδι η Πέγκυ Ζήνα


    Τί σχέση έχει η Πέγκυ Ζήνα με το ελληνικό τραγούδι ώστε να μπορεί να ταράξει και τα νερά του;



    Γιατί το λες αυτό ,ξεχνάς φαίνεται το ωραιότατο ελληνικό άσμα της Πέγκυ
    "αν πας με άλλη θα σου σπάσω το κεφάλι"





    Αν δεν νοιώθεις μυστήριο σε ότι βλέπεις, σε ότι ακούς, σε ότι πιάνεις, είσαι στ’ αλήθεια πεθαμένος άνθρωπος. Φ.Κ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 10-04-2008 00:18 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 10-04-2008 00:19 ]






    ..ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ???





    Ομολογώ ότι μετά από αυτό (που πρέπει να ήταν απ' τα πρώτα της)
    ..έχω χάσει όλα τα επόμενα επεισόδια
    dimko
    10.04.2008, 10:35
    Η Ζήνα τα είπε χύμα και τσουβαλάτα, και με φανερή έλλειψη τακτ.
    Τι μ΄αυτό;
    Κάπως έτσι μιλούσαν και κάποιες παλιότερες κυρίες του λαϊκού τραγουδιού, από πολύ πρόσφατες έως λίγο πιο μακρινές, που εν ζωή τις έθαβαν όλοι, και σήμερα θεωρούνται μύθος.

    Για την ταμπακιέρα τώρα, συμφωνώ απόλυτα μαζί της.

    Η ίδια έχει φωνάρα που σε συγκρίνεται με καμιά από τις δυο άλλες, η Τσαλιγοπούλου έχει χαλάσει πολύ τη όποια φωνή της, αλλά τη σώνουν οι επιλογές των τραγουδιών που κάνει, και η Ελευθερία δεν ξέρω, αλλά μου προκαλεί έντονα ένα ξενέρωτο αίσθημα...

    Προσωπική άποψη πάντα...
    fearlessangel
    10.04.2008, 10:52
    O Jorge μιλησε και για μενα!
    shootingstar
    10.04.2008, 12:16
    άλλ' αντ' άλλων...

    αφού το παραδέχεται ότι πουλάει για τα φουστάνια της κ όχι για τη φωνή της, πάλι καλά....

    για τη μουσική της είπε τπτ ή το πρόβλημά της είναι μόνο το αν πουλάει?

    (τώρα να πω ότι συμπάχω με το δράμα της που αναγκάστηκε να βάλει δικό της φουστάνι για να μην τήν αντιγράψει η Τσαλιγοπούλου? να μην το πω καλύτερα...)

    δεν τήν διάβασα όλη τη συνέντευξη, αλλά τώρα κάτι μέ τρώει... τελικά όλα για (ξε-)πούλημα είναι, ε?
    antoine27
    10.04.2008, 18:17
    Και μετά αναρωτιόμαστε γιατι το Ελληνικό τραγούδι πιάνει πάτο.Θα συγκριθεί τώρα η ξανθιά χορεύτρια με την Τσαλιγοπούλου.Ήμαρτον.
    fireroc
    10.04.2008, 19:33
    kapoio aplitoi spiriarides alaxan ti musiki kati san tin pagi zina mono vraki! an pote katalavei ti enai h musiki viomixania tha paei kalitera! hmarton h kathe skiloy milaei gia piotita!

    ernani
    11.04.2008, 09:12
    kamia oysia
    peggy1
    11.04.2008, 16:14
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΠΕ Η ΠΕΓΚΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ?
    jethroomi
    11.04.2008, 17:07
    Ενα ψυχραιμο συμπερασμα.
    ΟΧΙ στις:
    Αρλετα, Μαρια Φαραντουρη, Νενα Βενετσανου, Σεζαρια Ε(μο)βορα, Τζανις Τζοπλιν και ολες αυτες τις χοντρες και ασχημες που μονο ζημια εκαναν στο τραγουδι.

    ΖΗΤΩ οι καλυταιχνησες με φωνες (ισως χειροτερες απο την μεση Ελληνιδα) και κορμαρες (ισως καλυτερες απο την μεση Ελληνιδα)

    Μα τι λεω...φοβαμαι οτι αρχισα να βγαζω σπυρια στον εγκεφαλο.

    ΥΓ. ΚΡΙΜΑ για τον Δανικα (ή μαλλον Δανεικα γιατι προφανως καπου χρωσταει).
    Pandore
    11.04.2008, 18:29
    Παράθεση:

    Το μέλος ATROMITOS στις 08-04-2008 στις 23:31 έγραψε...

    Ε όχι και φάλτσα η Αρβανιτάκη!Μάθαμε όλοι και λέμε.Η γυναίκα έχει φωνάρα και είναι απ τις λίγες ερμηνεύτριες που στα live ακούγεται όπως στο studio.ΓΙα την Τσαλιγοπούλου και το Μητροπάνο έχω ακούσει ότι στωνάρουν αλλά αυτό για μένα δε σημαίνει ότι δεν είναι μεγάλλοι καλλιτέχνες.Το Πεγκουλίνι λογικό μου φαίνεται να μιλάει αλαζονικά και να κατηγορεί τους πάντες.Παντρεύτηκε το λεφτά που χει ολόκληρη δισκογραφική,την έχουν προωθήσει όσο δεν πάει στις πίστες και πασάρεται ως λαικιά φωνή,έχει βγάλει όσα φράγκα βγάζουν οι έντεχνοι μαζί.Τι άλλο να θέλει.Αλλά όχι και να επιτίθεται στην Τσαλιγοπούλου όταν η ίδια είναι 100000 φορές χειρότερη.Το ότι είναι καλύτερη φωνή απ τα άλλα σκυλιά(Μαριάντα,Κελεκίδου κτλ) δε σημαίνει ότι έγινε και τραγουδίστρια.Ας κοιτάξει τα χάλια της και ας μην κρίνει τους άλλους καλλιτέχνες που και πιο πολλά χρόνια έχουν στο χώρο και δεν έχουν προκαλέσει.



    Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά δεν μίλησε η Ζήνα για την Αρβανιτάκη αλλά ένα μέλος εξέφρασε την προσωπική του άποψη. Και ο σύζυγός της δεν είχε ποτέ δισκογραφική εταιρία. Και δεν επιτέθηκε στην κ.Τσαλιγοπούλου, φάλτσα την είπε. Δυστυχώς όμως, χωρίς να αμφισβητείται η αξία της τελευταίας αναφερθήσας, έχει δίκιο. Και πάλι συγγνώμη για την επέμβαση αλλά φαντάζομαι οτί θα ήθελες και εσύ να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ασυνενοησίας στις εκάστοτε δηλώσεις σου.

    Pandore
    11.04.2008, 18:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 09-04-2008 στις 15:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ATROMITOS στις 08-04-2008 στις 23:31 έγραψε...

    Παντρεύτηκε το λεφτά που χει ολόκληρη δισκογραφική



    Αραγε τι δουλεια να κανει ο αντρας τις Ελενης μας?

    Η απαντηση στο Monday's Metal Show της δευτερας...

    Καθε Δευτερα 22.00-24.00 η on line ραδιοφωνικη εκπομπη Monday's Metal Show παρουσιαζει νεες κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του metal καθως και αγαπημενα τραγουδια του μεταλλικου μας παρελθοντος.

    Συντονιστειτε :

    http://listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spotlight_Dancer στις 09-04-2008 15:14 ]





    Συγγνώμη που μπορεί να χαλάσω την έκπληξη αλλά μουσικό παραγωγό δισκογραφικής εταιρίας της έχει παντρευτεί! Τουλάχιστον η άλλη πήρε τον manager της!
    Pandore
    11.04.2008, 18:52
    Εγώ πάντως που είμαι κακό παιδί σκέφτομαι γιατί κανένας από τον συναδελφικό χώρο της κ. Τσαλιγοπούλου δεν διαμαρτυρήθηκε για τη Ζήνα και κανένας από τον δημοσιαγραφικό για τον Δανίκα, παρά μόνο μία συγγεκριμένη δημοσιογράφος που όμως έχει χρόνια προσωπική και δημόσια κόντρα μαζί του? Απλά αναρωτιέμαι....
    traditional
    11.04.2008, 22:52
    Θα απαντησω στα ποστ της Pandore συνολικα, καθως μαλλον σταδιακα σκεφτοτανε τροπους για να υποστηριξει και να δικαιολογησει το...Πεγκουλινι. Λοιπον , οντως ο Λυρας, ο συζυγος της εν λογω, δεν εχει δικη του δισκογραφικη (τη Λυρα, φανταζομαι εννοουσε ο φιλος που εκανε λαθος-ασε που και η Λυρα πουληθηκε σε πολυεθνικη). Αλλα το να λες οτι ο Γιωργος Ανδρεου ειναι...μουσικος παραγωγος φανερωνει ανεπιτρεπτη αγνοια περι των μουσικων πραγματων για καποια που θελει να εκφραζει την αποψη της για ενα θεμα με περισση , μαλιστα , ειρωνια, κρινοντας , επιπλεον, ποιος ειναι ή οχι φαλτσος ( by the way, μας ειπε επισης η Pandore το οτι οταν καποιος , τραγουδιστης μαλιστα, χαρακτηρισει καποιον αλλο , τραγουδιστη μαλιστα, φαλτσο,αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΣΗ!!!). Πρωτα ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους συνθετες της τελευταιας εικοσαετιας και μετα εκανε δικο του Label μεσα στη δισκογραφικη που ανηκει. Και φυσικα, πολυ μετα το γαμο του με την Τσαλιγοπουλου.
    Κατα δευτερον, ως προς τον αντικτυπο των δηλωσεων της ''τραγουδιστριας'' αυτης, ξερεις κανεναν που θα εκφραζοτανε αυτεπαγγελτως κατα της Ζηνα, χωρις να ερωτηθει? Αλλα ακομα κι ετσι, το να καταφερθει εναντιον της θα ηταν απροκλητη επιθεση κατα συναδελφου, το ιδιο πραγμα δηλαδη που εκανε η Ζηνα στην Τσαλιγοπουλου. Και , εννοειται πως η απαντηση που θα εδιναν ολοι θα ητανε οτι ολοι ειμαστε καλοι και πρεπει να αποφευγονται αυτα κλπ κλπ. Θα βρισκοτανε νομιζεις καποιος (αξιοπρεπης) τραγουδιστης να υποστηριξει τη Ζηνα, ειδικα απο τη στιγμη που εχει καταφερθει ονομαστικα κατα συναδελφου?Τη συναδελφικη αλληλεγγυη την εχεις ακουστα?
    Ως προς τους δημοσιογραφους δε, τη Δευτερα τα πανελ στα πρωιναδικα (που δεν τους λες και θαμωνες του Μεγαρου ουτε και υποστηρικτες της εντεχνης οχθης) την κραξανε την Πεγκυζηνα για τις ανεπιτρεπτες δηλωσεις της. Και μαλιστα απορησα, δεν περιμενα οτι αυτοι που κατα τεκμηριο την ακουνε θα την κατεκριναν. Σκεφτειτε λοιπον ποσο off ητανε αυτες οι δηλωσεις.
    Τελος, Pandore, ελπιζω να μην βαζεις στους ασθενεις να ακουνε Πεγκυζηνα κατα την εργοθεραπεια. Κριμα οι ανθρωποι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : traditional στις 11-04-2008 22:56 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : traditional στις 12-04-2008 02:08 ]


    geopapa1
    11.04.2008, 23:03
    Παιδια ολα καλα αυτα που λεμε.συμφωνω και εγω οτι δεν θα επρεπε να κανει τετοια δηλωση η πεγκυ και να μην μπει στα νερα αλλου ειδους μουσικης.η πεγκυ ομως δεν ειπε τιποτα για την αρβανιτακη αλλα για την τσαλιγοπουλου και εν μερη συμφωνω και εγω μαζι της (βλεπω την τσαλιγοπουλου καθε καλοκαιρι στην αστυπαλαια που κανει συναυλια).πιστευω οτι σιγουρα η ελενη εχει μια ξεχωριστη χροια η οποια την κανει να ξεχωριζει απο τους αλλους τραγουδιστες αυτου του ειδους αλλα συμφωνω επισης οτι στωναρει και απιστευτα.
    Spotlight_Dancer
    12.04.2008, 00:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Pandore στις 11-04-2008 στις 18:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 09-04-2008 στις 15:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ATROMITOS στις 08-04-2008 στις 23:31 έγραψε...

    Παντρεύτηκε το λεφτά που χει ολόκληρη δισκογραφική



    Αραγε τι δουλεια να κανει ο αντρας τις Ελενης μας?

    Η απαντηση στο Monday's Metal Show της δευτερας...

    Καθε Δευτερα 22.00-24.00 η on line ραδιοφωνικη εκπομπη Monday's Metal Show παρουσιαζει νεες κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του metal καθως και αγαπημενα τραγουδια του μεταλλικου μας παρελθοντος.

    Συντονιστειτε :

    http://listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spotlight_Dancer στις 09-04-2008 15:14 ]





    Συγγνώμη που μπορεί να χαλάσω την έκπληξη αλλά μουσικό παραγωγό δισκογραφικής εταιρίας της έχει παντρευτεί! Τουλάχιστον η άλλη πήρε τον manager της!



    Κοιτα να δεις περιεργα πραγματα...
    ATROMITOS
    12.04.2008, 06:34
    Κι ο Μητροπάνος στωνάρει αλλά δεν θα τολμούσε ποτέ η miss Pegg να κάνει τέτοια δήλωση γιατί εκεί θα την έπαιρνε και θα τη σήκωνε.Απλά την έπαιρνε να πει για την Τσαλιγοπούλου γιατί και δεν είναι απ τα μεγαλύτερα ονόματα και δεν έχει τόσους θαυμαστές να τη στηρίξουν.Με τη συγκεκριμένη δήλωση το μόνο που έβγαλε είναι εμπάθεια γιατι πολύ απλα δεν υπήρξε αφορμή στη συνέντευξη για να αναφερθεί στο όνομα της Τσαλιγοπούλου.Το παράδειγμά σου Pandore είναι αλλού για αλλού.Συγκρίνεις τον Ανδρέου με το Λύρα?Ο Ανδρέου είνναι μουσικοσυνθέτης χρόνια πριν παντρευτεί την Τσαλιγοπουλου.Η Τσαλιγοπόύλου όταν ξεκίνησε ήταν παντρεμένη με το γιο του Καλδάρα του συνθέτη.Αργότερα παντρεύτηκε τον Ανδρέου ο οποίος έχει γραψει κομμματάρες όπως το Μικρή πατρίδα.Θες να πεις οτι ο Ανδρέου είναι μεγαλύτερος παράγοντας απ το Λύρα?Ο οποίος δε νομίζω να ναι απλά μάνατζερ.Έχεις βαλθεί να υποστηρίξεις μια τραγουδίστρια η οποία βγάζει τα δεκαπλάσια της Τσαλιγοπούλου και τα οποία λεφτά δε θα βγάλουμε ποτέ.Παίρνει τα εκατομμύρια όταν εγώ δουλεύω ένα χρόνο για να βγάλω όσα αυτή βγάζει σε μια βραδιά και πρέπει να βγω και να την υπερασπιστώ?
    Annsy
    12.04.2008, 10:18
    Η Πέγκυ είναι από τα πιο καλά παιδιά, την ξέρω προσωπικά και αποκλείεται να έχει δώσει μια τέτοια συνέντευξη. Ακόμα και αν σκεφτόταν (που δεν το κάνει) με αυτόν τον τρόπο δεν θα το εξέφραζε δημοσίως. Έτσι κι αλλιώς οι δημοσιογράφοι αυτό κάνουν για να προκαλέσουν και να πουλήσουν περισσότερο, τροποποιούν τα λεγόμενα κάποιου σύμφωνα με το συμφέρον τους. Να και άλλο ένα live τραγούδι της που αποδυκνύει πόσο ωραία φωνή έχει. Σταματήστε πια τη λασπολογία..


    Astron
    12.04.2008, 12:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Annsy στις 12-04-2008 στις 10:18 έγραψε...
    Η Πέγκυ είναι από τα πιο καλά παιδιά(...)

    Σταματήστε πια τη λασπολογία..


    Ποια λασπολογία; Σε αυτό το site αγαπάμε τη μουσική και το τραγούδι, πώς περίμενες να έχουμε καλή γνώμη για την Πέγκυ Ζήνα που τα χρησιμοποιεί αυτά μονάχα για να μεθύσει ο θαμώνας στα μπροστινά τραπέζια και να σκάσει περισσότερα φράγκα;
    Το "καλό παιδί" που λες έδωσε πράγματι αυτήν την συνέντεξυη στον Δανίκα για το περιοδικό Ταχυδρόμος. Και απ' ότι φαίνεται είπε και χειρότερα...

    Ιδού το σχόλιο της Ελευθεροτυπίας:
    -------------
    Και τι δεν είπε η Πέγκυ Ζήνα, προφανώς κολακευμένη που κοτζάμ Δανίκας είχε πέσει να την προσκυνήσει. Από το βαρετό κλισέ της κλάσης της για τους «άσχημους και άπλυτους σπυριάρηδες, που τάχα μου τραγουδάνε κουλτουριάρικα» και της παίρνουν, αυτής μιας grande dame, τους κομμωτές και τους στιλίστες μέχρι το πρωτοφανές για την κακεντρέχειά του σχόλιο για το «κάτω» της Χαρούλας Αλεξίου, που ευτυχώς αντισταθμίζεται από το «ερωτικό της βλέμμα». Ολα τα πάνελ των μεσημεριανάδικων μαζεμένα να έβαζες, τέτοια αυτοκαταστροφική ειλικρίνεια δεν θα προέκυπτε. Τουλάχιστον προσπαθούν τα έρμα να κρατάνε τα προσχήματα.

    Οχι, όμως, η Πέγκυ Ζήνα. Αυτή οφείλει να σταθεί στο ύψος της. «Ο μεγάλος καλλιτέχνης είναι μεγαλοπρεπής και στα λόγια του. Ο μικρός είναι ευτελής», ξεκαθάρισε στον Δανίκα. Ακριβώς. Ο μικρός.

    ΒΕΝΑ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 08/04/2008
    -------------------------


    Annsy
    12.04.2008, 13:02

    Παράθεση:
    χρησιμοποιεί αυτά μονάχα για να μεθύσει ο θαμώνας στα μπροστινά τραπέζια και να σκάσει περισσότερα φράγκα
    Προφανώς έχεις καιρό να πας σε νυχτερινό κέντρο. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα γιατί πηγαίνει ο κόσμος;; Γιατί το μαγαζί της είναι γεμάτο;; Γιατί οι "κουλτουριάρηδες" δεν γεμίζουν μαγαζιά; Γιατί δεν πουλάνε δίσκους;

    Προσωπική μου άποψη είναι οτι την δουλειά της την κάνει πολύ καλά και τόσα χρόνια δεν έχει δώσει ποτέ αφορμή για σχόλια. Πιστεύω οτι είναι αξιοπρεπής.
    mellia
    12.04.2008, 13:52
    Annsy για τα σχόλια της Ζήνα στην συγκεκριμένη συνέντευξη έχεις να πεις τίποτα? Όπως ας πούμε για τους "άσχημους" που χαλάνε την μουσική?
    Τώρα το γιατί τα μαγαζιά της γεμίζουνε, δεν νομίζω πως είναι απάντηση γιατί και τα μπουρδέλα γεμίζουνε, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα ε? Και για να μην χρησιμοποιούμε και πολυ την λέξη κουλτουριάρης, κουλτουριάρικο κτλ, σου δηλώνω αγαπητή ότι κι εγώ σε παλαιότερους χρόνους έχω πάει σε μαγαζιά αποκαλούμενα "σκυλάδικα" και έχω συμμετάσχει σε αυτήν την διασκέδαση (το ομολογώ όμως, όχι με Πέγκυ Ζήνα!!!) αλλά δεν κάθισα να πω ότι είναι κριτήριο ενός καλλιτέχνη η μούρη του(όσο και αν μου αρέσει ή δεν μου αρέσει), η φούστα του και το πόσο κόσμο μαζεύει.
    Στην κυρία Ζήνα μπορεί να αρέσει να μιλάει για τους κομμωτές της και τους στυλίστες της, αλλά να της πει κάποιος πως με την βούρτσα ούτε φωνή φτιάχνεις ούτε τραγούδια. Εκτός και αν μπερδεύει την βούρτσα με...(όχι μην φοβάστε άλλο θα πω)την βούρτσα που τραγούδαγε μικρή μπροστά στον καθρέφτη της και έχει μείνει ακόμα εκεί.
    Λοιπόν αγαπητή φίλη που ήλθες για να υποστηρίξεις την αγαπημένη σου "καλλιτέχνιδα", είναι κριτήριο το ότι γεμίζει τα μαγαζιά της σε αντίθεση με άλλους που δεν τα γεμίζουν?(αν ισχύει και αυτό βέβαια).
    Αγαπάει τόσο πολύ την μουσική και το τραγούδι ώστε και να μην έπαιρνε τα νυχτοκάματα που έπαιρνε και την "δόξα" που της επιφυλάσσουν τα gossip να συνέχιζε να τραγουδάει σε έναν "μικρό και ταπεινό" χώρο μόνο και μόνο για να την ακούσουν οι "λίγοι" και να κάνει το μεράκι της?

    Την "δουλειά" της σίγουρα καλά την κάνει. Αφορμή για σχόλια πάλι, εξαρτάται τι παίρνει ο καθένας ως αφορμή για σχόλιο. Ναι ίσως η Ζήνα να ήταν politically correct όλο αυτό τον καιρό (αν καταλαβαίνεις τι εννοώ):"σας αγαπάω όλους", "εγώ δεν έχω να πω κακό για κανέναν συνάδελφο", "μου αρέσει η...θετική ενέργεια" κτλ κτλ κτλ.
    Και η αξιοπρέπεια επίσης, εξαρτάται πώς την ορίζεις.
    Δεν διαφωνώ, μπορεί να είναι πολύ καλός άνθρωπος! Κι εγώ καλή είμαι, δεν έχω σκοτώσει κανέναν