ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.870 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία;

    StavmanR
    19.06.2008, 13:30

    Ας δούμε κάποιοα σημεία από μία συνέντευξη του περιβόητου τηλεοπτικού πλέον αστέρα Γρηγόρη Βαλλιανάτου, δηλωτικά της προθέσεως και των σκέψεων που επικρατούν (οι τονισμοί έχουν γίνει από μένα):

    Ερώτηση 2:

    -"Λένε ότι η Τήλος θα πάρει τα σκήπτρα του τουρισμού από τη Μύκονο. Μήπως όλος αυτός ο θόρυβος γίνεται για την...ταμπακιέρα;"


    -"Η Τήλος θα μπορούσε να αναδειχθεί σε εναλλακτική "Μύκονο". Το νησί είναι πανέμορφο και οι διακοπές εκεί, περα από τη διασκέδαση που οργανώνεται εύκολα, θα μπορούσαν να έχουν οικολογικό χαρακτήρα, με λιγότερη υπερκατανάλωση και φιγούρα που κατέστρεψαν τη Μύκονο (
    "Ας καταστρέψουμε και την Τήλο" λέω εγώ με τη σειρά μου...). Κατά τα άλλα, οι επιχειρηματίες της Μυκόνου ας ζητήσουν τα ρέστα από το δειλό και αχάριστο δήμαρχό της."

    Προσωπική παρατήρηση: αχάριστος είναι εκείνος που αντιτίθεται σε ευθεία εντολή από τον πρόεδρο του Αρείου Πάγου; Δειλός είναι εκείνος που δεν παρανομεί την ώρα που έχει εκλεγεί μέσα από το ίδιο το σύνταγμα και τις νομοθετικές διατάξεις; Σκεφτείτε μόνο το χρονικό σημείο (αρχή τουριστικής σεζόν) που έγινε ο ντόρος με τους "γάμους" για να καταλάβετε το πόσο οικονομικό είναι το θέμα...

     

    Ερώτηση 5:

    -" Ο ορισμός "ομοφυλόφιλη υπερηφάνεια" (Gay pride) που σας βρίσκει σύμφωνους και που όχι;

    -"Ομοφυλοφιλική περηφάνεια σημαίνει τη θέληση μιας πολύ υπολογίσιμης κοινωνικής ομάδας να δηλώσει παρούσα και να χαρεί την ορατότητα που της χαρίζει η ανάμνηση της πρώτης οργανωμένης αντίδρασης των ομοφυλόφιλων και τραβεστί της Νέας Υόρκης το καλοκαίρι του 1969, όταν έσπασαν στο ξύλο τους μπάτσους που τους ενοχλούσαν μέχρι τότε χωρίς αντίδραση εκ μέρους τους, στο μπαρ "Στόουνγουολ". Δεν με βρίσκουν σύμφωνο οι κρυφές που το παίζουν αδιάφορες."

    Προσωπική παρατήρηση: Κοινωνική ομάδα η ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ προσωπική σεξουαλική προτίμηση; Καθένας έχει το δικαίωμα να χαίρεται και να υπερηφανεύεται για τα κατορθώματα της "κοινωνικής ομάδας" στην οποία "ανήκει", ειδικά στη σύγχρονη πολιτισμένη κοινωνία μας που κατανοεί και ευνοεί τη χρήση ωμής βίας από συνάνθρωπό του σε περίπτωση που εκείνος δέχεται "ενοχλήσεις". Θα ήταν χρήσιμο να αναδεικνύουμεόλοι αντίστοιχη δεκτικότητα και επαναστατικότητα και όταν μας δέρνουν...

    Επίσης στην ερώτηση Νο1 αφήνει αιχμές κατά του "κράτους της Νέας Δημοκρατίας", και όχι την κυβέρνηση αυτής, δίνοντας στο θέμα τη δυνατότητα "χρωματισμού" με την κατάλληλη πολιτική απόχρωση στο παιχνίδι της ψηφοθηρίας, αφήνοντας ανοιχτό το πεδίο για κάποια άλλα κόμματα...

    ------------------------------------------------------

    Παύλο, νόμιζα ότι με τους τονισμούς είναι προφανές και δεν χρειάζονταν επεξήγηση. Τονίζεις ότι "ξέρουμε ότι δεν είναι επιλογή" όταν σου έχω παραθέσει τα βουλητικά στάδια της ανθρώπινης λειτουργίας σύμφωνα με την ψυχολογία. Συνεχίζεις "έτυχε να γεννηθούν έτσι" όταν σήμερα η επιστήμη αποκλείει το κληρονομικό στοιχείο. Και επαναλαμβάνεις ότι "ξέρεις ότι δεν το επέλεξε", όταν εκτός από τα παραπάνω υποτίθεται ότι εσύ -υποθέτω- το γνωρίζεις εμπεριστατωμένα...

     

    Όταν και αν καταλήξει η επιστημονική κοινότητα σε νέα πορίσματα τότε θα μπορούμε να αναθεωρήσουμε κάποιες θέσεις μας επάνω στη λειτουργία της ομοφιλικής συμπεριφοράς. Ως τότε απλώς παίζουμε το παιχνίδι των εντυπώσεων, επάνω σε επιτημονικές απόψεις οι οποίες δεν τυγχάνουν αναγνωρίσεως. Το σημαντικό δεν είναι - όπως σου έχω περιγράψει παραπάνω- το τί πόρισμα θα βγεί από κάθε επιστημονική έρευνα, αλλά πώς αυτό ερμηνεύεται στην καθημερινότητά μας. Σου περιέγραψα επίσης τους κινδύνους να θεωρηθεί "ασθένεια της ενδομήτρικής-εμβρυακής καταστάσεως" και να θεωρείται ότι χρήζει εκτρώσεως, προκειμένου να αποφευχθεί η δυστυχία του τέκνου και της οικογένειας (φοβερή ηθικολογική διατύπωση των υποστηρικτών της εκτρώσεως).

    Τελικά, πώς δένουν τα ρημάδια τα θέματα όλα μεταξύ τους... φαντάζει απίστευτο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 19-06-2008 13:32 ]


    venceremos
    20.06.2008, 13:54

    Ο φασισμος της πλειοψηφιας ειναι αυτος που οριζει τις εννοιες του ηθικου του φυσιολογικου του αποδεκτου.

    Επισης το θεμα ζηταει την προσωπικη μας αποψη αλλα οπως συνηθως συμβαινει επιστρατευουμε διαφορα φαντασμαγορικα επιχειρηματα και παρουσιαζουμε τις προσωπικες μας αποψεις ως αξιωματα. Κανενας δεν σας ζητησε να αποδειξετε, τουλαχιστον οχι σ αυτο το τοπικ ετσι οπως ειναι διατυπωμενο, τι ακριβως ειναι η ομοφυλοφιλια. Αλλωστε αυτο δεν νομιζω ΚΑΝΕΙΣ να εχει το δικαιωμα να το κρινει. Η αυτοδιαθεση ειναι προσωπικη υποθεση, η κοινωνια κατοχυρωνει νομοθετικα το σεβασμο προς τη διαφορετικοτητα χωρις να μπαινει στη διαδικασια να κρινει, και ο μονος αρμοδιος και κριτης των παντων ειναι ο ΘΕΟΣ για οσους πιστευουν. Να μην το ξεχναει κανεις αυτο. Εμεις τωρα εδω προφανως παριστανουμε τους μικρους θεους κι ο καθενας προσπαθει να διαμορφωσει το ακροατηριο του.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 20-06-2008 13:55 ]


    StavmanR
    20.06.2008, 15:39

    Ο "φασισμός της πλειοψηφίας" είναι εκείνος που μας έδωσε το δικαίωμα να φέρουμε ελεύθερη άποψη καθώς και κάθε άλλο "κοινωνικά αναγνωρισμένο ανθρώπινο δικαίωμα" στη σύγχρονη κοινωνία. Όταν μάλιστα ο "φασισμός της πλειοψηφίας" δέχεται επίθεση από τον εκφυλισμό του αναγνωρισμένου "δικαιώματος της μειοψηφίας" σε "φασισμό της μειοψηφίας" τότε τα πράγματα
    γίνονται ακραία και αντικοινωνικά.

    Ας μας αποκριθεί η "δημοκρατία της μειοψηφίας" πώς εκείνη ορίζει τις έννοιες του "ηθικού και φυσιολογικού" περα από μηδενιστικούς αφορισμούς "να ζει κανείς ή να μη ζεί". Κανείς δεν μου απάντησε ως τώρα σχετικά με το δικαίωμα της "διαφορετικότητας" στην κτηνοβασία. Κανείς δεν έκανε αναφορές στο σαδισμό και το μαζοχισμό, στον καννιβαλισμό, στην ίδια τη βία (γεννήθηκα βίαιος τί να κάνω;)... Αυτά δεν αποτελούν μειοψηφικές ιδιαιτερότητες; Πάνω σε ποια βάση θα συζητήσουμε αν είναι κοινωνικά "υγιείς";

    Πριν από λίγα μόλις χρόνια ένας κανιβαλιστής(αυτοδιάθεση) στη Γερμανία κατασπάραξε έναν άνθρωπο που αποκρίθηκε οικειοθελώς σε προσκληση του πρώτου (επίσης αυτοδιάθεση). Είμαστε υπέρ ή κατά του δικαιώματος της αμοιβαίας αυτοδιάθεσης, σε δομικό πλέον επίπδο θεσπίσεως κανόνων; Θα μου πει κανείς "συγκρίνεις την ομοφυλοφιλία με τον καννιβαλισμό;". Σε αυτήν την ερώτηση δεν θα απαντήσω με τη λέξη συγκρίνω, αλλά με τη λέξη ερμηνεύω... Τί είναι αυτοδιάθεση τελικά και ποια τα όριά της; Πώς εγώ θα εντάξω σε σύστημα κανόνων και παιδείας μία μορφή αυτοδιάθεσης, ενώ κάποια άλλη θα την απορρίψω; Αν πάλι κάποιος μου πει ότι το ένα αφορά ζήτημα ανθρωπιστικό (επιβίωσης), τότε πάλι μπαίνουμε στο θέμα τελικά "τί είναι ζωή και πώς θα την προασπίσουμε" οπότε και πάλι θα επιστρέψουμε σε αυτά που ανέφερα σε προηγούμενα ποστς περί αναγκαιότητας θεσπίσεως του θεσμού γάμου (ετερόφιλων) και το συσχετισμό του με την έννοια του "μπόνους" τεκνοποιήσεως (επιβιώσεως του είδους). Τα πράγματα όπως βλέπετε με λίγη καλή κριτική διάθεση, δεν είναι απλά και μονοσήματα, άσχετα με το πώς εμείς επιλέγουμε να τα βλέπουμε...

    Λες: "το θεμα ζηταει την προσωπικη μας αποψη αλλα οπως συνηθως συμβαινει επιστρατευουμε διαφορα φαντασμαγορικα επιχειρηματα και παρουσιαζουμε τις προσωπικες μας αποψεις ως αξιωματα."

    Στα fantasmaγορικά επειχειρήματα εξειδικεύεται το φίλτατο μέλος fantasma. {#emotions_dlg.biggrin}

    Οι προσωπικές μας απόψεις είναι αξιώματα εκ των πραγμάτων, μιας και βασίζονται στο αξιωματικό σύστημα παιδείας που μας παρείχε η κοινωνία μέχρι στιγμής. Όποιος πιστεύει ότι έχει ανακαλύψει την μία και μοναδική αντικειμενική αλήθεια, να μας την πει ευθαρσώς. Εδώ δεν συμμετέχουμε για να δηλώσουμε την αξιωματική μας προσέγγιση ως μοναδική και αποκλειστική αλήθεια. Συμμετέχουμε για να δούμε που μπορεί να "μπλέκουν" οι αξιωματικές μας προσεγγίσεις σε μία μικροσυλλογική αντικειμενικότητα. Με άλλα λόγια αυτή τη στιγμή έδωσα το -ήδη γνωστό στίγμα- του τί θα πει επικοινωνία...

    Λες "Κανενας δεν σας ζητησε να αποδειξετε, τουλαχιστον οχι σ αυτο το τοπικ ετσι οπως ειναι διατυπωμενο, τι ακριβως ειναι η ομοφυλοφιλια.".

    Κανένας δε μας ζήτησε τίποτα απολύτως. Εμείς συμμετέχουμε στη συζήτηση με όποιο τρόπο θεωρούμε εμείς -αξιωματικά- σωστό και πρόσφορο. Από την άλλη βέβαια την ερώτηση "ποια είναι η γνώμη σας για την ομοφιλοφιλία;" μπορεί κανείς να το δει ως γκάλοπ "καλή, κακή, μέτρια, ΔΓ/ΔΑ"... οπότε και τα πλαίσια συζητήσεων δεν θα λέγονται Forum, αλλά κοινότητες διαδικτυακού διεγματοληπτικού δημοψηφίσματος.

    Λες "Η αυτοδιαθεση ειναι προσωπικη υποθεση..."

    Σωστό, όπως και η αυτοδιάθεσή του να συμμετέχει κανείς σε μία κοινωνία με ορισμένους κανόνες και κριτήρια τα οποία δεν καθορίζονται πάντα από το Σύνταγμα (πχ. σου θυμίζω ότι η νομοθεσία αφήνει την αξιολόγηση/αποδοχή της συμπεριφοράς σου ως ένοικος διαμερίσματος σύμφωνα με τους κανόνες της πολυκατοικίας και τα χρηστά ήθη της χωρίς αυτή να παρεμβαίνει αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι, όπως διαβάζει κανείς και στο σύμφωνητικό ενοικίασης), όπως άλλωστε συμβαίνει πάνω-κάτω και με τη συμμετοχή μας σε αυτό το σάιτ...

    Όπως έγραψα και στο μπλογκ μου και πολύ σωστά επικεντρώθηκε η Μαργαρίτα "νόηση δεν είναι το να βρίσκει κανείς σωστές απαντήσεις (αυτό ονομάζεται αναγκαιότητα) αλλά το να κάνει σωστές ερωτήσεις που βασίζονται σε πρόσκαιρες απαντήσεις (δηλαδή στην αναγκαιότητα)".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 20-06-2008 16:40 ]


    Stroumfita456
    20.06.2008, 20:15

    Παράθεση:

    Το μέλος dimi93-gnr στις 09-05-2008 στις 19:35 έγραψε...

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία;

    Ακούω



    o κάθε άνθρωπος εχει τα δικαιώματα του..αφου ζούμε σε μια δημοκρατική κοινωνία θα πρεπει να το καταλαβουμε αυτο....δεν εχω κανενα προβλημα μ τους ομοφυλοφιλους!!!ο καθενας μας εχει δικαιωμα να διαλεγει το ετερον του υμισυ ειναι αυτο ειναι γυναικα ή αντρας.....όσον αφορα τον γαμο ομοφυλοφιλων ουτε και σε αυτο εχω προβλημα...στο μονο που ειμαι αντιθετη ειναι να τους δώσουν το δικαίωμα να υιοθετησουν παιδι..!


    StavmanR
    21.06.2008, 16:00

    Φίλτατη Στρουμφίτα, σου συνιστώ να διαβάσεις μόνο την πρώτη και τελευταία πρόταση του ποστ σου, οι οποίες έχουν ως εξής:

    o κάθε άνθρωπος εχει τα δικαιώματα του..

    ειμαι αντιθετη ειναι να τους δώσουν το δικαίωμα να υιοθετησουν παιδι..!

     

    Το πώς και το γιατί μπορεί κανείς να δικαιολογήσει επί μέρους αντιφατικές προτάσεις είναι μεγάλη ιστορία. Για μένα το σημαντικό δεν είναι να διαπιστώσω ότι υπάρχει αντίφαση, αλλά να εξετάσω το πώς δημιουργείται αυτή η αντίφαση στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού.

    Το πιπίλισμα του εγκεφάλου περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων, έχει αποπροσανατολίσει τον μέσο άνθρωπο από το νόημα της ύπαρξης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Έτσι, τα ανθρώπινα διακιώματα έγιναν ένα στεγνό νομικό πλαίσιο αληλοεξαρτημένων κανόνων, που αναπαράγονται και εξελίσσονται μακριά από το πνεύμα του ίδιου τους του δημιουργού. Με άλλα λόγια, όπως θα έχετε διαπιστώσει, τα σύγχρονα νομικά πλαίσια λειτουργούν ως αυτόνομες λογικές οντότητες που προηγούνται του σκοπού για τον οποίο δημιουργήθηκαν (επικοινωνία, συμβίωση, αναγκαιότητα). Έτσι, δημιουργούνται αναμενόμενες αντιφάσεις μεταξύ του πώς βλέπω κάτι και του πώς πρέπει να βλέπω κάτι για να μη θεωρηθώ οπισθοδρομικός ή συντηρητικός.

    Με άλλα λόγια, σύμφωνα με το γράμμα του νόμου από τη στιγμή που αναγνωρίζεις στο άτομο με Ο.Σ.Σ. (ομοφιλική σεξουαλική συμπεριφορά) όλα τα κατά νόμους και διατάξεις δικαιώματα, δεν μπορείς να μην του αναγνωρίσεις αυτό...(θα επανέλθω παρακάτω ως προς τη σημασία της διεκδικήσεως)*. Το σημαντικό που διακρίνω μέσα στα λόγια όλων, είναι στο ότι όλοι "βλέπουν" την ομοφιλοφιλική σεξουαλική συμπεριφορά με κάποια ειδική ματιά (ως διαστροφή), θέση που αρνούνται να υπερασπιστούν ευθέως δημόσια, μέσα στα πλαίσια της "μπουρδολογικής" παραπληροφόρησης περί συντηρητισμού και οπισθοδρόμισης που έχει έντεχνα δημιουργηθεί.

    Το άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν ψάχνουμε να κατανοήσουμε το πνεύμα των νόμων (κάποιος με πρόλαβε για μόλις 2000 χρόνια...). Όταν πχ. η κοινωνία έχει θεσπίσει κάποια έξτρα δικαιώματα στους ανθρώπους με ειδικές ανάγκες/δεξιότητες (ειδικές θέσεις πάρκινγκ, θέσεις στα λεωφορεία, φοροαπαλλαγές, επιδόματα κλπ.), σημαίνει ότι εγώ θίγομαι ως ισότιμος πολίτης; Εγώ δεν έχω ίσα δικαιώματα με εκείνον; Με το να διεκδικήσω το δικαίωμα της ειδικής θέσεως των ανάπηρων ή τα επιδόματά τους, αυτομάτως μηδενίζω την ίδια την φύση του δικαιώματος που θεσπίστηκε με βάση μία αναγκαιότητα (καμία διάκριση, καμία εύνοια...) (επανήλθα...*). Η "μπουρδολογία" επάνω στους κανόνες και η απομάκρυνση από το νόημά τους είναι φοβερή και δυστυχώς τα νέα παιδιά βομβαρδίζεστε καθημερινά με "λογικοφανείς" σοφιστείες, που πόρρω απέχουν από οτιδήποτε μπορεί να οριστεί ως "δικαίωμα".

    Σκοπός αυτού του ποστ δεν είναι να σε θίξει, ούτε και τους υπόλοιπους, αλλά να σας προβληματίσει επάνω σε θέματα που φαντάζουν "χαλαρά" και "δεδομένα", ενώ αποτελούν την ουσία της κοινωνικοποίησης (πνεύμα/ανάλυση τις νομοθετικής διαδικασίας).

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-06-2008 19:22 ]


    venceremos
    24.06.2008, 13:50

    "

    Ας μας αποκριθεί η "δημοκρατία της μειοψηφίας" πώς εκείνη ορίζει τις έννοιες του "ηθικού και φυσιολογικού" περα από μηδενιστικούς αφορισμούς "να ζει κανείς ή να μη ζεί". Κανείς δεν μου απάντησε ως τώρα σχετικά με το δικαίωμα της "διαφορετικότητας" στην κτηνοβασία. Κανείς δεν έκανε αναφορές στο σαδισμό και το μαζοχισμό, στον καννιβαλισμό, στην ίδια τη βία (γεννήθηκα βίαιος τί να κάνω;)... Αυτά δεν αποτελούν μειοψηφικές ιδιαιτερότητες; Πάνω σε ποια βάση θα συζητήσουμε αν είναι κοινωνικά "υγιείς"; "

    Δεν μπαινω καν στη διαδικασια να συγκρινω αυτα που λες με το θεμα μας γιατι οπως καταλαβαινεις και στο πα ηδη συγκρινεις ανομοιες καταστασεις και τις αναγεις απλα στη βαση οτι εκτρεπονται απο το φυσιολογικο οπως το γνωριζουμε οι πολλοι. Παρολαυτα εξακολουθουν να μην εχουν καμια σχεση μεταξυ μας γιατι οπως στο πα και στο ξαναλεω η κοινωνια βασιζεται στην αρχη οτι η ελευθερια μας τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου, κατι που μεν η παιδεραστια, η ζωοφιλια, ο σαδισμος κλπ καταπατουν ενω αντιθετα η ομοφυλοφιλια σεβεται απολυτα, εφοσον προκειται για κοινη αποδοχη και αυτοδιαθεση. Επιμενεις να συγκρινεις ανομοιες καταστασεις. Δεν βλεπω κανεναν φασισμο της μειοψηφιας ουτε κανενας σας στερησε κανενα δικαιωμα και καμια ελευθερια με το να ζητα να μπορει να κυκλοφορει ελευθερα και να εκφραζεται ελευθερα χωρις να θιγει και κανεναν αλλωστε και να εισπραττει τον κοινωνικο στιγματισμο. Οποτε εδω να τελειωνει το παραμυθι αυτο.

    Σιγα καλε αν σκαλισεις λιγακι μεσα σου ποιος ξερει ποσες διαταραχες θα ανακαλυψεις. Αλλα ειπαμε καποια πραγματα βγαζουν ματι ενω αλλα ισως και χειροτερα εχουμε τον τροπο να τα μασκαρευουμε χωρις να γινομαστε αντιληπτοι. 

    Και μιας και σε ενδιαφερει τοσο πολυ η ψυχιατρικη μη με ρωτας εμενα περι ψυχικων ασθενειων αλλα καποιον ψυχιατρο/ψυχολογο για να σου δωσει και ολοκληρωμενες εξηγησεις. Παντως μας ειπαν στην κλινικη οτι οταν ο ψυχιατρος παιρνει ιστορικο απο εναν ασθενη δεν τον ενδιαφερει το φυλο αλλα τον ενδιαφερει αν εχει κανει μακροχρονη σχεση ο ασθενης του, που ειναι ενδειξη της λειτουργικοτητας του μεσα στην προσωπικη του ζωη. Αν δηλαδη μπορει να κρατησει μια σχεση. Αν ανακαλυψει οτι ειναι ομοφυλοφιλος, προσθετει στο ιστορικο και διαταραχη του φυλου, οχι για να θεραπευσει τη συγκεκριμενη διαταραχη, αλλα επειδη η υπαρξη της μπορει να δειχνει το επιπεδο της ψυχικης αναπτυξης/ηλικια που μπορει να ειχε παρουσιαστει το προβλημα κατα την αναπτυξη του παιδιου. Αυτα ολα με τα σημερινα δεδομενα. Αρα σημερα τουλαχιστον η ομοφυλοφιλια δεν ενδιαφερει την ψυχιατρικη. Γιατι την ψυχιατρικη προφανως ενδιαφερουν οι προβληματικες σχεσεις και μπορει να δει μια ομοφυλοφιλικη σχεση υγιη. Και επειδη φανταζομαι οτι παλι θα πιαστεις απο τις λεξεις, για αναλυτικοτερες απαντησεις ρωτα τους ειδικους. Που ξερεις, μπορει να ανακαλυψεις πραγματα για τον εαυτο σου.

    *Ειναι ζωοφιλια αν ετσι την οριζει η ψυχολογια μου.


    StavmanR
    24.06.2008, 16:30

    Venceremos, πηδάς συνεχώς από ένα θέμα σε άλλο που απαιτούν εκτεταμένες αναλύσεις. Μιλούσαμε για "δικαίωμα" και μου το γυρνάς στην "ελευθερία". Μιλούσαμε για το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση, που -όπως είπες- είναι αδιαμφισβήτητο και ξαφνικά είσαι κατά του δικαιώματος στην κτηνοβασία (ή ζωοφιλία) και την παιδεραστία, χωρίς περαιτέρω αιτιολόγηση. Προφανώς δεν "διαβάζεις" αυτά που γράφω αλλά απλά περνάς μία γρήγορη ανάγνωση προκειμένου να εστιάσεις σε σημεία που θεωρείς ότι σε βολεύουν:

    Παράδειγμα:

    Παράθεση:

    Γράφεις: "Δεν μπαινω καν στη διαδικασια να συγκρινω αυτα που λες με το θεμα μας γιατι οπως καταλαβαινεις και στο πα ηδη συγκρινεις ανομοιες καταστασεις και τις αναγεις απλα στη βαση οτι εκτρεπονται απο το φυσιολογικο οπως το γνωριζουμε οι πολλοι"

    Την ώρα που εγώ έχω γράψει: "Θα μου πει κανείς "συγκρίνεις την ομοφυλοφιλία με τον καννιβαλισμό;". Σε αυτήν την ερώτηση δεν θα απαντήσω με τη λέξη συγκρίνω, αλλά με τη λέξη ερμηνεύω..."

    Όσο για το θέμα της διεκδικήσεως των δικαιωμάτων (που παρέλειψες να διαβάσεις στο προηγούμεο μόλις ποστ), σπεύσε να διεκδικήσεις τα δικαιώματα/προνόμια των ανθρώπων με ειδικές ανάγκες, που θίγουν την προσωπική σου ελευθερία και προάγουν το καθεστώς επιλεκτικής διάκρισης υπέρ κοινωνικής ομάδας... πιθανότατα να τα κερδίσεις...

    Ας παραστήσω εγώ το μηδενιστή με τη σειρά μου (το ρόλο αυτό τον υποδύομαι με επιτυχία).

    Παράθεση:

    Λες "η κοινωνια βασιζεται στην αρχη* οτι η ελευθερια μας τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου, κατι που μεν η παιδεραστια, η ζωοφιλια, ο σαδισμος κλπ καταπατουν**"

    Αυτή τη φορά θα κάνω εγώ τον μηδενιστή σοφιστή λοιπόν και θα ρωτήσω:

    * Η αρχή στην οποία βασίζεται η κοινωνία, πώς ονομάζεται; Με άλλα λόγια η ελευθερία είναι ηθική έννοια ή όχι; Τελικά, η παρούσα ηθική είναι ανήθικη (όπως περιγράφεις στο ποστ περί ρατσισμού) ή όχι; Μήπως είναι εν μέρη; Μήπως η ηθική είναι ηθικότατη μόνο όταν την κοιτάζουμε με εγωιστικές ματιές, ενώ ανήθικη όταν οι ματιές των άλλων δεν συμβαδίζουν με τη δική μας;

    ** Με βάση ποιες αρχές αρνείσαι στο 5χρονο ή 8χρονο ή 13χρονο παιδί το φυσικό δικαίωμα της αυτοδιάθεσης (ερωτική συνεύρεση); Ποια ελευθερία καταπατάται από την παιδεραστία ή την κτηνοβασία; Μήπως ηθικολογείς και μάλιστα με αρχές της -όπως υποστήριξες- ανήθικης σύγχρονης ηθικής;

    Ο μηδενισμός είναι εύκολος και όπως σου είπα, όταν θέλω μπορώ να τον υποστηρίξω με αρκετά μεγάλη πειστικότητα και πιστότητα.

    Παράθεση:

    "Σιγα καλε αν σκαλισεις λιγακι μεσα σου ποιος ξερει ποσες διαταραχες θα ανακαλυψεις. Αλλα ειπαμε καποια πραγματα βγαζουν ματι ενω αλλα ισως και χειροτερα εχουμε τον τροπο να τα μασκαρευουμε χωρις να γινομαστε αντιληπτοι."

    Στο πρώτο σκέλος δεν απαντώ για ευνόητους λόγους. Στο δεύτερο σκέλος θα αντιπαραθέσω την πρόταση "...και κάποια πράγματα τα τονίζουμε επιτηδευμένα (μασκάρεμα κατά μία έννοια) ώστε να γινόμαστε αντιληπτοί και εντυπωσιακοί όταν κανείς δε μας δίνει σημασία".

    Στην τελευταία σου παράγραφο αναφέρεις

    Παράθεση:

    "Αν ανακαλυψει οτι ειναι ομοφυλοφιλος, προσθετει στο ιστορικο και διαταραχη του φυλου..."

    Βέβαια δεν σου δημιουργήθηκε ποτέ η απορία γιατί ονομάστηκε "διαταραχή", και όχι πχ. μεταβλητότητα , όταν η λέξη διαταραχή στην ιατρική (ειδικά στην ψυχιατρική) - όπως πιθανότατα γνωρίζεις- συνοδεύει παθολογικές ή μη φυσιολογικές διαγνώσεις.

    Παραδείγματα

    Διασχιστική διαταραχη, ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, υπερκινητικη διαταραχη, σωματοποιητικη διαταραχη, διαταραχη πολλαπλης προσωπικοτητας, διαταραχη γραπτης εκφρασης, διαταραχη πανικου κλπ.

     

    Για το πώς συμμετέχει η επιστημονική κοινότητα στο θέμα της ομοφυλοφιλίας σε παραπέμπω στο άρθρο της psychology.gr. Μέσα στο άρθρο, η ομοφυλοφιλία αναφέρεται στη θεματολογία disorders (διαταραχές), όπου οι επιστήμονες προσπαθούν να καλύψουν το θέμα "όμορφα" με γενικεύσεις "δεν ξέρω, δεν γνωρίζω, ίσως, μα..." κλπ. Στο αντίστοιχο θέμα της ζωοφιλίας λίγο παραπάνω, είναι σίγουροι για την διαταραχή χωρίς αιτιολογήσεις. Για να διαπιστώσεις κι εσύ τις αντιφάσεις σου παραθέτω στοιχεία...

    Παράθεση:

    "

    Η κλασική ψυχαναλυτική θεωρία βλέπει την ομοφυλοφιλία σαν μια καθήλωση της ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης. Για τους άντρες πιστεύεται ότι το πρόβλημα είναι αποτέλεσμα εμπειριών της παιδικής ηλικίας με μια πολύ (θα λέγαμε ασφυκτικά) κοντινή, δεσμευτική και σαγηνευτική μητέρα και ένα παθητικό, εχθρικό ή απουσιάζοντα πατέρα. Για τις γυναίκες δεν έχει προταθεί καμιά ξεκάθαρη υπόθεση με κάποιου είδους οικογενειακό σχήμα, αλλά οί παραδοσιακές θεωρίες πιστεύουν ότι η ομοφυλοφιλία μεταξύ των γυναικών είναι αποτέλεσμα άλυτων αναπτυξιακών δυσκολιών. Αυτές οί ψυχαναλυτικές υποθέσεις δεν έχουν επικυρωθεί συστηματικά στην κλινική πράξη της θεραπείας ομοφυλόφιλων αντρών και γυναικών. Και οπωσδήποτε αυτή η έρευνα μειονεκτεί, γιατί το μεγαλύτερο μέρος της έγινε με ομοφυλόφιλους που επισκέφθηκαν ψυχιάτρους για ψυχολογικά προβλήματα και επομένως επηρέασαν το δείγμα προς την κατεύθυνση της ύπαρξης ψυχικών διαταραχών."

    "Έχει ειπωθεί ότι οί ανά τον κόσμο ομοφυλόφιλοι έχουν τόσα κοινά μεταξύ τους όσα και οί άνθρωποι που πίνουν καφέ. Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά σε χαρακτηριστικά της προσωπικότητας, τρόπο ζωής και τύπο σεξουαλικών δραστηριοτήτων μεταξύ ανθρώπων που ο κύριος προσανατολισμός τους είναι ομοφυλόφιλος. Είναι αρκετά δύσκολο να (καθ)ορίσει κανείς την ομοφυλοφιλία. Πού θα κατατάξει κανείς αυτούς που ενώ έχουν ετεροφυλοφιλικές σχέσεις έχουν ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις ή αυτούς που εμπλέκονται σε σεξουαλικές δραστηριότητες και με άντρες και με γυναίκες ή τα άτομα που απότομα αλλάζουν σεξουαλικό προσανατολισμό στη μέση ηλικία;"

    Κι εγώ αλλάζοντας "διαταραχή" ρωτώ με τη στοιχειώδη αφέλεια που με διακατέχει: "Που θα κατατάξει κανείς αυτούς που ενώ έχουν ετεροφυλοφιλικές σχέσεις έχουν ζωοφιλικές ή παιδεραστικές φαντασιώσεις ή μπλα μπλα;". Για ποιο λόγο γίνεται επιλεκτική δικαιολόγηση αποκλειστικά της ομοφυλοφιλικής διάθεσης; Αλλα -θα μου πει κανείς- έτσι αφελής θα μείνεις με τις ...ερωτήσεις στο χέρι...

    Τώρα καταλαβαίνεις για ποιο λόγο συμφώνησα μαζί σου στο θέμα "Ρατσισμός" επάνω στην εύστοχη θέση σου περί "χρησιμοποιήσεως της επιστήμης (και θρησκείας) από κύκλους με ιδιοτελείς σκοπούς, μακριά από το πνεύμα της ίδιας της επιστήμης (επισημαίνω εγώ)";

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 25-06-2008 01:05 ]


    Disasterpiece
    24.06.2008, 16:52
    StavmanR
    24.06.2008, 21:24

    Για διαβάστε τις τελευταίες εξελίξεις του "προοδυτικού" επιστημονικού τομέα...

    ------------------------------------------------------

    "ΤΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΤΙ ΠΑΙΔΟΦΙΛΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΣΕ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ"

    Αποσπάσματα:

    "Οι συγγραφείς της μελέτης, οι Bruce Rind, Philip Tromovitch και Robert Bauserman, επίσης ισχυρίζονται πως το σεξ ανάμεσα σε έναν ενήλικα και παιδί δεν πρέπει να ορίζεται αδιακρίτως ως «σεξουαλική κακοποίηση παιδιού», και πως η ηθελημένη σεξουαλική συνεύρεση ανάμεσα σε ενήλικες και παιδιά - η οποία θα απέδιδε θετικά αποτελέσματα – πρέπει να ονομασθεί απλώς «σεξ ενήλικα-παιδιού».

    (...)Εν ολίγοις, πρόκειται για διαταραχή, μόνο όταν ο ίδιος ο παιδόφιλος το θεωρήσει ως διαταραχή. (!!!!!)

    (...)Αν και η μελέτη αυτή είχε υποστεί βαρύτατη κριτική, πάντως έστησε το σκηνικό για την νομιμοποίηση, για όσους επιθυμούσαν να από-στιγματίσουν και να νομιμοποιήσουν την παιδοφιλία.

    (...) Η Judith Levine είχε προσυπογράψει την πρόταση να γίνει ο αυνανισμός μέρος του δημόσιου σχολικού συστήματος. Μέσα στο βιβλίο αυτό, η Levine δηλώνει πως οι παιδόφιλοι είναι «μύθος», και πως το φταίξιμο βρίσκεται στην κυβέρνηση, που έκανε παράνομη την παιδοφιλία."

    Η Linda Nicolosi της NARTH αντιτείνει:

    «Καθώς αλλάζει η κοινωνία, αναμένεται να αλλάξει μαζί της και ο ορισμός της ψυχικής νόσου. Συνεπώς, καθώς η κοινωνία μας έρχεται ολοένα και περισσότερο να δίνει αξία στη σεξουαλική απελευθέρωση και στην αυτονομία των παιδιών, θα αυξάνεται ολοένα και η πίεση στο ψυχιατρικό κατεστημένο να παύσει να ερμηνεύει παθολογικά κάποια πράγματα όπως είναι η σεξουαλική έκφραση σε παιδιά, η ασυμφωνία των φύλων και η ομοφυλοφιλία. »

    «Η Ψυχιατρική δεν δύναται να πει στον λαϊκό πως η ομοφυλοφιλία, ή η παιδοφιλία, ή το σαδομαζοχιστικό σεξ είναι «υγιή», αφού η Επιστήμη δεν διαθέτει καμία έννοια περί «υγιούς σεξ» που να μην εμπεριέχει αξίες

     

    -----------------------------------------------------------

    * Οι πηγές είναι πραγματικές

     

    Τώρα -πιθανότητα- διακρίνει κανείς λιγότερες "ακρότητες" στην επιχειρηματολογία που έχω παραθέσει στα παραπάνω ποστς;

     

    Περαστικά μας...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 25-06-2008 12:12 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 25-06-2008 12:15 ]


    Disasterpiece
    25.06.2008, 00:49

    Οι μεγαλυτερες υπερασπιστριες των gay ειναι οι γυναικες.Αν πεις τον "χ" κολλητουλη τους "φουστη" σου κοιτανε με ενα βλεμμα αγριεμενου τσετσενου αυτονομιστη και σε στολιζουν "βαρβαρε,απολιτιστε,οπισθοδρομικε!!!".Η πλακα ειναι πως εκει που οδηγειται η κατασταση σε λιγα χρονια θα ψαχνουν τον αντρα με τα κυαλια και ακομα και αν τον βρισκουν θα πρεπει να συνηθισουν το gay κολλητουλη τους να φλερταρει το αγορι τους.Εν ολιγοις οι γυναικες δεν εχουν καταλαβει πως ερχεται ανταγωνισμος απο το νεο φυλο,των gay,που...εχει τα ιδια γουστα μ'αυτες,τους αντρες.Θα πεσει το γελιο της αρκουδας,mark my words!

    Η ενσταση μου ειναι στην ταση...επεκτατισμου των gay.Εχουν μια υποβοσκουσα αντιληψη πως ολοι πρεπει να γινουμε ομοφυλοφιλοι,η' ακομα κι αν δεν ειμαστε,το εχουμε καπου κρυμενο μεσα μας και πρεπει σωνει και καλα να το ψαξουμε.Επισης χρησιμοποιουν τις θεσεις ισχυος που εχουν αποκτησει για την προωθηση της ιδεολογιας τους με τροπο σχεδον...φασιστικο.Κανουν κλικες,προωθουν το "ειδος" τους.Στην Ελλαδα ισως οχι τοσο-ακομα-αλλα εξω γινεται με τρελα και κορδελα.Επιπλεον η ενασχοληση με τα δικαιωματα των gay σε υπερμετρο βαθμο,μας βγαζει απο τον στοχο.Στοχος ειναι η τελεια συνυπαρξη των 2 φυλων,ανδρικου και γυναικειου.Λεω "τελεια" διοτι δυνανται να τεκνοποιησουν,ολοκληρωνοντας κατ'αυτο το τροπο την αγαπη τους,γεννωντας μια νεα ζωη,παραγωγο αυτης της αγαπης που τους συνεδεσε.Απο τη αλλη οι gay ειναι καταδικασμενοι να ζησουν μια "ατελη" αγαπη που δεν εχει φυσικη εξελιξη και οδηγει αναποφευκτα στον μοναχικο θανατο ανευ δημιουργιας οικογενειας,δηλαδη χωρις τελειοποιηση της αγαπης.Εδω εγκειται και η "ανωμαλια" της ομοφυλοφιλιας,οχι στο αν ειναι cool 2 μουστακαληδες να φιλουνται η' να βλεπεις εναν 50αρη με σανδαλι και παρεω.Συνοπτικα,η..ιμπεριαλιστικη υπαρξη των gay(οχι η υπαρξη απλα) ειναι μια μη ομαλη κοινωνικη συνιστωσα που αποτελει απειλη για τον θεσμο της οικογενειας και τη Γυναικα,την Πηγη της ζωης,την Ιθακη του καθε Ανδρα.Ειναι ο επιτηδειος ουδετερος.Η κακια πεθερα που μπαινει στη μεση να χωρισει τους νιοπαντρους.Αυτη η σως που βαζουν στα σουβλακια και τους χαλανε τη γευση.Ειναι η ΑΕΚ που θελει να μπει αναμεσα στον ΠΑΟ και τον ΟΣΦΠ.Ειναι ενα προβλημα που εξαπλωνεται,πως να το κανουμε.Τα ιδια ισχυουν και για τις Λεσβιες.Υπαρχουν και οι αμφιφιλοφιλοι βεβαια οπως και οι bi γυναικες.Σιγουρα με τις τελευταιες δεν εχει κανεις προβλημα,αλλωστε ολοι οι αντρες εχουμε φαντσασιωθει τριο με 2 γυναικες (και) σε λεσβιακες περιπτυξεις{#emotions_dlg.happycrazy}.Αυτα απο εμενα.Οχι αλλο Αστεριας και Μπομπ Σφουγγαρακης σε ερωτικες περιπτυξεις,ελεος!!!{#emotions_dlg.wacko}

     


    -----------------
    http://el-karl.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 25-06-2008 01:13 ]


    Astron
    25.06.2008, 01:57

    Disasterpiece θα είχανε έστω και ελάχιστο νόημα όλα αυτά τα υπερβολικά που λες εάν επαληθεύονταν απ' τις στατιστικές.  Πράγμα που δεν ισχύει. Οι gay δεν αυξάνονται. Αυτό που αυξάνεται είναι μονάχα ο αριθμός αυτών που το παραδέχονται πια δημοσίως.
    Άσε που η έννοια του ανταγωνισμού μεταξύ των gay και των γυναικών είναι εντελώς παράλογη. Οι gay (ομοφυλόφιλοι άνδρες) συνάπτουν σχέσεις με άλλους άνδρες (επίσης gay) οι οποίοι έτσι κι αλλιώς δεν θα έκαναν σχέση με γυναίκα.

    Δεν έχεις βέβαια καμία ένσταση απέναντι με στις bi γυναίκες, πράγμα που δείχνει ότι έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά.

    Τέλος ο ορισμός της "ολοκληρωμένης αγάπης" ως μίας έννοιας που απαιτεί την τεκνοποιία και την δημιουργία οικογένειας νομίζω είναι ο πιο πεζός ορισμός της αγάπης που έχω διαβάσει τελευταία... Δηλαδή τα άτεκνα ζευγάρια πχ επειδή η γυναίκα δεν μπορεί να τεκνοποιήσει, δεν μπορούν να αγαπηθούν "τέλεια";;;
    Η αγάπη προφανώς δεν έχει ανάγκη από τέτοιες προϋποθέσεις. Ή αγαπάς αληθινά με όλη σου την ψυχή ή όχι. Κι αυτό μπορούν να το κάνουν όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως σεξουαλικών προτιμήσεων.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 25-06-2008 01:59 ]


    Disasterpiece
    25.06.2008, 11:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 25-06-2008 στις 01:57 έγραψε...

    Disasterpiece θα είχανε έστω και ελάχιστο νόημα όλα αυτά τα υπερβολικά που λες εάν επαληθεύονταν απ' τις στατιστικές. Πράγμα που δεν ισχύει. Οι gay δεν αυξάνονται. Αυτό που αυξάνεται είναι μονάχα ο αριθμός αυτών που το παραδέχονται πια δημοσίως.
    Άσε που η έννοια του ανταγωνισμού μεταξύ των gay και των γυναικών είναι εντελώς παράλογη. Οι gay (ομοφυλόφιλοι άνδρες) συνάπτουν σχέσεις με άλλους άνδρες (επίσης gay) οι οποίοι έτσι κι αλλιώς δεν θα έκαναν σχέση με γυναίκα.

    Δεν έχεις βέβαια καμία ένσταση απέναντι με στις bi γυναίκες, πράγμα που δείχνει ότι έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά.

    Τέλος ο ορισμός της "ολοκληρωμένης αγάπης" ως μίας έννοιας που απαιτεί την τεκνοποιία και την δημιουργία οικογένειας νομίζω είναι ο πιο πεζός ορισμός της αγάπης που έχω διαβάσει τελευταία... Δηλαδή τα άτεκνα ζευγάρια πχ επειδή η γυναίκα δεν μπορεί να τεκνοποιήσει, δεν μπορούν να αγαπηθούν "τέλεια";;;
    Η αγάπη προφανώς δεν έχει ανάγκη από τέτοιες προϋποθέσεις. Ή αγαπάς αληθινά με όλη σου την ψυχή ή όχι. Κι αυτό μπορούν να το κάνουν όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως σεξουαλικών προτιμήσεων.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 25-06-2008 01:59 ]



     

    Μην εισαι σιγουρος πως δεν αυξανονται η' δεν θα αυξηθουν στο μελλον.Η πλυση εγκεφαλου με gay προτυπα που προβαλλονται μεσω των Μεσων Μαζικης Εξημερωσης εχει ξεκινισει εδω και καποια χρονια,πρεπει να περιμενουμε πολυ καιρο για να εξαγουμε συμπερασματα.Αυτο το λεω διοτι απ'οσα εχω διαβασει η ομοφυλοφιλια δεν ειναι 100% κατι γενετικο,αλλα προερχεται απο συνδυασμο παραγοντων γονιδια,περιβαλλον και ανατροφη.Οι ιδιοι οι gay εχουν προωθησει εναν βολικο "μυθο" πως ειναι στα γονιδια η ομοφυλοφιλια,οποτε εαν παρεις ενα αγορι χωρις γενετικη προδιαθεση να γινει gay,θελουν να μας πουν,και του φορας τσοκαρα και το μαθαινεις να ξυριζει τα ποδια του απο 5 χρονων δεν θα γινει gay.XA-XA-XA!Επισης η θεωρια περι "gay γονιδιου" εχει αμφισβητηθει εντονα λογω μικρου δειγματος ατομων και μη επαληθευσης.Ολα ειναι ανοιχτα ακομα και ο ο παραγοντας της μη γενετικης επιρροης θεωρειται ακομα σημαντικος και καλο ειναι να μην βιαζομαστε να θεωρησουμε πραγματα δεδομενα επειδη ακουσαμε ετσι να λεει ο Βαλλιανατος η' ο Χατζηστεφανου.

    Οσον αφορα τη εννοια ανταγωνισμου γυναικων-gay ανδρων δεν ειναι παραλογη.Πολλοι ανδρες που πανε με ανδρες εχοντας ενεργητικο ρολο δεν εχουν ξεκαθαρισμενη σεξουαλικη ταυτοτητα.Αλλοι ειναι bi,αλλοι gay,αλλοι απλα curious.Αρκετοι δε,μπλεκουν σε κυκλωματα και το κανουν για τα χρηματα η' για να ανελθουν κοινωνικα.Καταληγουν να "ομοφυλοφυλοποιουνται" απο ενα gay κατεστημενο που σκορπα λεφτα για να τους κανει ομοιους του.Για περνα καμμια βολτα απο το Κολωνακι η' τη Μυκονο.Οι παθητικοι ομοφυλοφιλοι αποτελουν ανταγωνιστη για τη γυναικα και κατα βαθος την απεχθανονται γιατι η Γυναικα ειναι ολα αυτα που ενας gay ποτε δεν θα μπορεσει να γινει.

    Οσον αφορα την τεκνοποιηση και την δημιουργια οικογενειας ως ολοκληρωση και τελειοποιηση της αγαπης ειναι η πεμπτουσια της ζωης,η Ιθακη μας.Αποτελει την ολοκληρωση του καθε ανθρωπου.Οποιος δεν την βιωνει ειναι ατελης και ατελεσφορος,ειτε ειναι ομοφυλοφιλος ειτε ετεροφυλοφιλος.Απλα οι gay δεν δυνανται να την βιωσουν βιολογικα,κατι που αν συμβει θα γινει απο δολο-εχοντας αυτο ως αυτοσκοπο δηλαδη,δημιουργωντας ενα σωρο προβληματα στη γυναικα που εξαπατησαν και στο παιδι που ανευθυνα εφεραν στον κοσμο.Γι'αυτο και προωθουν με παθος τη αποψη του "gay γονιδιου" αποκλειοντας την επικτητη ομοφυλοφιλια ετσι ωστε να μπορουν να υιοθετησουν παιδια,σαν να ειναι γατες Περσιας η' Πεκινουα.

    Ο στοχος των gay ειναι η προωθηση της ιδεολογιας,του τροπου ζωης και των πολιτικοοικονομικων συμφεροντων τους διαβρωνοντας τον κοινωνικο ιστο,καταστρεφοντας τον θεσμο της οικογενειας και παραγκωνιζοντας τη Γυναικα,το εκ φυσεως ορθα προορισμενο Ταιρι για τον Ανδρα,την εκ φυσεως ορθα προορισμενη μητερα για καθε νεα ζωη που ερχεται σ'αυτο τον κοσμο.{#emotions_dlg.yes}

     


    -----------------

    http://el-karl.blogspot.com

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 25-06-2008 12:37 ]


    ins2anity
    09.08.2008, 18:55

    συγνωμη που δεν εχω παρακολουθησει την συζητηση αλλα θα ηθελα να παρω θεση στο θεμα.. κατ'αρχην σε τετοια θεματα ειμαι ακρως συντηρητηκος. δεν τους μπορω καθολου τους ομοφυλοφιλους καθως ειναι κατι που θεωρω ανηθικο. θα μου πειτε βεβαια οτι το καθε ηθικο ή μη καθοριζετε απο την κοινωνια. πιστευω πως πρεπει η συμπεριφορα μας θα πρεπει να ειναι απολυτα συμφωνη με τον ρολο που εχουμε σαν οντα.απο την αλλη δεν μπορω να μην παραδεχτω πως οι ομοφυλοφιλοι κινουντε απο πολυ υσχηρα συναισθηματα και αυτος ειναι ο λογος που εναντιονοντε στην κοινη λογικη(η καλυτερα εναντιωνονταν, γιατι πλεον η ομοφυλοφιλια ειναι κατι αποδεκτο). πιστευω πως τον κυριο λογο στην συμπεριφορα μας πρεπει να εχουν τα αισθηματα και οχι τα στερεοτυπα.ωστοσο εναντιονομαι στην ομοφυλοφιλια διοτι ερχεται σε αντιθεση με την φυση μας


    NikFrance
    10.08.2008, 03:50

    ΦΥΣΙΚA ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, αλίμονο!

    Έχω πρόβλημα με τις "κραγμένες αδερφές του ελέους"...

    Κάνουν μπαμ από μακριά που είναι άντρες και το παίζουν και πολύ γυναίκες, προκαλούν γέλιο και οίκτο δυστυχώς..!!

    Με τους normal ομοφυλόφιλους που ΔΕΝ προκαλούν με τις συμπεριφορές τους κτλ

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα θα ήταν παράλογο να μας ενδιαφέρει τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του..!!

    Σίγουρα υπάρχουν κάποια στερεότυπα, κάποιοι "κανόνες" και ανάλογα τις εποχές αυτό είναι κακό το άλλο δεν είναι κτλ...

    Να θυμίσω στην αρχαία ελλάδα (και όχι μονο) τι γίνονταν...το έλα να δείτε από όλα και όλους και με παιδιά και ότι θέλετε...

    αλλα τότε αυτά ήταν normal σήμερα δεν είναι κτλ..

    Αλήθεια..ποτε είναι οι κοινωνία μας ήταν πιο απελευθερωμένη τότε η τώρα??

    γεννιούνται συνεχεια πολλά ερωτήματα πάντως...

    Μια άλλη ιατρική ερευνα που μου έρχεται στο μυαλό...

    διάβαζα πρόσφατα ότι ο πρωκτικός οργασμός στον άντρα παρακαλώ...

    είναι κάτι πολύ φυσικό, και όλο και περισσότερα ζευγάρια δοκιμάζουν διαφορα είδους "παιχνίδια" μην μπω σε λεπτομέρειες τώρα καταλαβαίνετε...

    Και αποτέλεσμα ο πρωκτικός οργασμός στον άντρα είναι πολύ πιο "δυνατός" και ωφέλιμος στην υγεία παρακαλώ!!

    Και κλείνει η ερευνα ότι σε καμια περίπτωση δεν τίθεται θέμα ομοφυλοφιλίας αν το ζευγάρι κατά καιρούς" παίζει" τέτοιου είδους παιχνίδια..

    θα ήθελα τις απόψεις σας παρακαλώ..


    okanenas
    10.08.2008, 16:11

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 10-08-2008 στις 03:50 έγραψε...


    Να θυμίσω στην αρχαία ελλάδα (και όχι μονο) τι γίνονταν...το έλα να δείτε από όλα και όλους και με παιδιά και ότι θέλετε...

    Καλά αυτό που το στηρίζεις... {#emotions_dlg.confused1}
    μήπως είδες ντοκιμαντέρ του BBC Cool


    BAGRATION
    10.08.2008, 16:35

    Υπάρχει ένα σοφό ανέκδοτο που μου θύμισε το πόστ του  NikFrance:

    2 ισοβίτες κατάδικοι ο Τάκης και ο Μήτσος θα περάσουν στο ίδιο κελί όλη τους τη ζωή....

    Λέει ο Τάκης στο Μήτσο "ρε συ Μήτσο αφού δεν θα ξαναδούμε γυναίκα ποτέ πια στη ζωή μας θέλεις να εφαρμόσουμε μια ιδέα: Θα κάνουμε σεξ και ο ένας θα πάιζει το ρόλο της γυναίκας  το έναν μήνα και ο άλλος τον άλλο μήνα"

    "καλά ρε Τάκη κι άμα γίνω φούστης?"

    "Μη φοβάσαι ρε Μήτσο με μια φορά φούστης δεν γίνεσαι..."

    Ο Μήτσος συμφωνεί να πάιξει αυτός τον ρόλο της γυναίκας πρώτος και η πράξη λαμβάνει χώρα

    Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια:

    "καλά ρε Τάκη κι άμα γίνω φούστης?"

    "Μη φοβάσαι ρε Μήτσο με δύο φορές φούστης δεν γίνεσαι..."

    Την επόμενη μέρα τα ίδια:

    "καλά ρε Τάκη κι άμα γίνω φούστης?"

    "Μη φοβάσαι ρε Μήτσο με τρείς φορές φούστης δεν γίνεσαι..."

    Μετά την τρίτη φορά σταματάνε και περνάνε πάρα πολλές μέρες στις οποίες ο Τάκης δεν ζητά από τίποτε τον Μήτσο.

    Κάποια ανύποπτη στιγμή πλησιάζει ο Μήτσος τον Τάκη και τον ρωτάει με περίεργο ύφος :

    "Ρε συ Τάκη δεν έρχεσαι να με ******* ? Ούτως η άλλως με την τέταρτη φορά φούστης δεν νομίζω να γίνεσαι "

     

    Έτσι και με αυτού του είδους τα "παιχνίδια" και τις "έρευνες" που αναφέρει ο NikFrance..... σιγά σιγά....λίγο λίγο....στην αρχή "ωφέλιμος για την υγεία".....μετά "ο άνδρας πρέπει να έχει γνωρίσει και διαφορετικές εμπειρείες"......μετά "πρέπει να δοκιμάσετε"....... "με τη τη μία φορά φούστης δεν γίνεσαι" .....και καταλήγει να μια εναλακτική οδός πρός την αμφιφυλοφιλία  και ομοφυλοφιλία ....

     

    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 11-08-2008 01:53 ]


    sitzoune81
    10.08.2008, 16:39


    mnk
    10.08.2008, 18:57

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 24-06-2008 στις 21:24 έγραψε...

    ...να γίνει ο αυνανισμός μέρος του δημόσιου σχολικού συστήματος.

    Μα.... δεν έχει ήδη γίνει;  {#emotions_dlg.confused1}


    revekka
    10.08.2008, 20:36

    το ένα άκρο οδηγεί στο άλλο άκρο...αν απαγορεύουμε σε μια ομάδα ανθρώπων να εκφραστεί, και το απαγορεύουμε έχει την έννοια τους στήνουμε καρτέρι και τους ξυλοκοπούμε κυριολεκτικά, σε κάποια φάση κάποια μέλη απο αυτή την ομάδα θα θέλουν να σημαιοστολιστούν για να πάρουν πίσω το δίκιο τους.

     

    υ.γ.StavmanR, χρησιμοποιείς λόγια του Άϊνστάιν υπέρ της απλής εξήγησης αλλά ο τρόπος που γράφεις και εξηγείς δεν είναι καθόλου απλός. κολλάς σε συνδέσμους, σε γραμματικές ... η δική μου γιαγιά πάντως δε θα μπορούσε να βγεί απο μέσα, για τη δική σου δεν ξέρω.  αυτό το γράφω γιατί κάποια ποστ τα βρίσκω αφάνταστα κουραστικά και το χειρότερο αποτρέπουν άλλα μέλη, κι εγώ μέσα, να γράφουν πιο συχνά τί πιστεύουν σε θέματα που τους ενδιαφέρουν.


    StavmanR
    10.08.2008, 21:10

    Revekka, έχω σταματήσει πλέον να ποστάρω, ώστε να υποβοηθήσω την ελεύθερη έκφραση ιδεών την οποία προφανώς έως τώρα απέτρεπα εν αγνοία μου και προφανώς ακούσια.

     

    Υ.Γ. τα λόγια του Αιστάιν αφορούσαν τις επιστημονικές μελέτες και όχι τα φόρουμ συζητήσεων. Η αναφορά μου στον Αινστάιν έγινε με βάση την επιστημονικοποίηση της συζήτησης.

     

    Υ.Γ.2 τί από όλα δεν κατάλαβες;

     

    Υ.Γ.3 δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να με διαβάζει και να "κουράζεται" άσκοπα. Η ζωή είναι ήδη κουραστική. Προσπεράστε με...