ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.870 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία;

    mnk
    12.08.2008, 18:53

    Εγώ καπνίζω, και πολύ μάλιστα.
    Τώρα τελευταία, το κάπνισμα βρίσκεται υπό διωγμόν, οι καπνιστές αντιμετωπίζουν ρατσιστικά φαινόμενα και τα τσιγάρα έχουν ακριβύνει.

    Πρόταση:

    • Να κάνουμε συλλόγους νικοτινομανών και να οργανώσουμε smoking pride parades, όπου θα ντουμανιάζουμε ασυστόλως και θα καίμε επιδεικτικά τα πούρα, τα τσιγάρα και τα τσιμπούκια μας.
    • Να οργανώσουμε ιατρικά συνέδρια για την ωφελιμότητα και το "υγιεινόν" της καπνιστικής συνήθειας (πχ. σκοτώνει τα μικρόβια).
    • Να αναθεωρήσουμε τις "καπνοφοβικές" επιστημονικές απόψεις και επιστημονικά (!) ν' αποδείξουμε, πως το πιπίλισμα ρολών χαρτιού, παραγεμισμένων με ξερά χόρτα, δεν είναι "παρά φύσιν" αλλά μια φυσιολογική ανθρώπινη δραστηριότητα, και πως το να βγάζει ο άνθρωπος καπνούς απ΄τη μύτη είναι "επιλογή" και ζήτημα "αναπνευστικής ταυτότητας".
    • Να επιστήσουμε την προσοχή των ιστορικών στις αρχαίες αναπαραστάσεις του Μαρσύα και των Σατύρων, καταδεικνύοντας πως αυτά που η καπνοφοβική αρχαιολογία αιδημόνως κατονομάζει ως σουραύλια και αυλούς, δεν είναι παρά χοντρά πούρα, αποδεικνύοντας έτσι την αρχαιότητα και ιερότητα της καπνιστικής συνήθειας.
    • Να διεκδικήσουμε δυναμικά την νομική εξίσωσή μας με τους άκαπνους και την άρση του ρατσιστικού αποκλεισμού μας από τους δημόσιους χώρους.
    • Να απαιτήσουμε το ανθρώπινο δικαίωμά μας στην κατάργηση των φόρων καπνού.
    • Να οργανώσουμε σαρωτικές -και ψαρωτικές- καμπάνιες στα ΜΜΕ καθιστώντας (με την επίμονη προπαγάνδα μας) την καπνοφοβία βδέλυγμα, ισάξιο του ναζισμού.
    • Και -το σημαντικότερο !- να απαιτήσουμε, αν όχι δωρεάν χορήγηση καπνού απ΄το κράτος, τουλάχιστον μια γενναία επιδότηση (πχ. το κόστος να καλύπτεται από τα ασφαλιστικά ταμεία).
    • Και τέλος, να οργανωθούμε σε μαζικούς σχηματισμούς και να θέσουμε το καπνιστικό κίνημα {#emotions_dlg.yes} στο πλευρό εκείνου του κόμματος που θα υποστηρίξει τις συντεχνιακές μας διεκδικήσεις, το οποίο και θα ψηφίζουμε μαζικά.

     

     


    mnk
    12.08.2008, 19:04

    Παράθεση:

    Το μέλος revekka στις 12-08-2008 στις 14:29 έγραψε...

     

    Θα βάζω και κεφαλαία για να μη θίγονται οι υπερασπιστές του πολυτονικού συστήματος{#emotions_dlg.smartass}

    Ρεβέκκα, δεν θίγομαι από τίποτα,  ούτε και αναφέρομαι προσωπικά σε σένα.    Απλώς κάνω μια πικρή διαπίστωση για την έκπτωση του εκπαιδευτικού μας συστήματος .   Ο,τι γράφω το εννοώ όπως  το  γράφω  και δεν είναι ούτε ειρωνικό κι απαξιωτικό ούτε προσωπικό. Αν κάποιες γενιές -μεταξύ των οποίων κι ο γυιός μου- έχασαν την ευκαιρία να διδαχθούν, μέσα απ΄τα αρχαία κείμενα, τον Ορθό Λόγο, σίγουρα δεν ευθύνονται οι ίδιες, αλλά εκείνοι που τους στέρησαν αυτή την ευκαιρία (οι οποίοι και θέλουν κρέμασμα στην Ομόνοια).


    fotis70
    12.08.2008, 20:40

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 12-08-2008 στις 18:53 έγραψε...

    Εγώ καπνίζω, και πολύ μάλιστα.
    Τώρα τελευταία, το κάπνισμα βρίσκεται υπό διωγμόν, οι καπνιστές αντιμετωπίζουν ρατσιστικά φαινόμενα και τα τσιγάρα έχουν ακριβύνει.

    Πρόταση:

    • Να κάνουμε συλλόγους νικοτινομανών και να οργανώσουμε smoking pride parades, όπου θα ντουμανιάζουμε ασυστόλως και θα καίμε επιδεικτικά τα πούρα, τα τσιγάρα και τα τσιμπούκια μας.
    • Να οργανώσουμε ιατρικά συνέδρια για την ωφελιμότητα και το "υγιεινόν" της καπνιστικής συνήθειας (πχ. σκοτώνει τα μικρόβια).
    • Να αναθεωρήσουμε τις "καπνοφοβικές" επιστημονικές απόψεις και επιστημονικά (!) ν' αποδείξουμε, πως το πιπίλισμα ρολών χαρτιού, παραγεμισμένων με ξερά χόρτα, δεν είναι "παρά φύσιν" αλλά μια φυσιολογική ανθρώπινη δραστηριότητα, και πως το να βγάζει ο άνθρωπος καπνούς απ΄τη μύτη είναι "επιλογή" και ζήτημα "αναπνευστικής ταυτότητας".
    • Να επιστήσουμε την προσοχή των ιστορικών στις αρχαίες αναπαραστάσεις του Μαρσύα και των Σατύρων, καταδεικνύοντας πως αυτά που η καπνοφοβική αρχαιολογία αιδημόνως κατονομάζει ως σουραύλια και αυλούς, δεν είναι παρά χοντρά πούρα, αποδεικνύοντας έτσι την αρχαιότητα και ιερότητα της καπνιστικής συνήθειας.
    • Να διεκδικήσουμε δυναμικά την νομική εξίσωσή μας με τους άκαπνους και την άρση του ρατσιστικού αποκλεισμού μας από τους δημόσιους χώρους.
    • Να απαιτήσουμε το ανθρώπινο δικαίωμά μας στην κατάργηση των φόρων καπνού.
    • Να οργανώσουμε σαρωτικές -και ψαρωτικές- καμπάνιες στα ΜΜΕ καθιστώντας (με την επίμονη προπαγάνδα μας) την καπνοφοβία βδέλυγμα, ισάξιο του ναζισμού.
    • Και -το σημαντικότερο !- να απαιτήσουμε, αν όχι δωρεάν χορήγηση καπνού απ΄το κράτος, τουλάχιστον μια γενναία επιδότηση (πχ. το κόστος να καλύπτεται από τα ασφαλιστικά ταμεία).
    • Και τέλος, να οργανωθούμε σε μαζικούς σχηματισμούς και να θέσουμε το καπνιστικό κίνημα {#emotions_dlg.yes} στο πλευρό εκείνου του κόμματος που θα υποστηρίξει τις συντεχνιακές μας διεκδικήσεις, το οποίο και θα ψηφίζουμε μαζικά.

     

     



    Ωραίος και σωστός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    revekka
    12.08.2008, 21:38

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 12-08-2008 στις 19:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος revekka στις 12-08-2008 στις 14:29 έγραψε...

     

    Θα βάζω και κεφαλαία για να μη θίγονται οι υπερασπιστές του πολυτονικού συστήματος{#emotions_dlg.smartass}

    Ρεβέκκα, δεν θίγομαι από τίποτα, ούτε και αναφέρομαι προσωπικά σε σένα. Απλώς κάνω μια πικρή διαπίστωση για την έκπτωση του εκπαιδευτικού μας συστήματος . Ο,τι γράφω το εννοώ όπως το γράφω και δεν είναι ούτε ειρωνικό κι απαξιωτικό ούτε προσωπικό. Αν κάποιες γενιές -μεταξύ των οποίων κι ο γυιός μου- έχασαν την ευκαιρία να διδαχθούν, μέσα απ΄τα αρχαία κείμενα, τον Ορθό Λόγο, σίγουρα δεν ευθύνονται οι ίδιες, αλλά εκείνοι που τους στέρησαν αυτή την ευκαιρία (οι οποίοι και θέλουν κρέμασμα στην Ομόνοια).



    Ορθός ή λάθος λόγος, εγώ προσωπικά έχω διδαχθεί αρχαία. Μήπως ν' αρχίσω να γράφω στα αρχαία για να 'φαίνονται ορθά' αυτά που λέω? Ή μήπως στα λατινικά? Ό,τι να ναι έχει γίνει αυτό το τόπικ. Τελευταίο μου ποστ γιατί στο τέλος θα καταλήξω να μιλώ για την αυτοδιάθεση των αλόγων της βασίλισσας Ελισσάβετ και ακόμα να μάθω αλογίστικα να τους πάρω συνέντευξη {#emotions_dlg.oops}


    StavmanR
    12.08.2008, 22:44

    Παράθεση:

    Το μέλος revekka στις 12-08-2008 στις 16:57 έγραψε...

    • Αν διαχωρίζαμε την ομοφυλοφιλία ως έννοια απο αυτές τις διαταραχές ίσως να κλείναμε τον δρόμο.

    "Μα την διαχωρίσαμε επίσημα, έπειτα από "λαϊκή απάιτηση", με τον αποχαρακτηρισμό της από την παθολογια της διαταραχής, της διαστροφής και της παραφιλίας στα συνέδρια περί DSM I,II,III και IV που έγιναν αποκλειστικά για αυτό το σκοπό. Εξ' αίφνης, ακολουθούν κατά πόδας και υποστηρικτές αποχαρακτηρίσεως των υπόλοιπων, με βάση το σκεπτικό του συγκεκριμένου αποχαρακτηρισμού. Ο αποχαρακτηρισμός της ομοφυλοφιλίας ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο, μιας και τώρα πρέπει να αναθεωρήσουμε από την αρχή όλες τις παθολογικές καταστάσεις με βάση τα νέα τεχνητά δεδομένα..."

    αφού αποχαρακτηρίσαμε την ομοφυλοφιλία, έστω και επίσημα (γιατί στο μυαλό μας βλέπετε τί γίνεται) χαίρομαι ιδιαίτερα. τώρα αν άνοιξε το δρόμο για όλα τα άλλα που είναι διαφορετικά και κακώς τα συζητάμε μαζί (και δικό μου λάθος) δε σημαίνει πως δεν έπρεπε να αποχαρακτηριστεί.

    Διαφωνούμε.

     

     


    -----------------
    Σαν πουλί πως ζητάει η ψυχή / να πετάξει ως εκεί που ο ορίζοντας σβήνει / και καμιά φυλακή δε μπορεί να την κλείσει / δε χωράει η ψυχή σε καμιά φυλακή

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : revekka στις 12-08-2008 17:00 ]



    Είχα την εντύπωση πως μιλώ με άνθρωπο που τουλάχιστον διαβάζει αυτά που γράφω. Η πίεση που ασκήθηκε στην επιστημονική κοινότητα ανάγκασε την κοινότητα να αποχαρακτηρίσει μία διαταραχή. Είναι σα να λέμε ότι αν οι σχιζοφρενείς ή οι βιαστές ξεσηκωθούν θα τους δεχθούμε ως "ντε και καλά" υγιείς. Δεν υπάρχει ουσιαστικός διαχωρισμός μεταξύ των σεξουαλικών διαταραχών, μιας και βασίζονται στην ίδια λογική και ηθική, τη λογική του φυσιολογικού. Ο διαχωρισμός είναι τεχνητός και είναι θέμα χρόνου να μηδενιστεί η απόσταση είτε προς τη μία είτε το πιθανότερο προς την άλλη κατεύθυνση. Βλέπω ότι η ρήση "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" δυστυχώς όχι μόνο γίνεται αποδεκτός, αλλά και επικροτείται εν έτι 2008 από μορφωμένους ανθρώπους και αυτό με θλίβει ιδιαίτερα.

     

    Όσο για τα α-λογίστικα, δυστυχώς πολλές φορές και πολύ συχνά τα χρησιμοποιούμε όταν δεν έχουμε επιχειρηματολογία. Μπορεί να μην είναι αλογίστικα της πουλάδας της βασίλισσας Ελισάβετ, αλλά προσεγγίζουν τη ίδια επικοινωνιακή μορφή. Πετάμε ατάκες και πυροτεχνήματα μπας και διασκεδάσουμε τις εντυπώσεις σε ένα δημόσιο διάλογο. Κλασική τακτική αιώνων...

     

    Τσάμπα τόσο γράψιμο...

    Επιστροφή στην αποχή.

     


    vero
    12.08.2008, 23:49

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 12-08-2008 στις 20:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 12-08-2008 στις 18:53 έγραψε...

    Εγώ καπνίζω, και πολύ μάλιστα.
    Τώρα τελευταία, το κάπνισμα βρίσκεται υπό διωγμόν, οι καπνιστές αντιμετωπίζουν ρατσιστικά φαινόμενα και τα τσιγάρα έχουν ακριβύνει.

    Πρόταση:

    • Να κάνουμε συλλόγους νικοτινομανών και να οργανώσουμε smoking pride parades, όπου θα ντουμανιάζουμε ασυστόλως και θα καίμε επιδεικτικά τα πούρα, τα τσιγάρα και τα τσιμπούκια μας.
    • Να οργανώσουμε ιατρικά συνέδρια για την ωφελιμότητα και το "υγιεινόν" της καπνιστικής συνήθειας (πχ. σκοτώνει τα μικρόβια).
    • Να αναθεωρήσουμε τις "καπνοφοβικές" επιστημονικές απόψεις και επιστημονικά (!) ν' αποδείξουμε, πως το πιπίλισμα ρολών χαρτιού, παραγεμισμένων με ξερά χόρτα, δεν είναι "παρά φύσιν" αλλά μια φυσιολογική ανθρώπινη δραστηριότητα, και πως το να βγάζει ο άνθρωπος καπνούς απ΄τη μύτη είναι "επιλογή" και ζήτημα "αναπνευστικής ταυτότητας".
    • Να επιστήσουμε την προσοχή των ιστορικών στις αρχαίες αναπαραστάσεις του Μαρσύα και των Σατύρων, καταδεικνύοντας πως αυτά που η καπνοφοβική αρχαιολογία αιδημόνως κατονομάζει ως σουραύλια και αυλούς, δεν είναι παρά χοντρά πούρα, αποδεικνύοντας έτσι την αρχαιότητα και ιερότητα της καπνιστικής συνήθειας.
    • Να διεκδικήσουμε δυναμικά την νομική εξίσωσή μας με τους άκαπνους και την άρση του ρατσιστικού αποκλεισμού μας από τους δημόσιους χώρους.
    • Να απαιτήσουμε το ανθρώπινο δικαίωμά μας στην κατάργηση των φόρων καπνού.
    • Να οργανώσουμε σαρωτικές -και ψαρωτικές- καμπάνιες στα ΜΜΕ καθιστώντας (με την επίμονη προπαγάνδα μας) την καπνοφοβία βδέλυγμα, ισάξιο του ναζισμού.
    • Και -το σημαντικότερο !- να απαιτήσουμε, αν όχι δωρεάν χορήγηση καπνού απ΄το κράτος, τουλάχιστον μια γενναία επιδότηση (πχ. το κόστος να καλύπτεται από τα ασφαλιστικά ταμεία).
    • Και τέλος, να οργανωθούμε σε μαζικούς σχηματισμούς και να θέσουμε το καπνιστικό κίνημα {#emotions_dlg.yes} στο πλευρό εκείνου του κόμματος που θα υποστηρίξει τις συντεχνιακές μας διεκδικήσεις, το οποίο και θα ψηφίζουμε μαζικά.

     

     



    Ωραίος και σωστός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    Ασχετο τι εννοείς? θες να δείξει κάτι πίσω απο αυτο που εγραψες?

     


    NikFrance
    13.08.2008, 00:08

    Βεβαια δεν μου πέφτει λόγος αλλα δεν μπορώ να μην τo πω θα σκάσω...


    Σε μερικά posts πέφτει αρκετή αμπελοφιλοσοφία...

    ξύλινος γραπτώς λόγος, με βαθιές προεκτάσεις,με απώτερο σκοπό προφανώς να κερδίσουν τις εντυπώσεις...

    και τελικά τα posts είναι ακατανόητα "βαριά" δύσκολο να τα ακολουθήσεις και βασανιστικά να τα διαβάσεις έως τo τέλος...!!

    Θα μου πείτε φτωχό τo πνεύμα μου να ακολουθήσω...μπορεί..!!!{#emotions_dlg.yawn}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikFrance στις 13-08-2008 00:10 ]


    mnk
    13.08.2008, 02:34

    Γ) ΔΞ/ΔΑ


    NikFrance
    13.08.2008, 08:24

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 13-08-2008 στις 02:34 έγραψε...

    Γ) ΔΞ/ΔΑ



     

    Η απάντηση σου με "κάλυψε" απόλυτα!

    (Δεν περίμενα κάτι καλύτερο)

    Προσωπικά φιλε μου από τον γραπτό στην προκειμενη περίπτωση λόγο θέλω να "παίρνω" και όχι να διαβάζω παραλογισμούς σκέψεων...

    Αυτή είναι η άποψη μου!!

    ξεφεύγετε σε κάποια θέματα εκβαθύνετε και χάνεται το μπαλάκι..

    Γύρισε η συζήτηση στην αρχαία ελλάδα, που: 10 διαφορετικά πανεπιστημιακά δοκίμια να διαβάσεις 10 διαφορετικές απόψεις θα πάρεις...
    τι να κάνουμε έτσι είναι...όπου τίθεται θέμα μετάφρασης και ερμηνείας ΑΥΤA είναι τα αποτελέσματα!

    Αποτέλεσμα??

    πολλοί από εσάς είσαστε απόλυτοι σε κάποιες θέσεις...ενώ στα ίδια ακαδημαϊκοί ΔΕΝ είναι!!

    Τι να λέμε τώρα...

    μιλήστε με τοποθετήσεις βατές και δεχτείτε τον διάλογο και την αντιπαράθεση, όχι οποιοι ΔΕΝ συμφωνούν μαζί σας είναι χαζοί!

    Νέο φιλόσοφοι του Κ.λ.υ!

    Αυτά τα λίγα την καλημέρα μου!

     

    [

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikFrance στις 13-08-2008 08:41 ]


    venceremos
    15.08.2008, 00:58

    Aυτο παιδια καντε το σαφεστερο να το πιασουν οι πολλοι.. Η ομοφυλοφιλια πανε πολλα χρονια πια που δεν αποτελει αντικειμενο ενδιαφεροντος για τους ψυχιατρους. Καποτε ανηκε στην κατηγορια των παραφιλιων, μαζι με την ζωοφιλια και την νεκροφιλια και αλλες νοσους. Πανε χρονια ομως που εχει βγει πια απο αυτη την κατηγορια. Επομενως οι παραλληλισμοι που εχουν χρησιμοποιηθει κατα καιρους με την ζωοφιλια π.χ. ειναι σκοπιμα ή μη αναχρονιστικοι και αγνοουν τα πιο συγχρονα δεδομενα. Για να αποχαρακτηριστηκε απο τους ψυχιατρους κατι παραπανω θα γνωριζανε απο εμας τους κοινους θνητους. Και σε προηγουμενα ποστ μου εγραψα τη γνωμη μου, καλυτερα να μην επαναλαμβανομαι. Ουτε συμφωνω με την εννοια της διαταραχης οπως την διατυπωνετε. Και θα αναφερω ενα κραυγαλεο παραδειγμα που την αναιρει: Λοιπον η αριστεροχειρια μεχρι πριν απο μερικες δεκαετιες θεωρουνταν διαταραχη επισης, γιατι απεκλεινε απο την συνηθισμενη συμπεριφορα, την δεξιοχειρια, χωρις να μπορουν να αποδειξουν οτι συνδεεται με καποια νοσο ή διαταραγμενη συμπεριφορα. Επεφτε τετοιο ξυλο στο σχολειο και τετοια σωματικη και ψυχολογικη βια που σημερα απο την γενια των γονιων μας και πανω υπαρχουν πολλοι καταπιεσμενοι αριστεροχειρες.. Σημερα μετα απο ερευνες εχουν δικαιωθει οι αριστεροχειρες και δεν θεωρουμαστε κουλα προβληματικα οντα, απλα προσθετουμε στην ποικιλομορφια και στην διαφορετικοτητα του κοσμου. Το διαφορετικο δεν καθιστα διαταραχη απαραιτητα και το τι ειναι διαταραχη δεν το καθοριζουν οι αναλογιες μεσα στον πληθυσμο και οι συσχετισμοι. Και η ομοφυλοφιλια αυτο το δρομο ακολουθει της απενοχοποιησης. Βεβαια στην περιπτωση της συναντα πολυ ισχυρους εχθρους που ανηκουν σε κυκλους θρησκευτικους και ουτε εγω ξερω ποιους αλλους και γι αυτο δεν ειναι τοσο ευκολος ο δρομος της αποδοχης της. Αλλα η ουσια ειναι οτι οι εχθροι της χρησιμοποιουν επιχειρηματα ηθικοπλαστικα ή στερεοτυπα του τυπου της αποκλινουσας συμπεριφορας και αρα διαταραχης, χωρις στην ουσια να μπορουν να αποδειξουν οτι ειναι διαταραχη, ουτε καν απο αποψη ηθικης.


    mnk
    15.08.2008, 06:05

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 13-08-2008 στις 08:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 13-08-2008 στις 02:34 έγραψε...

    Γ) ΔΞ/ΔΑ

     

    Η απάντηση σου με "κάλυψε" απόλυτα!

    (Δεν περίμενα κάτι καλύτερο)

     

    Δεν βλέπω να με είχες ρωτήσει κάτι.
    Εγω σε άλλον απάντησα.  {#emotions_dlg.biggrin}

    Αφού όμως, "δεν περίμενες κάτι καλλίτερο", άρα δεν απογοητεύτηκες, οπότε... Ολα Καλά.  {#emotions_dlg.yes}


    NikFrance
    15.08.2008, 20:58

    Εγώ τουλάχιστον μιλάω σταράτα δεν γράφω κωδικούς και αφήνω υπονοούμενα....Innocent

     

    Και αν ήθελες να απαντήσεις σε άλλον με τους "κωδικούς" κάτω από τω δικό μου post, δεν είχες παρα να γράψεις ένα PM...

    Διαφορετικά μας συνδέεις με Κάιρο όλους τους υπολοιπους...

    Αλλα μάλλον δεν σε ενδιαφέρει...

    οποτε ΌΛΑ ΚΑΛA..!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikFrance στις 15-08-2008 21:04 ]


    venceremos
    15.08.2008, 23:18

    ........................ Κι εγω συνεχιζω το χαβα μου....!

    Πού ειχα μεινει εχθες?? Α ναι.. Βασικα ηθελα να προσθεσω κατι αν μπορω να συνεισφερω με οποιονδηποτε τροπο στην φοβερη συζητηση βαθους και υψιστης σημασιας που αναπτυσσεται σ αυτο το τοπικ με μια διευκρινηση. Υπαρχει μια συγχυση στο μυαλο μας γενικως, ή τουλαχιστον στο δικο μου υπηρχε σιγουρα μεχρι που την ξεκαθαρισα σε μια κουβεντα στην κλινικη (της Ψυχιατρικης). Αλλο διαταραχη ταυτοτητας φυλου και αλλο ομοφυλοφιλια, λεει..

    Διαταραχη ταυτοτητας φυλου σημαινει οτι το ατομο δεν αποδεχεται το φυλο του και θελει να ανηκει στο αντιθετο φυλο. Στην προσπαθεια του αυτη μπορει να καταφυγει και σε επεμβασεις αλλαγης φυλου κ.α. συμπεριφορες (να φορα αν ειναι αγορι γυναικεια ρουχα και τετοια.) . Εδω μαλλον εχει ρολο ο ψυχιατρος. Να το βοηθησει να αποδεχθει την κατασταση. Δεν ξερω να πω λεπτομερειες. Απλα τον ψυχιατρο τον ενδιαφερουν οι εσωτερικες παλες οι οποιες μπορει να οδηγησουν το ατομο σε αδιεξοδα, και ο ρολος του ειναι να συμφιλιωσει το ατομο με τον εαυτο του και την φυση του. Να βρει διεξοδο στο προβλημα που τον οδηγει σε ψυχικο αδιεξοδο. Ποτε δεν επιβαλλει τιποτα και την κατευθυνση τη δινει ο ιδιος ο ασθενης με την σταση του. Δεν προσπαθει να αλλαξει αισθηματα ο γιατρος, αλλα να βοηθησει το ατομο να αποδεχθει καποια πραγματα ή και να εξηγησει γιατι συμβαινουν καποια πραγματα και μεσα απο την εκτονωση του συσσωρευμενου συναισθηματος και την επεξεργασια να ξεπερασει καποιες δυσκολιες του.

    Απο την αλλη πλευρα ο ομοφυλοφιλος ειναι το ατομο που νιωθει ελξη για ατομα του ιδιου με αυτο φυλου. Δεν σημαινει ομως οτι θα ηθελε να αλλαξει φυλο. Δεν εχει διαταραχη της ταυτοτητας του φυλου του κι ουτε επιθυμει να ειναι κατι διαφορετικο απο αυτο που ειναι απλα ελκεται απο ατομα του ιδιου φυλου. Αυτο το ατομο γενικα οταν ειναι συμφιλιωμενο με την φυση του δηλαδη τα εχει καλα με τον εαυτο του, που συνηθως τα εχει και ειναι απο τα πιο κατασταλαγμενα ατομα κατα τη γνωμη μου αφου εχει ερθει σε συγκρουση με το κατεστημενο για να υπερασπιστει τα αυθεντικα του συναισθηματα, δεν ενδιαφερει τον ψυχιατρο.

    Αυτα τα λιγα που εμαθα...{#emotions_dlg.blush}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 15-08-2008 23:25 ]


    StavmanR
    04.09.2008, 11:26

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 15-08-2008 στις 00:58 έγραψε...

    Και η ομοφυλοφιλια αυτο το δρομο ακολουθει της απενοχοποιησης.



     

    Το ίδιο και η παιδοφιλία με την κτηνοβασία. Έχω παραθέσει αντίστοιχα στοιχεία. Καλώς να τα δεχτούμε όλα μέσα στο πνεύμα της "αρμονίας της διαφορετικότητας".

    Αφορισμοί, αφορισμοί, αφορισμοί...

     

    Η αριστεροχειρία ουδέποτε απετέλεσε ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ όπως ήταν για αιώνες η ομοφυλοφιλία. Αντίθετα θεωρούνταν "κακή συνήθεια" στα πλαίσια της  ομαλότητας, κάτι σαν να τρως με τα χέρια ένα πράγμα. Για όσους θέλουν να εμβαθύνουν στο θέμα της αριστεροχειρίας και δεν βέπουν τα πράγματα επιδερμικά, ας ψάξουν το γιατί επιβλήθηκε η δεξιοχειρία ως σωστός τρόπος γραφής. Επιγραμματικά αναφέρω ότι έχει σχέση με το "δεξιόστροφο" σύστημα γραφής, από τα αριστερά προς τα δεξιά. Έτσι, ένας αριστερόχειρας, γράφοντας με τον "ορθό" τρόπο γραφής, μουτζουρώνει με το κάτω μέρος του χεριού του το γραπτό, εκτός κι αν είναι φοβερά προσεκτικός. Σκεφτείτε ότι τους προηγούμενους αιώνες δεν είχαν υπολογιστές, αλλά ακριβό για την εποχή χαρτί και πένα με μελάνι.  Το κάθε λάθος κατέστρεφε ολόκληρη τη σελίδα. Πρόκειται για ένα θέμα οικονομίας της κίνησης, της ύλης και της μάθησης.

     

    Έτσι, δοκιμάστε, οι αριστερόχειρες, να γράψετε όπως έγραφαν τότε, δηλαδή με ανεξίτηλο μελάνι (κάτι σαν το σημερινό ραπιδογράφο). Αν είστε πολύ προσεκτικοί, που σημαίνει ότι δεν θα ακουμπά το χέρι στο χαρτί για να μη λερώνει, θα κουραστείτε πριν το μέσο της πρώτης σελίδας, μιας και θα πρέπει να κρατάτε συνεχώς το χέρι σε απόσταση από το χαρτί. Εκτός κι άν έχετε την πολυτέλεια να γράφετε μία πρόταση το 10λεπτο...

     

    Βέβαια ο αριστερόχειρας έχει το κάθε δικαίωμα στην σημερινή σχετικιστική κοινωνία να θεωρήσει λάθος τον δεξιόφορο τρόπο γραφής, και να επιθυμεί να γράφει προς τα αριστερά. Άλλωστε κάθε τί οργανωμένο αποτελεί αγκάθι στη διαφορετικότητα και την αυτοδιάθεση των ανθρώπων! Μπορεί να γράφει από κάτω προς τα πάνω ή και διαγώνια, ανάλογα το πώς του βγαίνει του ανθρώπου...

    Επίσης το γεγονός ότι χτυπούσαν τα παιδιά είναι καταδικαστέο με τα σημερινά δεδομένα. Τα παιδιά όμως δεν τα χτυπούσαν ΜΟΝΟ γιατί ήταν αριστερόχειρες, δηλαδή δεν μιλάμε για επιλεκτική μεταχείριση αλλά η βία αποτελούσε αναπόσπαστο μέρος της "σωστής" μάθησης σε κάθε τομέα της ζωής...

     

    Κάποια στιγμή είναι καλό να σταματήσει αυτή η συναισθηματική αντιμετώπιση της συζήτησης που λαμβάνει τροπή μελώ και θρίλλερ. Όσο μπορώ παραθέτω στοιχεία και όχι απλά "γουστάρω δε γουστάρω", "ζήτω το έθνος", "ελευθερία ή θάνατος"...

     

    Σχετικά με τη διαταρχή του φύλου, αποτέλεσε δική σου παρέμβαση ότι στην ιατρική σήμερα "ταμπελιάζουν" τους ανθρώπους με "διαταραχή του φύλου". Χωρίς να έχω γνώσεις του πώς λειτουργούν στις κλινικές, ακολούθησα την παρατήρησή σου. Καλώς το διόρθωσες.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 04-09-2008 11:59 ]


    fotis70
    04.09.2008, 13:17

    Σταύρο συμφωνώ μαζί σου όπως και τι περισσότερες φορές.

    Όταν κρίνουμε κάτι μιας άλλης εποχής θα πρέπει να γνωρίζουμε πολύ καλά εκείνη την εποχή, να σκεφτόμαστε όπως οι άνθρωποι εκείνης της εποχής και όχι με σύγχρονα κριτήρια! 

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 04-09-2008 13:20 ]


    Danai_13
    04.09.2008, 13:20

    Δεν ξέρω κατά πόσο σωστή μπορεί να είναι η απάντηση μου.Η απάντηση μιας 15χρόνης που θα πάει φέτος λύκειο.

    Ξέρω ότι είναι μια ανωμαλία της φύσης.Δεν θα παραγκωνίσω ούτε και θα κοροιδέψω ανθρώπους που έχουν διαφορετική σεξουαλική προτίμηση από τη δική μου.. εφόσον όμως δεν προκαλεί και αυτός με τη συμπεριφορά του. Δεν είναι όπως λέγεται δλδ από τις ''τελειωμένες''. Όμως πιστεύω πως δν είναι σωστό να παράγκωνίσουμε απο την κοινωνία μας αυτούς τους ανθρώπους. Πρέπει να τους δεχτούμε και να προσπαθήσουμε να μην  τους  τοποθετούμε στην άκρη.Άλλωστε δεν σκοτώσαν και κάποιον άνθρωπο.

    Και πιστεύω πως δεν μπορούμε να κρίνουμε τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου με βάση τις σεξουαλικές του προτιμήσεις και να αποφάσισουμε έτσι αν μπορούμε να δημιουργήσουμε μια φιλική σχέση μαζί του ή οχι.

    Τώρα μην κοιτάτε τι γίνεται στη showbizz. Eκεί είναι άλλα κυκλώματα.Εκεί αναγκάζουν τους ανθρώπους να κάνουν πράγματα πέραν της βουλήσης τους για να φτάσουν στην επιτυχία.Δεν θα μιλήσω δηλαδή ούτε για Βαλιανάτους ούτε και για τους γάμους στη Τήλο.Και πιστεύω πως αυτοί οι ομοφυλοφιλικοί γάμοι είναι ανεπίτρεπτοι και ειδικά το να επιτρέψουν υιοθεσία παιδιών απο ομοφυλοφιλικά ζευγάρια!

    Συνοπτικά εγώ κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου.

    Όποιαδήποτε διόρθωση φυσικά και θα τη δεχτώSmile

     


    fotis70
    04.09.2008, 13:31

    Πολύ σωστά και δεν πρέπει να περιθωριοποιούνται αυτοί οι άνθρωποι, όμως το κακό είναι όταν προσπαθούν ετσιθελικά να γίνουν πρότυπα!


    musicathy
    13.09.2008, 11:05

    Για όλα φταίει η παγκοσμιοποίηση και η κοίλη γη...

     

     

    Θα πω μία φράση που έχει πλέον γίνει το μότο μου...

    Ο καθένας σ'αυτή τη ζωή κάνει τις επιλογές του.

    Σε οπιονδήποτε τομέα...Και δεν είμαστε εμείς αυτοι που θα τον κρίνουμε...


    revelation
    17.09.2008, 14:24

    Η λύση είναι μία. Να γίνουμε όλοι bisexual. {#emotions_dlg.biggrin}


    PashalinaMakia
    17.09.2008, 15:34

    Παράθεση:

    Το μέλος revelation στις 17-09-2008 στις 14:24 έγραψε...

    Η λύση είναι μία. Να γίνουμε όλοι bisexual. {#emotions_dlg.biggrin}



     

    Μωρέ λες?

    Cool