ελληνική μουσική
    388 online   ·  210.857 μέλη
    venceremos
    11.12.2008, 16:40

    Ετσι ειναι disaster πλακωσαν οι γονεις να μας μαζεψουν φοβουμενοι οτι μπορει να ειναι αυτοι την επομενη φορα κι οχι η μαμα του Αλεξη που θα κλαινε... Δεν καταλαβαινουν οτι ακριβως γι αυτο κατεβαινουμε.... Και γιατι οσο εμεις οπισθοχωρουμε, τοσο αυτοι παιρνουν αερα κι επιτιθενται. Την πεσαν απο παντου ολα τα κομματα για να διαχωριστουν απο τα κωλοπαιδα που σπαν βιτρινες, αλλα αποδεικνυεται οτι τελικα στην μεγαλη πλειοψηφια τους τα κωλοπαιδα σπανε μονο τραπεζες και τμηματα και τα υπολοιπα ειναι κατορθωματα των μεταφιεσμενων μπατσων  φιλων τους. Κανοντας πισω ο χωρος της αριστερας για ευνοητους λογους μας παρεδωσε στυγνα στους φασιστες που τα καναλια τους βαφτισαν αγανακτισμενους πολιτες. Γιατι τις πρωτες μερες ολος ο κοσμος κατεβαινε κι εσπαγε και τωρα διαχωριζουμε τη θεση μας και τα φορτωνουμε στους αναρχικους (που σημειωτεον δεν ειναι μονο αναρχικοι σ αυτη την ομαδα, ειμαστε και αριστεροι και ανενταχτος κοσμος που ειναι απλα οργισμενοι και λενε δεν παει αλλο).

    Να παραθεσω το εξης : copy-paste

    Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης ενδέχεται να κηρύξει τη χώρα από την Πέμπτη ο πρωθυπουργός, εάν μέχρι τότε δεν έχουν σταματήσει οι ταραχές, ενώ δεν αποκλείεται να αποφασιστεί και άρση του πανεπιστημιακού ασύλου.

    Η απόφαση, σύμφωνα με πληροφορίες του Βήματος, ελήφθη κατά τη διάρκεια της κυβερνητικής επιτροπής, χθες Τρίτη, και υπό την πίεση όλων σχεδόν των κορυφαίων υπουργών, που ζήτησαν από τον πρωθυπουργό να εγκαταλείψει την αμυντική στρατηγική απέναντι στους κουκουλοφόρους και να δώσει εντολή στην Αστυνομία να παρέμβει δυναμικά.

     

    Σύμφωνα με το Βήμα, η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη και οι κ. Γ. Σουφλιάς, Ευ. Μεϊμαράκης και Γ. Αλογοσκούφης μετέφεραν στην κυβερνητική επιτροπή την αγανάκτηση που επικρατεί στους βουλευτές και στην κομματική βάση, τονίζοντας πως η κυβέρνηση δεν μπορεί να παραμένει άλλο θεατής στις καταστροφές και πως θα πρέπει να αντιδράσει αμέσως και να μην ανεχθεί άλλα επεισόδια. Από την άλλη πλευρά, σε μετριοπαθείς χειρισμούς επέμεινε ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος.

     

    Το θέμα αναμένεται να κυριαρχήσει στη νέα κυβερνητική επιτροπή που συνεδριάζει σήμερα Τετάρτη, στις 12 το μεσημέρι, υπό την προεδρία του πρωθυπουργού. Νωρίτερα (στις 10 το πρωί) ο Κ.Καραμανλής θα συναντηθεί με τον δήμαρχο Αθηναίων Νικήτα Κακλαμάνη.

     

    Ήδη, έχει δοθεί εντολή στις αστυνομικές δυνάμεις να συλλαμβάνουν όποιον προκαλεί βανδαλισμούς, ενώ για την προστασία της δημόσιας περιουσίας, αλλά και της δημόσιας ασφάλειας αποφασίστηκε να εφαρμοστεί το άρθρο 11 του Συντάγματος από την Πέμπτη, αν δεν έχει αποκλιμακωθεί η κατάσταση.

     

    Βάσει του άρθρου 11 του Συντάγματος, απαγορεύονται οι δημόσιες υπαίθριες συναθροίσεις με απόφαση του αρχηγού της Αστυνομίας, σε περιοχές που έχει διαταραχθεί η κοινωνικοοικονομική ζωή.

     

    Παράλληλα αποφασίστηκε να ζητηθεί η συνδρομή ευρωπαϊκών κρατών, εφόσον οι ταραχές επεκταθούν, με την αποστολή αστυνομικών δυνάμεων που ειδικεύονται στην αντιμετώπιση διαδηλώσεων (κυρίως από Γαλλία, και Βρετανία).

     

    Την Πέμπτη επίσης θα αποφασιστεί αν η κυβέρνηση θα κάνει χρήση των διατάξεων του πρόσφατου νόμου της Μαριέττας Γιαννάκου για την άρση του πανεπιστημιακού ασύλου, αφού οι αστυνομικές δυνάμεις έχουν εξακριβώσει ότι η πλειονότητα των μολότοφ που χρησιμοποιούν οι κουκουλοφόροι, παρασκευάζονται στα εργαστήρια πανεπιστημιακών ιδρυμάτων.

     

    Όσον αφορά στις συναντήσεις του πρωθυπουργού με τους πολιτικούς αρχηγούς, σύμφωνα με πληροφορίες το κλίμα ήταν ιδιαίτερα ψυχρό στις συναντήσεις με τους Γιώργο Παπανδρέου και Αλέκο Αλαβάνο, και θερμότερο με την κυρία Αλέκα Παπαρήγα και τον κ. Γιώργο Καρατζαφέρη.

     

    Πρέπει δε να σημειωθεί πως στις δηλώσεις του μετά τη συνάντηση, ο κ. Καρατζαφέρης αποκάλυψε το σχέδιο της κυβέρνησης να κηρυχθεί η χώρα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

     

    «Εάν δεν υπάρξει σύνεση και αυτοσυγκράτηση, πολύ φοβάμαι ότι αυτά τα ίδια γεγονότα θα φθάσουν να επιτάσσουν την εφαρμογή του άρθρου 11 του Συντάγματος. Επειδή όμως η Δημοκρατία είναι πάνω από όλα και για όλους πρέπει όλοι να δείξουμε την πρέπουσα και την δέουσα προσοχή» είπε χαρακτηριστικά.

     

    Την ίδια ώρα, στα ύψη βρίσκεται η αντιπαράθεση ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ, μετά τις δηλώσεις της Αλέκας Παπαρήγα που ζήτησε από τον ΣΥΡΙΖΑ «να σταματήσει να χαϊδεύει τα αυτιά των κουκουλοφόρων».

     

     


     

     


    venceremos
    11.12.2008, 16:45

    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΦΑΣΙΣΤΑ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΠ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΡΟΙΤΕΡ

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=940471


    venceremos
    11.12.2008, 16:50

    Και για να μην νομιζετε οτι μονο οι κουκουλοφοροι συγκρουονται με την αστυνομια

    να κι οι μαθητες!

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=940314

    να κι απο πολιτες της Πατρας!

    http://patras.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=3029

    Αλλα εχω την απορια... Τωρα που σας βγαλαμε στην φορα δεν εχετε να πειτε τιποτα, ε?


    liopesiotis
    11.12.2008, 17:14

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 11-12-2008 στις 11:49 έγραψε...

    Εμένα ξέρετε τι μου κάνει εντύπωση; Πόσα παιδιά και γενικά κόσμος χάνονται στην άσφαλτο από κόντρες και ασυνειδήτους οδηγούς. Πουθενά δεν είδα εκδηλώσεις οργής και αντίδρασης του κόσμου γιατί δεν υπάρχει πολιτική σκοπιμότητα.

    Πόσα παιδιά χάνονται από ναρκωτικά. Κάτι χλιαρές και ανάλατες εκδηλώσεις και άντε καμιά ψιλοενημέρωση στα σχολεία! Καμιά πολιτική σκοπιμότητα

    Πόσα παιδιά χάνονται κατά καιρούς από την βία στα γήπεδα (βλέπε Φιλόπουλος) καμιά οργισμένη αντίδραση της κοινωνίας κατά του χουλιγκανισμού. Μόνο λόγια και ευχολόγια! Καμιά πολιτική σκοπιμότητα.

    Τα παιδιά τελειώνουν το λύκειο και δεν ξέρουν παραπάνω από πεντακόσιες λέξεις ούτε να γράφουν ούτε την ιστορία τους ούτε γενικές γνώσεις και δεν βλέπω καμιά οργισμένη αντίδραση από πουθενά. ( τα τελευταία είναι από προσωπική πείρα τριών χρόνων στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση)  το ζητούμενο όμως είναι το χαμηλό επίπεδο εκπαίδευσης γιατί μας εξυπηρετεί!

    Αυτά φυσικά δεν σημαίνουν ότι η περίπτωση του Αλέξη ήταν ασήμαντη αλλά μου κάνει εντύπωση η αντίδραση του κόσμου μόνο σε αυτό!

    Πολλοί από αυτούς που φωνάζανε το γνωστό σύνθημα σε κάποια άλλη στιγμή φωνάζανε πού είναι η αστυνομία!



    Αυτό είναι μια άλλη παράμετρος του θέματος, πάρα πολύ καλά τοποθετημένη.   Μας βάζεις σε σκέψεις τώρα!      {#emotions_dlg.beer}


    kamelia8
    11.12.2008, 18:23

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 11-12-2008 στις 16:40 έγραψε...

    Την ίδια ώρα, στα ύψη βρίσκεται η αντιπαράθεση ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ, μετά τις δηλώσεις της Αλέκας Παπαρήγα που ζήτησε από τον ΣΥΡΙΖΑ «να σταματήσει να χαϊδεύει τα αυτιά των κουκουλοφόρων».

     

     

    Ο κόσμος καίγεται (κυριολεκτικά) και αυτοί ζουν στο δικό τους υπέροχο σύμπαν των "αντιπαραθέσεων"!

     

     

     

    fotis70 Έχεις πάρα πολύ δίκιο.....


    fotis70
    11.12.2008, 18:40

    Αν η αντίδραση του κόσμου σε όλα τα κοινωνικά προβλήματα ήταν συντονισμένη και ουσιαστική όταν πρέπει και όχι όταν βολεύει τότε θα είχαμε και διαφορετική τύχη!

    Όταν γίνεται χάος ισχύει η παροιμία : ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρετε!

    Συμφωνώ με κάποιους θερμόαιμους από εδώ ότι το χάος μπορεί να προκαλείται τεχνητά από τους έχοντες εξουσία όμως οι υπόλοιποι τι κάνουν για να περιφρουρήσουν το δίκιο της διαμαρτυρίας τους; Σχεδόν τίποτα! Άρα συνηγορούν κάπου γιατί τους βολεύει!

    Όσους μυστικούς και να βάλει η κρατική εξουσία δεν μπορεί να είναι τόσοι που να μην μπορούν να εντοπιστούν να απομονωθούν και κατά επέκταση να αποβληθούν από τους δικαίως διαμαρτυρηθέντες.

    Ποιος με βεβαιώνει ότι ό αστυνομικός που πυροβόλησε τον Αλέξη δεν εκτελούσε διατεταγμένη υπηρεσία ενώ (χ) κέντρου – εντός και εκτός συνόρων - με σκοπό αυτήν την κινητοποίηση!

    Ποιος με βεβαιώνει ότι ό Αστυνομικός που φωτογραφήθηκε με προτεταμένο το όπλο του δεν στήθηκε επίτηδες για να προκαλέσει κι άλλες αντιδράσεις!

    Ποιος με βεβαιώνει ότι αυτά που έγιναν στο νεκροταφείο δεν ήταν στημένα για να εξακολουθήσει μια κατάσταση που κάποιους τους βολεύει!

    Ας κάνουμε έναν συλλογισμό!

    Ένας αστυνομικός σηκώνετε ένα πρωί και στα καλά καθούμενα λέει : ας φάμε σήμερα έναν στα Εξάρχεια. Αυτός ο άνθρωπος δεν έχει ξανά προκληθεί στα τόσα χρόνια υπηρεσίας που έχει;

    Δεν δικαιολογώ την πράξη του προς Θεού! Προσπαθώ να βρώ την λογική στην πράξη του!

    Αν ανατρέξει κάποιος στην ιστορία – παγκόσμια και όχι μόνο στην Ελλάδα - θα βρεί πολλά παραδείγματα στημένων γεγονότων που είχαν θεαματικά αποτελέσματα.

    Πρόσφατη ήταν μια εκπομπή στον ΑΛΦΑ – δεν θυμάμαι και το όνομα του δημοσιογράφου -  με αναφορές σε τέτοια περιστατικά.

    Το εκπληκτικό είναι ο απόλυτος συντονισμός και η ευθυγράμμιση των ΜΜΕ σε τέτοιες περιπτώσεις. Αυτό από μόνο του λέει πολλά!

    Δεν κοιτάω την βιτρίνα λοιπόν. Ψάχνω να βρώ τι υπάρχει πίσω από αυτήν!     


    vero
    11.12.2008, 20:22

    για να μην λέμε ότι ήταν μόνο Χρυσαυγίτες, σήμερα άκουγα άτομα και χτες, που ήταν έξω και πάλευαν μαζι με τους αστυνομικούς!Πατρινοί αυτοι. Και όπως μου είπαν άτομα αυτά ήταν λίγοι Χρυσααυγιτες! Ας μην λέμε ότι ήταν μόνο Χρυσαυγίτες!


    ins2anity
    12.12.2008, 01:19

    θελω να μοιραστω μαζι σας κατι που διαβασα σε ενα blog που βρηκα. δεν θυμαμαι πιο αλλα ευτυχως το εγραψα γιατι μου αρεσε....ελεγε ηταν για τα περιστατικα που γινοντε........

    να αναπνευσω δεν μπορω!

    ο ουρανος απανω μου με κλεινει

    σε ενα σημερα που καινε το οξυγονο μου

    τα ματια μου δακρυζουνε στους δρομους

    πισω απ'ασπιδες και κουκουλες

    πισω απο λιμνες αιματος

    που καθρεφτιζουνε λοστους και οπλα

    που ταραξαν την ηρεμη της οψη

    οταν ετρεχαν να σκοτωσουν

    για να αντιδρασουνε στον θανατο

    για να δικασουνε εγκληματιες

    εξω απο τα δικαστηρια που καιγοντε

    τον λογο παιρνει η κραυγη

    τον οδηγει στη μεση αυτου του δρομου

    και τον σκοτωνει οσο οι αλλοι το δικαιο προσκηνανε!

    και γονατιζουνε στο αιμα αδελφων τουν

    που χυσανε οι προγονοι μας

    που τρεχει απ'τα χερια μας

    τα ματια και το στομα μας

    σε μια τροχια που τις αξιες και τις ιδεες ακολουθει

    και φτανει σε αυτο τον δρομο

    που οι αγωνιστες τα τεκνα τους θαυμαζουν

    και τους μαθαινουν να αντιδρουν

    κια για παιχνιδια,

    στιλετα εχουν στο χερι

    μια μαυρη στο προσωπο κουκουλα

    για να τους κρυβει την ντροπη

     

     

     

    ελπιζω να αρεσει


    venceremos
    12.12.2008, 01:36

    Λοιπον αυτοι που κατεβηκαν αν δεν ηταν οννεδιτες και χρυσαυγιτες ηταν δαπιτες ή καταστηματαρχες που επεσαν στην παγιδα της τρομοκρατιας που εσπειραν οι μπατσοι οτι ελατε να προστατευσετε τις περιουσιες σας γιατι εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, πραγμα που ειπωθηκε για να μπορεσουν να προβαλλουν μετα τα οσα ακολουθησαν οτι δηλ. και καλα ο κοσμος τα χει βαλει με τους ταραξιες και να παρασυρουν την κοινη γνωμη εναντιον τους. Αλλα αυτοι φυσικα προς θεου δεν ηταν 3000 πολιτες, μη λεμε αστεια πραγματα και μην ειμαστε τοσο ευκολοπιστοι.

    Κι εγω εχω μαρτυριες ανθρωπων που οντως κατεβηκαν πεφτοντας στην παγιδα των μπατσων και ακουγοντας στα καναλια για τα καμμενα αμαξια και καταστηματα και την επομενη μερα ψαχναν να βρουν ζημιες κι αναρωτιουνταν που ηταν ολα αυτα που λεγαν οι τηλεορασεις, και αναρωτιουνταν ποσο μαλακες πιαστηκαν.

     Κι οχι μονο αυτο αλλα παρασυρθηκαν κι απο τους κακοηθεις χρυσαυγιτες που εκμεταλλευτηκαν τον φοβο τους και φωναζαν τα γνωστα φασιστικα αισχρα συνθηματα 'πουτανας γιοι αναρχικοι' και διαφορα αλλα αισχη. Αν νομιζετε λοιπον οτι σας εκφραζουν αυτα τα συνθηματα, ναι, να το κανετε πιο συχνα, να βαζετε τους χρυσαυγιτες μπροστα να σκυλοβριζουν και να απειλουν και σεις να κρυβεστε απο πισω, γιατι δηθεν αυτοι προασπιζουν τα δικαιωματα σας. Αλλα μην νομιζετε οτι ειστε λιγοτερο ενοχοι απο αυτους που βαζετε μπροστα. Και μην το παιρνετε τοσο ελαφρα τη καρδια, γιατι το να επιβραβευεις εναν χρυσαυγιτη ισοδυναμει με το να επικυρωνεις και την ιδεολογια του.. Γιατι αυτος εκεινη τη στιγμη δεν ενδιαφερεται για τις βιτρινες αλλα οπως χαρακτηριστικα γραφουν στα φυλλαδια που πετανε : να φυγουν οι απλυτοι αναρχικοι και οι ξενοι απο την πολη...

    Επισης ξερω και ατομο ο οποιος κατεβηκε για να ταχθει στο πλευρο των μπατσων και 'αγανακτισμενων πολιτων' γιατι εβλεπε στα καναλια τα ψεματα που εσπειραν οτι κατακαιγαμε την Πατρα :) και πετουσε κι αυτος πετρες εναντιον μας. Και την επομενη μερα δεν ειχε τα μουτρα να κυκλοφορησει απ την ντροπη του. Βλακας με τη βουλα.


    venceremos
    12.12.2008, 01:44

    ΦΟΡΑΜΕ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ

    ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ

    ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

    ελπιζω να σας αρεσει :)

     

    Επισης κατι ωραιο που διαβασα σε καποιο μπλογκ, δε θυμαμαι σε ποιο αλλα το συγκρατησα γιατι μου αρεσε.

    Εμεις φοραμε κουκουλες για να προστατευτουμε απο τις καμερες αλλα και απο τα δακρυγονα.

    Η κυβερνηση ομως ποτε θα βγαλει τη δικια της κουκουλα...? Που αλλα θελει να δειξει κι αλλα τα ΚΟΥΚΟΥΛΩΝΕΙ...???!!!! Kαι κατηγορει εμας μετα για τις κουκουλες? Ας βγαλει αυτη πρωτα την κουκουλα της για να τη βγαλουμε κι εμεις! :P

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 12-12-2008 01:46 ]


    ins2anity
    12.12.2008, 02:12

    δεν ειπα ποτε οτι η κυβερνηση ειναι τελεια. απλα αναγνωριζω οτι ειμαι μερος του συστηματος και μπορω να κανω την δημοκρατια καλυτερη με δημοκρατικο τροπο... λογικο δεν ειναι;.. τωρα για την ιδεολογια σου μπορω να την αναδιατυπωσω λιγο πιο απλα για να την καταλαβαινουν οσοι βλεπουν το φορουμ και πιθανως τους αρεσει για να το συγκρατουν πιο ευκολα επειδη μετα δεν θα θυμουντε που το ειδαν...  ειμαι μαλακας κι εχω το αλλοθι οτι καποιος αλλος ειναι πιο μαλακας απο μενα και σε σχεση με αυτον εγω ειμαι καλυτερος.... σε τιμαει αυτη σου η αποψη.. μπραβο... εμενα ομως με υποτιμα γιαυτο δεν την δεχομαι. γι'αυτο οταν η κυβερνηση θα κρυβεται και εσεις θα τα σπατε στα πουστικα να στο πω κι ετσι εγω θα βγαινω να στηριζω τις αποψεις μου με τον λογο (το υπερτατο αγαθο της δημοκρατιας) χωρις κουκουλες και λοστους στα χερια..απλα γιατι δεν ντρεπομαι για τις πραξεις μου. απλα γιατι θελω δημοκρατια και οχι αναρχια η φασισμο...


    -----------------
    etsi tha paei i zwi mou xameni nostalgontas ta oneira pou den ezisa,agapimena prwsopa pou den filisa, ......etsi tha paei i zwi mou xameni kinigwntas ton erwta pou den dextika, keina ta bimata pou den akolouthisa............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ins2anity στις 12-12-2008 02:35 ]


    inkve
    12.12.2008, 02:25

    venceremos αγοραρε,,,,

    φαινεται τωρα που με στοιχεια και οχι ειρωνειες, τι συμβαινει.....

    οπως και στο video που εστειλε παραπανω ο disasterpiece λεει καποια στιγμη...

    ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ 25.ΟΟΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΤΖΙΓΓΕΡ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ...ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ(μην τα ξαναλεμε δεν χρειαζεται)ΟΛΟΙ ΤΟ ΡΙΞΑΝΕ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

    ΝΑΙ ΚΥΡΙΟΙ....ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΥΘΗΝΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ....

    ΔΕΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΟΥΜΕ....ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ 30-40.Η 15 ΧΡΟΝΩΝ <<ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΑ>>ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΣΑΝ ΥΠΟΝΟΜΟΣ....

     

    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΑΙ....

    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΛΙΓΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΞΑΜΕ...ΑΛΛΑ ΦΩΝΑΞΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ...

    ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ..??

    ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΙΑΒΡΩΜΕΝΗ,,,,ΟΠΟΥ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ....ΛΙΓΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ,,,ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ...ΤΟΝ ΦΙΛΟ...ΟΤΙ ΝΑ ΡΕ ΣΕΙΣ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΤΕΝΕΥΕΙ,,,,


    venceremos
    12.12.2008, 11:57

    inkve... κοριτσαρος ειμαι... :P


    Zefuros
    12.12.2008, 12:09

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 12-12-2008 στις 01:36 έγραψε...

    Λοιπον αυτοι που κατεβηκαν αν δεν ηταν οννεδιτες και χρυσαυγιτες ηταν δαπιτες ή καταστηματαρχες που επεσαν στην παγιδα της τρομοκρατιας που εσπειραν οι μπατσοι οτι ελατε να προστατευσετε τις περιουσιες σας γιατι εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, πραγμα που ειπωθηκε για να μπορεσουν να προβαλλουν μετα τα οσα ακολουθησαν οτι δηλ. και καλα ο κοσμος τα χει βαλει με τους ταραξιες και να παρασυρουν την κοινη γνωμη εναντιον τους. Αλλα αυτοι φυσικα προς θεου δεν ηταν 3000 πολιτες, μη λεμε αστεια πραγματα και μην ειμαστε τοσο ευκολοπιστοι.

    Κι εγω εχω μαρτυριες ανθρωπων που οντως κατεβηκαν πεφτοντας στην παγιδα των μπατσων και ακουγοντας στα καναλια για τα καμμενα αμαξια και καταστηματα και την επομενη μερα ψαχναν να βρουν ζημιες κι αναρωτιουνταν που ηταν ολα αυτα που λεγαν οι τηλεορασεις, και αναρωτιουνταν ποσο μαλακες πιαστηκαν.

     Κι οχι μονο αυτο αλλα παρασυρθηκαν κι απο τους κακοηθεις χρυσαυγιτες που εκμεταλλευτηκαν τον φοβο τους και φωναζαν τα γνωστα φασιστικα αισχρα συνθηματα 'πουτανας γιοι αναρχικοι' και διαφορα αλλα αισχη. Αν νομιζετε λοιπον οτι σας εκφραζουν αυτα τα συνθηματα, ναι, να το κανετε πιο συχνα, να βαζετε τους χρυσαυγιτες μπροστα να σκυλοβριζουν και να απειλουν και σεις να κρυβεστε απο πισω, γιατι δηθεν αυτοι προασπιζουν τα δικαιωματα σας. Αλλα μην νομιζετε οτι ειστε λιγοτερο ενοχοι απο αυτους που βαζετε μπροστα. Και μην το παιρνετε τοσο ελαφρα τη καρδια, γιατι το να επιβραβευεις εναν χρυσαυγιτη ισοδυναμει με το να επικυρωνεις και την ιδεολογια του.. Γιατι αυτος εκεινη τη στιγμη δεν ενδιαφερεται για τις βιτρινες αλλα οπως χαρακτηριστικα γραφουν στα φυλλαδια που πετανε : να φυγουν οι απλυτοι αναρχικοι και οι ξενοι απο την πολη...

    Επισης ξερω και ατομο ο οποιος κατεβηκε για να ταχθει στο πλευρο των μπατσων και 'αγανακτισμενων πολιτων' γιατι εβλεπε στα καναλια τα ψεματα που εσπειραν οτι κατακαιγαμε την Πατρα :) και πετουσε κι αυτος πετρες εναντιον μας. Και την επομενη μερα δεν ειχε τα μουτρα να κυκλοφορησει απ την ντροπη του. Βλακας με τη βουλα.



     

    1. Ελπιζω να νιωθεςι περηφανη που αναγνωρίζεις πως οι ακραίες πράξεις σας φτασαν στο σημείο να συσπειρώσουν τον κοσμο με τους...χρυσαυγίτες! Ελεος

    2. Εχεις γραψει απειρα ποστ, και αντι να φωνάζεις κανε μου την χαρη να κανεςις ενα μαζεμα και να μας γραψεις: ι θέλετε, ποια τα αιτηματα σας,


    venceremos
    12.12.2008, 14:19

    Κατεβα στο δρομο να μιλησεις με τον κοσμο για να καταλαβεις ποια ειναι τα αιτηματα του ΛΑΟΥ.

    Ποιες ακραιες πραξεις μωρε? Που τα μισα ειναι ψεματα και μαγειρεματα...

    Εχεις καταλαβει οτι η ακραια ακρως προκλητικη συμπεριφορα της κυβερνησης και του κοινοβουλιου στο συνολο του μας εχει κατεβασει στους δρομους..?

    Κατεβα και μιλα με τον κοσμο αν εσυ ζεις σε αλλο πλανητη και δεν εχεις συνειδητοποιησει ακομα την ελληνικη πραγματικοτητα και δεν σ αγγιζει τιποτα απο αυτα που εξελισσονται αυτες τις μερες.

    Αλλα κατι μου λεει οτι επιτηδες παριστανεις τον κουφο.


    Disasterpiece
    12.12.2008, 15:05

    Παιδια ΕΙΡΗΝΙΚΑ και ΗΡΕΜΑ!Μην διασαλευετε την ταξη!Μην καιτε το δεντρο του Νικητα!Μην καιτε την Ερμου,δεν μπορω να κανω shopping!Θα φτιαξουμε group στο facebook,θα οργανωσουμε την επανασταση απο εκει!Με ενα καλο event,μια καθιστικη διαμαρτυρια κατα προτιμηση,τα κερια μας και κομμουνιστες απο τη μια-μπατσους απο την αλλη να μας περιφρουρουν(για το καλο μας),ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!

     


    EVENTS,APPLICATIONS KAI SHOPPING STIN ERMOU.mp3 - TZIMIS PANOUSIS

     

     

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 12-12-2008 στις 12:09 έγραψε...

    αντι να φωνάζεις κανε μου την χαρη να κανεςις ενα μαζεμα και να μας γραψεις: ι θέλετε, ποια τα αιτηματα σας,



    Σχεδον 20 λεπτα απο τον χρονο σου και θα απαντηθουν ολα τα ερωτηματα σου.

     


    TZIMHS PANOYSHS - 2008.12.08 DOYREIOS HXOS

     

    http://www.ndimou.gr/newsarticle_gr.asp?news_id=316

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=246201

    http://www.zougla.gr/news.php?id=16425

     


    -----------------
    "Aν μείνουν τα πράγματα όπως είναι,είσαστε χαμένοι.Φίλος σας είναι η αλλαγή,η αντίφαση είναι σύμμαχός σας.Aπό το τίποτα,πρέπει κάτι να κάνετε,μα οι δυνατοί πρέπει να γινουν τίποτα.Aυτό που έχετε, απαρνηθείτε το και πάρτε αυτό που σας αρνιούνται."Μ.Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 12-12-2008 15:07 ]


    vero
    12.12.2008, 15:05

    Παντως ειλικρινά σε ότι έχω ιερό όσο έβλεπα τα πατρινα κανάλια(γιατι έκανα ζάμπινκγ) και έδειχναν τα γεγονότα, δεν είπαν ότι καιγοντουσαν αυτοκίνητα!  Τώρα ποιοι το έβγαλαν ότι τα πατρινα κάναλια είπαν ότι κάηκαν αυτοκινητα, δεν ξέρω!

    Καλα εννοειται πως λέγανε ότι έσπασαν κάποια μαγαζιά, αλλα τα κάναλια όπως ξέρουμε υπερβάλουν. Και αυτό είναι αλήθεια, πέρα απο τις τράπεζες!


    ins2anity
    12.12.2008, 16:08

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 12-12-2008 στις 14:19 έγραψε...

    Κατεβα στο δρομο να μιλησεις με τον κοσμο για να καταλαβεις ποια ειναι τα αιτηματα του ΛΑΟΥ.

    Ποιες ακραιες πραξεις μωρε? Που τα μισα ειναι ψεματα και μαγειρεματα...

    Εχεις καταλαβει οτι η ακραια ακρως προκλητικη συμπεριφορα της κυβερνησης και του κοινοβουλιου στο συνολο του μας εχει κατεβασει στους δρομους..?

    Κατεβα και μιλα με τον κοσμο αν εσυ ζεις σε αλλο πλανητη και δεν εχεις συνειδητοποιησει ακομα την ελληνικη πραγματικοτητα και δεν σ αγγιζει τιποτα απο αυτα που εξελισσονται αυτες τις μερες.

    Αλλα κατι μου λεει οτι επιτηδες παριστανεις τον κουφο.



    (αν απευθεινετε σε εμενα) κατεβηκα στον δρομο της πολης μου κ ειδα αναρχικους απο βολο και αλλες πολεις μαζι με κνητες να την δυαλυουν. τα αιτηματα δεν τα ακουγα γιατι τα τζαμια οταν σπανε κανουν θορυβο...ωστοσο τα γνωριζω... και επαναλαμβανω... την δημοκρατια θα την κανεις καλυτερη μονο με δημοκρατικο τροπο. αλλιως προβαλεις αλλα πολιτευματα. ξεκαθαρισε την θεση σου κ καταλαβε τι εισαι και πως πρεπει να αντιδρασεις...τα ψευτικα και μαγειρεμενα τα ειδα μπροστα στα ματια μου... αλλοστε να μ τα πει ποιος? τηλεοραση δεν βλεπω γιατι ξερω οτι δεν ειναι αντικειμενικα αυτα που θα δω...κοιτα αν κατεβεις στους δρομους και διαμαρτηρηθεις εγω θα ειμαι μαζι σου πρωτοστατης. αλλα οχι να κανεις ζημιες. και πρωπαντων να διαμαρτυρεσαι χωρις να βαζεις το ατομικο σου συμφερον πανω απο το συνολικο...παραδειγμα:χθες ειχε ξανα συλλαλητηριο στην πολη μου και ειχε μονο 60 το πολυ ατομα...ο λογος;εβρεχε! οταν ηταν χαρα ''θεου'' ειχαν μαζευτει 5-6 εκατονταδες αναρχικοι και κνητες και τα εκαναν λαμπογυαλο... μην μου λες μονο οτι αγωνιζεστε. ξεσπατε. και ξεσπατε λογο ατομικων προβληματων και οχι κοινωνικων... εχω ξαναπει οτι θεωρω την πραξη του αστυνομου αποτροπαια αλλα θα ΔΙΚΑΣΤΕΙ. οι αναρχικοι ομως? ετσι δικαιωνετε την αστυνομια σε περιπτωση που η ποινη του αστυνομικου ειναι η διαθεσιμοτητα...η ελληνικη πραγματικοτητα αν δεν εχεις καταλαβει βασανιζεται απο τους ''μεγαλους'' και δολοφονειται απο τον ελληνα..για την κωφοση που αναφερεις θα σου πω πως ολοι εχουν κουσουρια... ισως εγω να ειμαι κουφος αλλα αλλοι...{#emotions_dlg.whistling}.. δεν βλεπουν. και δεν σκεφτοντε... και δεν κρινουν.. γιατι στην τελικη η κριτηκη σκεψη λειπει απο τον ελληνα που αποδεχεται οτι του πλασαρουν. που αντιδραει σε κατι που ο ιδιος δημιουργει. που δικαζει στα προσωπα αλλων τα δικα του λαθη

     

     

    δεν θαγραψω σε αυτο το θμα αν δεν μου απευθυνθει καποιος γιατι δεν μπορω να επαναλαμβανομαι... ειχα θεσει μερικα ερωτηματα απο την αρχη αλλα δεν θελετε να απαντησετε σε αυτα...δεν εχω να πω κατι αλλο...

     

    Υ.Γ. ακομα περιμενω καποιες απαντησεις.......


    venceremos
    12.12.2008, 16:25

    Για να καταλαβεις ποσο λαθος εισαι θα σου πω μονο οτι οι κνιτες δεν τα σπανε και ειναι κατα των συγκρουσεων που εχουν γινει αυτες τις μερες. Εκτος αν στην πολη σου εχει γινει το πρωτοφανες σε πανελλαδικο επιπεδο..

    Θα επανελθω καποια αλλη στιγμη γιατι τωρα βιαζομαι.


    dramerman
    12.12.2008, 17:31

    Όπως είπε και το μέλος venceremos οι κνητες δεν τα σπάνε σε καμία γενικά πορεία

    Όπου συμμετέχουν. προσπαθούν να ακουστούν τα αιτήματα τους μέσα σε ένα ειρηνικό πλαίσιο διαδηλώσεων και πορείας.

    Ωστόσο δεν ξέρω από πού κληρονόμησες την εντύπωση πως τα παλικαριά μέσα σε εισαγωγικά που ήταν μαζί με τους αναρχικούς ήταν κνητες.

    Όλοι φυσικά ξέρουμε πως κνητες και αναρχικοί είναι σαν να βάζεις λάδι μέσα στο νερό και να περιμένεις να διαλύσει καμία ανάμιξη κνητες και αναρχικοί.

    Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι οι κνητες καταδικάζουν κάθε μορφή βίας όπια και να είναι αυτή